Werk aan de winkel voor Guus Nieuwe Perry Mason MARILYN MONROE ALS GELIEFD BLONDJE Geruchten over Simon van Collem Joop en Karei weg van Els in kiosk tXïf;kfSmÈ TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JUNI 1973 j DOOR TON OLIEMULLER EN HANNEKE WIJGH Wat Godfried Bomans bij zijn leven niet ten deel is gevallen en Annie M. G. Schmidt en Mi chel v. d. Plas ongetwijfeld nog te wachten staat, is men heeft het intussen kunnen lezen Guus Vleugel nu over komen, n.l. de erkenning van de officiële literatuur voor wat hij als schrijver van cabaret teksten en -liedjes bijdroeg aan woordkunst in zijn eigen moers taal. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde verleende hem de van der Hoogtprijs voor zijn cabaret- poëzie. Moet men uit deze late erken ning afleiden, dat onze letter kundige instellingen geleid worden door trage lachers, die zodra ze op humor stuiten verschrikt de geest afwenden? Herkenden ze dan de ernst niet die schuil gaat in de hu mor van Bomans? Voelde men in de geestige, geschakeerde ironie van Annie M. G. dan niet de aanwezigheid van de serieuze ondertoon, waarmee zij het leven in een rijkdom van taal en beelden analy seert? Guus Vleugel schreef meer aan vijftien jaar geleden al zijn eerste liedjes voor Wim Sonneveld. In 1960 begon hij cabaret Lurelei te voorzien van teksten, hetgeen hem uit eindelijk maakte tot de vaste lijfschrijver van Jasperina de Jong, die in zang en beweging onvergetelijke vleugels gaf aan de liedjes van Guus. Glinste rende parels aan het Hollandse amusement, leven gevat in liedjes- Goeie ouwe atoombom, 't Jaar 1000, Striptease-danse- res, Meisje uit de Provinsie, Liever dood dan dertig, De man is de baas, tientallen in taal gevatte edelsteentjes. Aan vankelijk schitterden deze in de intieme zaaltjes waarin Lu relei zijn optreden begon. Maar naarmate de tijd rijper werd voor cabaret en Jasperi na de Jong en Eric Herfst grceidcn in de techniek en re putatie werden grotere zalen opgezocht, werden ook grotere publieken bereikt. Aan de ei sen die dit stelde werken op direct effect en inweven van vals sentiment heeft Guus Vleugel e chter nooit toegege ven. Het is veeleer zo, dat hij door de beheersing van zijn métier en door zijn vermogen in zijn teksten een wereld open te leggen, die het publiek als het zijne herkende, hij zijn be wonderaars in steeds groter getal naar zijn niveau optrok. In toenemende mate onderging men zijn liedjes als een verrij king en als een verrukking. geslaagd om letterkundigen te Daardoor hielp hij mee aan de ontwikkeling van een theater- oultuur, die nu ook op literair vlak erkenning heeft gevonden. Beter laat dan nooit. Nu schrijft de jury, dat de prijs op zijn plaats is door de vaak bewonderenswaardige manier waarop in de gecomprimeerde ruimte van eer liedtekst veel verwoord wordt, door de aan wezigheid van maximale rela ties tussen alle woorden, door de manier waarop spelsgewijs gedachten ontvouwd worden in $11 e eigenzinnigheden en eigen aardigheden van de taal en door uiteenlopende indrukken helder cn tegelijk verrassend te ordenen. Het werk behoort daarom tot het literaire genre, „welk werk overigens niet denkbaar is zonder Annie M. G. Schmidt. Met name noemt de jury de liedjes Arme ouwe, Callgirl, Op één been kun je niet lopen, Geld stinkt niet, Dobbe dobbe en Hollandse plantersvrouw in Suriname A.D. I860. Dit is een hele mondvol hoog gestemde lof, een beetje laat voor lieden als Dirk Witte en al die andere dichters van het cabaret, die niet meer in leven zijn, maar in elk geval vroeg genoeg voor een man als Guus. Toch staat dn het hele juryrapport nergens, dat de liedjes van Guus ook leuk zijn om naar te luisteren, dat zij geschreven zijn op de lach en op de glimlach. Het zijn dus toch trage lachters in ons lite raire wereldje, die als laatste groep Nederlanders nog onvol doende zijn bereikt door de teksten van Guus. Voor Guus is er nog een hoop werk aan de winkel. Geruchten willen, dat de AVRO een einde gaat maken aan de AVRO-skoop en dat met die rubriek ook Simon van Collem zal verdwijnen. Desgevraagd zei men bij de AVRO: „We zijn net rond met het zomerprogramma en daar zit Simon van Collem met zijn AVRO-skoop nog in. Half augustus weten we meer van het winterprogramma en omdat het daarna nog enige tijd duurt voor dat op het scherm zichtbaar wordt, zitten we al tegen de winter aan, zodat Simon ook in het najaar nog enige pro gramma's voor ons verzorgt. Wat er daarna gebeurt staat niet vast". Simon Collem: „Via via vernam ik, dat de AVRO-skoop gaat verdwijnen, maar officieel weet ik niets. Het zou de bedoeling zijn om een algemene kunstrubriek te openen, waarvan ik het filmgedeelte zal verzorgen. Maar nogmaals, officieel weet ik niets. Ik wacht maar af". Simon van Collem: .Voorlopig blijk ik nog" Raymond Burr, de oude Ma- We schreven onlangs al, dat Raymond Burr vindt als Ion Raymond Burr vindt als Iron side lang genoeg in zijn rpl- stoel te hebben gezeten. Hij wil uit zijn stoel en hij wil uit zijn tv-populariteit om in alle rust weer eens een gewone film te kunnen maken. Voor hij Ironside werd, schit terde hij als Perry Mason in de advocatenserie naar het ge lijknamige boek, welke serie van '62 tot '66 ook op het VA- RA-scherm te zien is geweest. Bij CBS heeft men het plan op gevat om een tweede serie te gaap wijden aan de Nieuwe Avonturen van Perry Mason. Raymond Burr liet zich hier voor echter niet strikken. Men heeft intussen een opvolger ge zocht en gevonden en wel in de persoon van Monte Mark ham, momenteel als typeur en als aangever voor Debbie Rey nolds werkzaam in een Broad- way-show. Monte Markham: „Dat zal een heel andere Perry Mason ople veren, want Burr deed het op zijn manier en ik doe het op de mijne". Burr is een beetje een gezette man, die naar buiten toe een rustige indruk maakt, ofschoon van binnen bevangen door de spanning, die het oplossen van een misdaad met zich mee brengt. Monte Markham is een heel andere type. Hij is lang, athle- tisch en 37 jaar. Wat hem van binnen beweegt kan men aan zijn uiterlijke reacties waarne men. Over zijn uitverkiezing is Mon te opgetogen. Hij steekt dat niet onder stoelen of banken. Met een jongensachtig enthou siasme zegt hij: „In mijn bes te toneelrollen speel ik per avond voor niet meer dan en kele honderden mensen. Ik weet, dat je als acteur een beetje moet afgeven op de tv, maar nu bereik ik met mijn werk op de tv miljoenen kij kers tegelijk. Dat is een feit, dat je als acteur reden tot gro te tevredenheid bezorgt. Ik weet niet of men ooit voor mij een fanclub zal oprichten, maar de verschijning van een acteur op de tv duidt op een stukje succes in zijn werk en dat wil ik graag waarmaken. Het is natuurlijk een heel ding, zo vertelt hij aan The Chris tian Science Monitor, om je privé-leven daarvoor op te of feren en een soort van per soonlijk bezit van de massa te worden. Ik zou graag met mijn kinderen naar het luna park Disneyland gaan zonder vader verplicht -te zijn een val se baard aan te doen". Monte heeft twee kinderen, een meisje van 11 en een zoon tje van 5 en een van de rede nen waarom hij de Mason-rol heeft geaccepteerd is, dat hij als acteur wel eens af wil van het reizen en trekken van de diverse toneelgezelschappen, waarvan hij deel uitmaakt. 'Ook zijn vrouw keek al lang uit naar een gelegenheid om zich blijvend te kunnen vesti gen. Zij zegt: „Wat heb je aan een gezin als je zelden of nooit bij elkaar bent?". De laatste maanden deed hij samen met Debbie Reynolds de Broadway-productie Irene. Monte Markham zag er tegen op om elke avond weer dezelf de rol te moeten spelen. Ook daar komt nu een einde aan, want intussen zijn de opnamen voor Perry Maso» al begon nen. Debbie vindt het jammer, dat Monte er uitstapt. Vóór haar wordt momenteel een an dere partner gezocht. Dat is niet eenvoudig, want evenals Monte zal ook diens opvolger moeten fungeren als aangever voor Debbie, om wie het pu bliek naar Broadway komt. Monte Marham heeft de Wa tergate-hearings op de tv ge zien en is zich ervan bewust, dat aan de hand daarvan het publiek ee.n bepaald beeld overhoudt van het optreden van een advocaat. Met hei klassieke filmtype van de ad- Joop (Geesink) en Karei (Prior) zijn opgetogen over de wijze waarop Els Nijssen hen uit de problemen heeft gehol pen met de presentatie van NOS-kiosk. „Dat hadden we eerder moe ten weten", riepen beiden bij na in koor uit, „dan hadden we al die praatjes niet hoeven af te wachten van Antoine (Bodar) en Ineke (Swane- velt)". Intussen is besloten, dat Els Nijssen, de weggelopen orp- roepster bij de NCRV, tot het bittere einde toe NOS-kiosk zal blijven presenteren, nog een keer of vijf. Voor Els Nijssen kwam deze ontwikkeling als een grote ver rassing, als een kans om zich waar te maken. Onlangs liep zij enigszins mismoedig weg bij de NCRV. Na negen jaar omroepen zonder ooit. een kans te krijgen op iets anders zag zij het niet meer zitten. Al had zij maar eens een keer een pa nel mogen doen, een heel klein stapje om te bewijzen, dat er meer in haar zit dan de NCRV vermoeden kon. Els: „NOS-kiosk is zo onver- wacht in mijn leven gekomen, dat ik mijn vakantie ervoor opzij heb gezet. Ik denk niet, dat het er deze zomer nog van komt. Ik tref het niet, dat NOS-kiosk niet in de gunst staat bij de recensenten. Bo vendien val ik plotseling in iets heel nieuws, alles is me onbekend, van het decor tot de regisseur. Ze zeggen wel eens, dat elke omroepster zo nodig moet, maar ik ben met de tv groot geworden en daar wik ik mijn waarde bewijzen. Ik kan nu natuurlijk geen stempel meer op dit programma zet ten. Daarvoor is het al te zeer een eigen leven gaan leiden, maar ik zal mijn best doen om NOS-kiosk nog iets van mezelf mee te geven". vocaat kan de acteur voortaan niet meer volstaan. Er zal een heel andere figuur voor in de plaats moeten komen, een type dat meer beantwoordt aan de werkelijkheid. Er is trouwens nogdl wat veranderd in de sa menleving sinds in 1962 de eer ste Perry Mason-aflevering op de buis kwam. Toe.n kon een advocaat het zich nog permit teren lichtelijk naïef te zijn. Nu moet hij tonen een heldere denker te zijn en zich sterk be trokken weten bij de zaken en de mensen met wie hij te ma ken heeft. Bij de VARA kijkt men al met belangstelling uit naar deze nieuwe Perry Mason-serie. Els wil tonen wat ze waard HOU HET SCHERM IN HET OOG iarilyn Monroe in de hoofdfilm van vanavond „Gentlemen prefer blondes" vanavond op het scherm bete kende in 1953 een doorbraak voor Marilyn Monroe, die tot op dat moment alleen maar beschouwd werd als een fraaie decoratie maar zich in deze showfilm tot ie ders verrassing ontpopte als een talentvol comedienne. Het gegeven, gebaseerd op een niemendalletje van Anita Loos, dat in 1925 onverwacht een ijzer- sterke best-seller werd, gaat over een ambitieus blond meisje, Lore lei Lee, dat rastbesm*en *s een millionair aar de haak te slaan en tevens alles in het werk stelt om haar minder vooruitstrevende vriendin (Jane Russell) aan een welgestelde partner te helpen. Maar het verhaaltje is bijzaak in deze versie uit de jaren vijftig ne totaal ondergeschikt gemaakt aan de zang- en dansnummers, waar van het „Diamonds are a girls best friend" wel de absolute top per is. Wie nog eens MM in haar gloriejaren wil zien, moet deze pretentiloze musical niet over slaan. Ned. I 21.10 uur. De vrouw De aflevering van Gamma. KRO's wetenschappelijke rubriek, introduceert een indrukwekkende internationale onderneming: de uitgave in het Engels (door Van Gorcum in Assen) van een reeks boeken, ten minste tien, die een volledig overzicht bevatten van alle bronnen en gegevens, die be trekking hebben op het ontstaan van het christendom en het Nieu we Testament. Het eerste deel, getiteld „Het Joodse volk in de eerste eeuw", verschijnt dit na jaar. De Gamma-redaktie heeft al uit dit eerste deel het onderwerp voor haar programma gekozen: het dagelijks leven en de positie van de vrouw. De studie hiervan is geschreven door prof. S. Safrai, van de Universiteit van Jeruza lem, met wie in nauwe samenwer king het programma is samenge steld. De uitzending heeft twee gedeelten, die overigens in elkaar lopen. Eén deel is een „vertel ling" door Carol Linssen, Christi ne Ewert en Aad van den Heuvel aan de hand van teksten uit de Bijbel en rabbijnse en talmoedi- sche bronnen; het andere deel is een filmische verkenning van ele menten, die uit die tijd bewaard zijn gebleven. Daartoe is (door Hans Koekoek) gefilmd in Arabi sche dorpen, in een Yemenitische gemeenschap, o.a. bij een brui loft, op een vrijdaguvondviering en in een traditionele keuken in Israël. Ned. I 20.20 uur. NEDERLAND I België Nederlands NOS 18.45 KM de clown 18.55 Journaal KRO 19.05 De familie Ashton 20.00 Journaal 9 20.21 De vrouween lastdier 21.10 Blondjes genieten de voorkeur, speelfilm 22.40 Journaal 18.55 De Fabeltpjeskrant19.00 Fr; de schrik der kattVi, tekenfilm; 19.. Sporttrlbune19.33 Zoeklicht; 19,3 Weerbericht; 19.45 Journaal: 20. De Trojaanse vrouw, film; 22.00 E stemming Noordzee, natuurserie 22.30 Vergeet niet te lezen, boeket 23.05 Joi ïaal. 17.55 Journaal; 20.00 Journa weerbericht; 20.15 Monitor; Alles of niets: 21.45 Mtt 15 ln de Tod, documentaire; 22.50 Der Pol; NEDERLAND II NOS Kini de clown 18.55 Journaad AVRO 19.05 De avonturen van Toornai en de olifant 19.30 Er. dan is moe d'r nog, serie 20.00 Journaal Peyton Placé 21.10 Cannon, detectives ertie 22.H0 Tel e v'izi er-magazj ne 22.50 AVRO-sChaalktoornooi 1973 23.00 Journaal 23.05 Recht op de burger af (Teleac) 17.30 Journaal Duitsland III NEDERLAND NOS 18.45 Kini de clown 18.55 Journaal NCRV ■9 19.05 De geheime schatten v de Rode Zee 19.30 Op hét Europese Wildspoor 20.00 Journaad 20.24 Zo vader, zo zoon 20.45 Rechtstreeks uit New Orleans 21.10 Voortvluchtig, serie 22.00 Hier en nu 22.30 Geestelijke liederen 22.40 Journaal van een zeevaarder 21.10 Wie, wat waar 9 21.35 Een groot uur U, met Koos Postema NOS 22.45 Den Haag vandaag 22.55 Journaal iSclgië/xNederliuids IS.55 De Fabeltjeskra NEDERLAND II Duitsland II 17.30 Journaal en weerbericht; Mosalk; 18.05 Die Drehscheibe; NOS 18.45 KM de clown 9 '18.55 Journaal VARA 19.05 Klaartje, Tip en Ba'Hthasar 19.10 De Stratemakeropzee- show 19.30 Het géhe'im van de blauwe sprinkhaan 20.00 Journaal 20.21 De Onediin-lijn, kroniek Duitsland III 18.30 Sesame netje: 19. Street: 19.00 Zandman- Ihre Heimat - u Heimat; 19.15 Hierzulande - Heutzu- 20.00 Journatil ichit; 20.15 .lunlkatlon; 20.45 Mengen, Zufall und Statlslik: 21.00 Derbv Dav-KIrmes der Nation; 21.45 Journaal; 22.05 Yaak Yarsunke liesU HILVERSUM 1 Koninklijke Luchtmacht. 19.00 (S) Filter: jongerenprogramma. 19.30 (S) Llterama: radiokroniek boeken, schrijvers en te 20.00 Nieuws. 20.05 AvondoVerden- klng. 20.15 Londens Symfonie Orkest an Nieumeghen. I MÏddelnerdériands spel. 22.10 0.40 (S) Mal ties en lichte grammofoonmuziek 21.45 Uitgebreide reportage. 22.41 Bond zonder Naam. NOS: 22.31 Etherleergang. 23.2i Woodwind Quintet; n 23.55.24.00 Nieuw». HILVERSUM 2 18.00 (S) NCRV Combo Corner. 18.19 Uitzending van de Boeren Partij. 18,30 Nieuws. 18.41 Toelichting bij het nieuws. 18.48 (S) Kapel van de NOS: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.00 Nieuws. 19.02 (S) Nederland-non-stop. 20.00 Nieuws. 20.02 Radiojournaal.20.05 Take the 8-train. 21.00 Nieuws. 21.02 De negen uur-show. 22.00 Nieuws. 22.02 (S) Superclean Dreammachlne. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23 02 (S) Vanavond laat. 24.00 Nieuws. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Droom-Top-Tlen. 0.55-1.00 Nieuws. HILVERSUM 1 Nieuws. 7.11 Ochtendgynv 10 CS) Dag met een gaat- 8.00 Nieuws en om 8.11 (9.35-9.40 Waterstanden), iu.00 tS) Voor de kleuters. 10.10 (ged.S) Ar- (gr). (11.00 Nieuws; HILVERSUM 2 KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke luzlelc (gr.). (7.30 Nieuws. 7.41-7.50 Rondom twaalf vor ledereen, met Paris vous parle e berichten. üve 12.30 Uitzending al. 13.21 (S) Pluilo- muzlek. 13.54 (S) Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee; KRO's pauzeprogramma. (12.22 Wij van het land. 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41-12.50 Echo. 13.00-13.05 Raden maar.) 14.00 Schoolradio. 11.30 (S) Interlokaal op 15.30 Nleuv lichting: Nieu\ taar. 16.10 (S) Voor de kleuters. 16.30 tS) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel een beweeglijk pro. gramma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelingen. de Nederlandse Antillen. Spreker: J.A. Hermelijn. 17.10 Voor de kleuters. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM 3 VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Eddy Becker. 9.00 Nieuws. 9.03 iS) Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke geva rieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Eddy Becker. (14,00 Nlei - dras (17.00 Nieuw. Tv.-programma's voor gastar beiders? Daar zijn we best voor. Die mensen verdienen mee het zout in ons welvaartspap en heb ben er gewoon een beetje recht op dat ze mee kunnen profiteren van onze welvaart. Men heeft de mogelijkheid tus sen puur-gerichte programma's waarbij Nederlandse kijkers niets-begrijpende toekijkers zijn, en tweetalige programma's die tevens „ontmoetingsprogram ma's" zouden kunnen zijn. De NOS heeft tot taak „ontmoe tingsprogramma's" te maken en koos derhalve voor de andere mogelijkheid. Jammer genoeg op het verkeerde tijdstip, t.w. met een medisch programma ais zondagavond-alternatief. Zo'n programma behoort naar onze smaak te staan tegenover Zeskamp, Vuist, BB-quiz of iets dergelijks. Dan zijn de meeste Nederlandse kijkers toch al on der de t.v.-pannen. Het programma zelf: veel lied jes en dat is natuurlijk alii'd raak, zeker met onverwoestbare Amalia Rodriguez in de hoo'd- rol. Maar „vaderlandse geschie denis" lijkt ons niet het eerste waar zo'n gastarbeider op zit te wachten. Eerder in eigen taal Informatie over het „gast land geloven we. De AVRO heeft het aloude „Drieluik" weer van zolder ge haald. Nieuwe Oogst was wissel vallig van kwaliteit, maar de drie die hogerop gaan verdienen dit. Een beetje paf stonden we van Margot Gerritsen. Die zong en belandde ineens op internatio naal niveau. Een beetje voor zichtigheid geboden: wat was van haarzelf, wat was geleend van een andere creatie? Als dit laatste niet het geval was heb ben we de start van een wellicht grote carriere gezien. Drieluiks „Wie van de drie" is een lachtert'e aan het worden. De panel-leden maken er een snel-verdiende schnabbel van, nemen niet de moeite zich enig zins voor te bereiden. Voorbeeld „Wat is een Kamper ui?" werd gevraagd, om er achter te ko men welke haringverkoper echt was. Tn K^O's Erand-vmt h>»d nrof. Shan'tn r"anhaf''g stand te gen nr.d^rvra«ar Snhwinter. B:j goed standhouden is hard- i het de ondervraagde, bleek wel. De recente promotie van het eelvpaar Gresnigt over gezinnen met diep-zwnkzinnige kinderen leverde aangrijpende informatie over een zaak waar we allemaal wel 'eens tegenaanlopen. Vg. 1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2