EINDELIJK CHAMPAGNERIX DE FRANCE VOOR ZWEED PETE RSON 0 Gerrit Wolsink mét overtuiging JAN DE VRIES MAAKTE PECH IN TT VAN ASSEN WEER GOED Weer nieuw record op t OO m vrije slag voor Enith Brigitha .LkiiESS" 1 x- Van Beers won Ronde Kruiningen Den Hertog verslagen in eindsprint Nederlaag van Merckx Franse coureur verongelukte Tjabel Ras weer kampioenschap snelwandelen Waterpolozege van, De Meeuwen in Wildervank MAANDAG 2 JULI A6 LE CAMP DU CASTELLET „Ik 'kan het nog niet geloven", sta melde de Zweed Ronnie Peterson zondag op het circuit van Le Camp du Castellet, waar hij voor de eerste maal 'in zijn carriere als formule één coureur een over winning in een Grand Prix be vocht. Het was de veertigste keer, dat de Zweed in een dergelijke «wedstrijd uitkwam. Vaak zag hij zijn illusies door pech var- vliegen. Dit keer was het geluk eens met hem. Na een botsing tussen de Zuid-Afri kaan Jody Scheckter en wereldkampioen Emerson Fittipaldi, die beide coureurs tot uitvallen noopte, was Peterson de lachen de derde. ,,Het is fantastisch. Dit was zonder twijfel mijn sterkste race tot nu toe en ik zal hem niet gauw vergeten". Peterson, aan het stuur van een John Player special, kon zijn vreugde niet op. ,,Ik wist dat Stewart niet ver achter lag en zijn uiterste best deed mij in te halen. Ik lette echter goed op de tekens, die mij vanuit de pits werden gegeven en begreep enkele ronden voor het einde dat ik ge noeg voorsprong had om te winnen. Ik concentreerde mij er toen alleen nog maar op de wagen goed in de baan te houden". Twee weken geleden eindigde hij in de strijd om de grote prijs van Zweden als tweede achter de Nieuwzee- lander Hulme. Verrassing De grootste verrassing van deze race, die bij grote hitte werd gehouden, was echter de 25-jarige Zuidafrikaan Jody Scheckter, die meteen na de start in zijn McLaren de leiding nam. Hij behield die positie zelfs tot de botsing met Fittipaldi in de 42e ronde. Het was pas de derde Grand Prix van Scheckter, die in de training de op een na snelste tijd had gereden. Uitslag: 1. Ronnie Peterson (Zwe). John Player Special de 314.2 km ln 0. uur 41 minuten en 36,52 seconden (gemiddelde snelheid 185.263 km/uur) 2. Francois Cevert (Fr) Tyrell Ford 1.42.17.44 3. Carlos Reutemann (Arg) Brabham 1.42.23.00; 4. Jacky Ste wart (Schot) Tyrell Ford 1.42.23.43; 5. Jackie Ickx (België) Ferrari 1.42.25.42 6. James Hunt (GB) March Ford 1.42.59.06 7. Arturlo Merzanlo (It). Ferrari 1.43.05.71; 8. Denls Hul me (NZInd) McLaren 1.43.06.05 9. Nikkl Lauda (Oost) Marlboro-BRM 1.43.22.28; 10. Graham Hill (GB) Em bassy Shadow Ford, op een ronde; 11. Jean-Pierre Beltolse (Fr) Marlboro- BRM, op een ronde; 12. Clay Regaz- zonl (Zwlts) Marlboro-BRM, op een ronde; 13. Carlos Pace (Braz) Surtees Ford. op drie ronden; 14. Howden tensteln) Ensign Ford, op drie ron den; 16. Wilson Fittipaldi (Braz) Brabham Ford, op vier ronden. i acht races is de stand voor het wereldkampioenschap als volgt; Het uitvallen van Emerson Fittipaldi had tot gevolg dat de spanning in de strijd om het wereldkampioenschap nu te snijden is. De Schot Jackie Stewart wipte de Bra ziliaan voorbij. Stewart leverde een fraaie prestatie tijdens de grote prijs van Frankrijk door na een pitstop (de banden moesten worden verwisseld) van de tien de plaats op te rukken naar de vierde, achter de Fransman Francois Cevert en de Argentijn Carlos Reutemann. Stewart heeft nu in de stand voor het wereldkam pioenschap 42 punten en Emerson Fitti paldi een punt minder. Cevert volgt als derde met 31 punten. Er volgen nog ze ven races. pnt; 2. 3. Fran cois Cevert (Fr) 31; 4. Denis Hulme (NZInd) en Ronnie Peterson (Zw) 19; 6. Peter Revson (VS) 11; 7. Jacky Ickx (Belg) 8; 8. Carlos Reutemann (Arg) 7. f«t.' 'I Met de bokaal in de hand wuift de Zweed Peterson voor het eerst als winnaar van een Grand Prix naar het Franse publiek. Links van hem: de nors kijkende Carlos Reutemann en rechts: Francois Cevert. KRUININGEN De in België wo nende Nederlander Jos van Beers heeft zaterdag de prof- wielerronde van Kruiningen ge wonnen. In de eindsprint ver sloeg hij zijn ploeggenoot Harm Ottenbros en de Belg Roger de Vlaeminck. Dit drietal was acht kilometer voor het einde wegge vlucht. Jos v.Bec De uitslag: re), 100 km ln 2.15.0; 2. Harm Ot tenbros (Hoogerhclde) z.t.3. Ro gier de Vlaeminck(Belglë) z.t.; 4. Ronald de Guchtenaere (Belgle) op 38 sec.; 5. Richard Buckakl (St.Gll- lls/Waes) z.t: 6. Cees Priem (Goes) z.t.; 7. Juilen Stevens (België); 8. WH de Vlam (Sambeek) z.t.; 9. Theo Verschueren (België) z.t.; 10. Jo van Pol (Monttort) z.t. KOPENHAGEN - Fedor den Her tog heeft gisteren in de langste Deense wielerwedstrijd - 209 ki lometer - de hele koers gedic teerd maar moest in de eind spurt het hoofd buigen voor het jonge Zweedse talent Leif Hans- Hansson kwam in Holstebro aan de meet in de winnende tijd van 4:57.50. Benny Pedersen. Hennig Jörgensen, Eigi'l Jörgensen (Al len Denemarken) en Fedor den Hertog finishten in die volgorde in dezelfde tijd. MILAAN Eddy Merckx heeft zaterdag tijdens een criterium in de Italiaanse plaats Monte Sampietrangeli een nederlaag geleden. De onbekende Italiaan Walter Riccoml beëindigde de 123 kilometer als eerste met een voorsprong van 38 seconden op Merckx, Gimondi en Paolini. Europa Cup atletiek DEN HAAG Joegoslavië en Tsjechoslowakije hebben zich geplaatst voor de halve finale wedstrijd van de strijd om de Europa Cup voor dames die op 5 augustus in het stadion De Baandert in Sittard wordt ge- oudhen. Joegoslavië zegevierde in de voor rondewedstrijd in Rijeka terwijl Tsjechoslowakije zich in Aarhus bij een andere voorronde als tweede plaatste en daardoor ook in de halve finale kwam. In Sittard ontmoeten de twee lan den Nederland, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. De num mers een en twee van deze wed strijd gaan over naar de finale, die op 7 september in Edinburgh wordt gehouden. CLERMONT FERRAND - De Franse autocoureur Daniel Rou- veyran is gisteren tijdens wed strijden in Clermont Ferrand om het leven gekomen, toen ziin j Enith Brigitha zette in Innsbruck een tijd op de 100 meter vrije slag wagen van de weg raakte. "eer. die een paar maanden geleden nog een Europees record zou I zijn gewest. Venray Gerrit Wolsink is overtuigend winnaar geworden van de vierde kam pioensmotorcross 500 cc te Venray. Op circuit Janslust won de Hengeloër beide manches van 16 ronden zonder dat Frans Sigmans en Peter Willems hem konden bedreigen. Hoewel de Maicokela coureur nu nog derde staat heeft hij aan een vijf de plaats in de laatste kampioensrace te Anloo voldoende om zijn nationale titel te promoveren omdat van de tien manches er slechts acht tellen. In de eerste man che vertrokken Willems, Sigmans en Wol sink als snelsten op het door de droogte erg stoffig geworden circuit. Eerst vloog Sigmans uit de bocht, daarna Willems. Wolsink werd met duidelijke voorsprong winnaar voor Frans Sigmans. In de laatste manche heer ste Gerrit Wolsink opnieuw. Willems als tweede en Sigmans als derde volgden op ruime afstand. In Venray streden tevens de zijspannen voor de punten van het Nederlands kampioenschap. Voor hen betrof het de tweede race. Rikus Lubbers en Jan ten Thije namen ieder een manche voor hun rekening en voeren ook de lijst voor het Neder lands kampioenschap aan. In de eerste manche van elf ronden nam Cor den Biggelaar de lei ding. Maar door de vermoeidheid van zijn bakke nist viel de rijder uit Made terug naar de derde piaats. Vanuit vijfde positie kwam de combinatie Rikus Lubbers/Bari Notten naar voren en gingen duidelijk als winnaar over de streep. Broer Dirks werd als tweede afgevlagd voor Den Biggelaar. De tweede manche was een onbedreigde overwin ning voor Jan ten Thije die Drikus Lubbers steeds op een afstand van meer dan 10 seconden hield. Door uitvallen van broer Dirks, Ton van Heugten en Cor den Biggelaar werd Fons van Heugten vierde. INNSBRUCK Bij de traditionele zwemwedstrijden in het open- luchtbad Tivoli van Innsbruck heeft Enith Brigitha za terdag een nieuw Nederlands record gevestigd op de 100 meter vrije slag. Haar tijd van 59,03 sec. (afgerond 59,0) zou van de winter nog een Eu ropees record heb ben betekend. Dit staat momenteel op naam van de Oostduit- se Kornclia Ender met 58,6 seconden, die hier mee slechts 0,1 secon de van Shane Gould's wereldrecord is ver wijderd. Enith Brigi tha, die in uitstekende vorm verkeert, zege vierde eveneens op de 200 meter vrije slag, de 100 en 200 meter rugslag, (resp. in 2.09,83, 1.06,69 en 2.24,07). Op de beide laatste nummers bleef zij slechts enkele tien den van seconden van haar eigen toppresta ties verwijderd. Op de 200 meter rugslag on dervond Enith Brigitha felle tegenstand van de Haagse Jozien El- zerman, die met 2.25.68 als tweede aantikte. Broer Hans Elzerman zorgde voor twee na tionale schoolslagre cords: Zaterdag op de 100 meter in 1.10,59, waarmee hij als vier de eindigde, zondag winnend op de dubbele afstand in 2.31,63. Voor een andere Nederland se overwinning zorgde Corrie Gramme de Vos op de 100 meter schoolslag in 1.18,17. Enkele nummers waren zeer sterk bezet. Op de 100 meter vlinder slag bleef de Oostduitse Rosemarie Kother met 1.03,52 slechts een hal ve seconde van het wereldrecord van haar landgenote Kornelia Ender verwijderd. Roswitha Beyer (even eens O-Dld.) was met 1.04.21 slechts weinig langzamer. Zeer goed waren ook de 2.26,48 van Andrea Hübner (O- Dld) op de 200 meter wisselslag dames en de 1.57,74 van Roger Pyttel (O-Dld) op de 200 meter vrije slag. Gerrit Wolsink oppermachtig. SLIEDRECHT De Rotterdam mer Tjabel Ras heeft zondag in Sliedrecht zijn Nederlandse titel 20 kilometer snelwandelen ge prolongeerd. Hij eindigde tijdens een interna tionale wedstrijd als vierde waarmee hij de beste Nederlan der was. Zijn tijd was 1 uur, 46 minuten en 35 seconden, bijna tien seconden boven het Neder lands record. De Brit Wallwork zegevierde in 1.42.00,2. De uitslag is: 1. Wallwork (GB) 1.42.00.2; 2. Smallwood (GB) 1.45.34.6; 3. Callow (GB) 1.46.24.4; 4. Ras (RWV) 1.46.35.0; 5. Keyzer (Haag '68) 1.48.57.4; 6 Vos (RWV) 1.49.40.4; 7. Vuurpijl (RWV) 1.57.42.0 8 Jeukers (Lat) 1.58.52.0; 8. Brock (KNAU) 1.59.50.0.. WILDERVANK Landskam pioen De Meeuwen heeft zondag het sterk bezette 22e internatio nale waterpolo-toernooi van Thor uit Wildervank gewonnen. De uitslag van de finale tegen Neptunus Arnhem was 3—2. Door twee overwinningen, 4—3 en 41 op de nationale ploeg van Schotland en een zege van 63 en een onbeslist van 33 tegen het Groningse ZCG had den de Amsterdamse heren zich voor de eindstrijd geplaatst. Neptunus Arnhem bereikte de finale door een zege van 6—3 op Nereus (Zaandijk), 4—0 op BZV Bremen en 51 op AZPC uit Amersfoort. In de strijd om de derde en vier de plaats won AZPC met 71 van ZCG. De eindstrijd werd: 1. De Meeuwen, Amsterdam; 2. Neptunus Arnhem; 3. AZPC Amersfoort; 4. ZCG Groningen. In poule B werd de eindstand: 1. UZSC" Utrecht, 2. Wasser- sport, Hannover. 3. Stadttéam Kopenhagen, 4. Het IJ Amster dam. Hoofdpoule dames: 1. Zian, Den Haag; 2. ZCE, En schede; 3. UZCS, Utrecht. het heroveren FRANCORCHAMPS De Nederlandse successen, die tijdens de TT van Assen vorige week uitbleven, zijn zondag dan toch gekomien op het supersnelle circuit van Francorchamps. Zowel Jan de Vries als Jos Schur- gers raasden respectieve lijk in de 50 cc klasse en de 125 cc klasse naar een fraaie overwinning. Jan de Vries kwam door dit resul taat op de gedeelde eerste plaa'ts in de stand voor het wereldkampioenschap De andere leider is Jamathi-cou- reur Theo Timmer, die ditmaal achter de Zwitser Bruno Kneu- buehler als derde eindigde. Hoe wel De Vries niet helemaal vlekkeloos van start was ge gaan ("dat was niet zo'n pro bleem", zei hij later) kwam de Purmerender na de eerste ron de toch als eerste door. Hij zou de leiding niet meer afstaan en finishte met een voorsprong van een halve minuut op zijn stal- genoot Bruno Kneubuehler. De Zwitser kwam schitterend terug nadat hij als laatste in het veld van 27 deelnemers was gestart. "Tn Assen had ik domme pech", aldus De Vries na de huldiging. 'Hier had ik helemaal geen moeilijkheden. Ik lig nu weer kansrijk in de strijd om het we reldkampioenschap". Ook Jos Schurgers had met zijn Bridgestone reeds na een ronde de leiding, hoewel hij niet in de eerste lijn was gestart. Hij werd echter op korte afstand ge volgd door de Spanjaard Nieto cn de Brit Mortimer. Na de tweede ronde had Schurgers een voorsprong van 6 seconden op Nieto, na de derde ronde was de marge geslonken tot 3,3 secon der. en na nog een rondgang l.ad Nieto het wiel van de Ne derlander te pakken. Het gevecht om de eerste plaats bleef voortduren, met nu eens Schurgers aan de leiding en dan weer Nieto. In de slotfase - na dat eerst nog de gevaarlijke Ita liaan Lazzarini de strijd had ge staakt - slaagde Schurgers er in Nieto definitief van zich af te schudden. Hij liep zelfs uit tot een voorsprong van ruim 20 se conden. In de stand om het we reldkampioenschap leidt de Zweed Andersson nog met 75 punten. Hij is echter enige tijd uitgeschakeld door een in Assen opgelopen gebroken been. Daar na volgen Lazzarini en Schur gers met 47 punten. ln de andere klassen vielen feite lijk geen verrassingen te note ren. De Fin Toivo Laensivuori zegevierde in de 250 cc klasse ruim voor de Australiër Dodds. De in Monza om het leven geko men Fin Jarno Saarinen leidt nog altijd in het klassement om het wereldkampioenschap met 45 punten. Direct daarachter ko men Laensivuori (39), de West duitser Dieter Brau.n die op Francorchamps de strijd moest staken (38) en de Japanner Ka- naya (36), die zich echter na de tragedie op Monza dit seizoen terugtrok. De Italiaan Giacomo Agostini be haalde in de halve literklasse rijn eerste seizoenzege. Hij had een enorme voorsprong op zijn teamgenoot Phil Read, die nu wel bovenaan staat in de race naar de wereldtitel. Hij heeft 54 pun ten. De Nieuwzeelander Kim Newcombe, die als derde finish te, heeft met 51 punter, ook nog volop kansen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14