BREZNJEV STELT PARIJS GERUST Bewakers namen wraak op gevangenen DE LANGE REIS VAN 8-REG. STOOTTROEPEN Drugvangsten dit jaar weer verveelvoudigd CeidóeSouAO/itt Berkelse arts spoedig vrij Gevechten in Chili WOENSDAG 27 JUNI 1973 LEIDSE COURANT IpARIJS Leonid Breznjev heeft president Georges Pompidou gisteren tijdens de eerste dag van de Frans-Russische bespre kingen op het kasteel van Ram- bouiliet „gerustgesteld" dat de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie niet van zins zijn geza menlijk de wereldproblemen te iegelen. ÏDe eerste dag van de Frans-Rus- i sische top (waarvan men nog al- tijd niei weet of deze op Rus- sisch dan wel op Frans initiatief plaatsvindt) is anders verlopen dan de Fransen gevreesd had- I den. Breznjev die zich ervan be- wust was dat Parijs zich niet bij een aantal recente overeen komsten en politieke doelstellin gen van de Sovjet-Unie en de I Verenigde Staten kan neerleg- gen heeft de controversiële pun- j ten vermeden en de nadruk ge legd op punten van overeen- komst. Pompidou had „het erg ste" gevreesd, Breznjev heeft een klimaat gekozen dat de Franse president „bijzonder meegevallen is", pfen verwachtte in Parijs dat Breznjev een aantal eisen zou stellen, zoals het in Parijs bij eenroepen van een oost-west- lopconferentie in december en deelneming van Frankrijk aan de besprekingen over de troe- penbeperkinge.n >n Europa en net zich aansluiten van Parijs bij de beide supergroten om de kernbewapening mee in te krimpen. Al deze aangelegenhe den zou Pompidou niet hebben kunnen aanvaarden. De Russische leider heeft op de eerste plaats over economische samenwerking gesproken en heeft de moeilijker en hachelij ker politieke problemen op de achtergrond gelaten. Diploma- i tieke waarnemers in Parijs wij zen erop dat een en ander uiter aard taktiek is en dat Breznjev nog altijd kan proberen van de Fransen concessies af te dwin gen. Geen geld voor bommen op Cambodja WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse senaat en het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben gisteren weer geweigerd gelden beschik baar te stellen voor bombarde menten in Indo-China. Het mi nisterie van defensie heeft laten weten dat de operaties daar over tien dagen beëindigd zullen worden als het Congres niet meer geld hiervoor uitttrekt. President Nixon heeft tien dagen do tijd om het wetsontwerp voor de toewijzing van 3,3 miljard dollar aan diverse regeringsbu reaus, waarvan 25 miljoen is af geknabbeld door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden goed te keuren of te verwerpen. Spreekt hij er zijn veto over uit, dan verspeelt hij al het geld. Confessionelen Friesland komen niet één 'ijst jiEEUWARDEN ARP, CHU en KVP in Friesland zullen voor de aanstaande statenverkiezingen I met één lijst uitkomen. De be sturen besloten maandagavond dit aan hun respectievelijke le denvergaderingen voor te leg- j gen. Kinderen veroordeeld tot slagen met rietje COFIMVABA Meer dan 100 leerlingen van een middelbare school voor negers In Cofimva- ba in Zuld-Afrika zijn veroor deeld tot slagen met een rotan- stok of tot een boete in verband met een rel die ontstaan zou zijn na een geschil over school uniformen. Na schuldig bevonden te zijn aan openlijke geweldpleging, werden 107 leerlingen veroordeeld tot vier acht slagen met een ro- tar.stok, naar gelang van hun leeftijd. Negen leerlingen kre gen ieder een boete van 40 rand of 120 dagen hechtenis, waarvan de helft voorwaardelijk. Het proces werd gevoerd nadat de woning van het hoofd van de school met stenen was bekogeld en een politie-auto omvergewor- per.. was. In de rechtszaal werd verklaard, dat de ongeregeldheden, die od 1 juni plaats vonden, begonnen nadat leerlingen hadden ver klaard, dat zij betaald hadden voor schooluniformen en die niet gekregen hadden. DEN HAAG Er is in 1972 bijna twee maal zoveel hasjiesj in Ne derland in beslag genomen dan in het jaar daarvoor. De vangst aan hennep is bijna vertwintig- voudigd. De minister van Justi tie heeft dit in de Tweede Ka mer meegedeeld. De verwach ting lijkt gerechtvaardigd, dat cr dit jaar sprake zal zijn van nog weer grotere hoeveelheden verdovende middelen. Als men de hoeveelheden soft drugs optelt die volgens berich ten in de publiciteitsmedia in de eerste zes maanden van 1973 zijn achterhaald, dan komt men bp 5500 kilo (eerste helft vorig jaar 1500 kilo). Doet men het zelfde met hard drugs, dan krijgt men een hoeveelheid van 45 kilo. Er werden in de eerste zes maanden var dit jaar onge veer 145 personen gepakt voor het smokkelen of handelen in drugs. Het aantal niet-Nederlan- ders onder hen was 80. Vorig jaar waren deze cijfers onge veer hetzelfde. Gezien de grootte van de onder schepte partijen kan men spre ken Van een schaalvergroting in handel en smokkel. Het zijn niet zozeer de buitenlanders die met hoeveelheden verstopte hasj op Schiphol aankomen, alswel de grote vangsten in de grote maar ook kleine provinciesteden, die zoden aan de dijk zetten. In het eerste half jaar van 1972 wer den op Schiphol 20 drugvang sten gemeld, tegen dit jaar 10. De grote klappen bracht de politie nu toe in de havensteden Am sterdam en Rotterdam. In een loeds in de Rotterdamse haven werd 2000 kilo hasj ter waarde van drie miljoen gulden gevon den, aangevoerd door een Pa- kistaans schip. Het was de grootste vangst ooit in Europa gedaan. De Amsterdamse poli tie pakte vijf Chinezen met 14 kilo heroïne ter waarde van 500.000 gulden. SANTIAGO, (AP) De vrouwen van de stakende mijnwerkers van de Chileense kopermijn „El Tenlente zijn gisteren In demon stratieve optocht naar de hoofd stad Santiago getrokken en heb ben een onderhoud gehad met president Salvador Allende. In de straten van het centrum van de stad leverde de politie tege- lijkerstijd felle gevechten met duizenden demonstranten. De aankomst van de mijnwer kersvrouwen bracht duizenden jorgelui op de been, onder wie georganiseerde groepen van de anti-marxistische oppositiepar tijen. De vishandelaren in Japan zitten met de handen in het haar. Deze week heeft het Japanse ministerie van gezondheid een waarschu wing uit laten gaan tegen het eten van meer dan een pond vis per week, in verband met het gevaar van kwikvergiftiging. Deze vis handelaar heeft bij zijn handel geschreven dat de vis uit niet-be- smette wateren afkomstig is. Een Japanse huisvrouw staat er na denkend bij, wetend dat vlees in Japan onbetaalbaar is. Tijdens oproer in Attica Succes voor Steenkamp EEN PAAR DAGEN NADENKEN over de uitspraak van partijraden bij KVP, CHU en ARP wettigt de zaterdagavond na het eerste nieuws al snel getrokken conclusie: de principe-beslissing der drie 1 christen-democratische partijen om te blijven streven naar politieke eenwording is vooral een succes voor professor Steen kamp. Hij heeft vorig jaar op het juiste moment aangevoeld, dat de „open I partij "-theorie ze-ile KVP-voorzitter De Zeeuw die toen beleed voor het gros der partijleden - in elk geval die van christelijk-historische en anti-revolutionaire huize - een te grote hindernis zou zijn. Steenkamp heeft, daarbij geholpen door politieke gebeurtenissen in en buiten de Kamer, De Zeeuw ervan weten te overtuigen dat de geza menlijke partij - links van het midden - waarnaar gestreefd wordt. een christen-democratisch fundament zou moeten krijgen en dat men verkeerd doet door als prijs voor grote openheid politiek hele maal van andere principiële zaken los te maken. DANK ZIJ STEENKAMP, die tussen de bedrijven van de kabinetsfor matie door, ook onopvallend, nog diverse nuttige tactische wenken gaf, is voorkomen dat de CHU ging luisteren naar de bromtoon van aartsvader Beernink; dank zij hem blijft het nu mogelijk om nog een compromis te bedenkon tussen de meerderheidsopvattingen in de KVP en de op een duidelijke christelijke identiteit, staande meer derheid in de ARP. Vermoedelijk waren de kranten die maandag aankondigden „Confes sionele drie dichter bij de eenheid" voor prof. Steenkamp iets te op timistisch. Wij zien het meer zo. dat de drie niet zo ver uit elkaar gedreven zijn als de laatste maanden dreigde. De weg welke nu open blijft, is er beslist niet een van het glud-gepla- veide soort. Er blijven nog ettelijke plooien om glad te strijken vóór het Christen-Democratisch Appèl omgezet is in een gezamenlij ke partij met een duidelijk program, zowel in principes als qua po litieke aanpak. BOVENDIEN BLIJFT HET POLITIEK gebeuren Intussen niet stil staan en het is waarschijnlijk dat mede daardoor het streven naar eenheid tegen de verdrukking in zal moeten doorgroeien. Maar prof. Steenkamp wordt in het staan voor hete vuren ook steeds meer ervaren; hij zou straks wel eens de mecst-geschikte figuur kunnen blijken om na het slagen van de christen-democratische in tegratie de eerste woordvoerder daarvan te worden. WASHINGTON. (AP) - Het ge bruik van geweren door de poli tieagenten die een einde maak ten aan het oproer in de Attica gevangenis, heeft geleid tot het nodeloos doden en verwonden van gijzelaars en gedetineerden, die niet op vijandige wijze op traden. zo heeft een commissie \an het Amerikaanse congres gisteren medegedeeld. Jachtge weren geladen met dubbele pa tronen waren natuurlijk bijzon der onaccurate wapens voor een dergelijke situatie, aldus een commissie van het Huis van Af gevaardigden in een rapport Roemeense zwerver doodgestoken AMSTERDAM (ANP) ln de Rnstcnburgerstraat bij de Van Woiutraat in Amsterdam is in de nacht van maandag op dins dag een Roemeense zwerver, Nicolae Popa (52) stervend mid den op straat aangetroffen. Hij mompelde iets tegen omstan ders en blies toen de laatste adem uit. De gewaarschuwde politie ontdek te dat hem een messteek in de hartstreek was toegediend. Na de waterfiets, de amfibie-auto en de vleugelboot doel men in Amerika thans pogingen en vliegauto van de grond te krijgen. Hier gaat een kruising van een Ford Pinto en een Cessna Skymaster voor een oefenvlucht de lucht in. De combinatie bereikte een hoogte van 40 meter, voordat de piloot tot landen gedwongen werd wegens propellermoeilijkhe den. Hij kon het onbeschadigde toestel overigens zonder moeilijkheden naar de startbaan terugrijden. over dc opstand die in 1971 ln de New Yorkse Attica gevange nis plaats vond. Tiider.s het oproer, dat op 9 sep tember begon en vier dagen la ter beëindigd werd, werden 23 personen gedood of gewond. De commissie wees er op dat slechts vier van de gijzelaars u'e door de gedetineerden wer den vastgehouden, tijdens de massale politieaanval waren neergestoken en dat geen van hen dodelijk was gewond. Het onnodige lijden van de ge wonden betekende echter niet het einde van het menselijk lij den in Attica, want na de op- fetand werden gedetineerden ge slagen, aldus het verslag. Artsen die acht dagen na de op stand een onderzoek instelden naar de verwondingen van de gedetineerden, meldden dat 45 procent van de gevangenen ge broken beenderen, snijwonden, schaafwonden en andere ver wondingen hadden. Ondanks deze bevindingen en on danks verklaringen van oogge tuigen. weigerden de meeste ge zagsdragers in Attica toe te ge ven dat represailles hadden plaats gevonden. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: (4/7) Brazilië: ms Canada: ms Japan: ms (4/7) Ned. Antillen: ms .Chiron" (2/7) Surirame: ms „Marathon" (2/7) Verenigde Staten van Amerika: ms „Sea-Land Mc Lean" (4/7) Z.-Afrika (Rep) m.i.v. Z.-W.-Afri ka: ms „Hannoverland" (2/7) ns „Cap San Nicolas" „Alcor" (4/7) „CP Trader" (4/7) „Kamakura Maru" DUURDER DAN THUIS KONSUMENTEN-KONTAKT heeft voor de lezers van zijn maandblad uitgerekend, dat kampeerders en aanverwante vakantiegangers geld besparen, wanneer ze hun boodschappen van thuis meenemen en niet in de kampwinkel hun inkopen doen. Wie ervaring heeft in het kamperen, weet dat dit oud nieuws is; wie voor het eerst voor zijn dagelijks brood of dineetje de kumpwinkel bezoekt, ontdekt ai na even rondkijken, dat de kruidenier thuis goedkoper is en inslaan op de supermarkt, daar of In een naburig stadje, tien procent en meer kan schelen. Maar onderdeel van „uit zijn" is gemak hebben; de pils in ccn café of het kopje koffie in de schouwburg komen ook duurder uit dan thuis bij moeder-de-vrouw, Wie vanuit zijn tent of zomerhuisje heen en terug tien kilometer rijdt om ccn supermarkt te vinden, moet vee! kopen om de autokosten eruit te halen. DAT KAMPWINKELS diverse artikelen hoger prijzen, is vaak ver klaarbaar; bij de inkoop van verschillende produkten nemen de on dernemers meer risiko dan een gewone winkelier; bovendien wordt aan service soms bijzondere eisen (openingstijden, kleine voorraden van heel veel artikelen) gesteld. Dat een deel van de vakantie-gangers buiten eigen domicilie wat min der prijsbewust is, laat zich ook wel verklaren. Als deze liefhebbers van het leven buiten maar niet door de een of andere oekase feite lijk gedwongen worden om in kampwinkels hun inkopen te doen. Terecht laakt Konsumenten-Kontakt het dat dit in sommige gevallen ook gebeurt. Van c j onzer verslaggevers AVER EEST Alles wijst erop, dat de erkelse arts dr. Opdam, die tot twecmaul levenslang werd veroordeeld wegens fgil)moord op zijn echtgenote (1952) en op zijn medegevange ne Lodder in de Leeuwarder strafgevangenis (1958) spoedig op vrije voeten komt. H:j is inmiddels vanuit het Selec tie cn Oriëntatiecentrum van de Schevcningse strafgevangenis overgeplaatst naar het rijksasiel in Avereest. van waaruit hij be- tei begeleid kan worden voor terugkeer naur de maatschap pij. 7oala wij enkele maanden geleden reeds meldden, word er hard gewerkt aan gratiërin van dr. Opdum. Volgens het oude straf- btpalingsbeleld betekent levens lang in Nederland 10 Jaar. Voor dokter Opdam zou dat dan 20 jaar zijn. Deze termijn heeft hij reeds overschreden, waardoor hij met uitzondering van de Drie van reda dc langslgc- sirafte Nederlundor is. Zeker nu het gratiëringsbclcid in Neder land inmiddels is verzacht, ach ten deskundigen het onmenselijk dokter Opdam nog langer ge vangen te houden. Een van de grote voorvechters voor gratië- ring is de psycholoog dr. Dorp mans van de Schcvemngse strafgevangenis, die vele jaren intensief met dokter Opdam it bezig geweest en hem naar zijn zeggen weer volkomen geschikt heeft gemaakt voor terugkeer in de maatschappij. Het leven en de behandeling in dc verschil lende gevangenissen hadden van de erkelse arts een lichamelijk en geestelijk wrak gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) |DEN HAAG Onlangs zijn zij weer bijeen geweest. In 's-Herto- Senbosch. Vele tientallen voormalige Stoottroepers van het be- jaamde achtste bataljon dat een zwerftocht maakte van het op leidingscentrum te Weert naar Oostende, Aldershot, Malakka, Celebes, Morotai, Halmaheira, Nieuw-Guinea en Bali. Met Zuid-Sumatra als sluitstuk. Op 27 mei 1948 keerde het bataljon op de „Indrapoera" in Nederland terug. Dat is nu dus ruim vijf- mtwintig jaar geleden. Niet te vergelijken met Mao Tse-toengs „lange mars", maar toch wel de langste reis in de geschiedenis van het Nederlandse leger. :en dergelijke reis, tijdens welke veel wijn en azijn geserveerd werden, schept een band van vrienden. En dat bleek ook we! kit de invasie van „Stoters", onder wie de voormalige comman- iant, overste A. A. Lindt (83), die de Brabantse hoofdstad op ►7 mei beleefde. .Uit het dagboek van een Stoter" is een bloemlezing van aller- ei herinneringen aan de omzwervingen, die het bataljon in de irchipel gemaakt heeft. Zij zijn samengesteld uit dagboeknoti- ies van oud-Stoter, de heer M. M. Boin uit Den Haag. De 'loemlezing is duidelijk bedoeld als een geheugenstjuntje. Ieder leeft zo zijn eigen herinneringen, maar een dergelijke bloemle zing kan uiteraard een kettingreactie in ieders brein oproepen, ién herinnering kan evenwel onmogelijk gewist zijn uit het ge- leugen van de Stoters van het achtste bataljon en dat is die aan de „koning van Boenake". Deze koning was een hHe gewo- ie mijnwerkersjongen uit Limburg, die het moeilijk kon ver- doppen dat de bewoners van het bij Menado (Noord-Celebes) ïelegen eiland Boenake sedert het vertrek van de Japanners leer. Nederlander, laat staan geen Limburger meer gezien had den. Zijn bijnaam was „de Blauwe". De Blauwe versierde een prauw, gespte zijn pistoolholster laag op de heup, vergat kogels en hemd en roeide naar Boenake, alwaar hij jubelend werd in- Van boomstammen werd een troon gemaakt; daarboven de Ne derlandse vlag en het portret van de koningin gehangen, waar onder de Blauwe moest plaatsnemen. Bij acclamatie werd hij tot onderkoning van het eiland benoemd. Vijf dagen lang werd er uitbundig gefeest, zeer tot droefenis van dc veestapel van Boenake. Toen hoorde de Blauwe dat er extremisten op het ei land zaten ging hij met zijn (lege) pistool op pad en keerde in derdaad met een extremist terug die met een touw aan de troon werd vastgebonden. Na een paar uur werd deze mede deelzaam en vertelde dat hij nog een broer had die ook extre mist was. „Aas de sodemieter oe broer haole. adviseerde de Blauwe. De man haalde zijn broer die eveneens aan de troon werd vastgebonden. Tenslotte meldde een derde zich, die zich bij het tweetal mocht voegen. Intussen zocht het bataljon zich ongelukkig naar de deserteur. Tot de m.p. een helder mo ment kreeg en naar Boenake stoomde. De Blauwe kreeg een jaar voorwaardelijk. Dit verhaal over de Blauwe is ongetwijfeld in alle toonaarden in 's Hertogenbosch verteld en herverteld. Evenals vele andere herinneringen: aan de patrouilles op het wonderschone Bali, de félle gevechten rond Palembang. aan het moment dat tijdens BftgSBK de voordracht van een voordrachtskunstenares een kampong- H hond met blik aan staart tussen het aandachtig gehoor werd H losgelaten. Maar ook de herinnering aan hen. die tijdens die H lange, lange reis, die begon op een najaarsnacht in 1945 en ein- digde op 27 mei 1948, het leven hebben moeten laten. De heer M. Boin, schrijvt i de dagboeknotities, in actie tijdens de „lange reis"

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13