John Dean steeg snel naar politieke top Noordierse politici vrezen voor leven na dubbele moord m „Vertieren criminaliteit hand in hand Oostenrijkse moordenaar na jacht gedood MR. VAN MIERLO ZAL AFTREDEN ALS FRACTIEVOORZITTER 54« Kroongetuige Watergate-zaak Parachutist op Texel doodgevallen CDAGCVERS 91» WOENSDAG 27 JUNI 1973 PAGINA 7 WASHINGTON (AP) Nog maar enkele maanden geleden leek John Wesley Dean een van de benijdenswaardige jonge talen ten die in verrassend korte tijd naar de top zijn doorgestoten en die als lichtende voorbeelden dienen voor hun generatiege noten. Maar deze week verscheen de voor malige juridische adviseur van het Witte Huis voor de senaatscommissie als en jon geman wiens image duchtig is gehavend. Tot maart jongstleden was Dean voor het grote publiek slechts met Watergate ver bonden als de man die het Witte Huis-on derzoek naar de affaire had geleid en die de president had verzekerd dat geen van zijn stafleden bij de zaak was betrokken. Hij was ook de man die in zijn kwaliteit van presidentieel raadsman aanwezig was toen de stafleden van het Witte huis door de FBI aan de tand werden gevoeld. De eerste senaatscommissie die erop was ge brand Dean te horen was niet de Waterga- tecommissie van Sam Ervin maar de vas te commissie van justitie, die in maart hoorzittingen hield over de kandidatuur van Patrick Gray als nieuwè directeur van de FBI. De president verklaarde toen echter dat hij zijn raadsman niet zou toestaan om te ge tuigen. „De heer Dean hangt als een slagschaduw over ons werk, hij lijkt alomtegenwoordig. Waar je de zaak ook aanpakt stuit je op zijn naam", zei de democratische senator John Tunney uit Californië, de voornaam ste woordvoerder van degenen die Dean toen al tot elke prijs wilden laten getuigen. Het is ecster de vraag of Tunney zich op dat tijdstip wel volledig realiseerde hoe diep Dean bij de Watergate-affaire was betrok ken. In hun beëdigde verklaringen voor de Water gate commissie hebben voormalige rege ringsfunctionarissen en oud-medewerkers van Nixon's campagne-organisatie Dean regelrecht aangewezen als een van de ini tiatiefnemers tot de inbraak en de daarop volgende pogingen om de zaak te verdoeze len. In een door de rechtbank openbaar ge maakte brief van de openbare aanklagers wordt Dean aangeduid als de spil van de samenzwering. En tenslotte verklaarde Dean zelf een week geleden in een vraag gesprek met de Washington-Star News: ,,Ik zou mijn daden als stompzinnig willen karakteriseren. Ik wist wat ik deed. Ik vond het niet prettig om te doen. Het is zonneklaar, dat ik niet zou aandringen op gerechtelijke immuniteit als ik niet zelf bij de zaak zou zijn betrokken. Voor hij door Watergate in het centrum van de belangstelling werd getrokken als de getuige van wie veel, zo niet alles afhangt, stond Dean voornamelijk bekend om zijn loyaliteit en zijn voorkeur om op de ach tergrond te blijven. Dean werd 34 jaar geleden geboren in Akron, Ohio. Hij studeerde in 1965 Cum Laude af aan de juridische faculteit van Georgetown. Hij ging werken op een advo catenkantoor in Washington maar raakte zijn baan kwijt na onenigheid met een der vannoten die later verklaarde dat Dean te gen de beroepscode had gezondigd, maar die later zijn aanvankelijke verklaring enigszins afzwakte. Hierna werkte Dean eerst als raadsman voor de repulikeinse minderheid in de vaste se naatscommissie voor justitie om vervol gens te worden benoemd tot assistent-di recteur van een Congrescommissie die was gevormd ter voorbereiding van hervormin gen in de federale strafwet. Van daaruit kwam hij terecht op het minis terie van justitie in de funktie van vice- staatssecretaris en volgde hij uiteindelijk John D. Ehrlichman op als juridisch advi seur van de president. Een vriend beschreef hem onlangs als enigs zins kleurloos. Er valt weinig over hem te vertellen, hij heeft geen gevoel voor hu mor. Hij is op zijn hoède net als elke goe de advocaat. John Dean: alom DEN HAAG (ANP) De ver schillen tussen jeugdige delin- kwenten en Jonge niet-delin- kwenten liggen vooral in de „vertiersector". Dit is gebleken uit een onderzoek aan de crimi noloog W. Nulhulsen mar de sa menhang vun de vrijetijdsbeste ding en criminaliteit. Het ver tier neemt bijna een kwart van de totale vrijetijdsbesteding van de ex-delinkwent in beslag. De ex-delinkwenten gaan meer uit. Zij gaan vaak zomnar de stad in, brengen meer bezoek aan bars, zij dansen moer en zijn meer gericht op het vrouwelijk geslacht. De relatief hoge kosten die aan deze manier van vrijetijdsbeste ding verbonden zijn, werken volgens de criminoloog Buihui zen, die zijn onderzoek deed in samenwerking met mevr C. A. H. M. Oei-Strik en de heer R. I W. Jongman, criminaliteitbevor- derend. De onderzoekers wijzen erop dat 28 procent van de per sonen die in 1967 veroordeeld werden wegens een misdrijf tij dens het plegen van het delict onder invloed verkeerden. Ge weldpleging bij Jongeren gaat vaak samen met alcoholgebruik. Een onderzoek heeft aangetoond dat 37 procent van deze geweld plegingen in de vertiersector ontstaan. De ex-delinkwenten zijn minder lid van verenigingen, doen min der aan bijscholing en volge ook minder cursussen. Ook dit werkt volgens de onderzoekers afwijkend gedrag in de hand. Bijstand beperkt aan religieuzen DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van C.R.M. blijft er bij, dat bijstand aan missionarissen in beginsel slechts betrekking kan hebben op onvoorziene of niet verzekerbare bestaanskos ten en-of risico's. Advies zal gevraagd worden aan de werkgroep bijstandsverlening religieuzen (de zgn commissie Loeff) over bijstand aan missio narissen!, die arbeidsongeschikt of om politieke redenen repa triëring. De werkgroep beraadt zich ook over verzorging behoe vende bejaarde religieuzen en de financieringsproblemen, die daarmee samenhangen. Staats secretaris Meijer heeft dit geantwoord op vragen van de KVP-kamerleden mevr. Garde- niers-Berendsen en de heer Kleisterlee. Dianian ter. roof LONDEN Een Londense dia mantenhandelaar is maandag ochtend bestooien van diaman ten ter waarde van zeven mil joen gulden. Op het moment dat hij zijn kantoor in Halton Gar dens betrad werd hij overvallen door twee mannen die hem am moniak in het gezicht wierpen en hem ontdeden van een spe ciale riem waarin hij de dia manten bij zich droeg. Bloedbad bij Chicago PALOS HILLS, Illinois (AP) Zeven personen, onder wie een 12-jarig meisje, zijn gisteren in het voorstadje Palos Hills ten zuiden van Chicago doodgescho ten. De politie heeft de zoon van twee van de slachtoffers gearresteerd en hem wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. De man werd geïdentificeerd als de 43-;arige William Workman. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Minister Whitelaw, vertegenwoordiger van de Britse regering in Noord-Ierland, pleegt in Belfast overleg met leger en politie over maatregelen om het leven van de Noordierse politici te beschermen. Deze bespreking had plaats naar aanleiding van- de dubbele moord, die ge pleegd werd op de katholieke en politiek zeer irenische se nator Paddy Wilson, van de sociaal democratische en la- bourpartij, en Irene Andrews, een protestantse secreta resse, die hij gisteravond per auto naar huis had willen brengen. Hun met kogels en messteken doorzeefde lichamen werden gisteren ontdenkt in een steen groeve nabij de hoofdweg tus sen Belfast en de vlieghaven van deze stad. Een ochtend krant van Belfast was opgebeld hij sprak in naam van de UFF (strijders voor de vrijheid van Ulster, een nieuwe protestantse terreur organisatie waarover nog weinig bekend is. De man verklaarde: ..Vannacht hebben senator Wilson gepakt". door een onbekende, die zei dat Senator Wilson was gehuwd .WENEN Bij een vuurgevecht met de politie is gisteren in Neder-Oostenrijk de 23-jarige Ernst Dostal dodelijk ge wond. Op deze voortvluchtige moordenaar heeft de Oos tenrijkse politie vier dagen lang gejaagd. Met de dood van Dostal, die zondag op zijn vlucht een echtpaar ver moordde, is de grootste klopjacht van de Oostenrijkse po litie sinds het einde van de oorlog geëindigd. Steeds weer was de zwaargewa pende Dostal even opgedoken «»m daarop onmiddellijk weer als een geest spoorlcos te ver dwijnen. Maar gisteren had de poülie hem te pakken in zijn Nederlanders (4) in buitenland omgekomen NEURENBERG-ROME In de Duitse bondsrepubliek en Italië zijn maandag en gisteren vier Nederlanders bij verkeersonge lukken om het leven gekomen. Op de snelverkeersweg tussen Neurenberg en Frankfort kwa men maandagnacht drie Neder landers bij een gecompliceerd ongeluk om. Het zijn de 25-jari- ge vrachtwagenchauffeur H. J. Westerveld uit Apeldoorn en de met hem mee liftende neven C. H. A. Jansen (20) en H. W. Jan sen (18) uit Wychen bij Nijme gen. In Italië is maandag op de Auto strada del Sol in de omgeving van Modena de 18-jarige Sonja Helen Choofoer uit Badhoeve dorp om het leven gekomen. Haar stoffelijk overschot werd bchuilplaats in de buurt van de plaats Lengbach, 30 km ten westen van Wenen en velde de moordenaar in een vuurgevecht. Volgens het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken is Dostal in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De vader van Dostal, de 54-jarige cakcnman Robert Dostal, is in tussen naar Zwitserland uitge weken. De jacht op Dostal begon vrijdag, nadat de man zich schietend «en weg uit een politiekazerne had gebaand. Dostal verwondde daarbij vier politiemannen. De politie had Dostal alleen maar voor een verhoor naar de poli tiekazerne laten komen. Dit ver hoor stond in verband met een zelfmoord door middel van ont plofbare stoffen, van zijn vriend De in een vuurgevecht met de politie zwaargewonde Oostenrijker Ernst Dostal wordt hier in een am bulancewagen gedragen. Later zou hij in een ziekenhuis in Wenen aan de verwondingen overlijden. Dvorak. Dostal werd bij dat verhoor overigens niet onmid dellijk verdacht. Dootal senior wordt door de Zwit serse en Oostenrijkse politie ge- Mosje Dajan hertrouwd TEL AVIV. (AP) De Israëli- sche minister van defensie, Mosje Dajan, (57) is gisteren 13 maanden na de scheiding van zijn eerste vrouw, in het geheim getrouwd met zijn vriendin Ra chel Korem op de weg aangetroffen met de j Dajans tweede vrouw is ook reeds bromfietshelm nog op het hoofd. eerder getrouwd geweest en j Zij is door twee auto's overre- heeft twee kinderen uit dit eer-j den. I ste huwelijk. zocht, nadat in een boerenwo- woordiger van een Zwitserse ning van de familie wapens en firma. een folterkamer ontdekt waren. De angst, dat Ernst Dostal op le der ogenblik weer zou kunnen opduiken, heeft in de afgelopen dagen de miljoenenstad Wenen geteisterd. Sterke politie-eenhe- den met machinepistolen trok ken maandag een kordon om Wenen. Zij waren uitgerust met «talen kettingen en „spijkerkle- den" tegen auto's van vluchten de automobilisten. vader van een 14-jarige zoon. Hij zetelde gedurende vele jaren in de gemeenteraad van Belfast en is ook Stormont-afgevaardig- de geweest. De senator werkte momenteel als verkiezingscam pagne-manager van DSLP-Ieider Jerry Fitt. De verkiezingen voor de nieuwe Noordierse ver gadering hebben morgen plaats.] De dubbele moord werd ten strengste afgekeurd door Noord ierse politici van alle richtin gen en partijen, die nu allemaal beginnen te vrezen voor hun le ven. Gistermiddag pleegden on bekenden nog een aanslag op de unionistische verkiezingskandi daat Cecil Walker. Terwijl deze in zijn woning buiten Belfast zat te praten met zijn verkiezings manager. werd hij van de straat onder vuur genomen. Mr. Hans van Mierlo: tegenstellingen niet overbrugd. TEXEL (ANP) Op Texel is gisteren een Duitse parachu tist boven het vliegveld, waar geregeld parachute ge sprongen wordt, door moei lijkheden met zijn parachute omlaag gestort en om het le ven gekomen. De rijksluchtvaartd cnst en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie stellen een onder zoek in naar de juiste toe dracht van het ongeluk. De om het leven gekomen pa- O rachutist is de 27-jarige W. Straub uit Kleestad (Did), die logeerde op een camping op Texel. Het ongeluk gebeurde doordat de parachute niet open ging. De man, die zijn eerste sprong maakte, opende te laat zijn noodparachute. In het vliegtuig, dat hij net ver laten had, stond nog een leerling gereed om te sprin gen. Op het laatste moment zag deze hier echter vanaf. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Mr. Hans van Mierlo treedt in september af als fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer. Dr. Jan Ter louw, sinds 1971 kamerlid, zal hem in die functie opvolgen. Van Mierlo zal aftreden, omdat hij niet is geslaagd d« in de fractie bestaande onderlinge spanningen weg te werken. Hij had zijn persoonlijke beslis sing tot aftreden al genomen voor het kamerdebat over de regeringsverklaring, maar met het oog op de politieke conse quenties heeft hij het geheim kunnen houden. In september kiest de Kamerfrac tie van D'66 zoals ieder jaar een nieuw fractiebestuur. Nor maal is dat een formaliteit. De heer Van Mierlo heeft vorige week aan het hoofdbestuur van D'66 en de Kamerfractie laten weten zich niet meer voor hel fractievoorzitterschap beschik baar te stellen. Hij blijft wel lid van de Tweede Kamer. Una niem vond de fractie dat dr. Jon Terlouw de opvolger van Van Mierlo moet worden. Hoofd bestuur en de fractie van de Eerste Kamer ondersteunen dit. In de politieke koers van D'66 komt geen verandering. In de laatste anderhalf jaar is meermalen gebleken dut er bin nen de fractie van D'66 spannin gen bestonden, die aanvankelijk voortkwamen uit politieke te genstellingen over de koers van de partij maar steeds meer hun weerslag hadden op de persoon lijke verhoudingen. De heer Van Mierlo heeft vooral in het najaar veel buiten de fractie geopereerd, waardoor hij te weinig „greep" op de fractie had. Hij had de hoop dat na de moeilijke kabinetsformatie een nieuwe tijd zou aanbreken en de onderlinge wrijvingen spoedig tot het verleden zouden beho ren. Deze hoop is niet in vervul ling gegaan. Van Mierlo meent dat er kansen voor D'66 zijn om bij volgende verkiezingen weer sterker uit de bus te komen. Een voorwaarde daartoe acht hij de eensgezind heid en het goed functioneren van de Tweede Kamerfractie. Hij wil nu een bijdrage leveren aan het gezond maken van do sfeer in de fractie door de lei ding aan de heer Terlouw over te dragen. De heer Van Mierlo noemt het voor hem een „grote teleurstel ling" dat hij er niet in is ge slaagd de onderlinge spanningen in de fractie weg te werken. Partijvoorzitter de heer Ten Brink wees erop dat het gaut om een zaak die zich helemaal binnen de Kamerfrnctie heeft afgespeeld. „Wij zijn er nog steeds een beetje kapot van". Het hoofdbestuur betreurt dat er binnen de fractie geen undc- re oplossing voor de interne moeilijkheden kon worden ge vonden. De politieke lijn van de partij en de fractie zal echter niet worden gewijzigd. Het hoofdbestuur heeft overigens een groot vertrouwen m de heer Terlouw. 7325 a^ cUw&AIIer-allei'cBeSte kguze VARKENSFILET van de schouder 500 gram PALINGWOKST 150 gram JONGE TUINBONEN 2 kilof GOLDEN DELICIOUS een fijne handappel 2 kilo GELOK5 T/M ZATERDAG «anbladlngan op pagina 2 an 3 vi

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7