H. Hartschool licht Lei de n- Noord door in project week stad Renovatie eentraal - tijdens „woondag" Tour de France als stille tocht door Voorschoten Leidse agenda MARKTEN Tentoonstelling van contrasten bij 3-October- viering in 1974 PAGINA 5 DINSDAG 19 JUNI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN I de week van 12 t/m 15 juni heeft de R.K. Heilig Hartschool zich ver diept in een onderwijsvorm die onbekend was zowel voor leerlingen als voor de le raren. Tijdens vier schooldagen heeft de gehele basisschool zich gericht op vier be paalde aspecten van het leven. Deze as pecten waren werken, leren, wonen en spelen. De Heilig Hartschool valt onder de Leidse scholen op door de zeer moder ne aanpak van de leiding. De leerkrach ten laten hun pupillen erg vrij. Zo mogen deze bijvoorbeeld zelf bepalen hoe ze, zonder er natuurlijk een troep van te ma ken, hun tafeltjes willen neerzetten en hoe de school inwendig aangekleed gaat worden. Het onderwijzend personeel gaat er van uit dat de leerlingen ook op school zich op hun gemak moeten voelen. Deze pedagogiek schijnt succes opgeleverd te hebben. De heer Renlers, hoofd van de school, vertelde: „We hebben gemerkt dat het verzuim erg is teruggelopen, de kinderen gaan graag naar school. Of dat door de leuke sfeer hier komt, weet ik niet maar het is wel toevallig". In het jaar 71/72 had van de Leid se basisscholen de Heilig Hart school de meeste inschrijvingen. In de Projektweek-Leiden con centreerden de leerlingen zich hoofdzakelijk op de eigen buurt, Leiden-Noord. In deze buurt wo nen de meeste leerlingen. Noord bevatte genoeg onderwerpen om deze week over te praten. Na tuurlijk is het leren primair ge bleven. De maatschappelijke vorming die deze onderwijsvorm met zich meebrengt, moet als een pretti ge bijkomstigheid beschouwd worden. De sommetjes gingen nu bijvoorbeeld over loonsverhogin gen en inwonersaantallen en de taallesjes over, om maar wat te noemen, de renovatie van de woningen in Leiden-Noord. Voor de verwezenlijking van dit pro- jekt heeft de schoolleiding de hulp ingeroepen van een aantal ouders en enkele meisjes, Lida en Annemieke van een sociale academie. Iedere dag kwam er een krantje uit waarin het on derwerp behandeld werd waar- wer die dag gesproken zou Worden. Iedere klas had zijn ei gen krant. iGemotiveerd een beroep kiezen doo: wordt in deze tijd steeds moei- dse lijker. Het aanbod overtreft vaak in vele branches de vraag, jdo Een goede beroepenvoorlichting le» kan meestal veel teleurstelling voorkomen, hetgeen de school leiding ook gedacht moet heb- al^ ben. Het werken in Leiden werd uil uitvoerig behandeld, sup Voor de eerste dag van het pro- ugd' jekt werden een politieagent, ver- een molenaar, een postbeambte, bt een typograaf, een brandweer man, een gemeenteraadslid en een bakker uitgenodigd. Deze ver] mensen moesten de mysteries w0! rond hun vak onthullen en hun aten! toehoorders hadden tot taak vragen te stellen en aantekenin gen te maken. Later zou dan al les met behulp van hun leraar of lerares uitgewerkt worden. Het schoolkrantje werd hierbij als leidraad genomen. In de vijfde klas kwam er een postbo de op bezoek die over zijn werk zaamheden bij de PTT vertelde. Het brieven sorteren en bezor gen werd echter, zoals later bleek uit een gesprek met de kinderen, niet bijster interes sant gevonden. een van de ouders uitoefende of uitgeoefend had. P.v.d.A.-raadslid mevrouw van Seters maakte het ook wel bij de „Hartjes". Zij bezocht de ho gere klassen en vertelde o.a. over de stemprocedures voor en de zetelverdeling in de Leidse gemeenteraad. Mevrouw van Seters merkte spoedig dat deze klassen zich goed voorbereid hadden op haar komst. Enkele rotvraag j es" echter zoals: ,,Wat doet u en uw partij aan de woonomstandigheden hier in Leiden-Noord" en „wat is uw mening over burgemeester Vis" werden, op een uiterst diploma tieke manier beantwoord. De vermelding dat de Partij van de Arbeid 13 zetels heeft in de ge meenteraad lokte prompt de op merking „ongeluksgetal" uit. Mevrouw van Seters vertelde na afloop: „Ik vind het ongeloof lijk wat deze kinderen er alle maal van af weten. Ze moeten heel goed voorbereid zijn". Over de hulp van een aantal ou ders aan deze projektweek ver telde ze: „Ik vind zoiets altijd fijn om te horen. Het is veel waard als ouders zich bij een school betrokken voelen". Alle kinderen moesten hun erva ringen van die dag op papier vastleggen. Carollen Dandrea, uit de vierde klas, schreef het volgende over de politie: „De Politie. De politieman heeft gezegd dat kinderen onder de 16 geen bekeuring krijgen. Want de vaders en moeders moeten het betalen en dat vinden ze niet leuk. Zijn knuppel die ge bruikt hij helemaal niet vaak. Hij heeft wel eens een klap op zijn hoofd gehad. Hij is nu bri gadier. Hij heeft 20 jaar moeten wachten. Hij zat drie juni bij het politiebureau 25 jaar in het vak. Hij had nachtdienst, toen ging hij de hele dag slapen, 's Avonds om 11.00 uur ging Wj weer naar het politiebureau. Soms gebeurde er wat, soms niet". Aan het eind van de eerste pro- jektdag (dinsdag) konden vier dingen reeds met zekerheid vastgesteld worden. Ten eerste: de politieagent en de brand weerman waren het meest ge liefd geweest bij de leerlingen; ten tweede: het verzamelde ma teriaal over het werken in Lei den was veel te veel geweest; ten derde: de organisatie was gladjes verlopen en ten slot te: iedereen vond het een zeer geslaagde dag. De overvloed aan materiaal werd door de meeste leerkrachten tijdens de eerste uren van de volgende dag afgewerkt. Op deze tweede projektdag kwam het leren in Leiden aan bod. Er werd les gegeven aan de hand van de schoolkrantjes, waarbij o.a. artikelen over het leren in vroeger dagen opgenomen wa ren. Na behandeling van het boekje werd er door enkele leer lingen in andere klassen over leren verteld d.w.z. een jongen of meisje van de tweede klas ging naar de eerste klas om te vertellen wat je zoal in de twee de te leren kreeg. Van de derde ging men naar de tweede, van de vierde naar de derde, enzo voort. De twee zesde klassen kregen bezoek van leerlingen van een Mavo en van een lage re technische school. Donderdag was de dag van het wonen in Leiden, voornamelijk in Noord, 's Ochtends kwam de Leidse stadsarchitekt Jean Pie- ret op bezoek om dia's te verto nen over de woonsituatie in Lei den-Noord. Met de zesde klas- sers besprak hij vooral de pro blemen rond de renovatie, om dat vrijwel iedere leerling aan de Heilig Hartschool wel eens op de een of andere manier ge confronteerd geweest is met dit onderwerp. Ook in de klassen is daarover tijdens voorbereidende lessen gedebatteerd. De heer Pieret liet dia's zien over de af schuwelijke verpakhuizimg in de Leidse volksbuurt, de parkeer problemen door het toenemende autobezit en de pogingen van het gemeentebestuur deze op te lossen, de verkrotting in de oude buurten en de mogelijkhe den voor wijkverbetering. Na afloop werd in de klas het nodi ge gediscussieerd en toegelicht. Twee leerlingen uit de zesde klas, die ten nauwste bij de re novatie betrokken waren aange zien hun ouderlijke woningen aan de Maurltsstraat en de Van Hoogendoornstraat op dit mo ment aan vernieuwing onder worpen werden, gaven een op somming van de werkzaamhe den die uitgevoerd worden: 1. de benedenkamers worden door gebroken; 2. er wordt een open trap in de huiskamer gebouwd; 3. de kelder wordt weggebro ken; 4. de gang wordt tot aan de keuken doorgetrokken; 5. er wordt een douche aangelegd; en 3. de kelder wordt weggebro- 6. het dak wordt opgetrokken zo dat de slaapkamers groter wor den. De dia's van de heer Pieret werden ook aan de laagste klas- Bezoekuren ziekenhuizen 18.30 l- jor alle patiënten behalve kln- DngelljKs van 15 tot 16 t 18.45 uur, za. 15 30 tot 15.45 uur. Wanneer ernstlKe patiënten doorlopend p geen bezoek, behnlvi Krantnntdellng: dag. 15,30—17.00 uur en 18.3020.00 uur. Kinderen tot 13 Jnur kunnen wegens mogelijk In fee- tlegevaar helaas niet op bezoek ka- Het avondbezoek Is uitsluitend be- itemd voor de echtgcnoton. Alleen staande moeders kunnen 's avond# één bezoeker ontvangen. Op dinsdag Is er geen bezoek, behalve voor pa tiënten die op die dag bevallen zijn. Voor hen ls er een nvondbezoekuur voor de echtgenoot ot één bezoekc* Klnderkllnlek: zaal 22, 23 ders: dnt:. 10.30—11.30 uu 15.30 uur. 18.15-19.00 uur tu. en zo. 14.30- nlle bezoekers: vrij. 18.15-19.00 kunde: dag. behalvo dl. 18.15-19.00 uur. dl. 13.0014.00 uur, za. en zo. tevens 14.30-15.30 uur. Op de nfdo- Ung kindergeneeskunde kunnen kin deren beneden do 12 Jaar niet wor. den toegelaten. Dlaconeisenhuls: dngelljks eerste kin# i 11.00-12.00, 13.15-14 00 en Itnnnkllnlek: 8e klas 13.30-14.30 en 18.00—19.00 uur: 2o klas 13.30—16.30 en 19.00-20.00 uur. Alphen Ziekenhuis Itljnnord: dagelijks uur. Kriinmnfdellng: van 14.00—16.00 uur. van 19.00—19.30 u.. alléén voor eehlgenolen. Klnderafdehng^ sen vertoond, met dit verschil, dat iedere dia een zoek- en oriëntatieplaatje werd. De laatste dag ging over het on derwerp dat de meeste gezonde schoolgaande kinderen het liefst doen: spelen. De vrijdagochtend werd benut met het afsluiten van de drie vorige projektda- gen. Vrijwel iedere klas was met de onderwerpen werken, le ren en wonen niet klaargeko men. De hoeveelheid werd was door iedereen een beetje onder schat. De middag zou doorge bracht worden op het oude spoorwegemplacement langs de Kooilaan, in de volksmond het „Spoortje" genoemd. „We gaan daar gemotiveerd spelen", ver telde de heer Reniers. „We wil len de Nederlandse Spoorwegen, die eigenares van het terrein iss en het gemeentebestuur er op wijzen dat er in Leiden-Noord veel te weinig speelgelcgenheid is voor de jeugd. De N.S. is van plan op het Spoortje een flat neer te zetten, hetgeen wij een zeer onverstandig besluit zouden vinden". Met de bouw van deze flat zou binnen enkele jaren een aanvang genomen worden. Op het ogenblik wordt het Spoortje enkel door een paar kolenhande laren gebruikt. Kinderen die er willen spelen, worden zonder pardon weggejaagd. Een hele school echter krijg je niet zo gemakkelijk weg en de Heilig Hartschool kon haar pro jektweek op een zonnige manier afsluiten. De „Hartjes" hebben deze week geleerd dat het leven buiten de schoolmuren nog veel ingewikkelder is dan daarbin nen. Men is unaniem van me ning dat deze week bijzonder geslaagd was dank zij de mede werking van vele mensen en het enthousiasme van de leerlingen. Leiden-Noord mag dan op be paalde gebieden, zoals de woon situatie, achter lopen; op het gebied van het onderwijs is deze buurt zijn tijd vooruit. De projektweek-Leiden is daar het bewijs van. ARNOLD HENDRIKSEN vermaakt de jeugd van Leiden- vaders. ïSfc 8.00—18.80 u„ dondcrdnn alléën voor ideren beneden 16 Jaar zond. 11.00-11.45 VOORSCHOTEN Voorschoten heeft officieel toestemming ver leend aan het organiserend co mité „Tour de France" voor een doortocht op zondag 1 juli mits zowel de reclame tocht als de renners in stilte het dorp passeren. DE groep Voorschoten van de DONDERDAG 21 JUNI Finale avondvierdaagse, Gareiunarkt - Vertrek excursie K en O naar Brabant, 8 uur. Zaalberg, Herengracht 26 - Aandeel houdersvergadering, aanvang 11 Morsw - 10 - Adviesraad Binnenstad, werl. oep wonen, aanvang 20 uur. Gemeentehui* RiJnBburg - Vergnde- rlng Gewestraad, -aanvang 20 uur. Kasteel Duivenvoorde, Voorschoten - Pianorecital Ludwlg Oldhansky, aan vang 20.30 u'ir. VRIJDAG 22 JUNI Sint Jeroensherk. NoordwIJk - Bezich tiging onder leiding van architect P. van der Sterre, aanvang 19.15 uur. Gemcenliindshuls, Brccstraat - Rond leidingen, aanvang 19. Vormingscentrum Troef. Hogew. 57 - Open sociëteit voor Jongi vanaf 17 Jaar. Gespreksavond i 20.30 s de twee eerste klassen, die ook met de postbode kennis hadden gemaakt, zaten slechts twee jongens die dit vak als een toe komstige broodwinning wel za- j gen zitten. Zij vonden het wel 'euk om brievenbussen te legen en met een karretje te rijden. Ook het mooie uniform dat post- boden plegen te dragen, sprak hen wel aan. De meeste kinderen uit de lagere I klassen kozen voor betrekkingen waarover zij hun fantasie de vrije loop konden laten gaan. Beroepen als politieagent, brandweerman, piloot, stewar dess, verpleegster en dierentem mer waren zeer populair. De motivatie voor hun keuze was vaak even onduidelijk als bizar. Ronald uit de vierde klas: „Ik wil brandweerman worden want dan kan ik een vrouw redden sis ze in bad zit". Een klasge nootje, wiens lichaamsbouw bij voorbaat iedere andere moge- i Hjkheid uitsloot, zei: „Ik word r kok want dan kan ik lekker over- emif 1 al van proeven". Vaak koos men ook voor het beroep dat Eén van de klassen van de H. Hartschool, die een politieman op bezoek kreeg d ns d rijkspolitie begeleidt versterkt de optocht door het dorp en zal zeker optreden indien de recla me-wagens hun geluidsinstalla ties latne schallen. In hoeverre dit in de praktijk mogelijk is met elf politiefunctionarissen, kan alleen de tijd leren, aldus de waarnemend groepscomman dant van de rijkspolitie te Voor schoten: „Wij gaan volledig uit van de toezegging gedaan door het organisered comité, dat een stille tocht wel mogelijk acht". De Tour de France komt in Voor schoten langs enige kerkgebou wen. De beide r.k. kerken, St. Laurentius en Moeder Gods. hebben de diensten van half elf en twaalf uur laten vervallen om hun parochianen de gelegen heid te geven de niet alledaagse tocht te kunnen bekijken. De Laurentiuskerk heeft wel een extra dienst om vijf uur en de Moeder Gods om zes uur. Zowel de Hervormde gemeente als de Gereformeerde Kerk heb ben geen plannen de dienstne plaatsen. De Hervormde Dorps kerk ligt niet direkt aan de rou te en de Gereformeerde Ker klangs de Leidseweg meent dat een stille tourtocht geen beletsel vormt voor een kerkdienst. Het raadslid J. Goosens (D'66) heeft inmiddels aan b. en w. vragen gesteld over de Tour de France en de wijze waarop de politie zou moeten optreden in dien wel geluid gemaakt wordt. De reclame-optocht komt om 10.34 uur in Voorschoten aan op de Voorschoterweg. Promoties Onlangs promoveerden aan de universiteit de heren W. Ver hagen en J. L. Tiggelman tot doctor In de wiskunde en na tuurwetenschappen. Hun pro motors waren resp. dr. E. M. J. Jaspars/prof. dr. Veld- stra en prof. dr. C. J. Gor ter. „Zomaar'" steken Turk bestraft 4 maanden „Het ls te gek, dat Iemand die nergens mee te ma ken heeft en gewoon op straat loopt, door lieden zoals u wordt neergesto ken. Daar moet dc maat schappij tegen beschermd worden", «klus de Offi cier van justitie bij de Haagse politierechter, mr. S. Schimmel in de zaak tegen een 18-jarlge straatmaker. Terwijl hij op 29 april geas sisteerd door een vriend bezig was In te breken In een koffietent aan de Maanweg, verscheen de politie ter plaatse. Een maal gearresteerd, beken de de jongeman, maar ook dat hij degene was die op tweede kerstdag op de Hoefkado een Turk had neergestoken. Twee mannen hadden ruzie toen de straatmaker met een vriend passeerde die hem uitnodigde „Steek hem overhoop". Dat lot trof de Turk die met de vechtpartij als zodanig niets te maken had. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het excuus van verdachte was, dat hij onder invloed van drank verkeerde, maar dat excuus was niet voldoende voor de officier om daarmee in zijn eis rekening te houden. De eis werd zes maanden ge vangenisstraf waarvan een maand voorwaarde lijk. ook al omdat ver dachte reeds eerder is veroordeeld. De verdediger mr. J. C. Heseker deelde mee, dat verdachte het in de ge vangenis erg moeilijk heeft en de gepleegde fei ten als afsluiting kunnen worden beschouwd van de krlminele periode die ver dachte heeft doorge maakt. 13.00-15.00 i Psvchlntrlsrh ziekenhui* Kndegeeiti dinsdag cn vrljdni; 13.00—11.20 uur. zondag 11.00-12.00 cn 14.00-15.00 u. ■■PBHI 14.00 tot 14.46 uur en van 18.46 tot 19.46 uur. Kraamafdetlng: dagelijks van 11.15 lot 12.00 uur (alleen v ochlgen.), van 15.00 tot 1C.00 uur, on van 18.45 tot 19.45 uur. Kinderafdeling: da ge lijks vtui 15.00 tot 18.30 uur. (ADVERTENTIE) Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale mannen meer: er is nu ccn definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zi| de "Skalp". Bij de "Skalp" zijn de haren in een vliesdunne kunsthuid gestoken; zij lijken uit de eigen hoofdhuid tc groeien, alsof het een haartrans- plantatic is. U kunt de "Skalp" zelf behandelen, precies als Uw eigen haar. De nieuwe bevestigingsme thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw haarproblccm heb ik een oplossingen ik kM/i Specialist: HANS v.TONGEREN peen p. kl«t; Oudo o»K»t AI 10 AM 3 90-7.10, Bf 11.80-14 80. Niet oogstAI 2'-.70.26,30, All 22.60-26.10. BI 26.00. Bloemkolen: 61 1.2A-1.27, GIJ 36 98, 81 68-1.10, 811 26-83. 1211 28. 1.1 Ion i>. bos 30-3A. Uien p. kist 14.60-16.80. Pootulcn 88. Sin 7-13. Bogpcrn 85-1.22. Selderie 10-23. Ra dijs 21-30. Rabarber 22 Peterselie 1'. X, ,i .,.,1 Tri- 1 Andijvie 21638. Splnuzle 12-20. 1'ilnscssebonen 4.80, Aanvoer waapocn 27.000 kg. LEIDEN De Commis sie, die de viering van het vierde eeuwfeest van Leidens Ontzet voorbereidt, gaat voor oktober '74 een ten toonstelling In de La kenhal opzetten, die „zoveel mogelijk laat zien de situatie In 1574. Daarnaast zal met lichtbeelden de huidige situatie wor den weergegeven om aldus een goed con trast te krijgen", al dus mr. W. Downer, gemeente-archivaris en lid van genoemde commissie tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de com missie voor de Ge- Gemeentelijke archief dienst. De tentoonstelling zal uit verschillende afdelin gen bestaan, waaron- der één die het beleg zelf schetst en één, die een algemeen beeld geeft van de situatie in 1574, hoe Leiden lag temidden van het ove rige deel van Holland. De archiefdienst is reeds begonnen met het verzamelen van de Ibetreffende stukken. In de vergadering wer den verschillende lan sen gebroken voor een bredere opzet van de tentoonstelling. Men wilde graag op ver schillende punten in de binnenstad Iets georga niseerd zien om „Lei den een dag tc laten beleven door de be langstellenden". Ook werd gepleit voor een meer educatieve op- stel.ing inzake deze tentoonstelling.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5