„Geef kabinet de tijd voor inkomensbeleid' Direct ontslag voor stakende HP-redaktie Mammoetfusie van Gist, CSM en Nemeba SAIGON: W IJ HEBBEN GEEN POLITIEKE GEVANGENEN Twintigduizend deelnemers aan Evangelische „Kirc Communicatie centrum geen propaganda Engelsen boycotten Fransen Korte metten DINSDAG 3 JULI 1973 PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Men mag van de regering niet verwachten, dat zij op korte termijn met een concreet, afgerond inkomensbeleid op ta fel komt. Het is heel gemakkelijk om daarover te praten en te schrijven, maar als dit kabinet in de vier jaar van zijn bestaan een paar flinke stappen zet mogen we al blij zijn." Minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken zei dit gisteren tijdens een ontmoeting met de pers. Hij noemde een Inkomensbeleid met een herverdeling van inkomens een erg ingewikkelde zaak, al was het alleen maar omdat er nog zoveel onbekende factoren zijn. Op de Petroleumweg in het Rotterdamse Botlekgebied kantelde gis teravond een tankwagen met benzine. De auto vlijde zich tegen de omrastering van een concurrerende maatschappij. De benzine moest eerst overgepompt worden voordat men de wagen weer in zijn normale stand kon terug zetten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor Werkloosheid en stijging van de premiedruk voor sociale voor zieningen blijven „benauwende vraagstukken", aldus de minis ter. Met het bedrijfsleven zijn nog geen afspraken gemaakt over een volgend contact, om dat eerst bezien moet worden wat er terecht gekomen is van het sociaal akoord en de inko mensnivellering. Belangrijk vindt de minister het dat in het centraal akkoord voor het over grote deel de looncomponent niet is overschreden. Hij vindt dat er voor volgend jaar weer een akkoord moet komen. Ook in 1974 zal er echter weinig „ruimte" te verdelen zijn. „De mogelijheden tot verruiming van de bestedingsmogelijkheden moet in tienden van procenten worden uitgedrukt." Behalve de normale stijging van belasting en premiedruk komt er nog een opzettelijke belastingverzwaring vanwege een ander kabinetsbe leid en hogere sociale premies1 voor uitbreiding van de voorzie ningen. De drukverzwarlng In de sector van de sociale premies zal ook veroorzaakt worden door de in voering in 1974 van een volks verzekering tegen arbeidsonge schiktheid, zoals die er nu al leen nog maar is voor werkne mers. Het kabinet wil de stij ging van de sociale lasten in zijn reggerperiode beperken tot drie procent van het nationaal inkomen, wat volgens staatsse cretaris P. J. J. Mertens grote moeite zal kosten. Een koel-systeem in plastic, dat is de nieuwste vinding, om bijvoor beeld tijdens fiets- of autotochtjes de (frls)dranken of andere dorst en hongerstillende artikelen goed te houden. Een keertje knijpen en goed schudden, dan is het plastic-koelzakje bedrijfsgereed. AMSTERDAM— De directie van uitgeverij Bonaventura heeft gisteravond de stakende redac tieleden van het weekblad Haagse Post op staande voet ontslagen. De 14 journalisten en 2 fotografen hadden het werk gistermiddag neergelegd uit pro test tegen de benoeming van de heer J. Folkertsma als nieuwe hoofdredacteur. De stakende re dactie heeft steun gevonden, bi] de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de vakcentrales, de grafische bonden en andere bladen. Hoofdredacteur Folkertsma wordt thans bijgestaan door techni sche krachten van elders uit het Elsevier-concern. Het komende HP-nummer zal gevuld zijn met copy die vóór vrijdag is klaar gemaakt en met reserve-stuk ken. De directie van de uitgeve rij zal zich wellicht genoodzaakt zien het blad (waarop tot nu toe vijf miljoen gulden verlies werd geleden) voorlopig uit de markt te nemen. De directie betreurt de gang van zaken, maar legt de verantwoordelijkheid voor de dis- bontinuiteit van de HP geheel bij de redactie. Het college van beleidsbepaling van Bonaventu ra zal morgen mogelijk een onderhoud hebben met de redac- tiecommssie van de HP. De grafische bonden hebben van daag met de NVJ overlegd over het besmet verklaren van bedrij ven die de Haagse post zouden willen produceren. Aanvallen op Cambodja uitgebreid WASHINGTON De Amerikaan se luchtmacht heeft het aantal aanvallen met jachtbommen werpers op doelen in Cambodja belangrijk uitgebreid, van 150 tot 200 en meer vluchten per dag. Het aantal aanvallen met zware bommenwerpers bleef op circa 40 per dag. Reden voor deze uitbreiding is de toename van communistische activiteiten en opklaring van het weer. President Nixon is vo rige week met het Congres overeengekomen dat na 15 au- gustus alleen nog met toestem ming van het Congres aanvallen ondernomen mogen worden. De regering zal alles doen om tot een bestand in Cambodja te ko men. aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Den Haag De onzekerheid rond de Centrale Suiker Maatschap pij CSM lijkt voorbij. De CSM zal zeer waarschijnlijk samen met de Meneba (meelfabrieken der Nederlandse bakkerij), wor den opgenomen in het concern Gist-Brocades. Daarmee zal in Nederland een mammoetonder neming op het gebied van de voedingsmiddelen ontstaan: de drie bedrijven hopen tesamen dit jaar een omzet van 1,4 mil jard gulden te halen en een winst te boeken van 40 miljoen gulden. Gedrieën bieden zij aan 12.500 personen werk. De CSM was de laatste tijd in het nieuws doordat eerst een bod op de onderneming was gedaan door concurrent Suiker Unie in Rotterdam en later door Schol- ten-Honig in Zaandam. De CSM voelde echter weinig voor sa menwerking met deze bedrij ven. CSM, Gist-Brocades en Me neba hebben op elkaar aanslui tende werkterreinen. Zo vormen suiker en melasse van de CSM een grondstof voor de fermenta- tieprocessen van Gist-Brocades, terwijl de gist wordt gebruikt in de meelverwerkende indu strieën. De Nederlandse bietentelersfede- ratie (18.000 leden) heeft zich in principe met de overneming ac- coord verklaard. De werkgele genheid zal door de grote fusie niet achteruitgaan; de besturen SAIGON (RTR) Het Zuidviet- namese ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat er geen politieke gevange nen in Zuid-Vietnam zijn. Bewe ringen van het tegendeel, zoals van Amnesty International, ma ken deel uit van „een campag ne van het internationale com munisme". Niemand wordt in Zuid-Vietnam gearresteerd als hij alleen meningen uit die te gen de regering zijn gericht, al dus een communiqué van het ministerie. Amnesty International, een orga nisatie die zich inzet voor poli tieke gevangenen overal ter we reld, publiceerde zondag een rapport waarin staat dat dn Zuid-Vietnam nog steeds rond 100.000 politieke gevangenen worden vastgehouden. De mees ten van hen behoorden niet tot een van de oorlogvoerende par tijen, zo zei het rapport. De gevangenissen in Zuid-Viet nam kunnen volgens het minis terie nooit meer den in totaal 35.000 gevangenen bevatten, met inbegrip van communistische burgers en gewone misdadigers. Zuid-Vietnam had 5.081 commu nistische burger-gevangenen, van wie er ongeveer 500 zijn overgedragen aan de Viet-Cong. Alle andere gevangenen rijn ge wone misdadigers, aldus het communiqué. Statenlid weigert gift aan provineie ZWOLLE Het Overijsselse sta tenlid A. A. Veldkamp (D'66) heeft geweigerd om bij de ope ning van het nieuwe provincie huis dn Zwolle bij te dragen aan de gift van de statenleden aan de provincie. Hij maakt geen bezwaar tegen een gift op zich. als het zal worden gebruikt voor hulp aan „de zwaksten in onze samenleving". Maar een kunstenaar een voorzittersha mer laten ontwerpen omdat de huidige versleten is wijkt teveel af van de ideeën van de heer Veldkamp. „V kunt ook bij mij terecht als er een alternatieve bestemming is," heeft hij aan de griffier van de staten van Overijssel ge schreven. van de drie ondernemingen ver wachten dat een verdere groei van de bedrijven de werkgele genheid juist zal bevorderen. Op 27 juli gaat het volgende drietal Amerikanen naar het Sky lab dat nog steeds rond de aarde cirkelt. Het zijn v.l.n.r. Alan Bean (com- mandent), Owen Garriott en Jack Lousma. Hun buitenaards ver blijf zal 56 dagen duren. Op de foto tonen zif het Insigne voor hun reis: de menselijke figuur, getekend door Leonardo da Vinci, met op de ondergrond de helft van de aarde en de helft van de maan. Eerste staking Griekenland had resultaat ATHENE De eerste staking die In Griekenland plaatsvond nadat in april 1967 het leger de macht had overgenomen is een succes geworden. De Atheense kranten, uitgevers zijn gezwicht voor do eisen van de vijfhonderd typo grafen, die een loonsverhoging van dertig procent en boter ar beidsvoorwaarden wilden. Krachtens de staat van beleg mag er In Griekenland niet ge staakt worden. De staking heeft een dag geduurd. In Athene konden daardoor ze ker acht Griekse en twee Engel stalige kranten en een aantal tijdschriften niet verschijnen. Premier George Papadopoulos heeft gisteren een bijeenkomst bijgewoond waarop nieuwe ma rine-officieren hun eed van trouw aflegden. Zij vervangen de officieren die gearresteerd zijn na de mislukte marine-op- stand van zes weken geleden. LONDEN Uit protest tegen de oorgenomen Franse kemproe ven in de Stille Oceaan worden deze week in Engeland veel Franse produkten en diensten geboycot. Havenarbeiders In Southampton weigeren Franse schepen te los sen, de arbeiders op de twee grootste groenten, en fruitmark ten ir Londen zullen Franse produkten laten verrotten, post bodes weigeren post tussen En geland en Frankrijk te behande len en technici willen geen kae bels naar Frankrijk repareren, Ook eer. gedeelte ven het vlieg verkeer gaat niet door. Overi gens zal de Britse consument weinig hinder ondervinden van de boycot. Met een bijeenkomst van twin tigduizend personen in het stadion te Dusseldorf is de vijftiende tweejaarlijkse Duitse evangelische „Kirchentag" geëindigd, die vier dagen lang werd gehouden onder het mot to „niet van brood alleen". Kirchentag-voorzitter Heinz Zahrnt spoorde de deelnemers, onder wie vele katholieken en ongeveer vijfduizend jongeren, aan om de bijbel in het, mid delpunt van hun leven te plaat sen. De christenen moeten op nieuw, aldus de voorzitter van de Kirchentag, het zout van de aarde worden en ertoe bijdra gen dat mensen, aarde en we reld „Gods goede schepping" worden. Voor het eerst was de Kirchen tag niet zozeer een zaak van veel woorden en discussies, maar meer een toepassing van het slagwoord van het voorbe reidingscomité: „kerk moet gedaan en gevierd worden". Zes werkgroepen zijn bezig ge weest: over het geloof, de ei gen welvaart en de sociale er- moede, de indivduele nood, de kerkdienst, de oecumene, en missie en ontwikkeling. Een zeer actieve werkgroep ging aan de slag met het the ma „Sjaloom". Bijzondere aandacht kreeg de groep „Kerkdienst", vooral het poli tiek avondgebed met als titel: „Het geloof links, de orde rechts en de kerk in het mld- KERK EN WERELD den", onder leiding van de theologe Dorothee Sülle, die een scherpe aanval deed op de „handlangers van de dood" vo- ral op president Nixon. Het hoogtepunt was voor velen de „liturgische nacht" van vrijdag op zaterdag, waaraan ruim vierduizend personen en thousiast hebben deelgenomen. Er werd gezongen, gedanst, en gebeden. Vietnamezen brach ten een protestsong, er was. to neel en cabaret, men tekende en schilderde, en brood en wijn en zout werden uitge deeld. De climax was het mo ment dat de minutenlang beju belde secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken Philip Potter het Onze Vader zong. Kirchentag-voorzitter Zahrnt verklaarde dat met dit festijn, dat in het voetspoor staat van de theologen Moltmann en Harvey Cox, een punt is gezet achter het eenzijdige beklemto nen van het Intellectualisme. Nu is aangetoond aldus Zahrnt dat christenen ook op een andere wijze dan via diep nadenken tot eenheid kun nen komen. Maar dit betekent volgens hem niet dat de kerk in de toekomst de waarheid al leen nog maar dansend kan na streven. De bevolking van het dorp Villa Latina in midden Italië heeft zijn pastoor zondag bet dorp uitgezet, omdat hij teveel geld zou vragen voor rellgleu- diensten. Hij zou veel "duurder zijn dan de pries ters in naburige dorpen. Onge veer tweeduizend mensen wachtten hem op het dorps plein op, zetten hem in een o en reden hem de stad uit. Bisschop Wayl Welysjkows- ki, die dertien jaar lang in Russische gevangenschap heeft doorgebracht is op zeventigjari ge ieeftijd in Winnipeg overle den. Hij werd in 1945 door de Russische justitie ter dood ver oordeeld, omdat hij behoorde tot de toen verboden Oekrainse katholieke kerk. Het vonnis werd later gewijzigd in tien jaar gevangenisstraf. In 1969 werd hij opnieuw gearresteerd, maar vrijgelaten toen het Vati- caan voor hem had gepleit. Begin 1972 kreeg de toen al in zijn gezondheid ondermijnde bisschop toestemming naar Ca nada te gaan. De Filippijnse kardinaal Rufino J. Santos Is met een hartaanval in het ziekenhuis opgenomen. Kardinaal Santos (64) staat aan het hoofd van ongeveer dertig miljoen katho lieken op de Filippijnen en was de eerste Filippino, die tot het kardinalaat werd verheven (1960). Hij is nu ruJm twintig jaar aartsbisschop van Manilla en geldt als behoudend op ker kelijk en politiek terrein. De 81-jarige Duitse kardi naal L. Jaeger, aartsbisschop van Paderborn heeft zijn ambt neergelegd na een bestuurspe riode van tweeëendertig jaar. De laatste achttien Jaar mocht hij niet meer komen in het deel van zijn bisdom, dat in dc DDR ligt en waar 330.000 katholieken wonen. In het Westduitse deel wonen onge veer twee miljoen katholieken. Kardinaal Jaeger heeft vele verdiensten op het gebied van de oecumene. Hij was een van de belangrijkste initiatiefne mers in 1960 voor het Romein se secretariaat voor de een heid. Voor het Europees congres over de opbouw van gemeen schappen In het kader van het pastoraat, dat tot 6 juli wordt gehouden op de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen, hebben 240 personen ingeschreven. Zij zijn afkom stig uit tien Westeuropese lan den. De grootste groepen deel nemers komen uit Italië (51), Spanje (47) en Frankrijk (42). Voor de organiserende instan tie, het "Colloqque Europeen de Paroisscs", is dit het grootste tweejaarlijkse congres, dat tot nu toe werd gehouden. Het communicatiecentrum voor de Nederlandse kerkpro vincie is geen groot gebouw en geen propaganda-instltuut om bepaalde Nederlandse Ideeën te verspreiden, zo heeft kardi naal Alfrink gezegd in de KRO-radiorubriek „Kruis punt". Uit brieven was hem gebleken Als het gebed een voorwaarde la voor een oplossing van het conflict in het Midden Oosten dan wordt die wel vervuld, ook door kolonel Khadafy van Lyblë en president Sadat van Egypte (resp. tweede en derde van links), die samen hier ter mos kee in Cairo zijn opgegaan. dat er nog al wat misverstan den bestaan over dit centrum, waarvoor eind mei een lande lijke financiële actie werd ge houden. dit tot nu toe een net to bedrag van ruim 4,5 ton heeft opgeleverd. De kardinaal herinnerde eraan dat men enige jaren geleden had gemerkt, dat de informa tie over de Nederlandse katho lieke kerk zeer moeilijk door komt in de buitenlandse mas samedia, „ten dele ook in de Nederlandse, ofschoon dat dacht ik steeds beter wordt". Daarom heeft men een weg gezocht, aldus de kardinaal, om goede informatie door te geven, „om een eind te maken aan die halve, vertekende, ver minkte inzichten die buiten Ne derland over de Nederlandse kerkprovincie bestaan". Kardinaal Alfrink benadrukte dat daarvoor hoofdzakelijk be kwame mensen nodig zijn, „die hun talen beheersen, en die in staat zijn om informatie over Nederland viot, op korte termijn, exact en Juist door te geven". Do politiek van de Wereldraad van Kerken om steun tc verle nen aan de nlct-mllltalre be hoeften van de bevrijdingsbe wegingen in Zuidelijk Afrika heeft scherpe kritiek gekregen var, de anglikaanse kerk ln Zuid-Afrlka. Deze kritiek is neergelegd in een memorandum, dat behan deld zal worden in de angli kaanse raad van overleg, het representatieve lichaam voor de anglikaanse gemeenschap in de hele wereld. De raad kom' van 17 tot 27 juli in Du blin bijeen. De anglikaanse kerk van Zuid-Afrika merkt op, dat de beslissing van de Wereldraad om financiële steun te verle nen aan de bevrijdingsbewe gingen ondanks net verzet van dc leden-kerken in zuidelijk Afrika een schending is naar de geest en de letter van de constitutie en de reglementen vqn de Wereldraad. Dc politiek van de Wereldraad wordt door de anglikaanse kerk van Zuid-Afrika gezien als een beslissing, da! de tradi tionele betiaderinp, der kerk van rechtvaardigheid en ver zoening heeft gefaald en dat een nieuw soort macht moet worden gebruikt om een oplos sing te vinden. Maar aldus het memoran dum „veelbetekenende ver anderingen beginnen zich de Anglicanen in Zuid- Afrika oneens met Wereld raad laatste Jaren hl Zuid-Afrika voor te doen." Het zijn „ogen schijnlijk bescheiden verando- ringen en aanpassingen in poli tiek en macht, maar op de lan ge duur kunnen zij veel radica le» e consequenties hebben dan op dit ogenblik wordt ver- moed." Het memorandum suggereert, dat de Wereldraad van Kerken het ene nationalisme steunt te gen het andere cm dat de be slissing van de wereldraad zou kunnen worden gezien „als een antwoord op politieke pressie eerder dan op het evangelie". De druk der geschiedenis kan ai te gemakkelijk voor de wil /an God worden aangezien, al dus het memorandum.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7