Japanse judoka's weer terug naar de techniek WIELRENNERS IN AVONDZESDAAGSE VOOR HET EERST MET DERAILLEURS Netzer nam afscheid met gouden treffer Noordwij'k bedwong onstuimig RBC Nastase en Taylor onder druk gezet RUSKA: „NOG GEEN ROUTINE GENOEG" Aantal weigeraars nu 73 MAANDAG 25 JUNI 1973 A - LAUSANNE De techniek zege vierde over de pure kracht in de beide zwaarste gewichtsklas sen. In het halfzwaargewicht bedwong de Japanner Sato zijn landgenoot Uguchi met ippon na acht minuten en in het zwaarge wicht bleek de Japanner Tagaki sterker dan de Rus Nyeradize eveneens met ippon na 8.39 mi nuten. Nadat de Japanners ge durende enkele jaren, evenals de vertegenwoordigers van Rus land door pure kracht getracht hebben judo een gezicht te ge ven, hebben zij nu de weg terug ingeslagen, terug naar de tech niek. Dat bewijzen de triomfen met ip pon. In het halfzwaargewicht waren de Oostduitser Lorenz en de Brit Starbrook doorgedron gen tot de halve finales, maar werden daarin door de judoka's uit het land van de rijzende zon uitgeschakeld, respectievelijk op punten en met ippon. In die eindstrijd was de reeds 30-jarige sportleraar Sato superieur aan zijn zes jaar jongere landgenoot Uguchi, die hij in de achtste mi nuut met ippon versloeg. In het zwaargewicht had Tagaki een herkansing nodig om in de halve finales te komen. Na een (ippon)zege op de Ier Folan, kwam hij tegenover de Brit Remfry te staan die via een puntencverwinning op onze landgenoot Adelaar zover was gekomen. Hij werd winnaar en kwam daarop te staan tegen over de Rus Nowikow en later in de eindstrijd tegen Nyeradi ze, die voor de vijfde dan Taga ki echter geen opponent van ni veau bleek te zijn. Alle medailles tijdens de wereld kampioenschappen judo 1973 zijn in Japanse handen geval len. Gisteren, op de laatste dag van de titelstrijd in Lausanne, legden Yoshiharu Mirtami en Mazuhiro Ninomiya beslag op de kampioenschappen in het lichtgewicht en alle categorieën. Achterstand „Europees gezien blijft het ni veauverschil binnen de perken, maar vergeleken met de Japan ners is er weer een grote ach terstand." Dat is de mening van coach Willem Ruska over de Nederlandse verrichtingen bij de wereldkampioenschappen judo in Lausanne. „Als je hier verliest van een goe de Europeaan ben je nog lang niet verzekerd van een herkan sing", aldus Ruska, „want die Europeaan, zelfs al is het de kampioen, blijkt geen kans te hebben tegen de Japanner in de groep." Ruska: „Natuurlijk heb ik met deze jonge ploeg niet op medailles gerekend. Er is nog geen routine en ook op punten van techniek en kracht zijn er nog tekortkomingen. Maar ik blijf erbij dat er met deze groep wat te bereiken is." gen Ajan van Costa Rica en daarna uitgeschakeld door Gogolauro (Rusl.) op beslissing. Lichtgewicht: Fred Schilder verliest ln eerste ronde van Ivan Colon (Puerto Rico) met ippon. Groep B: Cor Brands wint ln eerste ronde van Fleming (Aust.) met Ippon. Eu ropees kampioen Melnltsjenko ver slaat hem in de tweede ronde. van de Belg Vein der Loo Middengewicht, groep A: Rob Geurt- sen (eerste ronde vrij) verslaat in tweede ronde van Fischer (Canada) op beslissing, maar wordt ln derde ronde verslagen door Autfray (Fra) Alle categorieën Ie van Lorenz op punten. Vincent Boot in eerste ronde Shlowaza met waza-arl. Verliest in ronde van Farnsworth Akersloot tweede op Nürburgring NüRBURGRING De Nederlan der Han Akersloot is gisteren op de Nürburgring met zijn co- equipier Brian Muir (GB) in een BMW/Alpina als tweede geëindigd in de vierde edite van de ADAC 24-uursrace. Het duo legde 94 ronden af en had een aohterstand van één ronde op het winnende koppel, Niki Lauda-Hans-Peter Joisten (Oost/ West-Duitsland), eveneens rij dend met een BMW/Alpina. De wedstrijd nam in feite geen 24 uur in beslag, maar werd ge houden over twee manches van acht uur elk. Van de 105 gestar te wagens haalden er 57 de eindstreep. Noordwijk Na een onstuimig openingsoffensief waarin RBC, de kampioen bij de zondagama teurs, de indruk wekte Noord- wijk, de kampioen der zaterdag amateurs, even weg te zullen tikken, hebben de Roosendalers de architectuur van het eerste duel om de algehele Nederland se amateurtitel, aan de Noord- wijtfirs moetni overlateta. Noordwijk heeft, hoewel de rust met een 0—0 stand inging, prachtige kansen gehad de sco re te openen, maar paal en lat stonden in de weg. Na rust was het weer RBC dat door goede solo-acties van Van der Boom en Van der Ven de machine op gang bracht. Bij oen vrije schop in de 58e mi nuut nam Noordwijk echter de leiding. Karsten wipte de bal over het „muurtje" naar de al gereed staande Duyndam, die inkogelde: 1—0. Noordwijk bleef gave aanvallen opbouwen en zes minuten later verhoogde Spaan derman de score tot 2—0. Een solo van dezelfde Spaanderman zette Noordwijk kort daarop op 0. Met nog een kwartier te spelen kwam RBC terug, maar te Iaat om een leeggespeeld Noordwijk nog de overwinning te kunnen afnemen. Van de Eoom kreeg echter wel nog twee keer kans de Noordwijkse doelman Constant Smit te pas seren: 3—2. De Japanse Judoka's hebben de weg weer ingeslagen naar de techniek. Het resulteerde suprematie van bijvoorbeeld het halfzwaargewicht. Sato (links) was in de finale va wereldkampioenschappen veel sterker dan zijnlandgenoot Uguchi. Vreugde en verdriet bij de eerste wedstrijd om het algemec amateurkampioenschap NoordwijkRBC. Doelman Van de Meeburg gaat erbij zitten, nadat hij zich voor de derde keer j heeft laten passeren. De Noordwijkse jeugd kan er alleen maar j blij om zijn. Düsseldorf Borussia Mön- chengladbach is zaterdag win naar geworden van de Duitse voetbalbeker. In de eindstrijd werd FC Köln, na verlenging, met 2—1 verslagen. De winnen de treffer werd in de 93 minuut gescoord door Günther Netzer. De 30e finale om de Duitse voet balbeker zal a,s „de wedstrijd van het jaar 1973" de geschie denis ingaan. Met als Inzet deel neming aan het toernooi om de Europa-Cup II hebben de 69.600 toeschouwers in het Re- Rheinstadion van Düsseldorf alles gekregen wat hun voetbalhart begeerde: klassevoetbal, in hoog tempo gespeeld en bij vla den met geniale combinaties. Honderd en twintig minuten lang hebben, de ploegen gevochten voor de overwinning en voor de overwinningspremie van 6000 gulden de mar,. Na 24 minuten namen de Borussen de leiding door een schot van Wim- mer, maar toen een iedere dacht dat deze openingstreffer voor de Keulenaars de doodslag zou in luiden, scoorde Neumann op on navolgbare wijze de gelijkma ker. Hoewel Borussia Mönchen- gladbach nadien en vooral in de tweede helft veel sterker was, hiel de Keulse defensie de poont gesloten. Het was tenslotte Günther Netzer, de man die de afgelopen week de voetbalgemoederen in West- Duitsland zozeer heeft bezigge houden door zijn overgang naar Real Madrid, die in de 91e minuut binnen de lijnen geko men zijn afscheid van Borus sia vierde met de overwinnings treffer. Zeiden zal een doelpunt zozeer bejubeld zijn als deze „gouden" van de vertrekkende Netzer. Na Rot Weiss Essen, dat reeds de vorige week promoveerde naar de hoogste klasse van de West- duitse Bundesliga, plaatste zich nu ook de Fortuna Köln. Welis waar leden de Keulenaren in ei gen huis een nederlaag van 3—2 tegen FC Sankt Pauli, de ploeg was echter al onbereikbaar voor zijn tegenstanders. Rot Weiss Essen sloot de promotiecompeti tie af met een overwinning op VFL Osnabrück (2—1). Atletico Bilbao en Castellon zullen elkaar ontmoeten in de finale om de Spaanse voetbalbeker. At letico versloeg zaterdagavond in de halve finale Malaga en Cas tellon schakelde de Gijon uit. Atletico speelde in een uitwed strijd Malaga naar een 1—0 ne derlaag. In de thuiswedstrijd In Bilbao hadden de Basiten Maia- ga met 2—1 gektopt. Ook Castellon speelde uit en ver sloeg Gijon met 1—0. Vorige week had Castellon thuis al met 20 geworïnen. De finale wordt vrijdag gespeeld in het stadion van Atletico Ma drid, het station, Vicente Calde- ron. Kovacs geen wonderdokter CLUJ Stefan Kovacs heeft 2 terdag tijdens zijn vakantieve blijf in zijn Roemeense geboo testad Cluj verklaard het ni l eenvoudig te vinden het Frans voetbal op een hoger peil brengen. „Ook ik ben geen wonderdokter' zo zei de nieuwe trainer van hi, nationale elftal van Frankrij Ik ben niet iemand, die hi Franse elftal maar eventjes sm omhoog kan helpen. Ik zal re tuurlijk veel moeite doen succes te komen. Dat was m devies bij Ajax en dat zal m devies in Frankrijk zijn", alt Kovacs. Libuda ook in Frankrijk op non-actief PARIJS De Westduitser Re hard Libuda, die een Isvensia ge schorsing opgelegd Sue l van de Westduitse voetbalbon mag nu ook niet meer in Fran rijk spelen. Zaterdag besloot Franse voetbalbond de scho sing over te nemen. Libui heeft in juli vorig jaar zijn clo- Schalke '04 verwisseld voor R Strasbourg. LONDEN De laatste uren voor de opening van het 86e Wimble don toernooi zijn gevuld met bittere reacties, wederzijdse be schuldigingen met daartussen door een enkele verzoeningspo ging, die bij voorbaat vergeefs lijkt te zijn. Het standpimt van de proforganisatie is overigens in de loop van zaterdag nog harder geworden. Vooral tegen over het viertal dat de boycot- oproep in eerste Instantie ne geerde. Als gevolg daarvan heb ben de beide Zuidafrikanen Bob Maud en Byron Bertram alsnog hun inschrijving ingetrokken, waardoor het aantal welgerach- tigen is opgelopen tot 73. De twee overgeblevenen: Ilie Nastase en Roger Taylor riske ren disciplinaire maatregelen van hun eigen organisatie. Het bestuur van de ATP besloot bei de spelers te dagen voor de strafcommissie. Inmiddels heeft Taylor laten doorschemeren dat Nastase en hij onder de druk van de omstandigheden wellicht gedwongen zuilen worden hun standpunt te herzien. ,,De orga nisatie kan ons het spelen in de hele wereld onmogelijk maken", aldus Taylor. Aan de andere kant heeft de vroegere Britse Davis-Cup-aanvoerder Johan Barrett zich bij ATP-voorzitter Cliff Drysdale erover beklaagd, dat leden van de proforganisatie ook jongere spelers van het uit komen op Wimbledon proberen af te houden. Zo zou de 18-jari- ge lokale speler John Lloyd, die geen lid van de organisatie is, te horen hebben gekregen dat hij zijn tennis-toekomst in de waagschaal stelde. Drysdale be treurt deze „al te enthousiaste" aanpak van de mensen uit zijn omgeving. Hij benadrukte nog eens dat de strijd tegen de in ternationale federatie gaat en niet tegen Wimbledon, h de loop van zaterdagavond bleek dat er geen poging to verzoening was ondernomen door Nikola Pilic. De Joego slaaf, die eerder op de dag het nationale persbureau van zijn land, Tanjug, een verklaring met een verzoenende strekking had verstrekt, stelde zich in een telefonisch onderhoud met ATP-directeur Jack Kramer veel harder op. „Er is geen sprake van dat Pilic wil dat wij de boycot beëindigen", aldus Kramer. „Hij laat die beslissing geheel over aan het bestuur". Na de ommezwaai van Maud en Bertram trokken Bob Hewitt, de Amerikaan Sherwood Stewart en de Argentijn Modesto Vas- quez hun oorspronkelijke toezeg ging in. De ATP heeft gisteren de Roe meen Ilie Nastase, de Austra liër Ray Keidie en de Brit Ro ger Taylor „uitgenodigd" hun lidmaatschap neer te leggen. V.V.V. kocht Joegoslaaf VENLO De Venlose eerste-divi- sieclub VVV heeft zich voor- va a een Joegoslavische spitsspe- ler. Het is de 25-jarige Stefan Kurcinak. Deze speler was het afgelopeh seizoen met achttien doelpunten topscorer van de op één na hoogste klasse van het Joegoslavische voetbal. Arrindell en Croeze in bijpartijen DEN HAAG Twee Nederlandse boksers zullen uitkomen in bij partijen van hét gevecht om de Eurcpese titel in het junior mid dengewicht dat op 4 juli te Leg- nano zal worden gehouden tus sen de Italiaan Duran en de Franse uitdager Kechichian. Rollie Croeze zal in het junior- weltergewicht uitkomen tegen de Italiaan Bruno Freschi en halfzwaargewicht Franklin Ar rindell zal de Italiaan Onelio Grando ontmoeten. DEN HAAG Het randgebeuren rondom de start van het wieler spektakel annex wielershow en -circus zoals de Tour de France nu eenmaal is, dreigt een an der, niet meer weg te denken belangrijk wielergebeuren naar de achtergrond te verdrijven. Dit wielergebeuren, de Interna tionale Wieleravondzesdaagse voor het gemak de IWAZ ge noemd kan natuurlijk qua professionele opzet niet in de schaduw staan van de grote Tour, maar het biedt voor de amateurwielersport en zijn on getwijfeld ook dit jaar weer grote schare kijkers, weer veel plezier. In het verleden hebben toen nog onbekende renners, maar nu grote namen in de wie lersport, in de IWAZ gepartici peerd. Nu in het jubileumjaar de IWAZ wordt voor de tiende maal georganiseerd is orga nisator Cees Kouwenhoven er weer in geslaagd een zeer aan trekkelijk rennersveld van be loftevolle internationale amateurs aan de start te brengen. Cees Kouwenhoven, die ook de or ganisatie van de start van de Tour in Scheveningen heeft en daar vele maanden zeer in tensief mee bezig is geweest: „Ik heb het tussen de Tourbe- drijven door gedaan. Het is rou tinewerk, het gaat er gewoon doorheen". Een bescheiden uit spraak want inmiddels weet ie dereen wel wat het kost om een dergelijk spektakel rond te krij gen. Maar de IWAZ is rond, morgen kan het startschot in Rozenburg worden gegeven, om vervolgens via Den Haag (woensdagavond in het Zuider park, donderdagavond op het Lange Voorhout: Leiden (vrij dagavond) en Scheveningen (za terdag) en zondag in datzelfd"» Scheveningen als proloog dienen voor de start van de Tour. Ook financieel is de IWAZ weer rond. Penningmeester een „geldduivel" die niets loslaat als hij een klein stukje ervan vast heeft Wil Zaayer heeft dit jaar weer gezorgd dat over de financiën weer niets te kla gen valt. Ook de KNWU heeft in niet onbelangrijke mate mee gewerkt. In het verleden was het zo, dat geen versnellingen mochten worden gebruikt, maar een bepaald verzet was voorge schreven. Dat schrok buiten landse deelnemers af. Cees Kouwenhoven: „Ja, die buiten landers warén dat niet gewend, die gebruikten altijd een derail- leur. Als ze hoorden dat een vast verzet was verplicht, kwa men ze niet. Trouwens er werd mee gerotzooid. De KNWU be paalde eerst zelf het verzet. Hierop konden diverse renners helemaal niet uit de voeten. Re sultaat: Ze kregen zogenaamd pech en verwisselden van fiets in de koers waarop een verzet zat waarop ze wel raad mee wisten. Tegen dat verzet hebben we jaren geprotesteerd met gunstig resultaat want dit jaar mogen er wel derail'.eurs ge bruikt worden. Voor proef hoor, de KNWU moet langzamerhand capituleren". Het zag er eerst nog naar uit dat de Australische ploeg niet in de avondzesdaagse zou starten in verband met het tragische dode lijke ongeval dat de renner José Graham in *de Ronde van Oos tenrijk is overkomen. Maar de Australische ploeg heeft toch besloten om mee te doen. Ook zaJ er een wereldkampioen aan de start verschijnen: de Westduitse cyclocrosser Thaler. Ook de Fransman Caillette (hij neemt voor de zesde maal deel) is er weer. Hoewel overmorgen de kampioenschappen merken wordt gehouden (Dronten) is Kouwenhoven erin geslaagd een zeer groot aantrekkelijk veld met 1 Mlanders aan te trekken. Kouwenhoven: „Wij hebben ons al in november van het vorig jaar op de kalender laten plaat sen. Desondanks worden toch die merkenkampioenschappen gehouden. Mijn vriend Ketting kon echter niet anders dan overmorgen, nou ja, dan moet dat maar". Niettemin, Janus van Tol (tweede in de Ronde van Zuid-Holland), Jan Hordijk. Mof de eerste keer zal een ploeg uit Zoetermeer meedoen aan de Internationale Avnodzesdaagse. Reden om gezamenlijk uc fiets te klimmen. Van links naar rechts: Cees Maaskant, Wim 't Hoen, Bernard v. d. Pulten en IVim Zeelenberg. de gebroeders Kettenis, de ge- Maaskant, en Anton van der 104 renners, verdeeld over 21 veel liefhebbers van wielrent broeders Liebrechts, Siem Berk- Spiegel, de winnaar van vorig ploegen, aan de start) voor veel weer kunnen genieten, hout, Herman Perfors, Kees jaar zullen (in totaal verschijnen sportieve strijd zorgen, waarvan BART HOOGDU1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10