Toernooi met meest onbeduidende bezetting in 96-jarige historie ^11 a 'I NA BOYCOT VAN 68 PROFSPELERS IS WIMBLEDON 1973: De 68 wegblijvers Storks imponeerde aan slag weer niet Interesse Iuchthal groeiende SPONSOR HAARLEM ZATERDAG 23 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LONDEN Van de 72 tennisprofs hebben er 68 hun dreigement waar gemaakt; ze starten niet op Wimbledon- De organise rende All England Club heeft in de loop van gisteren de opengevallen plaatsen op gevuld met spelers uit het kwalificatie toernooi en een nieuwe plaatsingslijst be kendgemaakt. Wimbledon 1973 is hier mee veroordeeld de geschiedenis in te gaan als het toernooi met de meest onbe duidende bezetting in de 96-jarige histo rie. De herziene plaatsingslijst wordt aangevoerd door Nastase, Ko- óes e*> Taylor, de nummers twee, vijftien en zestien van het oorspronkelijke schema. Verder aangevuld met Alex Metreveli Vier die er niet hij zullen zijn. Rosewall, Okker, Smith en Emerson (v.l.n.r.). Gezien de uitdrukkingen op hun gezicht zijn ze kennelijk niet blij dat Wimbledon voor hen taboe is. Ongunstig en gunstig Betty Stöve heeft het bij de loting voor het damesenkelspel van Wimbledon wel bijzonder ongelukkig getroffen. Zij mnet in de eerste ronde namelijk uitkomen tegen de als derde ge plaatste kampioene van 1971 Evonne Goolagong (Austr.). Tru dy Walhof heeft in de eerste ronde vrij en treft daarna .lanet Newberry, die als tiend» staat geklasseerd, op de Amerikaan se ranglijst. Marijke Schaar kreeg de Tsjechische nummer twee Maria Neu- mannova als tegenstandster. De enige Nederlandse vertegenwoordiger in het herenenkelspel. Jan Hordijk, trof het niet ongunstig. In de eerste ronde heeft hij een kans tegen Zan Guerry, de nummer zeventien van de Verenigde Staten. Indien Hordijk wint komt hij in de tweede ronde te staan tegenover de winnaar van de partij Bernie Mitton (Z.A.)-Sherwood Stewart (V.S.). Hordijk is - met vele andere spelers - uit het niet beëindigde kwalificatietoernooi toegelaten om de gaten "in het schema van Wimbledon op te vullen. op nummer 4, Jim Connors op 5. de 17-jarige Zweed Björn Borg op 6, de Australiër Owen Davidson op 7 en Jürgen Fass- bender uit West-Duitsland op 8. Door deze gang van zaken ko men (ft-ie van de eerste vier van de plaatsingslijst uit Oost-Euro pa: een ongekend feit. Van de 72 in Londen aanwezige le den van de spelersorganisatie ATP voldoen er dus vier niet aan de boycot-oproep: Nastase, die van de regering van zijn land te horen had gekregen dat hij moest spelen. Roger Taylor en de Zuidafrikanen Bob Maud en Byron, Bertram. Getieisterd De naam van Roger Taylor kwam voor op de lijst van ATP- zitter Drysdale aan wedstrijdlei der Mike Gibson. Dat bevestigde hij later nog eens in een tele foongesprek. Enkele minuten vóór het verstrij ken van de inschrljfdatum belde hij echter opnieuw op met de mededeling, dat hij zich had be dacht en dat hij toch zou spe len, waarmee hij het geteisterde organisatiecomité een hart on der de riem stak. De dames, die donderdagavond overgingen tot de oprichting van een soortgelijke belangen vereniging als bij de heren be staat, besloten zich niet aan te sluiten hij de boycot, die werd uitgeroepen, toen de Joegoslaaf Nikola Pilic de toegang tot Wimbledon werd geweigerd. Donderdagnacht was er nog een sprankje hoop, dat alles goed zou komen. Het gerucht ging dat Pilic en de Joegoslavische tennisbond (die hem voor negen maanden heeft geschorst) el kaar zouden hebben gevonden. Uit een telefoongesprek met Pi- De 68 professionals, die zich hebben teruggetrokken, zijn: Au stralië: Terry Addison, John Alexander, Bob Carmichael. Phil Dent, Colin Dibley. Roy F.merson. John Newcombe. Ray Keldie, Kim Warwick, Tony Roche. Ken Rosewall, Alan Sto ne. Dick Crealy, Ross Case. Geoff Masters. Ian Fletcher. Verenigde Staten; Arthur Ashe. Fiddle Dibbs, Mike Estep, Frank Froehling. Paul Gerken, Tom Gorman, Brian Gott- fride, Clark Graebner, Rob Lutz, Jim McManus, Charlie Pn- sareM. Dennis Ralston, Cliff Richey, Marty Riessen, Stan Smith, Harold Colomon, Dick Stockton, Butch Seewagen, Ros- coe Tanner, Erik van Dillen. Frankrijk: Pierre Barthes, Georges Goven, Francois Jauffret, Pafr»ce Dominguez, Patrick Proisy, Wanaro n'Godrella. Zuid Afrika: Cliff Drysdale, Ray Moore, Frew McMillan, Pat Cramer. Groot Brittannië: Gerald Battrick. Marck Cox, Grahm Stilwell. Italië- Paolo Bertolucci, Martin Mulligan. Adriano Panatta. Spanje: Andres Gimeno, Manuel Orantes, Antonio Munoz. Argentinië: Guillermo Vilas. Chilb Jaime Filloi. Tsjechoslowakije: Milan Holecek. Egypte: Ismail El Shafei. Griekenland: Nikki Kalogeropolous. Mexico; Joaquin Loyo Mayo. Nedenand: Tom Okker. Nieuw Zeeland: Brian Fairlie, Onny Parun. Pakistan: Haroon Rahim. Roemenië: Ion Tiriac. Rhodesië: Andrew Pattison. Zweden: Ove Bengtsson. in Wimbledon (nu eens lachend) de Roemeen Ilie Nastase, die zijn benoeming vierde met een zege op de Rus Metrevelli tijdens het toernooi van Queens Club. •lie zelf werd duidelijk dat dit niet het geval was. Het bestuur van de ATP besloot daama na vier en een half uur vergaderen de boycot voort te zetten. Nieuwe verdeling Titelhouder Stan Smith sprak als zijn mening uit dat de beslissing van de spelers zou kunnen lei den tot een nieuwe verdeling van de bevoegdheden in de ten niswereld. De ATP, die 97 leden telt, eist grotere zeggenschap bij de wedstrijden en betwist de internationale tennlsbond het recht een speler te kunnnen schorsen zonder het toepassen van hoor en wederhoor. „Elke beslissing heeft een be paald effect op de relaties, die wij onderhouder. Speciaal een beslissing als deze. Wij zullen de koppen bij elkaar steken en zien wat ons te doen staat", zei Smith. Zowel de weigeraars als degenen, die wel willen spelen zijn giste ren onder hevige druk gezet. Jack Kramer, de Wimbledon- kampioen van 26 jaar geleden, die nu als teChniscn directeur van de spelersorganisatie op treedt. stelde disciplinaire maat- regelenen in het vooruitzicht voor de vier arvalligen in zijn kamp. In het bestuur van de in ternationale federatie zijn al stemmen opgegaan hetzelfde te doen ten aanzien van de 68 wei geraars. In het Engelse huis van afgevaardigden noemde de conservatieve afgevaardigde Patrick Cormack de houding van de ATP „arrogant en over prikkeld". Hij bracht een motie ter tafel, waarin werd gevraagd de ATP-spelers levenslang uit te sluiten van Wimbledon en ande re internationale toernooien. Nieuwe lijst Het plaatsingscomité van Wimbledon heeft giste ren, nadat de profs zich officieel hadden terugge trokken. de plaatsing be kend gemaakt van het he ren enkelspel. De Roemeen Ilie Nastase, die vorig jaar in de finale verloor van dc Ameri kaan Stan Smith is als eerste geplaatst. De plaatsing voor het he- ron-enkelspel is: 1. Ilie Nastase (Roem), 2. Jan Kodes (Tsj. SI), 3. Roger Taylor (Engeland), 4. Alexander Metreveli (Rus), 5. Jim Connors (VS). 6. Björn Borg (Zwe), 7. Owen Davidson (Aus), 8. Jürgen Fassben- der (W Did). Billy Jean King deelde in een persconferentie mede, dat de dames hun programma op Wimbledon zullen afwerken. Ronde van Zwitserland voor Fuente OLTEN Wat algemeen al werd aangenomen is gisteren een feit geworden. José Manuel Fuente heeft als eerste Spanjaard in de geschiedenis de Ronde - van Zwitserland gewonnen. In het eerste deel van de laatste ptappe van Schupfart naar 01- i de tijdrit in de Ronde van Zwitser- ten kwam de Italiaan Soriini als eerste over de eindstreep, met de Belg Wiliy de Geest in de zelfde tijd. Het tweede deel. een tijdrit over 25.6 kilometer werd gewonnen door de Zweed Gösta Petterson. Fuente kwam welis waar met een achterstand van 2.40 minuten binnen, doch zijn zege in deze Ronde kwam niet in gevaar. Fuente won ook het bergklassement. Alger Fuente fSp) i op 4.-15: 3. Galdos (It) HAARLEM Evenals vorige week in de wedstrijd tegen Feyenoord, werden de zesde en zevende innings gisteravond in de ontmoeting met Haak-Ni- chols het Haagse Storks fataal. Hoewel Wieneke Remmerswaal op de heuvel foutloos en fantas tisch wierp, veroverde Raak-Ni- chols juist in deze tweede inning de uiteindelijke overwinning van 3—0. In dit overwegend werpersduel, kwam pijnlijk vast te staan dqt de slagprestaties van de Hage naars niet bepaald groot zijn. Slechts vier slagen kreeg No! Beenders tegen. Een ervan had nog een punt kunnen opleveren. In de zevende inning was John van Zoelen op het derde honk terecht gekomen, maar drieslag van Nol Beenders voorkwam de verdiende eer. Tot en met de vijfde innings hield Storks Raak Nichols van het sco ren af. Toen was het gebeurd. In de zesde slagbeurt kwam Jan Dik Leurs door een drie- honkslag op het derde honk en door een opofferingsslag van Fokke Jelsma kwam hij binnen 1—0. In de volgende slagbeurt van Raak Nichols kreeg Boude- wijn Maat vier wijd (de enige vier wijd van Remmerswaal) en werd binnen gebracht door Harrie van der Vaart, die op zijn beurt weer over de thuis plaats werd gebracht door een harde klap van Jan Dik Leurs. 3—0 Raak Nichols: Nol Storks 000000000 0 Ranks Nlrhnls 00000120X SlaRprestatles Storks: Keen. Raak Nichols: Harrie van der Vaa 0.G67 Jan Dik Leurs 0,667. Harrie var» der Vaart (Raak Nichols) wordt door tweede honkman Halms goedkeurend oog van Roy van den Dungen Gronovius. i Storks uitgetikt, onder het 9. Farlsnto rit) op 10.05; 10. ïatl (It) op 11.52; 40. Wim Sche- s (Ned) op 1.11.17. José Manuel Fuente, de sterke winnaar van de Ronde van Zwitserland (midden) door Panniza (links derde) en Giuliani die tweede werd. Geen medaille voor Adelaar LAUSANNE Peter Adelaar, de bronzen medaillewinnaar bij de Europese Judo kampioenschap pen in Madrid, is gisteren bij de wereldkampioenschappen in Lausanne dicht in de buurt van een medaille gekomen. In de strijd bij de zwaargewichten, drong hij door overwinningen op de Turk Yuksel, de Oostenrijke cle Turk Yuksel, de Oostenrijker Hans Pollak en de Fransman Besson door tot de vierde ronde. Hierin verloor hij met ippon van de Europese kampioen No- vikov. Zijn kans op een medail le verspeelde hij definitief toen de scheidsrechter in de daarop volgende herkansing zijn tegen stander de Brit Keith Remfry tot winnaar op punten.uitriep. Wereldkampioen in het zwaarge wicht werd Chonosuke Takagi. die hiermee voor de tweede Ja panse titel zorgde. Hij versloeg m de finale met ippon de Rus Djibilo Nijeradze. Eerder op de dag had Noboyuki met ippon op zijn landgenoot Takafuni Uegu- chi de gouden medaille in het halfzwaar veroverd. AZ'67 uit FBO ALKMAAR AZ'67 is uit de FBO, de federatie van betaald voetbalorganisaties, getreden. Het bestuur van de Alkmaarée stichting kan zich niet langer verenigen met het gevoerde beleid van de FBO, dat volgens de mening van AZ'67 onvoldoen de druk uitoefent op de sectie betaald voetbal. AZ'67 is de tweede club die de FBO verlaat. Ajax was eerder uit de federa tie getreden. (Van onze sportredactie) Sinas Feyenoord in 1969 als eer ste het experiment aandurfde met een iuchthal voor trainin gen, is de interesse voor de goedkopere overdekte accommo datie groeiende in de sportwe reld. De onbekendheid met de mogelijkheden van deze bouw vorm is nog groot. Dat onder andere was aanleiding voor de Nederlands Sport Federatie om in samenwerking met het depar tement van CRM een studie te maken van deze in Nederland nog onvoldoende bekende sport hal Bouwkundig medewerker A. P. Romijn van de NSF (tweede van links) en inspec teur Lichamelijke Opvoeding en Sport. H. W. Hulsen van CRM zagen hun gezamenlijke in spanning bekroond met de uitgave van "de Iuchthal als overdekte sportaccom modatie" Het rapport, be doeld als informatiebron voor degenen, die het voornemen hebben een Iuchthal te realise ren werd tijdens een geanimeer de bijeenkomst in het ministerie aangeboden aan dr. J. Verhoe ven, directeur-generaal van Volksontwikkeling en Recreatie van CRM en aan Dr. W. van Ziill, secretaris van de NSF. In het rapport wijzen de samen stellers op dp nadelen (zoals de "windgevoeligheid") en erken nen dat de "gewone" sporthal de voorkeur verdient. Het houdt niet in dat de luchtgedragen constructie ook-vele-voordelen heeft. Vooral als de financiële mogelijkheden beperkt zijn, is de accommodatie door de lage in. vesteringskosten zeer geschikt. Bovendien kan de Iuchthal een oplossing bieden, als bijvoor beeld de bestemming van de grond nog niet vaststaat. Vooral in de tennissport heeft men de mogelijkheden onder kend, diverse parken zijn uitge rust met een Iuchthal. Meerdere zwembaden worden 's winters over"dekt" mei een luchtgedra gen constructie. Het rapport van Romijn en Hulsen kan er toe bijdragen, dat ook andere sporten de Iuchthal "ontdek- HAARLEM - De eredivisieclub Haarlem zal In de eerstvolgende vijf jaar worden gesponsorpd door dc verzekeringsmaatschap pij Nationale Nederlanden. Voor het komende seizoen is een be drag van 50.000 gulden in het vooruitzicht gesteld dat in ver schillende door Haarlem aan to bieden reclame-objecten zal worden besteed. Dit bedrag zal nog aanmerkelijk worden verhoogd wanneer de KNVB zijn goedkeuring zal hechten aan de invoering van shirtreclame. Haarlem heeft de Engelse seml-prof Jlm Cardmo met wie Barry Hughes reeds vorig jaar als trainer van Go Ahead Eagles in onderhandeling was, voor een jaar gecontrac teerd. EINDSTRIJD HVB-BEKER DFN HAAG Het veld van Laakkwartier aan de Jansonius- stiaat is morgen het toneel waar dc finale om de HVB-be- ker wordt gespeeld. Om 2.00 uur zullen LVSJ uit De Liet en het naar de KNVB ge promoveerde Oranjeplein gaan uitvechten wie dit jaar winnaar wordt van de beker van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal bond afdeling Den Haug. sensatie van rolhockeyers VALKENSWAARD De sensatie was voor de 1000 fanatieke rol- hockeysupporters compleet. Op de eerste dag van het driedaagse internationale rolhockeytoernooi in Valkenswaard ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Nederlandse Rolschanlsbond versloeg het Nederlands team de onverslaanbaar geachte Europe se kampioen Portugal met 2—1. Porutgal dat zeker niet minder speelde dan anders kreeg een tot het uiterste geladen Neder lands team teger.over zich. Wat de Portugezen ook uitdachten de Nederlunders wuren niet uit hun concentratie te halen. Inte gendeel via Trudo van Gemert opende Nederland de score. Toen echter leek het pechduivel- tje te zullen toeslaan. Rob Olt- hoff. weliswaar riet scorend, maar ontegenzeggelijk een van de gevaarlijkste Nederlanders kreeg materiaaipech en moest gedurende enkele minuten van de baan verdwijnen. Van deze numerieke minderheid maakte de Portugezen gebruik om ge lijk te komer. door een doelpunt van Rendeiro. Na de rust zakte Nederland, zoals men wel had verwacht, niet in een. Het verdedigde dc gelijke stand met een ongekend elan. Iedereen verzoende zich met een gelijkspel tegen de Europe se kampioen maar de sensatie werd er.kele minuten voor het eind van de wedstrijd nog gro ter. Theo Habraken (van de Lichtstad uit Eindhoven) ver schalkte de Portugese doelman en zorgde voor een stuk ge schiedenis in dc Nederlandse rolschaatsbond; nog nimmer te voren was een Nederlands team erin geslaagd'een tegenstander van het Iberisch schiereiland te verslaan. Wereldkampioen Spanje had het tegen België niet moeilijk. Het won met 100 rn verdeelde de doelpunten eerlijk over beide speclhelften. Geen Duitse honkballers in Haarlem DEN HAAG West-Dultsland komt niet naar Haarlem om deel te nemen aan het toernooi om het Europees honkbalkam pioenschap. Cluus Heimig heeft gisteren tele fonisch medegedeeld dat de ploeg niet komt. „Dc financiële problemen zijn onoplosbaar", vertelde Heimig. Daarmee is het aantal deelnemende landen teruggebracht tot zes: Italië. Zweden, België, Spanje, Frank rijk en Nederland. West-Duits land was ingedeeld in poule B met Italië en Zweden. Een van de landen van poule A zal nu moeten worden overgebracht naar poule B.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9