Het wonderpaard van keuterboer Tage Hedberg De grote Zweedse revaiiehe wordt op Duindigt gelopen m iM DE VEERTIENEN HUN TIJDEN PROGNOSES DEELNEMING VANUIT BUITENLAND EEN GROTE STIMULANS ZAi^ivAG 23 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 35 Dicht op zijn paard ,.Ego Boy" zit Ingemar Olofsson linksop de sulky. Je combinatie wacht een titanengevecht met Söran Nordin, (rechtr.) die met Noble Action" een revanche wil voor de koers die hij mei 0.1 sec. verschil ver loor. WASSENAAR Met het water in de mond en het zweet in de handen zullen de directies van de Zweedse draversbanen morgenmiddag aan de radio zitten. Wat zij als klapstuk van het drafseizoen be schouwen, speelt zich af op de Wassenaarse baan Duindigt. „Ego Boy" en „Noble Action", het gouden duo uit Zweden dat de drafwereld versteld heeft doen staan, gaan „de grote revanche" opvoeren. En dat gebeurt de Zweedse directies moeten het knarsetandend aanzien op een buitenlandse baan. Bovendien is het voor beide paarden het buitenlands debuut en komt pikeur Ingemar Olofsson ook voor het eerst buiten zijn landsgrenzen in actie. Söran Nordin, de man achter „Noble Action", stamt uit de familie waartoe zijn befaamde broers Gösta en Gunnar behoren. Alle drie hebben zij Duindigt al een of meermalen met een bezoek vereerd. Er stapten in de loop der achttien Grote Prijzen der Lage Landen tot nu toe meer Zweden op en om het ovaal in Wassenaar rond. Nog nooit echter lukte het eem Zweedse com- Veertien paarden uit vier landen starten morgenmid dag om precies 15.40 uur in de Grote Prijs der Lage Landen. Favoriet is het Zweedse paard Ego Boy, dat drie weken geleden het Europees record, dat jaren in het bezit was van dé Franse draver Jamin, op 1.13,8 bracht. De records van alle veertien paarden en de beste tijd in de laatste drie koersen waarin zij uitkwamen, tijn (in volgorde van de startloting.voor morgen): record beste tijd Uriosis P. (Nederland) 1.19.1 1.20.5 Elsie (België) 1.18.9 1.18.9 Vent de l'Histoire (Fr) 1.18- 1.19.- Atogos G (Frankrijk) 1.18.7 1.18.8 Gunnar Dear (Nederland) 1.19.2 1.19.3 Vico (Duitsland) 1.17.9 1.18.1 Lucky Hanover (Duitsland) 1.15.3 1.18.5 Ego Boy (Zweden) 1.13.8 1.13.8 Acrobate L (Nederland) 1.19.2' 1.19.2 Jojo Buitenzorg (Nederland) 1.20.6 1.20.6 Noble Action (Zweden) 1.15.3 1.16.8 Aiglon (Nederland) 1.17.8 1.19.3 Fideel (België) 1.16.3 1.17.5 Paris Air (Frankrijk) 1.14.6 binatie de eerste prijs weg te slepen. Elfmaal werd een poging ondernomen. Morgen wordt het dozijn volgemaakt. „En dan is de Grote Prijs, hoe dan ook, voor Zweden", juichen nu al de draffans in hun va derland. Wie immers kan het tegen hun gouden duo opnemen? Zo vast als de rotsen langs hun lange kust rekent Zweden op „Ego Boy" en „Noble Ac tion". Drie honderd kilometer ten noordwesten van Stock holm ligt het nietige plaatsje Rattvik. Het zou wel licht nooit aan de vergetelheid zijn ontrukt als er niet het eigenwijze keuterboertje Tage Hedberg had gewoond. In zijn stal werd zes jaar geleden een paard geboren, dat „Ego Boy" werd genoemd. Drie jaar later wilde Tage Hedberg zijn slag slaan. „Ego Boy" was te koop. Hedberg vroeg er tienduizend gulden voor. Allerwege klonk het schaterend gelach op en Hedberg kon „Ego Boy" nog niet aan de Verstomd straatstenen kwijt. Het verdriette hem niet. Hij werd er alleen balsturig van. „Dan hou ik hem zelf", bas te Tage Hedberg met de kaken op elkaar, „en geef ik hem in training bij Ingemar Olofsson." De condi tie van „Ego Boy" was belabberd. Olofsson ging er aan „sleutelen", zette „Ego Boy" voor een uitrijkar en trok met hem de bossen in waar het wemelde van de gaten, de scherpe hoeken en de ongelijke bo dem, nu eens hard dan weer zacht. Daar werd „Ego Boy" gestaald voor het zware werk ln november 1970 stond hij ingeschreven voor een jescheiden koersje. Hij won. Het jaar daarop -grote nummers, won meteen o.a. de St. Leger en werd prompt uitgeroepen tot „paard van het jaar" in Zweden. Het gelach was al lang verstomd. Als een orkaan joeg „Ego Boy" door de Zweedse drafwereld, de ene overwinning aan de andere rij gend. In 1971 startte hij 24 keer (17x eerste, 5x twee de, lx derde, lx vierde); in 1972 8 keer (7x eerste, lx vierde); dit seizoen 14 keer (13x eerste en lx tweede). Daarbij die voor Zweden onvergetelijke koers op de laatste zondag in mei toen in Stockholm de Eliteloop werd georganiseerd. De schatrijke Stockholmse baan Solvalla had het puikje van de dravers uiegenodigd. Zelfs inschrijven is er niet bij voor de Eliteloop. In de eerste heat liep „Ego Boy" 1.15.3; in de tweede vertelde de fotofinish dat de Zweedse geweldenaar een close finish had gelopen met het Amerikaanse paard „Flower Child" in de Europese recordtijd van 1.13.8. Er volgde een derde heat, een tweestrijd tus sen de Zweed en de Amerikaan. Dertigduizend toe schouwers zagen een duel, zoals op wielerbanen pleegt te worden uitgevochten. „Ego Boy" aan kop, ..Flower Child" in de gunstige tweede positie. Inge mar Olofsson en de Amerikaanse pikeur O'Brien be loerden elkaar als sprinters op hun fragiele fietsen. Sportwagen De laatste tweehonderdvijftig meter. „Ego Boy" 6choot weg, accelereerde als een sportwagen uit de hoogste prijsklasse. Dat is de fenomenale kracht van het paardje van keuterboer Tage Hedberg, dat nie mand wilde kopen. O'Brien na de finish: „Dit is een van de beste paarden ter wereld." Noble Action was die dag niet aanwezig. Hij had kou gevat. Nog had Zweden niet de revanche beleefd van het geweldige duel dat „Ego Boy" en „Noble Action" eens leverden en waarin Olofsson won met 0.1 sec. verschil: 1.16.4 tegen 1.16.5 in een koers over 2100 meter, dezelfde afstand die zondag wordt gelopen. Söran Nordin mokt nog na: „In die koers had ik een slechte positie." Net als Tage Hedberg die uit balo righeid zijn paard maar zelf hield en er een gouden greep mee deed, eigende Söran Nordin zich een paard toe dat ook niemand wilde hebben. Cees Berg, de perschef van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport die het wel zal ontkennen maar toch alles weet wat er op 's werelds draf- en renba nen gebeurt, heeft het Nordin zelf horen vertellen. „Ik was met vakantie in Florida. Er werd me een aantal paarden aangeboden maar ik vond ze te duur. Een goedkoop paardje wilde ik wel hebben maar als ze niet zo beleefd waren geweest, hadden De winnaar van vorig jaar. de Belg George Desoete met Fideel(voorgrond) in duel met „L/ne de Mai" die tweede werd. Fideel" en Desoete zijn er weer bij maar de handicap van twintig meter zal wel te veel zijn voor de Belg. ze toch tegen hun hoof dgetikt. Dat was „Noble Ak- tion". Geen hond wilde hem hebben, ik wel. Het paard had in Amerika nog geen tachtig dollar ge wonnen." Geen haar minder „Noble Action" en „Ego Boy" zijn nu tussen de vijf en zeven ton waard. Een merkwaardig paard, die „Noble Action". „Hij slaapt liever dan dat hij loopt", zegt Nordin van hem. „Na de training, sla pen; na het eten, slapen. Het is een stoicijns paard en in een koers dan ook door niets en niemand te beïnvloeden. „Noble Action" is geen haar minder dan „Ego Boy", moet Söran Nordin er toch nog even aan toevoegen. Bij de NDR werd een zucht van verlichting geslaakt toen de beide Zweden waren gearriveerd. Cees Berg: „Het grote probleem was het transport. Ze kwamen met twee auto's. Eerst hadden we die kwes tie Nordhorn, die tijdig was opgelost. Toen bleek de speciale wagen waarin „Ego Boy" wordt vervoerd een paar centimeter te lang om te voldoen aar. weet ik welk wetsartikel. Enfin, we kregen toch een ver gunning. We hebben terloops wel even laten vallen of ze dan niet met een andere wagen konden komen maar daar was geen praten over. Die paarden zul len en moeten in d» hun vertrouwde wugen worden vervoerd Blijft nog een zorg. zij het van minder formaat. Er waren zoveel aanmeldingen voor deze Grote Prijs met een prijzenbedrag van 150.000 gulden Cocs Berg: „Hoger dan welke internationale koers in Duitsland en zeer redelijk in vergelijking met an. der* landen, uitgezonderd natuurlijk de Prix d'Amfl- rique met drie ton voor de winnaar maar dat is dan ook de hoogst genoteerde koers ter wereld" dat het rode potlood moest worden gehanteerd. Het star ten van de geselecteerde paarden twaalf op 2100 meter, Fideel (winnaar vorig jaar) op 2120 en daar door vrij kansloos en Paris Air op 2140 m in één vak brengt enig risico mee. Hoogstwaarschijnlijk zul in twee rijen van zes worden gestart. Dan gaan zo vrijwel gelijk weg. En dan begint voor Zweden do koers waarvoor de baandirectics met de oren tegen de rudio zullen zit ten om van hun spcciule commentators op Duindigt te vernemen hoe het duel zal eindigen, waarvan Den Haag en verre omgeving ooggetuige kan zijn. Söran Nordin zint op revanche. De man die van keu terboer, mede dankzij „Ego Boy", een welgestelde, herenboer werd, Tage Hedberg. wordt er warm noch koud van. Hij zal vanaf de tribunes op Duindigt zijn „Ego Boy" met de verrekijker volgen. In vol ver trouwen op het wonderpaard dat drie jaar geleden niemand voor tien millde wilde kopen. Tien jaar geleden, in 1963, werd de huidige we reldkampioen Hans Frömming (vijfduizend over winningen) winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen. De kleine Duitser komt met het klasse- paard Lucky Hanover en wil na tien jaar wel weer eens zegevieren. Hij laat er o.m. een koers van tienduizend mark voor lopen om op Duindigt een gooi te doen naar de eerste prijs van tachtig duizend gulden. Lucky Hanover is eigendom van de grootste stal van Duitsland, Kurier, is zes jaar en gekocht in Amerika. Dit seizoen startte Lucky Hanover vijfmaal en won alle koersen. In de Gro te Prijs van Recklinghausen bleef Lucky Hanover gemakkelijk voor op o.a. Vico en Fideel, die bei de ook morgen aan de start komen. De tips: (start half twee): Grote Prijs der Lage Landen: 1. Ego Boy. 2. Noble Action, 3. Lucky Hanover. Outsiders: Fideel en Acrobate L. Fideelprijs: Lord Tulpenburg, Klaus Olivier en Kuno V. Une de Maiprijs: Lido Buitenzorg, Lantoni H en Jas per. Ouand Mene J: Jack Fortuna, Isis's Juweel en Ida Belwin. Duindigts' amateurkampioenschap: Guy Volann, Joke en ingrid Hollandla. outsider John Arcta. Tenebreuse D-prijs: Eland. Flamingo Six en Ireland. Tivaty Pelopriis: Henriette Signal, Vad en Josje W. Tatusca d'Avrilprijs: Inca H, Keino en Idool Vreden- hof. Drafsportprijs: Melisse, Sans Cesse en Tuscan Pri- De eerste Grote Prijs werd in 1954 verreden. Het buitenland heeft na 1964 de Nederlandse deelneming overvleugeld. Willem Gecrscn won in 1954 met Mac Kinlcy. Daarna volgden zege pralen van Strooper met Roland, Knijnenburg met O Marijke. Ceersen met Peterhof in 1958 Levesque (Fr) met Icare IV en vervol gens de „trilogie" van Geersen in 1959, I960 en 1961 met het fenomeen Hairos II. Nadien kon alleen Wagenaar Jr.. met Quicksilver S in 1964. nog een zege behalen. Cees Berg: „Van lat jaar af gaat de grote mep van het prijzen geld naar het buitenland. Je kunt hen neb: "- ijk op een grote handicap zetten maar dan loop je een vlotte kans dat ze wegblijven. Het is trouwens jezelf bedriegen want als je zou gaan „bevorderen" dat Nederlandse combina ties winnen, komt er geen publick. Dat kent die combinaties wel. Bovendien sluit je je van het buitenland ar en dat is zeker voor Duin digt, wijd en zijd bekend, maar ook voor de pikeurs nadelig. Er gaat zonder meer een enorme stimulans van uit als er buitenlandse deelneming van formaat is. Het houdt wel in dat de Nederlandse combinaties in deze negen tiend" Grote Pri's fUr.ois P met Bolwiln. Gunnar Dear mef Van F.vkelenborg die hef p-ic-d voor het laatst rijdt want hij goat over van s'al Sm't nna* s'al V/*-t'and. Acrobate L met Martin Vergay. Jo:o Buitenzorg met Jan van Dooyowcerd en A'glon met Sieng Hen drik-. als kan v >r de hcoMprljs moeten v/orden aangerekend. „Maar", zegt Van Dooveweerd, „op Duindigt zijn meer kanonnen gesneuveld".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11