SOLDATEN V. SPRINGEL SCHERMDEN WEG NAAR GELE TRUI KUNDIG AF Engelsman Thomas toonde zich goede winnaar van de IWAI HOLLANDSE DAG MET HET GEEL ft Duitse lotto MAANDAG 2 JULI A2 De finish in Sint Niklaas. José Catieau komt eerst over de meet, achter hem Van Springel wiens plaats werd afgeschermd door zijn ploegmakkers. een dag truitje-wisselen, de tweede etappe inging met het kostbare geel (Van onze speciale verslaggever) ST. NIKLAAS Op de eerste ■echte dag van de Ronde van Frankrijk heeft de gele trui los om de schouders gezeten. Niet Joop Zoetemelk reed er Neder land mee uit. maar Willy Teir- linck ging er België mee in. An derhalf uur later moest Teir- linck, vorig jaar winnaar van drie ritten, de trui afstaan aan Herman van Springel, in 1968 in de laatste rit naar Parijs ont troond door Nederlandse enige Tourwinnaar, Jan Janssen. Een turbulent dagje na de start in Scheveningen. Een dag ook waarin Tino Tabak even aan het grote suc ces heeft mogen ruiken. Toen de ka ravaan op het eerste halve traject op het punt stond de Beneluxtunnel in :e duiken, zette hij de aanval in, die de geboorte betekende van een kop groep van dertien man. De bliksem- rit, het tempo tussen Scheveningen en Rotterdam lag constant tegen of zelfs boven de 45 kilomter, stond geen grote verschillen toe. Maar de ruim halve minuut winst, die het dertiental veroverde, was voldoende om Teirlinck op de eerste plaats te brengen. De winnaar van de ritten van vorig jaar naar La Grande Motte, Pontar lier en Parijs, is niet alleen een sterk sprinter, ook een slim coureur. In Leiden al, na 22 kilometer fietsen, legde hij de basis voor zijn eerste gele trui. Door het winnen van de premiesprint veroverde hij zes secon den en in Rotterdam, klom hij, in wezen over de rug van Tino Tabak, verder. Teirlinck zat met zijn ploeggenoot Mintkiewicz, en natuurlijk Tabak die de actie had ontketend, in het eersto groepje. Bij een sprintoverwinnirg zou hij nog eens tien seconden ver overen, die hem voorbij zijn grootste concurrent, Gerard Vianen, konden brengen. De snelle Belg echter werd in dat plan gedwarsboomd door Ta bak, die duizend meter voor het Sportpaleis nog eens wegliep. „Toen werd het", vertelde hij later. ..hoog tijd om er iets aan te doen." Gehol pen door Mintkiewicz overbrugde Teirlinck het gat naar Tabak, die driehonderd meter voor de streep werd achterhaald. Daar ga ik De onschuldige Tabak wist mets van wat zich vlak voor het Sportpaleis achter zijn rug had afgespeeld. „In zo'n laatste stuk kijl; je niet om. Ik wist niet v,at er achrer mij gebeurde. Ik dacht: daar ga ik, weer een Ne derlander die in eigen land wint. Met de bonificatie had ik de gele trui ge pakt. Ik nam aan dat Teirlinck en Mintkiewicz net zo voor mij zouden werken als ik voor hen doe. Dat zij mij hebben teruggehaald is een rot streek. Dat doe je niet in één ploeg." Niet alleen Tabak beleefde in dio eerste halve rit een schokkende erva ring, ook Luis Ocana, in Wassenaar stak plotseling, dwars door het pelo ton, een hond de straat over. Ocana was van de twintig renners, die bij de daaruit voortvloeiende valpartij waren betrokken, de ernstigst getrof fene. Met pijn aan de rechter-ell^ boog en een behoorlijke bloeduitstor ting onder zijn schouder, zette hij de strijd voort. Pas in Sint Niklaas was er tijd voor medisch onderzoek, want !n Rotterdam was zelfs niet voldoen de gelegenheid en tijd om de p-oegen behoorlijk te ravitailleren voor het tweede gedeelte van de rit. Grote slag De tweede episode van het eerste be drijf was aanvankelijk slaapverwek kend. De slopende hitte beperkte de activiteit en het tempo lag bijna twee uur lang tamelijk laag. Pas in België, waar de organisatoren een schitterend, maar voor de renners moordend stuk keien hadden gevon den, onstond de grote slag. Met nog maar dertig kilometer te rijden, in Burcht, glipte José Catieau weg uit de groep, die tot dat moment geen echte ontsnapping had toegestaan. Een paar minuten later, op een smal stuk kasseien, sloeg Van Springel zijn slag. Het was een uitgekiende manoeuvre van de Rokadostal. Terwijl iedereen koerste op Teirlinck en zijn actieve iloegmakkers, schoten vier renners uit de stal van de slimme Lomme Driessens naar voren met Van Sprin gel aan hun wiel. Aan de top van het veld gekomen, lieten zij een gaatje /allen. Van Springel schoot erdoor en Drompt waaierde het viertal uit over de totale breedte van het weggetje De generaal met goede soldaten en kennis van het terrein is niet te ver slaan. Van Springel bleek niet meer te pakken. De renners, die achter hem aan wilden, zagen de „ondoor dringbare" muur van geelblauwe truien voor zich. Zij keken als de rei ziger die net voor zijn neus de laat ste trein had zien vertrekken. Op slechte weg sprong Van Springel snel naar Catieau toe. Op de keien kon den de twee een goede snelheid ont wikkelen. De groep achter hen, ge remd door de ploeggenoten van Van springel, niet. In de kortste keren had het leidende tweetal een voor sprong van veertig seconden geno men en die winst werd uitgebouwd tot meer dan twee minuten aan de eindstreep. Voornamelijk door Van Springel want Catieau liet zijn ge zicht pas weer zien op het moment dat er om de vetste prijs moest wor den gesprint. Prestatie De 29-jarige Belg verdiende zijn gele trui, niet alleen om de slimme ma nier waarop hij zijn concurrenten af troefde, maar ook omdat hij daarbij nog sterk was. Binnen 25 kilometei twee minuten winst pakken is geen geringe prestatie. De machtsgreep van Van Springel kan de zestigste Ronde van Frank rijk alleen maar boeiender maken. SCHEVENINGEN - Het bleken geen holle frasen te zijn ge weest die Bertje Pronk uit Sche veningen donderdagavond op het Lange Voorhout uitkreet: „In Scheveningen ga ik kort rij den, ik hoop op de eerste plaats maar bij de eerste twee is ze ker". Gistermiddag na 100 lood zware kilometers onder de brandende zon, daverde hij met een voorsprong van ruim één minuut over de verlossende eindstreep. En nog voordat hij zich kon laven aan een verkoe lende vloeistof riep hij uit: „Zie je wel dat ik me aan mijn woord heb gehouden". Hij oogstte applaus en bewonde ring. maar hij niet alleen. Hoe wel hij zaterdag en gisteren in Scheveningen meehielp de show te stelen was de hoogste stand op de applausmeter en de mees te bewondering voor de Engels man Grant Thomas die, nadat hij vrijdag in Leiden de leiders trui had veroverd, de eerste plaats met verve en brille tot aan de laatste meters van de tiende IWAZ heeft verdedigd. Thomas heeft in het Scheveningse weekend niet volstaan met af wachten of het aan de wielen van zijn concurrenten mee hob belen. De Engelsman heeft, waar nodig, verdedigend ge fietst, maar wel als de slag ge slagen dreigde te worden was hij er bij en schroomde niet desnoods de aanval op de uitlo pers te openen. Gisteren heeft hij zoals een leider dat verplicht is aan zijn trui, rondenlang op vluchter Rudie Liebrechts ge jaagd. Thomas reed intussen zijn grootste concurrent Edward Kroon op één ronde en liet, toen hij de ravage zag die door do sterken van gisteren was ach tergelaten. de eer van de eers*" plaatsen aan anderen over. Hij volstond met rustig de finish te passeren. Hij onderstreepte hiermee dat de inbreng van de buitenlandse coureurs in deze jubileum IWAZ totnutoe de beste is geweest. Jn Leiden won Thomas, zaterdag de Australiër Wilson en in het algemeen klassement dus ook een buitenlander. Poverdien wa ren de Duitsers Schumacher en Thaler ook coureurs met een •gevreesd? sm- n'. W-'owoir vi seerden zij zich niet bovenin het algemeen klassement. r'j zorg den er toch wel voor dat hun piocnmar's r>«e konden delen in de nodige premies. Voor die premies was er 'de eind sprint niet meegerekend) ruim zesduizend gulden bijeen ge bracht en daarvoor wensten de heren coureurs wel wat uit de kast te halen. Zelfs gisteren op de laatste dag van 100 kilometer wilden de amateurs zich wel ex tra inspannen. Jan in 't Veld, de voorzitter van de IWAZ kon dan ook zeer tevreden vaststel- len: „Het is een mooie week ge weest, met veel strijd. Vooral, en dat heb ik al eerder gesteld, js het buitenlandse contingent bijzonder goed geweest. Trou wens ondanks het ontbreken van hele grote namen, hebben de mensen dacht ik wel van goed fietsen kunnen genieten omdat er nu met zo'n veld zon der uitgesproken vedette de krachtsverschillen niet extreem groot waren. En neem nu zo'n dag als vandaag, het is ver schrikkelijk heet en toch gaan de renners door. Natuurlijk als ze merken dat ze op bijna één ronde zitten en dus op een niet te klasseren plaats, stappen ze af". Tot aan de 40 kilometer van de aankomst van de laatste etappe hadden de „groten" zich tame lijk koest gehouden. De leider van het individueel klassement Thomas zorgde er wel voor dat zijn positie niet door concurren ten in gevaar zou worden ge bracht en de ploeg van Larooy (gebroeders Liebrechts en Hor dijk) consolideerden met succes haar eerste plaats. Van der Valk en Berkhout die al eerder hadden geprobeerd sa men weg te komen, maar ze konden niet op tegen de samen gebundelde kracht van Rudie Liebrechts, Jan Hordijk, Tho mas, Rehorst, Valentijn, en Pronk. Rudi Liebrechts worstelde zich daarna uit deze greep en, lek ker gemaakt door de vette pre mie voor de renner die er als eerste In zou slagen een ronde voorsprong te nemen, ging hij door. De cud-srh*ntscrack: ..In het be gin geloofde ik er helemaal niet in. Helemaal alle-n in dit war me weer rijden, tjonge dat was zwaar werk". Jan Hordijk die in de kopgroeo die de achtervolging op Lie brechts had geopend, maar te laat was om deze van de ronde voorsprong af te houden kreeg „pech" en mo>st zich te rug laten zakken naar Lie brechts. Terecht werd Hordijk uit de koers gehaald. Hordijk: „Dat ze me er uit hebben ge haald kan ik wel begrijpen, maar het is toch ook een ploe- genkoers, dan moet je toch wat kunnen doen". Toen Hordijk v/as verdwenen probeerde Wim Liebrechts door zich te laten dubbelen door ach'ervolgers (tan faveure van zijn broer) het temno te ontregelen. Het lukte niet. De achtervolgers kwamen toch bij Liebrechts toen er nog tien ronden (van één kilometer elk) waren te gaan. Het was het moment waarop Bertje Pronk wegschoot om tenslotte met ruim een minuut voorsprong te eindigen. Een klassering die hem na Tho mas en Rehorst op de derde plants in het algemeen klasse ment bracht. BART HOOGDUIN HAMBURG De winnende getal len in de Westduitse lotto zijn: 6 12 26 27 37 38 Reservegetal: 5 Olympianummer: 2205 M'nneboo tweede ZURICH De Nederlandse ama teur-stayer Gaby Minneboo is zaterdagavond tijdens wedstrij den op de Cerlikonbaan in Zu rich in het eindklassement over tv.ee manches als tweede geëin digd. Beide ritten werden ge wonnen door de Westduitse we reldkampioen Horst Gnas. Min neboo werd twee keer tweede. Den Haag - De kanonnen startten in de laatste groep. Bij hen bevonden zich favo rieten voor de eindzege van de zestigste Tour de France, onder andere Joop Zoete melk, die de aanloop naar het spektakel, 'n tijdrit van 7100 meter, op de Schevemngse boulevard en rondom de havens, met een juichkreet afsloot. Joop Zoetemelk had van het toch al "Hollandse dagje" een kraker van jewelste gemaakt. Hij verwierf het recht om de eerste etappe in de gele trui te starten. Er was nogal wat voorafgegaan aan de start van de proloog. Op het door vele tienduizenden om zoomde parkoers werd de voorzichtigheid niet in acht genomen. Nederland is wel wel nieuwsgierig als de bonzen van de weg zich van alle kanten la ten bewondpren maar het is niet zo met wielrennen vergroeid dat het ruim baan geeft. Daarover maakte Félix Lévitan zich intens kwaad. Hij zag de !;lok naar vier uur kruipen en overal op het parkoers liepen kijkers keuvelend rond. De smeekbeden van de microfonist hielpen geen zier. Lévitan dreigde zelfs de start voorlopig maar te vergeten en een uur uit te stellen. Een soort straf voor het publiek dat de oorzaak was geweest dat de eerste renner, de Fransman Jean-Claude Baud, na luttele meters terug werd geroepen om dat hij recht op een kluit puffende en drinkende Scheveningengangers dreigde in te rijden. Scheveningengangers dreigde in te rijden. Een skispringer, van het houten heliinkje afrijden. De een na de ander reed het lastige parkoers, vol bochten en wisselingen in het wegdek, boven de tien minuten. Toen schalde opeens de blijde mare over de verhitte en roodgestoofde hoofden langs de route dat Jan Krekels leider van het klassement tot dan toe was geworden met 10.08.92. Hij hand haafde zich tot driekwart van de renners de 7100 meter had afgelegd. Het gevecht van de groten ontnam hem zijn com fortabele, tevens verrassende, plaats. Joop Zoete melk, die in de ochtenduren het parkoers terdege had verkend - "je moet geen risico nemen met die scherpe bochten" - reed soepel naar 9.58.37. Hij was de eerste die minder dan tien minuten reali seerde. Er kwamen nog erkende grootheden als Van Springel. Ocana. Manzaneque, Grosskost, en "de oude man" Raymond Poulidor, die als laatste startte cn wiens greep naar het geel net iets te kort v/as. Met 9.59.17 had hij zich het zweet tappe lings lang het hoofd gereden om enigszins mismoe dig te constateren: „Ik kan rijden wat ik wil maar er s altijd wel iemand iets sneller. Als het nou veel scheelt, vind ik dat minder beroerd. Maar steeds die paar seconden, zelfs tienden van secon den. „Om verbeten te sluiten met: „En toch wil ik eindelijk die trui eens dragen." Hij was niet de enige. Ook niet de enige die klaag de over het deksels lastige parkoers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10