Snel vonnis na complot Bagdad ers te zwaar Kamerleden: straffen van VVDM zijn RECHTSTREEKSE HULP BEVRIJDINGSSTRIJD PORTUGESE KOLONIËN Ceidoc Souocuit m Nixon zwijgt voorlopig over Watergate-zaak Geen staat van beleg Chili in Buren niet zakmes bewerkt Inbrekers lieten 2 ton lisrgen EEN WEEKBLAD WANKELT Ontvoerde baby was totaal uitgeput DINSDAG 3 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMERSFOORT Tijdens een bijeenkomst van de VVDM in Amersfoort hebben vier woordvoerders van regerings partijen verklaard de huidige straffen (3 tot 8 weken) van de zestien WDMers. die vorig jaar een groetweigerdag hebben georganiseerd, „echt te gek zijn en in geen enkele verhouding staan tot de gepleegde feiten". Deze vier Ka merleden Kosto (PvdA), Goudsmit (D'66), Jurgens (PPR) en Van Zeil (KVP) vonden, dat minister Van Agt aan het tweede gratieverzoek van de zestien WDMers niet zonder meer voorbij kon gaan. De heer Kosto, die vond dat het huidige militaire straf- en tucht- trecht volkomen achterhaald is en zo snel mogelijk op de hel ling moet, vroeg begrip voor de moeilijke positie van minister Van Agt van Justitie, die als minister in het kabinet-Biesheu vel het eerste gratieverzoek had afgewezen en nu bij het tweede gratieverzoek als minister in het kabinet-Den Uyl onder grote politieke druk staat. Minister Van Agt heeft intussen wel de straffen opgeschort, hangende de uitspraak over het tweede gratieverzoek. Mej. Goudsmit vond dat minister Van Agt helemaal niet voor zo'n moeilijke beslissiag stond. „Hij heeft in eerste instantie een fou te beslissing genomen. Wellicht zou hij nu symbolisch een voor waardelijke straf kunnen opleg- Opgesloten hond bijt voor 1500 gulden kapot Noordwijk Een herdershond van een slager uit Bennekom heeft de zorgeloosheid van zijn baas op een kostbare wijze afgestraft. Daar het dier nogal lastig was op het strand sloot de man, die met vrouw en kinderen aan zee zat, de hond op in zijn aan het Wantveld geparkeerde gloednieuwe auto. Het raam werd op een kiertje gezet. De zon brandde op de auto en na enige tijd kreeg de hond het zo benauwd dat hij als een razende het interieur begon stuk te bijten. Veront waardigde omwoners van het Wantveld trachtten de auto wat af te koelen door haar nat te spuiten maar toen dat niet 'hielp, waarschuwde men de politie. Een patrouille be vrijdde het dier dat flauw viel toen het buiten kwam. Toen de Bennekommer zich later op het bureau meldde, werd hij door zijn hond blij begroet. Er was ongeveer voor 1500 gulden kapotgebe- ten. Met ƒ300,- aan de zwier LEIDEN Mevr. Van Veghel uit Leiden-Noord werd gistermiddag tot haar eigen verbazing 300,- rijker. Zij won dat bedrag in de kwis „Raden Maar" in het pau zeprogramma „Van twaalf tot twee" van de KRO. Verbaasd was ze, omdat ze feite lijk geen vertrouwen had in haar oplossing. Na lang overleg, kreeg mevr. Van Veghel een suggestie van haar dochter: een plaat, die op de pick-upp gelegd wordt. Daarvoor hadden andere deelne mers tevergeefs naar de oplos sing geraden. Suggesties als „storende radio" en „zoeken naar een zender op de radio" bleken niet juist te zijn. Toen kwisleider Frits v. Turenhout vroeg, wat mevr. Van Veghel met het geld ging doen, ant woordde zij, dat ze „aan de zwier" ging naar zee. Geestig Festivalballet van overgehouden pasjes Van restjes wol -kan je altijd nog wel wat aardigs breien, moet Hans van Manen hebben ge dacht. En hij maakte een festi valballet van overgehouden pas jes en bewegingen uit vorige choreografieën. Hij had daarbij het geluk een Seuptet van Saint-Saëns te vin den, dat uitmuntende dansmu ziek bleek. Zo maakte hij op zijn bekende knappe manier een ironiserend, geestig ballet, waaraan veel plastische zorgen werden besteed, ook door de even rappe als muzikaal reage rende dansers en danseressen. Jammer, dat Van Manen aan dit Septet nog een losse Etude toevoegde. Dat maakte gisteren in het Circustheater de persifla ge niet te veel. Gesol met dan seressen en niet meer die grap pig stollende attitudes van de eerste delen. Tot besluit slaan de danseressen de dansers knock-out en dan is het natuur lijk lachen geblazen voor de Van Manen-fans. „Threshold" van Tetley was naast van Ma- nens „Septet Extra" een inte- rassante festivalpremière, die model stond voor de lifttech- niek. Ook het gebruik van de praktikabels in dit romantisch aangeklede danswerk op muziek van Alban Berg. leverde verras singen op. De derde première was die van de als balletmees- ter aan het Danstheater verbon den Amerikaan Richard Gibson. Een kundig trainer, maar geen Harkarvy wat ziin choreogra fisch talent betreft. Zijn „Five Songs", waarbij de sopraan Jenny Veeninga Mahlerliederen zingt (en dat kan ze nu net niet) stelden als ballet niets D-v gen. De heer Van Zeil, partijgenoot van de minister, achtte de uit spraak van de minister van principieel belang voor het tota le gratiebeleid. Hij vroeg zich wel af of inwilliging van het gratieverzoek nu de enig juiste beslissing zou zijn. De heer Kosto wees er nog op dat de last van de dienstplicht door slechts 39 procent van de Ne derlandse jongeren wordt gedra gen. Het is onredelijk dat die dienstplichtigen dan nog eens extra worden gediscrimineerd, doordat ze vastzitten in het keurslijf van snel verouderde rechts- en gedragsregesl. SANTIAGO (AP) Het huis van afgevaardigden van Chili heeft een wetsvoorstel verworpen, waarin werd voorgesteld de staat van beleg af te kondigen in geheel Chili. De regering had gewaarschuwd dat het land zich op de rand van een burgeroor log bevindt. De oppositiepartijen zijn van me ning dat de regering van presi dent Al lende voldoende vol machten heeft zonder de nood toestand om het gevaar van een opstand te bezweren.' Breuk oorzaak vertraging treinverkeer UTRECHT (ANP) Een spoor staafbreuk tussen Halfweg en Amsterdam heeft vanmorgen- vroeg het spoorwegverkeer hier en daar in de war gebracht. Drie treinen tussen Haarlem en Amsterdam mo sten worden op geheven, enkele andere reden om via Alkmaar. Tegen half acht was het euvel verholpen, maar vertragingen in de dien stregelingen dezen zich nog en kele uren later voor. De groot ste vertragingen (10 15 minu ten) werden genoteerd op d lij nen naar Den Haag en Rotter dam ne naar het zuiden. Van een onzer verslaggevers streeks aan de bevrijdingsbewe- Den Haag Minister Pronk van gingen worden verleend. Ontwikkelingssamenwerking wil Nederland zal geen wapens leve- desnoods rechtstreekse hulp gaan verlenen aan bevrijdings bewegingen in zuidelijk Afrika (o.a. Angola en Mozambique) De steun wordt gegeven om de politieke doelstelling te berei ken: Een einde te maken aan de koloniale overheersing door Portugal. De voorkeur van de regering gaat hulpverlening via orga- zo zei minister Pronk, wat natuurlijk niet wegneemt, dat iedere hulp aan reeds bevrijde gebieden de vrijheidsbewegin gen in staat stelt meer geld (voor wapens) te besteden aan de vrijheidsstrijd. Nederland zal dan ook niet vragen waar voor de vrijheidsbewegingen het geld gebruiken, aldus minister Pronk. niisaties van de Verenigde Na- De minister streeft er naar op de ties of organisaties voor Afri kaanse eenheid en particuliere internationale organisaties, Lukt dit niet, dan zal de hulp recht komende begroting voor ontwik kelingssamenwerking een post te krijgen voor deze hulpverle ning. Het Veronica-personeel voelt zich wel opzijgezet, maar nog lang niet verslagen. Iedere dag brengt vreugde, wanneer weer een aan tal nieuwe leden van de Veroni ca Omroep Stichting binnen- komt. Veronica- personeel wil nog niet praten over Hilversum 3 HILVERSUM (ANP) Het Ve ronica personeel heeft unaniem besloten geen gebruik te maken van de door de vakbond Mercu- rlus voorgestelde bemiddeling voor een gesprek over het in schakelen van Veronlca-mede- werkers bij de zender Hilver sum 3. AMSTERDAM (AP) De Am sterdamse polltic heeft een 17- jange scholier aangehouden, die ervan wordt verdacht zijn bu ren, de 29-jarige heer Brings en diens 28-jarige vrouw, in hun woning in Buitenveldert met een zakmesje talrijke malen te hebben gestoken. Het echtpaar, dat reeds lag te slapen, werd nit ernstig gewond en kon na behandeling in een ziekenhuis huiswaarts keren. Volgens de kinderpolitie liep de heer Brings 25 steekwonden op. De ymgen was was over het dak de slaapkamer van het echtpaar binnengedrongen en stak vervol gens zop zijn buurman in. Er ontstond een vechtpartij waarbij ook de vrouw verschillende messteken kreeg. De motieven van de jongen zijn rog dister. De politie oudt het voorlopig op een blackout. Vo- lens de politie ad de jongen nooit moeilijkheden met zijn bu ren gehad, die hem overigens nauwelijks kenden. uu VENLO (A.N.P.) - Bij een in braak in de nacht van zondag op maandag in het hoofdkantoor van de Amro-bank te Venlo zijn inbrekers er wel in geslaagd de deur van de nacht kluis open te branden, maar zij hebben 23 cassettes met een be drag van 200.000 gulden laten liggen. De politie vermoedt, dat de inbre kers in hun werk gestoord zijn door iemand, die 's nachts nog een cassette in de nachtkluis de poneerde. Zij kunnen ook ver dreven zijn door de hevige rook, die zich ontwikkelde, toen de kluis werd opengebrand. De politie spreekt zelfs van een verstikkende rook. tropenrooster Gemeentehuis Voorburg op VOORBURG Het ge- meentehuis van Voorburg droait op een tropenroos ter. Dat wil zeggen, dat de ambtenaren werken, c.q. aanwezig zijn van 's morgens zes tot 's mid dags twee. Voor dringende zaken ech ter is op elke afdeling ook 's middags één man werkzaam. HOEWEL DONKERE WOLKEN al lang in de lucht hingen, heeft de Elsevier-directie toch nog een onverwacht moment uitgezocht om do bakens bij de Haagse Post te verzetten. Taen half Nederland erop uittrok om met vakantie te gaan. werd ernst gemaakt met de opvolging van Brugsma als hoofdredacteur en de concern-leiding zette daarbij haar plan door als journalistiek hoofd van het weekblad iemand te benoemen, die wel bewondering heeft voor de capaciteiten van het team, waaraan hij leiding geven moet, maar minder voor de intentie, waarmee en de richting waar in de Haagse Post geredigeerd werd. Van een weigering tot medewerking viel de Haagse Post deze week in een werkstaking en daaruit vloeide weer een ontslag voor de gehele redactie voort. Het kritische weekblad wankelt nu op zijn bestaans grond en dat is heel gevaarlijk voor een periodiek met relatief wei nig abonnees en een jaarlijks verlies dat de directie dekte met de winst van andere uitgaven, die bij Elsevier van de persen komen. VOOR LIEFHEBBERS was de zwakte van de Haagse Post tevens haar kracht; het was een weekblad van beperkte omvang met anders dan Elsevier zelf niet zoveel reclame dat in het adverten- tiebos de artikelen zoek raken. Maar commercieel lag het met het weekblad even moeilijk als bij voorbeeld met De Tijd bij het VNU-concern. De kunst om te blijven adem halen is niet alleen afhankelijk van de eigen longen, maar ook van de zuurstof, die van elders bijgepompt wordt. Uiteindelijk blijkt, dat het in het uitgeverij-bedrijf moeilijk blijft twee bladen uit te geven, die in hun onderlinge relatie een beetje of heel erg polariserend werken. De kwestie of de NV Bonaventura de sta kende journalisten terecht of ten onrechte ontsloeg, is daarom uit eindelijk niet de hoofdzaak in het conflict. De viaag op de achtergrond blijft, in hoeverre kapitaalverschaffers bereid zijn om mogelijk te maken, dat een identiteit toonbaar is, waarmee ze het qua sfeer en wereldbeschouwing (of maatschappe lijke visie) zelf niet eens zijn. Het tekort aan benzine wordt irt de Verenigde Staten steeds meer merkbaar. Bij sommige benzinestations zoals in Kansas, moeten de automobilisten in een kilometers lange file staan om ongeveer veertig liter benzine, de maximum hoeveelheid die per automobilist wordt verkocht, te hunnen tanken. SAN CLEMENTE (UPI) Presi dent Nixon zal blijven zwijgen over de Watergate-affaire tot de senaatscommissie de huidige fase hoorzittingen eind augustus Zwemwater in Utrecht negatief Utrecht (ANP) Uit een onder zoek van Provinciale Waterstaat van Utrecht is gebleken dat de kwaliteit van het oppervlakte water in deze provincie welis waar „niet slechter" is dan vo rig jaar maar dat zwemmen in open water in het algemeen niet moet worden aangemoedigd. Ten gevolge van het lozen van af valwater is een deel van het water van de Loosdrechtse Plassen verontreinigd met fae- caliën. De eerste plas (nabij de oud-Loosdrechtse dijk) is er evenals ook vorig jaar het slechtst aan toe. Zwemmen moet daar dan ook worden af geraden. Een andere negatieve factor is dat bij aanhoudend droog weer veel vervuild Vecht water moet worden ingelaten voor het handhaven van het peil van de Loosdrechtse plassen. Zwemmen in de Neder-Rijn, de Lek of de zij-armen alsmede in Eem en Eemmeer is evenmin aan te raden. Ronduit zeer goed is het water in de Maarsseveense plassen onder de rook van Utrecht. zal hebben beëindigd. Dan zal de president dc zaak in een "passend forum" bespreken, zo heeft woordvoerder Ronald Zie- gler gisteren meegedeeld. Zle- gler sloot de mogelijkheid van een verschijnen van Nixon voor de commissie, of een gesproken of geschreven getuigenis voor de commissie, zonder meer uit. De presidentiële woordvoerder zei dat hij niet precies kon zeggen hoe spoedig na het beëindigen van de huidige fase van de Wa tergate hoorzittingen president Nixon zijn commentaar zou le- Ziegler zei dat de president tot op dat moment geen persconferen ties zou houden en hij weigerde commentaar te geven np de verklaringen van de voormalige juridische adviseur van het Wit te Huis John Dean en van ande re getuigen. Op de vraag of de speciale raads man van de president, Fred Buzhardt. de houding van het Witte Huis weergaf toen hij Dean onlangs een misdadiger die bekend heeft noemde ant woordde Ziegler dat Buzhardt als raadsman van het Witte HuLs had gesproken. Ziegler zei dat Nixon niet van te voren had geweten dat Buzhardt dit zou zeggen. Senator Sam Ervin, voorzitter van de senaatscommissie die 't Watergnte-schandaal onder zoekt, heeft president Nfxon de grootste onderdrukker in de ge- srhiedenis van de presidenten van de Verenigde Staten ge noemd. Op een vergadering van de Democratische Partij in Noord-Carolina zei de senator dat de huidige regering plannen heeft beraamd om dc indivi duele vrijheden te vernietigen, die deel uitmaken van de ge schiedenis van V.S. (Van onze correspondent) LONDEN De politie van de Zuidlondense stad Bromley, be last met het onderzoek inzake de ontvoering van de zeven we ken oud Kristen Bullen, neemt aan, dat de baby mis- schien wel drie dagen doorge bracht heeft in het bos van Kes- ton, waar men haar zaterdag avond vond. Ondanks het feit, dat een lichte verbetering inge treden is, wordt de toestand van de zuigeling nog zeer ernstig ge noemd. Kristen ls totaal uitgeput en lijdt aan een zware longontsteking. Zij vertoont ook enkele wonden aan het hoofd, die erop wijzen dat ze geslagen of gewoon weg geworpen werd. Bij haar ont dekking werkten haar nieren vrijwel niet meer wegens ver droging. Verpleegde niet terug van examen GRONINGEN (ANP) - De 28-jari- ge verpleegde J.D. uit de Van M sdaginrichting te Groningen ls sinds gisteren spoorloos. De man had verlof om in Meppel deel te nemen aan het mavo examen. Hij had gisteravond om half zeven weer in Gronin-1 gen moeten zijn. D.. die afkom- I stig is uit Zutphen, werd des tijds door de rechtbank te Rot- terdam veroordeeld wegens me- deplichtigheid aan moord. De directie van het Van Me'sdaga- siel, een klini k voor verpleeg den die ter beschikking van de regering zijn gesteld, kon van morgen nog niet meedelen of D. nu wel of niet aan het mavo examen heeft deelgenomen. BAGDAD (AP) De chef van de binnenlandse veiligheidsdienst van Irak, Nazem Kzar en zijn medeplichtigen bij de vergeefse poging om het Baathistisch regi me ten val te brengen, zullen spoedig door een speciaal tribu naal worden berecht, zo heeft radio Bagdad bekend gemaakt. Een uit drie mannen bestaande commissie van onderzoek heeft opdracht gekregen een onder zoek in te stellen naar de om standigheden van de mislukte staatsgreep die als resultaat heeft gehad dat de minister van defensie, generaal Hammad Sji- hab, werd gedood en de minis ter van binnenlandse zaken Gheidan werd gewond. De radio voegde er aan toe dat het speciale tribunaal is ge vormd om Kzar en zijn mede plichtigen te berechten, zodra het onderzoek is afgelopen. Het tribunaal heeft toestemming ge kregen zich niet aan de bepalin gen van het Iraakse strafrecht te houden bij het berechten van Kzar en de anderen. Er is geen hoger beroep mogelijk tegen de vonnissen van het tribunaal, tenzij het de doodstraf betreft, zo meldde de radio. Spaanse chirurg in Mozambique gedood MADRID (KPI) Guerrillastrij ders in het Portugese gebied Mozambique hebben een van Spanje's bekendste chirurgen gedood. Dit heeft het Spaanse persbureau Cifra meegedeeld. Volgens het persbureau werd dr. Angel Garazaibal Bastos (63), die o.m. het staatshoofd gene raal Franco en de stierenvech ter „El Cordobes" behandelde, beschoten nadat hij zondag met een vliegtuigje in het noorden Met een vertrokken gezicht laat deze man. lid van het kerkgenootschap ..Heilige Kerk" in de Amerikaanse stad Newport een slang ort van Mozambique was geland zich kronkelen, tijdens een inwijdingsritueel. Tijdens deze inwijding werd één der leden door een slang gebeten. Het ritueel vond door om op safari te gaan. gang ondanks het verbod van plaatselijke autoriteiten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9