Groot deel van werkloosheid van Leiden gevolg van fouten in systeem en mentaliteit Veel handel en wandel op paardenmarkt Voorschoten Leidsche Vereeniging van Industrieëlen Piet v. Leeuwen nu in topvorm Cijfers bekend doorstroming naar Merenwijk stad en randgemeenten Verwijten werkgroep aan gemeentebestuur MARKTEN Hooiberg Stonipwijkse boerderij in brand PAGINA 3 DINSDAG 10 JULI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De Leidsche Vereeniging van Industrieëlen brengt in het hoofdartikel in het julinummer van haar orgaan Industrie Rijnland" de mening naar voren, dat een groot deel van de werk loosheid in Leiden meer te wijten is aan de slechte mentaliteit van de werklozen dan aan structurele oorzaken. Uitgaan de van deze opvatting dringt de LVI er bij de stuurgroep, die de werkgelegen- heidsproblematiek bestudeert, op aan te werken in de richting van een mentali- teitsverbeetering, een beter controle-sy steem en WW-uitkeringen op basis van het CAO-basisloon, „zodat er tenminste weer een geldelijke prikkel komt tot werkwilligheid". Verder moet er vol gens de LVI op langere termijn een on- derwijspatroon komen, dat aansluit op de Leidse werkgelegenheidssituatie. In dat verband dienen de her- en omscho- üngsmogelijkheden uitgebreid, als ook beter benut te worden. Dit kan bijvoor beeld door middel van een fonds, waar uit leerlingen in hun omscholingstijd een aanvulling op hun loon krijgen. De LVI fundeert bovengenoemde mening op praktijkervaringen in het bedrijfsle ven. Het gebeurt namelijk nog al eens dat, als er in de Leidse regio een be drijf gesloten wordt, een ander bedrijf, dat zit te „gillen" om personeel voor nagenoeg hetzelfde werk, zijn beschik bare arbeidsplaatsen niet bezet ktijgt. Tegenover die openstaande ar beidsplaatsen bij haar leden •telt de LVI het grote aantal werklozen onder de mannelijke beroepsbevolking, nl. 2400 ofwel 4 4y2 procent. Een kwart daarvan heeft de status van „minder geschikt". Dit zijn dus mensen, die moeilijk of niet te plaatsen zijn op grond van leef tijd, gezondheid of mentaliteit en derhalve permanent „in de WW lopen". Uit betrouwbare bron heeft de 'LVI nu vernomen dat driekwart van' de categorie iminder geschikten (dus ca. 400 mensen) tot die groep behoort op grond van hun mentaliteit. Zij dragen het devies in hun ba- De LVI stelt overigens, dat dit misbruik van de sociale wetge ving niet alleen voorkomt in de groep van laagst betaalde of losse en ongeschoolde arbei ders: „De kunstgrepen en het handig profiteren van het ont breken van een duegdelijk con trolesysteem worden ook bedre ven door universitair afgestu deerden, die voordat zij serieus werk gaan zoeken „eerst een gaan, want in de meeste geval- tijdje een aanklacht van een len willen de bedrijven zich er fout systeem" wensen te zijn", niet aan wagen in zee te gaan De schuld van het grote percenta- met mensen, wier ongemoti veerdheid er duimendik bovenop ligt. Het spel wordt soms ook nog even doorgespeeld tot voor een keuringsarts of zelfs tot de eerste „werk"-dagen in de fa briek of op de bouwplaats, waar met weinig verheffende tafereel tjes ontslag wordt afgedwon gen". Veel 'bedrijve n zien er daarom meer en meer van af om hun vacatures te vullen Via het arbeidsbureau: „desnoods laat men maar wat produktieca- paciteit onbenut". ge onwerkwilligheid ligt perti nent niet bij het GAB. De ar beidsbemiddelaars kunnen in een dergelijke situatie ook niet hun taak iemand aan werk Het gebouw van het Gewestelijk arbeidsbureau, dat volgens de LVI helpen goed vervullen. door 400 niet-werkwillenden wordt bezocht. In augustus marktonder zoek onder Leidse bevolking LEIDEN Het Amsterdamse bu reau Ogilvle/Marktonderzoek BV gaat in de maand augustus in Lelden een multi-cllënt-onder- zoek houden, dat een beeld zal moeten geven van de bekend heid van dc bedrijven bij het publiek, het oordeel van het pu bliek over het bedrijfsleven, de minder goede kanten van het bedrijfsleven, de bekendheid van de Leidsche Vereeniging van Industrleelen en de ver wachtingen van het publiek van de LVI. De LVI is mede-opdrachtgeefster van dit onderzoek, dat zal be staan uit 600 vraaggesprekken, te houden in de verschillende wijken van Leiden. Het onder zoek geschiedt in het kader van het public-relations programma van de LVI. Een ander nspect, dat uil dit mul- ti-cliënt-onderzoek naar voren moet komen, zijn de koopge- I woonten in Leiden. „Industrie Rijnland" stelt dan ook: „De bedrijven kennen de heren die met duidelijke tegen zin hun witte kaart (introductie) van het Gewestelijk Arbeidsbu reau komen laten zien. Een ver plicht nummer om weer een nieuwe trekkersperiode in te LEIDEN Het rapport, dat de Leidse Universitaire Werkgroep „Chemie en Samenleving" heeft uitgebracht na een onderzoek naar de „zaak-Stokkermans", verwijt het gemeentebestuur on deskundigheid op het gebied van milieuhygiëne. Er is bij de gemeente dan ook geen consis tent mislieubeleid te bespeuren. Toevalligheden spelen vaak een rol in beslissingen en ook de eenstemmigheid van de deskun digen laat te wensen over. )e zaak van Stokkermans Chroom Industrie ontstond in 1969, toen de waterzuiveringsin stallatie aan de Slaaghsloot bui ten werking moest worden ge steld, omdat er in een korte pe riode te grote concentraties zu ren op waren geloosd. Een on derzoek van gemeenelijke des kundigen wees uit. dat SCI be paalde normen had overschre den. Als vonnis kreeg het be drijf een dreigende sluiting bo ven het hoofd gehangen. Die sluiting bleef uit omdat er geen sluitend bewijs kon worden ge leverd. Het beroep bij de Kroon van SCI bleef tot nu toe on beantwoord. Echter werd SCI, volgens de werkgroep wel in be scherming genomen door het di rectoraat-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken. Het ministerie van Volksgezondheid zou er bij de gemeente op heb ben aangedrongen de sluitings dreiging in te trekken. Deze milde houding van de detpra- milde houding van de depart- menten zou dan weer te verkla ren zijn uit het feit, dat SCI in middels een eigen zuiveringsin stallatie is gaan bouwen, die ruim 1 miljoen moet gaan kos ten en in september gereed zal komen. Voor Voorschoten is de 28e juli steeds een bijzondere dag. Het is sedert eeuwen het restant van zeven dagen handel en ver maak. In 1282 verleende Graaf Floris V officiële marktrechten aan Voorschoten en hoogtepunt tijdens de markt was steeds de handel in paarden. Dit jaar valt de Paardenmarkt dag op een zaterdag en de orga nisatoren zijn thans reeds be vreesd voor een nog grotere toeloop naar dit voor de Rand stad unieke evenement. Vorig jaar waren 431 paarden van groot tot klein te zien en dat veroorzaakte een geweldig ge drang van bezoekers op de Voorstraat. Tussen de duizenden benen van de paarden waren de S'Sf ^wonderaars vrij- v0igens een historische traditie 6 6 en' Paard en staat het paard in Voorschoten kijker, maar vooral de hande laar wat meer ruimte te geven, is het marktterrein uitgebreid met o.a. de Schoolstraat. De winkelstraat bij uitstek krijgt echter geen paarden, maar standwerkers. Een tiental stand werkers van naam zal zich in zetten om het Standwerkersgil- de in ere te houden. Op het parkeerterrein aan de Treubstraat, het verlengde van de Voorstraat, is weer het ver- maakcentrum. De kermis met dan de mens en zijn benen al tijd tussen de mensenbenen neer zet en nooit er op. De bezoekrs zullen dit jaar te vergeefs zoeken naar de histori sche herberg „Het Swemmende Peerd". Deze gelegenheidsher- berg werd gerund door de Stich- de gehele dag. Wethouder P. S. Pels is voorzitter van de jury, die de prijswinnaars van dit concours zal kiezen. De winke liers in de Schoolstraat zullen gaan „stunten" om de bezoe kers van één dag hun winkelap paraat in volle glorie te tonen ting Recreatiebad Voorschoten De kermis wordt donderdag 26 deze Stichting ziet laatste afwijzing door de ge meenteraad geen heil meer in het schenken van bier om zo een eigen Voorschotens zwem bad te realiseren. De organisa toren van de Paardenmarkt zijn nog ijverig bezig om te zorgen dat „het natje en het droogje" juli geopend om 15 uur door de bejaarden van Voorschoten en is daarna geopend van 15 u. tot 24 uur; vrijdag van 15 uur tot 24 uur en zaterdag de gehele dag. De Voorschotense Kunst kring houdt tijdens de paarden marktdag een kunstmarkt in de Molenaan 3. ook te verkrijgen is tijdens de festiviteiten. De hesteinde c. D« """f' g«m«titewerken van Voorschoten zal in de nacht van is niet vreemd de grotere be langstelling van de laatste jaren voor het paard. De Voorschoten festiviteiten. De bestaande ca- fé's kunnen de stroom mensen nauwelijks aan. De heer P. C. Kraayeveld, een van de be stuursleden van het comité Paardenmarkt ziet de komende 28ste juli als een uitdaging. Met medewerking van het gehele dorpscentrum kan de handel en vooral de wandel die dag een succes worden. markt i sche belevenis o.a. door de «fol kloristische evenementen zoals schandblok en koekslaan, tevens een reële markt met veel han del geworden. Het een botst nog wel eens met het andere, zweefmolen, scooterbaan, Hoewel veel handelaren Voorscho- scmettent en andere vermake lijkheden wordt al op donderdag 26 juli geopend. Niet aanwezig is dit jaar de Kor- tebaandraverij. Deze wordt ge houden op maandag 30 juli in verband met afspraken ge maakt door de Nederlandse Draf- en Rensport. Nadat in 1960 opgericht werd een comité tot Instandhouding van de Voorschotense Paardenmarkt is deze markt gegroeid. Hieraan naast een toeristi- De Paardenmarkt begint al bezoeken voor de gezellige sfeer, willen deze handelaren toch wel voldoende ruimte heb ben voor het keuren van de handel en hierbij worden wel eens ijverig fotograferende toe risten bijna onder de voet gelo pen. Bijna, want ongelukken zijn er nog nooit gebeurd, waar- pen. schijnlijk omdat het paard ver- Het standwerkersconcours zal standiger is tijdens deze dag starten rond acht uur en duurt zes uur in de morgen. Om tien uur zal de burgemeester het kruis plaatsen aan het begin van de markt als bewijs Voorschoten de laatste kruis- markt in de Randstad Holland is en tot twaalf uur zullen de paarden op de markt moeten blijven. Daarna kan de afvoer beginnen, een steeds wederke rend sensationeel visueel genoe gen, omdat er altijd paarden zijn, die menen hun hoofd te stoten aan het dak van de auto en pogen om de auto te ontlo- vrijdag op zaterdag doorwer ken. Op vrijdagavond wordt de wekelijkse warenmarkt afgebro ken op de Voorstraat en gaan de paaltjes voor de paarden de grond in. Wie houdt van het kij ken naar werken, kan de gehele nacht dan ambtenaren zien zwoegen. Ook een feestelijk ge beuren. Joop Peeters Anjers Sim Rose, Rood. Wit. Shoc king Keuter. Arthur. U-na. G J Sim, Kspercnee. Allee. Tommy, Tel- te«la 50-66. Llal Het..interieur van de expositiestudio LEÏDEN - In de studio van druk kerij De Bink aan de Roose- v^ldtstraat is gistermiddag de expositie van bekroonde jaar- vékslagen en kalenders geopend doör de directeur van de Stads drukkerij te Amsterdam, de heer A. Stork. In zijn openings woord zei de heer Stork het jammer te vinden dat bekronin gen van jaarverslagen en kalen ders haast niet meer voor kwa men. .tijd, dat het jaarverslag voor eep, bedrijf was als de mooie glanzende auto voor de status- zoeker, schijnt voorgoed voorbij te zijn. In dit opzicht dacht de van drukkerij De Bink. Expositie van jaarverslagen en kalenders blad, dat eens in de drie jaar de Sijthoff-prijs toekent aan het best geredigeerde jaarverslag. Dat de bekroning van de kalen ders tot het verleden behoort, werd een logische ontwikkeling gevonden omdat de mode en de techniek zoveel meer te bieden heeft. De expositie staat onder auspiciën van het Gerrit Jan Thieme- j fonds, dat op 25 augustus 1918 j werd opgericht en dat tot doel heeft het bevorderen van de kennis van en de schoonheid in de grafische vakken. Ook deze expositie van kalenders, die in geen enkel opzicht ver schillen van de kalender zoals we die thuis kennen, en van jaarverslagen, die meer weg hebben van fraai geïllustreerde lijvige boekwerken, behoort tot de propaganda van het Thieme- fonds. Belangstellenden kunner., kosteloos, terecht van 9 juli t/m 15 augustus. Piet van Leeuwen, op dit moment Zoeterwoudes beste wielrenner, heeft zaterdag in de sterk bezette ronde van Kruiningen zijn goede vorm onderstreept door als eerste te finishen. In het Zeeuwse plaatsje op 't eiland Oostvoorne moesten de 100 renners 40x het 2,5 km lange parcours afleggen, hetgeen voor velen een te zware opga ve bleek, temeer doordat het tempo steeds vrij hoog lag. Reeds half koers hadden tientallen renners de strijd opgegeven en had zich een kopgroep gevormd van 20 man, met o.a. de ex-prof Cor Schuring en Piet van Leeuwen. Met nog tien ronden voor de boeg wisten Cor Schuring, H. Stander, Jan Zuidweg, Jan Hordijk, Joop Kettenis en Piet van Leeuwen, een „gat te slaan" en door een goede samenwer king bouwden zij binnen enkele kilometers een flinke voorsprong op. De laatste kilometers probeerden steeds renners via een démar- rage een beslissing te forceren, doch steeds zonder succes. Op 800 meter voor de eindstreep viel de kopgroep even stil en op dat moment wist Piet van Leeuwen met een vlijmscherpe démarrage los te komen en 150 meter voorsprong te pakken. Op deze krachtexplo sie van de Zoeterwoudse tuinder hadden de anderen geen antwoord en moesten met lagere klasseringen genoegen nemen. De Amster dammer Cor Schuring wist beslag te leggen op de tweede plants door met klein verschil H. Stander te kloppen, direkt gevolgd door Jan Zuidweg, Jan Hordijk en Joop Kettenis. Hoewel dit de tweede overwinning was voor Van Leeuwen, hij won ook de Ronde van Zoeterwoude op Koninginnedag, is hij thans aan een bijzonder goed seizoen bezig. Regelmatig strijdt hij in de voor ste gelederen en bereikt goede uitslagen. Bij de onlangs door de Engelsman Thomas gewonnen Internationale Wieier Avond Zes daagse wist Van Leeuwen zich in een veld van 100 renners als 10e te klasseren. Ook bij de Nederlandse kampioenschappen in Valken burg reed hij een goede wedstrijd die hij echter door darmstoornis sen niet kon voltooien. Deze week rijdt Piet van Leeuwen o.a. in het Zeeuwse Westdorpe en Eijsendijke. Zaterdag a.s. neemt hij deel aan de Ronde van de Coolsingel in Rotterdam en donderdag 19 juli aan de amateurronde van Wateringen. Marktberichten LEIDEN Inzake het doorstro- Burgemeester en wethouders ga- mingseffect van de in de laatste jaren in Leiden gebouwde een- gezinskoopwoningen heeft de heer mr. C. J. D. Waal van dc P.v.d.A. het college van B. en W. op 25 april 1973 een aantal vragen gesteld om een, even tueel globaal, overzicht te krij gen van het te verwachten door stromingseffect in de dure Me renwijk. Deze vragen zijn (samengevat vraag I t/m 5): Wat was het doorstromingseffect van de 158 eengezinshuizen in het Mors- kwartier (133), aan de Apollo- Van elders kwamen 95 personen; laan (16) en aan de Blauwe Vo- hiervan waren cr 19 wel cn gel weg (9)? Hoeveel gezinshoof- 76 'niet economisch verbonden den hadden geen economische met Leiden. De koopprijzen va- binding met Leiden? Hoe duur rieerden van 61.400 gulden in waren deze woningen? Vraag 6: het Morskwartier tot 150.000 aan zijn er de laatste jaren verder de Apollolaan, nog eengezinswoningen niet Voorts zijn door zelfbouwers met vallend onder de woningwet premie vier woningen gebouwd gebouwd? Zo ja, wat was daar- aan de P.C.Hooftlnan. 3 bewo- brief, ingezonden op 5 juli 1973, als antwoord op vraag 1 t/m 5 dat van de 158 woningen er 41 als huurwoning achter gelaten waren. 39 ston den daarvan in het Morskwar tier (Juwelenbuurt), 1 woning stond aan de Apollolaan en een aan de Blauwe Vogelweg. Elf bewoners waren inwonend en elf lieten een eigen woning ach ter (Morskwartier: 5, Apolkv laan: 5 en Blauwe Vogelweg: 1). het doorstromingseffect? Hoeveel gezinshoofden hadden geen economische binding met Leiden? Hoe duur waren deze woningen? ners lieten een huurwoning ach ter en een bewoner had een ei gen woning. De stichtingskosten van deze huizen bedroegen rond dc 51.000 'gulden. Krolen 18—38. Rode k.jl 7—21. Spitskool 13. Postele:n <1, Ra barber C2—41, Prlï 70—0J. Pacrlka 35—61, Bessen 27. .'oir.oten A 4.20— •i nr», Tomn'.en B 4. A. 1 ornten C 3.33- 3.60, CC 2.r-„10, Ulc mld- d.UUnn 68—76, Waspetu 36. per 100 Coop. Veluwsc Clervelllng Bnrnevi Brnneveld, 9 Jul. Aanvoer; 777:i stuks, stemming: redeiljk. I'rlJze (In ct'Jdcns per 100 stu,.s> Verbetering aantal wegen in Leiden LEIDEN Op maandag 16 juli a.s. begint de NBM met verbe teren van het wegdek van de Hooigracht tussen Watorsteeg en Nieuwsteeg. De huidige be strating zal verwijderd worden waarna een asfaltkraag zal wor. den aangebracht. Gedurende dit karwei dat ongeveer twee weker, in beslag zal nemen wordt het doorgaande verkeer beurtelings over een weghelft geleid. De Nieuwe Rijn tussen Gangetje en Hooigracht wordt in verband met dit werk afge sloten voor doorgaand verkeer. Eveneens op 16 juli begint men j met asfalteringswcrkzaamheden i aan de Oegstgeesterweg (van 1 Oegstgeest tot aan het viaduct I Maredijk). Men gaat een z.g. tussenlaag en een toplaag aan- j brengen. Dit doet men ook op het kruispunt V.". de Zwijgerlaan/Floris Ver sterlaan en op de Haarlemmer weg. Daarna krijgt het kruis punt Sumatrastraat en de IJs- selmeerlaan naar de Merenwijk een beurt. Voorts zullen er re- fnraties verricht worden over de gehele lengte van de W. de1 Zwijgerlaan. Voor deze reeks I van werkzaamheden worden twee weken uitgetrokken. Ia deze periode wordt ook het eer ste deel van de Noord-Zuidroute (de city-ring) van een toplaag voorzien. Op 23 juli a.s. wordt de Zoeterwoudse Singel wegens werkzaamheden ongeveer een weck afgesloten. Zo mogelik tussen de werkzaamheden door zal de Lammenschansweg van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Met het uunbreng n van een toplaag op het kruis- l unt Rijnsburgcrv eg/Wa.>sc naarseweg hoopt men in augus tus te beginnen. Gistermiddag kwam loco-burgemeester, mevr. Den Haan het diamanten echtpaar v. d. Mee feliciteren aan dc Potgieterlaan 25a. Na 60 jaar schenkt mevrouw v. d. Mee nog even zorgzaam koffie in voor haar echtgenoot. STOMPWIJK Door nog onbe kende oorzaak raakte dc hooi berg van de heer N. v. Bohee- men in brand. De brandweer, die met twee wagens snel ter plaatse was, kon de vervaarlij ke vlammenzee spoedig tem men, zodat de schade tot de hooiberg beperkt bleef. De nablussing heeft vele uren in beslag genomen, want het over blijvende hooi moest worden weggetrokken en over het land worden verspreid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3