LEIDEN GAAT MET 10 MILJOEN WERKLOOSHEID AANPAKKEN Teleur stellend spel van Van de Capellen Zeeweringen hebben hèt zwaar te verduren Droogte levert geen probleem op voor LDW Leidse bioscopen Deze week in de Last tango in Paris Zorro, de pornoridder PAGINA 4 LEIDSE COURANT WARMOND - Be halve kinderspelen J waarvan de uitsla-1 gen op de volgen-1 de pagina staan, i er gisteren tij dens de Kaagweek voor de kinderen de mogelijkheid om mutsen te ma ken en hun truitjes te beschilderen. s 's Middags kwa men deze attribu ten goed van pas bij het optreden van de Harleki- LEIDEN Gisteren hebben ver tegenwoordigers van enkele mi nisteries. het gewestelijk ar beidsbureau en de gemeente Leiden met elkaar gesproken over de toepassing van de maatregelen, die onlangs door de regering bekend zijn ge maakt en die tot doel hebben de piek in de werkloosheid binnen het rayon Leiden te bestrijden. Zoals bekend heeft het kabinet naast de reeds lopende projec ten voor aanvullende werkgele genheid in ons land nog eens to taal 250 miljoen gulden extra uitgetrokken, waarvan 100 mil joen voor de bestrijding, van enkele haarden van hardnekkige werkloosheid in het westen. Spe ciale maatregelen zijn genomen ten aanzien van de steden Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden, die kampen met een hoog werkloosheidscijfer, ver oorzaakt door structurele fact®- Tijdens de bespreking werd be- i kend gemaakt, dat er voor de regio Leiden 10 miljoen gulden beschikbaar ls, waarvan de eer- ste 5 miljoen zullen worden be- steed aan projecten die worden aangedragen van de zijde van enkele ministeries, waaronder die van Volkshuisvesting, CRM, Defensie en Volksgezondheid. Het betreft hier niet alleen rijkswerken er kunnen ook voor subsidie in aanmerking komen de werken van lagere overheids organen worden aangewezen. De overige 5 miljoen zullen worden aangewend voor het versneld uitvoeren van werken met een arbeidsintensief karak ter van de gemeente of gemeen telijke diensten. De situatie op de Leidse arbeids markt is bijzonder ongunstig. Er staan thans ongeveer 2000 personen als werkzoekend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingeschreven. De belangrijkste categorieën werkzoekenden zijn te vinden in de sector van de bouw (600), in de sector van de mindergeschikten (550) en in de sector administratie gsechoolden (w.o. nogal wat juristen en eco nomen). Verder is opvallend, dat onder deze werkzoekenden een groot aantal (600) jonge mensen onder de 30 jaar is met veelal een geringe opleiding. De bedoeling van de nieuwe rege ling is in de eerste plaats om aan mensen die een half jaar of langer werkloos zijn zinvolle en passende arbeid te bieden, door het versneld uitvoeren van wer ken waarmee zonder extra fi nanciële steun in de vorm van subsidie pas later zouden kun nen worden begonnen. De wens van de regering is om hierdoor de mensen die werkloos zijn ge worden een opstapje te geven zodat ze wat gemakkelijker in het bedrijfsleven aan de slag kunnen komen. Om deze „werk- gelegenheidsinjectie" goed te doen slagen, wordt van de ge meente verwacht, dat deze zo snel mogelijk komt met geschik te projecten die in een zodanig stadium van voorbereiding ver keren, dat ze met subsidie op korte termijn tot uitvoering kunnen komen. Men streeft er naar. dat het eerste project in oktober van start kan gaan. Dit kunnen projecten zijn in de grond-, weg- en waterbouw, of bepaalde bouwwerken, admini stratieve projecten en projecten van eenvoudige aard. zoals plantsoenwerk, verbetering van bermen e.d. Als er geschikte ob jecten aanwezig zijn kunnen ook tijdelijke academici (sociologen, economen, chemici) worden aangetrokken. Er mag echter in geen geval sprake zijn van een uitbreiding van de personeels formatie. Met het ministerie van Sociale Zaken wordt over leg gevoerd om met behulp van de genomen maatregelen ook projecten worden aangenomen en woningverbetering sneller van de grond te krijgen. De ge meente zal hierover nog nadere richtlijnen ontvangen. Uit de besprekingen van gisteren bleek echter wel dat men het effect van de maatregelen niet moet overschatten. Men ver wacht. dat van de 2000 inge schreven werkzoekenden ca. 200 aan zinvol werk kunnen worden .geholpen. Mede in verband met de wens dat de mensen die voorde uitvoering van de proejcten worden aangenomen later in het bedrijfsleven aan de slag komen zal door het depar tement een programma van opgesteld om hun vakbekwaam heid te vergroten. Daartoe kun nen o.m. subsidies worden ver strekt aan bedrijven die aan dacht schenken aan de scholing de betrokken werknemers. scholing en begeleiding worden De projecten die het Leids ge meentebestuur (in samenspraak met de onlangs ingestelde stuur groep Arbeidsmarkt Leiden) voor uitvoering in het kader van deze regeringsmaatregelen vatbaar acht, moeten zo moge lijk vóór september worden aangemeld bij de provinciale commissie voor de werkgelegen heid. Deze commissie zal dan nagaan of de gemeentelijke plan nen voor subsidie in aanmer king komen. Dergelijke subsi dies kunnen oplopen tot 95 pro cent van de totale personeels kosten. Naar wordt verwacht zullen B. en W. projecten waar voor goedkeuring van de ge meenteraad is vereist in de ver gadering van 13 augustus a.s. aan de orde stellen. NOORDWIJK Het fraaie weer en het bijzonder drukke strandbezoek zijn er debet aan. dat de zeeweringen langs de Zuid— en Noord-Hol landse kust het zwaar te ver duren hebben. Op verschil lende plaatsen zijn min of meer ernstige vernielingen aangericht aan de duinbe groeiing doordat bezopkers van de stranden om uiteenlo pende redenen de bescher mende zeeweringen op- en afklimmen. Met deze activi teiten wordt het helmgras en ander groen kapot getrapt, waardoor de wind straks vrij spel zal hebben in de duinen. Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft momenteel drie duintoezieners in dienst. Dezen patroulleren op de be schermde delen zeewering tussen Wassenaar en Zand- voort. Mensen, die binnen de met prikkeldraad afgezette duinen worden aangetroffen kunnen in ieder geval reke nen op een proces-verbaal. Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap zijn het vooral groepen jon geren en buitenlanders, die de duinen intrekken. Bij de buitenlanders, hoofdzakelijk Duitsers, is het meestal on- speelt, dterl die een diw h.een Met groepen jongeren hebben wetendheid, die een rol de duintoezieners de meeste moeite. Het komt vc een sommatie om de duinen te verlaten niet wordt opge volgd en dat er klappen val len. Bij dergelijke aangele genheden wordt de hulp in geroepen van de plaatselijke politie. De aanwezigheid van een hond is dikwijls ook al voldoende om tegenstribbe lende badgasten weer rich ting strand te krijgen. Vol gens de woordvoerder van Rijnland is de situatie nog niet alarmerend al zal bij een toename van het aantal vernielingen, het toezicht ze ker intensiever worden. De aanwezigheid van het helmgras is vooral in het na jaar bij de herfststormen van groot belang. Door het gras wordt het zand bij elkaar ge houden en kunnen geen grote verstuivingen plaatsvinden. Hetgeen nu in de duinen ech ter vernield wordt, zal pas het volgend voorjaar weer worden vervangen. Alleen in uiterste noodgevallen zal het hoogheemraadschap van Rijnland er toe overtegaan om aan het eind van de zo mer helm bij te planten. Hoeveel geld met het ver trappen van de beplanting en het slopen van de afrastering in de duinen gemoeid is, kon men bij Rijnland zelfs niet bij benadering zeggen. llilillllillllll mallllll!til LEIDEN „Hoewel we momenteel alle re cords breken op het gebied van waterlevering, is er bepaald geen sprake van rantsoenering op wat voor manier dan ook", aldus een woordvoerder van dfe Leidse Duinwater Maatschappij. „Of om het anders uit te drukken: de droogte levert ons niet die problemen op die men zou verwachten". Wel hoopt de Leidse Duinwater Maatschappij, dat de gebruikers op „verantwoordelijke" wijze met het kraanwater omgaan. „Sproei niet overbodig" is het vriendelijke, doch vrijblijvende verzoek van de LDM. Eveneens weinig tot geen problemen kent het Hoogheemraadschap Rijnland. De heer Riemers (medewerker technische dienst) verklaart dat alies naar wens verloopt. „We kennen nagenoeg geen moeilijkheden met de watervoorziening; zelfs de maximale capaciteit wordt niet eens gevraagd. Dat men de gewone 3 miljoen kubieke meter per dag nog kon inlaten was wel een meevaller" vond de heer Riemers. „Een lage drukgebied bij Oostenrijk heeft tot gevolg dat de wateraanvoer van de Rijn uitstekend is. Van verzilting als gevolg van tekorten is gelukkig geen sprake, want dat had moeilijkheden voor het drinkwater opgeleverd (In Katwijk sproeit de LDM met water uit het Hoogheemraadschap). De droogte en het warme weer bezorgen drankhan dels wel extra werk. Een bedrijf sprak al van „dubbele drukte". Een ander sprak van „veel overwerk". LEIDEN De bioscopen bieden deze week de Leidse cinofielen weer voldoende spanning. Er zijn maar liefst twee films van het duo Bud Spencer en Terence Hill (de vier vuisten van de duivel enz.) te zien. De ene draait voor de tweede week in TRIANON. Het is „Halleluja voor een paar vuisten" de ande re „De duivel hale je" is te zien in LUXOR. Het zijn overi gens allebei opgepoetste oude films van het duo, die gemaakt zijn lang voor de „Trinity's" volle zalen trokken. LIDO komt deze week met de Inmiddels al beroemde „Last tango in Pa ris". Het is een film die handelt over een nietsontziende, al- ris" Het is een film die handelt over een nietsontjiende, al leen op erotiek gebaseerde verhouding tussen een man (Mar lon Brando) en een vrouw (Maria Schneider). Bunuel's nieuwste „De verholen charme van de burgerlijkheid" gaat in STUDIO zijn tweede week in. De charme van de bourgeoisie blijkt volgens Bunuel te bestaan uit eindeloze dineetjes en wandelingen door open velden. Speciaal voor de vakantie- jeugd vertoont hetzelfde theater in de ochtenduren de nieuw ste Nederlandse jeugdfilm: „Circus op stelten". De bekende TV-held, Don Diego de Vega gaat deze week in REX uit de kleren als Zorro, de pornoheld. In de nachtvoorstelling ver toont het theater „Het spookslot van de vampiers". Elvis Presleyfans kunnen iedere middag in Rex terecht waar hun idool als „Jailhouse rocker" over het witte doek glijdt. Een bewogen verhaal over een verloren liefde kan men zien in CAMERA, waar „Ryan's dochter" zijn tweede week in gaat. Voor de jeugd heeft het theater de aloude film „Winnetou and Old Shatterhand. Clint Eastwood is te zien in de nachtvoor stelling waar hij de hoofdrol speelt in de keiharde film „Hang 'em high". Ondanks visuele perfectie weinig interessant LIDO Het is de tragiek van een aantal regisseurs dat ze het meeste publiek trekken met hun slechtere films. Ro bert Wise (van The sound of Music) kreeg in Nederland nauwelijks een hond in de bioscoop met zijn Androme- da Strain, onze Fons Rade makers schijnt het met zijn „poezenfilm" veel beter te doen dan met een aantal knappere films van voor die tijd en ook Bernardo Bero- lucci lijkt in een dergelijke situatie verzeild te raken met zijn „Last tango." Nvm°m •;ThetlGodIa,her" is -The last <aa8° 'a Paris" de film I? w 8e,Trden Nu ma8 hij alle registers open en zijn kleren uittrekken als Amerikaan in Parijs wiens vrouw zojuist zelfmoord heeft gepleegd en die een bijna rade- mrisje 0ntziende verhouding aanknoopt met zomaar een Een film van Bertolucci kort navertellen is zinloos. Daarvoor filmt hij ook in „The last tango" te veel in typische filmtaal. Door flitsen uit toekomst en verleden van Brando en Maria Schneider komen langzamerhand de brokjes van de leeouz- zel op hun plaats te liggen. Visueel is het perfect. Prachtige beelden via geraffineerd camerawerk, fraai van opbouw. Maar al die stijlmiddelen maken „The last tango" nauwe lijks interessant. Ook de climax, de veelbetekenende last tango *aJ voor Bertolucci's fans niets nieuws zijn. In „II Conformis- ta filmde hij eveneens een dergelijke dansscène al ging daar dan een veel grotere kracht vanuit. 8 11 REX Het zit erin dat we onze eigen Gijsbreght nog eens bloot te zien krijgen. De sexfilmindustrie heeft zich namelijk met grote ijver op De Klassieken geworpen. Eerst werden Romeo en Ju lia, Hendrik VIII en Robin Hood in hun hemd en minder gezet, nu moet de klassieke filmfiguur Zorro aan het de- confectionaliseringsproces geloven. Don Diego de Vega. de pornoridder besteelt niet alleen de rijke tirannieke heersers om het geld aan de armen te geven, met andere zaken springt hij even vrijgevig om. Wanneer hij niet tussen de lakens aan het uitdelen is. speelt hij voor homo- sexueel. Daar waar Zorro al te zeer uit de band dreigt te springen heeft de keuring ingegrepen en als je af en toe niet kan nalaten hard te lachen is dat om de fröbeltalenten van deze doe-het-zelf-acteurs. Niet eens zo gek. Tenslotte was Zor ro op TV allang een kinderserie. Don Diego ontkwam ook niet aan sex filmindustrie NOORDWIJK Op het strand is men gisteren gestart met een serie van vier strandlopen. die georgani seerd worden door MSV—DIO Volleybal. Ondanks de hitte stonden om 19.00 uur li'O deelnemers ge reed. Op de 4 km finishte als eerste W. v. Gijlswijk. P. v. d. Burg kwam als tweede binnen en Ruud Zinneveld als derde. Jan en Gerrie Huigsloot presteerde het om met hun 12 en 9 jaar de afstand in 16.50 en IS.30 min. af te leggen. Op de 8 km kwamen Ad. Ulijn, A. Mulder en M. Noort als eersten aan. LEIDEN Door de niet al te grote inschrijving en het schit terende weer behoeft de wed strijdleiding van het Leidse Hout toernooi zich geen zorgen te maken, of zij het toernooi wel tijdig genoeg af kunnen wikkelen. Er was gisteren dan ook maar voor een bescheiden programma gezorgd. Slechts twee heren-B partijen kwamen aan bod. De meest attractieve was die tussen Hans Keizer van Forescate en Arnold v/d Capellen, spelend op Unicum. In de eerste set had Van de Ca pellen niets te vertellen. Fout na fout maakte hij en wanneer hij de aanval zocht miste dit de overtuiging om de benodig de punten te scoren. Met 6-0 ging de set naar Keizer. Hier na kreeg Van de Capellen meer vat op het spel. De ral ly's werden langer en de pun ten werden nu vrijwel om en om binnengehaald, doch het was Van de Capellen, die de set veroverde (7-5). Keizer was nog geenszins een gesla gen man. Juist met een derde set weet deze Voorschotenaar doorgaans wel raad. Met 6-4 loodste hij zichzelf in veilige haven, in dit geval dus in de volgende ronde. Rob Koggink, tweede geplaatst, leek aanvankelijk gedecideerd over C-speler Bas Ploos van Amstel heen te lopen (6-2). maar meende het zich in de tweede set te kunnen veroorlo- ven de teugels ietwat te laten vieren. Meteen begon het zelf vertrouwen van Ploos v. Am- stel te groeien, zodat hij kans zag het zijn opponent nog re delijk moeilijk te maken. Slechts na een „long set" (7-5) haalde hij de overwinning bin nen. In het herendubbel B viel er gis teravond voor het publiek een amusante strijd te aanschou wen. Keer op keer vlogen de harde smashes van Crepin en van Van de Capellen over het net. maar veelvuldig werden ze door Meyer en Pasma, een echt gelegenheidsdubbel. knap geretourneerd. Met name dooi de kanon-harde service van Crepin was de eerste reeks snel afgelopen (62). In de tweede set begonnen de spe lers te praten, waaraan Crepin zich zichtbaar ergerde. De set ging dan ook met 6-4 naar Meyer/Pasma. Nadat Van de Capellen en Crepin in de laat ste set een 3-0 voorsprong hadden opgebouwd, besloot Meyer de partij wegens de in vallende duisternis en natuur lijk het dreigend verlies op te geven. Bij de veteranen verloor de als eerste geplaatste Van de Berg de eerste set van Van Bergen Henegouwen Toen Van de Berg getuige de 5-2 voorsprong als nog aanstalte maakte te gaan zegevieren zag zijn tegenstan der geen heil meer in doorspe len.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4