s ACCENT SO V JETDIPLOM ATIE ZEER SOEPEL IN RAMBOUILLET Extra subsidie verhuur leegstaande woningen S" de[0&ENE insragTOi NIXONS VETO WERD NIET OVERSTEMD Zware host voor ivarme dagen DENIEUWELINIE Arrestant met explosieven had binding met Rode Jeugd Amro-bank samen met Ncckermann Bombardcmen ten Cam bod ja DONDERDAG 28 JUNI 197.1 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Extra maatrege len worden genomen om dure, leegstaande woningen van ge meenten en woningcorporaties ran de man te brengen. Minis ter Gruijters (Volkshuisvesting) en Ruimtelijke Ordening) heeft besloten hiertoe enkele financië le voorzieningen te treffen. Het gaat hier om de verhuur van ten hoogste 6.000 nieuwe wonin gen, die al gemiddeld vier tot vijf maanden leeg staan. Ook woningen die in een later sta dium gereed komen en moeilijk te verhuren zijn zullen onder de steunregeling vallen. In totaal zal jaarlijks 20 miljoen gulden nodig zijn voor de financiering van de maatregelen waarmee de verhuur van lang leegstaan de huizen wordt gestimuleerd. le De minister zal in juli de gemeen- H tebesturen op de hoogte stellen var. de maatregelen om de leeg- Mand van nieuwe woningen bij *1 gemeenten en bouwverenigingen J' tegen te gaan. Toe die maatre- gelen behoort de verruiming van de aanvullende huursubsi die. Deze subsidie wordt gege ven aan mensen onder een be paalde inkomensgrens die in verhouding tot dat inkomen te duur wonen. De regeling kent nu nog als plafond voor de aan vullende individuele huursubsi die 1260 gulden per jaar. Dit be drag zal worden verhoogd tot i 800 gulden per jaar, zodat meer mensen in staat zijn een in verhouding duurdere woning te betrekken. Verder zullen zogenaamde huur gewenningsbijdragen worden verstrekt. Deze worden gegeven aan mensen die een goedkope woning verlaten hebben en een van de 6.000 leegstaande dure nieuwe woningen betrekken. In de beschikking geldelijke steun bewoners bij krotopruiming, doorstroming en woningverbete ring, zal een nieuwe bepaling worden opgenomen waarbij ge meenten aan huurders van de genoemde 6.000 woningen een subsidie van 150 percent kunnen toekennen over het verschil tus sen de jaarhuur van de nieuwe wor.Lng eventueel na aftrek van de individuele huursubsidie en de huur van de oude wo ning. Deze extra subsidie wordt gegeven ongeacht de normale krot opruim ings- of dborstro- mingsbijdrage. Minister Gruijters heeft meege deeld dat een nieuw huur- en subsidiebeleid niet voor 1 janua ri 1975 zal kunnen ingaan. Bekeken wordt in hoeverre het huurrecht kan worden uitge breid teneinde huurders een grotere bescherming te bieden. Het gaat hier bijvoorbeeld om gevallen waarbij een huuropzeg- ging op een onverantwoord har de en onrechtvaardige wijze bij de huurder zou aankomen. Hij, die met deze warme dagen en de vakantie al in het hoofd wat luchtigs wil lezen, late de weekbladen liggen. Trage, zwa re kost zijn kenmerkend deze De Haagse Post kijkt, met hoog ovendirecteur Max Albrecht, die NVV-lid is, terug op de loontroe- belen bij Hoogovens. De bon den hebben het pleit verloren. Albrecht: „Die mensen in de vakbeweging, die alleen maar het inkomensbeleid aan de orde wilden stellen kunnen terecht zeggen: wij hebben heel wat be reikt, het probleem ligt nu dui delijk op tafel, maar anderen, die een stukje machtsomwente ling wilden bewerkstelligen, kunnen de afloop alleen maar als een mislukking ervaren". Eveneens een terugblik op afgelo pen zaterdag. „We hebben een bijzondere dag in de wereldhis torie beleefd. Zaterdag in Ne derland hebben twee regerings partijen en een oppositiepartij CS CS CS ?>?- O- CS 3 een vermoedelijk uniek politiek monsterverbond bezegeld. Het is zo grotesk dat het wel iets met christendom van doen moet hebben". Maar, om een A.R.- man te citeren: „men handelt meer uit angst dan uit verblij ding". Laten we alsjeblieft niet denken dat het een en al rust is aan het studentenfront: schijn bedriegt, want de geleidelijke revolutie is begonnen. Accent: „Hat trieste daarbij is dat hoogleraren cn docenten van nature niet ge schikt zijn om politieke strijd te voeren. Daarvoor zijn zij ook niet door de maatschappij op deze plaatsen gesteld. Activisti sche studenten in de zachte we tenschappen, zoals de politicolo gie en de sociologie, daarente gen hebben genoeg tijd om poli tieke activiteit te kunnen ont wikkelen. Zij kunnen er zich echter verzekerd van weten dat ondermijnende dimensie daar van hun intelligente tegenspe- Iers niet ontgaat, al was het maar omdat Marx niet alleen voor activisten heeft geieetd''. Wie i energie en alles i alles d'rum en voornamelijk van alternatieve energie wil weten, kan deze week terecht bij De Groene. Verder te hooi en te gras artike len over de „groene revolutie", de Belgische stakers en het hol land festival. appel in een interview met Frans Andriessen, de „sterke man". Het linkse kabinet heeft echter niets van hem te vrezen: „Het is zeer zeker niet mijn be doeling om het kabinet vroegtij dig te laten struikelen. Ik ben van mening, dat regeringen ruim de tijd moeten hebben om 'zich zelf te bewijzen; ik heb in dertijd de mening van Van Mierlo bestreden, dat je de kie zers best om de twee jaar naar de stembus kon sturen. De overheid is in Nederland infla tiemaker nummer een, conclu deert Elsevier. En al hebben de ambtenaren voor het komende jaar de slag gewonnen, daar is voorlopig alles mee gezegd, want in steeds bredere kring wordt duidelijk dat er iets aan de inkomens van de ambtena ren zal moeten worden gedaan. Zij slokken bijna een-derde van de hele rijksbegroting op. De begrotingsoverschrijdingen van la laatste jaren zijn onlosma kelijk verbonden met de geste gen loonkosten van de centale overheid: ruim 2.5 miljard gul den dit jaar. Als professor mr. A. D. Belinfan- te en de zijnen hun zin krijgen dan komt er een wet voor de maatschappelijke dienstverle ning waarbij het parlement bui tenspel komt te staan. „Te ho pen is", zo zegt de Nieuwe Li nie", dat minister Van Doorn de bevindingen van de commissie- Belinfante straks voor gezien beschouwt". Om vervolgens op dracht te geven voor de formu lering van een algemene wel zijnswet. De strekking van die wet zal dan niet „van boven" maar „van onderen" bepaald moeten worden. Welke formule ring niet fraaier bedoeld is dan dc strekking van de regerings verklaring van zijn eigen kabi net. Voormalige krijgsgevangene pleegt zelfmoord "OKMERCE CITY, COLORADO Een door Noord-Vietnam rijgelaten Amerikaanse krijgs- vongene, die ervan beschul- gd is tijdens zijn gevangen- lap met „de vijand" samen werkt te hebben, heeft zich deren van het leven beroofd Commerce City. Het is de -jarige marinier Abel Larry avanaugh. Dit is het tweede ^eval van zelfmoord van een /oormalige Amerikaanse krijgs gevangene .{avanaugh was de militair die tijdens een uitzending van radio Hanoi op II november 1972 er bij president Nixon op aan heeft gedrongen de Parijse vredes overeenkomst te ondertekenen. Ook werd hij op 5 maart 1972 door radio Hanoi geïdentificeerd als een van de drie krijgsgevan genen die een brief aan het Noordvietnamesc persbureau hadden gestuurd waarin zij hun goedkeuring uitspraken over de acties van de anti-oorlogsde- mcmtranien in de Verenigde Staten. (Van onze correspondent) PARIJS Leonid Breznjev is gistermiddag uit Rambouil- let naar Moskou teruggekeerd met de geruststellende overtuiging dat de Frans-Russische betrekkingen niet door zijn Amerikaanse successen vetroebeld 2ijn. De Sov- jet-diplomatie heeft zich in Rambouillet uitzonderlijk soe pel getoond, ongetwijfeld om de Fransen niet voor het hoofd te stoten en om de betrekkingen met Europa niet te schaden. Na op deze gebieden ontegenzeg gelijke resultaten geboekt te hebben zijn op de tweede dag van de besprekingen te Ram bouillet niettemin enkele hache lijke politieke aangelegenheden ter tafel gekomen. Dc Russen en Fransen werden het eens over de Europese conferentie voor veiligheid en economische samenwerking. Over Vietnam verklaarden Breznjev cn Pompi- dou zich optimistisch, over het Midden-Oosten evenwel bleken beide staatslieden pessimistisch. Zoals algemeen verwacht werd is er generlei overeenkomst be reikt over een deelname van Frankrijk aan de besprekingen over troepenbeperkingen in Eu ropa. Op dit punt is er „geen merkbare evolutie vastgesteld in de standpunten van beide partijen", heet het eufemistisch. Het tussen Amerika en de Sov jet-Unie gesloten accoord om een atoomoorlog te vermijden blijft Parijs als een psychologi sche operatie beschouwen en het vindt daarin niet de minste aanleiding om zijn eigen kern- arsenaal in te krimpen. Een paar uur na het vertrek uit Parijs van de Sowjetrussische partijleider Breznjev is er In deze stad een aanslag gepleegd op het Russische reisbureau In- tourist. Er zijn geen slachtof fers en de schade is gering. Breznjev heeft gisteren vanuit het vliegtuig waarmee hij van Pa rijs naar Moskou terugkeerde, premier Den Uyl en via hem De Russische partijleider Leonid Breznjev het Nederlandse volk de harte lijke groeten gedaan en het bes te gewenst. Breznjev stuurde een telegram terwijl hij over Nederland vloog. i president Pompidou van Frankrijk in het park van het kasteel Rambouillet. waar Breznjev tijdens zijn tweedaags verblijf in Frankrijk gelogeerd heelt. Brezjnev is inmiddels naar Mouskou teruggekeerd. Tijdens zijn vlucht boven Nederland zond hij premier Den Uyl en het Nederlandse volk tele grafisch de beste wensen hij een parachutesprong Scheepsramp Filippijnen MANILLA, (AP) Doordat een 700 tons scheepje van de Filip pijnse interinsulaire dienst bij Ceby is gezonken, zijn tenmin ste 20 personen om het leven gekomen. Kikvorsmannen van de kustwacht doen pogingen om bij nog 50 personen te komen die hoogstwaarschijnlijk bene- dendeks zitten opgesloten. DÊN BOSCH (ANP) De 26-ja- rige Amsterdammer G. F., die 16 juni op het station in Eindho ven met een koffer met mate riaal voor het maken van staaf- bommen werd gearresteerd, blijft in voorarrest. De raadkamer van de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevolen, zoals de officier van justitie, mr. J. H. M. Peij- nenburg, had gevorderd. |Uit het onderzoek is gebleken dat F. ideologische bindingen heeft met de Rode Jeugd, zo deelde de officier mede. De jonge man, die volhardt in zijn van de ar restatie af getoonde zwijgzaam heid, is geïnteresseerd in het maken van explosieven. Man maakt amok met glasscherf lONDEN (AP) Vier personen zijn woensdag gewond geraakt, onder wie drie ernstig, toen een I man gewapend met een scherf spiegelglas amok maakte in de straten van Soho, een van de buurten van Londen. en groep politie-agenten over meesterde de man en brachten hem naar het politiebureau over om te worden verhoord, //pinkelende mensen, kantoormen- »n toeristen probeerden zich In veiligheid te. stellen toen de man, maaiend met een st ukeo man. maaiend met een stuk spiegelglas van ongeveer 35 centimeter, als een wilde door de straten van Soho rende AMSTERDAM (ANP) De Amro bank, die eerder bekend maakte In het najaar met de verkoop van reizen te zullen be ginnen, gaat samenwerken met Neckermann vliegreizen Ne derland. Van begin december af kunnen in ongeveer 250 Amro-vestigin- gen vakantiereizen worden besproken, zo heeft de bank be kendgemaakt. Het Is niet de bedoeling dat van het begin af aan alle 750 Amro-vestigingen bij deze dienstverlening wor. den betrokken. De Amro bank heeft zich namelijk steeds op het standpunt gesteld dat speciaal opgeleid personeel noodza kelijk is om de vakantiegangers op een juiste wijze van ad vies te kunnen dienen. Ten behoeve van de 250 landelijk ge spreide Amro-kantoren, die de verkoop van reizen ter hand zullen nemen, ontvangen thans ongeveer 500 personeelsleden een relsopleiding. Door de samenwerking met Neckermann heeft de bank zich o.m. verzekerd van een zeer efficient boe kingssysteem, alsmede van een gevarieerd reizenpakket, al dus de mededeling. SAN CLEMENTE (REUTER- AFP) Nixons veto tegen het amendement van bet Congres, dat de bombardementen op Cambodja na 30 juni verbiedt, blijft gehandhaafd. Het Huls vun Afgevaardigden kwam gis teren nog bijeen om te proberen Nixons veto ongedaan te ma ken, waarvoor een tweederde meerderheid nodig is. De uit slag van de stemming was 241 voor het amendement en 173 te gen, 35 stemmen te weinig voor een tweederde meerderheid. Het amendement dat de bombar dementen op Indochina verbiedt was toegevoegd aan een wet waarin 3,3 miljard dollar be schikbaar werd gesteld voor verccheidene regeringsprojec ten. Deze projecten zijn nu ook geblokkeerd door Nixons veto. Enkele uren na Nixons veto nam de Senaat een nieuw amende ment aan op een andere wét, dat opnieuw het gebruik van gelden voor dc bombardemen ten op Cambodja en Laos ver biedt. Het betret een wet, die de regering machtigt tot het uit geven van een jaarlijks bedrag van <85.000 miljoen dollar per Wanhoop en doffe berusting tekenen zich af bij deze vrouwen in een vluchtelingenkamp in Opper Volta, een van de staten, die getroffen is door de rampzalige droogte die de gebieden bezuiden de Sahara (Sahel) teistert. Fokkerfabriek in Roemenië AMSTERDAM (ANP) Het Ne derlands-Duitse vliegtuigconcern VFW-Fokker en het Roemeense staatshoofd, Nicolae Ceausescu, zullen morgen een overeen komst ondertekenen voor de bouw van een vliegtuigfabriek bij Boekarest. Het Roemeense bedrijf zal onder delen vervaardigen voor het straalverkeersvliegtuig VFW 614. Roemenië heeft volgens Sohn gro te belangstelling voor andere projecten van samenwerking, bijvoorbeeld op het gebied van de machinebouw, de vervaardi ging van radiotoestellen en de produktie van huishoudelijk por- celein. Scheepsramp bij Filippijnen MANILLA (Reuter-UPI) Een passagiersschip met naar schat ting 370 opvarenden L gisteren in het smalle Cebu-kanaal in de Filippijnen gezonken. De berichten maken melding van 14 doden en vier vermisten. De i overige opvarenden zouden zijn gered. Volgens welingelichte kringen znl president Nixon over deze wet moeilijker zijn veto kunnen uit spreken, omdat de regering dan zonder geld komt tc zitten voor bepaalde uitgaven. Intussen heeft de regering In Sai gon bekend gemaakt, dut zij mi litair ingrijpen In Cnmbodja als de communisten de kans zouden krijgen daar het heft in honden te nemen. Volgens Saigon zou dit een bedreiging voor Zuid. Vietnam zijn. Regeringswoordvoerder Bul Ban Truc zei woensdag: „Als de mi litaire steun van de Amerikaan se luchtmacht in Carpbodja zou worden stopgezet en als dit een ernstige situatie zou scheppen die de veiligheid van Vietnam bedreigt zullen we zeker op een verzoek van Phnom Penh om militaire steun reageren". Noodtoestand in deel Chili SANTIAGO (UPI) - Allende van Chili heeft gisteren de noodtoe stand afgekondigd voor de pro vincie Santiago, omdat een po ging is gedaan de opperbevel hebber van het leger, generaal Carlos Prats, te vermoorden. Volgens ooggetuigen heeft Prat» twee keer met zijn revolver ge schoten om te ontkomen aan een schreeuwende antl-rge- een schreeuwende anti-rege ringsgezinde menigte, die zijn auto had omringd voor een zie kenhuis in Santiago. In het pre sidentiële decreet wordt gezegd dat de noodtoestand Is afgekon digd in verband met het kli maat van geweld, dat in de pro vincie Santiago heerst en waar door er paniek en onrust onder de bevolking wordt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7