v HUURVERHOGING IN '74 NIET MEER DAN 7 PROCENT Illegale zenders halen het niet Fweede Kamer zoekt oplossing Veronica Nixon was tevoren op de hoogte Plotseling ontslag van generaal W. van Rijn Watertekort dreigt in sommige streken ze zeggen... Minister wil huurders nog meer beschermen „Zet beschikbaar personeel op nieuive zender JOHN DEAN: 64e JAARGANG No. 119540 WOENSDAG 27 JUNI 197J DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 20.30 uur Lijf in bewe ging. trimmen; 20.55 uur Tar- zar en de meeiminnen. film. Ned. II: 19.05 uur Piste; 20.20 uur Studio Vrij; 22.10 uur Por tret van Abraham Kuyper door Ko van Dijk. Zonm® en warm weer. Weinig wind. aan de kust wat wind uit zee. Maximumtemperaturen tot 29 graden. Later op de dag kans op etn regen- ot onweersbul. Morgen: zon 04.22 tot 21.04 maan 01.1/ tot 18.02. Scheveningen hoogwater 11.53 laagwater 07.13 en 1S.53. Aan dranken nog geen gebrek DEN HAAG Gevaar voor bosbrand, vooral op de Velu- we, een dreigend gebrek aan water in het bijzonder in de gemeenten op de Zuid-Veluwe, een lek in de Zeelandse waterleiding, zodat men daar uitermate voorzichtig met water moet zijn, dat zijn enkele gevolgen van de langdu rige droogte en van het warme weer van de laatste tijd. In de drankvoorraden (bier en frisdranken) is al een be hoorlijk gat geslagen, maar de leveranciers kunnen het nog wel een poosje aan. Ze hebben wat dit betreft al een behoorlijke ervaring. De regen die vandaag in West-Nederland verwacht werd, zal aan het dreigend watertekort weinig kunnen doen, want de weersvoorspellers verwachten, dat de warmt snel zal terugkeren. Hier en daar hebben gemeentebesturen al een verbod uit gevaardigd om tuinen te sproeien. In andere gemeenten vraagt men de burgerij nadrukkelijk het sproeien pas na 10 uur 's avonds tebeginnen. Maar de grote uittocht van vakantiegangers, die vrijdag begint, zal. aldus deskundigen, aan een dreigend waterte kort een halt toeroepen. Tenzij omgekeerd Nederland een grote intocht van vakantiegangers kan verwachten. En dan wordt het' ook met de dranken aanslepen een top prestatie geblazen. Vit een lek in een zinker bij de Rijn-Schelde verbinding bij Rilland in Zeeland stroomt hier kostelijk koel water. Tengevolge van dat lek ontstond op verschillende plaat sen gebrek aan water. De watervoorziening voor Walche ren en Beveland kwam in gevaar, terwijl ook verschil lende bedrijven in het Sloegebied hiui noodvoorraden moesten aanspreken. Kamer wenst alternatief Van een onzer verslaggevers) :o DEN HAAG. Hoewel de Twee- de Kamer er volgens de debat ten van gisteren en vannacht in meerderheid op staat, dat de illegale zeezenders via de piratenwetjes moeten verdwij nen, zoekt men toch naar een oplossing voor Radio-Veronica en haar personeel. Over Radio Noordzee en radio Caroline maakt men zich geen zorgen meer. Opvallend bij de debatten was, dat de VVD, de Boerenpartij en de Rooms-katholitke partij Nederland Veronica willen be houden als zender van de ..vrije meningsuiting". Van de regeringspartijen meent de PvdA, dat de voor ttellen van minister van Doom aanvaard moeten worden. Dat betekent Hilversum III 24 uur in de lucht met inschakeling van dj's en technici van Ver onica. De KVP vindt, dat de regering golflengte 538 van Veronica in bezit moet nemen, deze aan de NOS moet geven en er het Veronica-personeel voor moet inzetten. De ARP wenst geen legale Veronica, evenals de CHU. Hil versum III moet daarvoor in de plaats komen. Met volgens de CHU. een onderzoek naar program-uitbouw voor diverse ..smaken". D'66 wi' een nader tnderzoek naar de mogelijkhe den voor de Veronica Omroep Slichting. DS"70 staat achter de formule Hilversum 4. Vol gens de PPR moet de regering een omroep creëeren, die vele luisteraars wensen. Minister Van Agt van justitie, waterstaat Van Huiten v.l.njr voor de kust. minister Van Doorn van CRM en staatssecretaris van verkeer en achter de regeringstafel tijdens het debat over de piratenschepen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister Gruijters (Volkshuisves ting) zullen de huren volgend jaar met maximaal zeven procent cmhoog mogen gaan. De normale jaarlijkse huurverhoging ter afbraak van de subsidies bedraagt zes procent. In het kader van de huurharmonisatie zou men één procent boven die vaste huurverhoging mogen uit gaan. nota aan de orde komen. Ook de vraag of de doorstroming moet worden gestimuleerd vla heffingen op te lage huren komt later aan de orde. Het is wel de bedoeling om men sen die gezien hur inkomen te goedkoop wonen extra te gaan belasten, maar het grote pro bleem is het ontwerpen van een Minister Gruijters heeft zijn huur- voorstellen neergelegd in een nota „inzake het huur- en woon- ruimtebeleid op korte termijn" die dezer dagen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De nota gaat niet ir op het tota le huur- en subsidiestelsel. De gehele structuur van de bouw- subsidies zal pas later in een waterdichte en rechtvaardige regeling. Doordat volgens het p an van de regering de huren voor 1974 aan een plaford wor den gebonden, betekent dat in feite het einde van de huurlibe- rallsatie. Minister Gruijters wil de Woon- ruimtewet handhaven in die ge bieden waar zij nu nog van kracht is: de Randstad Hollard. een deel van Overijssel en Noord-Holland. Dankzij de woon- ruimtewet hebben de gemeenten een vaste greep op de distribu tie van de woningen. Op grond van de wet kunner zij huizen toewijzen en vorderen. Ook aan een verdere bescherming van de huurders wordt gewerkt via wijziging van de wet „einde huur en verhuur van woonruim te". Het is de bedoeling van inister Gruijters de al in be handeling zijnde huurharmoni- satieplannen voor '72-'73 volgens de huidige regeling af te wer ken. ADVERTENTIE EN HAAG De KVP'er Van der Sanden heeft minister Van Doorn (CRM) gisteren in de Tweede Kamer tijdens ^de behandeling van .de piratenwetjes het volgende voor stel gedaan leg beslag op de golflengte van Veronica (538 meter), maak van die golflengte Hilversum 4 en laat de NOS als enige zendgemachtigde op die golflengte uitzenden, neem het beschikbare Veronica-personeel over om deze lieuwe zender mee te bemannen. Volgens de heer Van der Sanden is het op die manier mogelijk om gedurende een heel jaar 24 uur per dag een muziekzender met horizontale programmering (en telkens op hetzelfde tijdstip terugkerend programma) in de ethcr te hebben voor minder dan de Ster-reclame op zo'n zender opbrengt (24 minuten per dag is 6 miljoen per jaar). Dat is aanmerkelijk minder dan de geraamde negen miljoen die nodig zijn om op Hilversum 3 nachtuitzendingen te laten ver zorgen. Minister Van Doorn heeft dit laatste enkele weken geleden voorgesteld om d« weg te vallen behoefte naar pro gramma's op basis van Veroni- ca-formule te compenseren. Het debat in de Tweede Kamer gaat nu alleen over de vraag of men voor of tegen V«ronica en de andere zeevarende zenders moet zijn. Het gaat er vooral om of tot goedkeuring van het verdrag van Straatsburg en tot aanpassing aan dit verdrag van de nationale wetgeving moet worden besloten, tegen de ach- tsrgrond van het ontbreken van een alternatief. De PPR-woordvoerder Dolf Cop- pes vond gisteren dat de rege- !dat je niets over mode hoeft te weten wanneer je bij Waals naar binnen gaat 1 - als je er uit komt, r weet je er alles van! ringsplannen rend de piraten- wetten moeten worden aangeno men. Maar door wetswijziging moet de mogelijkheid worden geopend cm een vierde zender in te richten. Of dat dan be mand zou moeten worden door radio Veronica zou hem een minder grote zerg zijn. Van het antwoord van zijn partijgenoot minister Van Doorn zal het af hangen of zijn fractie voor de ïegeringsplannen zal stemmen om de zeevarende zenders uit de ether tc weren. Mevrouw Van Veenendaal-van Mechslen (DS'70) is eveneens van mening da1 het verdrag van Straatsburg en de wijziging van de Telefoon- en Telegraaf- wet motten worden goedge keurd. Zij wil dat laten afhan gen van het al dan niet door wijziging van de omroepwet in tegreren van do Veronica-om- roep-formule binnen het Neder landse omroepbestel. Dit zou betekenen dan een eventueel in ce richten Hilversum 4, voor de Veronicaformule gereserveerd dient te worden. Mevrouw Goudsmit (D'66) stelt zich heel duidelijk achter de voorstellen van de onlangs op gerichte Veronica-omroepstich- ting (VOS) om de Veronica-for- mule voort te zetten op Hilver sum 4. De VVD'er Geurtsen heeft een aantal amendementen op het wttsontwerp toi wijziging van de Telefoon- en Telegraafwet in gediend. De belangrijkste strek ken erto; radio Veronica te doen behouden als enige zeeva rende zender, dan wel een uit- looptijd in te voeren voor alle zeezendérc om hun contracten Stilstaande auto's straks ook belast DEN HAAG (ANP) Ook stilstaande auto's zullen onder de motorrijtuigenbelas ting worden gebracht. Dit zal geschieden zodra de technische voorbereidingen daar toe zijn getroffen. Minister Duisenberg en staatssecretaris Van der Stee (finan ciën) deelden dit de Tweede Kamer mee in de memorie van ant woord op het voorstel tot verhoging van de benzine en olieac cijns. De beide bewindslie den ontkennen daarin als zou „de gewone man" in het bijzon der door deze ac cijnsverhoging wor den getroffen. Het di recte effect van de verhoging van de benzine-accijns op de prijsindex van de ge zinsconsumptie zal „zeer gering" zijn. Op jaarbasis be draagt dit effect 0.1 procent. te kunnen nakemen van één maand vcor elk jaar dat de oudste van de betrokken zen ders feitelijk heeft gewerkt. De fe'ste bestrijder in de Tweede Kamer van radio Veronica en de andere zeezenders is het PvdA-Kamerlid Voogd. Hij be toogde dat een omroep als cul tuurmedium nooit op een com mon ië'e basis mag draaien. Vorrls. vindt hij dat de interna tionale verplichtingen, neerge legd in het verdrag van Straats- burg moeten worden ge-eerbie- digd. Ten slotte is hij van me ning dat binnen het huidige om roepbestel volooende mogelijk heden gevonden kunnen worden ter compensering van het weg vallen van de pop-progr~mrr.a's van de zeevarende zenders. WASHINGTON (RTR/DPA) De ontslagen juridische advi seur van het Witte Huis, John Dean, meent dat president Nlxon waarschijnlijk ook tevoren op de hoogte was van de plannen voor het bespioneren van het Democratische hoofdkwartier. Maandag getuigde Dean voor de senaatscommissie dat de pre sident In ieder geval wist van de pogingen achteraf de hele af faire in de doorpot te stoppen. Dean verklaarde dat de presi dent niet alleen wist wat er allemaal gebeurde om het schan daal te verdoezelen, maar daar zelf ook een actief aandeel in had. De president was in ieder geval medeplichtig geworden aan de doofpotpogingen na 15 september, aldus Dean. Op die dag wer den de zeven verdachten van de Watergate-inbraak in staat van beschuldiging gesteld. De verdachten eisten en kregen grote sommen zwijggeld van het comité tot herverkiezing van presi dent Nixon. President Nixon had aan Dean gezegd dat het „geen problemen" zou opleveren om een miljoen dollar zwijg geld bij elkaar te krijgen. Maar zei later dat hij alleen maar een grapje had gemaakt, aldus Deans getuigenis. Nadat Dean maandag een zeer uitvoerige verklaring had afge legd, waarin hij onder meer zei dat het bespioneren van politie ke tegenstanders tot de dagelijkse routine van Het Witte Huis was gaan behoren, begon dinsdag het kruisverhoor door de se naatscommissie. In zijn antwoorden op vragen bevestigde Dean zijn eerdere be schuldigingen die de positie van president Nixon ernstig in ge vaar kunnen brengen. „Meneer Dean, bent u zich volledig bewust van de ernst van de beschuldigingen, die u onder ede hebt ingebracht tegen de hoogste overheidsfunctionaris van dit land, de president van de Verenigde Staten? Zo ja. blijft u dan bij uw verklaring", zo vroeg senator Dash. Zonder aarzelen antwordde Dean: „Ja, daar blijf ik bij". Na een korte stilte voegde hij er aan toe: „Ik wil er wel bij zeggen dat het een bijna onmogelijke opgave is, als een mens tegenover de ander wordt gesteld .en dan. degene tegenover wie ik nu sta. Dat is geen erg aangename situatie, maar ik kan slechts de feiten noemen die mij bekend zijn en die voorleg gen aan deze commissie". Oneens met gang van zaken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Luitenant-generaal W. van Rijn, voorzitter van het co- mité verenigde chefs vun staven, heeft besloten oer I oktober ont slag te nemen. Reden: de vermindering van de gevechtskracht en de discipline in het leger. Luitenant-generaal Van Rijn (57) wil zijn naam niet aan deze ontwikkeling verbinden. Minister Vredeling van Defensie heeft gisteren het besluit van de generaal meegedeeld. Volgens generaal Van Rijn is een defensie-inspanning als voorge steld door de minderheid van de inmiddels ontbonden adviescom missie-Van Rijckevorsel te ge ring. Erger is volgens hem dat in de komende tijd zelfs die in spanning niet zal worden opge bracht. Met de persoon van de nieuwe defensie-minister heeft dit alles volgens Van Rijn niets te maken, „het is een gevolg van de gang van zaken onder liet vorige kabinet die onder het huidige kabinet is voortgezet". De ontslagaanvrage kwam voor minister Vredeling geheel on verwacht. Normual zou gene raal Van Rijn nog tot I januari 1975 in dienst gebleven zijn. Volgens de minister heeft het ontslag ook niets te maken met het zgn. generaalsconflict dut al enige tijd duurt. irwelop. rondor posUog*. nur LqkJm Courant, onlwoordnum-^^ als nieuwe Kwartaalabonnee Stuur de zandloper naar Naam Adre, Woonplaats l^lDS^OURANT^^^^f

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1