Bloedarmoede roeiers schrijnend aangetoond ELLY VAN BEUZEK0M: SPEER NOG VERDER VOORTREFFELIJKE START GEBROEDERS V0LLEBREGT Wielart hoger, Scharn sneller MAANDAG 25 JUNI 1973 A3 Het lijkt alsof deze twee heren olleen met een zeil aan de race meedoen. Hun boot is door een hoge golf aan het oog onttrokken. Kiel Het tijdelijke overstapje van de tweeling Sjoerd en Erik Vollebregt van de 470 klasse naar de FD's verloopt uiterma- ce succesvol. De 18-jarige twee ling, die in augustus in Kiel de wereldtitel in de nieuwe ol/m- pische 470 klasse zal verdedi gen, strijdt bij de tweede wed strijd in de FD's mee met de allergrootsten. Zaterdag op de openingsdag van de Kieler- woche werden ze derde, gis teren zelfs tweede. In het klas sement staan ze achter de Ham burger Libor (1,6 pnt) op de tweede plaats (4,5 pnt). Hun doel is een afvaardiging af te dwingen naar de Europese kam pioenschappen in de FD-klasse, die in Thun (Zwitserland) wor den gehouden. Daar mag Ne derland met drie deelnemers aan de start komen. Eén is reeds zeker: Fred Imhoff, die interna tionaal bij de beste tien behoort. De overige twee worden aange wezen na de Kielerwoche. Voor de wedstrijdzeilers was het overigens geen genoegen dit weekeinde buitengaats te ver toeven. Zaterdag deden zich de meest verraderlijke windschif- tingen voor. Gisteren was de wind zo flauw, dat een aantal klassen op de verkorte banen niet binnen de tijdslimiet kon den blijven, waardoor deze ra ces naar vandaag zijn verscho ven. Bij de FD's, die twee drie- hoeksbanen voeren, lukte dat nog net. Libor en de gebroeders Vollebregt zetten in het eerste kruisrak hoog door. Daardoor kwamen ze los van het veld. Li bor, die iets 'agere slagen maakte, ging uiteindelijk als eerste door de finish, gevolgd door de Nederlanders. Ruim tien minuten later finishte de Oos tenrijker Seidl als derde. De met uitzondering van Hans van Eist, die zaterdag in zijn groep van de Finnjollen tweede werd (gisteren startten de Fin nen niet) zeilden de overige Ne derlanders niet in de voorste ge lederen. Staartjes, die zaterdag tiende werd in de Tornado-klas- VICHY De waarheid was hard. Keihard. Maar de slag kwam toch allerminst onverwacht. De drielandenroeiwedstrijd Frank rijk Nederland - West-Duits- land toonde zaterdag op de als zeer zwaar gekwalificeerde baan van Vichy overduidelijk aan dat de „bloedarmoede" in de vaderlandse roeibond ernsti ge vormen heeft aangenomen. Cijfers zeggen misschien niet alles, maar toch wel veel. De Duitse heren vergaarden 78 punten tegen de Nederlanders slechts 40. De schande ook door Frankrijk te worden verslagen ontging de Nederlandse afvaar diging nog juist, omdat de gast heren voor 34 punten goed ble ken. Bij de dames waren de cijfers minder schrijnend. West-Duits- land zegevierde met 32 punten voor Nederland dat tot 30 pun ten kwam en Frankrijk (26 pun ten). In totaal scoorden de Duitse da mes en herenploegen dus 110 punten, Nederland behaalde 70 en Frankrijk 60. Duidelijker nog dan die zeker voor de heren - smadelijke cijfers is een ana lyse van de uitslagen. De Duitse heren wonnen alle zeven num mers, kwamen zelfs vijfmaal tot een dubbele triomf. Slechts de twee zonder stuurman moest met een derde plaats genoegen nemen. De Duitsers konden zich de luxe gunnen hun tweede skif- feur terug te trekken, anders was het maximaal aantal te be reiken punten wel angstvallig dicht benaderd. Minder Bij de dames was de hegemonie van West-Duitsland minder dui delijk, maar toch zeker aanwe zig. Het land won drie van de vier nummers. Slechts in de vier met stuurvrouw in Duitsland is het boordroeien voor dames nu eenmaal verre van populair moest de eer aan de Franse ploeg worden ge- latea Margriet Dubbelboer leverde evenwel een goede prestatie door dicht achter de Duitse skif- feuse Eckbauer tweede te wor den. De tijd dat de Nederlandse heren zich met de Westduitse top kon den meten is lang voorbij. Men zal zich ernstig moeten bezin nen over de toekomst van deze drielandenontmoeting. Twee jaar geleden haakte Denemar ken af omdat de krachtmeting te ongelijk was geworden. In Frankrijk werd een welkome vervanger gevonden. De wed strijd leek gered, zeker toen in 1972 op de Bosbaan de Neder landse heren en dames triom feerden. In Amsterdam ontbra ken toen echter Duitse topploe- gen als de acht van Karl Adam, de Bullenvierer, alsmede o.a. skiffeur Udo Hild. In Vichy was de Duitse afvaardiging weer duidelijk op sterkte, hetgeen de- satreuze gevolgen had voor hun Franse en Nederlandse te genstander. Tekenend is dat geen enkele Nederlandse heren- ploeg zich werkelijk in het ge vecht om de leiding heeft kun nen mengen, ook de vier zonder stuurman van ARGO niet, die voor de enige tweede plaats zorgde. Straatlengte De combinatie uit Westfalen en Dortmund roeide de Wage- ningse studenten op twee volle lengten. Dit „duel" van de waarheid toontte voor Dudok van Heel aan, dat de cadetten uit Breda in Nederland als ge stuurde vier dan wel oppermach tig mogen zijn, doch internatio naal nog veel te kort komen. De Nederlandse ploeg had kennelijk moeite met het zware water en de zeer harde tegenwind die schuin over de baan stond. De formatie was geen partij voor de beide Duitse boten die de KMA-equipe op een straatlengte roeiden. De omstandigheid dat Nederland incompleet in Vichy verscheen kan moeilijk als een excuus worden aangevoerd. Nederland zag ter elfder ure af van de in schrijving van de dubbeltwee van de Laak (Franken-Kuiper) omdat de Hagenaars in de jeugdlandenwedstrijd van Til burg weinig meer dan figuranten waren geweest. Meer dan een enkel punt zou die inschrijving in dit sterke veld zeker niet hebben opgeleverd. Resteert het drama Eric Hartsui ker. Drie dagen voor de wed strijden in Vichy viel de Utrech ter van zijn fiets en liep daarbij een blessure op. Zijn arts vond dat geen bezwaar om de reis naar Frankrijk te maken. Het bleek vergeefse moeite. De Tri tonwee met stuurman Hartsui- ker-Brummelman viel uiteen. Ijlings werd getracht met een van de leden van de Dudok- ploeg een nieuwe combinatie te vormen. Coach Rik van der Want maakte daar echter be zwaar tegen. Toen werd Roel Luynenburg, die een half uur eerder het ongestuurde nummer had geroeid, in de Tritontwee gezet. Kansloos ging de combi natie van start. „Dit had nooit mogen gebeuren", was het com mentaar van roeibondvoorzitter mr. Udo Suermondt. „Hij had zijn blessure onmiddellijk moe ten melden dan hadden wij in Nederland een vervanger kunnen vinden". Resteert natuurlijk de vraag of het besluit naar Vichy geen reserves mee te nemen niet het voorbeeld is geweest van de zuinigheid die de wijs heid bedriegt. Belangrijkste uitslagen: Dames skiff: 1 Wost-Dul' Nederltui 4.13,62: -1 derliind (Dumckar) 4.22,56 6. Frank rijk 4.36,30; 6. West-Dultsliuid 6.31,00; 3. Nederland (Dudok vnn Heel) 6.36,69 4. Nederland <I.»k"> 6.41.49; 5. Frankrijk li.44.S5; 6. 6. Frankrijk 6.52,GO. land Nedei (Nei 7.04.09; 4. Nederland (Telamon) 7.11.22; 5. Frankrijk 7.20,28 6. Frankrijk 7.24.99. Skiff: 1 Wcst-DulUInnd I (Hlld) 7.42.69 2. FrnnkrIJk I (Thlbaut) 7.4G.94: 3. Nederlnnd I (De Bruin) 3.40.15; 4 Frankrijk II (Blot) 8.02,01; 5. Nederland II (Van Enst) z t. Ier zonder stuurman: 1 West-Dults- land I 6 56.67 2. Nederland I (Argo) 6 29,99 3 West-DulUland II f. :<ri si Acht: 1. West-Duitsland II 6.61.21; 2. West-DulUlaild I 5.54,46 3. Neder lnnd I (Aenlr) 6.52.65 4 Nederlnnd II (Nereus) 6.01.03; 6. FrnnkrIJk II ui.::, t ftanrqk i 6.08.98. trijd in de starklasse tijdens de dit weekeinde van start gegane Kieler se, maakte gisteren met zijn Klassement nieuwe schip zo weinig vaart, dat hij uiteindelijk de baan ver liet. i twee races: 1. Li- Mankin (Rusl.), 3. Greve (W.- Uitslegen: Flving Dutchmanklasse: 1. Libor (W.-Dld), 2. W. Vollebregt (Ned.) 3. Seidl (Oostenrijk), 22. Brinkgreve (Ned.) 25. Imhoff (Ned.), 29. Mantel (Ned.) bor 1,6 pnt., 2. Vollebregt (Ned.) Dl.d). 4,5 pnt., Freese (O-Dld) 10 pnt. Stard: 1. Baehr 0 pnt., 2. Mankin Tornado: 1. Vogel (W.-Dld 2. 6,6 pnt., 3. Rebhagen (Zweden) 9,9 Marlens (W.-Dld.), 3. White pnt. (Eng.). 470-kIassc; 1. Huebner (W.-Dld), c. n m2. Fountaine (Fr.) 3. Mergell (W.- Stand: 1. Vogel 1,6 pnt., 2. Mar- u Molenaar (Ned.)B ten 9.6 pnt., I. Kohl, (Zweden) 10 Sland; Hucbner pn[ 'j Beck. pnt' mann, 2.9 pnt., 3. Hauert 2,9 pnt. Tempest: 1. Baehr (W.-Dld), 2. 4 Mergell 4,5 pnt. DRACHTEN Na de kater van Burg Gretesch, waar de Nederlandse dames-atletiekploeg drie weken geleden een zware nederlaag moest incasseren tegen West-Duitsland en Roemenië, was de tweede drie- landenwedstrijd van dit seizoen tegen Groot-Brittannië en Tsjecho- Slowakije, gisteren in Drachten min of meer een verademing. Ne derland moest weliswaar zijn meerdere erkennen in Groot Brlttan- nië (106 punten), maar bleek voor Tsjecho-Slowakije (68,5 pnt.) te sterk. De Nederlandse dames verzamelden 80,5 punten. De Nederlandse dames hebben nu twee van de vijf tegenstanders ontmoet waartegen zij op 5 au- kMSTERDAM Ruud Wielart (AV Haarlem) heeft gisteren tij dens de Nederlandse jeugdkam pioenschappen in Amsterdam het Nederlandse record hoog springen opnieuw verbeterd. De Hofddorper, die vorige week zondag in Wilhelmshafen 2,11 meter sprong, bedwong 2,12 me- u ter. l'laico Scham (Ciko '66) heeft in [I Aarhus, het Nederlandse record op de 1500 meter verbeterd en t, gebracht op 3 minuten en 37.8 JJ k seconden. Het oude record stond sedert 23 juni 1971 op naam van u Bram Wassenaar met 3.39.1. 2 Wassenaar leverde die prestatie \i eveneens in Aarhus. f 'tharn verbeterde zijn beste per- .j socnlijke prestatie van 3.39.7 (26 2 juni 1972, Papendal) met 0.9 se- A -• conden. De Arnhemse beroeps- - T militair eindigde in Aarhus als I U vierde. De wedstrijd werd in j fl 3.35.7 gewonnen door Filbert I Bayi (Tanzania), achter hem I e ndigden de Deen Tom Hansen I (3.36.8), De Zwitser Rolf Geysin I (3.37.7) resp. als tweede en der- tie. vier eerste lepers staan in ieze volgorde nu ook bovenaan >p de wereldseizoenranglijst. I riet wereldrecord staat met 1.33.1 op naam van de Ameri-1 kaan Jim Ryun en het Europees record is met 3.34.0 in handen van de Fransman Jean Wadoux. In Drachten werden twee Neder landse kampioenschappen voor heren verwerkt. Op de 200 me ter horden ging de titel naar Frank Nusse (AAC), die met 24.4 sec. clubgenoot Wim Braaksma zestiende seconde voorbleef. De bronzen medaille ging naar Jan Willem Boogman (Hellas) met 25.1 seconden. Bij het kogelslingeren dat over drie weken niet in Den Haag kan worden verwerkt, omdat daarvoor geen accommodatie bestaat, werd Carel ter Horst (AV '34) kampioen met 52.04. Bondstrainer Jef Swinkels (Dio- medon) werd tweede (50.60 m.) en Klaas Veuger (Zaanland, 46.66 m.) derde. BOGOTA In een wedstrijd voor groep 1 van de Zuidamerikaan- se zone van de voorronden van het toernooi in het wereldkam pioenschap voetbal 1974 hebben Columbia en Uruguay gisteren te Bogota tegen elkaar gelijk gespeeld: 0—0. De stand in deze groep, waarin verder Ecuador uitkomt: Co lumbia 2 0 2 0 2 11; Ecuador 10 10 1 1—1; Uruguay 10 10 1 0—0. op de 1500 meter, die tegelijker gustus in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup in Sittard ook moeten uitkomen. Een vergelijking van de resulta ten van Burg Gretesch en Drachten maakt duidelijk dat Nederland alle hoop voor zo ver die aanwezig was om de eindstrijd in Edinburgh (7-9 sep tember) te halen, kan laten va ren. De omstandigheden in Drachten waren niet geschikt voor het le veren van prestaties van ni veau, zeker niet op de loopnum mers. Niet alleen stond er een vrij stevige wind maar door de hoge temperatuur was de Rub- cor-baan in Drachten zeer zacht en daardoor traag. De beste prestaties werden dan ook op de technische nummer» geleverd. Van wereldniveau was het kogelstoten van de Tsjechi sche Helena Flbingerova, die met 19,65 meter de concurrentie ruim viereneenhalve meter voorbleef. Elly van Beuzekom zorgde bij het speerwerpen voor een Nederlands record door in haar eerste poging tegen de voor haar zeer gunstige wind 'n 54,36 meter te werpen. De zege van Elly van Beuzekom bij het speerwerpen en de over winning van Wilma van Gooi op de 200 meter, waren de enige twee plaatsen die Nederland be haalde. Tsjecho-Slowakije won ook twee nummers (hoog en kogel) terwijl Groot-B rittannië op de andere negen nummers van het dertien onderdelen tel lende programma zegevierde. De 800 meter wonnen de Britse dames zelfs dubbel. Op de 800 meter deed Joke van Gerven 600 meter het zware werk maar moest toen buiten voor Marga ret Coomber en Sheila Carey De tijden waren niet opzienba rend. Coomber noteerde 2.06.9. Joke van Gerven benaderde de Elly van Beuzekom geconcentreerd in actie. De sperrwerpster uit Castricum greep haar nationale record na het korte tijd te zijn kwijt geweest aan Lid a Kuys terug met een worp van ver boven de 54 meter. beste Nederlandse seizoenpres tatie (2.07.2) van Anneke de Lange tot op 0.7 seconde. De 1500 meter leek ook een dubbele overwinning voor de Britse da mes' te worden maar in de laat ste ronde kwam Ilja Keizer nog steeds niet soepel draaiend toch gemakkelijk langs Rita Ridley, die op het laatste rechte stuk ook nog gepasseerd werd door Anneke de Lange. Joyce Smith kwam met 4.19.9 als eni ge onder de 4.20.0, een tijd die aan het begin van het interna tionale niveau ligt. Trudy Wunderink schijnt haar zelfvertrouwen weer hervonden te hebben. De Nederlandse re cordhoudster op de 400 meter, die in Burg Gretsch alleen in de 4 x 400 meter startte, verbeter de haar beste seizoenprestatie van 54.6 tot 54.3 se< Zij werd daarmee tweede achter de En gelse Verona Bernard, de Euro pese indoorkampioene, die on langs met 52.1 het wereldrecord tot op 1.1 sec. benaderde. De Engelse, die in de binnenbaan achter Trudy Wunderink startte, zegevierde in 53.8 seconcen. Mieke van Wissen met drie nummers wel erg zwaar belast moest op de 100 meter hor den de Engelse Jjdy Vernon voor laten gaan. In tijd was er geen verschil, beid»n noteerden met een tegenwind van bijna vijf meter 14.0 sec.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11