Voorzichtigheid geboden met toekomstplannen CeidóeSouxont Brezjnjev en Nixon bespreken handel J. Veel voorzitter van DRR Rotterdam Anders dan andere Moeder vermoord door stief kinderen? HARTELIJKE ONTVANGST CABAILERO Ziekenfondsen willen controle op medische hulp Aanslagen niet meer aan gekondigd )INSDAG 19 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Onduidelijkheid over bevolkingsgroei Kats in Zeeland is men bezig de twee nieuwe havenlichten voor Hoek van Holland te bouwen. Op de twaalfhoekige caissons (zie foto) komen torenschachten van veertig meter hoog met een diameter van vier meter. Er bovenop komt een helikopter-platform. De caissons, die elk 3500 ton zullen wegen, worden op drijvende bakken geconstrueerd zodat ze naar Hoek van Holland gesleept kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers). DELFT De heer J. Veel (47) uit Voorschoten is gekozen tot voorzitter van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam. Dit gebeurde gister- li )it richt (ANP) In het Zuid- limburgse Steln heeft de politie nannen van 18, 23 en 26 jaar aangehouden op verden king van doodslag c.q. moord op de 54-jarige mevr. A. Mat- tatulapatty uit Maastricht. Een getrouwde zoon trof de vrouw gistermiddag met ingeslagen schedel aan in haar woning in j de Maastrichtse wijk Heer. j drie mannen zijn allen stief- j kinderen van de vrouw. Over j het motief en de toedracht van de moord tast de politie nog in het duister. Buurtgenoten spre ken van een familievete. Lokolifanten ÏWALA LOEMPOER (AP) De Indiase regering heeft Maleisië in het genot gesteld van een enorme renteloze lening - vier Kanten. Maleisië mag negen maanden over de jumbo's be schikken als lokaas voor wilde soortgenoten die grote schade aanrichten in pas ontgonnen oerwoudgebieden. avond tijdens de vergadering van de DPR in de Adelberthof te Delft. De heer Veel, vertegenwoordiger van de sectie Leiden in de raad en in het dagelijks leven be dt ijfsmaatschappelijk werker en adviseur voor sociale verzeke ringen, volgt hiermede drs. P. van der Geest op, die sinds fe bruari „demissionair" was. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen H. M. Litjens, studen tenpastor te Leiden en mr. A. M. van Kalmthout uit Hazers- woude, die als vertegenwoordi ger van het dekenaat Zoeter- woude deel uitmaakt van raad. Zij komen in de pl van pastor C. van Vliet en tor C. Meijers s.J. Het vierde bestuurslid, mevr. drs. T. van Gennip-Horsten uit Den Haag blijft als enige van oude bestuur ook in de nieuwe periode aan om de continuïteit te verzekeren. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) meent dat de uiteenlopende voorspellingen wat be treft de groei van de Nederlandse bevoliing de noodzaak bewijzen van een diepgaande studie om een wat duidelij ker beeld te krijgen van de toekomst. Met een dergelijk onderzoek zal snel moeten worden begonnen om te voor komen dat er in de naaste toekomst onnodig zeer kostbare en moeilijk herstelbare fouten worden gemaakt, aldus het CNV in het officiële verbondsblad „De Gids". Het CNV wijst erop dat het Cen- Als voorbeeld neemt het CNV de traal Bureau voor de Statistiek enkele weken geleden de Neder- lardse bevolking in het magi sche jaar 2000 schatte op hoog uit 15 h 16 miljoen zielen. Even later raamde het Economisch Instituut voor de bouwnijverheid de Nederlandse bevolking in 2000 op 13,6 tot 14,1 miljoen. Vergeleken met de cijfers van 1971 van het CBS (17,1 miljoen Nederlanders in 2000) schelen de jongste cijfers een slok op een borrel, meent de vakcentra le. Een verwachting van 3,5 miljoen mensen minder zal in grijpende gevolgen hebben voor de plannen op allerlei gebied. Alleen al voor de woningbouw zou het betekenen dat er in de komende 26 jaar een miljoen huizen minder zouden kunnen worden gebouwd. Dat is een kleine 40.000 huizen minder per jaar. Alleen hieruit blijkt volgens het CNV al van hoe groot belang de voorspellingen zijn waarvan we bij onze plannen uitgaan. Dat geldt ook voor de wegenbouw, net onderwjs, de sociale verze keringen, de werkgelegenheid en de pensioenvoorzieningen. Voor al deze terreinen is het dringend nodig dat we tijdig we ten waar we ongeveer mee moeten rekenen. pensioenvoorziening. Op ogenblik telt Nederland ruim 10 bejaarden per 100 inwoners. Volgens het CBS zal dat aan het eind van deze eeuw oplopen tot 12 per 100. En als de bevolking met meer groeit wat volgens het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid al vlug het Engels water op rantsoen LONDEN In Engeland is giste ren de eerste maatregel getrof fen tot beperking van het water gebruik. Dit is nodig geworden als gevolg van de droogte die al enige maanden aanhoudt. In het graafschap Kent mag geen water worden gebruikt voor het sproeien van tuinen en het was sen van auto's. Op de boeren is een beroep gedaan de velden niet te bevloeien. Deskundigen vrezen dat er deze herfst een ernstig watertekort zal zijn als er niet spoedig re gen komt. In de Londense on dergrondse wordt de bevolking al aangeraden zuinig met water te zijn. geval kan zijn kan het aantal mensen boven de 65 op den duur zelfs stijgen tot 16 per 100. Een dergelijke ontwikkeling zou een zeer zware tol heffen van alle oudedagsvoorzieningen. „Daar zullen we ons tijdig op moeten voorbereiden, willen we enige zekerheid kunnen geven dat ze ook inderdaad in stand kunnen blijven", meent het CNV. „Wat betekent een stil staande bevolkingsgroei bijvoor beeld voor onze plannen met het onderwijs? Zijn ze gemakke lijker uit te voeren of juist niet? Orr.taan er bv. bij woning- en wegenbouw, naar verhouding bezuinigingen waardoor elders weer wat extra kan worden ge daan? En is dat genoeg om de kostenstijging op te vangen van oudedagsvoorziening, recreatie of bestrijding van milieube derf"?, vraagt het CNV zich af. Allerlei plannen, bv. voor uit breiding van gemeenten die nu vaak nog van oude voorspel lingen uitgaan kunnen in de lucht komen te hangen. Vol verwachting (en vrees!) klopt het ambtenarenhart DONDERDAG NEMEN MINISTER De Gaay Fortman en staatssecre taris Polak plaats aan de onderhandelingstafel om met vertegen woordigers van het overheidspersoneel het in het vroege voorjaar opgeschorte „centraal georganiseerd overleg" te hervatten. Aan de orde zijn twee pikante kwesties; elk met een voorgeschiedenis en elk met waarschijnlijke complicaties. Ten eerste het verhaal van het door het kabinet-Biesheuvel verhoogde pensioenbijdragen; ten tweede het salarisbeleid voor het overheids personeel in 1973, waarbij dan de verhouding van de salarissen van het hoger en het lager personeel radicaal om de hoek komt kijken. WIE DACHT VAN NIET, zal tot andere gedachten zijn gekomen door de opmerking welke premier Den Uyl afgelopen weekend over deze zaak bij een spreekbeurt in Drachten heeft gemaakt. Hij merkte toen op, dat de inkomenstoenadering tussen matig en be ter betaalden niet tot het vrije bedrijfsleven beperkt zou moeten blijven. Drs. den Uyl gaf de hogere ambtenaren als voorbeeld het besluit om de salarissen van ministers en staatssecretarissen te verlagen. Wat niet zo'n gelukkig voorbeeld was, omdat die salaris sen door het kabinet-Biesheuvel kort voor zijn heengaan net waren verhoogd en het dan nog een vraag blijft bij welke grens, volgens de premier, de rang „hogere ambtenaar" begint. In principe kan de overheid natuurlijk niet nalaten, wat ze het vrije bedrijfsleven aanbeveelt. In de praktijk zal het evenwel om het be palen van de grens en de omvang van de nivellering gaan. Vertegenwoordigers van het overheidspersoneel hebben in eerste in stantie op Den Uyl's suggestie al gereageerd met de opmerking, dut dan ook de verschuiving in andere lasten (bijvoorbeeld de fiscus) in acht genomen moet worden. Bovendien zullen ze straks ook wel op merken dat de best-betaalden in het vrije bedrijfsleven over talrijke mogelijkheden beschikken om zich voor een lagere loonsverhoging te laten compenseren, wat bij het overheidspersoneel niet of nauwe lijks het geval kan zijn. MOGELIJK ZULLEN minister en staatssecretaris donderdag probe ren een beetje koppelverkoop te plegen met de pensioenbijdragever hoging Op dit punt zullen ze wel iets meer moeten doen dan het kabinet-Bies heuvel deed, willen ze tenminste het krediet van het nieuwe kabinet niet verspelen. Vol verwachting klopt deze week het ambtenarenhart: maar bij menig een klopt het ook een beetje van vrees! Geen avondjaponnen, geen smo kings en zwarte dasjes en zelfs het orkest was in polo- shirt of minirok. Alles sans géne, luchtig en vluchtig. Maar vol overgave en aan dacht tijdens een gratis lunch pauze-concert in het Concert gebouw te Amsterdam, gis termiddag waar het Amster dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes concer teerde. Verorberen van het twaalfuurtje was toegestaan. zonder... en met 25 CIGARETTES Met een mijndetector zoe ken veiligheidsagenten de grond af op de plaats waar later Leonid Brezjnev per helikopter zou landen voor zijn bezoek aan het Witte Huis in Washington. Ontsnapt uit cel politiebureau ALKMAAR De Utrechter H.H. die vorige week betrokken was bij de schietpartij op het Hoorn- se stationsplein, is ontsnapt uit een cel op het politiebureau in Almaar. Hij zou vandaag wor den voorgeleid voor de officier van justitie. De man ontkwam door een lucht koker van 30 x 30 centimeter. Daartoe rukte hij een licht tra liewerk los dat in ae muur was gemetseld. Via de koker kwam II. op de luchtplaats. Vandaar kon hij via een kamer in het politiebureau aan de buiten kant van het gebouw komen. Hij klom naar de straat via de b'iksemafleider. Chid-ininister Bonnet overleden PARIJS (AFP) Georges Bon net, voormalig minister van bui tenlandse' zaken van Frankrijk, is gisteren in Parijs op 83-jarige leeftijd overleden. Als minister van buitenlandse zaken in de ja ren vlak voor de tweede wereld oorlog streefde hij naar een goede verstandhouding met na- zi-Duitsland. Hij was een der voornaamste opstell:rs van het verdrag van vOnchen van 1938 over Tsj-icho-Slowakije. WASHINGTON (Reuter) Met een uitwisseling van pleidooien c>m samen hard te werken aan de vrede in de wereld hebben president Nixon en partijleider Brezjnjev gisteren hun topge- sprek in Washington geopend. Beiden gaven uitdrukking aan de het het t ste topgesprek in Moskou, jaar geleden, verder vorm te geven. )e Russiche partijleider, die zijn eerste bezoek aan de Ver enigde Staten brengt, en de Franse senaat behandelt afluistering PARIJS (Rtr) De Franse se naat heeft vandaag de kwestie van het aftappen van telefoonlij nen behandeld, naar aanleiding van beschuldigingen dat tele foongesprekken van o.a. journa listen zijn afgeluisterd. Het zoü om 5000 personen gaan. Verscheidene vertegenwoordigers van de oppositie, zowel van links als van rechts, hebben om een debat verzocht. Senator René Monory zou de regering vragen of zij van plan is aan het aftappen van telefoonlijnen een einde tc maken. Een derge lijke handeling is in Frank rijk verboden, tenzij een rechter of de regering er toestemming voor heeft gegeven. GRONINGEN (ANP) Jhr. mr. M. L. de Brauw, voorzitter van DS '70 vindt de recente rege- ringsplannen voor het college geld ..etalagepolitiek". Deze re gering wil wel degelijk verder gaan en in de nabije toekomst naar collegegelden van 1500 tot 2.000, aldus mr. De rauBw gisteravond op een openbare vergadering van DS *70 in het Grrningse dorp Haren, Amerikaanse president begroet ten elkaar breed lachend op het zuidelijke gazon van het Witte Huis. De plechtigheid werd gelardeerd met 21 saluutschoten en volledi ge militaire eer, maar werd in formeel toen Brezjnjev, gevolgd door een lachende Nixon, her haaldelijk op de wachtende me nigte toeliep, handen schudde tn als saluut de armen gesloten boven het hoofd stak. Nixon en Brezjnnjev hebben giste ren drie uren en 45 minuten met elkaar gesproken. De be sprekingen zijn vandaag voort gezet met de behandeling van specifieke economische en han delsaangelegenheden. Minister van buitenlandse zaken Rogers en diens Sovjetrussische ambtgenoot Gromiko hebben vanmiddag overeenkomsten on dertekend inzake oceanografisch onderzoek, transportsystemen en -onderzoek en een nieuw ver drag over culturele uitwisseling. Misschien zal ook nog een over eenkomst inzake landbouwon derzoek en -ontwikkeling wor den ondertekend. President Nixon heeft zijn Russi sche gast, groo- liefhebber van auto's, een donkerblauwe vier- deurs Lincoln Continental ten geschenke gegeven. Toen Nixon vorig jaar in Moskou was gaf hij Brezjnjev een zwarte El Do rado Cadilloc. Utrecht De secretaris van de Unie van Ziekenfondsen, de heer J. de Vries, heeft op de vandaag in Utrecht gehouden algemene vergadering van zijn organisatie een pleidooi gehou den voor de Instelling van een inspectiedienst, die moet na gaan of inderdaad de medische waar is geleverd waarvoor be taald moet worden. De ziekenfondsen geven jaarlijks kolossale bedragen uit, aldus de heer De Vries, terwijl er geen ander bewijsstuk is dan die handtekening van iemand die declareert, dat wil zeggen dege ne die hulp verleent. Hij acht het faarom zinvol, dat een af zonderlijke hulpdienst wordt In- gestel^, een soort inspectie, om regelmatig of steekproefsgewijs zich ervan te overtuigen of in derdaad een verzekerde even veel behandelingen heeft gehad als in rekening zijn gebracht en of inderdaad evenveel middelen zijn verstrekt ais op de reke ning staan aangegeven. De heer De Vries pleitte tevens voor een „minimum omvang" van een ziekenfonds. Er zijn volgens hem nog teveel kleine ziekenfondsen die niet beschik ken over de mankracht en het apperaat om de huidige taken van een ziekenfonds te verwe zenlijken. Ulster BELFAST De militante vleugel van de verboden IRA, het Ierse republikeinse leger heeft gister avond bekendgemaakt dut er niet meer tevoren zal worden gewaarschuwd ali leden van do IRA bomaanslagen plegen. Tot dusver kwam er kort voor een aanslag meestal een telefo nische waarschuwing, zodat de mensen zich in veiligheid kon den stellen. In een in Belfast uitgegeven ver klaring zeggen de 'prof is ionals' dat dit besluit is genomen nadat dc protestantse extremistische groep de 'Ulster Freedom Figh ters' in het afgelopen weekeinde bij een wraakaktie twee katho lieken had vermoord. De twee doden brachten hot aantal slacht offers dat in de bijna vier jaar durende strijd tussen protestan ten, room s-katSol iek c npolitie en militairen in Noord-Ierland op 827. Gevangenioproer in Rome ROME (AP) Honderden gevangenen van dc rebibbia ge vangenis in Rome hebben giste ren de uitgangen van het ge bouw bestormd in een massale overigens mislukte uitbraakpo- «ing.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9