TON VAN DER SPIEGEL S& DOOR VAL BUITEN SPEL Jipcho kwam belofte na en liep wereldrecord PAS BIJ DE START ALLES OVER WIELERGEBEUREN Drie dagen voor begin van Tour Deelnemersveld Tour de France NDERDAG 28 JUNI 1973 LEIDSE COURANT ftlMP vfj' DE HAAG Wielerwedstrijden zonder protesten zijn even zeld zaam als net gelegde eieren zonder schil. Uiteraard maakte de tweede, gisteren in het Zui derpark verreden, etappe met gevaarlijke consequenties vandien. Valpartijen zijn derhal ve niet onmogelijk en als het zoals gisteren geregend heeft en het wegdek is glad, is die kans op een valpartij zeer groot. de Internationale wieleravond Leider in het klassement van zesdaagse op deze regel geen uitzondering. Na de massale eindsprint, waaritt Breur een banddikte sneller was dan Mar cel Rehorst, kwamen de tongen los toen de officieuze uitslag be kend werd gemaakt. Na de pro testen gehoord te hebben en de officiële uitslag wereldkundig gemaakt te hebban, kwamen ook hierop weer protesten. De jury had het niet gemakkelijk. Het is ook zeer moeilijk met het blote oog te registreren als een compact peloton in sprintende vaart over de volle breedte van de weg over de finish vliegt. Vergissingen zijn dan ook niet uitgesloten, maar als men zoiets wieleravondzvsdaagse Ton van der Spiegel werd het slacht offer van de onvermijdelijke valpartij. In de laatste bocht, waarin iedereen tegelijkertijd doorheen wilde, raakte de Zwit ser Grünbuhl het wiel van zijn voorganger viel en kreeg van der Spiegel over zich heen. Van der Spiegel, die rustig tijdens de hele wedstrijd vanuit een mak kelijke positie de zaak had ge controleerd werd het slachtoffer van domme pechh. Niet alleen de materiële schade was groot, maar ook de kwetsuren. De lin ker helft van zijn zitvlak was ontveld waardoor ook het lopen niet meer zo ideaal ging. in een flits aan zich voorbijziet „En dan te bedenken", zei Van der gaan ook zeer begrijpelijk. Bij een amateurkoers kan de jury zich niet beroepen op een fis- r.ishfoto. Zoiets gebeurt vaak bij wedstrij den in het Zuiderpark. Tot de laatste ronde blijft het veld bij een om in de laatste meters fel voor de ereplaatsen te spurten. dfcLSINKI Een week na dat hij in het Olympisch Jtadion in Helsinki het we reldrecord op de 3000 me er steeple Chase had te ruggebracht tot 8.19,8, Veft Ben Jipcho laten zien nog lang niet aan het eind zijn mogelijkheden te De 30-jarige gevange nisbewaarder uit Kenia ^verbijsterde een uitver kocht stadion door zijn ge weldige kracht en gebrek hordentechniek. et zijn 8.14,0 voldeed Jipcho, in Miinchen winnaar van de zilve- •en medaille achter zijn „grote" Bndgenoot Kipchoge Keino, aan voorspelling dat hij een week voren na afloop van zijn we- tdrecordrace had gedaan. Jip- io zei toen: het was niet de doeling hier een wereldrecord lopen maar nu ik vrijwel zon- ir training tot 8.19,8 ben geko- en moet een tijd van 8.14.0 mo- elijk zijn". 3000 meter steeple chase Ie. jelsinki was het absolute hoog- tpunt van de eerste dag van de l wereldspelen. Nog nooit in e geschiedenis van de interna- cnale atletiek is een in de £edte zo snelle 3000 meter jple chase gelopen. Hoewel ipcho een klasse apart was - Ij arriveerde met een voor drong van 7,2 seconden aan de indstreep - bleven zeven lopers ider de 8.30 sec. De Zweed An- irs Gaerderud, tot voor een eek nog met Jipcho houder |n het wereldrecord mei 8.20.8, [naderde als tweede zijn beste jd (Europees record) tot op èrtiende seconde. kJkVA. Spiegel later, na een bezoek aan het ziekenhuis („Voor alle ze kerheid") waar overigens niets emstigs werd geconstateerd. „Dal ik niet mee wilde spurten omdat ik het te gevaarlijk vond. In het Zuiderpark heb je altijd een gevaarlijke aankomst. Daarom zat ik rustig in het midden, om niet teveel te ver spelen. Door die valpartij verspeelde Van der Spiegel waarschijnlijk ver dere deelname aan de 1WAZ en zo mocht hij dan nog mee doen. dan zal het hem toch moeilijk vallen om in de voorste linie te strijden. „Ik kan niet zitten op het ogenblik. Natuurlijk ga ik morgenochtend wel proberen te fietsen maar het is niet zeker of ik op het Voorhout aan de start kar. komen", aldus Van der Spiegel die dinsdag op Rozen burg 15 punten verzamelde en gisteren Marcel Rehorst naast 2ich op de eerste plaats moest dulden. „Maar", zo vervolgde hij, „dat vind ik niet erg, be langrijker is dat ik weer kan fietsen". de leiderstrui, een val zou hem later voor de zege uitschake- De buitenlandse deelnemers heb ben zich gisteravond in het Zui derpark aardig gemanifesteerd. In de premiespurts waren zij meestal de rapste. Voorzitter van de Stichting Organisatie Sportevenementen (SOS) Jan in 't Veld was daarmede zeer in zijn sas. „Ten opzichte van an dere jaren zijn w«r internatio naal sterker geworden. En zo moet het ook. Hel publiek moet strijd kunnen zien." Dat publiek liet het gisteren in het Zuiderpark afweten. „Dat is jammer" vindt Jan in 't Veld „Maar het is nu eenmaal zo, de mensen zijn gemakkelijk gewor den. Daarom moet je de sport <»ok naar de mensen brengen, daarom ook wilden wij als stichting weer een etappe heb ben in de Betje Wolffstraat in plaats van in het Zuiderpark. Bovendien is het parcours bij de Betje Wolffstraat niet zo gevaar lijk als het Zuiderpark. Je hebt hier altijd massale aankomsten en daarbij behoort, helaas, bij na altijd een valpartij in dc iaatste ronde." Toch Zuiderpark. In 't Veld: „Sparta heeft dc technische or ganisatie van deze etappe en aangezien het parcours in het Zuiderpark hun eigen home is, is het logisch dat zij het Zuider park nemen." En zo was het dus ook weer anno 1973. Met het jammerlijke ge volg van de valpartij waarbij Ton van der Spiegel was betrok ken iets wat natuurlijk ook de RRC Sparta niet wil. BART HOOGDUIN Do uitslag van de tweede etappe Is: 1. Breur (Nedl de SO km In 1.63.5. 2. Rohorst. 3. Sr-liumaehor (WDld). 4. Hordijk, 6. Brinkman. 6. v.d. Valk. 7 vun Leeuwen 8. Hullnm (GB). 9. v.d. Ende, 10 Pronk. Allen z.t. als 10. 5. Brinkman t zijn week oude wereldrecord op de 3000 Jos Hermens heeft in Helsinki het Nederlandse record op de 5000 meter verbeterd. De Nijmege- naar noteerde eer. tijd van 13 minuten en 31.2 seconden. Het oude record stond sedert 14 juni van het vorig jaar (Oost-Ber- lljn) met 13.32.8 reeds op zijn naam. De italiaan Marcello Fiasconaro heeft gisteravond in Milaan het wereldrecord op de 800 meter verbeterd en gebracht op 1 mi nuut en 43.7 seconden. Het oude wereldrecord stond met 1.44.3 op naam van drie atleten: Peter Snell (Nw. Zeeland, 3-2-62, Christchurch), Ralph Doubell (Austr. 15-10-68, Mexicostad) en Dave Wottle (VS, 1-7-72 Euge ne). De tijd van Fiasconaro betekende uiteraard ook een nieuw Euro pees record. Het oude record stond sedert 20 augustus 1972 met 1.44,5 op r.aam van de Fin Pekka Vasala. Hij leverde die prestatie destijds in Helsinki. Marcello Fiasconaro verbeterde het wereldrecord tijdens de in terlandwedstrijd Italië-Tsjecho Slowakije. Plnr-R di> Klmpp; Wllly Abbeloo» (B). Pnul Aprls (B), Emllo Bo- dart <B), Michel Coulon (B), An- /mare drc Doyen (B), Knulebort Opdp- Mollet. Regis Ovlon, Jeari-Plerre bppck (B), Walter Pliincknert Pnrenlpiiu. Charles Rouxcl, Bcr- <B). Ludo van Stanyen (U) Gul- ntird Thevenet, Jurgen Tsehan do va Frankrijk: ploeg De Muer: Joa- qulm Agosllnho (P.). Roland Borland. Jose Catleau. Joan- Claude Genty, Bernard Lnbour- dette. Lelf Mortensen (Den.), Luis Ocann (Sp), Alain Santy. Johnny Schleck (Lux), Alaln Vasscur, Sylvan Vasscur. Ploeg Gemlnlanl: Luclen Almar. Jean-Claude Baud. Christian Blaln. Jean-Claude Blocher, .Mar cel Bolshardy. Joseph Carlettl. Ploeg Stabllnskl: Gerard Bosnnrd, Jacques Botherel, Yves Hczurd. Robert Mlntkewlcz, Raymond Rlotte. Tlno Tabak (Ned). Wlllv Telrllnck (B Claude Tollet. Lil den van Impe <B Wllly Van- neste. Michel Roqucs (of Jeun- thon. Jacques Hochart. Richard Ploeg Caput: Regis Deleplne, Jean-Pierre Genet. Charly Gross- kost. Rene Grelln. Cyrllle Gul- mard. Barry Hobnn (G.B.). Ma riano Martinez, Gerard Money- ron, Jucky Mmtrloux. Michel Pe ril), Raymond Poulldor. Ploeg Desvages: Joaqulm Andrade (P.). Gilbert Bellono. Fronds Campaner. Ferdinand Jullen. Jean-Claude Largeau, Raymond Martin. Joel Millard. Alain No- gues. Gerard Vlanen (Ned). Mi chael Wright (G.B.). Joop Zoete melk (Ned). Belgltf- Ploeg Schotte: Wllfrled David (B.), Luclen de Brauwcre (B). Ludo Delcrolx (B). Marc Demeycr (B). Ronald de Wltte (B). Daniel Ducreux (F). Waller Godefrool (B). Fernando Mendes (P) Michel Pollentler (B). Jcan- Jncques Songuer (F), Ronny van Marcke (B). Spanje: Ploeg Moron-.: Jose Lull Abllelra. Luis Balaque. Jesus Espcrnnza. Manuel Garcia. Jose Gomes-Lucas. Jesus Manzane- quc, Andres Ollvn. Pedro Torres. 'loog Bnrrutln: Gonznlo Aja. Jose Manuel Fuente. Franct* Galdos. Jose Gonzales-Llnarca. Jose Grande, Miguel Maria Lasa. Santiago Laicano. Vicente Lopes Carrll, Antonio Martos, Carlos Mrlero. Antonio Mcnendez, Tou» EipagnoU. Ploeg Drlessens: Wllly de Gees (Bt. Alfred Golda (Did). Roge Gllson (Lux). Tony Houbrccht (B) Peter Naasen (B). Wllfrle- Peffgen (Did). Georges Pinten (B), Wlm Schepers (Ned). Gu.« tav van Roosbmeck (B). Her man van Sprlngel (B). Atber Nederland: Ploeg Vissers: Mat de (Ned) Ben Jnnbroers g" i (Ned), Jan PusUcs (Ned), Ploeg Ketting was succesvol EMMELOORD Kettlng/Shima- no heeft gisteren het tweede on derdeel van het Nederlands kampioenschap merken (ama teurs), een tijdrit over 83,3 km met start en finish in Emme- loord gewonnen. De ploeg, bestaande uit de ren ners Allng, Schuer, Schuiten, v.d. Hoek, Van Katwijk en Len- ferlnk reed de afstand in 1 uur en 46 min. De u tslag is verder: 2. Jar van Erp/Hutchinson 1.48.15.6 (Ge vers. Mutsaers, Van Gerwen Lunenburg); 3. Caballero 1.51.24,8 (Van Dongen, Schuite maker Kieftenburg. Scheune- man); 4. Amstel 1.52.07; 5. Ka- vero 1.54.47. Stand na twee onderdelen: 1. Jan van Erp/Hutchinsor. 58 pnt.; 2. Kavero 48 pnt.; 3/4. Drlnkl waard en Ketting/Shimano 46; 5/6. Frisol en Amstel 42. DOETINCHEM - Henk Koen- ders, die drie jaar voor Go Ahead Eagles heeft gespeeld, komt in het nieuwe seizoen uit voor de eredivisieclub De Graafschap, waarvan hij afkom stig is. Andre v.d. Ley die twee jaar bij De Graafschap speelde, keert terug naar de Go Ahead Eagles. DEN HAAG De glimlach waarmee de heer J. C. van Duijnen, voorzitter van de Stichting Tour de France 1973, de vaderlandse sportpers op de „persconferentie" ter ge legenheid van de start overmorgen van de Tour de Fran ce in Scheveningen, verwelkomde, was overduidelijk ge forceerd. Hij immers moest de sportjournalisten op deze persconferentie vertellen dat er geen nieuws over de Tour was. jutter: wereldrecord Wereldrecord Ole Ritter NHAGEN De Deense meter. Sessional Ole Ritter heeft Het oude record stond met 76.683 Jeravond op de wielerbaan kilometer sinds 15 september P Kopenhagen het werelduur- van 'het vorig jaar (Rome) op jord achter een handelsmotor naam van de Italiaan Ettore racht op 76 kilometer en 813 Gastoldl. I Eef Dolman heeft spijt DEN HAAG Eef Dolman blijft dit seizoen toch als wielrenner actief voor Kela tapijt. Dolman, die begin deze week zijn proflicentie te rugstuurde naar aanlei ding van een foutieve klassering bij het Neder lands kampioenschap in Valkenburg, zal proberen zijn licentie zo spoedig mogelijk terug te krijgen. De directie van de firma waarvoor Dolman rijdt, is bereid de impulsieve han deling van Dolman te vergeten. Sportwereld Oost—Berlijn De Oostduitser Paul Friedrichs. die driemaal de wereldtitel motorcross 00 cc behaalde heeft besloten de ac tieve wedstrijdsport er aan te geven. Friedrichs is 33 jaar. Hij werd wereldkampioen in 1966, 1967 en 1968. Twee keer eindig de hij als tweede. Den Haag In de Nederlandse herenatletiekploeg, die zater dag en zendag in het Heyselsta- dión in Brussel in de voorronde van de strijd om de Europa Cup uitkomt, zijn twee wijzigingen aangebracht. Op de 100 m start, Bert de Jager (AV Haarlem) in plaats van Ad de Jong (Diome- don), die nu alleen zal versprin gen. Wim Braaksma (AAC) is op de 800 m vervangen door Bob Boverman (AV'23). Een persconferentie dient meestal om de laatste nieuwtjes collectief mede te delen, maar wat gisteren in het Haagse Congresgebouw ge beurde, was omgekeerd aan dit normale patroon. Niets, maar dan ook letterlijk niets was er dat waard was om een persconferentie voor te beleggen. Deze persconferentie had eenvoudig helemaal ach terwege kunnen blijven. Het kostte de stichting alleen maar geld en de uit alle Nederlandse windhoeken gekomen sportjournalisten veel, en naar achteraf zou blijken, ijdele tijd. Jawel, er was natuurlijk in de stikhete zaal van het congresgebouw wel iets te vertellen. De Stichting, in casu de heer Drysdale van „Drysdale public relations", die bazig rond liep het enige waar hij ook door opviel had wel voor enkele mensen gezorgd die wat kwamen vertellen. Als de heer Drysdale de wielersport had gekend, had hij geweten dat hetgeen die mensen te zeggen hadden, niet iets was voor sportmensen. Politiemensen, mensen die zorgdragen voor het verkeerstechnische gedeelte van de Tour, of het sportieve ge deelte ervan echter: geen woord. Nu ja, geen woord. De heer Van Duijnen: ,,U mag vragen stellen als u wilt, maar niet over de fi nanciën en ook niet over de samenstelling van de ploegen. Want pas zaterdag is de keuring, en dan kan pas iets zinnigs over de sa- mestelling van de ploegen worden gezegd." Enkele politievertegenwoordigers deden hun uiterste best om aan sportmensen iets over de verkeersdetails mede te delen, maar aan het effect ervan moet hevig getwijfeld worden. Het enige dat opviel was dat de treinovergang in Voorburg die gepas seerd moet worden door de karavaan voor de wielrenners geopend zal blijven. En dat het treinverkeer speciaal voor hen stilgelegd zal worden. Ook is het wel aardig te weten dat 45 agenten van de Fran se motorpolitie de Tour in Nederland mede zullen escorteren. Een vertegenwoordiger van de rijkspolitie: „Ze hebben natuurlijk hier in Nederland geen enkele bevoegdheid, maar een politieagent in unir- form blijft een politieagent in uniform." De heer Drysdale had zijn best gedaan om in een onhandelbaar grote enveloppe wat onderbe lichte fotocopieën te stoppen, waaruit de pers dan wel een route kon hulen en publiceren. Een kaartje waarop duidelijk stond aangege ven hoe de mensen die in de Tour geïnteresseerd zijn. dc start kun nen bereiken want zij moeten toch een groot gedeelte van de fi nanciën voteren ontbrak. Daarover en ook over het gebrek aan publiciteit rond het Tourgebeu- ren, uitte de heer Van Duijnen zijn teleurstelling. „Ik had ver wacht, en zeker van de plaatselijke persmedia, dat er meer aan dacht aan de Tour zou zijn gespendeerd, maar erg Ijverig heeft men zich ook niet getoond. Neen, de publiciteit is in het algemeen zeer matig." Over de financiën konden ook geen vragen worden gesteld. De heer Verseveldt, penningmeester van de Stichting: „De financiering is rond, maar we willen wel graag een paar ton overhouden voor steun aan de wielersport." Een steun die belichaamd zou worden in de bouw van een wielerbaan in Den Haag. Wat de gemeente Den Haag in totaal aan de Tour heeft betaald, blijft een goed bewaard geheim. De heer Van Duijnen: „De bijkomende kosten voor ont vangsten en dergelijke bedragen 50.000 gulden. Wat het de gemeen te heeft gekost om de start van de Tour hier te krijgen? Dat weet ik niet, dat heeft de heer Verseveldt geregeld." Maar de heer Verseveldt wilde verder niets loslaten. Dc geslotenheid die moet verdoezelen dat het veel meer is dan de Tourorganlsato- ren normaliter vragen en krijgen? O ja. er was toch nog een nieuwtje. Willy Dobbe, de omroepster van de NOS, fungeert in Scheveningen als Rondemiss. Voor een aanhan ger van de wielersport wel aardig om te weten, maar hij is meer geïnteresseerd in nieuws over de Tour. Maar dat ontbrak gisteren. Als men dan bedenkt dat overmorgen het grootste wielergebeuren van het jaar in Nederland van start gaat, is dat bitter weinig. Bart Hoogduin.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13