Financiële zorgen dreigen na geslaagd relhockeytoernooi Eddy Merckx zorgde veer verrassing: tweede plaats Formule 19-race eiste opnieuw mensenleven Gelier ontevreden met puntendeling Wereldrecord voor schutter Eric Swinkels «VALKENSWAARD Jorge Villaconte, de aanvoerder van de nationale Spaanse rolhockeyploeg, maakt in zijn lands taal de alleen Brabants sprekende juffrouw achter de tap van uitspanning „De Dennenberg" overduidelijk wat hij wilde. Met een triomfantelijk gebaar overhandigde hij haar de enorme beker, de eerste prijs in het jubi- leumtoernooi van de Nederlandse Rolhockey Bond met het verzoek de bokaal onder de tap te houden. Even keek zij angstig maar zette daarna resoluut de kraan aan. Ter wijl het bier in de beker stroomde discussieerde zij met een collega over de vraag hoeveel pilsen zij hiervoor in moesten rekenen. Vijf was wel een beetje weinig, tien gingen er zeke r in. H et duur de wel lang voor hi j wol was, zeker !wel twiintfig. Tenslotte werd de knoop doorgenakt op dertig maal tachtig cent. Met twee vrouw werde de "koe ler met champagne" weer aan Vitlacorte teruggegeven. Niet alleen de Spaanse ploeg, de wereldkampioenen van 1972, vierde feest. Ook bij de Neder landers was er volop vreugde. Joop Bruyn, de trainer en coach, zat na afloop van het toernooi, waaraan ook Duitsland België en Portugal deelnemen, ergens achteraf alle emoties nog eens te verwerken. Om de paar seconden moest hij op staan om weer een gelukwens in ont vangst te nemen, tussendoor vond hij tijd om zich veelvuldig met een eens wit zakdoekje over het bezwete voorhoofd te strijken. Nadat Nederland vrij dag iedereen al verraste door Europees kampioen '71 Portugal met 21 te verslaan leverde de nationale ploeg gisteren weer een onmogelijke geachte pres tatie door Spanje op een gelijk spel van 2—2 te houden. Joop Bruyn: "Dit had ik in mijn stoutste dromen niet durven verwachten, dit slaat alles. Het is cverduidelijk dat wij met het rolhockey op de goede weg zijn. Dit resultaat is voor ons een enorme stimulans voor de Euro pese kampioenschappen, die in augustus in Duitsland worden gehouden. Ik mik nu op de der de plaats, nog hoger zou irreëel zijn. Spanje en Portugal versla .ie maar een keer per jaar." Ge zien de knappe duels tegen de landen va nhet Iberisch schier eiland wekt de nederlaag van 50 tegen Duitsland grote ver bazing. Joop Bruyn: ,,De spelers waren teveel geschrokken van- hun prestaties om zich tegen Duitsland optimaal ir, te zetten Niet één speler faalde, nee de (Van onzi. sportredactie) VALKENSWAARD Het heeft er lang naar uitgezien dat de heer Teeuwen, voor zitter van de NRB, de eer ste prijs aan Nederland zou kunnen uitreiken. Daar was echter de volle winst op Spanje voor nodig. De hoofdprijs was een verzil verde beker (waarde dui zend gulden) in de vorm van een Europa-cup. Deze bokaal was beschikbaar ge steld door de Hagenaar Van Proosdy. Nederland, dat als tweede eindigde, ontving een beeld van een rolhoc- keyer, een geschenk van coach Joop Bruyn. Portugal eindigde cp de derde plaats, West Duitsland werd vier de, terwijl België puntloos ais vijfde en laatste eindig de. Rob Olthof, één van de uitblinkers in het rolhockeyteam Vraag Sportief gezien was het jubileum- toernooi van de NRB dus een groot succes. Toch moet de vraag of dit prestigeobject van et-n van Nederlands kleinste bonden ook op andere gebieden geslaagd mag worden genoemd met nee worden beantwoord. In van te voren verstrekte pers- HONGAARSE TURNPIOEG TE STERK BOEDAPEST Hongarije heeft de zaterdag en zondag in Boeda pest gehouden damesturninter- landwedstrijd tegen Nederland gewonnen met 366.55 tegen 352.55 punten. In het individuele klassement be zette de 15-jarige Hongaarse Krisztina Medveczky de eerste plaats met 75.55 punten, op de tweede plaats gevolgd door haar 17-jarige landgenote Aniko Kery met 75.05 punten. Op de volgende plaatsen eindigden: 3. Joke Kos (Ned.) 72.40 pnt; 4. Bellak (Hong.) 71.60 pnt; 5. Ans Dekker (Ned.) 71.50 pnt; 6. Sommer (Hong.) 71.15 pnt. De Hangaarse damesploeg eindigde bij de Olympische Spelen te München op de derde plaats. De Nederlandse keurturners heb ben dit weekeinde in Helmond een wedstrijd tegen West-Duits- land kansloos met 504.35477.95 verloren. De Westduitser Peter Diehl eindigde met 104.60 pun ten als eerste in het individuele klassement voor zijn broer Manfred Diehl, die 103.70 pun ten behaalde. De beste Neder lander was veelvoudig kam pioen Cor Smulders met 101.65 punten. Zo verloor Jon Timman Wit: G. Sax Zwart: J. Timman. Gespeeld ln de 10e ronde 3 Pbl-c3, Lf8-g7. 4. Lfl-e2, Pg7-f6. 6. PKl-f3. 0-0, 6. 0-0. Lc8-g4. 7. Lcl-e3, Pb8-c6. 8. Ddl-d2, Tf8-e8. 9. Tal-dl, n7- a6. 10. Le3-g5, Dd8-bS. 11. Dd2-e3, e7-o5. 12. D4xe5, d6xe5. 13. Le2-c4, PcG-a5. 14. Lc4-e2, PfS-h5. 15. Pc3-d5. *7-16. 16. Lg5-h6, e7-c6. 17. Pd5-b6. Lg7xh6, 18, De3xh6, Tdlxd8f, DbSvdS, 21. Pb6xaS. Dd8xn8. 22. Dh6-h4, Pf4xe2t. 23. Telxe2. Lg4xf3. 24. Te2- d2, g6-g5, 25. Dh4-h3, g5-g4. 26. Dh3-h4, Lf3xe4. 27. Dh4x g4f, Le4-g6. 28. Dg4-e6f. g8-g7. 29. Td2-d7f, zwart ROUEN De Fransman Jean Pierre Jarier heeft gisteren met een March BMW de grand prix van Rouen voor formule Il-wa- gens gewonnen. Hij legde de 30 ronden (166,290 km.) af in 56 minuten en 20,7 seconden. De Westduitser Jochen Mass ein digde met een Surtees als tweede. Wereldkampioen formu le I Emerson Fittipaldi viel met zijn Texaco Lotus in de laatste ronde uit. Zijn broer Wilson kwam met zijn Ford Brabham als vijfde binnen. Het scheelde niet veel of de race was niet doorgegaan. De deelne mers eisten dat het circuit veili ger zou worden gemaaikt, nadat de Brit Gerry Birrelle zaterdag om het leiven was gèkomen. Dat gebeurde tijdens de training in de gevaarlijke „bocht van de zes broers". De organisatoren besloten 'toen vlak voor (het in gaan van de bocht aan te brengen, waardoor de coureurs gedwongen werden langzamer te rijden. Vóór de race oefenden de deelnemers vier ronden om ziicfh vertrouwd te maiken met het nieuwe „ge zicht" van de boahit. De uitslag Is: 1. Jean Pierre Jarier (Fr.) met March-BMW de 166,290 km. ln 56.20,7 (gem. snelh. 177,76 k/u); 2. Jochen Mass (W.-Dld.) Sur tees 56.40.0, 3. Tim Schenken (Austr.) Motul Ford 56.41.4. Emerson Fittipaldi werd uiteindelijk nog als veertiende geklasseerd. Ja rier heett de leiding ln het klasse ment om de Europese- titel. HIJ heeft 45 puntte. -Mass Is tweede met 30 punten. De verdere uitslag: 4. Derek Bell, En- Zecland. How Ganl/ Nlc John Watson. Mirag< vood Engeland en Engeland (Gulf Mlrag« itand ln het wereldkampioenschap Bij de training voor de grote prijs is de Brit Gerry Birrelle (28) met zijn Chevron verongelukt. Bij het uitkomen van de bocht van de „Six frères" raakte de Brit de vangrails. Volgens oog getuigen was zijn linker voor band lek geraakt. Birrelle, die op volle snelheid reed, kon zijn wagen niet in bedwang houden en schoot met enorme vaart van de weg af. Hij werd zwaar gewond uit het wrak van zijn auto gehaald en overfeed een uur later aan zijn verwondingen in het ziekenhuis Charles Nicol- le in Rouen. ZELTWEG De Fransen Henri Pescarolo en Gerard Larousse hebben gisteren met Matra de 1.000 km op de österreich Ring in Zeltweg gewonnen. De twee de plaats ging naar hun landge noten Jean Pierre Beltoise en Francois Cevert, eveneens in Matra. De Belg Jackie Ickx en zijn Britse teamgenoot Brian Redman eindigden met Ferrari op de derde plaats. JAN TIMMAN verlies in partij tegen Sax HILVERSUM Er is, na de za terdag gespeelde tiende ronde en het beëindigen van de afge broken partijen, duidelijkheid gekomen in het dubbele kwartet (groot)meesters van het AVRO- toernooi. Op kop gaan gedeeld de Rus Gelier en de Hongaar Szabo. Zij bezitten 7,5 punten uit 10 partijen. Daarna volgt de jonge Joegoslavi sche grootmeester Ljubojevic met 5,5 punten. Voor de vierde prijs komen nog Andersson en Saxl elk met 4,5 punten, in aan merking. Het is echter niet on mogelijk dat de nummers zes en zeven, Ivkov en Poloegajevs- ki, ieder met 4 punten, nog om hoog komen. Slechts Jan Tim man met 2,5 uit 10 moet alle hoop op een redelijk resultaat laten varen. Er volgen nog vier ronden. Zaterdag was vooral de kracht meting PoloegajevskiSzabo van belang. De zege voor de Hongaar betekent voor de toch zo briljante Rus, dat hij in deze wedstrijd geen behoorlijk resul taat meer kan boeken. Sax profiteerde van te optimis tisch spel van Jan Timman. Geiler was licht ontevreden. Te gen Ljubojevic had hij behoor lijke kansen op voordeel, doch de tijdnood plaagde hem dusda nig dat hij welhaast voor remi se moest kiezen. Andersson en Ivkov deelden het punt in slechts 15 zetten. Daar mee werd verondersteld, dat de Zweed zijn ongeslagen record of, zo men wil, de reeks remi ses overeind had gehouden. Doch de praktijk leerde anders. In de avonduren moest hij voor de derde maal tegen Ljubojevic aantreden (negende ronde). Hij brak weliswaar weer af, maar capituleerde zondag zonder ver der te spelen. Vanmiddag begon de elfde ronde. Dan heeft Tim man wit tegen Szabo. BERN De Brabander Erik Swinkels heeft zaterdag in Bern voor het grootste succes uit de Nederlandse schuttershistorie gezorgd. Hij zegevierde bij de kleiduivenwedstrijd skeet om de gouden beer met een totaal van 199 uit een mogelijke score van 200. Met deze prestatie evenaar de hij het wereldrecord. De bezetting van de wedstrijden van Bern was vergelijkbaar met die van de Olympische Spe len (waar Swinkels 36ste werd) en die van een wereldkampioen schap. Meer dan zeventig schut ters uit de gehele wereld waren naar Zwitserland gekomen. Hoe uniek de prestatie van Swinkels wel is, wordt duidelijk door een vergelijking met de Olympische Spelen. Daar kwam de winnaar niet verder dan 195. Swinkels haalde toen een totaal van 186. Rectificatie jubiieumprobleem In het „jubileumprobleem", dat vorige week woensdag Is gepu bliceerd, is een fout geslopen. In de opgave van de zwarte stukken staat Lg4. Dit moet zijn Lg2 EN Lh4. communique's en tijdens een persconferentie had men meer malen gezegd er van overtuigd te zijn dat minstens vijf a zes duizend toeschouwers de weg naar de rolschaatsbaan van De Der.ner.berg zouden weten te vinden. Dat viel echter bitter te gen. Bondsperschef Arthur van Rijswijk: "Als er in totaal acht tienhonderd betalende toeschou wers zijn geweest is het heel erg veel. Dit getal heb ik nog erg ruim genomen." Gezien te gen de achtergrond van het met veel trots meegedeelde feit dat het hele toernooi zo'n vijfen twintigduizend gulden zou kos ten, rijst de vraag of de Neder landse Rolschaats Bond niet een beetje boven haar macht heeft gegrepen. Voorzitter technische commissie Joop Lina: „Een dirg is in ieder geval duidelijk: op deze manier moeten wij het in de toekomst niet meer doen. Dit is voor ons niet op te bren gen. Wij moeten bekennen dat wij ons schromelijk in het aan tal te verwachten toeschouwers, waar een deel van de begroting op rustte, hebben vergist". Het publiek in Valkenswaard en om geving bleek niet warm te lopen voor dit evenement van Europe se topklasse. Arthur van Rijs wijk stelde dan ook keihard: "De beslissing van het bondsbe- stuur om dit toernooi in Valkens waard te laten plaatsvinden is foutief geweest. Afgaande op de publieke belangstelling van een clubwedstrijd in Den Haag, bij topduels vrij gemakkelijk acht s negenhonderd, durf ik te zeg gen dat als wij daar hadden ge speeld minstens het dubbele aantal toeschouwers de wed strijden had bijgewoond." Een stelling die door Joop Lina met een knikje wordt bevestigd. Geagiteerd Bondsvoorzitter G. Teeuwen ver wierp op vrij geagiteerde wijze alle verwijten en feiten. "Tn de eerste plaats zitten er van middag al minstens duizend man, dus in totaal zijn er zeker ruim vijfentwintighonderd men sen geweest.En dit toernooi te duur?Hoe komt men erbij? Wij hebben hiervoor talrijke andere series, onder andere in het bui tenland, laten lopen. Daarmee bespaar je toch telkens een paar duizend gulden." Of de rolschaatssport gebaat is bij het lange tijd missen van internatio naal contact liet de heer Teeu- wer. in het midden. In korte staccato-zinnetjes verder pra tend zei hijHet kost een hoop geld, maar het is de moeite waard. En die meningen dat Valkenswaard een foutieve keu is geweest,? daar deugt nie vee' van. Wij durfden geen I te huren, bijvoorbeeld De Uitl (in Den Haag, red.) want n mooi weer gaan de mensen n binnen zitten. En ik ben erv overtuigd dat als wij volger keer deze bezetting weer he Nederland halen, dat er vi meer mensen zijn." Gemaksh ve praatte voorzitter Teeuw weer niet over twee dingen. er gebeurd zou zijn als het h geregend en of de Rolschaa bond nog wel ooit een dergel toernooi zal kunnen houden. wil niet zeggen dat dit op e financieel debacle is uitgelopi laten we zeggen dat er eni problemen ontstaan." de heer Teeuwen tilde ook r. zwaar aan de klachten van Duitse deelnemers die zich a< teruitgesteld voelden bij de ei ste klas gehuisveste Spanja den en Portugezen. "De Du ser? kunnen zich niet aanp sen" was het enige dat hij r, zei. De zeshonderd toeschouwers h; der geen weet van de prob mer. van de heer Teeuwen. genoten van de zon en, moet gezegd worden, het bei rolhockey dat ooit in Nederla te zien is geweest. PAUL HOVIl Graeme Jose, de na een val overleden wielrenner Wielrenner Graeme Jose overleden WENEN De Australische ama teur-wielrenner Graeme Jose (21 jaar), die een ernstige val maakte in de vijfde etappe van de ronde van Oostenrijk, is za terdag aan de gevolgen daarvan overleden in het ziekenhuis van Feldkirch (Vorarlberg), waar- \sSMh heen hij was overgebrackj Graeme Jose, liep bij de een schedelbasisfractuur op. I is niet meer bij bewustzijn g| weest. Jose maakte deel uit 4 de Australische wielerploeg I de Olympische Spelen v£ chen. DEN HAAG In diverse landen van Europa zijn dit weekeinde de natio nale wegkampioensehappen gehou den. Kampioen van Italië, Frank rijk, Spanje en Portugal werden respectievelijk Enrico Paolini, Ber nard Thevenet, Domingo Perurena en Joaquim Agostinho. Voor de Pur- tugees was het de zesde achtereen volgende maal, dat hij de nationale titel op zijn naam bracht. Het Portugese kampioenschap bestond uit twee onderdelen: een wegwedstrijd op za terdag en een individuele tijdrit over 58 ki lometer op zondag. Aangezien zaterdag de verschillen gering waren, viel de beslissing in de tijdrit van zondag. Deze werd door Agostinho gewonnen met een verschil van ruim drie minuten op nummer twee Hercu- lano Oliveira. Hij reed met een gemiddelde van 43.481 km/uur. De eindstand van het Portugees kampioenschap: 1. Agostinho 7.06.31, 2. Oliveira 7.09.38, 3. Pacheco 7.09.52, 4. Godinho 7.10.01, 5. Fernandes 7.10.28. Bernard Thevenet, één van de voornaamste Franse troeven voor de komende Ronde van Frankrijk, zegevierde voor 50.000 toe schouwers op het circuit Cadoudal-Plume- lac, dichtbij Vannes na een solo van bijna 80 kilometer met een voorsprong van meer dan drie m.nuten op zijn voornaamste ri vaal Regis Ovion. Samen met Guillemot en Martin had Thevenet vijftig kilometer no dig om de aanvallers van het eerste uur: Riotte, Rouxel en Moneyron te achterha len. Toen na 155 kilometer de aansluiting tot stand was gekomen, bleef Thevenet even tussen de wielen om 15 kilometer ver der de beslissende aanval te plaatsen. Twee ronden voor het einde was het ver schil 1 minuut 55 seconden. Dat liep verder op tot meer dan drie minuten. Regis Ovion Frans Verbeeck wint in de eindsprint v Eddy Merckx en behaalde daarmee de r tionale Belgische titel. werd tweede, Claude Tollet derde, Je: Claude Genty vierde en Cyrille Guimai vijfde De kampioen België, Italië en Spa je werden in de eindsprint beslist. In Soumagne werd Frans Verbeeck Belgisc kampioen. Hij versloeg in de sprint Ed( Merckx. Willy Planckaert was derde Roger de Vlaeminck vierde. Perure: toonde lich in Barcelona de snelste, f vijftien ronden op het circuit van Mor juich versloeg hij in de eindsprint met bi zonder gering verschil Martos. Het Italiaanse kampioenschap was verbo den aan de wegwedstrijd: de drie vallei' van Varese. Hier won Enrico Paolini na 2 kilometer in de eindsprint van een groep van acht man. Marcello Bergamo wei tweede. Italo Zilioli derde en Franco Bitd si vierde. In Duitsland werd dit jaar bij gebrek ai een sponsor geen nationaal wegkampioei schap voor profs gehouden. Het was eerste maal sinds 1946 dat deze wedstri uitviel. Zwitserland daarentegen had ej uit drie onderdelen bestaand kampiod schap, waaraan overigens slechts neg wielrenners deelnamen. Winnaar we evenals verleden jaar Josef Fuchs, die J individuele tijdrit over 56 kilometer en i bergklim met massastart op zijn nad bracht. Tweede werd Lu'is Pfennings Daze won de individuele berg-tijdrit. ITet Britse v/egkampioenschap ging over d af:tand van niet minder dan 246 km. Wij naar werd Brian Jelly. Hij had een vod sprong van een halve lengte op Leslj West.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14