i@or uitvallen topcoi reurs in TT geen strijd op scherp van de snede Alleen motospech hield Jan de Vries van winst BSSü' In Assen eindigde Grand Prix-seizoen voor Wil Hartog ASSEN Jan de Vries mag de Grote Prijs van Nederland niet winnen. Op het als een biljart laken zo effen circuit van Assen, schijnt voor hem een vloek te rusten. Twee jaar geleden ging Jan de Vries onderuit, vorig jaar werd hij na een zenuwslo pend gevecht verslagen door zijn aartsrivaal, de Spanjaard Angel Nieto, en zaterdag duurde de droom van Nederlands snel ste man in de 50 cc-klasse hoog uit vijf minuten. Toen staakte de Van Veen-Kreidler alle dien sten en moest De Vries, met ze ven punten voorsprong op zijn landgenoot Theo Timmer, de ranglijst voor het wereldkam pioenschap aanvoeren, naar het rennerskwartier, Niet de tech niek, niet de stuurmanskunst, niet de lef om het uiterste eruit te halen, zijn beslissend om de ruim zestig kilometer op een gie rende bromfiets winnend af te leggen. AJs het materiaal het begeeft, is het uit. Voor Jan de Vries blijven er nochtans voldoende mogelijkhe den om de zaterdag opgelopen achterstand van vijf punten op Theo Timmer, die zijn Jamathi met grote regelmaat naar een fraaie tweede plaats achter de felle Zwitser Bruno Kneubühler (Kreidler) stuurde, goed te ma ken. Op het programma staan nog de Grote Prijzen van België (aanstaande zondag) Tsjecho- Slowakije, Zweden, Finland en Spanje. Niet alleen voor Jan de Vries had de strijd op het zonnige, erg winderige, parcours een teleur stellend verloop. De Zweed Kent Andersson (Yamaha), naar Assen gekomen om in de 125 cc-klasse alvast de wereldti tel in te palmen, kreeg een bit tere pil te slikken toen zijn Yamaha reeds na de eersteron- de stuk draaide. Andersson kreeg de motor weliswaar weer op gang, maar moest de drieste achtervolging duur bekopen. In de derde ronde vloog hij uit een bocht en dat was ook voor de supersnelle Zweed teveel. MAANDAG 25 JUNI 1973 A5f Weg kans De Nederlander Jos Schurgers leek in deze klasse te profiteren van het uitvallen van Kent An dersson, de valpartij van de op kop liggende Italiaan Otello Buscherini en deslip van de naar de leidersplaats gesnelde Nieto. Schurgens kon zijn vrij wel geheel zelf geconstrueerde Bridgestone in de voorlaatste Winnaars in zijspan leverden een brok spektakel worden, achter hem de ronde nog slecht in een slakke- gangetje over de finishlijn bren gen. IJverig sleutelen hielp in zoverre, dat Schurgers de laat ste ronde kon uitrijden, maar hij moest alles en iedereen voorbij laten gaan. Weg kans op een nog vastere positie op de wereld ranglijst, waarop hij de tweede plaats deelde met de Italiaan Eugenio Lazzarini. De Italiaan bleef van pech verschoond en palmde in grote stijl de vijftien punten in. Dan de Fin Lansivuori (Yamaha) die nauwelijks een half uur na dat hij in de 250 cc-klasse een verwoed gevecht had moeten le veren met de veelvoudige we reldkampioen Giacomo Agostini en Phil Read (beiden M.V. Au gusta) - weer aan de start moest verschijnen om z'n positie in de 250 cc-klasse met de in Monza verongeluke Fin Jarno Saarinen posthuum aan de lei ding) te verbeteren. Zijn Yama ha weigerde en bijna als laatste ging de Fin van start. Hij moest met te veel rijders een lastige bocht in en maakte prompt een buiteling di welis waar goed afliep, maar hem niettemin kansloos maakte. De Fin staakte de strijd. Stempel Het zijn slechts enige voorbeelden van de teleurstellingen die ook anderen dan Jan de Vries moes ten slikken. Teleurstellingen die toch wel een stempel drukten op het verloop van de wat saaie strijd op het Asser circuit. Door het uitvallen van in riante posi ties liggende toprijders werd zelden op het scherp van de snede om de ereplaatsen ge vochten. Ook Agostini kon de pechduivel niet ontlopen. Het werd de zo veelste domper voor het langza merhand door de vele uitvallers verzadigde publiek, dat juist in extase was geraakt door de jachten vande supersnelle Ita liaan op het ronderecord van Mike Hailwood die in 1967 zijn Honda in 3 minuten 05,4 secon den over het circuit stuurde en een gemiddelde snelheid van 149,6 km. bereikte. Reeds in de tweede ronde "knabbelde" Agostini er 0,6 seconden af, een ronde verder haalde stalgenoot Phil Read de tijd nog een stukje omlaag en toen was het weer de beurt aan de Italiaan die in 3.03,4 seconden over het circuit stoof en het absolute record voor Assen op liefst 151.223 km. gemiddeld bracht. Niet lang daarna ging het trotse bezit van de Italiaan sputterend naar de pit. Agostini moest aan vaarden, dat ook de beste vak lui geen ijzer met handen kun nen breken. De teleurstelling voor het publiek was compleet, want Phil Read lag na een voorsprong van vele straatleng ten op de Nieuw-Zeelander New- combe aan kop en nam in de slotronden veel gas terug om zijn positie te consolideren. Vermogen De Nederlanders hebben gedaan wat in hun vermogen lag. Theo Timmer nam de honneurs voor Jan de Vries waar door als tweede te finishen in de 50 cc- klasse. Jan Bruins reed een niet spectaculaire maar wel zeer be keken race wat hem een vierde plaats opleverde, ruim vooi Huberts. Jan Koster en Willem Koerhuis (op een ronde) nestel den zich resp. op de 14de en 16de plaats. Cees van Dongen en Hans van Kessel moesten de strijd wegens machinepech reeds vroegtijdig staken. Ron Bron smaakte in de 250 cc- klasse het genoegen enige, ove rigens van weinig betekenis zijn.'' de, punten in de wacht te slepen op de wereldranglijst. Niettemin lever Bron met zijn Yamaha goed werk door in het sterke 1 gezelschap op de achtste plaats te eindigen. Arie van der Broe- ke, Nico van der Zanden Cees Schermer plaatsten zich eveneens in de eindrandschik- king. Marcel Ankoné die zich 1 lange tijd in redelijke positie 1 handhaafde, raakte in een slip e en geblesseerd. Met zijn elfde plaats in de 350 klasse was Ankoné de beste Ne derlander in deze door het ge weld van Agostini, Read en Lansivuori bijzonder zware strijd. Arie van der Broeke en j Leo Bouvee reden naar een tiende en veertiende plaats. Ron Bron was gedwongen enige i len een bezoek aan de pits te brengen, waarna zijn Yamaha d het definitief liet afweten. Spektakelstuk In de zwaarste klasse (vader en zoon Ernst en Reinhard Hiller kwamen niet aan de eindstreep) forceerde Wil Hartog zich na het uitvallen van Agostini (vast gelopen, waarbij hij door ziin enorme routine een valpartij kon vermijden) niet. Wil Hartog leg de zonder kans op een hogere klassering maar attent op vallen van de Australiër John Findlay, de laatste ronden af, wat hem een zeer fraaie vierde plaats bracht. De zijspanklasse telde geen Ne derlandse vertegenwoordigers. De Duitsers Klaus Enders en Ralf Engelhardt (BMW) waren heer en meester en vergastten aan het slot van het motorfes tijn het enthousiaste publiek (met 135.000 man in recordaan tal opgekomen) op een spekta kelstuk van de eerste orde. Deze onweerstaanbare Duitsers reden rechtstreeks naar het we reldkampioenschap 1973. De rest - uitgezonderd de staande, zittende, liggende, kijkende en slapende motorliefhebbers langs de baan - was nergens. GERRIT ZWIERS. d r Nederland i de 50cc-klasse 1 i dan voorat de winnaars Enders-Engelhardt. Dit is de start Sprintrecord coureur Vink VALKENSWAARD Tijdens na tionale motorsprintwedstrijden in Valkenswaard heeft Kawasa- ki-importeur Henk Vink uit Am sterdam het Nederlands record voor specials, dat met een tijd van 10.808 seconden (voor de kwart mijl is 402.25 m.) op naam stond van Ad Moente- mann, gebracht op 10.685 secon den. Vink reed met een Kawasaki 900 cc, die met methanol werd ge stookt. De voornaamste uitslagen zijn (tel kens over 402,25 m.): 50 cc: 1. Co Kemp (Hoofddorp) Kreidler 18.226.100; 100 ce: Henk Kemp (Hoofddorp) Yamaha 16.947 250 cc: Ferry Brouwer (Den Haag) Yama- lia 13.113; 350 cc: Karei Meyer •dam) Yamaha 14.010; Rler i Baan (Ouwerkerk t._ sel) Kawasaki 12.666; 750 cc: Vink (Amsterdam) Kawasaki Henk Vink (Ar IJs- record). Standaardklasse: Kawasaki 900 c isakl 900 cc 10.6: Rond reed wiel stuk ^ARSSEVELDD Matty Ghielen uit Helden-Panningen heeft gis teren op het circuit „De Venne- bulten" te Varsseveld de derde kampioenscross 125 cc gewon nen. De Yamaha-rijder besliste een spannend duel met Johnny Vink na een finale van twintig minuten plus twee ronden met een voorsprong van drie secon den in zijn voordeel, ïerard Rond, die na een slechte start opklom naar de derde po sitie, behield de leiding in de stand voor het Nederlands kam pioenschap daar Ghielen en Vink een keer uitv'elen. )e uitslagen zijn: 125 cc: 1. Matty Ghielen (Hclden-Pannlngen) Yama ha. 2. Johnny Vink (Amsterdam) Kawasaki, 3. Gerard Rond (Bcnne- kom) Rond-Sax. 4, Wim v d. Brink (Eerbeek) Husqvarna, 5. Gerd De- moed (Arnhem) AOS-Puch, 6. Henk Poorte (Nljverdal) Monark. tand voor het Nederlandse kampioen schap: 1. Rond 82 punten, 2. v.d. Brink 71. 3. Poor'e 70, 4. Vink 57. DO cc: 1. Jan Oosterink (Vorden) Montesa, 2, Toon Karsmakers (Van onze sportredactie) ASSEN —En toch veerde de Nederlandse supporterskolo nie tegen het slot van een lan ge, met grote teleurstellingen doorspekte motordag, nog even op. Op slag eigenlijk waren die door Jan de Vries en Jos Schurgens gevoede ontgoochelingen van de lich te klassen vergeten, toen Wil Hartog, de lange coureur uit het Noordhollandse Abbe- kerk, zich in de zwaarste klasse (500 c) verbeteen vastbeet in een goede uit gangsstelling, de riante klas sering (vierde achter Read, Newcombe en Bourgeois) elanvol verdedigde, zelfs met veel bravour de aanval zocht, maar uiteindelijk toch op de uitermate verdienste lijke vierde plek bleef steken. En dat in een klasse, die het Nederlandse motorvolk ei genlijk per definitie zwak be zet. Waarin Nederlandse triomfen schaars zijn en schaars zullen blijven. Want ook Wil Hartog, die over het vermogen beschikt om die traditie te doorbreken, haast zich niet om dat incidentele succesje van Assen uit te breiden tot een ware tros van 'riomfen. In Assen name lijk ',:egon Wil Hartog's Grand Pri::-s?i?oen en daar ook ein digde dat tijdperk. In Fran- corchamps en in Zweden en Spanje zal Wil Hartog ont breken, omdat, zo beweert hijzelf, omdat zo beweert hijzelf, „motorracen een hobby van me is. Ik rijd alleen maar de wedstrij den om een Nederlands kam pioenschap en de TT van As sen. Dan zit mijn seizoen er alweer op. Ik kan het me niet veroorloven meer te doen. Thuis hebben we een grasdrogerij en daar ben ik uiteraard in deze periode nogal actief. Bewust stel ik mijn werk dan ook voorop". En die instelling ondergaat zelfs door die perspectiefrij ke triomfen in Assen geen wijziging. Motorracen blijft Wil Hartog's passie. Ondanks alles. Ondanks een zwware val, die hij een dag voor de Asser TT nog maakte. En ondanks de tegenslagen die hem zelfs op de wedstrijd dag nog achtervolgde. Het weekje Assen betekent voor Wil Hartog een vakantie week. Redeneert hij: „Ik ben 25 jaar en nog nooit met vakantie geweest. Dat laat het werk niet toe. Daarom beschouw ik de Asser TT de enige grand prix die ik rijd als mijn vakantieweek. Ik heb weinig ambities". Nog één overwinning scheidt Wil Hartog in zowel de 353 als 539 cc-k'asse van de natio nale titel. Hij: „In Venrav- IJsselstein moet dat gebeu ren. Als ook dat nog lukt ben ik voor dit seizoen weer hele maal tevreden". ASSÜN Na een ronde al i©euc jan ue Vries ue voor ue i*euenaiiut»e rmViorspurt 1 ana dei ms een speKtaKei- siUtc geannonceerue ou cc- klasse, tot een spanning- loos gebeuren te hennen veroordeeld. Zover daver de hij m dat stadium al voor de, op het oog gevon niste, concurrentie uit, dat De Vries de derde Grand Prix zege van dit seizoen nog slechts een kwestie van tijd leek. Die conclusie bleek wel te prema tuur. Want al in de tweede om loop haperde het iele machinen- tje waarop de koele Fries zich aanvankelijk zo superieur toon de. Ontredderd loodste Jan de Vries, zijn stukgeslagen motor naar het rennerskwartier en droeg de regie van de wed strijd, die zijn race had moeten worden, over aan zijn Zwitserse stalgenoot Bruno Kneubuhler, de tweede ronde al voor gezien houden. ook Jan de Vries achtste poging om aan zijn stilaan imposante ketting van internationale triomfen een zege op het Asser circuit te schakelen, mislukte. Een ongelukkige De Vries later: „Misschien moet ik er wel in berusten dat ik in Assen niet mag winnen". Teleurstelling sproot uiteraard vooral voort uit het misfortuin, dat Jan de Vries als een lastige bij volgt. Hij: „Kijk nou zelf. Je rijdt in de training uit de kunst. Het ging fantastisch goed, nadat we aanvankelijk met wat afstel lingsproblemen zaten. We heb ben de sproeiers vergroot en daarop ging het subliem. In de wedstrijd ging het bovendien erg goed. In de bochten keek ik gewoon achterom waar de con currenten bleven, dat zegt al voldoende. Daarom is er ook geen sprake van dat ik de mo tor geforceerd heb. Ik kon het op mijn sloffen af". Hoe dan toch de zo zorgvuldig ge prepareerde Van Veen-Kreidler al op een zo onthutsend vroeg moment dienst kon weigeren, bleef een open vraag. De Yamati's braken met Theo Timmer, die knao tweede werd. weer door naar de spits van het klassement om de wereldtitel. Zo tr'est als z:ch de zaken voor Jan de Vr'es ontwikkelden. zo pe-hvol was ook Jos Schurgers Steeds verder had hij zich naar voren gewerkt in de 125 cc-klas- se on twee ronden voor de fi- p's'i rog leak de Haoc'emmer op-.'? w kostbare punten voor het wereldkampioenschap aan zijn totaal toe te voegen. Een voorlaatste ronde meldde Schur gers zich gedesillusioneerd bij c'.j p r.r.okte de wedstrijd nog wel „vol", maar miste de noodzakelijke puntenwinst.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12