Het Beesten kwartet is theater, symfonie, tv, trucage, alles tegelijk Omroepwet roept tegenstellingen op GROOT UUR U: STOTTERAARS TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Oplichter spiegelt Gert en Hermien een tournee voor TE WEINIG GELD VOOR BEWAREN VAN TV-PROGRAMMA'S RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JUNI 1973 W i;; SNOTAAP i.' SCHIJTLIJSTER benen buik voeten Drie jaar terug kreeg de Amster damse uitgever Jaco Groot een schitterend idee. Een beesten kwartet ter aanvulling van het bestaand arsenaal aan vader landse binnenhuisspelletjes als ganzenborden en domino. Hij stapte met zijn idee naar vriend Peter Vos, de zeer talentvolle Utrechtse tekenaar van bloem pjes, beestjes en vooral vogeltjes. Die was meteen enthousiast. Vurig aangemoedigd door provo Bernard Holtrop, die net over was uit Parijs, ontstonden in één avond de twaalf beesten voor het Beestenkwartet: de huismus, sloddervos, mafkikker, klavierleeuw, kloothommel, ka merolifant, schijtlijster, snot aap, luistervink, landrot, werk ezel en belhamel. Twaalf woordspelige beesten, die alle een fors loopje nemen met de menselijke natuur. Samen met Thomas Rap bracht Jaco Groot het beestenkwartet op de markt. Ondanks de aarzeling in het begin van de erkende boek handelaren een kwartetspel hoort in een speelgoedwinkel thuis werd het Beestenkwartet een doorslaand succes. Al gauw konden de persen de bestellin gen niet meer bijhouden. Tot nu toe zijn er 87.000 exemplaren van verkocht. De faam van het Beestenkwartet zou binnenskamers gebleven zijn als niet een van de 87.000 kwartetten bij Jurriaan Andries- sen, en bekend componist, diri gent en tv-regisseur, op de vleu gel had gelegen. Jurriaan was juist in die dagen bezig met de oprichting van het Rotterdams Jeugd Symphonie Orkest en zocht naar passende composi ties. Geïnspireerd door de twaalf beesten van Peter Vos schreef hij zelf een muziekstuk, bij elke kaart een thema. Zodra het kwartet compleet was regen de thema's zich aaneen tot een compositie. In de Doelen in Rotterdam is het Beestenkwartet onder grote pu blieke belangstelling uitgevoerd. Met vier kwartetspelers in het midden, die echt aan het kaar ten waren. Zodra "er een kaart op tafel kwam, speelde het or kest het bijbehorend thema. Dank zij een ingenieus systeem werd tegelijkertijd de speel kaart groot op de muren gepro jecteerd. Een extra vizuele di mensie aan het muzikale gebeu- Het succes was zo doorslaand, dat Jurriaan Andriessen (48), een zoon van componist Hendrik An driessen, nog een stap verder ging. Hij legde zijn conceptie voor aan de leiding van de NCRV-televisie, de er ook en thousiast over raakte. Jurriaan Andriessen: „Dit is nog nooit op de tv vertoond Een combinatie van toneel, symfonie, trucage, pantomime, en poppenspel. Een totale integratie van zeer uit eenlopende kunsten. Duinlandschap De afgelopen weken is in de Hil- versumse studio hard gewerkt aan de voorbereidingen van het Beestenkwartet, dat in het na- jaar op het scherm komt. Op de vloer van studio 2 was een im mens duinlandschap nage bootst, naar een ontwerp van decorbouwer Roland de Groot. Vier dagjesmensen, Paul Steen bergen, Adèle Bloemendaal, Pe- fer Vos en Gijs Andriessen, een zoon van Jurriaan, komen in de duinen de dag stukmaken, ze picknicken en kwartetten, te midden van het orkest, dat ver deeld over de diverse duintop pen de verrichtingen van de vier kaarters op de vingers volgt. „Paul Steenbergen heb ik gevraagd omdat-ie zo'n aardige man is. In de 25-jaar dat ik als huiscomponist verbonden ben aan de Haagse Comédie heb ik een grenzeloze bewondering voor hem gekregen. Adéle vind ik de leukste vrouw (la chend)...op mijn eigen vrouw na, Peter is de meest aandoen lijke jongen, die ik ken. de be scheidenheid zelve. Hij wordt de Rembrandt van1 deze Eeuw. Mijn zoon Gijs speelt mee omdat hij het zo leuk gedaan heeft bij de opvoering in Rotterdam". Een belangrijke rol in het stuk is weggelegd voor Rob van Rheijn, die de beesten van het kwartet tot leven brengt. Od een heel bijzondere manier. Jur riaan Andriessen: „Peter Vos heeft nooit complete beesten ge tekend. De huismus, de schijtlij ster, elk dier bestaat uit een hoofd, benen, buik en voeten. Ik breng de vier onderdelen bij el kaar, maar heb tegelijkertijd de vrijheid genomen om ze weer uit elkaar te latenvallen. Dat Is technisch mogelijk dankzij de blauwe wand. Blauw neemt niet op. Zo kun je in gedeeltes opne men. Wat het laatst wordt ge filmd blijft staan. Voor elk beest heb ik een eigen oplossing gezocht. Zo waait de landrot, die zich in een storm vastklamp aan zijn strohalm, van zijn voetstuk af. Jurriaan Andriessen Is geen nieu weling in de tv-studio, al ver wacht je dit niet direct van een componist. Elf jaar deed hij de regie van het Kunstmaandorkest, dat regelmatig voor de televisie optrad. „Het leven is maar zo kort", zegt hij achter een kopje koffie in de bedrijfskantine. „Dat ik alles wil doen wat me interesseert. Door mijn werk bij de Haagse Comedie ben ik erg geboeid geraakt door allerlei vormen van theater. Met het Beestenkwartet en ook met Time Spirit, een symfonisch ballet geïnspireerd op de teke ningen van Escher, geef ik het theater een niéuwe kans". De inspiratie, die Jurriaan An driessen beweegt, straalt ook duidelijk af op alle medewer kers in de studio. Enthousiast als hij is zegt hij over hen: „Het zijn fantastische mensen. Geen moeite is hen teveel. Ook al moet een onderdeel vier keer opnieuw, ze blijven enthou siast". Ko Alderding, de verant woordelijke man voor het licht, heeft er een andere verklaring voor. „Het Beestenkwartet is een verademende produktie, zoals er maar een per jaar voorkomt. Het aantal visuele grapjes is erg groot. Voor ieder een, de cameraman, de decor bouwer, de technici op de vloer, er blijft ruimte over voor eer eigen inbreng. En heel creatief iets. Bovendien is Jurriaan een NEDERLAND I NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal VARA 19.05 Klaartje Tip en Balthasar 19.10 De Stratemakeropzeeshow 19.30 Het geheim van de Blauwe Sprinkhaan 20.00 Journaal 20.21 De Onedin-lijn, kroniek van een zeevaarder 21.10 Wie, wat, waar?, vraag en antwoordspel 21.35 Een groot uur U, over stotteren NOS 22.45 Den Haag vandaag 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 1 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee 19.30 Op het Europese wildspoor 20.00 Journaal 20.21 Zo vader, zo zoon 20.45 Smalfilm 21.10 Voortvluchtig, tv-serie 22.00 Hier en nu 22.30 Tien minuten zang met de Gospelgroup 22.40 Journaal Duitsland I 20.15 Bitte umblattern. magazine 21.00 Levenslang, klucht 21.55 De vaderloze maatschappi documentaire Duitsland II 18.35 Lokatermin, rechtbankverhalen 19.10 Arpad, de zigeuner, tv-serie 21.00 Jason King, tv-serie 20.15 lm Netz der Kommunikatlon, tv-serie 21.00 Moeders in het Oosten, verslag België Nederlands NEDERLAND I VARA 17.00 NOS 18.45 18.55 19.05 19.45 19.50 20.00 20.21 20.31 20.55 22.25 22.35 Max en Mopsy op reis Kiri de clown Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Stichting Socutera Journaal Politieke uitzending PPR Lijf in beweging, documen taire Spel zonder grenzen Den Haag vandaag Journaal 20.55 Ironside IKOR 21.45 Kenmerk 22.30 Journaal NEDERLAND II Onder elkaar maken we al de op merking: „Dit moet naar Mon- treux". Het lijkt een grapje maar het zal me niet verbazen als het Beestenkwartet in de prijzen gaat vallen. Uitgever Jaco Groot- is nog niet met Montreux bezig. Zijn eerste zorg is een herdruk, de zoveel ste, van het Beestenkwartet, voor als de uitzending op de te levisie komt. „We moeten de grote drukte voor zijn. Anders krijgen we weer boze boekhande laren aan de telefoon, die om een nieuwe toezending smeken". NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal VARA 19.05 Vos in de stad 20.00 Journaal e 20.21 Met vriendelijke groeten, verzoekplaten 16.20 Einmal show und retour, amusement 21.05 Spel zonder grenzen 22.50 Voetbalreportages 19.10 He< spoor van Jim Sonnett' tv-spel 21.00 Die Nacht von Lissabon, tv-film 20.15 Ninotschka, Amerikaanse speelfilm België Nederlands (Van onze correspondent) USSELO Gert Timmerman voelt zich enorm in de boot man uitgegeven als marine vertegenwoordiger en als or ganisator van deze tournee. M. uit Eist. De heer M. komt met zijn vrouw en kroost vaak in een ontspanningscen alle artiesten van zijn show hadden zich verheugd op een liet de man niets meer van zich horen. ter, waar Gert en Hermien tientallen keren per jaar op- door de Ned. Antillen, die den. Wij wilden graag naar de eerste rij. Zodoende heb- zijn. ben we alle optredens in die nis gemaakt. We hebben ze niseerd door de Welzijnszorg van de marine in Den Hel nieuwe aanbiedingen aange- op bezoek gehad", zegt een boze Gert Timmerman, die der. Een man uit Eist heeft zich volgens Gert Timmer De grote boosdoener is volgens Gert Timmerman een zekere intussen de politie en een ad vocaat' heeft ingeschakeld. (VAn onze radio- en tv-redactie) UTRECHT „Er zijn in de om roep zoals NOS-voorzitter E. A. Schüttenheim heeft gezegd inderdaad tendenzen naar polari satie, maar de oorzaak daarvan moet worden gezocht in de om roepwet. De NOS heeft krach tens deze wet enerzijds een be perkte taakopdracht, maar an derzijds een zeer ruime zend tijd. De wet bevat meer van dergelijke innerlijke tegenstrij digheden, die geharmoniseerd zullen moeten worden". NCRV-directeur drs. M. Geerink Bakker zei dit op de vergade ring van de NCRV-verenigings- raad in Utrecht. Naar zijn me ning is het ook een vorm van bevoogding, dat de omroepen door de minister verplicht zijn «■en derde deel van hun pro grammapakket aan verstrooiing op Hilversum 3 onder te bren gen, terwijl de omroepwet an derzijds stelt, dat de zendge machtigden vorm en inhoud van hun programma's (met inacht neming van de wet) zelf mogen bepalen. De heer Geerink Bakker zei in antwoord op vragen uit de ver enigingsraad weinig te voelen voor uitzendingen van de actua liteitenrubriek Hier en nu op zondagavond. Niet vanwege het feit dat er dan op zondag zal moeten worden gewerkt („want dat doen we al zo lang"), maar omdat naar zijn mening de NCRV middels de actualiteiten rubrieken en documentaires al behoorlijk wat informaties verschaft. NCRV-voorzitter dr. mr. J. Ozin- ga kondigde een onderzoek aan naar de motivatie van luiste raars en kijkers om lid te wor den van de NCRV of juist voor het lidmaatschap te bedanken. Overigens zei de heer Ozinga nogal gereserveerd te staan te genover de uitkomsten van een dergelijk onderzoek, omdat we toch geen wezenlijk ander be leid kunnen gaan voeren. „Men zou verwachten, dat bedankjes binnenkomen, wanneer de NCRV openlijk en duidelijk een ander beleid zou gaan voeren, maar zo is het meestal niet. Men bedankt vaak om detailkwes ties", aldus dr. Ozinga. Het Kamerlid Voogd (PvdA) heeft de minister vragen gesteld naar aanleiding van een publicatie in ons blad van 30 april j.l. onder de titel: Tv-produkties helaas een wegwerpartikel. De heer Voogd informeert of het waar is, dat radio- en tv-uitzendingen, waarvan het bewaren op de band van betekenis zou zijn als cul turele „naslagwerken", na de uitzending vaak verloren gaan. De minister wijst er in zijn ant woord op, dat door de NOS in samenwerking met de Stichting Film en Wetenschap het nodige wordt bewaard al sedert 13 jaar. Sinds anderhalf jaar wordt er ook gewerkt aan het bewaren op video van belangrijke tv-pro dukties. Het Amsterdams To neelmuseum legt tv-program- ma's over kunstzinnige onder werpen vast. Vanwege de hoge kosten voor de aankoop van beeldbanden moet echter een strenge selectie gemaakt wor den. De minister zegt voorts, dat er mogêlijk pas in '74 een post voor dit doel uitgetrokken kan worden op zijn begroting. (Wij pleitten er in ons artikel voor om met steun van het mi nisterie uit particulier initiatief een stichting te vormen, die waakt over het verloren gaan van onvergetelijke produkties, zoals nu regelmatig plaats heeft, red.). De VARA heeft in het zoen een belangrijke plaats in geruimd voor het programma lijks op het scherm komt. Pre- Een groot uur: U, dat weke lijks op het scherm komt. Pre sentator Koos Postema belicht vanavond het probleem van de stotteraars. In Nederland zijn ci zo'n 250.000 mensen die in meer of mindere mate aan dit euvel lijden. De meeste van hen zijn nog nooit bij een logopedist geweest en le ven vaak onder grote psychi sche druk. De gevolgen van stotteren kunnen verschrikkelijk zijn. Mensen durven niet op be zoek, men heeft geen vrienden, men voelt zich overbodig en geïsoleerd. De vereniging van stotteraars Demosthenos belegt binnenkort in Amersfoort een bijeenkomst. Het groot uur: U wordt verlucht met een optreden van het trio Polis en les Helléniques, het trio van Louis van Dijk en zan geres Lenny Kuhr. Ned. I, 21.35 uur. De Onedin-lijn din-lijn beloofde de VARA een herhaling van de volledige serie in de zomermaanden. Vanavond het eerste deel met in de hoofd rollen Peter Gilmore als de am bitieuze kapitein James Onedin en Anne Stallybrass als zijn vrouw Anne Webster. Ned. 1, 20.21. uur. Wie wat, waar Een nieuwe quiz onder leiding van Herman Stok. De drie kan didaten krijgen een startbedrag van elk 100 gulden*. De vragen worden gesteld over personen, dingen en aardrijkskunde. Ned. 1, 21.10 uur. Op het Europese wildspoor Tanja Koen en Han Rensenbrink trekken het wildspoor van de uitgestrekte delta van de Donau naar Spanje. Ned. II, 19.30 uur. Lenny Kuhr, hersteld van haar neusoperatie, treedt op in „Een groot uur: U". HOU HET SCHERM IN HET OOG Smalfilm Vanavond het tweede deel van een voorlichtingsprogramma over het gebruik van de filmca mera. Ned. II, 20.45 uur. Voortvluchtig Uilbreker Terry heeft alle geluk van de wereld. Op straat waar het wemelt van de politie-agen- ten wordt de ontsnapte bankro ver niet herkend. Ned. II, 21.10 uur. 20.10 Dubbeldekkers, tv-serie 20.35 De grote watuurreservatei 21.05 Spel zonder grenzen I HILVERSUM 1 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 AVRO Schaaktoernooi 1973 - verslag 7e ronde. 18.26 Heeft de scheepsbouw ln West-Europa nog zin?, klankbeeld. 18.40 (S) De Johan Willem Friso Kapel. 19.10 (S) Jeugd en Ritme: licht Instrumentaal kwin tet en soliste. 19.30 Vanavond: mu ziek, vrolijkheid en verstrooiing. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Nederlandse orkesten en ensembles (gr.) 23.05 (S) Er floot een vogel in de wel. 23.55—24.00 Nieuws. Echo. 18.50 (S) Lichte grammofoon muziek. 19.00 België—Nederland kinderzangfestival. 19.25 (S) Zin t muziek: amateurs geven de tooj" aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaai KRO: 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Kla>- sleke muziek (gr.). 21.30 Het stran!1 hoorspel. 22.45 Grammofoonmuzlel 22.50 Ovc HILVERSUM 3I NOS: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost msj niet eten. VARA: 19.00 Nieuws. 19.4 Nieuws. 20.02 (S) Nashville. 21.(\ HILVERSUM 2 8.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.19 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid Demokratle. 18.4 HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woensdag' - muziek bij het ontbijt. (7.25-7.30 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws, 8.11 Din gen van de dag. 8.23 (S) Dag woensdag - vervolg. (8.35 Van alle markten thuis). 9.00 (S) Radioweek blad: gevarieerd programma, met o.m.: 9.15 Koning Klant; 9.35 Water standen: 9.40 Schoolradio; 10.45 Voor de kleuters en om 11.00-11.03 Nieuws. 12.00 Het Oproer kraalt: Rebelse liedjes. 12.30 (S) Lief zijn voor de buren - muzikaal feuilleton. 13.00 Nieuws. 13,11 Dingen van de dag. 13.25 Muziek van gisteren - licht platenprogramma. 14.00 (S) Speelruimte - hedendaags program ma vol goede jeugdherinneringen. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 (S) De Stem des Volks, met het Amster dams Phllharmonlseh Orkest en zangsollstenklassieke gewijde mu ziek. 17,20 (S) Najaarsmuziekfeest 1972 door Harmonie- en Fanfare-or kesten (opn). 17.55 Mededelingen. de huisvrouw. 10.00 (S) Kabo tijd. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voo vrouw. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 jaardenprogramma. 11.55 Mededell# gen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.26 Medtj delingen t.b.v. land- en tuinbouw) 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Echt 13.00-13.05 Raden maarNOS 14.10 Onder de groene linde: liedjes en balladen. 14.30 (S) i Nieuw: lek. 15,3 prekende minderheid 16.30 (S) Eurolfght: licht orkes solist. 16.50 Bopthema's en swli slons: oude jazz. 17.20 Overhelds voorlichting: Mens en same: 17.30 Nieuws. NCRV: S) Hier HILVERSUM S AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast (8.00 Nieuws: 8.02-8.05 Radlojoui; naai). 9.00 Nieuws. 9.03 De negeH uur-show, 10.00 Nieuws. 10.03 A>; beldsvltamlnen: populair verzoekplfc tenprogramma ln stereo en monq (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. Radiojournaal. 12.06 (S) Zet (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. De Hit-Visser: t Nieuws. 15.03 Cee: (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.01; Radiojournaal. 17.06 Leo Akkermans vroeg enkele maanden terug in het program ma blad Studio om reacties van oude buurtverenigingen, die de strijd om het behoud van het leefmilieu nog niet hadden opge geven. Uit de 75 brieven, die er binnen kwamen, koos hij de meest sprekende, die van de vereniging Visbuurt voor Ons, korweg Vivo, uit Den Helder. Drie weken lang filmde hij in de Visbuurt en van het materiaal stelde hij een documentaire sa men over de straat, waarin alle hete hangijzers van de sane- ringsproblematiek aan de orde kwamen. De huizen in de Visbuurt zijn klein, oud en weinig comforta bel, maar toch wil niemand van de bewoners naar de geriefelijke flatwoningen aan de rand van de stad. Kennelijk spelen er bij de beoordeling van het leefmi lieu nog andere overwegeingen een rol dan de grotere kamers en het betere sanitair. Het voor treffelijk letfklimaat binnen de buurt, het saamhorigheidsge voel. de altijd dampende koffie, het zijn factoren, die stedebouw kundigen nog te vaak over het hoofd zien, maar die in het tota le waarderingspatroon toch de doorslag geven. Een voormalige Visbuurtbewoner, die de stap naar de flat toch gezet had, wil de „met zijn huis op de rug" zo naar de Visbuurt terug. Leo Akkermans had voor het maken van zijn documentaire de tijd mee. Enkele jaren terug kenden gemeentearchitecten al; leen het woord kaalslag, nieuw! bouw, licht en lucht. Maar d: mentaliteit is bij bestuurders e bewoners veranderd. Sanerin wordt in veel steden niet meer als dé oplossing gezien. Zoal ook uit de goede documentair! van Akkermans bleek. De stad sarchtitect van Den eldei beaamde volmondig dat het roe 180 graden gekeerd was in dri( jaar tijd. Het KRO-zomertheater verblijd' de de kijker met een wazigt thriller, waarin veel bekender voorkwamen Francis Mat- thews, Ton Lutz en Paul Deer maar de herkenning bleef, daarna steken in een moera.' van details, die deels op een sa tire wezen, deels op een ijzig» toekomstroman, maar het fijn» van de zaak zal altijd wel ge heim blijven. Of zal het niet voor niets zijn geweest, dat dezt Zweeds-Nederlandse co-produk- tie vier iaar op de plank bleef liggen, voordat hij voor uitzen! ding in aanmerking kwam? Televizier-magazine wierp eer eigen licht op de Duitse Water gate-affaire, het omkoopschan daal in het Duitse parlement Een woordvoerder vond de Duit se zaak smeriger dan de kwesti» in Amerika. „Daar was het eer gerommel tussen twee partijen in verkiezingstrijd" zei hij „Hier tasten de omkoopaffairer de grondslagen van de democra* tie aan".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2