SCHEURING DREIGT IN NKV Grote werkloosheid in Leiden en Den Haag eist maatregelen Christen-democraten voorzichtig verder Vijf leden van één gezin vonden dood blij maker Leonid Breznjev Inbrekers actief in Sassenheim Ouders in arrest na dood kind Noordwijk al voor helft kampioen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119538 MAANDAG 25 JUNI 1973 TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.05 uur Family Ashton, 20.20 uur De vrouw een last dier, 21.10 uur Blondjes genieten de voorkeur, film. Ned. II: 19.05 uur De avonturen van Toomai, 20.21 uur Peyton Place, 22.00 uur Televizier. ZONNIG Zonnig en droog. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtin gen. Minimumtemperaturen rond 14 graden, maxima mor gen van 20 graden aan zee tot 27 graden in het binnenland. Morgen: zon 04.21 tot 21.04, maan 00.47 tot 16.38, Scheveningen hoogwater 10.41 en 23.13, laag- water 06.09 en 18.44. UTRECHT Waarnemend- voorzitter W. J. L. Spit van het NKV heeft vandaag er kend, dat er binnen zijn vak centrale hevige spanningen aan wezig zijn, die een bedreiging vormen voor de organisatori sche eenheid in het NKV. „De onontbeerlijke eensgezindheid is in het geding", zo zei hij bij de opening van de verbonds- raadsvergadering, overigens de verwachting uitsprekend, dat tijdens de thans op gang zijnde besprekingen de gelede ren weer gesloten kunnen wor den. De heer Spit noemde in zijn toespraak geen namen van bonden, die oppositie voeren. Het is echter wel bekend ge worden, dat de beambtenbon- den (BVA en Unie B.H.L.P.) het zeer oneens zijn met het inkomensbeleid van de vakcen trale en ook met de algemene doelstellingen van het NKV. Vooral wat betreft het bevor deren van zaken die niet tot de directe belangenbehartiging van de leden gerekend kunnen worden. De B.V.A. (vereniging van werknemers bij banken, verzekeringsbedrijven en ad ministratieve kantoren) stoot er zich aan. dat de vakbewe ging bovendien allerlei oneigen lijke eisen stelt aan de rege ring en dreigt, dat niet zal worden meegewerkt aan een centraal akkoord als die eisen niet worden ingewilligd. Dit ondermijnt de parlementaire democratie, zo meent deze vakbond. Het gaat erom, aldus de heer Spit in zijn rede of men 'n vak centrale wil. die zich beperkt tot een direkte of brede, maar toch wel afgepaalde belangen behartiging dan wel een vak centrale, die daarnaast maat- schappijhervormend wil optre den. In het laatste geval treedt de centrale leidinggevend op, zijn de aangesloten bonden sterk solidair met prijsgeving van een stuk eigenbelang. In het eerste geval opereren de bonden veel zelfstandiger en treden belangstellingen sterker aan het licht, omdat elke door een bepaalde bond vertegen woordigde groep werknemers de eigen positie sterk op de voorgrond stelt. President Nixon heeft afscheid genomen van zijn charmant optredende gast Breznjev, die in Amerika veel harten heeft veroverd. Hoe ongedwongen de Russische partijleider optrad bleek zondag nog eens bij zijn begroeting van de cowboy-acteur Chuck Connors. Breznjev omhelsde hem op stevige, Russische manier, waarbij Connors Breznjev ev eneen handje hielp door hem een flink stuk op is tillen. Over de laatste dagen van het bezoek van Breznjev. die vanavond in Frankrijk moet arriveren, zie elders in deze krant. AMIENS In het ziekenhuis van de Franse stad Amiens ligt de vijf jarige Onno Wiltink. Hij is de enige die een frontale botsing op de autoweg ParijsRljssel overleefde: zijn vader, moeder, zusje en twee broertjes kwamen om bet leven, evenals een Spaanse automo bilist. longerenbeitrs foung '73 in Groenoordlial felDEN De eerste Nederland se Jongerenbeurs „Young '73" tal van 16 t/m 25 november 1973 in de Groenoordhal te Lel den gehouden worden. Het stre ven van de organisatoren is om loveel mogelijk branches bijeen e brengen, die betrekking hob- len op het publiek in de leeftijd an 15 tot .30 jaar. Door dit ge- Ichte pubiiek krijgt de gehele icurs een exclusief tintje. Ver- Ier verschilt deze beurs in niets n andere beurzen, programma zal gevuld wor- len met optreden van bekende irtiesten, Dopgroepén, kabaret- n jazzgroepen. Deze artiesten uilen iedere avond ongeveer en uur optreden. De toegangs- irijs, 3 gulden 50, moet betrek- elijk laag beschouwd worden ndien men beseft dat deze ar- iesten voor hun eigen shows eel meer vragen, 's Middags rorden er modeshows, missver- liezingen, sportdemonstraties n dergelijke georganiseerd. )ok hebben de drive-in shows 'an Radio Veronica en/of radio loordzee toegezegd te zullen tomen. (Van onze parlementaire redactie) (EN HAAG/LEIDEN. De werkloosheid in de Randstad Hol land ontwikkelt zich zorgwekkend. Leiden bijvoorbeeld heeft een werkloosheidbestand van 4,1 procent dat ver ligt boven het landelijke gemiddelde van 2,8 procent. In Den Haag is het al niet veel beter met een percentage werklo zen van 3,0 procent. Het gevolg van deze situatie is, dat de Randstad Holland nauwelijks meer uit de voeten kan. !Het grote knelpunt voor de vier steden is, aldus een nota van minister Boersma van Sociale Zaken, de aanwezig heid van grote aantallen Nederlanders van overzee en 'van buitenlandse werknemers. Zoals bekend heeft de gemeente Rotterdam onlangs, met het oog onder meer op de werkloosheid, het aantrekken van buitenlandse werknemers voor een jaar stop gezet. De kans is groot, dat dit voorbeeld ook elders in de Randstad gevolgd wordt. Volgens de nota Boersma komt de langdurige werkloosheid vooral voor bij handels- en kantoorper soneel, bij bouwkundigen, inge nieurs, konstrukteurs en teke naars. In Rotterdam valt de langdurige werkloosheid vooral in de metaalsector. De regering wil deze hardnekkige situatie bestrijden met in totaal 250 mil joen gulden. Zij denkt daarbij aan omscholing, bijzondere maatregelen voor schoolverla ters, die niet aan de slag kun nen, aan het zoeken naar ade quate werkgelegenheid voor o.m. onderwijzers en academici, tijdelijk werkgelegenheid geven aan bepaalde groepen in de bouwnijverheid buiten de Rand stad e.d. Het gezin Wiltink (vader, 41, was een internist uit Mijnsheren- land) was van een vakantie in Spanje op weg naar huis. Op de andere rijbaan, naar het zuiden, reed de 42-jarige Spanjaard Jose Barreira. Hij werd geraakt door een auto die hem wilde In halen. Barreira's wagen sloeg in de berm over de kop en de Spanjaard kwam om. De andere auto bestuurd door een Parijze- naar schoot echter door de mid denberm en sloeg tegen de eer ste de beste tegenligger, de auto van de heer Wiltink. De auto van de Parijzenaar brak In tweeën en de bestuurder kwam er redelijk af. Vijf leden van het gezin Wiltink waren echter op slag dood. Op de autoweg E-10 tussen Breda en Antwerpen vond zaterdag een ongeluk plaats, waarbij één Nederlander om het leven kwam en vijf Nederlanders en een Deense gewond werden. Het ongeluk ontstond doordat een vrachtwagenchauffeur remde omdat hij gehinderd werd door rook van een in brand geraakte berm. Het ïiraiicl in bar New Orleans: 29 doden tW ORLEANS (AP) - Door brand die razendsnel op rich heen greep, zijn zondag avond in een bar op de tweede j IVerdiepIng van een huls in de Franse wijk van New Orleans 19 mensen om het leven geko- P. In de weinige ogenblikken dat de bar geheel In vïam- stond, wisten nog enkele sen zich te redden door uit amen te springen. Jor zover bekend zijn 15 perso den gewond. De oorzaak van dc brand staat nog niet vast, het is evenwel vrijwel zeker dat het vuur is uitgebroken op een trap [naar de tweede verdieping. En- jke'e ooggetuigen hebben ver klaard dat een onbakente klant brand heeft gesticht in het toi-1 'et. Ook de politie houdt met j Ueze mogelijkheid rekening. aldus de nota-Boersma, zonder meer dringend noodzake lijk, dat naast spreiding rijks diensten, naast de selectieve in vesteringsregeling ten gunte van zuid- en noord-Nederland voor de thans reeds ruim 30.000 langdurige werklozen met spoed maatregelen getroffen worden. Deze langdurige werkloosheid is „sociaal onaanvaardbaar en economisch ongewenst". j Vandaar extra geld aan o.m. Lei- dpn en Den Haag, ook voor het j vei beteren van de oude stads wijken. Een transporttoestel van het merk Comet van de Britse luchtmacht wordt hier met succes afgeremd in een nieuw schuimbed. Het schuim was aangebracht op het eind van de landingsbaan om het afremmen van doorschietende toe stellen uit te proberen. Het schuim hardt snel na het uitspreiden, maar kan opnieuw worden gebruikt. De Cornet werd binnen 60 meter afgeremd en bleef zoals de bedoeling was onbeschadigd. SASSENHEIM In de nacht van zaterdag op zondag is in Sas senheim op een drietal plaatsen ingebroken t.w. op twee adres sen in de Hoofdstraat en op een in de Hortuslaan. In alle drie de gevallen kwam men via de ach terzijde binnen. Op één adres in de Hoofdstraat werd een kistje sieraden, met een waarde van 800 tot 1000 gulden, buitge maakt. De bewoners van de an dere twee huizen misten slechts kleine bedragen, 130 en 16 gul- ROTTERDAM, (ANP) Vermoe delijk door verwaurlozing door zijn ouders Is in Rotterdam een vierjarig jongetje gestorven. De vader (25) en moeder (SI) zfln gearresteerd. Het medisch onderzoek naar de oorzaak van de dood van het kind is nog niet afgesloten. Het echtpaar heeft nog drio kinde ren van 5 jaar, anderhalf jaar en regen maanden, die allen in goede gezondheid verkeren. Minister van Nieuw Zeeland naar Franse kernp roeven WELLINGTON (AP) - Het Nieuwzcelandse kabinet heeft de minister van Immigratie, Era ser Colman, door loting aange wezen om met hel Nieuwzce landse fregat Otago als officieel regeringsvertegenwoordiger mee te varen met een protest vaart naar het Franse gebied voor kernproeven op do Muru- roa atol. De Otago znl op 28 Juni uit Auck land vertrekken voor de 2600 mijl lange reis naar het proef gebied. Het schip heeft 242 man schappen en vijf journalisten aan boord. Australische regerlngsfunktiona- rlssen verwachten dat Frankrijk de eerste kernbom van zijn nieuwe reeks proeven het ko mend weekeinde tot ontploffing zal brengen. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT/APELDOORN A.R. en C.H.U. willen nauwere samenwerking en uiteindelijk samengaan met de K.V.P. alleen toestaan als daarbij het evangelie duidelijk als dé in spiratiebron en hét uitgangspunt wordt er kend. Dat betekent dat de vorming van een echte open partij, waarin andere inspiratie bronnen een gelijke plaats innemen, van de baan is. Daarover heerst bij een flink deel van de K.V.P. thans grote teleurstelling, evenals over het feit dat de nieuwe christen democratische volkspartij dit jaar nog wel niet van de grond zal komen. Wat er zeer spoedig wel komt is een samen werkingsverband onder de naam Christen Democratisch Appèl (C.D.A.) dat zich tot het gehele Nederlandse volk zal richten. In de nieuwe organisatievorm moet zowel aan de politieke eenheid als aan de geestelijke ver scheidenheid van de drie partijen recht wor den gedaan. Een gelijkluidende resolutie daarover werd zaterdag door de partijraden van K.V.P., A.R. en C.H.U. aanvaard. Bij de K.V.P. ge beurde dat met 67 tegen 18 stemmen en één onthouding. Bij de A.R. kwam de resolutie er met 170 tegen 38 stemmen door, maar pas na amendering terzake het evangelie als enig uitgangspunt (116 tegen 80 stemmen). Bij de C.H.U. kreeg de resolutie een drie kwart meerderheid, nadat een voorstel tot 1 uitstel van beslissing met 435 tegen 176 stem-1 men was verworpen. Dit najaar komen de drie partijraden weer bijeen om te beslissen over de voor 1 okto ber a.s. door het C.D.A.-bestuur in te dienen voorstellen inzake de integratie van de acti viteiten van de drie partijorganisaties en taakverdeling tussen de drie wetenschappe- j lijke instituten. Ook voor u is er 'n originele U kunt dit handige roestvrij stalen zakmesje al bijna het uwe I noemen. Slechts het opgeven van een nieuw abonnement is alles I wat wij u ervoor vragon. Stuur vandaag nog de bon In en verdien Kdaarmee dit fraaie, met zwart vinyl afgewerkte zakmesje. II IBBIII Noordwijk Het openingsdoel punt van de jarige „Stip" Duyn- dam deed zaterdag in Noord- Grote vreugde na het tweede doedpunt van Noordwijk. Al- bert Spapanderman (10) heeft keeper Van de Meeberg van RBC voor de tweede maal gepasseerd. wijk de hel losbarsten. Noord wijk kreeg vleugels en liep ge makkelijk uit tot een 3-0 voor sprong. Een gebrek aan conditie en routine èn twee ongelukkige wissels betekende bijna Noord- j wljks ongeluk. Het verband was uit de ploeg en RBC kon vlak voor tijd tot 3-2 terug komen. Een gelijkspel woensdag in Roozendaai zal voor de Noordwijkers genoeg zijn om zich algeheel kampioen van Nederland te kunnen noe men. Pas na afloop van Noord- wijk-RBC besliste de KNVB dat bij eventuele winst van RBC een derde beslissende wedstrijd gespeeld zal worden. Zie verder elders in dit blad. v Stuur het zakmesje n LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1