WEG WEZEN Inpakken en ZONDER PAS M BELGIë KOST U EEN BOETE OP ROMANTISCHE STRASSE I NEEMT U MOEITELOOS i EEN DUIK IN MIDDELEEUWEN Zuid-Duitsland grossiert 1 in Madurodams op ware grootte PLUK DE FRANSE VAKANTIE- BOMEN MET STAATS BOSBEHEER JONGEREN OP EEN KOOPJE NAAR IERLAND KENNEN UND LIEBEN rustzoekers een grenzeloos genoegen. En wij nu maar hopen, dat u uit de geoffreer de rijstebrijberg precies die smakelijke krent hebt gewipt, waarop het straks aange naam zitten is. Wij mogen ondertussen met enig opti misme aannemen, dat u in middels uw vakantie-keuze bepaald heeft. Wellicht heeft u zelf de hanen reeds uit uw schaarse vrije tijd gebraden en droomt u nu alweer hard op van het volgende uitje. In beide gevallen kan WEG WEZEN u alleen de mosterd na de genoten maaltijd (of nog te genieten) achterna dragen. Een vermoeiende en overbodige bezigheid, neem dat maar rustig aan. Daarom deze en de volgende week voorlopig het laatste lik op miiK»-»""""-/ Ludwig de tweede, koning van Beieren liet op Vi Al pentop in ZuidJDuitsland een middeleeuws Anton 'Pieck-slot trouwen. Toen 'hij nog volop bezig was aan zijn stenen sprookje, werd hij door zijn eigen regering uit zijn kasteel ontvoerd en overgebracht I naar een silot in Münohen. Daar wend 'hij de volgende j dag verdronken aan de oever van een meer gevon-j den. "Ludwig was gek", zeiden de regeerders. Lud-' wig was een genie", zeg-1 gen de Duitsers, die nog •steeds via het toerisme de rente trekken van 's-ki nii.gs ©Las» 4nr*3tfr-ing, Augsburg, Nümberg, Lands berg, de schitterende barok kerk in Wies en het Anton Pieck-kasteel, dat de Beierse koning Ludwig de Tweede tussen 1869 en 1886 met mid deleeuwse drift op een berg top liet bouwen knikt onze man uit Boston boven zijn helles bier er. geeft hij toe: dit is oneindig veel mooier dan Amerika". Had hij dat maar in maart 1945 geweten. Misschien heeft u het idee, dat sinds de totstandkoming van de Benelux Nederland en België in feite één folkloristi sche breipot zijn geworden: in de praktijk blijkt echter, dat deze zonnige Europese gedachte u duur kan komen te staan. Als u in de komen de weken bijvoorbeeld zonder paspoort of identiteitskaart door België toert, riskeert u een boete, die varieert van zeventig tot tweehonderd gul den. Het aantal Nederlan ders, dat paspoort-loos wordl aangetroffen in het vette pe- tattenland, neemt vooral df laatste jaren sterk las, Be den daarvan is dat bij de erenzen van Nederland en België nauwelijks meer naar een paspoort wordt gevraagd; In België zelf echter gebeurt dit zeer regelmatig. „Ieder; een in België", aldus de vreemdelingendienst vafl' onze hartelijke buren, „móét een deugdelijk identiteitsbe wijs kunnen overleggen. Dat geldt voor de buitenlander evenzeer als voor de Belg zelf. Het argument van d« duizenden Nederlanders, die zich in België de pas zien al' gesneden door speurende douaniers, dat men in ons land zonder papieren d' straat op mag, vermag at Belg niet te imponeren. Wc' is wet, oordeelt hij, en zon der paspoort belandt de Ne derlander in België dan vroeg of laat in een rechts- - enTOURage- vakantiestuk. Daarna gaat voor een hopelijk lange hete zomer de deksel op de pot uitjes. WEG WEZEN komt, bij leven en welzijn, in sep tember 1973 bij u terug met nieuwe kolommen vol tips voor trips in najaar Vom MAIN zu den ALPEN 0 Rofherïburg ob 'der Tauber ibleef in de tweede wereld oorlog gespaaravoor bom bardementen. Daarom is ihet nog als eeuwen gele den: een onwezenlijk 'klein ood, gevangen 'In de lasso van een stadsmuur. We kunnen u natuurlijk niet dwingen. Niet ap straffe van boetes of vrijheidsberoving bepalen, dat u als de ge smeerde bliksem naar de Ro mantische Strasse in Zuid- Duitsland moet afreizen. VVo kunnen nu wel beweren, dat u zichzelf een geweldig ge noegen door de neus boort, als u er niet heengaat. Maar «Is u toevallig een jakkeraar bent, die per se vóór het val len van de avond in Oosten rijk wil zijn. Als u behoort tot het gilde der plank-gas- rijders en uw vrije tijd ont leent aan de scheur-klen- derwijsheid, dat alles, wat j« in recordtijd ver haalt per definitie ook lekkerder is. dan heeft het vrezen we weinig zin om van de daken te schreeuwen, dat iedera liefhebber van middeleeuwse pracht en praal de Romanti sche Strasse tenminste één keer in zijn leven gezien moet hebben. Zoals hij ook de Eifeltoren op zijn netvlies moet hebben geprojecteerd En Manneke Pis en de Big Ben. Toch wagen we het er op. Toch blijven we moedig vol houden, dat u de zorgvuldig gemaakte vakantieplannen dit jaar maar eens moet ver- geiten en er zeer wel aan doet om even van de door u met behulp van ANWB-routes en Bos-atlassen gebaande we gen af te wijken. Die Romantische Strasse is een slimme vondst van de voormalige burgemester van Augsburg, nu een krasse ze ventiger, die nog dagelijks boven zijn gemslederen broek dampt van zelfgenoe gen. En terecht, want zijn ro mantische levenswerk is een lucratieve trekpleister van je welste geworden, waar dui zenden zich verdringen onder schemerdonkere stadspoorten en op elke vierkante meter niet hun gulzig fototoestel kiekeboe spelen met de forse, middeleeuwse restanten. Würzburg ligt aan de rivier de Main, die tevens de grens van de Romantische Strasse markeert. De stad is het cen trum van Frankenland, dat op zijn hellingen de druiven laat rijpen voor meesterlijke wijnen. Aan de andere kant van de rivier bekroont de massieve burcht Marienberg de top van een groene heu vel. Würzburg heeft in de Tweede Wereldoorlog danig geledeiu toen de broederstrijd der we reldmachten al op zijn einde liep, werd de stad in maart 1945 besprongen door een zwerm vliegende forten, die het eeuwenoude centrum voor tachtig procent in puin gooiden. Je hoort dergelijke percentages voortdurend uit de gedienstige monden van gidsen, die je tijdens de zwerftocht over de Romanti sche Strasse de fijne middel eeuwse kneepjes duidelijk maken. Ze staan op een authentiek pleintje en vertellen in kra kende volzinnen met vette umlauten over de geschiede nis van hun geliefde stad. En dan, na tien minuten het mogen er eens twaalf worden komt het hoge, smartelijke woord er uit: Leider is onze mooie stad in het laatste oor logsjaar nagenoeg met de grond gelijk gemaakt". Dat geldt voor Würzburg cven- WEG WEZEN heeft u in de afgelopen maanden met de regelmaat van de vakantie- klok geïnformeerd over hon derden aantrekkelijke uit vluchten In binnen- en buiten land. Wat ons betreft was deze service aan zon-zee- en teit van München, is 23 jaar. Heeft het allemaal ook maar van horen zeggen. Onder zijn gehoor bevindt zich op deze zonnige morgen ook een redacteur van de Christian Science Monitor in het Amerikaanse Boston. Een typische Yank, die in de bus voortdurend bij zijn Europese collega's informeert wat de aanduiding „Zimmer" achter de ramen betekent en wat de soepele vertaling van „kaffee mit rahm" is. enTOURage - zeer als voor Augsburg en Nümberg (dat in feite naast de Romantische Strasse ligt). De gids nezm' het de Ameri kanen niet kwalijk hoor. Geen sprake van. Het Duitse volk zelf draagt alle schuld. Maar toch, waarom moest de beul in Zuid-Duitsland uitge rekend toeslaan in maart en april 1945? „Ons land stelde toen militair toch al niks meer voor", zegt de gids met dunne stem. Hij u's zojuist af gestudeerd aan de universi- shagen, omdat ik ordinair bang was. Ik dacht alleen: straks hop je tussen de bouwvallen en weet je: „daar heb ik persoonlijk aan meegewerkt". Pas. toen ik zeker wist, dat de Duitsers hun steden herbouwd hadden, heb ik de confrontatie weer aangedurfd. Dit is mijn eer ste bezoek aan het na-oorlog- se Duitsland. Ik moet zeg gen: ze hebben het keurig hersteld". Toch haalt deze ■Amerikaan pas echt weer opgelucht adem, als de reis wordt on derbroken in Rothenburg ob der Tauber. Dit stadje was voor de Amerikaanse lucht macht niet dc moeite waard om gebombardeerd te wor den. Te petieterig, te weinig ioelen ont echt eer aan te behalen. te petieterig Aan zijn eigen beperktheid heeft Rothenburg zo te dan ken, dat het nu, anno 1973, de meest gave middeleeuwse stad van de wereld genoemd kan worden. Een meesterlijk stadje met popperige afme tingen en brokkelige stads muren, die het ongeschonden hart als in een lasso gevan gen hebben. „Splendid", roept de Amerikaan opgeto gen, „dit moet ik aan mijn lezers vertellen". Als een Eu ropeaan hem even apart neemt en fluistert, dat Ro thenburg hei laatste stukje showwerk van Walt Disney is geweest, kijkt hij eerst wantrouwig. Dan geeft hij pas aarzelend toe: „Ik vind het nog knapper dan Disney land in Californië". Enige kilometers zuidwaarts in Dinkelsbiihl en Nordlingen vraagt hij, oj Disney ook de hand heeft gehad in deze stadjes. Hij ziet namelijk het zelfde onwerkelijke décor, de zelfde stokoude kuizen, steeg jes met glimmende keien, ba- rukkerken en doodstille ach tertuinen vol zoemende bijen rond roerloze zonnebloemen. veel mooier Aan het einde van de Ro mantische Strasse na vluchtige verkenningen in - enTOURage - enTOURage - Frankrijk (of plukster) ver dient zo'n 22 gulden per dag en krijgt daarnaast gratis lo gies, voeding en zoveel wijn, als hij op kan. Het is wel zaak om de dorst te matigen, want er moet duchtig worden aangepakt voor die 22 piek. Elke dag begint het werk om half zeven met een stevige mok koffie, om acht uur wordt er in de wijngaard ont beten. Om twaalf uur luncht iedereen in zijn tijdelijk huis en om zes uur keert hij daar weer terug na gedane arbeid. Zij, die er voor voelen om in deze periode een druifje mee te plukken moeten zich opge ven bij: The Secretary Gene ral, Centre Agricole Interna tional, Postbox 42, 35A, Rue Crillon, 13352 Marseille Cé- dex 4, France. Als je midden in de zomer op een Nederlandse cam ping je zoon op consult krijgt, die honderd uit vraagt over dat bruine vo geltje met dat witte vlekje op zijn borst en over die boom met die gekke blade ren, dan ben je toch blij, als de voorllichtingsbus van Staatsbosbeheer in de buurt is, zodat je via die sympa thieke weg je ernstige leemte in je kennis van al les wat groeit en bloeit kunt aanvullen. Bij de voorlich tingsbus, die de komende maanden weer op tournee is, kun je namelijk alles vragen op dit gebied. Maar ook bij het ontdekken van de mooie, maar vaak nog onbekende gebieden van staatsbosbeheer zullen voor lichter Arno Bos en zijn medewerkers u graag be hulpzaam zijn. En mocht de voorlichtingsbus toeval lig niet in uw buurt staan, dan kunt u altijd nog een briefkaartje sturen aan Staatsbosbeheer, Museum- laan 2 in Utrecht. Kunt u achteraf tenminste zonder haperen aan uw zoon ver tellen, hoe dat bruine vogel tje met die witte vlek op zijn borst heet. - enTOURage - In de wassende stroom van reisgidsen is nu ook de Duit se serie „Kennen und lieben" opgedoken. Meulenhoff-Bruna NV importeert deze gidsen voor Nederland 9.25 per deel). Het succes van deze I nieuwe serie zit hem in de typische Duitse aanpak van de toeristische onderwerpen. Geen snorkende Van Ege- raat-lyriek, maar nuchter fei ten-materiaal en tot op de I bodem uitgespitte informa- lies. Naast de gebruikelijke hotel- en restaurant-opsom- - enTOURage - Ierland'specialist Prim-Air (Brinklaan 34 in Bussum, telefoon 02159-14541) heeft nog wat vliegluigstoelen in juli en augustus over en biedt die voor een koopje aan scholieren en studerenden tussen 14 en 22 jaar. Zij kunnen 1 oj 2 weken als paying guest" logeren bij een geselecteerde Ierse familie. Kosten voor 1 week 225 gulden, voor twee weken 350 gulden. Inclusief het vliegretour. enTOURage - Druiven plukken in Frankrijk. - enTOURage - mlng vindt men ook aanreis routes, klimaat ter plekke, mee te nemen kleding en dergelijke. De goed geïillus- treerde gidsen hebben een- handig pocket-formaat. Er zijn reeds 48 edities in deze serie verschenen. - enTOURage - Jongeren vanaf 17 jaar kun nen dit jaar weer een knuist je vol franken bijverdienen door zich aan te sluiten bij het leger druivenplukkers. Plaats van taaie, maar wel oergezonde handeling is het wijngebied Beaujolais in Zuid-Frankrijk. Deelnemers worden opgesplitst in groepen van vijf tot tien. Samen met een vriend of vriendin de zoete druiven plukken be hoort tot de mogelijkheden, maar wie in grotere rotten komt aanzetten, zal er reke ning mee moeten houden, dat de één hier, de ander daar wordt geparkeerd. Een druivenplukker in Zuid- Als de,gids voorop gaat naar de volgende miniiieus her bouwde barokkerk, vertrouwt de Amentikaan ons ctoedat hij voor de eerste keer sinds 1945 in Duitsland is. „Ik durfde niet", bekent hij met een zuinig lachje, ..ik was namelijk op het einde van de oorlog als boordwerk tuigkundige ingedeeld bij een formatie vliegende forten in Italië. Elke avond kregen we in de kantine onze volgende opdracht. Vanavond Mün chen, vanavond Würzburg. Ik zat altijd voorin tussen het plexiglas en zag het land be neden ens in lichterlaaien staan. Dat was elke keer weer een rot gezicht. Lang na de oorlog las ik pas, wat we in die laatste maanden ■van de oorlog allemaal in puin hebben gegooid. Toen heb ik tegen mezelf gezegd: dat wil ik in elk geval hooit zien". Ik heb als journalist talloze uitnodigingen voor be zoeken aan Duitsland a/ge- - enTOURage - 'r 1?

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16