Indiaan vraagt hulp in strijd na Wounded Knee Portugal van massamoord beschuldigd NKV felle met voorziet fieidócSommwi botsing werkgevers Opnieuw onthullingen over spionage en sabotage Nixon-groep AMIN LAAT AMERIKANEN VERTREKKEN In Mozambique Huipaan Indonesië gaat door DINSDAG 10 JULI 1973 LEIDSE COURANT LONDEN (AP/Rtr) Hele dorpen In Mozambique zijn in de afgelopen twee jaar door Portugese militairen uitgemoord, waarbij zij zich aan grote wreedheden hebben schuldig ge maakt. Zo is in december het dorp Wiriyamu aangepakt. Vierhonderd dorpelingen zouden op beestachtige wijze om het leven zijn gebracht. Een en ander wordt onthuld door de katholieke priester Adrian Hastings in een artikel op de voorpagina van de Londense Ti mes. Hij zegt zijn gegevens te hebben van Spaanse missiona rissen, die zelf een aantal slachtoffers hebben begraven. Twee van hen zitten nu gevangen in Lorenzo Marques, omdat zij de feiten bekend wilden maken. De vermoorde dorpelingen werden ervan verdacht steun te heb ben verleend aan de opstandelingen van Frelimo, het bevrij dingsfront van Mozambique. Pater Hastings, die voorbeelden geeft van de wreedheden die zijn bedreven, zei, dat met het bloedbad in Wiriyamu niets te vergelijken valt in de geschie denis van het kolonialisme in Afrika. In een begeleidend artikel schrijft de Times, dat wanneer de Portugese premier Marcelo Caetano volgende week Londen bezoekt in verband met het zeshonderdjarig bestaan van de Engels-Portugese alliantie, hem zeker om commentaar zal •worden gevraagd. Het blad vergelijkt de massamoorden met de schietpartij van Sharpeville in Zuid-Afrika in 1960 en de massamoord op Vietnamese burgers in het dorp My Lai in 1968, „die ze beide in wreedheid i Onderwijs voor werkende jongeren nog probleem De familie Dieri in het Zwit serse plaatsje Escholzmatt kan terecht trots zijn op de paddestoelenoogst van dit jaar: twee knapen van paddestoelen schoten bo ven alles uit, een exem plaar van maar liefst 9,25 kilo en een van 5,5 kilo. NEW YORK (AP) - Medewer kers van president Nixon heb ben in 1972 twee maal gepro- n beerd de Democraten te bespio- neren en saboteren met de fl- g nanciële steun van meer d.-ui d 100.000 dollar aan niet gercg'- streerde bijdragen uit de verkle- u zingspot. Dit heeft de New York Times gisteren onthuld, j reen operatie die onder leiding n van de Californische advocaat Donald Segretti stond werd be gin 1971 onder de aandacht van de presidentiële advise /rs m Dwight Chapin en Gordon Stra- chan gebracht, en goedgekeurd door stafchef van het Witte Huis Bob Haldeman. T* New York Times beschreef de sabotage en spionage-aktivitei- ten alls een wijd verspreid en soms ongeorganiseerd netwerk I van amateurs, die de vreemdste I streken uithaalden en zelfs ge welddadig optraden. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij American Airlines heeft gisteren teruggave geëist van de 55000 dollar die zij onder druk heeft geschonken aan het Comité voor de herverkiezing van president Nlxon. American Airlines gaf vrijdag toe dat zij I dit geld aan het comité heeft Êef?even hoewel bijdragen van XJ ondernemingen aan verkiezings- fondsen onwettig zijn. ^£1 Mevrouw Jullie Eisenhower Nixon, de jongste dochter van de Ame- ;u_: rikaanse president herhaalde *-et gisteren dat haar vader even- ld_ .tueel aftreden in verhand met >it de Watergate-affaire had over ig wogen. Ze zei in een veel betere positie te verkeren om dit te in- wet<ïn dan de staf van het Witte Mijn vader heeft ziin af treden met niemand van zijn staf besproken, zei Julie Eisen- hower-Nixon on een persconft- rentie. „Dat gebeurde allen in 1 het gezin." J'Mevrouw Eisenhower zei vorige "week dat Nixon tijdens een fa- •mJ-ereunie in Gamp David, Maryland, had overwogen ai te treden. Het Witte Huis gaf er •naderhand als commentaar op -dat niet in ernst aan Nixons af treden was gedacht. Breznjev naar Cuba MOSKOU (Rtr) De Russische ■partijleider Leonid Breznjev zal in december of volgend jaar ia- juiari een vriendschapsbezoek aan Cuba brengen. Dit heeft ra- d'O-Moskou meegedeeld. Brezn jev maakt de reis cp uitnodi ging van de Cubaanse premier 'idel Castro. Diana Riggs, beter bekend als Miss tmma Peel uit de serie De brekers is dit weekend in het tthcim getrouwd met de Israë lische artiest Menachen Gueffen. Het huwelijk is in Richmond vol trokken. Zwemtocht van Mao „sprookje" WASHINGTON (AP) - De veilig heidscommissie van het Ameri kaanse huis var. afgevaardigden heeft aangekondigd een voorma lig lid van het Chinese Waterpo- loteern, de 38-jarige Woe Sjoe- jeu te zullen horen. Dit naar aanleiding van bewerin gen van Woe, waarin hij de zwemtocht van partijleider Mao Tse-toeng over de rivier de YangTse Kiang in 1966 naar het „rijk aer fabeler" verwees. Woe vluchtte in 1969 naar het wt-tien door van het Chinese vartc-and naar Hong Kong te zwemmen. Volgens de commissie zou Woe als lijfwacht van Mao hebben gefungeerd toen hij in 1956 de Yang Tse Kiang overzwom. De zwempartij van 1966 zou ech- tei een sprookje zijn, volgens Woc. Overleden aan brandwonden Haarlem (ANP) - De 4-jarige Henk Ansems uit het Gelderse Duiven is gisteren in een zie kenhuis in Haarlem, waarheen hij met spoed was overge bracht, overleden aan de brand wonden, die hij afgelopen zater dag tijdens een brand in zijn ouderlijke woning opliep. Samen met zijn vader en moeder sprong de kleuter toen uit het raam van de eerste verdieping om zich te redden. Zijn ouders raakten daarbij lichtgewond. Tienduizenden vissen vonden de ven in het Brabantse Oisterwijk. De brandweer zette 16 nevelstralen in om zuurstof toe te dienen. Men is drie dagen bezig geweest om dode vissen te begraven in ruim 50 grote kuilen. DJAKARTA (Antara) Berich ten als zou Nederland zijn hulp aan Indonesië verminderen of zelfs geheel stopzetten, zijn van elke grond ontbloot. Dit heeft de Indonesische ambassadeur in Nederland, luitenant-generaal Alamsjah in Djakarta ver klaard. De ambassadeur, die inmiddels in Den Haag is teruggekeerd, ver telde dat premier Den Uyl in een boodschap aan president Soeharto heeft verklaard, dat Nederland zijn goede betrekkin gen met Indonesië wil handha ven en, als in het verleden, hulp zal blijven verlenen. Indien iemand in Europa ieta over Indonesië wil weten, moet hij het de Nederlanders vragen, die bijzonder nauwe betrekkin gen onderhouden en zeer goed op de hoogte zijn, aldus de cra- bassadeur, sprekend over Ne derlands lidmaatschap van de Europese gemeenschap. Brand verwoest regeringscentrum in Nepal KATMANDOE (UPI) - Een groot gedeelte van het regeringscen trum van Nepal in de hoofdstad Katmandoe is gisteren door brand verwoest. Twintig men sen raakten gewond. In het in gotische stijl gebouwde complex met ongeveer duizend vertrekken - 't grootste gebouw van het land - zijn alle ministe ries ondergebracht. Pakistan bereid Bangladesj te erkennen ISLAMABAD (AP) De nationa le vergadering van Pakistan heeft president Bhoetto gemach tigd Bangladesj te erkennen, wanneer dit in het nationale be lang van Pakistan is. Bhoetto heeft verklaard, dat hij geen gebruik zal maken van de machtiging om Bangladesj te erkennen, zolbng niet alle 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen uit de oorlog met India in 1971 naar Pakistan zijn teruggekeerd en als Bangladesj de plannen niet opgeeft om 197 van hen te berechten. UTRECHT (ANP) „Het werk geversprogram is doordrenkt van het louter ondernemingsbe- lang, waarbij de zorg om de werkgelegenheid als een al te doorzichtig camouflage-net I wordt gebruikt". Dit zegt het NKV in zijn officiële orgaan „Ruim Zicht" over de nota van de werkgeversbonden Inzake het sociaal-economisch beleid in 1974 en 1975. In de nota staat onder meer, dat de inflatie moet worden tegen gegaan door het achterwege la ten van een strukturele verho ging van de aow, door bevrie zing van de kinderbijslag voor het tweede kind. door uitstel van de volksverzekering arbeids ongeschiktheid en door een be perking van de prijscompensa tie aan de werknemers. Het NKV constateert dat er een enorme kloof is tussen de werk geversnota en de maatschappe lijke visie van de vakbeweging. „Dat hieruit een felle botsing zal ontstaan, wanneer straks het beleid moet worden bepaald, spreekt voor zich", aldus het verbond. Helikopter stort in Noordzee: 4 doden OSLO (AP) - Vier personen zijn gisteren gedood toen een heli kopter in de Noordzee is gestort op ongeveer 95 kilometer van Stavanger. Aan boord gevonden zich 17 mensen, Britten, Ameri kanen, Fransen en Noren, die afkomstig waren van de olie boorinstallatie Gulf Tide in het Ekofisk olie- en gasveld. "W AAN HUN OPSTELLING in vorige bedrijven van de sociale politiek hebben werkgevers het wel een beetje te wijten dat hun kritiek op verdere maatregelen om het arbeidsproces te verbeteren soms uit gelegd wordt als „principieel tegen alles wat de winst vermindert". Met als nadeel de kans dat zinnige kritiek van werkgevers of door vakcentrales of door politici gelanceerde plannen al door vóóroor deel niet over de hindernissen komt. Zo zou het zinvol zijn de kritiek van werkgeverszijde tegen de plan nen tot verlenging van de leerplicht voor de werkende jongeren niet één-twee-drie weg te wuiven onder het motto dat de werkgevers te één-twee-drie weg te wuiven onder het motto dat de werkgevers te gen alles wat verder gaat dan een minimale partiële leerplicht voor de werkgevers zijn, omdat hen dat geld en macht gaat kosten. DRIE ASPECTEN VAN DE LEERPLICHT voor werkende jongeren verontrusten de ondernemers: de schaarste aan jonge arbeidskrach ten die er op de markt ontstaat zal wanneer de betreffende leer plicht wordt uitgebreid zoals tot nog toe aangekondigd werd; de in houd van het onderwijs aan jonge werkers dat meer maatschappij kritisch dan beroepsmatig gericht is; de bekostiging van het partiële onderwijs. Drie zaken welke het onderwijs voor de werkende jongeren inderdaad voor grotere problemen stellen dan vele propagandisten ervoor be seffen of erkennen. Beweren dat Nederland achterop loopt, mag in elk geval niet; wat de kosten voor onderwijs aan 5-24-jarigen betreft behoort ons land in Europa tot de voorhoede, ondanks de absoluut niet zo beste klasse grootte. Stellen dat Nederland zonder risiko's meer kan blijven doen, is onwaarachtig omdat een steeds kleiner wordende beroeps bevolking (door de progressie is onze sociale politiek en democrati sering van het onderwijs) voor steeds meer niet-werkers moet pro duceren. Met de afnemende huwelijksvruchtbaarheid en de toene mende vergrijzing baart dit zorgen. IN DIT LICHT is het onderwijs voor de werkende jongeren beslist een nationale taak en geen aangelegenheid voor het bcdrijfsloven. De vorming en instructie zullen zoveel mogelijk gegeven moeten worden binnen het kader van de gewone leerplicht. Wat hiervan niet bereikt wordt en na de intrede im het arbeidsproces gecompen seerd moet worden, blijft een stuk nationale onderwijstaak. Weegt men die als een hoge urgentie, dan zullen andere urgenties hierbij aangepast moeten worden. Alleen als de toekomstige beroeps uitoefening duidelijk in het partieel onderwijs tot zijn recht komt, kan de natie een deel van de rekening aan het bedrijfsleven presen teren. Strip voor automobilisten op de Furkapas in Zwitserland. Hier wordt uitgebeeld: er wordt ge werkt, dus is de rijweg smal- Ier en mat men niet inhalen. Soms zijn er explosies, die steen- val tengevolge hebben. Er ont breekt eigenlijk nog maar bordeen verpletterde auto. De 26-jarige Engelse Charmaine Jonhson treft de laatste voorbe reidingen om in dit door haar zelf gebouwde zeilscheepje de Atlantische Oceaan over te ste ken, heen en terug in 45 dagen. Bussen in brand in Belfast BELFAST (UPI) Jeugdige le den vnn de „Provisional" IRA (het Ierse republikeinse leger), hebber, gisteren in Belfast zeven bussen gekaapt en in brand ge stoken. Ze lieten chauffeur en passagiers uitstappen voor ze bimzine over de bus goten en deze in brand staken. Gisteren overleed een vrouw aan de gevolgen var brandwonden, die ze vorige week woensdag bij eo.ï soortgelijke IRA-actie had opgelopen. Toer dwongen de IRA-aanvallers met het geweer in de aanslag de inzittenden in dc bus te blijver, totdat deze in lichterlaaie stond. FOLKËRTSMA WEER BIJ ELSEVIER AMSTERDAM (ANP) - De heer J. Folkertsma, die zich als nieu we hoofdredacteur van de Haagse Post teruggetrokken heelt, keert als hoofdredacteur bij Elsevier terug. Hij heeft na het oplossen van heit conflict bij de H.P. laten weten, dat hij niet met deze redactie zou kun nen samenwerken. De direktie van Elsevier heeft zijn retour naar Elsevier daarom goedge keurd. KINSJASA (AP/Rtr) Een vliegtuig met 112 vermoeide maar gelukkige vrijwilligers van het Amerikaanse Vredes- korps is gisteravond aangeko- men In Kinsjasa, de hoofdstad van Zaire. In de loop van de middag had president Idi Amin van Oeganda de Amerikanen toestemming gegeven hun in de Oegandese stad Entebbe onder broken reis voort te zetten. Daar waren de Amerikanen sinds zaterdag vastgehouden, na een tussenlanding om te tanken, omdat Amin de mogelijkheid niet uitfloot dat de Amerikanen huurlingen waren voor Roeanda afkomstig uit Israël. De vrijwilligers, die in Zaire, het. g. voormalige Kongo, gaan werken 1 V^Jawel, in het onderwijs, konden een j Vpeem 68 paar uur na hun vrijlating in een gecharterd straalvliegtuig j doorvliegen naar het bijna 2000 kilometer verderop gelegen j Kinsjasa. Er is geen officiële reden voor de spoedige vrijla- J ting gegeven, maar officieus is er sprake van bemiddeling van de zijde van Zaire. President Mdboetoe van Zaire zou zijn collega Amin per telegram er van hebben overtuigd dat de Amerikanen wed degelijk op weg waren naar Zaire om in het onderwijs te helpen. Studente uit Delft omgekomen Eindhoven (ANP) - De 19-jarige in Eindhoven studerende mej. A. M. Oskam uit Delft is giste ren met haar fiets onder het rechterachterwiel terecht geko men van een naast haar rijden de stadsbus. Zij ovorleed ter plaatse aan de gevolgen. Omdat je nooit weet waar je terechtkomt... zou je altijd zo'n snelle, snoerloze Phillshavo bij jo mooten hobbon. Voor snel en glad scheren. Kleintie PhSshave vanaff35£0 PHILIPS BRUSSEL (Belga) Is er in 1976, wanneer de Verenigde Sta ten het 200-jarig bestaan vieren, nog niets veranderd in de ma nier waarop wij, Indianen wor den behandeld, dan zullen wij er voor zorgen dat de kaarsen onderhandelen. Drie weken ge- ded Knee voor de rechtbank leden besliste het Congres dat vervolgd. Hun verdediging al- een dergelijke oommissie onder leen al kost ons reeds 800.000 de bevoegdheid van het Congres dollar, aldus Bellecourt. viel. De blanke had al weer Al wat wij willen is ons eigen ka- eens gesproken met gespleten rakter. onze eigen kuituur tong, aldus Bellecourt. verjaardagstaart niet Volgens hem had het Witte Huis lang zullen branden. Dit zei gis- zo maar wat beloofd teren Waubun-new-wl-ninl-ojib- wa (ofwel „Dageraad", vroeger Vernon Bellecourt geheten) de leider van de „American Indian Mouvement" op een persconfe rentie in Brussel. Al 481 jaar leven wij onder de druk van geweld. Alle verdra gen die de blanken tot nu toe met ons hebben gesloten, heb ben zij even vlug weer geschon den. Toen de bezetting van Wounded Knee werd opgeheven had het Witte Huis beloofd een presidentiële commissie in te stellen om met onze leiders te einde te maken aan de bezetting van Wounded Knee. Dit gebeur de onder druk van het Congres, dat dreigde de benoeming van de minister van justitie, Elliot Richardson, die met de zaak Wounded Knee was belast, niet te bekrachtigen. Juist van deze man hoopte het Witte Huis dat hij voor de Watergatezaak een onderzoeker zou aanduiden, die het Witte Huis gunstig gezind was. Dus hij moest blijven en Wounded Knee moest ontruimd worden, desnoods met valse be loften. Ondertussen worden 480 leiders en bezetters van Woun- onze vrijheid bewaren. Wij zijn nog slechts met ongeveer een miljoen, zonder economische en politieke macht. Wij hebben de steun o.m. dank zij de actie Wounded Knee van 50 %van de Amerikaanse bevolking. De wereldopinie moet de Verenigde Staten onder druk zetten, zodat er een einde komt aan de reser vaat musea waar de India nen moeten leven, waar 5 maal meer zelmoorden gebeuren dan in de rest van de VS en waar de kindersterfte veel groter is dan elders in het land. Daarom ben ik in Europa, om politieke en financiële steun te zoeken voor onze strijd, na Wounded Knee". In vier dorpen in Noord Zweden is het afgelopen weekend volop gedanst voor het jaarlijkse volksdans- festival. Zestienhonderd mannen en vrouwen trokken van plaats naar plaats om er midden op de rij' weg een demonstratie van een uur te geven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7