POOT AAN SPELEN IN ISRAEL GEEF U DE VERZEKERING VOOR EEN GESLAAGDE VAKANTIE - Alles staat of valt met goede voorbereiding PRIJST NOORWEGEN ZICH UIT DE MARKT? PER LIJNBUS DOOR WITTE FIETSENPLAN OP DE ZUID VELUWE DE DAM RODE OORTJES HALEN IN ALBANIË N.-BRABANT PALEISHEK IS WEER VAN raël. Registratie van de deel nemers vindt plaats op 16 september in het tentenkamp Beit El, waarna men de vol gende dag op stap gaat voor de eerste van de drie dag marsen van gemiddeld 20 32 kilometer dwars door het Van 17 tot en met 19 septem ber van dit jaar wordt voor de 20e keer de Drie-daagse wandelmars in Israël gehou den. Het zal tevens één van de slotevenementen zijn van de feestelijkheden rond de 25e verjaardag van de staat Is- heuvelland van Judea. Dank zij een uitgelezen route krij gen de wandelaars een over zicht van 2000 jaar geschiede nis: van Beit El, het bijbelse Bethel, pleisterplaats van va der Abraham, via ongerepte arabische dorpen naar de buitenwijken van het moder ne Jeruzalem, waar achter hoge gebouwen het vertrouw de silhouet van de oude stad zlchtbaai^yrdt. De slotpara- de vindtlr deze stad plaats. Wandelenthousiasten, wier pijnlijke blaren van de Nij meegse vierdaagse tegen die tijd weer genoegzaam ge heeld zijn, kunnen voor deze driedaagse alle inlichtingen krijgen bij het Israëlisch Na tionaal Verkeersbureau, He rengracht 422 in Amsterdam, telefoon 020 - 24.96.42. Verzekerd rijden Een geslaagde vakantie staat of valt met een goede voor bereiding. Dat lijkt op het in trappen van een open deur, maar in de praktijk ont breekt vaak alles aan die broodnodige voorbereidingen. Het is bijvoorbeeld uiterst nuttig, dat bijtijds aandacht wordt geschonken aan het punt ..verzekeringen". Heeft men voor reis en verblijf \yel voldoende verzekeringsdek- 'king tegen alle mogelijke ge beurtenissen? Dikwijls wordt luchtig over dit onderwerp heengelopen, totdat men zelf in een onplezierige situatie 'verzeild raakt. Daarom misschien ten overvloede nog maar eens een aantal v&rzekeringsvormen, die met vakantie te maken hebben. U kunt aan de hand daarvan zelf bepalen, wat op uw si- i tuatie van toepassing is. Groene kaart Gaat men naar het buiten land dan is voor bezitters van auto. motor, scooter en bromfiets verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid vereist. Wanneer de verzeke ring alleen geldig is voor Ne- i er land (voor bromfietsen de Benelux) dient tijdig gezorgd te worden, dat de dekking wordt uitgebreid tot de lan den, waar de reis naar toe gaat. De afgegeven groene kaart is een belangrijk docu ment, dat bij de mee te ne men papieren nimmer mag ontbreken. Casco verzekering De groene kaart heeft betrek king op de wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering, dus op de schade, die men aan derden kan toebrengen. De genoemde vervoermidde len kunnen echteir ook zelf verzekerd worden. Voor men sen. die hun auto alleen W.A. verzekerd hebben kan het ui terst nuttig zijn, om voor de yakantie-periode een korte termijn-casco-verzekering af te sluiten. Hiermee sluit men verhoogde risico's in het bui- 'enland in elk geval uit. Ji Caravan Gaat men met een caravan op pad, dan is het W.A.-risico tijdens de rit meeverzekerd op de auto-polis. Het W.A.-ri sico van de caravan in NIET gekoppelde toestand buiten het verkeer is gedekt onder een aansprakelijkheidsverze kering voor particulieren. Een caravan is een kostbaar bezit. Vartdaai dat vele bezit ters toch voor de zekerheid een casco-\*erzekering slui ten. Hoe belangrijk dit kan *ijn is onder andere in 1972 nog gebleken bij de windhoos op Ameland en bij de jongste voor jaarsstoi men, waarbij vele caravans het slachtoffer -ifn geworden. In dit verband is het ook wellicht nuttig er op le wijzen, dat de moge lijkheid bestaat om de kam peeruitrusting te verzekeren. Zowel in binnen- als in bui tenland kan het nut hebben een rechtshijstandsverzeke- fing af te sluiten. In vele lan- enTOURage - enTOURage - - enTOURage - den kan de afwikkeling van een aanrijding een uiterst in gewikkelde zaak zijn, waaruit men zich zonder deskundige hulp moeilijk kan redden. Rechtsbijstandverzekeraars beschikken over een wijdver takte organisatie van juridi sche deskundigen, die in vrij wel elk land van Europa en ook wel in andere landen Reisverzekering De belangrijkste vakantiever zekering is zeker de reisver zekering. Voor het sluiten van een dergelijke verzeke- - enTOURage Prijst Noorwegen zich lang zaam maar zeker uit de toe ristische markt? Je zou het bijna denken, als je op het broeihete vliegveld Garde- moen bij Oslo aandachtig luistert naar Wim Ebeling, directeur van Scandinavian Arctic Sunway, de onbetwiste expert in Noorse uitvluchten. Gekwelde Ebeling becijferde enTOURage weliswaar, dat de belangstel ling van Nederlanders voor een vakantie in Noorwegen met sprongen is toegenomen vijf jaar geleden 55.000. dit jaar 120.000 maar hij vreest, dat deze groei in de komende jaren ernstig zal stagneren. „Als Noorwegen rustig door gaat met het telkens verho gen van zijn prijzen", is zijn stellige mening, „dan zal bet voor Nederlandse touropera tors steeds moeilijker worden om aantrekkelijke en succes volle reizen naar de noorde lijke landen te organiseren. Nu reeds heeft Scandinavië in Nederland het kwalijke etiket, dat het een gewild, maar peperduur vakantiege- bied is. Als men derhalve in de nabije toekomst met suc ces wil blijven concurreren met goedkopere landen ais Spanje, Griekenland en Joe goslavië, moet Scandinavië zich in de prijzensector zo veel mogelijk matigen". Verzekerd varen ring zijn zinnige motieven aan te voeren, wat ten over vloede nog eens mag blijken uit onderstaande opsomming van de dekking, die een der gelijke verzekering omvat: 1. een ongevallenverzekering met een kapitaal-uitkering bij overlijden, bij blijvende inva liditeit en een bedrag voor de kosten van geneeskundige be handeling of verpleging als gevolg van een ongeval. 2. een bedrag voor ziektekos ten. Bij verblijf in het buiten land van groot belang. Zowel - enTOURage - voor ziekenfondsx-erzekerden als voor particulier verzeker den Is het nodig bij reizen naar hel buitenland een reis verzekering af te sluiten, om dat lang niet allo in het bui tenland gemaakte medische kosten onder de ziekenfonds verzekering of de ziektekos tenverzekering vallen. 3. kosten voor vervoer van het stoffelijk overschot in ge val van overlijden door onge val of ziekte en extra kosten wegens langer verblijf tijdens ziekte, ongeval, staking, na tuurrampen en in geval van terugroeping naar Nederland wegens dringende /amiiie-on- standigheden. 4. verzekering van de reisba gage tegen beschadiging, diefstal of vermissing. Als mede ir gedekt een bedrag aan geld en geldswaardig pa pier. Het is in dit verband verstan dig een lijstje te maken van dingen, die mee worden ge nomen op reis en aan de hand daarvan de waarde te bepalen. De aansprakelijkheidsverze kering voor particulieren is in Nederland gelukkig sterk ingeburgerd. Het komt echter nog al een-, voor, dat de voorwaarden verouderd zijn cn dat het verzekeringsge- bied bijvoorbeeld beperkt is tot Nederland. Vooral met het oog op vakanties is het echter nodig een buitenland dekking te hebben. De maxi mum verzekerde bedragen zijn op oudere polissen vaak onvoldoende. Een verzekerd bedrag van 250.000 gulden is tegenwoordig wel als mini mum te beschouwen. Varen Watersporters hunnen bil de pleziervaartuigenverzekering kiezen uit een uitge breide dekking (waaronder schade aan boot en inboedel. W.A.. hulploon, kosten van bewaking en vervoer en op- ruimingskosten vallen) en een dekking tegen wettelijke aansprakelijkheid, ex-entueel aangevuld met dekking tegen - enTOURage - het risico van brand en dief stal. In Italië is voor boten met een binnen- of buiten boordmotor een verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid varplicht. Nederlan ders, die met hun boot In Ita lië gaan varen, moeten bij hun verzekeraar een „car net" aanvragen. Regen verzekering Ter completering van deze lijst kan de regenverzekering worden genoemd, die men kan afsluiten bil enkele in deze branche gespecialiseer de verzekeraars. De verzeke- rj/%g vergoedt het verzekerde bedrug, "wanneer de neerslag gedurende da verzekerde pe riode het in de polis vermel de aantal millimeters bereikt of overschrijdt. Ondanks deze sombere toe komstvisie zag dezelfde Ebe ling wel kans om de KLM DC-10 „Wolfgang Amadeus Mozart" vol toeristen noord waarts te dirigeren. Het was de eerste keer, dat een der gelijke fluisterende luchtreus op een Noors vliegveld land de. Deze king-size-primeur van Scandinavian Arctic Sun way zal in de komende maanden nog gevolgd worden door elf chartervluchten per DC 10 naar Oslo en Bergen. - enTOURage - enTOURage - ONDER het motto „Kom fietsen op de Zuid-Veluwe, gemakkelijk, gezellig en gezond" is de WV Arnhem en de Zuid-Veluwe een campagne begonnen (er propagering van het fietstoerisme. Momen teel staan bij een twintigtal fietsenverhuurders in het Zuidveluwse gebied duizend lietsen voor ver huur gereed. Huurders kunnen de tweewieler in de ene plaats huren en elders op de Veluwe weer bij een andere hartelijke fietsenbaas terugbrengen. Als belangrijk onderdeel van dit „witte fietsen- plan" hebben de VVV's aantrekkelijke Hets holel-arrangcmentcn samengesteld. Folders, waarin alle bijzonderheden over deze actie staan, zijn bij de VVV's en ANWB-kantoren verkrijgbaar. Ook dit jaar wordt het fco- ninklijk paleis op de Dam in Amsterdam voor bezichtiging opengesteld en wel in dc maanden juli cn ougustus. De mogelijkheid tot rond stappen in 's koningi huisje" wordt zelfs uitgebreid tot alle werkdagen - met uitzondering van de zaterdagen - en wel von naif twee tot half vijf 'f middags. Albanië, een dwergstaat ingeklemd tussen Grie kenland en Joegoslavië en gelegen aan zowel de Adriatische als aan de Ionische zee, is een land, dat eeuwenlang in een vrijwel volledig isole ment heeft geleefd. Tot op de dag van vandaag heeft men daar, veelal om politieke redenen, naar dit geheimzinnige element gestreefd. Toch komt er langzaam maar zeker verandering in deze starre bonzen- houding. Voor het eerst na 1969 (en voor de vier de keer sinds de tweede wereldoorlog) is er weer een mogelijkheid voor de Nederlandse toerist om een bezoek te brengen aan Albanië. Wagons-lits Cook organiseert van 2 tot 8 september een reis naar dit land. Tijdens deze verkenningstocht zal er volop gelegenheid zijn kennis te nemen van de cultuur van het Albanese volk en van de adembe nemende schoonheid van de ongerepte natuur. Aansluitend op het ver blijf in Albanië volgt dan nog tot 15 september een vakantie aan de Monte- negrijnse kust in Joego slavië. De kosten voor deze unieke trip bedra gen 845 gulden. Dc streckvorvoerbcdrljven In en rond Brabant - Alad, BBA. EMA en Zuld-Ooster hebben een toeristisch boekje laten samenstellen „Bont Bra bants busbockje", dat zwerf- lustigen op het spoor zet van de talloze mogelijkheden, die bussen bieden om het bra- bantse land to verkennen. Dit boekje is voor één vijftig In alle bussen van bovenge noemde ondernemingen te verkrijgen en bevat 16 toeris tische rondritten door de mooiste gebieden vun deze provincie. Om het kris kras trekken door Brabant gemak kelijk te maken kan men in diezelfde bussen ook een cwerfkaart kopen (4 gulden voor volwassenen, voor kin deren S gulden), die recht geeft op één dag onbeperkt reizen over het gehele net van de vier busondernemin gen, dat zich uitstrekt van Bergen op Zoom tot Nijme gen, en van Gorkum tot Weert. Aan boord van de eerste KLM-DC-10, die op een Noors vliegveld landde, bevond zich ook de com plete Amsterdamse poli- tiekapel, die als vleugel adjudanten van reisexpert Scandinavian Arctic Sun way oorverdovend leven blies in 'f Noors toerisme.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17