Enorme zwendel met banken en auto's ontdekt buitenlands geld reisverzekering Minister onderzoekt kans voor vierde zender Dr. Kooijmans hekelt VS en Sovjet-Unie CONTROLE OP A-PROEVEN Uruguay onder militair bewind VOOR TONNEN OPGELICHT Th. Hooij overleden Tweeling (6 mnd) in kanaal gegooid jteidteGoiwoMl laat ons er maar voor zorgen: DONDERDAG 28 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DlEN HAAG Op 68-jarige leef- (ijd is overleden de heer Th. S. J. Hooij, oud Kamerlid, oud-lid tan de SER en middenstands- (oorman. De heer Hooij werd na de oorlog, pa raadslid voor dp KVP in Haarlem geweest te zijn, vice- voorzitter van de Nederlandse jkK Middenstandsbond en be stuurslid van de Stichting van tie Arbeid. In 1946 werd hij KVP-lid van de Tweede Kamer en van 1956 tot; j r~ ueei van u S963 was hij lid van da Eerste financieren. Kamer. Sinds 19o0 was de heer Hooij lid en later bestuurslid var. de Sociaal-Economische kaad. UTRECHT De Utrechtse recherche heeft een groot aan tal oplichtingszaken met financieringsmaatschappijen en auto's aan het licht gebracht. Banken en financierings maatschappijen zijn voor zeker drie ton opgelicht. De op lichtingen konden onder meer geschieden omdat door de onderlinge concurrentie tussen banken en maatschappijen kredietaanvragen soms niet gecontroleerd worden en mensen die niet eens bestaan geld kunnen opnemen. Onveilig of ongezond 115 pensions gesloten Rotterdam Het gemeentebe stuur van Rotterdam heeft de afgelopen maanden 115 pensions voor gastarbeiders laten sluiten. De Maasstad telt nu nog onge veer 1000 logementen. Dé pensicnsluitingen zijn een ge- tl'olg van het besluit van de ge meente, de pensions voor bui tenlanders aan een strenger toe zicht te onderwerpen. Men ging hiertoe over na de rellen vorige ^omer in Afrikaanderwijk. Prof. dr. H. M. van Praag, hoogleraar in de biologische i psychiatrie aan de rijksuni versiteit te Groningen, is on- derscheiden met de tweejaar- i lijkse prijs van de Anna Mo- i nika Foundation te Bazel voor zijn werk als biologisch psychiater en wel speciaal met betrekking tot de samen- i hang tussen de stofwisseling de her- het ontstaan van In Utrecht zijn twee Amsterdam mers gearresteerd, een 29-jarige autohandelaar en een 43-jarige timmerman. Zij hebben met hun grootse zwendelpraktijken zeker twee ton winst behaald. De politie hoopt op korte ter mijn nog meer aanhoudingen te kunnen verrichten. De hoofddaders gingen als volgt te werk: ze bestelden telefo nisch een auto en zeiden een deel van de koopsom te willen De garagehouder nam dan contact op met een fi nancieringsmaatschappij, die een controleur stuurde naar het opgegeven adres. De aspirant koper trof men nooit thuis. De controleur liet dan ee nbriefje achter met het verzoek op te bellen. Dat gebeurde en het was dan gemakkelijk het fiat van de maatschappij te krijgen en de auto kon worden afgehaald. De wagens werden altijd weer snel doorverkocht. Op dezelfde ma nier werden ook persoonlijke le ningen bij banken afgesloten. De daders maakten gebruik van stromannen en voorzagen soms leegstaande panden van een keurig naambord om de contro leurs te bedriegen. Volgens de recherche blijkt het erg eenvoudig om op basis van gefingeerde namen en gegevens, met een aannemelijk klinkend verhaal en met eenvoudig ver valste identiteitspapieren als een kampkaart geld op te ne men bij banken. Garagehouders die graag auto's willen verko pen, gaan al gauw naar een concurrerende bank, als hun ei gen bank te voorzichtig wordt met het verstrekken van krediet aan de klant. Daardoor worden de banken onder druk gezet. Stoffelijke resten vliegers gevonden LEEUWARDEN Het is nu ze- ker dat de beide Engelse piloten van het Phantom-toestel van de RAF, dat bij Vlieland neerstort te zijn omgekomen. De mannen waren squadronleader D. N. Hodges (29 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen) en flight-luitenant H. P. C. Kenne dy (28 jaar, gehuwd en vader van een zoon). Zij waren gele- i gerd in het Westduitse Brüggen. I LONDEN (AP) De Londense politie heeft een 26-jarige vrouw gearresteerd die haar zes maanden oude tweeling in een met riet begroeid kanaal heeft gegooid in het Londense voorstadje Islington. Een meisje is verdronken, het andere werd door een jonge arbeider gered. De overleden helft van de tweeling werd ontdekt door een schoolmeisje. De baby dreef met haar gezicht in het water in het kanaal. Intussen zetten honderden politiemannen hun speurtocht voort naar de zes weken oude Kristen Bullen, een zieke baby die twee dagen geleden door haar ontvoerders uit de kinderwagen werd gehaald. Artsen hebben gewaarschuwd dat Kristen Bul len onherstelbaar hersenletsel zou oplopen indien zij niet op tijd haar medicijnen krijgt. Grote uittocht S.O.S. ALS U DEZE REGEL LEEST, maken vele duizenden Nederlanders zich gereed voor de grote uittocht waarvan ,,D-day" over 24 uur in volle gang is. Het inpakken van koffers is begonnen; aan talloze au to's wordt gesleuteld, reispapieren en vreemd geld worden gecontro leerd of nageteld. Vanavond valt er wellicht nog het een en ander te regelen of te repa reren. Er kan nog uitgekeken worden naar een tijdelijk adres voor de poes of de hond; misschien zelfs een onderdak voor de huisge noot die om welke reden dan ook niet mee kan naar het beloofde vakantieland. Morgen om deze tijd is het te laat of blijkt er alleen nog maar voor noodoplossingen tijd. Wat de materiële kant betreft willen we alle maal vanavond zo veel mogelijk reisvaardig zijn. ALLEEN MAAR DE MATERIëLE KANT? Zijn we ook moreel en psychologisch kant-en-klaar voor het zomeravontuur dat morgen be ginnen gaat? Of staan morgenavond om deze tijd de telefoons bij hulpdiensten weer wit-gloeiend van de S.O.S.-signalen, omdat we als collectief toch in zelfbeheersing en solidariteit met anderen te- kort geschoten zijn? Het gekke is, dat we met zijn allen de zomervakantie beginnen met het stellige voornemen om op verhaal te komen van het gewone ar beidsproces. Kantoren, winkels en fabrieken worden met dezelfde gretigheid als scholen vaarwel" gezwaaid, omdat we frisse lucht, lichamelijke conditie en geestelijke spankracht willen bijpompen. Maar veler gedrag bij de eerste stormloop getuigt van een aggressivi- teit gelijk die welke we in het dagelijkse doen anderen aansmeren als oorzaak van ellende en verdriet. KUNNEN WE ANDERS? Beslist; als we maar willen! Bij voorbaat staat vast, dat het de komende weken in radio-rubrieken en krantenkolommen regenen zal van berichten waarmee mensen dringend opgeroepen worden hun vakantie af te breken, omdat er thuis onvoorziene gebeurtenissen hebben plaats gevonden. Menselij kerwijze zijn die vaak niet te voorkomen. Latern we ons des te meer ervoor inspannen om andere S.O.S.-seinen, waarop we zelf wel controle hebben, wel te voorkomen. Die af spraak baat alleen, als zij geldt voor mij, voor U. voor hem en haar. Zolang de vakantie duurt, in elk geval. En dan vooral morgenavond en de kleine uurtjes, welke daar laat of vroeg op volgen. Benzineaccijns als melkkoe DE DOOR DE REGERING voorgestelde verhoging van de accijns op benzine en autogasolie per 1 augustus met 4,5 cent per liter is op verzet gestuit bij vooral de fracties van KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer, die de verhoging liever tot 1 januari willen uitstellen. De voorgenomen verhoging heeft bij het bedrijfsle ven felle protesten ontlokt. De publieke opinie is nog nauwelijks ge mobiliseerd, die is al murw door de snel op elkaar volgende prijs verhogingen. Het nieuwe kabinet-Den Uyl blijkt de benzineaccijns al evenzeer als melkkoe te beschouwen gelijk vele voorgaande kabinetten. Minister Duisenberg van Financiën geeft in zijn toelichting op het regerings voorstel ruiterlijk toe. dat de benzineaccijns de enige belastingsoort is die snel gewijzigd kan worden. Naar onze mening hebben al te veel regeringen te vaak misbruik gemaakt van deze omstandigheid. Het kabinet-Den Uyl dat voor de lagere inkomensgroepen zegt op te komen, laat die lagere inkomensgroepen met de voorgestelde ver hoging van de benzineaccijns het meeste pijn lijden. Niet alleen, omdat tachtig procent van (het aantal particuliere auto's in het bezit is van mensen met een inkomen van minder dan 20.000 gulden per jaar, maar ook omdat als gevolg van de accijnsverhoging de ver voerskosten zullen stijgen, welke kosten weer doorberekend zullen worden in de prijzen van vrijwel alle in ons land verhandelde goe deren. Mijnongeluk JOHANNESBUG Bij een onge luk in een goudmijn in Buffels fontein in Zuid-Afrika zijn van morgen vroeg zestien mijnwer kers om het leven gekomen. Bij de wisseling van ploegen stortte een lift naar beneden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM zal een onder zoek laten instellen naar de mogelijkheid voor een vierde zender; ofwel een „specifiek, horizontaal geprogram meerd en gepresenteerd radioprogram". Daarmee kwam de minister gisteravond tegemoet aan een motie van de KVP'er P. v. d. Sanden over volgens dit Kamerlid goede kansen voor een dergelijke zender. Door deze toezegging zal ook de KVP voor de wetjes stemmen. Dit geldt ook voor de PPR, die haar stem zou laten afhangen van het antwoord van partijgenoot-minister Van Doorn. Rabobank de bank voor iedereen Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken Mr. H. van Doorn zegde de Twee de Kamer toe „de technische en financiële mogelijkheden voor een vierde programma grondig, zeer serieus en met voortva rendheid" te onderzoeken. Dit wil volgens de minister niet zeg gen, dat de regering zich daar mee ook al uitspreekt voor een vierde zender om de dacune op te vangen, die ontstaat bij het verdwijnen uit de lucht van de zeezenders. Hij liet er ook geen misverstan den over bestaan, dat volgens hem Nederland geen behoefte heeft aan zo'n vierde zender en dat de eventuele komst ervan veel geld zal vergen; wellicht zelfs via terugkerende verhogin gen van de omroepbijdragen. Desondanks kwam hij de KVP Dg twge 0{c tegenstanders in het debat rond de anti-Veronica-wetjes: minister Van Doorn van'andere"fracHes C R V.V.D.™,cp.p.etall.t n,r 0.urU.n. met de toezegging een diep gaand onderzoek te laten instel len. Ook zal minister Van Doorn laten onderzoeken, of er een speciale band gelegd kan worden tussen bijzondere groeperingen (jonge ren, liefhebbers van klassieke muziek enz.) en de omroepen. Volgens Radio Veronica zal een vierde station geen enkele con sequentie hebben voor de luis ter- en kijkbijdragen. „Een vierde zender zou zeker vol doende omzet kunnen halen om zichzelf financieel te bedruipen, zelfs binnen het wettelijk toege stane aantal van 24-Ster-minu- ten", aldus een commentaar van Radio Veronica. Montevideo Het „Zwitserland President Juan Maria Bordaberry Latijns-Amcrika" heeft gis- heeft gisteren besloten het par lement te ontbinden en met steun van de militairen de macht aan zich te trekken. Hij heeft tevens besloten een „staatsraad" te vormen die de functies van het parlement zal overnemen en de uitvoerende macht moet controleren. Tevens ning voorbereiden. De dema- cratie is in Uruguay in de ijs kast gezet. De democratie is in Uruguay ge- De diepere oorzaken zijn onge leidelijk bezweken door de eco- twijfeld de verouderde struc- nomische en sociale crisis en tuur. de bureaucratie, de zware de Tupamaro-beweging, waar- sociale lasten, mislukken van de van de opzienbare acties ingrij- landbouwhervorming, moeilijk pen ven de militairen tot ge- heden bij de export en daling volg hebben. van de munt. ter woensdag zijn <erste staats greep meegemaakt. Uruguay, dat in de eerste helft van deze eeuw een „voorbeeldige" demo cratie was, heeft tenslotte een „sterke regering" gekregen, terwijl Argentinië, zijn machti ge buur, juist is teruggekeerd naar een door verkiezingen ge vormd presidentieel bewind. GENèVE, (ANP) Staatssecre taris Kooijmans heeft vanmor gen in de Geneefse ontwape ningsconferentie bepaalde op vattingen van Amerika en Rus land, de twee voorzitters van de conferentie, van de hand gewe zen. Hij toonde enig begrip voor de houding var Frankrijk en China die niet aan het overleg deelnemen en ook het verdrag tegen spreiding van kernwapens niet hebben ondertekend. De staatssecretaris, die op het ministerie van Buitenlandse Za ken speciaal belast is met ont wapeningsvraagstukken, keerde zich tegen de Amerikaanse op vatting dat voor controle op de na'eving van een akkoord over stopzetting van ondergrondse kernproeven inspectie ter plaat se nodig is. De seismologische technieken zijn de laatste vijf jaar aanzienlijk verbeterd, al dus dr. Kooijmans. Dr. Kooijmans constateerde ook „spijtig" dat de Sovjet-Unie nooit enige bijdrage heeft gele verd voor de opsporing van on dergrondse proeven. Wel wordt Amerikaanse apparatuur geïn stalleerd in het Russische Pa- mir-gebergte et. Russische ap paratuur in Californië voor de voorspelling vat aardbevingen. Regen valt in Afrikaanse droojitegebied C? o ROME (UP1) In delen van West-Afrika, waar een droogte- periode van zes jaar het leven bedreigt van miljoenen mensen, is het eindelijk beginnen te re genen. Maar deskundigen van de voedsel en landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO) menen, dat de regen toch meer schade zal berokke nen dan zegen zal brengen. De regenperiode zou het vervoer van dringend nodige hulp naar afgelegen streken, grenzend aan de Sahara-woestijn kunnen ver tragen. Ook bestaat het gevaar dat het door dorst en honger ge kwelde vee zich dood zal drin ken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9