NOG MINDER UITZ ICHT VOOR WARMONDSE WONINGZOEKENDEN? Boycotters dwingen tot betalen van collegegeld STRENGER VOOR EGYPTISCHE STUDENTEN Attractieve vakantie voor jeugd van Oegstgeest Zoetemelk inspireerde de jeugd Bezwaarde: plan geeft te dure huizen Raad nam afscheid van lid T. Platje PAGINA 6 WOENSDAG 27 JUNI 1973 LEIDSE COURANT WARMOND De kans is niet uitgesloten dat Warmondse woningzoe kenden nog een paar jaar langer zullen moeten wachten op een wo ning in plan Endepoel 11. Vier tegen dit plan ingediende bezwaar schriften dreigen momenteel de geplande bouwstart in september de mist in te laten gaan. Duidelijk teleurgesteld bracht burgemees ter De Vreeze gisteravond de leden van de Warmondse raad op de hoogte van deze, voor Warmondse woningzoekenden, trieste ontwik keling. Van de zijde van b en w heeft men er inmiddels alles aan gedaan om de bezwaarden tot andere inzichten te brengen; tot nu niet zonder succes. Een van de bezwaarden is inmiddels over stag gegaan en een ander heeft In een eerste gesprek met b en w laten doorschemeren wel licht het bezwaarschrift alsnog te- zullen intrekken. Burgemeester De Vreeze: „De indieners van de bezwaarschriften moeten wel bbe- seffen wat dit betekent voor de Warmondse woningzoekenden. Hope lijk komen zij terug op hun bezwaren." En KVP-fractievoorzitter V.d. Kroft:" De indieners nemen een grote verantwoordelijkheid op zich. Veel aspirant kopers en huurders worden ernstig teleurge steld." De heer V. de Kroft vond dat de bezwaarden „met de botte bijl" hadden ingehakt op het plan Endepoel II „zonder eerst de no dige achtergrondinformatie te hebben ingewonnen." „In bezwaar- Warmond Een van de vier bezwaarschriften is ingediend door A. van Bolhuis. In zijn schrijven aan b en w stelt hij onder D.m.v. het bouwplan Endepoel II worden de minder draagkrachti ge woningzoekenden niet doeltreffend geholpen daar: het plan Endepoel II phase 1 62 premiewoningen gaat opleveren waarvan de huurwaarde te hoog is, het plan Endepoel II phase 1 62 premiewoningen gaat opleveren waarvan de koopprijs 72.000 75.000 zal bedragen of waarvan de huur circa 400 per maand zal zijn. Een mislukking van dit plan, zo schrijft de heer Van Bolhuis, dient uw college en raad bespaard te worden. Zie het feit dat de wijk Endepoel I ook geen oplossing gaf voor het woningprobleem in Warmond en naar schatting 70% niet economisch aan War mond gebonden inwoners woonruimte bood". schriften komen veel onjuiste en onvolledige beweringen naar vo ren" zo zei hij. De kans dat de bezwaarden alsnog hun grieven in trekken lijkt groot. Legt men namelijk de diverse bezwaarschriften naast elkaar dan blijkt dat de bezwaarschriften in hoofdzaak garan ties eisen dat in Endepoel II, met uitzondering van enkele vrije sec torwoningen, slechts Warmonders komen wonen. Wat dat betreft waren b en w en de raad gisteravond unaniem in hun mening: En depoel II is alleen (uitgezonderd 12 vrije sector woningen) voor de Warmonders. Deze woorden werden kracht bijgezet toen de verkoop van bouwterrein in Endepoel II aan de Stichting Eigen Woningbezit Warmond onder de hamer kwam. De heer V. d. Kroft wilde het verkoopcontract met de Stichting dusdanig scherp gesteld dat er geen mazen in het net zouden achterblijven die het mogelijk zouden maken dat niet-Warmonders op de een of andere manier toch een huis in Endepoel II zouden bemachtigen. De verkoop van de grond voor de bouw van respectievelijk 62 premiewoningen en 31 woning wetwoningen werd voorlopig goedgekeurd. De komende raadscerga- dering komen b en w met nog gedetailleerde verkoopvoorwaarden. Naast de tegenvaller voor de bouwplannen in Endepoel was er gis teravond ook de teleurgestelling over de gang van zaken rond de aanleg van een bootjeshaven. GS hebben nog geen toestemming wil len geven. Er zal opnieuw overleg gaan plaats vinden waarna het weer wachten is op een definitieve beslissing. KATWIJK Katwijkse bejarden hebben gisteren een uitstapje ge-1 maakt naar het midden van het land. Onder andere werden bezocht de zendmasten van Lopik, het Jagershuis in Zeist (lunch) en Lek-j zicht in Gouda. De excursie werd gemaakt onder leiding van voor zitter Verhart. Omstreeks 17 uur arriveerde de groep bij Avifauna j in Alphen aan den Rijn, waar tot ieders verbazing en verrassing de Katwijkse harmonie voor een muzikaal onthaal zorgde. Politie Bollenstreek: Bollenstreek Het is bepaald niet uitgesloten, dat men in de Bollen streek weer een invasie van Egyptische studenten krijgt. Maar de vreemdelingendiensten in de bollenstreek zullen het begrip soepel heid heel anders gaan interpreteren dan in 1972, zo verzekerden ons de wachtmeester Ket van de Rijkspolitie, groep Hlllegom, en de he ren Doest en Harmseu van de afdeling bevolking in Hlllegom. Winnaar Wim Hoogkamer Een van de ongelukkigen Vorig jaar zijn in de Bollenstreek honderden Egyptische studenten clandestien aan het werk ge weest. Dat gaat dit jaar beslist niet meer door. Wil men een Egyptische student in dienst ne men? Akkoord, maar dan dient ook de werkgever aan alle wettelijke bepalingen tc vol doen. Om te beginnen dient hij zijn buitenlandse werknemer aan te melden bij de vreemde lingendienst In zijn woonplaats. Verder moet hij zorgen voer een acceptabele huisvesting en last but not least: hij moet voor zijn werknemer een werkver gunning apnvragen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lis- se. Of men die voor een Egyptische student vlot krijgt, is een heel ander hoofdstuk. Niet dat er van een zekere discriminatie t.o.v. Egyptenaren sprake zou zijn, maar het is wèl zo, dat het Ministerie van Justitie de grote stroom Egyptenaren naar de Bollenstreek met grote argwaan gadeslaat. Immers, zo zegt men, wie geeft ons de garantie dat onder die studenten niet le den van de Zwarte September of een andere terreurorganisatie zitten? En die houdt men liefst zo ver mogelijk verwijderd van de startbanen van Schiphol. Het Ministerie van Buitenlandse Za ken ziet niet zo veel moeilijkhe den en acht geen termen aan wezig om die jongelui het toe ristenvisum te onthouden. Dat visum wordt verleend voor veertien dagen, volgens de wet en in die twee weken dient men zich als toerist te gedragen en niet als ongeschoold arbeider. Vorig jaar zag men de veertien- dagen-termijn minzaam over het hoofd en werkte zo lang men kon. Studenten waren soms ondergebracht op zolders van bollenschuren. Anderen brach ten de nacht door in „sleep in's" in Haarlem, Leiden of A'dam. Een risico dat de werkgever loopt als hij buitenlandse-arbeiders- zonder werkvergunning in dienst neemt, Is dat de vreem delingendienst de jongens ver biedt nog langer te blijven wer ken en ze onmiddellijk naar Schiphol brengt. De ondernemer kan dus van de ene dag op de andere een groot deel van zijn personeel kwijt raken. En dat in de drukste tijd van het jaar! OEGSTGEEST Enthousiaste samenwerking tus sen gemeente, jeugd- en sportraad en in feite dus alle sportverenigingen alsmede „Scouting Oegst geest, het gereformeerd/hervormd jeugdwerk en de Kath. Jeugd en Jongerencommissie te Oegst geest heeft het mogelijk gemaakt dat de jeugd een prachtige kindervakantieweek staat te wach ten. In januari van dit jaar begonnen de plannen voor het eerst in Oegstgeest een dergelijke week te or ganiseren van de grond te komen. Na een geza menlijke vergadering van jeugd en sportraad werd een klein comité opgericht om de organisa tie verder uit te werken. Gisteravond kwam men op het raadhuis bijeen om het conceptprogramma voor genoemde week toe te lichten. Aan de vakantieaktivlteiten zullen ongeveer 300 kinderen deelnemen. De inschrijvingstermijn werd 15 juni jl. gesloten en toen hadden zich 20 kinderen van 6 jaar, 43 van 7, 54 van 8 69 van 9. 40 van 10, 40 van 11 en 25 kinderen van 12 jaar aangemeld. De kinderen wordt een groot aantal aktlviteiten ge boden en zij zullen dan ook de gehele dag onder dak zijn. Lunchpakketten moeten worden meege nomen. In het licht van 't huidige leef- en vooral ook woonpatroon gezien vertegenwoordigen der gelijke aktiviteiten een flink stuk jeugdwerk waarvan de educatieve waarde niet te ontkennen valt. Merkwaardiger wijze wordt er in Oegst geest nogal eens genuanceerd over gedacht door de ouderen. Maar het gaat hier primair om het kind zelf. De organiserenden hebben dit duidelijk onderkend. Zo organiseert ASC een wandeltocht en levert een aantal medewerkers, zo deelde de heer van der Berg mede. De heer Ingen Schenau ontvouwde een aantal spel- en zwemaktiviteiten welke de jeugd namens de zwemver. Poelmeer worden ge boden en waar het op behendigheid zal aanko men. Het gemeentecentrum aan de Lijtweg vormt een ander middelpunt voor aktiviteiten als volksdansen, creatief bezig zijn en filmvoorstel ling met diverse verrassingen. Het sportpark de Vosouyl wordt benut voor een groot aantal spelen zoals balwerpen, korf- en doelschieten, hardlo pen, verspringen, hindernisloop, estafette, door- geefbal, tref- en lijnbal en kegelschieten. Aan deze sportieve dag werken diverse sportorganisa ties o.m. Fiks en- KNS mee. Voor jongens en meisjes uit de oudste groep staat er een vletten- tocht op het programma. Op vertoon van het zwemdiploma mogen zij meevaren mte de zee verkenners. Naast straattekenwedstrijden spreekt de Oegstgees- ter Vrijwillige Brandweer een vochtig woordje mee in een grote spuitwedstrijd op het parkeer terrein van de Voscuyl met 20 stralen! De week wordt besloten met een grote puzzle-tocht voor alle groepen terwijl in de middaguren een professionele kindercabaretgroep zal zorgen voor een daverend optreden. Mocht het weer niet meewerken dan zullen tal van aktiviteiten ondergebracht worden in o.m. d gymzalen en de sporthal. Meerderheid Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat minister Van Kemenade (On derwijs) alle middelen moet aanwenden om de boycotters van de duizend gulden college geld voor het studiejaar 1972/1973 alsnog tot betaling te dwingen. Een daartoe strekken de motie van het C.H.U.-kamer- lid Van Leljenhorst werd giste ren aangenomen met 72 stem men voor en 63 tegen. Onder de tegenstemmers waren zes K.V.P.-ers, de heren Van Amelsfoort, Du Chatinier, Heij- mans, Kleisterlee, Van Schalk en Van Zeil. Opmerkelijk is dat de grote meer derheid van de K.V.P.-fractie en de gehele A.R.P.-fractie met de minister van mening ver schillen over de uitvoerbaarheid van de motie. Minister Van Ke menade beriep zich op over macht. Het zou niet mogelijk zijn alsnog na te gaan wie ae duizend gulden niet betaald hen ben, omdat lang niet alle stu denten, die wel college hebben gevolgd, zich hebben ingeschre- De meerderheid van de K.V.P.- en de A.R.P. tillen daar niet zo zwaar aan. Minister Van Keme nade stelde gistermiddag nog eens uidelijk dat hij geen gevolg wil geven aan het uitvoeren van de motie. Een zeer grote meerderheid In de Tweede Kamer stemde voor een tweede motie van de heer Van Leijenhorst, waarbij van de re gering werd geëist toch uitvoe ring te geven aan het besluit van oud-minister Van Veen om meerderjarige studenten de mo gelijkheid te geven'rentedragen de leningen tot een maximum van 3500 gulden per jaar af te sluiten. Een motie van de V.V.D.-er Van Dijk om de gespreide betaling van de duizend gulden college geld voor het studiejaar 1973/1974 'in twee termijnen van 500 gulden onmogelijk te ma ken, omdat dit strijdig zou zijn met de geest en de strekking van de wet, werd verworpen. Tot de tegenstemmers behoor den alle linkse partijen, alsme de de A.R.P. en K..VP.-fractie, met uitzondering van de heren Notenboom, Bremen, Krosse en Aarts. NOORD WIJK In Lido te Noordwijk aan Zee vond het afscheid plaats van de ver- keersbrigadiertjes, terwijl te vens een nieuwe lichting aantrad om de taak van de beveiliging van hun schoolge nootjes straks over te ne men. Zij waren afkomstig van de St. Jeroenschaool, de Duinoordschood, de Openbare School en de Christus Ko- ningsschool. Plan- Teylingen kent nog geen exacte cijfers SASSENHEIM De premie-wo ningen, die in het bouwplan Teylingen gebouwd zullen wor den, zullen zoveel mogelijk be woond worden door woningzoe kenden uit Sassenhelm zelf. Pas na een onderzoek zullen exacte cijfers bekend kunnen worden gemaakt. Dit zal in de volgende raadsver gadering gebeuren, aldus burge meester Van Knobelsdorff in zijn antwoord op vragen van de raadsleden Platje en Montfoort, die vroegen naar de mogelijkhe den in de particuliere bouw en de heer v. Biezen, die cijfers wilde hebben over de belang stelling daarvoor. De raadsvoor zitter kon de leden ook nog niets vertellen over de kosten van de nieuwe woningen, die in het plan-Teyl ingen, eindelijk goedgekeurd door G.S., zullen verrijzen. In de raadsvergadering werden de benoemingen van de dames E. de Haas en E. C. Poole tot hoofdleidster en leidster aan de Openbare Kleuterschool goedge keurd. In de aanstaande vacatu re-Platje werd de heer G. C. Ciggaar benoemd. SASSENHEIM Na afloop van de gisteravond gehouden raadsverga dering werden feestelijke schijnwerpers gericht op het scheidende raadslid, de heer T. Platje. Ongeveer I2'/2 jaar lang is de heer Plat je raadslid geweest. Burgemeester Van Knobelsdorff sprak de heer Platje toe namens de Sassenheimse gemeenschap en zei, ciat die hem dankbaar is voor het langdurige en grondige werk door hem verricht onder veel enthousiasme en met bekwaamheid. Een boekenbon onderstreepte de woorden van de raadsvoorzitter. Namens ziijn collega-raadsleden sprak de heer Verdegaal waar derende woorden aan het adres van de heer Platje. Hij noemde het 'kameraadschappelijke in het werken met de heer Platje een positief punt. Aan het bega van de vergadering had wethouder Westerbeek bur ger-nee-ter van Knobelsdorff toe gesproken i.v.m. diens jubileum ■ais burgemeester van de ge- e. Hierbij suggereerde hij, -el isse Een glunderende Joop Zoetemelk, kandidaat nummer een dit jaar voor de Tour de France, schoot gisteravond een kleurrijk veld van jongere collea's weg voor de derde etappe van de 17e tour de lis- se. De aanwzighie d van deze grote wielervedette inspireerde de jeugdige pedalisten tot felle demarages en een hoog tem po. Naast deze voor het bliek aantrekkelijke omstan digheden deden er zich ook gisteravond enkele valpartij- tjes voor waarvan er een zelfs het uit de koers nemen deen drrietal renners tot ge volg had. In de bocht voor recht stuk naar de finish stak in de tweede ronde plotseling een toeschouwer de weg over. Enkele rennertjes smakten zo hard tegen het wegdek dat per brancard moesten worden vervoerd. Voor van Eeden, Van Kesteren en Wijnhout be tekende de derde etappe het eind van de Tour de Lisse al hoewel voor dit laatste renner- tje de mogelijkheid wordt on derzocht om hem vanavond alsnog te laten starten. Aan de kop van het klassement ve derde gisteravond weinig. Wim Hoogkamer toonde zich weer de snelste van het veld. Ditmaal won hij de sprist van een 25 man sterke kopgroep. Hij staat nu in het algemeen klassement drie seconden voor op Hans de Riddeer op Vijf tien seconden op nummer drie Luc de Bruiin. Vanavond zal Wim Hoogkamer zijn leider spositie moeten verdedigen i een tijdrit welke, van start gaat in De Engel. Hans de Ridder toonde zich in voor gaande jaren een gedegen tij- drijder zodat de vonken er vanavond wel eens kunnen gaan afspatten aan de kop van het klassement. De uitslag gisteravond: 1 Wim Hoogka mer 33.53 min., 2 Hans de Ridder 33.54, Luc de Bruin 33.55 min, 4 Leen v.d. Linden z.t., 5 Dirk Jan Colijn z.t., Andre Reeuwijk z.t. 7, John a Lierop z.t. 8, Theo Wassenaar z.t. 9, Michael Vellekoop Andre e Geerlings z.t. Het al gemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Wim Hoogkamer 1.22.37.2, Hans de Ridder 1.22.40, 3 Luc de Bruin 1.22.52, 4 Dirk Jan Colijn 1.22.53, Ron Arachart z.t., 6 Ton v: Eyck z.t., 7 Andre Reeuwijk z.t., 8 Theo Wassenaar z.t. 9 John van Lierop z.t., 10 John v.d. Lans. Tot ongelukkigste renner werd ui geroepen John van Eenden. In het punten klassement gaat Wim War merdam aan kop, gevolgd door Andree Geerlings Hans Bierman. Bloemschikken LEIDEN De stichting Diensten. centrum Leiden organiseert 11, IS en 25 juli in „Ons Eiland" weer een bloemschikcursus. De kosten bedragen 2,50 voor drie i lessen. De cursus start elke keer om 9.30 uur. Sinds enkele weken is het Dienstencentrum Kooiwijk de hele dag open. Alle ouderen uit de wijk kunnen er kaarten, 'lezen, hardwerken, enz. Tevens biedt het diensten-1 centrum de mogelijkheid aan een cursus Engels deel te ne- i Raadslid T. Platje: afscheid na W/2 jaar. h-.d KATWIJK AAN ZEE In hel centrum van Katwijk worden j momenteel weer panden ge sloopt. Ditmaal valt een aantal j schuren aan het Emmaplein naast b'oscoop Musica onder de slopershamer. Zoals bekend wordt ter palatse op grote schaal gesloopt ten behoeve vani het nieuw te creëren badcen- j trunv, dat morgen in de raads-j vergadering an de orde komt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6