Verkiezingen in Ulster toets Britse politiek Waarom gaan katholieken (niet) naar kerk Anna Blaman en haar eenzaam avontuur Vakbonden kunnen meer doen voor de Afrikaanse arbeider Hulpbisschop gearresteerd Schrijnend memento aan Vietnamese tragedie ZATERDAG UITSLAG KASKI-ONDERZOEK: KERK EN WERELD Korte metten Muziek uit de Laat-Barok WOENSDAG 27 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG Het KASKI, het katholiek sociaal kerkelijk instituut in Den Haag, gaat in opdracht van de bisschoppen een onderzoek instellen naar de redenen waarom katholieken wel of niet naar de kerk gaan. De laatste jaren zijn aanzien lijke veranderingen opgetreden in de kerkgang van de katho lieken: tien jaar geleden ging nog tweederde van hen vrijwel iedere zondag naar de kerk - thans bedraagt het aantal ge regelde kerkgangers nog onge veer tweevijfde, een daling van 65 naar 40 procent. Het KASKI heeft twee vragen lijsten ontworpen, een voor hen die minstens een maal per maand naar de kerk gaan, en een voor hen die nog maar zel den in de kerk komen. Het on derzoek dat een beperkt karak ter heeft, zal in zes parochies en onder de hoogste klassen van enkele middelbare scholen worden gehouden. Daarnaast zullen 150 arbeiders persoonlijk worden geinterviewd. Naast enkele persoonlijke vra gen (leeftijd, gehuwd, oplei ding, werkkring enz.) wordt gevraagd waarom men al of niet naar de kerk gaat. Het is de bedoeling dat men hierop wat dieper ingaat. Aan gere gelde kerkbezoekers wordt ge vraagd wat men vond van de bijgewoonde viering, en ook of men zich voor kan stellen dat men in de toekomst minder vaak naar de kerk gaat. Een andere vraag luidt: waarom gaan anderen uit uw omgeving volgens u niet meer naar de kerk. Aan de zeldzame kerkgangers wordt behalve naar de motive ring waarom men niet gaat ook gevraagd wat men vond van de keer of keren dat men wel naar de kerk ging. Andere enquêtevragen hebben betrek king op de betrokkenheid met de kerk en de rol die men vindt dat Christus speelt in zijn leven, en of de kerk on danks of dankzij alle vernieu wingen voor de ondervraagde nog van betekenis is. Dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife, heeft meegedeeld, dat tijdens zijn verblijf in Europa zijn hulpbisschop José Soares van Olinda en verschillende anderen van zijn mede werkers zijn gearresteerd en enkele uren door de politie zijn vastgehouden. De arrestaties vonden plaats eind mei, toen Hel der Camara in Westeuropa was en onder meer sprak in Brussel en Leiden. Waarnemers in Recife verklaren, dat kerkelijke kringen de ar restaties beschouwen als een waarschuwing der militaire rege ring van Brazilië. De arrestatie van Helder Camara's medewer kers zou direct in verband staan met de recente publikatie van het document der regionale bisschoppenconferentie van Noor doost Brazilië, waarin scherpe kritiek op de Braziliaanse rege ring werd uitgeoefend. De vakbonden, met name de Britse, kunnen een grotere bij drage leveren voor de lotsver betering van de Afrikaanse ar beiders in Zuid-Afrika. Tot deze conclusie komt een rap port over „investeringen in Zuid-Afrika" dat is opgesteld in opdracht van de Britse an glicaanse kerk. Het rapport raadt de Britse vakbonden aan om de Afri kaanse bonden bij te staan met deskundigen en met geld, om druk uit te oefenen dat Britse firma's met Zuidafri- kaanse vestigingen de arbeids voorwaarden verbeteren en om hun leden sterk af te raden om naar Zuid-Afrika te emigreren. Wanneer de immigranten- stroom van ruim 13.000 blanke werknemers, welke Zuid-Afri ka jaarlijks nodig heeft, ver mindert, zal het gedwongen zijn om ook gekleurde arbei ders voor geschoolde arbeid in te zetten, zo redeneert het rap port. Ondernemingen in Zuid-Afrika kunnen hun gekleurde arbei ders die het slachtoffer zijn van de pasjeswet helpen, zo suggereert het anglikaans rap port door rechtsbijstand, het pleiten voor vrijlating op borg tocht en het betalen van boe tes. Het rapport raadt kerken en andere organisaties, die aande len hebben in bedrijven die in Zuid-Afrika werkzaam zijn aan deze aandelen niet terug te trekken zoals de Wereldraad van Kerken deed. maar hun invloed aan te wenden om het lot van de gekl urde arbeiders te verbeteren. Het rapport stelt ondernemingen in Zuid- Afrika voor hun Afrikaanse werknemers aan te moedigen zich in vakbonden te vereni gen en binnen het bedrijf een vorm van inspraak te organi seren. Opbrengst vastenactie deels naar Sahellanden De bisschoppelijke vastenactie Nederland heeft besloten ge hoor te geven aan de oproep van de directeur-generaal van de FAO en heeft 100.000 ter beschikking van de FAO ge steld als bijdrage in een ge coördineerd plan voor de uit dieping van de dorpsbronnen in de droogtegebieden rond dc Sahara. Dit programma voor de uitdieping van de dorps bronnen is dringend noodzake lijk. De door gebrek aan voedsel en water gevluchte mensen moe ten zo spoedig mogelijk naar hun dorpen kunnen terugkeren voor het voorbereiden van de nieuwe oogst. Hierbij speelt de watervoorziening een hoofdrol. Mlsereor, de Duitse vastenac tie. en andere vastenacties, aangesloten bij de CIDSE, (de uit 14 vastenacties bestaande internationale werkgroep voor sociaal-economische ontwikke ling) nemen ook deel in de noodprogramma's voor hulp verlening. onder meer door het verschaffen van nieuwe voor raden zaad voor de voedselpro ductie. In vele streken hebben de bewoners hun voorraden zaad als voedsel moeten ge bruiken. De kerkelijke hulporganisaties in de betrokken landen hebben zich evenals de regeringen en de FAO aaneengesloten in een coördinatiecomité, zodat op een meer effectieve wijze op kortere en langere termijn in de leniging van de nood kan worden bijgedragen. De vastenactie 1973 heeft tot dusver vijf en een half miljoen gulden opgebracht. Alle gel den, die in de vastentijd door de katholieken zijn bijeenge bracht, zijn echter nog niet binnen. De leiding der vasten actie verwacht dan ook, dat de actie evenals vorig jaar zes miljoen gulden zal opbrengen. De Franse commissie „Justitia et Pax" en de raad der protes tantse federatie hebben er bij de Franse regering op aange drongen, dat zij actiever gaat deelnemen aan de Internatio nale pogingen om de nucleaire wedloop te beperken. In deze verklaring, uitgegeven met het oog op de Franse atoomproe- ven in de Pacific, zeggen de kerken, dat het huidige af- schrikkingsevenwicht geen ech te vrede is en het gevaar van een catastrofe voor de mensen niet kan wegnemen. De belde kerkelijke instanties verklaren, dat zij zich niet competent achten om t«' oordelen over de schade, die de Franse atoom- proeven in de Pacific veroor zaken, en menen ook, dat op dit gebied geen geïsoleerde op lossingen van het vraagstuk mog'lijk zijn. Zij verwachten van hun land echter minder te rughoudendheid tegen de inter nationale overeenkomsten, die positieve aspecten bieden. De secretaris-generaal van de Panafrikaanse k-'rkenconferen- tie (AACC), de Anglikaanse kanunnik Burgess Carr. Is maandag door paus Paulus in particuliere audiëntie ontvan gen. Burgess Carr heeft voor de au diëntie verklaard, dat hij de paus wilde confronteren met de koloniale politiek van Por tugal en dat hij de paus wil verzoeken om eenzijdig het concordaat tussen de H. Stoel en Portugal op te zeggen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Op een documentair proefschrift over het leven en het werk van de schrijfster Anna Blaman promoveerde aan dc Nijmeegse Universiteit tot Doctor in de Letteren drs. H. M. A. Struyker Boudier. Als promotor trad op prof. dr. A. C. M. Meeuwesse, hoogleraar in de tseorie der letterkunde en Neder landse letterkunde der twintigste eeuw. In het proefschrift „Speurtocht naar een onbekende. Anna Bla man en haar eenzaam avontuur", wordt een hoofdstuk gewijd aan het rumoer rond „Eenzaam avontuur". De promovendus be spreekt er de opeenvolgende fasen van: de pseudo rechtszaak in Rotterdam, in februari 1949, Anna Blaman's weigering van de Van der Hoogtprijs in juni 1949, en de verontwaardiging over de toekenning van de Literatuurprijs 1949 van de gemeen te Amsterdam in november 1950. Drs. Struyker Boudier blijft echter niet stilstaan bij het schan daal rond Eenzaam Avontuur. Met behulp van interviews, brie ven en ander biografisch materiaal o.a. ontleend aan Anna Blaman's literaire nalatenschap, die hij beheert, schetst hij op documentaire wijze het leven van de schrijfster. Aan het bio grafisch gedeelte hebben Anna. Blaman's zuster en zwager, haar vriendin en velen van haar vrienden en kennissen meege werkt. Zo bevat ..Speurtocht naar een onbekende brieven" van Jeanne van Schaik-VVjllink, Theun de Vries, Simon Vestdijk en interviews van de promovendus met o.a. Alfred Kossmann. Ook in het tweede deel van zijn dissertatie een deel dat aan het werk van Anna Blaman is gewijd, staat Eenzaam Avontuur centraal. Drs. Struyker Boudier ziet in de roman die „met het roodste bloed van haar leven werd geschreven" vooral de ro man van schijn en wezen waarin Bart Kosta wanhopig zoekt zijn vrouw te begrijpen: „de raadselachtige Alide die hem met een minnaar bedroog. De heer Struyker Boudier beschouwt eenzaam Avontuur als een voorloper van het literaire existen tialisme wortelend in het romantisch realisme en romantisch rationalisme van de kort voor de tweede wereldoorlog mondig geworden Kriterium Generatie (Ed Hoornik, Cola Debrot, Adriaan van der Veen, Gerrit Achterberg en Marie Vasalis, Bertus Aafjes, Pierre H. Dubois, Anna Blaman en anderen). Met toestemming van de familieleden van Anna Blaman, de fa milie van Johanna, Petronella Vrugt, zoals Anna Blaman heet te, werd in het laatste hoofdstuk een nog niet eerder gepubli ceerd romanfragment dat in haar literaire nalatenschap werd aangetroffen, opgenomen. Hendriks Maria Struyker Boudier werd op 18 februari 1934 gebo ren te Magelang in Indonesië. Hij ging filosofie studeren aan ANNA BLAMAN geschreven met het roodste bloed v i haar leven het Filosoficum van de missionarissen van het H. Hart te Brummen en aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Aan deze universiteit legde hij in 1066 het doctoraal examen Neder landse taal en letterkunde af. Daarna was hij gedurende vijf jaar als instructor erbonden aan het Department of Philosophy van Holy Cross College te Worcester. Nadat hij in 1969 het doctoraal examen wijsbegeerte had afgelegd, werd hij in 1971 als wetenschappelijk medewerker in de centrale intefaculteit van de Nijmeegse Universiteit benoemd waar hij betrokken is bij het filosifie-onderwijs aan de geneeskunde studenten. Niet in het Zuióerpark zoals eerst was aangekondigd, maar op het Malieveld heeft zich gisteren rond het middernachtelijk uur voor enkele honderden, meren* deels jonge, in het gras liggende belangstellenden het naar vorm en inhoud typisch hedendaagse muziekdrama afgespeeld, dat Peter Schat onder de titel „Het vijfde seizoen" tot het Holland Festival bijdroeg. De ballon van het Amsterdams Electrisch Cir- sus, onlangs in de Kurzaal ge bruikt voor lichteffecten bij Skriabin, sorteerde nu veel meer effect omdat men er op afstand of dichtbij omheen kon lopen. Binnenin zorgden drie film- en zes dia-projectoren en enkele tientallen spots met kleu- renfilters voor het weergeven van dia's over Vietnam, In vre de en oorlog, politieke teksten in verschillende talen en jour naalfilms van Noordvietnamese herkomst. Kern was evenwel een .sterk staal van Engelse underground-poë- zie; „To Whom It May Con cern" (Wie het aangaat) van Adrian Mitchell met de refrein regel: „Teil me lies about Viet nam." Na kleurige beelden over Vietnam in vrede werd het ge dicht verdeeld In zes zangen. gezongen door Lucia Kerstens, begeleid e n onderbroken met dia's, films en teksten over de politieke schermutselingen, het uitbreken van de oorlog, de bombardementen, de ontblade ring en alle verschrikkingen van deze tragedie. Een tekst van Blake uit 1793 uver de op gaande zon in het Oosten, sym boliseerde wat voor Schat de eindoverwinning is. Bij dit alles een knappe partituur van ongeveer een uur voor het Nederlands Blazersensemble. Reinbert de Leeuw aan een elektrische piano, twee gitaren en natuurlijk de zangeres. De Aan Nikolaus Hornconcours met zijn Concentus Musicus Wien was gisteravond de zorg voor het tweede concert in de serie Barok en Renaissance toever trouwd: u begrijpt, dat de Lu therse Kerk tot in alle hoeken bezet was. Bleek dit gezelschap is staat de akoestische bezwaren, aan dit gebouw inherent, te bezweren? De dertien executanten hadden één voordeel: ze beschikten al len over instrumenten, het cla- veclmbel uitgezonderd ge bouwd in de tijd van de barok, dus gericht op een ruimte, als ook hier geboden werd. Maar toch: te gedroegen tich niet Dt Unionisten, met ex-premier Brian Faulkner als leider, zul- Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De eerste verkiezing voor de nieuwe Noordierse verga-1 dering, ter vervanging van hel vroegere Stormont, het gewezen par- iement van Noord-Ierland, heeft donderdag plaats. Het tellen van dc j stemmen begint vrijdag. De volledige uitslag zal pus zaterdagmor- j gen bekend zijn. Deze verkiezing is van beslissende aard voor de Britse politiek voor de toekomst van het rumoerige Ulster. Voor dc eerste maal sedert 53 jaar kan de protestantse Unionistische partij geen volstrekte meerderheid behalen. mogelijk, dat de sociaal-demo cratische en labourpartij de tweede sterkste fractie wordt. Waarnemers menen, dat na de verkiezingen van donderdag een coalitie nodig zal zijn om de uit voerende macht van dc verga dering te kunnen samenstellen. Dit wordt dan de eerste stap naar het zogenaamde „delen van de uitvoerende macht", een onder leiding van de componist uitgevoerde muziek werd ver sterkt via luidsprekers weergege ven. Uitgaande van een maca bere neergaande reeks wist Achat met herhalingen en in ventieve uitbreidingen in veelal harde, stotende. suggestieve klanken te zeggen wat hij te zeggen had en wat moeilijk kan worden misverstaan. Artistiek gesproken is het stuk te lang. maar het is uiteraard bedoeld als „leerstuk" in Brechtse zin. Hoewel het onmiskenbare talent van Scha; zich weer duidelijk manifesteert, is het ook dit keer de vraag of velen zijn taal zul len verstaan. Ks. volkomen op een wijze, die had mogen verwachten: de wondere Suite uit Alcyone van de leerling van Lully Marin Ma rais (16561728) geheten, waar mee men begon, miste de door-i zichtigheld, absoluut noodzake lijk om ze volledig te kunnen appreciëren en met de Drie So nates uit „Fidicinium Sacro- Profanum" van de Bohemer Heinrich Biber (1644—1704), die als vioolpedagoog zo precies wist, wat er uit een strijkinstru ment te halen is, ging het al niet veel beter. Het best bevielen ons nog Handels hoboconcert en Vivaldi's fluit concert „La Notte," beide in g. I ware het alleen reeds door de parte bekoring, die hier van de klankkleur der soloinstrumen ten, gebouwd door de Duitsers I A. Grenser en P. Paulhahn in j de eerste helft der achttiende I MJf"T' cU'!?ini: Dublin De over de hele wereld Met de Suite uit de opera ..Castor j bekende balletleider John Cran et Pollux van Rameau heeft j |<0 js dinsdag tijdens een vlieg- Concentus Musicus het concert MÊÊÈÊÊÊB besloten. We geloven gaarne dat deze stijlvol heeft gespeeld. evolutie die noodzakelijk geacht werd in het Britse witboek over len vermoedelijk wel de groot- de toekomst van Ulster, ste groep vormen in de Noord- Deze uitvoerende macht zal be ierse assemblee. Het is echter staan uit twaalf leden, onder CHOREOGRAAF JOHN CRANKO OVERLEDEN B. R. Dr. Willem Mudde geeft op vrij dag 13 juli in het kader van het Haagse Orgel Kontakt een con cert in Ev. Lutherse kerk aan de Lutherse Burgwal. Medewer king verleent de sopraan Rita van Harmeien, die haar zangers- loopbaan combineert met die van gespecialiseerd arts. Zij zal oud-Engelse liederen zingen van Humfrey en Purcell, benevens twee „Geestelijke concerten" voor sopraan en orgel van Dist- Ier. Dr. Mudde speelt orgelwer ken van Scheidt, Bnch en Dist- Ier. Het Singermuseum te Laren loont van 30 juni tot 15 juli schilder.j- aquarellen. tekeningen reis aan een hartaanval op 46- jarige leeftijd overleden. On danks een noodlanding in Du- blin kwam hulp te laat. Crank was uit Zuid-Afrika afkom stig en werkte aanvankelijk als danser bij het ballet van de uni versiteit van Kaapstad. In 1946 ging hij naar het Sadler's Wells ballet in Engeland. Als vooraan staand choreograaf maakte hij toen al naam. Hij schreef o.a. in 1953 de choreografie voor de opera „Peter Grimes" van Ben jamin Britten en voor diens bal let „Gloriana" .Een andere gro te prestatie is zijn choreogrrfie voor „The Witch" van Ravel voor het New York City ba'let en ettelijke choreografieën voor de festivals in Edinburgh en de Scala in Milaan. Zijn baüet ..Antigone" v.erd in 1959 In het Foto' het voorzitterschap van de lei der van de grootste groep In de assemblee Brian Faulkner heeft al gezegd, dnt hij bereid is sa men te werken met leden vun de SDLP, op voorwaarde dat deze katholieke partij vooraf de nieuwe grondwet vnn Ulster aanvaardt en zich neerlegt bij het feit, dat over de kwestie van de grens tussen Noord- en Zuid-Ierlnnd geen volksraadple ging meer gehouden kan wor den voor maart 1933. De eis van sommige SDLP-kandi- dnten. dnt amnestie verleend zou worden aan mannen, geïn terneerd in de gevangenis van Maze, het vroegere concentra tiekamp van Long Kesh, zou een vlotte samenwerking in de weg kunnen staan. Militante protestanten zullen zich trouwens hard inspannen om van de Noordierse vergadering een doodgeboren kind te maken De verkiezing van donderdof wordt in zekere zin een veldslag tussen de officiële unionisten en de onwrikbare „loyale" protes tanten, die eisen dat Ulster weer een eigen parlement en re gering zal krijgen, zoals dit het geval was tot maart 1972, toen de Britse regering zich ver plicht zag het bestuur van dit gebiedsdeel over te nemen. De „loyale" protestanten hebben een coalitie gevormd, de ULC, die onder de leiding ven Van- guard-leider William Cralg en dominee Ian Paisley ongeveer 44 kandidaten In het strijdperk geplaatst heeft voor dc verk-e- z'ngen. Al de^e kandidaten z:in gekant tegen het Britse witboek. i de beroemde Canadees beeldhouwwerk van Kees Salen- Twee jaar later werkte hij in tijn, Aart Lamberts en Kenne Stuttgart aan herstel van het Gregoirc. klassieke ballet. Yousuf Karah onder de titel „Men who made your world", zijn van 7 juli t/m 5 augustus te zien in het Gemeentemuseum te Arnhem. Dalende belangstelling voor ballet en concert Den Haag Er is een dalende oeiangstclling voor het gesubsi dieerde concert-, opera- en bul- ietaanbod concludeert het Cen traal Bureau voor de Statistiek in een nieuw verschenen statis tiek over het bezoek aan deze cultuuruitingen. Hot CBS-onder- zoek over het seizoen 70/71 tol de per 1000 inwoners 87 concert bezoeken voor 69/70 88 ul steeg het aantal concerten in Neder land. Voor ballet telde het CBS IC bezoekers per 1000 landgeno ten tegen ln het Juar duarvoor 19. Dc balletvoorstellingen in ons land liepen dnn ook terug van 427 tot 350. Het aantal bui tenlandse uitvoeringen steeg sterk (71 tegen 47). Het auntul operabezoekers daalde van 168 330 tot 152.298, maar daar mee moet gélet worden op het wegvallen van dc Zuid Neder landse Opera in Limburg waar door een potentieel publiek ver loren ging. Totaalaantal bezoe ken, van concerten In 70/71 1.145.162 (1332 concerten), van ballet 247.115. De beroemde Weense organist Prof. Anton Heillcr geeft vrij dag 6 juli in de Grote of St. Jacobskerk te Den Haag een concert in het kader van het i Holland Festival. Op zijn pro gramma staan werken van Muf- i fat, Pachelbel, Kasperkerll, Bach, Hindemith en een eigen compositie. Kunsthandel Lier- nur. Zeestraat 63 Den Haag, ex poseert van 30 Juni tot 14 juli schilderijc tekeningen en et sen van Bauch en van 30 juni tot 19 juli werd van Frida Holleman. De Poolac componist K. Pende- recki zal op vrijdag 29 juni in De Doelen te Rotterdam de eer ste uitvoering in ons land van zijn grote Husslsch-orthodoxc mis „Utrenja" bijwonen. De uit voering. in het kader van het Holland Festival, staat o.l.v. Jerzy Katlewlcz.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11