Katwijkse jeugd kan niet van hek afblijven W. ROOZEN NAM AFSCHEID VAN BLOEMBOLLENWERELD in nu m Commissie wil Cult. Centrum in Valkenburg gaan opzetten Minder sterk bezet veld bij Leidse Hout-toernooi Frans Nederveen opvolger PAGINA 5 DINSDAG 3 JULI 1973 LEIDSE COURANT Het hek dat grote aantrekkingskracht KATWIJK Tussen Cleyn Duin en de Hoor- nes, ter hoogte van de Boshuysenstraat is men al enige tijd druk doende met de aan leg van een zinker ten bate van het stelsel transportrioolleidingen dat aansluiting moet geven op de rioolzuiveringsinstallatie die in Katwijk wordt gebouwd. Het werk terrein is afgezet met een meer dan mans hoog hekwerk om spelende kinderen buiten het prachtige hekwerk te vernielen. Nog af- Echter keer op keer blijkt de lieve Jeugd het prachtige hekwerk te vernielen.Nog af gezien van de meer dan duizend gulden schade die aannemer J. G. Nelis IJmuiden B.V. daardoor lijdt, het levert een groot ge vaar op voor de spelende kinderen. „Werken bij het water trekken altijd kinde ren. Net als machines", zegt de heer J. A. Slootweg van de dienst Openbare Werken van de gemeente Katwijk. „Momenteel valt het gevaar wel weer mee omdat tijdens de bouwvakvakantie ook de waterbouw stil ligt. De afgelopen weken was het wel ge vaarlijk. en over veertien dagen weer. Het is een precies werk, de aanleg van zo'n enorme zinker, maar ook een zwaar werk. Er hoeft maar iets om te vallen. Men is aan het trekken met metalen kabels, kort om, het is gewoon gevaarlijk. Er zitten grote gaten in de afrastering, zoals de foto laat zien. Aannemer Nelis heeft ze ten lan gen leste maar provisorisch hersteld, omdat de vernielingen de spuigaten uit liepen. Maar als er iets gebeurt, wie is dan aan sprakelijk? De aannemer heeft een hek werk gezet, dat anderen hebben vernield. Zoiets komt erg moeilijk te liggen". Aan dit project, het leggen van 110 meter rioolleiding gedeeltelijk onder de Rijn door, zal totaal zo'n vier maanden worden gewerkt. De rioolkruising met de Rijn zal 570.000- gaan kosten. HILLEGOM Treslong zinderde gistermiddag van de zomerhitte en van de warme vriendschap. Het ging allemaal vanzelf. De zon drukte met zijn subtropi sche waarden net zo gemakke lijk door de zalen als de Raad van Nederlandse Bloembollenon dernemers zijn waardering voor Walter Roozen en Gustave Springer tot uitdrukking bracht. Walter Roozen nam afscheid als directeur Reclame van de raad, na bijna dertig jaar in deze functie werkzaam te zijn ge weest. De Amerikaan Gustave Springer was 25 jaar in dienst van het bloembollenvak als di recteur van het Amerikaanse kantoor van de bloembollenex port. Walter Roozen ging met pensioen, hetgeen weinigen van de vele aanwezigen gistermid dag zich konden voorstellen, Maar iedereen was bij zijn af scheid aanwezig. Niet alleen de voorzitter van de Stichting Keu kenhof, maar ook de oud-burge meester van Hillegom en oud commissaris van de koningin in de provincie Overijssel, baron Van Nispen tot Pannerden, bur gemeester Van Niekerk van Hil legom en vele buitenlandse rela ties in de boilenpolitiek, zoals de Amerikaanse en Canadese land- bouwattachée en bevriende lie den uit Duitsland, Engeland, Frankrijk. Om maar een paar van de minstens 100 afzetmark ten van de Nederlandse bloem bollen te Het werd een afscheidsreceptie die klonk als een klok. Haar lemse bloemenmeisjes speldden iedereen frisse voorjaarsanjers op de revers. Walter Roozens opvolger, de heer Frans B. M. Nederveen, tot voor kort direc teur Export Bloembollen, hield zich op de achtergrond, maar wel was hij vol bewondering voor hetgeen Walter Roozen in de afgelopen periode had ge presteerd. „Roozen begon er gens in Haarlem op een klein kamertje met een budgetje van 10 mille. Het is een grote zaak geworden. Op het ogenblik draait de afzetbevordering met een budget van 8 miljoen per jaar. Het is geen kleinigheid, wat hier is opgebouwd", aldus de heer Nederveen. „Het bollenvak heeft hierbij even stil willen staan. We bevinden ons in een overgangsperiode. We doen veefl meer aan gerichte afzetsteun voor de bloembollen export. Dat moet ook wel. De normale sierteeltprodukten in de andere sfeer komen opzet ten: de kerstster, het hele plan- tenwereldje. Deze verschijnen steeds meer op de markt. De concurrentie van het buiten land? Neen. Bollenlanden zoals Engeland en Denemarken zijn bij de EEG gekomen, maar dat is een gewone gang van zaken, een ontwikkeling, waarvoor we niet bang behoeven te zijn." Het Nederlandse bloembollenge zicht staat er niet slecht bij. Ons land bezit monopolieposi ties: 85 procent van de wereld markt op het gebied van tulpen, hyacinthen zelfs 98 procent. Gladiolen zijn het tweede pro- dukt van onze Bollenstreek ge worden; narcissen nemen de helft in en het bijgoed is in op mars, zoals de lelies, de dah lia's, de irissen en de crocussen. „Vandaar die afzetbevordering, ook in nieuwe gebieden rond de Middellandse Zee: Griekenland. Israël, Joego-Slavië" vertelde gisteren de heer Nederveen. „Ook Latijns-Amerika is nog een onontgonnen gebied. We kij ken ook naar Japan." Tijdens een feestelijke lunch zorg de een trio voor fijne „live" achtergrondmuziek. Geschenken vonden hun weg naar de heren Roozen' en Springer. Het feeste lijk karakter overheerste, maar uit veel van de toespraken bleek, dat het bloembollenvak een hard vak is, een moeilijk vak. Je krijgt hier te maken met bijzondere mensen, maar ook met zomaar vriendelijke mensen, midden in een wereld met een verre van eenvoudige ontwikkeling. Links Walter Roozen in ge sprek met Gustave Sprin ger tijdens de feestelijke bijeenkomst van de Raad van Nederlandse Bloem bollenondernemers in Tres long te Hillegom. PvdA geeft in Hazerswoude een krant uit HAZERSWOUDE De Hazers- eerste exemplaar van „PvdAk- tuaüteitcn" uitgegeven. Het ligt in de bedoeling, dat de bevol king van Hazerswoude dit kran tje (eerste uitgave: 4 pagina's) ten aantal malen thuisbezorgd krijgt. Iedereen kan kopij leve ren voor de „PvdAktualiteiten". Het socialistische raadslid P. Oos- terhoff schrijft in het blad over net voorstel dat hij burgemees ter en wethouders gedaan heeft inzake het openbaar vervoer. Hij. en vele anderen, zijn er te gen dat de bussen van West-Ne derland de Potgieterlaan gaan aandoen. Oosterhoof heeft dan ook voorgesteld een busperron iif.n te leggen tussen de Rijndijk en de Gemeneweg. Hier zouden, zo meent hij, de bussen van en raar Leiden, Alphen en Boskoop c-lkaar kunnen passeren. In de „PvdAktualiteiten" wordt voorts aandacht besteedt aan politiek in de breodste zin des woords. De Vredeswerkgroep Hazerswoude geïft daarnaast nog informatie over de Boycot- Ourspan sinaasappelen. Jeuffdteam van St. Bernardus in goede vorm HAZERSWOUDE Het Jeugd- team van de voetbalvereniging „Si. Bernardus" heeft zich op i-et sportieve vlak in het NKS- jeugdkamp Aibano te Ouden bosch uitstekend geweerd. Het speelde zowel in de twee vol leybalwedstrijden tegen het Leidse Docos als in de handbal ontmoeting tegen RKHVV onbe slist. Dc slagbalwedstrijd tegen RKHVV ging verloren maar in de voetbalwedstrijd werd deze club op afstand gehouden. Alle andere wedstrijden werden van wege het warme weer ge schrapt. Duivenhokken afhankelijk van buien WASSENAAR In gevallen waarin in het bestemmingsplan niets bepaald is over bijgebou wen bij woningen, zoals duiven hokken. wordt, alvorens toe stemming gegeven wordt, het oordeel gevraagd van de direct omwonenden. In een vergadering van de rechts kundige commissie, waarin deze kwestie door burgemeester en wethouders aan de orde werd gesteld naar aanleiding van en kele concrete gevallen, heeft ook deze commissie zich op het standpunt gesteld, dat als er in een straal van 35 meter twee of meer omwonenden bezwaren hebben, geen toestemming moet worden verleend. Op grond hier van zal aan een bewoner van de Johan de Wittstraat geen toe stemming worden gegeven. Een duivenhok bij de Zonneveldweg, waartegen maar van een ziide bezwaren werden aangevoerd, zal mogen blijven staan en over een duivenhok in de Louise- straat zal eerst nog een nader rapport worden afgewacht, alvo rens een beslissing zal worden genomen. 0 NOORDW1JK - Wie in Noord- wijk over de boulevard loopt kan dit merkwaardige twee- zitsfietsje tegenkomen. Firma De Lange uit de Hoofdstraat heeft namelijk een zevental van deze voertuigen uit Frank rijk naar Nederland laten overkomen. De bedoeling is niet i lek ker afstandje op te fietsen, maar samen naast elkaar 'n rondritje te maken door Noordwijk. Deze toeristische attractie is in Frankrijk en Spanje al een tijdje in gebruik. In Nederland is het Noordwijk die de primeur heeft van dit vermaak. 18 kinderen foutloos door verkeersexamen in Voorscholen VOORSCHOTEN - Onlang! heeft de burgemeester van Voorschoten, Dr. J v.d. Haar, in de raadzaal aan 18 leerlingen van verscheidene lagere scholen die zowel het theoretische als het prak tisch gedeelte van het ver keersexamen foutloos hadden volbracht, het verkeersdiplo- ma uitgereikt. Daarnaast kregen de kinderen namens het gemeentebestuur «en boekenbon. In een toespraak wees de burgemeester op het belang van de examens aan gezien er in ons land jaar lijks 3000 mensen in het ver keer de dood vinden. De geslaagden zijn: J. Bolder (Mariaschool); E. Radder (Van Kempenschool); A. Ra- velli (Adegeest); T. J. Quic, F. Teske en H. Fortuin (Ds. Fortgensschool); H. v. Leeu wen (Vlietschool); E. v.d. Meer (Willibrordusschool); E. Bollema (Weth Schrama- school); A. Bregman, A. Rukman, F. Kranenburg en S. G. Sniedcr (Het Kompas) W. Thieme en H. Verweij (Oranjeschool); C. v.d. Hoe ven. J. Reith en A. Jongejan (Gevers Deijnootschool). Samenzang C7 NOORDWIJK - Aanstaande woensdag 4 juli vindt in de her vormde kerk aan de Hoofd straat te Noordwijk aan Zee weer het samcnzlngen plaats. Dc kerken nodigen zowel Noortl- wljkers nis badgasten uit: een aantal liederen kan ook In het Duits gezongen worden. Het zingen begint om ongeveer 20.30 uur en duurt tot 21.30 uur. Het gezang wordt slechts onder broken door een zeer korte schriftlezing en een kort gebed. Er is geen preek. Er wordt op de woensdagavonden gezongen in de periode van 4 juli tot en met 15 augustus. VALKENBURG Het bestuur van de stichting „Peuterburg" en het CHU-raadslid de heer J. Schipper, hebben onlangs een commissie gevormd, die zich gaat inzetten voor de totstandkoming van een Cultureel centrum In Valkenburg. Teneinde in het najaar met aller lei activiteiten te starten heelt de commissie dc lokalen in de oude kleuterschool, die nu door „Peuterburg" gebuurd worden, op bet Oud-burgemeester L. de kool naar Ix-ids ziekenhuis VOORSCHOTEN Dc oud-burge meester van Voorschoten, do heer L. de Kool, Is opgenomen in de Anna-kllnlek te Leiden voor herstel van een beenbreuk. Dc gezondheidstoestand van de oud-burgemeester Is verder goed en nnur verwacht mug worden zal de heer De Kool eind van deze week het zieken huis verlaten. De beenbreuk geschiedde tijdens werkzaamheden op het bedrijfje van de heer De Kool, die na zijn pensionering als burg meester van Voorschoten kans zag zijn hobby „paardenfokke rij" dagelijks te beoefenen. oog. Het ligt in de bedoeling om in het najaar te starten inet cursussen handvaardigheid voor volwas senen en kinderen. Voorts over weegt de commissie de moge lijkheden tot het geven van mu ziekles. Het zou denkbaar zijn dat men concerten gaat organi seren. Het is al weer zo'n vijf jaar geleden dat een concert in het dorpshuis gegeven werd. Op het voorlopig programma staan ook een aantal lezingen over ar cheologie, milieubeheer e.d. Het welslagen van deze plannen hungl af van het enthousiasme van de bevolking. Ook de kosten zijn hiervan afhankelijk. De commisssie wil namelijk de prijzen zo laag mogelijk hou den. teneinde een zo groot mo gelijke groep te bereiken. Rechtskundige commissie: mat Beuk mast houden WASSENAAR De 34-meter hoge antennemast van Radio Beuk in de Langstraat bij het Plein hoeft van de rechtskundi ge commissie niet verwiiderd te worden. Burgemeester en Wet houders in Wassenaar hadden dat geëist uit ethisch oogpunt en omdat de heer Beuk geen bouw vergunning had. Zij vonden bovendien dat de mast gevaar opleverde aangezien deze tijdens de novemberstorm in '72 en de aprilstorm in dit jaar tegen de grond gegaan was. De leden van de rechts kundige commissie waren het met b. en w. niet eens. Het laatste woord in deze zaak zal aan de gemeenteraad zijn. Motorrijder verongelukt GORDWIJK In de nacht van zonoag op maandag tussen twee en drie uur vond op de Lunge- vclderslag cf verkeersongeval plaats, waarbij de in het Lnnge- veld te oordwijk woonachtige heer P. Bon ernstig gewond werd. Een toevallig in het duin gebied surveillerende politiepa trouille zag op de Slag dc helm van het slachtoffer liggen. Bij een ingesteld onderzoek troffen zij dc heer Bon in bewusteloze toestand en hangend aun het prikkeldraad langs dc berm aan. Zijn motor lug over de af- rslering in het duingebied van hel Amsterdams Waterleiding bedrijf. Vermoedelijk is de heer Bon met zijn motor uit de bocht gevlogen en na een slip in de berm tegen eca daar staunde betonnen paal geklapt. Het slachtoffer liep diverse verwon dingen op en werd in ernstige tot stand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. LEIDEN Deze week ontmoet een aantal van de tennissers van Leiden en omstreken elkaar op tennispark De Leidse Hout. Het toernooi is dit jaar aanmerkelijk minder sterk bezet dan voor gaande jaren. In het herenenkel B bestaat de helft van de deelnemers uit C'spelers, die het eens een trapje hoger willen proberen. De grote afwezige is Bram Madera, die na het verlies van de eindstrijd op de Munnik blijkbaar wel eens van een weekje rust wil genieten. Evert Caste- lein, voor het eerst aantredend in de toernooien- reeks van dit seizoen, is nu bovenaan de lijst ge zet. R b Koggink zal hij volgens de plaatsing in de finale als rivaal krijgen. Als derde en vierde werden de baseline-mannen Keizer en De Groot op het schema geschreven. De Weger en Ruijse- naars maken de beste kansen om één der ge plaatsten de voet dwars te zetten. De Weger en Castelein gaan volgens de verwach ting de eerste prijs in het dubbelspel wegslepen. Berghuis/Hoying, Pasma/Meijer en het altijd ge vaarlijke duo Creygton/Ruijsenaars staan op de andere met rood onderstreepte plekken. Het andere met rood onderstreepte plekken. Het waar maken van de plaatsing behoeft geen on overkomelijke moeilijkheden op te leveren, aan gezien naast genoemde koppels slechts twee an dere ingeschreven hebben. Bij de dames worden Evelien de Weger en Milou Penseel, die weer hersteld schijnt van de ziekte van vorige week, in staat geacht de eindstrijd te bereiken. Doch een Ellen Gerrese en een Esther Mulder kunnen nog voor wat spanning zorgen. In het veteranentoernooi, d.w.z. heren boven de 45 jaar, dat de Leidse Hout al sinds jaar en dag met groot succes op het programma heeft staan, moeten, als alles loopt zoals verwacht wordt, J. v. d. Berg en J. Noordman elkaar de eindzege gaan betwisten. Bij de C-heren moet Verdegaal opnieuw proberen wat hem vorige week niet gelukte, n melijk ze gevieren. In de finale zou hij het moeten opne men tegen Stam, doch deze is inmiddels reeds verslagen. In de eerste ronde deed Schouten Stam, die deze wedstrijd wellicht wat te licht op heeft gevat, mer 8—6 7—5 het loodje leggen. In de volgende ronde schakelde hij P. Theunissen uit (63, 75) en liet zodoende zien dat zijn eer ste zege niet slechts een toevalstreffer was. Schuller en Znadnoordijk kregen de derde, res pectievelijk vierde plaats toebedeeld. In het dubbelspel lijkt er voor Tibboct/Grimbergcn wat betreft dc eindoverwinning geen vuiltje aan de lucht. Van de Nat en Bechwith zullen het heel wat moeilijker krijgen hun plaatsing waar te ma ken. Zij zuilen daarvoor eerst De Groot en S' hui ler, bepaald geen kleine jongens, moeten klop pen. Selectie voor kampioen schap bloem schikken ALKEMADE Eind juli of be ging augustus zullen er selectie wedstrijden bloemschikken voor het nationaal kampioenschap worden gehouden. Belangstellen den moeten zich zo snel moge lijk opgeven bij hot secretariaat aan de Sotawcg 95. Voor 15 augustus moet een afge vaardigde cn een rcserve-deel- Het Nationaal kampioenschap zal op donderdag 27 september in het Jaarbeursgebouw in Utrecht worden gehouden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5