Zeevaartschool staat geen groot plan in de weg Leiden Zuid-West buigt zich over r.-k. basisscholen Lichte straf voor dodelijke aanrijding stad W aar moet 't heen met de Sportstichting Examens PAGINA 3DINSDAG 19 JUNI 1973 LEIDSE COURANT hef gebouw van de Zeevaartschool aan het Noordeinde ,Als het beleid in die richting gaat tenderen zullen we er tij dig mee in de commissies ko men", aldus Kret, die verder sussend aanvoerde, dat de raad binnenkort wel een voorstel krijgt om de verkeerssituatie op Noordeinde en Noordeindeplein anders te gaan inrichten. Ge dacht wordt aan maatregelen, die het openbaar vervoer zullen scheiden van het andere ver- keer; maatregelen, die belem- 1 merend werken voor het gemo- toriseerde verkeer, en waarbij het niet-gemotoriseerde verkeer j meer ruimte krijgt. De Werk- groep Milieubeheer was in actie J gekomen na wat de heer Kret „een paniekerige publikatie" ett noemde. „Het zijn toch niet uit sluitend spoken, waar Bert Oos- terman over praat", zo zei Amptmeijer, „want op een ex- cursie bij Openbare Werken za gen we pas toch maar een teke- ning hangen, waarop een waan- zinnig groot verkeersplein stond." Er wordt veel getekend en gestudeerd, waarvan tenslot- te weinig of niets wordt uitge voerd, aldus de heer Kret. De laatste dagen van de klande- stiene autosloperij aan de Roose- eveltstraat zijn geteld. De socia list Waal zag door het college het voorstelovergenomen en het Openbaar Ministerie (de sterke OOB arm) te vragen aan de klandes- tiene bedrijvigheid een eind te maken. „Als we goedwillende mensen als Gijzenij aanpakken, dan is het ongehoord als we hier niet optreden, waar men zomaar zonder hinderwetver gunning, tegen het bestem mingsplan in, op grond van de gemeente is begonnen en ver moedelijk ook nog strafbare fei ten pleegt." Waal kreeg zijn voorstel erdoor bij het voorstel van b. en w. om een brief aan de heer Mazurel voor kennisgeving aan te ne men. De heer Mazurel had ge pleit voor meer mogelijkheden tot ambachtelijk (niet machi naal) slopen van wrakken, om dat dat een vorm van broodwin ning voor velen is. B. en w. hadden willen antwoorden, dat het slopen van wrakken in Lei den op een juiste wijze gebeur de en dat er geen problemen waren. Geen problemen met de techniek, maar wel met de plaats (Rooseveltstraat), zoals in een lang debat moest worden vastgesteld. „Droevig en schandalig" vond Oosterman het, dat het tuinhuis van de kunstschilder Menso Ka- merlingh Onnes was gesloopt voor de flatbouw in de tuin van Haagweg 5. De Ver. Oud Leiden had er ook over geklaagd. Wet houder Ham zei, dat voordat Oud Leiden reageerde, de ge meente al over het tuinhuisje met de aannemer gesproken had. Het was een zaak van kie zen geweest. Tussen mooie bo- Klandestiene sloperij zal desnoods door politie worden opgeruimd LEIDEN De hoofdgebouwen van de Zeevaartschool aan het Noordeindeplein zullen niet worden gesloopt. Het be leid tendeert ook nog niet in de richting van een grote verkeerslus op het Noordeindeplein, waarbij van het Gal gewater niet meer dan een slootje zou overblijven. Wet houder Kret deelde dat gisteravond aan de Leidse ge meenteraad mee in het bijzonder aan de heer B. Ooster man, die zich bezorgd achter een adres van de Werkgroep Milieubeheer van de Leidse Universiteit had gesteld. Oos terman had er met name op aangedrongen, dat er niets gesloopt zou worden van Noordeindeplein, Zeevaart school en Van der Tasstraat voordat de raad daarover ge praat zou hebben en dat nodig geoordeeld zou hebben. men of het tuinhuis. Men koos voor de bomen, maar Wouter Kuyper vond, dat er bij het ont breken van een bestemmings plan maar wat aan gerotzooid was. Om het Bartholomeus van Assen- delfthofje aan de Langegracht te restaureren, besloot de raad een bedrag van 214.726,50 be schikbaar te stellen. Het ge meentebestuur zal er echter bij Studentenhuisvesting op aan dringen, dat men de toekomsti ge bewoners zodanig selecteert, dat de huisjes behoorlijk wor den bewoond. Ook zal gevraagd worden of Studentenhuisvesting iets voor de werkende jongeren kan doen. Behoorlijke bewoning en regelmatige controle daarop is volgens Oosterman hard no dig. „U moet eens In het Jean Michelhofje gaan zien wat er gebeurd is. Het huilen staat je nader dan het lachen." Raad en college waren het hele maal met Amptmeijer eens, dat het fnuikend is voor de relatie burgerij-gemeenteraad, als je maar veertig mensen op de pu blieke tribune toelaat en de rest naar huis stuurt. Amptmeijer, die interpelleerde naar aanlei ding van een geval dat zich op 10 april heeft voorgedaan, ver weet het college dat het de tri bune had laten sluiten, nadat zich kort tevoren wat moeilijk heden hadden voorgedaan met de publieke tribune. Een be perkt aantal van 40 zou nodig zijn om redenen van brandvei ligheid. Wijzend op een plaatje met veel oranje bloemetjes, dat hij had meegenomen: „Het tere plantje van de publieke belang stelling trapt u de grond in als u mensen gaat terug sturen." Erg enthousiast was hij niet over het voornemen van de burge meester om de Burgerzaal in voorkomende gevallen van een luidspreker te voorzien en open te stellen. „Geef liever de kof fiekamer". Kuyper suggereerde de bouw van een tribune tegenover het colle ge en mevrouw Van der Blom stelde voor gewoon stoeltjes bij te zetten achter de raadsleden. Om alle mogelijkheden eens goed te bekijken, de kosten af te wegen (toezicht bodes, geen gehol door het Stadhuis, extra schoonmaakwerk enz.) besloot de raad deze zaak in preadvies te nemen. De raad hield zich tenslotte reso luut aan het sluitingsuur. Burge meester Vis kreeg onvoldoende stemmen om door te vergade ren, zodat de lichtinstallatie op de Churchilllaan, de maatrege len in de Pieterswijk en een in terpellatie van mevr. Kerling over het parkeren in De Camp tot volgende week maandag werden uitgesteld. De Cesar Franckschool LEIDEN Een oudercommissie van de St. Fran- clscusschool in Leiden Zuid-West gaat de argu menten bundelen, die moeten pleiten voor het be houd van genoemde school voor het RK basison derwijs. Als gevolg van de sterke teruggang van het aantal leerlingen zal het basisonderwijs in Leiden Zuid- West namelijk moeten inkrimpen. In dat kader zal of de Franciscusschool of de Paus Johannes XXIII-school worden opgeheven. De ouders van de FranciscusscKool voeren aan, dat hun school een gunstige (d.w.z. centrale en rustige) ligging heeft aan het Bizetpad en de ac commodatie ruim genoeg is om een groter aantal leerlingen op te vangen. De ouders verwijzen bo vendien naar een rapport van het Centraal bu reau voor het Katholiek onderwijs, dat tendeert naar handhaving van de Franciscusschool. De ouder menen, dat het bestuur van de Stichting Katholiek onderwijs Leiden al een beslissing heeft genomen in de zaak, omdat met de ouders van de Johannesschoo! geen contactavond is be legd. Dat de beslissing al gevallen zou zijn ont kent het bestuur. „We hebben ons natuurlijk wel een bepaalde mening gevormd, maar die gaan we toetsen aan die van de ouders. Men heeft nog voldoende tijd om argumenten aan te dragen, want de beslissing zal pas in september/oktober genomen worden", aldus de heer Sanders, secre taris van het bestuur in de Stichting Katholiek onderwijs Leiden. „We hebben een aantal argu menten met gewicht, waaronder onderwijskundi ge en financiële. Het verkeer is natuurlijk ook een belangrijk argument" Maar volgens het be stuur van de stichting maakt het niet veel uit bij laatstgenoemd argument welke school gehand haafd blijft: zowel naar de Johannes als de Franciscusschool moet bij opheffing van de ande re school een groot aantal kinderen de drukke Kennedylaan oversteken. siV^r gewonden dooi* auto over de kop REIDEN Vier gewonden, dat was het gevolg van het over de kop slaan van een auto, zondag om 12.10 uur op de afrit van rijksweg 4 naar de Europaweg. De 58-jarige bestuurder liep een buil op het voorhoofd en een ge kneusde arm op, een 58-jarige inzittende hoofd-, hals- en borst- letsel, en twee dames van 52 en 51 jaar hadden elk een hersen schudding. De auto, die afkom stig was uit Rotterdam, reed waarschijnlijk te snel de scher- pe bocht van de afrit in, raakte 15-j door onbekende oorzaak hei, weg, reed tegen het schrikhek en sloeg over de kop. icld Avond-fiets driedaagse te Voorschoten VOORSCHOTEN Vandaag, morgen en overmorgen zal in j Voorschoten de jaarlijkse avond-fietsdriedaagse gereden i worden. Iedere avond is dc start bij de Lindenhoeve op het MOC vanaf 18.30 uur. De routes gaan richting Noordwijk, Benthuizen en Meyendal en zijn respectievelijk 40, 35 en 30 km. Inng. Men kan zich inschrijven onder betaling van drie gulden bij de firma Besuysen, Voor straat 23 te Voorschoten. De Johannesschool. Welk van de twee zal het eerst verdwijnen? Legestarief archiefdienst naar 10,- LEIDEN De legestarieven voor archiefonderzoek in Leiden gaan omhoog van 3,50 naar 10,- pcr uur, waarbij dé bepaling komt, dat indien de verleende service binnen het half uur wordt verleend men niet meer leges voor een heel uur hoeft te betalen, zoals tot nu toe. Dit be- sluit werd gistermiddag aan vaard door de Commissie voor de Gemeentelijke archiefdienst. LEIDEN Over deze flats aan de Boerhaavelaan (in totaal 115) heeft raadslid Waal (PAK) schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. Zoals blijkt staan de woningen aldaar nog grotendeels leeg. Het raadslid vraagt zich allereerst af door wie de woningen nu eigenlijk gebouwd zijn. Volgens een verklaring van B. en IV. was de grond verkocht aan de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De foto bevestigt echter het vermoeden van de heer V/aal uit, nl. dat de woningen gebouwd zijn door J. Reym NV in Waddinxveen. Verder vraagt het raadslid hoe hoog de huurprijzen zijn en of de flats inderdaad gebouwd zijn in de premiesector. Naar de mening van het raadslid ligt de huurprijs niet om en nabij de f 300 maar bedraagt die f 480 tot f 580. De heer Waal vraagt ook hoeveel er per 1 juni van de 115 flats verhuurd waren, hoeveel er zijn toegewezen aan personen in Leiden woonachtig of aan Leiden gebonden en wat het doorstromingseffect in casu is. Als de ant woorden niet kloppen met het door B. en W. in de raad verklaarde, dan wil Waal een verklaring daarover en een antwoord op de vraag waarom de raad niet geïnformeerd is. bleed itzen- lit betekent, dat de leges gelijk getrokken worden met die van het Rijk. Leiden was op dit punt "lang achtergebleven", aldus de commissie. Vooral mensen, die genealogisch onderzoek verrich ten zullen te maken krijgen met deze nieuwe regeling. Wat be- tieft de openstelling van de ten toonstellingszaal in het gemeen tearchief voor gebruik door der den, wilde de commissie de vol gende lijn aanhouden: de ruim te wordt ter beschikking gesteld aan die organisaties en instan ties die een werkterrein hebben, die aanraking heeft met dat van de archiefdienst; dit gebeurt dan slechts indien de dienst niet zelf de ruimte nodig heeft; bo vendien moeten exploitatielasten worden geheven en niet altijd zal er voldoende personeel ter beschikking staan. Leiden De onlangs gekozen tweede Leidse universiteits raad werd vandaag door de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, geïnstalleerd tijdens een openbare vergadering. De plechtigheid vond plaats in de vergaderzaal aan de 1ste Binnenvestgracht 33. LEIDEN De behaalde succes sen in het jaar 1972 moeten in het algemeen tot kruimelwerk worden gekwalificeerd, aldus de conclusie van de Sportstichting afdeling Leiden in haar jaarver slag. Verbeterineen aan en aan brengen van lichtinstallaties, hekwerken, ballenvangers en dergelijke worden omschreven met „futiliteiten". De Sportstich ting zegt het teleurstellend te vinden dat er geen enkel zwem bad, al was het maar een in- structiebad, geopend kon wor den. Triest vindt men het dat Roodenburg zijn vierde veld niet kon betreden en dat de Da- LEIDEN De Jolanda van rede rij Slingerland vertrok gister middag om twee uur van de Ha ven voor de eerste „Molen Crui se". een tocht door het piassen- gebied ten noordoosten van Lei den. Tijdens de vaart op de Ka- gerplassen komt de Jolanda langs verschillende molens aan het water. De boot biedt ruimte aan 150 personen voor een tocht, die ruim drie uur duurt. Met deze tochten is Leiden een unieke toe ristenattractie rijker geworden. De tochten worden gehouden tot en met 24 augustus. naïden, het Zuiderkwartier en Unitas het nog steeds met hun bouwvallige kleedkamers moe ten doen. Ook is er geen vier kante meter gras bijgekomen. Leiden Een 30-jarige vertegen woordiger uit Den Ha?g moest zich verantwoorden oor de kantonrechter voor het feit dat hij met zijn auto in de avond van de 22-ste november j 1. op de Churchilllaan met een snel heid van 68 km/u had gereden en op een nabij de Kennedylaan gelegen „zebrapad" een voet gangster had aangereden. De voetgangster werd daarbij der mate ernstig gewond dat zij overleed. Desgevraagd moest verdachte toegeven, dat hij wel eens valiumtabletten gebruikt. „Die avond echter niet" verze kerde hij de rechter. Hij ontkende harder dan 50 km/u te hebben gereden. Getuigen waren er niet en de politie had inzake zijn snelheid aan de hand van remsporen maar een schatting gemaakt. Aldus ver dachte. In zijn pleidooi bracht verdachte» raadsman naar voren dat zijn cliënt zich het gevolg van de aanrijding zeer had aangetrok ken. Hij verzocht uiterste cle mentie. Gezien de gedegen „remproeven", die de politie ter plaatse had genomen achtte de kantonrech ter de snelheidsovertreding wel degelijk bewezen. Wat de aan rijding betrof had verdachte bij het naderen van de oversteek plaats niet de nodige voorzich tigheid betracht, hetgeen een triest gevolg had. In deze von niste hij met een geldboete van 100 subs. 10 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van rijbevoegdheid tot zes maanden. Twee patrouillerende politieman nen ontdekten destijds dat zich in het café van een 40-jarige kastelein 's nachts om kwart voor twee nog bezoekers ophiel den. Aanvankelijk weigerde de kastelein de deur voor de poli tiemannen te openen. De overtreding (van de sluitings vergunning) op zich was niet zo ernstig volgens de rechter. Ge zien verdachtes houding (c.q. dreigementen) kreeg de zaak een ernstiger karakter, waarin een vrij gevoelige correctie op z'n plaats was. Hij eiste daarom een geldboete van f 250 subs. 25 dagen, waarvan 150 subs 15 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste verdachte bij verstek conform. OKr.STOFKST Aan hel Illjn- Inml* l.yreum Ie OecMcee-l Klunsden voor hel diploma IIIIS- hoicn), E. Mulder .1. vil. Huilt (Lel. Srend* (Voorhout). J. •mum, E. Vollebrett melj, 1'. Rotma. R. Tetleroo, M. Klo<.r. Scheper. H. We «iel. H. .1 van Langevelde, O. Knm- M«fK. It Corcbenk. A. VeltlnK. Diploma D B. Belonje, A. Core- nuinB. N AchterlierK. R. Wnnn- di-r*. P OrleWn. L. vnn der Srilm. 3. linkker*, E. Bnkker*, It. Zandvliet, L, v/in Leeuwen, Haarlemmerweg geasfalteerd LEIDEN Gisteren werd in op dracht van de Dienst Gemeente werken een aanvang gemaakt met de asfaltering van twee stukjes van de Haarlemmerweg. Begonnen wordt met het stukje tussen dc Groenoordstraat en dc Mussenbroekstrant. Dit zal naar verwachting twee da gen duren. Woensdag 20 en don derdag 21 juni zal uit het ge deelte dat aansluit aan de Ma- resingel geasfalteerd worden. Het verkeer zal met borden worden omgeleid. In de nacht van 24 op 25 juni a.s. zal de Staatsspoorbrug in de Haagweg wens werkzaamheden afgesloten weg worden. Van 21.00 tot 6.00 zal dan alle ver keer d.m.v. borden omgeleid worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3