SLECHTS KOOPWONINGEN IN ZOVEELSTE VLEKKENPLAN Sunny Live bij Morspoort Welzij nsraad bezint zich op toekomst Mensen hoeven niet meer twintig jaar met een hernia te lopen" Volle agenda gemeenteraad Zoeterwoude stad en randgemeenten PAGINA 3 WOENSDAG 27 JUNI 1973 LEIDSE COURANT rm LEIDEN 294 koopwoningen, 200 in de premie- en 94 in de vrije sector, daaruit zal de „vlek" in dt Merenwijk bestaan, die ont worpen is door de architekten- De woonstraten kombinatie De Jong, Van 01- phen, Bax uit Maarssen in sa menwerking met de gemeente lijke diensten. De opdrachtgever in deze was het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (BNG). 281 woningen zijn 4.80 breed en hebben 5 kamers. Daarnaast zijn er nog 13 patiowoningen in het plan gesitueerd met een breedte van 9.60 m en eveneens 5 kamers groot. De 4.80 wonin gen hebben qua bebouwings hoogte twee lagen plus een kap en de patiowoningen zijn één laag hoog met kap. Die kappen zijn asymetrisch. Aan de ene zijde loopt het dak schuin af, terwijl aan de andere kant een raamoppervlak loodrecht naar beneden steekt. het deelplan gaan in principe loodrecht lopen op de buurtstraten. De hoofd- verkavelingsrichting van de woonblokken is dan ook noord zuid. Langs de noordelijke rand van het plan wordt in zoge naamde strokenbouw verkaveld, dat wil zeggen toegangszijde en tuinzijde van twee opeenvolgen de woonblokken zijn naar el kaar toegekeerd. Op uitgezochte plaatsen in het plan eveneens woningen in oost-wes- t richting gebouwd en wel zoda nig dat deze in de meeste geval len beschikken over tuinen op het zuiden. Deze woonblokken komen nooit als één blok voor Veel aandacht voor voetganger en schoolland maar zijn altijd verbonden met een noord-zuidblok en wel zoda nig, dat op de hoek een bijzon der woningtype ontstaat, waarr van de verdieping een voetpad tussen de twee blokken over brugt. Hierdoor ontstaan er plekken in het plan die ruimte lijk besloten van karakter wor den. Juist de afwisseling van open en besloten ruimten in het plan worden beschouwd als het belangrijkste ruimtelijke thema van het deelplan. lopers en pleintjes met elkaar verbinden. Die onderlinge „ver weving" van woonblokken met erven, straten en voetpaden vormt ook het feitelijke thema van het deelontwerp. Daarbij is bovendien zoveel mogelijk gelet op een ruime variatie van de aan te leggen pleinen en voetpa den. De overdekte voetpaden verschil- Het ovaalvormige plangebied len echter sterk van het vorige week gereed gekomen deelplan (zie onze krant van woensdag 20 juni jl.)In dit vlek komt (bijna een soort tunnelsysteera voor wandelaars, terwijl in dit geval slechts van een „poortje" sprake kan zijn. Overeenkomst in beide gevallen is, dat deze doorgangen de wijk makkelijk te doorkruisen maken voor de wordt aan de woonzijde be grensd door de ringweg, die de gehele Mtèrenwijk ontsluit. De westzijde wordt „bekeken" door een hoogbouwgebied en aan de oost- en zuidzijde is een rondlo pende weg gesitueerd van waar uit het plangebied hoofdzakelijk ontsloten wordt. Dwars door het gebied loopt cizn duidelijk zicht bare zon-e, die gereserveerd is Zoeterwoude De Gemeenteraad komt a.s. dondertfag 28 juni om 20.00 uur bijeen. De agenda ver meldt o.m.: Bedrijfsvestiging van Handels maatschappij Rotim BV te 's c Gravenhage in het Industrieter rein Grote Polder en van Han delsmaatschappij Vos en Co BV. Nieuws van de Leidse universiteit De heer E. Frikkee uit Petten, N. H., is gepromoveerd tot' doctor in de wiskunde ,en na tuurwetenschappen. Zijn pro motors waren prof. dr. J. A. Goedkoop en prof. dr. H. de Woensdag hopen de heren L. Slooten, A. P. M. Houtman en T. O. Klaassen te promo veren tot doctor. De heren Slooten en Klaassen in de wiskunde er. natuurweten schappen, de heer Houtman in de rechten. Donderdag hopen de heren J. W. Metselaar, Th. M. A. R. Dubbelman, A. J. M. Dee- iecberg en H. J. de Jong te piomoveren in de wiskunde eu natuurwetenschappen. De heer F. A. de Wolff hoopt hetzelfde te doen in de ge neeskunde. Het in eigendom overnemen van een gedeelte van aan Heineken BV toebehorende gronden; Krediet voor de asfaltering van een gedeelte van de Westeindse. weg; Verdaging beslissing omtrent avststelling van het bestem- minsplan „Westeinde 1 (1973)" seweg 69; Het nemen van een Voorberei- dingsbesluit ten behoeve van de bouw van een nieuwe drieklassi- ge openbare kleuterschool; Aanschaffingen t.b.v. de Corhulo- school o.m. bestaande uit leer- j lingsets, register en boekenplan ken voor het documentatiecen trum, diverse leermiddelen en boeken en leermateriaal; Nieuwe methodes voor aardrijks- Verbetering van het gebouwtje in gebruik bij de RK Openbare Bi bliotheek (Dorp); Het Garanderen van rente en af lossing van een geldlening voor 'de Zoeterwoudse Tennisclub. Wijziging van de bestaande rechts positieregelingen voor het ge- meentepersoneel Krediet voor de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van H. M. Koningin van de daarbij betrokken instanties en scholen. LEIDEN Het algemeen bestuur van de op 8 mei geïnstal leerde Welzijnsraad Leiden heeft zich gisteravond onder voorzitterschap van dr. L. J. Menges oriënterend beraden op de naaste toekomst van de kersverse Welzijnsraad. Uitvoerig werd gediscussieerd over een eventueel te bepa len strategie, een „blauwdruk" voor de komende periode. Met name wisselden de leden van gedachten over het be trekken van de twee fura's (functionele raden) Maat schappelijke dienstverlening en Gezondheidszorg bij het Welzijnsraadswerk. Onderlinge integratie werd belang rijk geacht. Naar zekere vormen van samenwerking tus sen beide fura's zal eerst gezocht moeten worden. Ook een Sociaal Ontwikkelingsplan wordt het eerste jaar alt een voor name opgave gezien. Het gaat hier om een inventarisatie in de wij ken (of stedelijk) om een beleid te kunnen bepalen en dit daurnu uit te voeren. Hier en daar werd vooral benadrukt, dat de bevolking niet gediend is met het vastleggen van algemeenheden, maar dut werkelijke tekorten en achterstanden gesignaleerd worden. Unaniem was de raad van mening, dat er een plan-commissie moet worden ingesteld. LEIDEN De Morspoort vormde gistermiddag om streeks 1 uur het puur Hol landse decor voor een zuiver Caribisch optreden. Een team van de TROS-televisio kwam zgn. plugs (vooropna men) maken voor het pro gramma Sunny Live", dat op 3 augustus wordt uitge zonden. In dat programma zal een „live"-uitzending worden verzorgd over het zonnige leven, en dan vooral in het Caribische gebied. In Leiden werd gisteren een gedeelte opgenomen met de Curacao'se band „Silver Tone". De leden van die groep hadden daarvoor plaats genomen op een fraai versierde praalwagen en maakter. er een swingende boel van or.de r de Mor spoort. Men had er natuur lijk wel assistentie van de politie bij nodig om nieuws gierigen en nietsvermoeden de automobilisten tijdig te weren. De praalwagen, die paradoxaal genoeg door een Hollandse tractor werd voortgetrokken, zal ook te zien zijn op de Rijnsburgse bloemencorso, die op 4 au gustus gehouden zal worden en eveneens door Leiden zal trekken. Leiden Tijdens een inbraak in het weekend bij het gebouw van de Stichting Gezinsverzorging Leiden Is uit een kast 478 gul den buitgemaakt. Vermoedelijk is men binnengekomen via het St. Antoniusclubhuis. Eveneens liidens 't weekeinde zijn van enkele panden aan het Ra penburg koperen voorwerpen, zoals een brievenbus, een bel knop en 'n naamplaat, gesloopt. Er werd hierbij llink wat scha de aangericht. Een of meer. vermoedelijk kaal hoofdige. personen hebben in de nacht van zaterdag op zondag, na het vernielen van de etalage ruit. enige haarstukjes en een pruik buitgemaakt uit een win kel aan de Breestraat. De waar de bedraagt ongeveer 250 gul- Op maandagmiddag om 12.15 uur zijn op de U'agenaarlaan t.h.v. de LTS 2 limonadegazeuse-fles- sen uit elkaar gebarsten die een 12-jarige ioneen uit Valkenburg in zijn hand achterop een flels bij een vriendje vervoerde. De jongen kreeg enkele glasscher ven >n zijn oog en moest naar het AZL vervoerd worden. irochirurg Matrocali. Je zult hernia hebben, al jaren krom lopen van de pijn en naar Leiden gestuurd zijn voor een operatie. Dan nog mag je tegen „Je snor bevalt me niet. Ik ga neurochirurg Matricali zeggen: „Je snor bevalt me niet. Ik ga naar een ander". Of: „Je staal me niet aan". Matricali zelf lacht erom, zo vaak ziet hij geen patiënten, die op de drem pel van de ziekenzaal zich om keren en de benen nemen. Waarom zouden ze ook? Zelf heeft hij een zwak voor zijn klanten, die hij met liefde van hun uitpuilende wervelschijven verlost. De geboren Italiaan Bartolomeo Matricali (40) donker, beweeg lijk, goedlachs en met een zwa re knevel, krijgt nogal wat aan loop. Mensen, die geen voet meer hebben om op te staan, die zes weken hebber gerust en acht keer zijn gemasseerd en die tenslotte door de regionale ziekenhuizen op de trein naar Leiden zijn gezet. Richting pr- fessor Luijendijk en zijn staf. waarvan Matricali deel uit maakt. De uitsluitend in burger spree kuur houdende chirurg („witte jassen heb ik niet") voelt beter aan dan wie ook, wat een pa tiënt bezighoudt, die na vier. tien of vijftien jaar op het Leid se stoepje staat. „De mensen zijn verzuurd", zegt Matricali. Hij vertelt dat ze nauwelijks meer praten laat staan met twee woorden dat ze vaak door familie naar de dokter zijn gestuurd en dat ze het liefst de zelfde avond onder het mes gaan. „Zo'n patiënt krijgt een stempel op zioh gedrukt", heeft hij gemerkt. „Alleen de pijn houdt hem nog bezig. Het is een masker, waaronder vaak een volkomen normale natuur schuil gaai". Dat blijkt als de operatie voorbij is en de zuster de bed den komt opmaken. „Het zijn dan weer heel aardige mensen". Die aardige mensen kunnen ech ter al heel wat hebben meege maakt. voordat ze op Matrica- li's tafel belanden. Tenslotte hangt er rondom de ziekte nog altijd een waas van onduidelijk heid en volksgeloof en is het nog niet zo lang geleden dat hernia met het mysterieuze jicht werd verward. In elk ge val is de operatieve behandeling nog geen dertig jaar oud. Vaak wordt gezegd, dat bootwer kers. groeniekwekers of andere lieden van het zware berep ex tra risico op een hernia lopen als ze zware kisten versjouwen, zich vertillen of zich op een an dere manier nogal inspannen. „Nonsens", is de reactie van Ma tricali. ..Dat zijn praatjes. Wij vertillen ons allemaal. De hele dag doen we rare dingen". Vol gens hem willen patiënten graag een oorzaak van hun her nia aanwijzen en gaan dan zo ver in hun herinnering terug dat ze menen iets gevonden te hebben. Matricali gelooft er niet in. Tien jaar geleden nog wel maar een nauwgezet onderzoek onder zijn operatiepatiënten heeft uitgewezen dat tussen her nia en beroep geen enkel ver band bestaat. „Iedereen die ouder wordt heeft evenveel kans", heeft de chi rurg gemerkt. „Ik krijg alle be roepen. Uit Den Haag krijg ik alleen ambtenaren". Schaterend vertelt hij van „het lichtste be roep" waarin hernia bleek voor te komen. Het was een brug wachter, die de hele dag alleen maar op een knopje hoefde te drukken. Sedert die tijd heeft hij alle statistieken in de kast gefrommeld en het verbard tus sen beroep en hernia proberen te vergeten. Dat neemt niet weg dat in de patiëntenopbouw een zekere regelmaat zit: meest zijn het mensen tussen de 25 en 50 jaar, hoewel Matricali ooit eens een kind van zes heeft geope reerd. Hoewel een vlotte chirurg In drie kwartier een hernia „verdoet" vergt de voorbereiding zeeën van tijd. Dat begint al bij de huisarts, die driekwart van alle klachten wegzeeft en slechts een restant doorstuurt naar spe cialisten in de regio-ziekenhui zen. Een klein deel daarvan be landt uiteindelijk bij de drieën dertig neurochirurgen die Ne derland momenteel rijk is en waarvan Malricali er een is. „Ik ben eigenlijk bezig een ach terstand in te halen", zegt hij. „Tot voor vijf jaar was de op vang in de streekziekenhuizen door personeelsgebrek onvol doende. Wij kregen toen alleen maar de ersge gevallen". Sindsdien is er veel verbeterd en hebben vooral de huisartsen ge merkt. dat de doorstroming naar Leiden met Amsterdam en Wassenaar neurochirurgische centra in het westen beter is geworden. Dat mensen nu twin tig jaar lang met hun klachten blijven lopen wat vroeger ge beurde is voorbij. Een enkele opmerking wil Matri cali nog kwijt van de operaties die geen genezing blijken te ge ven. Volgens hem zijn het er niet zoveel als alemeen wordt aangenomen. ..Weet u, hernia heeft een beruchte klank, men sen zeggen dat de ziekte terug komt. dat je In een rolstoel moet". Volgens Matricali wijzen de statistieken anders uit. On langs is bekend geworden dat van de tweeënhalf duizend ope raties er gemiddeld 37 onvol doende resultaat geven. Dut be tekent dat de patiënt niet her stelt of zelfs slechter wordt. „Een normaal aantal", aldus de Leidse chirurg. Zo secuur hij zijn werk doet. zo nonchalant staat hij tegenover alles wat buiten zijn supersoe- cialisme valt. De univerjiteit, voor wie hij in feite werkt, doet hem weinig. Vooreen zetel in de universiteitsraad heeft hij be dankt. „Flauwekul allemaal", Is het eer lijke commentaar van dc medi cus, ,,al die democratisering, Ik ben al democratisch. Ik werk hard genoeg". Dagen van acht uur 's morgens tot half negen 's avonds zijn geen uitzondering, Het is aanpakken geblazen, maar Matricali weet dal hij het kan, net zoals hij weet dat een oudere chirurg verstandig is als hij op tijd plants maakt voor jongeren. Zelf is hij van plan met zijn zestigste te stoppen. „Voordat iemand anders zegt: schiet nou eens op". Natuurlijk heeft Matricali hoe kan het andeis zijn belang stelling voor Italië <n ulles wat Italiaans is behouden. Elk jaar gaat hij naar het zuiden op va kantie en het jaarlijkse congres van neurochirurgen daar slaat hij nooit over. Al was hij pus drie. toen zijn vader hem uit het dorpje Lucca. bij Florence, meenam naar Den Maag. De taal en hetland is hij nooit ver geten. Zélfs in zijn paspoort staat nog „Italiaan". Zin om Nederlander te worden heeft Matricali niet. „Nergens voor nodig", is zijn nuchtere commentaar, „waarom moet je nou binnen de EEG van njtio- nalieit veranderen? Als er eens een Europees pasnoort komt, laat ik me overschrijven, an ders niet". Voor de Nederland.. n telt slechts één punt;*: de patiënten. Daar zet hij zich ,.AIs ik iemand lacher:! deur uit gaan, kan ik er weer ccn weck tegen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3