JURY ZAG HET ERG MOEILIJK IN EERSTE ETAPPE IWAZ Wout van den Berg: wielerprof die er dik geld bijlegt Harrie van Leeuwen niet in de Tourploeg EERZUCHTIGE PIJNEN GEEN PARTIJ CONCURRENTEN Ton van der Spiegel won in Rozenburg i O o WOENSDAG 27 JUNI 1973 LEIDSE COURANT ROZENBURG Het enige wat gisteravond na de eerste etappe van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse in en onder de rook van Rozenburg voor de jury onomstote lijk vaststond was de plaatsing van de eerste drie ren ners. Dat Ton van der Spiegel eerste, Grant Thomas tweede en Bas Hordijk hij won de sprint van het pelo ton derde was geworden had de jury wel gezien, maar welke plekken daarna in de schemer werden verdiend werd voor hen een duistere zaak. In totaal werden 20 renners geklasseerd. In de massaspurt van het groepje achtervolgers twintig man die één mi nuut achterstand hadden op Van der Spiegel en Thomas had niemand gezien dat Jan Brinkman en Jan Hordijk zich ook in de strijd om de punten hadden geworpen. De twee Jannen ontbraken dan ook op de lijst die na de eer ste etappe door speaker George van den Ende om kwart over negen vocaal de sluimerende buurt in werd gewor pen. de aat protest weg: „Hij had nog ruimte genoeg over" zeiden Vanavond werd hij vierde -Tf- j- ppi En oat zat de Rotterdammers na tuurlijk niet lekker. Jan Hordijk deed het wat bezadigder maar Jan Brinkman schuimbekte bij kans. Zijn vader, de onverslijt- bare Manus wordt in het na jaar 45 die zijn kansje nog steeds wil wagen wilde wel kwijt: „Jan krijgt wel het ene geintje na het andere te venver ken. Verleden week in Delfsha- ver. werd hij in kansrijke positie in ae spurt gehinderd door Louis Westrus. Om ongelukken te vcorkomen moest hij hard in Lekkere koers de remmen knijpen. Hij protes- Het was een kleine dissonant de groep, dat moet dan de zésde plaats zijn en hij komt in de hele uitslag niet voor". Ove rigens voor Manus Brinkman geen reden om er vanavond in het Zuiderpark niet bij te zijn. „Ik ben gisteren nog bij de dok ter geweest en ik voel me goed. Ik wil nog steeds mijn krachten met de jongeren meten". De al in de achtste ronde ontstane kopgroep. Voorop Trevorrow, omkijkend Schumacher, Anton van der Spiegel, aan zijn wiel Grant Thomas en als laatste de Engelsman Moore. waarvan de beslissende slag el- (Van der Spiegel, Kroon, Tre- genlijk al heel snel, in de acht- vorrow (Austr.), Thomas, Schu- ste ronde (van de in totaal macher (Duits.) Jan Hordijk. 52), viel. v. Tol, Valentijn, Moore en Hof- de voorsprong die was verkre gen werd met de ronde groter. Het stond vast: uit deze groep de winnaar moeten komen. het ritme van de kopgroep waaruit Van den Spiegel en Thomas bijtijds wegsprongen. Edward Kroon die officieus op de zesde plaats eindigde: „Die En gelsen zaten te hannesen in de kopgroep. Op een gegeven mo ment heb ik met Van der Spie gel afgesproken dat een van ons twee moest demarreren. Ik was nogal rap in dc premiespurten en daarom reden die Engelsen op mijn wiel. Toen Van der Spiegel dan ook wegsprong rea geerde ik niet en die Engelsen bleven braaf aar. mijn wiel." De kopgroep waar van enige sa menwerking geen sprake meer was en de cadans geheel ont brak werd ingelopen, terwijl Thomas en Van der Spiegel er hard, erg hard zelfs doorgingen. Geen last In dc eindsprint had Van der Ton van der Spiegel rechtsen Grant Thomas (op kop) In hun be- Spiegel geen last van Thomas elisseiule sprong naar de twee ereplaatsen in de eerste etappe. die op één lengte werd gezet. De winnaar van gisteren vo rig jaar de triomfator van do Engelsen hebben de koers ont hele IWAZ - vond dat het regeld. Hel is hun schuld dat koersverloop niet gunstig was de kopgroep is teruggepakt." beïnvloed: „Die Engelsen zaten Maar al die beschuldigende opge- mee te spurten om de premies «token vingers zullen weinig uit- halen omd9t er geen reglement dat zulks verbiedt: Jurylid U(u( maar deden geen meter kop. Het was mijns inziens beter ge weest als ze eruit waren ge haald". niets ongewoons aan". De renners dachten daar anders over. maar ja die zijn het van nature zelden met een jury BART HOOGDUIN teerde later, maar de jury wuif- een overiaens lekkere koers Een kopgroepje van tien man stede) was weggesprongen en Echter twee Engelse renners E» ploegleider Zeelenberg van - LDPRO u.t Zoetermeer: „Die Ronde van de Toekomst DEN HAAG De sportcommls- «ie van de KNWU heeft gister avond de Nederlandse amateur- ploeg voor de ronde van de toe komst die van 10 tnt en met 22 juli wordt gehouden, samenge steld. De equipe bestaat uit: Fedor den Hertog (Ermelo). Gerrie Knete- mann (A'dam), Aad v. d. Hoek (Dirksland) Wim de Waal (Axel), Mathieu Dohmen (Born), Wil van Helvoirt (Til burg) en Frits Schuer (Hooge- zand). De ploeg staat onder leiding van Joop Middelink VALKENBURG In elke wieler wedstrijd starten favorieten en figuranten. Ook in ht nationale wegkampioenschap voor profs, op de Cauberg zetelden een aantal onbelangrijke profs in het deelnemersveld, waaruit slechts één winnaar kan komen. Wat bezielt een figurant dan toch om zich zo af te beulen? Wout van den Berg, de Franz Krienbühl van de Nederlandse wielersport ,is een van de grote figuranten. De 39-jarige profes sional uit Wateringen, die dit jaar voor de zesde maal zijn proflicensie heeft aangevraagd, beulde zich ook weer af en reed, evenals andere jaren, he lemaal alleen het kampioen schap uit. Direct na de eerste doorkomst moest de coureur uit Wateringen het peloton laten gaan. Toch heeft hij voorlopig nog geen plannen om zijn race fiets op te bergen. Eenzaam vocht de coureur die zelden in de prijzen rijdt, een troosteloze strijd tegen de benauwende hit te en de Cauberg. Wout van den Berg schijnt er elk jaar een tra ditie van te maken om na een ronde het peloton vaarwel te zeggen en alleen door te gaan. - Vong jaar eindigde hij als 21ste en dit jaar werd zijn doorzet tingsvermogen beloond met de 17e plaats, op vier ronden ach terstand „Op 33-jarige leeftijd ben ik prof geworden omdat ik het te ge vaarlijk vond bij de amateurs. Bij de professionals heerst bo vendien een andere sfeer. Het zijn allemaal vrienden van el- toch niet te verdienen, Als ik er gens vijftig gulden startgeld krijg en een enkele keer in de prijzen mag duiken, ben ik te vreden. Ik heb mij al lang ver zoend met een figurantenrol in de wielersport", aldus Van den Berg. die de wielersport meer als een betaalde trimactiviteit -iet. „Ik blijf er gezond bij en een goede gezondheid is onbe taalbaar. De profwielersport kost me alleen veel geld. Ik heb geen sponsor, ik moet alles zelf beialen. En als je weet dat een prof, die bijvoorbeeld zesdui zend gulden per jaar van zijn spoiisor krijgt, er nog geld bij moet leggen, kan je je voorstel len hoeveel geld de wielersport mij per jaar kost. Ik doe het uitsluitend voor mijn plezier en zal. als ik het kan blijven op brengen, nog vele jaren blijven koersen". Een renner uit de ploeg figuranten, die er precies tegenovergesteld over denkt, is Jos van der Vleuten. Hij reed zondag zijn laatste kampioen schap van Nederland. Jos v. d. Vleuten, die eens tot de grote fa vorieten behoorde, kan zich niet meer verzoenen met de onder geschikte rol die hem de laatste paren is toebedeeld. Hij was in zijn goede jaren een gevreesd rennei en reed viermaal de Toer de France. De Vleut zaJ volgend jaar geen prof licentie aanvragen. Voo'- hem valt aan het eind van dit jaar het doek over zijn tienjarige carrière als beroepsrenner, waarin hij meer dan honder doverwiningen be haalde. Jos van der Vleuten ziet geen brood meer In Jos van der Vleuten: „Ik houd het voor gezien" heeft mij veel verdriet, maar aanvroegen, was Jos van der ook veel plezier gegeven. Na Vleuten de oudste prof in rang. tien jaar afzien, want ik heb in De ..Vleut" die in zijn carrière die tijd veel pijn geleden, vin ik vele malen werd „gepakt het nu genoeg. Het is nooit een vetpot geweest maar ik verdien de toch voldoende om een eigen zaak te beginnen. Ik open eind van dit jaar ee nhoutharvdel en een machineslijperij. Door de wielersport heb ik veel vrienden gekregen. Ik kijk met plezier te rug op mijn profcarrière" .al dus Jos van der Vleuten, die de oudste prof is wat betreft een li centie. In 1963 vroeg „De Vleut" zijn eerste proflicentie aan. Na het afscheid van Peter Post en Jan Janssen, die een jaar eerder een proflicentie dat hij zelf zou hebben „ge pakt" kan veel verhalen waar van de jeugd zou kunnen leren. Jos van der Vleuten rekende zondag vlak voor de start van zijn wegkampioenschap uit. dat hij in zijn tienjarige profcar- cirère meer dan 400.000 kilome ters in wedstrijden en trainin gen had gefietst. Daarbij komen neg eens 500.000 per auto. Ja ren reed hij met zijn auto van koers naar koers. De kilometer vreter en de ..pillenslikker" Jos van der Vleuten vindt het nu meer dan genoeg. zorgden ervoor dat de kopgroep later (met uitzondering van Van der Spiegel en Thomas) door een jagend peloton zou worden opgeslokt. Evens kreeg een lek ke band en zijn ploegmaat Ben net liet zich terug zakken om Evens weer bij te brengen. Dat was uiteraard onbegonnen werk. Hel tempo van de kopgroep was zo hoog, dat de twee achterblij vers snel door deze groep wer den opgeslokt. Best De twee Engelsen zaten daar best, mochten zelfs meesprinlen om de premies, maar weigerden ook elk kopwerk. Het verstoorde Bertus Ouwehand: „Als de jury vindt dat een gedubbelde renner mag meespurten om de premies laten ze hem zitten. Daar is clappi* IWA V. 1 SpieKtl SO kn» In J.06.31. 2. Thom t. 3 B Hordijk op één mlnunt. Moore. Re. horet. 6 Kroon. 7. v Vnlk. 8 Pertor». 9. ven Loeuw 10. Tooi. Allen *.t. al» Hordijk. Scheveningen had toch de langste adem O Van onze aportredaktle. DEN HAAG Na een zenuwslo pend duel met Rijswijk is Sche- venlngén zeker van een plaats in de finale om de Harry de Hartogbeker. Na de reglemer.taire speeltijd was d? stand nog steeds in even wicht: 0—0 Pas bij het nemen van de tweede serie strafschop pen viel de beslissing. Nadat in de eerste ronde beide doe man nen drie maal waren gepas seerd wist de keeper van Sche- veninger. twee ballen te stoppen 1 en daarmee zijn ploeg de eind- i zege te schenken. In de wedstrijd overheersten de1 LEENDE De ploeg van Ton Vissers, zoals deze aan de Tour de France zal deelnemen. beide verdedigingen op overdui delijke wijze. Het was dan ook niet verwonderlijk dat geen en kele speler in dit duel, dat door scheidsrechter Blanker steyn op uitstekende wijze werd geleid, een glansrol vervulde. Ruim 1300 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Donderdagavond cm zeven uur gaan ODB en ESDO uitmaken wie de tweede finalist wordt. De finale wordt zondag om twee uur gespee'd, om twaalf uur is de strijd om de derde en vierde plaats. Journalisten tegen Kamer DEN HAAG Een team samen gesteld uit vertegenwoordigers van bijna alle fracties In de Tweede Knmer zal In een voet balwedstrijd vanavond uitkomen tegen een teum samengesteld uit parlementaire journalisten. De opbrengst van deze wedstrijd zal ten Roede komer. aan de stichting Münchcn 1972 memo rial. Van onze sportredactie Harrie vi In dc komende Ronde vnn Frank rijk is voor leder van de ren ners uit de ploeg van Ton Vis sers een extra maandgeld te verdienen. De sponsors hebben numelijk een premlepot van 15.000 gulden gevormd, waaruit bij goede prestaties kan worden gegrepen. Een stimulans, die gistermiddag tijdens de voor stelling van de ploeg te Leende nog geen aanleiding gaf voor uitbundig enthousiasme bij de renners, die tot nu toe v.einig meer verdiend hebben (letter- Noels is nis Leeuwen, die zo graag voor eigen publiek de start van de Ronde van Frank rijk had willen meemaken, Is niet gekozen in de Cana da Dry-ploeg. Ploegleider Ton Vissers had voor de Nederlandse kampioen schappen aangekondigd, dat de prestaties, geleverd op de Cauberg, beslissend zouden zijn. De Haagse wielrenner behoorde Het gebruikelijke optimisme van weliswaar tot de weinipen di de rit om de nationale titei uit reden, maar hij imponeerde geenszins. Vandaar dat Vissers de voorkeur gaf aan bij voor beeld Bert Janbroers, de renner die ondanks zijn tweede plaats na afloop liet weten liever thuis te blijven. De andere renners In de Canada Dry-ploeg zijn: Jan Krekels, Mathieu Pustjens, Ben Janbroers, Wim Prinsen, Jo Vrancken, Theo van der Leeuw, Wim Keileners, Matthijs de Ko ning, I.udo Noals (BelglP), Her cules Oliveira en José Martins (belden Portugal). Eerste reser ve Is Jo van Pol. ploegleider Vissers geen vat gekregen op de ren ners. Uit hun reacties vlei te peilen dat zij nog steeds in de mening verkeren het mogelijk te verwerven extra bedrag in de komende maand op een minder inspannende manier te kunnen krijgen dan door het fietsen vun een Ronde van Frankrijk. Scherpe tegenstelling tot het Nederlandse achttal vormde Ludo Noels, de 21-jarlge Belg. die afgelopen zondag als prof debuteerde in het Belgische kampioenschap en de Tour als een uiterst waardevolle leer school ziet. Vissers Portugese aanwinsten Herulnno Oliveira en José Mnrtlns zullen pns vrij dag met soigneur José Vldal uit Brussel naar Scheveningen ko men. van Cunnda Dry naar voren gekomen op het moment, dat zijn beste Neder landse kameraad Jan Spetpens ploegleider Vissers meedeelde er peen brood meer in te zien, is lang niet ontevreden met zijn contract bij Canada Dry. „Hier", vertelde de Belg, die veertiende werd in Praag-Ber- Iljn-Warschau, werd mij een sn- laris geboden dat twee keer zo hoog lag als wat ik in Belgil' zou hebben kunnen verdienen." t den Berg: „Ik blijf afzien" ALKMAAR René Pijnen wil dit jaar wereldkampioen achtervolging worden. Hi) heeft daarvoor flink getraind en gisteren op de Alk- maarse wielerbaan heeft hij de concurrentie met zijn trainingsar- beid geconfronteerd. Eerst in de kwaiificatieritten voor de achter volging waarin hij zo'n 20 seconden sneller was dan zijn „concur renten" Cees Priem en Henk Benjamins, 's Avonds veroverde hij met Indrukwekkende overmacht bet kampioenschap over 50 kilome ter op het Alkmaarse baantje. Pijnen die serieus heeft geoefend op de baan van Oiidenbosch en bij Jan Legrand een speciaal uitra-licht karretje liet bouwen, speelde met de concurrentie. Twee keer nam hij praktisch in zijn eentje (medevluchters Zoontjes en Van Leeuwen boden vrijwel geen steun) een ronde winst. Twee keer zat hij bovendien met Gerard Koel. Kees Priem, Cees Stam, Harry Jansen en Harm Ottenbros in een groepje, dat dezelfde prestatie leverde. De twintig starters in het 50 kilometer kampioenschap zaten na goed vijf kilometer al in de slag, die ontketend werd door de oude kam pioen Piet de Wit. De renner uit Wormer kon zijn aanval niet vol tooien. Pijnen, Koel, Priem, Jansen en Ottenbros namen het initia tief over en veroverden de eerste ronde winst. Cees Stam deed het daarna zonder hulp ook. Het zestal dat al een ronde winst had plus Zoontjes nam nog verder afstand van de concurrentie. Voor René Pijnen was het werk daarmee niet voltooid. Hij gund zichzelf geen rust en ging meteen na de veroverde tweede ronde door. Na zes ronden had hij het hele veld nog eens gepakt met Har ry van Leeuwen aan zijn wiel. Profiterend van het afwachten voor de eindsprint liet Pijnen in de laatste kilometers de 1000 toeschou wers nog een keer genieten van zijn overmacht, beloond met de eerste prijs van 500 gulden. Een eerlijke beloning voor een gemid delde van 45 kilometer per uur. De uitslagen achtervolging: 1. Pijnen 6.23-31, 2. Priem 6.42.65, 3. Ben jamins 6.44.10. 4. Janbroers 6.54.18, 5. Blok 6.55.62. Aangezien er slechts vijf deelnemers waren gaan de beste drie over naar de halve finales, die morgenavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam worden gehouden. Blok en Janbroers reden een kwartfi nale rit. om de vierde plaats. Janbroers werd winnaar in 6.53.96. De uitslag 50 kilometer: 1. René Pijnen Woensdrecht) 1.06.40,9, op twee ronden: 2. Gerard Koel (Hoogerheide), 3. Cees Priem (Goes), 4. Cees Stam (Koog a/d Zaan), 5. Harry Jansen (Westzaan), 6. Harm Ottenbros (Hoogerheide), 77. Cees Zoontjes (Tilburg), op drie ronden: 8. Harry van Leeuwen (Den Haag), op vier ronden: 9. Klaas Baik (Badhoevedorp), 10. Nico Been (Groningen).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17