KUNST OP ZICHT in de Vijf Meihal Oud-Zoeterwoudenaar Valk terug in Leidse Lakenhal Groots concert in Marekerk Exposities Hedendaagse keramiek in gymzaaltje bij De Pomp ZATERDAG 7 JULI 1973 LEIDSE COURANT kunst Residentie- Hopelijk weet het kinderconcert in Leiden ook zoveel jeugd te trekken als hier in Amsterdam. Gezien de datum en het tijdstip valt dit te betwijfelen. LEIDEN Het Residentie-orkest heeft enige goede plannen uit de doeken gedaan voor jeugdconcerteit waarover wij reeds schre ven, en nu ook voor kinderconcerten. Daarvoor hebben'Arasterdam en Den Haag al proef gedraaid, en het „dirigentje spe len" werd onder de kinderen zo'n rage, dat het Residentie-orkest en het Concertge bouworkest met blijmoedige verwachtingen de toekomst tegemoet kunnen zien. Het zijn kindervoorstellingen met muziek en theater, waarvoor Herman Frank als ver bindingsschakel optreedt, en die zo is gebleken dit op onnavolgbare wijze doet. Van de zijde van het Residentie-or kest vindt men deze voorstellingen ge schikt voor kinderen tot 10 jaar. Een mini- mumleeftid zou men zelfs willen uitscha kelen. Er blijken echter nog vele hete hangijzers aanwezig tussen „ja" en „maar". Vast staat, dat deze kinderconcerten doorgaan op vrijdag 31 augustus in de Vijf-mei-sport- hal. Het eerste begint om twee uur, het tweede om vier uur. Elk duurt ongeveer drie kwartier. Het Residentie-Orkest stelt een „dolle mid dag" in het vooruitzicht, een enthousiast geluid, dat bij de organisatie nog ont breekt. Want welke kinderen deze voorstel lingen zullen bezoeken, is een open vraag. Naar de mening van de Commissie voor Creatieve en Kunstzinnige Vorming van de Schooljeugd, moeten in schoolverband de derde, vierde en vijfde klassen van de la gere scholen deze dolle middag bezoeken. Maar deze voorstellingen zijn bij uitstek geschikt voor kleuters, en waarom scha kelt men nu juist deze groep, en de laagste klassen van de lagere scholen uit? Waarom gaat in deze stad toch alles zo moeizaam? Waarom niet eens wat minder gepraat en wat meer gedaan? Men is er van overtuigd, en daarover bestaat geen verschil van mening, dat deze kindercon certen voor alle kinderen boelend en leer zaam zijn. Als dit het uitgangspunt blijft, zou ook de organisatie ervan met wat meer enthousiasme ter hand genomen kun nen worden. Wij hopen hierop nader terug te kunnen komen, maar dan met een posi tief geluid. De concertserie van het Residentie-orkest be staat dit jaar uit zes concerten, een meer dan het vorige jaar. Een daarvan zal wor den verzorgd door het Concertgebouwor kest. dat wordt geleid door Uri Segal. Het Residentie-orkest heeft in het eerste en in het laatste concert Willem van Otterloo als dirigent. De overige staan onder leiding respectievelijk van de Pool Jerzy Semkow, Henryk Czyz, eveneens een Pool, en Ferdi nand Leitner. Als solisten treden op: Wil lem Brons met het derde Pianoconcert van Beethoven, de Joegoslavische violiste Ma rina Vukcevic in het Vioolconcert van Sibe lius, Vera Beths en Klaas Boon in de Sym phonic Concertante van Mozart (met het Concertgebouworkest), de bariton Barry McDaniel in de „Kindertotenlieder" van Mahler. Het Residentie-orkest staat dan onder leiding van Czyz. De celliste Zara Nelsovah speelt het Celloconcert van Dvo rak en als laatste Werner Haas, die het Pianoconcert in G gr.t. van Ravel speelt in een overigens geheel Frans programma. B. Rijnders Dirigent Jerzy Semkow orkest heeft dolle middag voor kinderen LEIDEN In een grandioos pro gramma hebben Albert de Klerk en Elisabeth Cooymans met de opening van de reeks K. cn O.-zomerorgelconccrten, hun beider faam bevestigd. Voor Al- bert de Klerk gold de moeilijk heid, dat hij zich met het orgel in de Marekerk in het gebruik van zijn registers mogelijk wat heeft moeten beoerken. In dit opzicht betekent het verlies van het orgel in de Pieterskerk na tuurlijk veel. Maar zijn meesterschap spreekt uit de helderheid var. lijnen en structuur, uit zijn gevoel voor kieur, zowel in zijn spel als in zijn composities, waarvan er twee op het programma ston den. Zijn Ricercare „Hommage Sweelinck" was daarvan een voorbeeld. Prachtig ook was de lichtheid van de Sonate K 287 van D. Scarlatti .-n de bezonken Mozart die hij liet horen in het Adagio-Allegro-Adagio K.V. 594. Albert de Klerk is een organist van de eerste orde. Elisabeth Cooymans trof ons vooral in de twee delen uit „harmonia Sacra" van Purcell, dramatisch in „Lord, what is Man" met duidelijk het licht ge houden slotdeel. Haar stemtype heeft een duidelijk alttimbre, maar neigt door de grote om vang naar een mezzo-sopraan, waarvan zij een goed gebruik maakt. Juist de lichtheid van haar stem, hetgeen men bij al ten doorgaans mi3t, geeft dat heel bijzondere. De meiismen van de Spaanse zangen, een uit de Gothische periode daterende, bewaard gebleven Cantigo de la Verge uit een mysterie-spel „El Misterio de Elche", en een werk van Alfonso e' Sabio, dit laatste zonder begeleiding ge- rongen. waren een bewiss van haar ook groot technisch kun nen. Oigc'concerten krijgen in onze stad nooit een uitbundige be langstelling. Maar voor deze avond was de opkomst redelijk te roemen. In elk geval heeft men nadrukkelijk van zijn waardering voor beide kunste naars blijk gegeven. Het was dan ook een avonJ, van waar kunstgenot. jd'-V Een zichzelf beschermend vrouwtje van Heido Daamen LEIDEN - In de Laken hal is gisteren een ten toonstelling geopend van de dn Zoeterwoude geboren schilder Hen drik Valk. De expositie is onderverdeeld in por tretten, landschappen, stillevens en genre schilderijen. De tijd die er ligt tussen het oudste en nieuwste schilderij is bijna zes tig jaar. Hierdoor kan men een inzicht krij gen in de ontwikkeling van Hendrik Valk als schilder. Hoewel dit niet zo duidelijk te zien is. In veel van Zijn werken vindt men gestileerde vlakjes te rug. In zijn latere pe riode omlijstte de schilder dit nog eens met een scherp lijntje. Uit heel het werk van Valk blijkt dat hij sterk beïnvloed werd door de in Leiden op gang gebrachte stijlbe- weging van Ouden en Van Doesburg. Toch heeft hij nooit tot "De Stijl" willen toe treden. Hij verwerpt het streven naar vol slagen abstractie en naar het verbreken van de band met de Warmond Sinds 4 juli is In de gymnastiekzaal bij De Pomp te Warmond helemaal passend eigenlijk In de Kaagweek een tentoonstelling te zien van Hedendaagse Keramiek. In deze kolommen gaven we reeds eerder een indruk weer van de geëëxposeerde werken en werkjes van Anne van de Aaerden, Maggi Giles, Jan Snoeck, Lily ter Kuile, Johan van Loo, Hei di Daamen en Jan van der Vaart, toen deze jonge kunste naars met hun specimina „te kijk" stonden in het Ambachts huis te Voorschoten. Wij aarzelen niet, nog een keer een opwekking te plaatsen om deze uitzonderlijke en vaak verrassende tentoonstelling (die in Voorschoten niet zoveel succes had) te gaan zien. We be waren nog zeer goede herinneringen aan de ontwapenende „vrouwtjes" in „gebakken kant" van Heidi Daamen; de va zen vanJohn van der Vaart (die geen bepaalde gedachte ach ter zijn werk heeft) staan opnieuw de aandacht te vragen en wekken ook de kooplustt op. Maggi Giles (een stapel geglazuurde „sandwiches" met ?en glimmende tong daarover), de ronduit erotische gebakken constructies van Jan Snoeck, de niet minder erotische „mij ters" van Anne van de Waerden en de verrukkelijke rlier- figuurtjes en doosjes van Lily ter Kuile staan ons nog duidelijk voor ogen. Dit geldt evenzeer de gevlochten torens van Johan van Loon, van wie de uitdrukking in de fraai uitgevoerde prospectus afkomstig is: „Waar het de keramist betreft, zonder aar de, water en warmte geen keramiek". De zeer overzichtelijke en aantrekkelijk opgestelde collectie is te bewonderen tot 22 juli a.s. Het boerenhuisje in Wassenaar, waar de schilder „in retraite" ging zichtbare werkelijk heid. In 1921 ging voor Hen drik Valk. dd« inmid dels 24 jaar was. een- oenode van medidatie en bezinning in. Hij trok zich terug in een boerenhuisje in Wasse naar (zie foto onder). Deze periode is bepa lend geweest voor zijn latere werken. Het was ook hier dat hij besloot een woonwagen te timmeren.Die tocht met die woonwagen is heel leerzaam voor mij geweest. Je wordt door de mensen als een "out-cast" be schouwd. Hierdoor leer ie de mensen wel ken nen", zegt Hendrik Valk later. Via zijn tocht met de woonwagen kwam hij terecht in Arnhem waar hij tot 1962 do cent aan de Kunstaca demie is geweest. Al eerder had hij lesgege ven op de avondteken- school in Voorschoten. Uit die tijd stamt „Voordorpskinderen". Het Is een portretten schilderij van zes jon gens uit het tehuis „Voordorp", die al ten zeer karakteristiek zijn weergegeven in grijs en donkerblauw. In Arnhem raakt Hen drik Valk geïnspireerd dour de Chinese kunst. Al eerder werd hij ge grepen door de Ooster se filosofen zoals Ta- gore en diens voorgan gers. Toch blijft hij al les vertalen in ziin ei gen stiil. Een knap •/oorbeeld hiervan het portret van Jhr. Sandberg, waar hij als achtergrond een eigen interpretatie van de •tij! van Sandberg Een zei/portret van Hendiik Valk uit 1933 heeft genomen. Een heleboel van Valks schilderijen uit zijn "Leidse tijd" zijn tij dens het bombarde ment van Arnhem ver dwenen. „Slechts de werken, die ik in mijn atelier had staan, neb ben mijn vrouw on <k kunnen redden. Dia in de kelder stonden fnaar schatting 1500) zijn verloren gegaan" Over zijn went zegt Hendrik Valk: „Als ik ga werken wordt plotseling door iets. ment vai getroffen Na du mo- i verwor.de- aie schets, heel nature alistisch uitgewerkt. De verwo.idering wordt dit niet zozeer gewekt door de verschillende objecten, maar door do harmonie die er als geheel vanuit gaat. BIJ het maken van andere schetsen over hetzelfde onderwerp laat ik tel kens d.ngcn weg die net belangrijk zijn. Het gaat uiteindelijk om cn zo harmonisch mogelijk geheel te krijgen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5