Gemeenschappelijke synode gewenst Christen moet oog hebben voor positieve aspecten van socialisme Gadalja en Rachel Ben Zvi in expositiehal Madurodam Gestroomlijnde Mexicaanse edelkitsch Hervormden en gereformeerden Korte metten KERK EN WERELD BRILJANTE KUNST UIT ISRAËL 'Gelukkige dagen' ongelukkige keus DINSDAG 19 JUNI 1973 leidse courant PAGINA 10 De eerste gezamenlijke verga dering van de hervormde en gereformeerde synode, die in het Lucaskerkcentrum te Utrecht is gehouden, heeft zich unaniem uitgesproken voor het Instellen van een gemeen schappelijke synode. Het was voor de eerste keer sinds 1886, het jaar van de scheiding, dat men elkaar ontmoette. Het voorstel aan de bestaande, te handhaven afzonderlijke sy noden, voorziet in een extra, gezamenlijke synode, die ten- De christenen moeten de posi tieve aspecten, die op veel plaatsen in bepaalde vormen van het socialisme te vinden zijn, erkennen en proberen te begrijpen. Op dit punt zijn de afgevaardigden van de r.k. kerk en van de Russisch-ortho- doxe kerk, die van 4 tot 7 juni in Zagorsk bij Moskou voor hun derde studiebijeenkomst bij elkaar zijn geweest, het Niet eens waren zij het over de aard en de waardering van minste eenmaal in de twee Jaar vergadert en die met name tot doel heeft de eenheid van hervormden en gerefor meerden te bevorderen. Namens de vergadering, die geen beslissingsbevoegdheid had, zal aan de afzonderlijke synoden van beide kerken wor den gevraagd een reeds eerder opgesteld ontwerpstatuut voor de gewenste gezamenlijke sy node in behandeling te nemen. De vergadering sprak nadruk kelijk uit, dat de strekking van deze tendenzen. Dit blijkt uit het afsluitende communiqué over deze katholiek-orthodoxe ontmoeting, dat dezer dagen in het Vatikaan werd gepubli ceerd. Hoofdthema der studiebijeen komst was ,,de kerk in een veranderende wereld". Het on derwerp was opgesplitst in verschillende delen, waarover telkens een orthodoxe en rooms-katholieke inleider het woord voerde, zoals „kerk en verlossing in een veranderende het ontwerpstatuut „om te ge raken tot kerkelijke eenheid instemming verdient" en dat „daarom het nodige dient te worden gedaan om dat doel te verwezenlijken". Aan de hand van een resolutie werd ook unaniem besloten dat de moderamina van beide sy noden de grootste prioriteit moeten verlenen aan een aan tal wensen. Aldus is aan beide synoden opgedragen in de ko mende twee jaar te zorgen voor een zorgvuldige en stimu lerende begeleiding van reeds wereld", verder „moderne pastorale problemen" en „Gods volk en de crisis van deze tijd"- Terwijl de beide delegaties het eens waren over de wezensvra- gen van het christendom en zijn zending in de wereld, be stonden er „enigs uiteenlopen de meningen over de prakti sche toepassing van de christe lijke beginselen op de concrete levenssituatie". Beide delegaties onderstreep ten de „mogelijkheid en nood- geintegreerde gemeenten. Voorts te zorgen voor een ge zamenlijke verantwoordelijk heid voor experimenten in de gereformeerd-hervormde sa menwerking, het opzetten van een gemeenschappelijk secre tariaat en de instelling van een commissie voor een ge meenschappelijke synode die opdracht krijgt de kernen van het belijden opnieuw te formu leren. Voorop staat de geza menlijke synode ook de moge lijkheid tot besluitvorming te geven. zaak" van de samenwerking tussen christenen, niet-christe- nen en niet-gelovigen met het doel het leven van de mensen „rechtvaardiger en menselij ker te maken"l de vrede te dienen, de rassendiscriminatie te overwinnen en de economi sche ontwikkeling der volkeren te bevorderen. Aan het overleg in Zagoresk namen van katholieke zijde deel aartsbisschop Fernandes van New Delhi, de secretaris van het secretariaat voor de eenheid, mgr. Charles Moeller, verder pater Louis Bouyer en pater John Long van het se cretariaat voor de eenheid, alsmede de hoofdredakteur van Civilta Cattolica, pater Roberto Tucci sj. De roomskatholieke delegatie is door de Russchisch-ortho- doxe patriarch Pimen ontvan gen. Aan de slotzitting van de studiebijeenkomst in Zagorsk nam ook kardinaal Wille- brands, hoofd van het secreta riaat voor de eenheid deel, als mede metropoliet Nikodim van Leningrad, die verantwoorde lijk is voor de contacten met de andere kerken. De eerste twee studiebijeenkomsten wer den in 1967 in Leningrad en in 1970 in Bari in Italië gehouden. De Italiaanse bisschoppen hebben zich tijdens hun Icwi- delijke vergadering ook bezig gehouden met de bescherming van kunstvoorwerpen in de kerken. Als om de noodzaak daarvan extra te accentueren werd tijdens hun bijeenkomst het linkerdeel van boven staand schilderij gestolen uit de kerk van de heilige Zeno in Verona. Het vijf eeuwen oude werk is vanAndrea Man- tegna. De waarde is niet te schatten en verkoop is vol gens deskundigen onmogelijk. Als reactie op de sterk ver minderde kerkgang op zomer se zondagen heeft een aantal protestantse kerken in Ensche de besloten van 1 juli tot 13 augustus kerkdiensten op cam pings te houden. Men hoopt hiermede de Twentse stedelin gen, die in toenemende mate voor een lang weekend de kampeerterreinen opzoeken van dienst te kunnen zijn. De praktijk heeft uitgewezen, dat de Twentenaren er weinig voor voelen in het v/eekeinde de na tuur even te ruilen voor een tochtje naar de kerk in de stad. Aartsbisschop Antonio Ano- veros van Bilbao heeft gewei gerd vier priesters terecht te laten staan voor een politieke rechtbank. Hij kan dit doen op grond van het concordaat tus sen Spanje en het Vaticaan. De vier priesters worden be schuldigd van het „in bezit heb ben van ondermijnende propa ganda", maar volgens de bis schop gaat het hier in feite om „instructie voor de uitoefening van het herderlijk ambt". Het Italiaanse leger heeft een aanklacht wegens smaad ingediend tegen twee geestelij ken: don Giorgio Accastelli en don PierfrancoBarbero. Zij hadden aan de deur van hun kerk in Pignerol (Piemonte) een proclamatie bevestigd waarin stond, dat de arbeiders maar één vaderland - de hele wereld - hebben en dat het le ger niet in dienst is van het volk, maar van het kapitaal. Het dient, aldus de proclama tie, „om de strijd van het volk te onderdrukken en het bezit en de belangen van de macht hebbers te verdedigen". Het bisdom Moshi in Tanza nia kan als eerste diocees in Afrika niet meer worden aan gemerkt als missiegebied vol gens daar nog werkende mis sionarissen. De plaatselijke kerk is bijna geheel geafrika- niseerd. Europese missionaris sen behoeven niet meer te worden vervangen. Dr. Philip Potter, secreta ris-generaal van de Wereld raad van Kerken heeft bij een werkbezoek aan Oost-Duitsland het voornemen bekend ge maakt de vergadering van het centrale bestuurscomité van de Wereldraad volgend jaar in Oost Duitsland te houden. Horst Sindermann, de eerste plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad van de D.D.R. liet weten, dat dit voor nemen „met welwillendheid" zou worden bekeken. Vorig jaar kwam het centrale comité in Utrecht bijeen. Opheffing kerkeliik verbod vrijmetselarij verwacht De r.k. bisschoppen van Enge land hebben hun priesters er bij voorbaat van in kennis ge steld, dat het Vatikaan voorne mens is het verbod op de vrij metselarij op te heffen. In het schrijven aan hun priesters de len zij mee, dat zij deze mede- ling doen, omdat zij bang zijn, dat de betrokken documenten uit Rome door de vertraging bij de Italiaanse posterijen wel eens te Iaat zouden kunnen bin nenkomen, waardoor de pries ters de opheffing van het ver bod uit de kranten zouden moe ten vernemen. De Engelse bisschoppen ver wachten, dat aan de nationale bisschoppenconferenties zal worden overgelaten te beslis sen of vrijmetselaars, die ka tholiek worden, vrijmetselaar kunnen blijven. De vrijmetselarij, voortkomen de uit het middeleeuwse gilde der metselaars en steenhou wers, werd in 1738 door paus Clemens XII veroordeeld. De katholieken, die lid van de vrijmetselarij waren of wer den, kwamen daardoor in de kerkelijke ban. Het officiële verbod werd opgenomen in het kerkelijk wetboek. Voor de op heffing van het verbod heeft het Vatikaan volgens het Ame rikaanse katholieke persagent schap NC News Service van te voren het advies ingewonnen van de bisschoppenconferen ties. Al jaren lang is ervoor gepleit, dat het verbod op de vrijmet selarij zou worden opgeheven. De Scandinavische bisschoppen hebben reeds in 1968 toege staan, dat vrijmetselaars, die katholiek werden, lid bleven van de loge. Nieuwe balletten Ned. Dans1 Theater in Holland Festival Kick van Oudenniel overleden NAARDEN (ANP) De zakelilk leider van de stichting „De Ne derlandse Bachvereniging", Kick van Oudenniel, is op 60-ia- rige leeftijd te Naarden overle den. Hij was de enige drager van de Gouden Bach-speld. Na een uitvaartdienst in de St. Vi- tuskerk in Bussum vond heden de crematie plaats in Daalwijk in Utrecht. Cornelis Gerardus van Oudenniel werd op 6 mei 1913 geboren. Hij zong reeds in het jongenskoor van de Ned. Bach vereniging, die zich in de loop er jaren een reputatie opbouwde met jaar lijkse uitvoeringen van onder meer de Matthaus Passion en de Hohe Messe van J S Bach. In 1947 werd Kick van Oudenniel tot bestuurslid benoemd, na te voren al diverse functies voor de vereniging te hebben vervuld. Na een wijziging in het bestuur werd hij in februari tot zakelijk leider aangsteld. Voordien werk te hij bij de „Phonogram". Galerie Nouvelles Images, West einde 22, Den Haag, exposeert van 23 juni t/m 28 juli onder de titel „Portretten" schilderijen, plastieken en tekeningen van Mari Andriessen, Kees van Bo- hemen, Jan Goeting, Herman Gordijn, Jurjen de Haan, Ema nuel Hack, Bob Lenz, Charlotte van Pallandt, Jaap van der Pol, Sierk Schröder, Dirk Stapel en Sjoerd de Vries. In de grafiek zaal is werk van Nino Calos (Italië) te zien en voorts zijn er sieraden van diens landgenote Franca Tosi en van de Japanse Yuklko Ono. Festival met vijf premières ver tegenwoordigd zijn. Op 2 juli in het Scheveningse Circustheater en op 4 en 6 juli in de Amster damse Stadsschouwburg is het programma: Grosse Fuge van Van Manen op muziek van Beethoven; Pas de Trois van Gibson/Ravel; Threshold van Tetley/Berg m.m.v. Theo Olof, viool; Septet Extra van Van Manen/Saint Saëns. Op 3 juli zal in de Rotterdamse Schouwburg het nieuwe ballet van Jaap Flier/Takis „Elkesis" in première gaan tesamen met Pas de trois, Treshold en Sep tet Extra. Op 5 juli in Amsterdam en op 7 juli in Scheveningen zal een nieuw ballet van Job Sanders worden gedanst; het verdere programma is: Elkesis, Thres hold en Septet Extra Jom Schalos l'berit ha'olam". De derde dag van de schepping der aarde, heet een gouache geschil derd door Gedalja Ben Zvi uit Israël. Het is één van de vele werken die thans tentoongesteld zijn in de expositie-hal van Ma durodam waar ook enkele wandtapijten hangen die door zijn vrouw Rachel geweven zijn. Deze kunst van het nieuwe Is raël onderscheidt zich door een prachtige kleurenmengeling en een verfijnde zin voor composi tie. Wanneer er gesproken kan wor den van een bijbelse kunst dan toch en dit niet tegenstaande de remmingen van het Oud-Testa- mentische beeldenverbod. De beide Ben Zvi's plegen nl. een goed uitgekozen tussenvorm die men gerust „semi-abstract" kan noemen. Zo zijn op die, Der de dag vormen gebruikt die in Noorder Compagnie vervangt Krachtpatsers Wie zich gisteravond verheugd had op de première van de Noor. der Compagnie in het Holland Festival heeft een teleurstelling beleefd. Het gezelschap dat de noordelijke provincies van to neel voorziet zou met een nieuw Grieks stuk, „De krachtpat sers" in de Brakke Grond in Amsterdam verschijnen. Giste renmiddag kwam plotseling het bericht dat door ziekte van een actrice de serie niet door kon gaan. Erg jammer, maar aan zoiets valt niets te doen. De Noorder Compagnie heeft in alle on schuld echter voor een vervan gend stuk gezorgd, „Gelukkige dagen" van de Ier Samuel Bec kett. Een stuk dat al langer op het repertoire stond en weer op is genomen door gezelschapslei der Jaap Maarleveld en zijn vrouw Manon Alving. Een nogal ongelukkige keus want gister avond bleek die voorstelling nauwelijks niveau te hebben. Manon Alving heeft bij verre na niet de toneelpersoonlijkheid die met volstrekt zinloze zinnetjes voor de helft in een heuvel weg gezonken een zaal vast kan hou den. De regie legde haar nog HOLLAND FESTIVAL: Gelukkige dagen van Samuel Beckett (i.p.v. Dp Krachtpatsers) door De Noorder Compagnie. Dp Brakke Grond. Amster dam, 18/6—23/6 eens extra betekenisvolle zuch ten en wendingen op, en dat maakte het geheel slaapverwek kend vervelend. Jaap Maarle veld gaf steun als de man Wil lie, die vanachter de rug van de vrouw alleen maar wat uit de krant opgelepelde geluiden pro duceert. Het handjevol toe schouwers dunde tijdens de voorstelling sterk uit. BERT JANSMA feite geen bloemen of planten zijn maar die toch als wonder lijk mooie symbolen voor alle flora kunnen voldoen. Kleur en vorm wedijveren om de expres sie van het fantasiebeeld zo briljant mogelijk te maken. Het wer kvan deze kunstenaars is doortrokken van een Oosterse praal die dikwijls door de woor den van het heilig Boek heen- straalt, want vanaf de Verbonds- tent in de woestijn tot aan de Salomonische tempel is er een ijveren om het schoonste en beste van menselijk kunnen Gode aan te bieden als wijnge schenk. Wij nemen dat men vanuit die mentaliteit het werk van deze begaafde Israëliërs het beste kan beschouwen. Het scheppingsverhaal maar ook vele psalmen vormen de motie ven van hun composities. Opval lend Is het kostelijke blauw, de kleur van de hemel, de heilige kleur, waartegen alle anderen Gedalja Ben Zvi afsteken in een oneindige men geling. De kunst van de Zvi's zou in staat zijn, dunkt ons, om tegen standers van de abstractie met één slag te winnen, want alles waar die tegenstanders een af keer van hebben het „verfsmij- ten„ vooral, is hier afwezig. Men vindt er Juist het tegen overgestelde: een zeer zorgvul dig uitgevoerde figuurtekening die niet afbeeldend maar zeer scherp uitbeeldend is. Fraai voorbeeld „De vierde dag der schepping" van Rachel bevat fi guren die de sterren symbolise ren op het diepe purperblauw, versierd met enkele letters die de tekst aangeven. Er is geen mooier „parochet" (gordijn voor de H. Arke in de synagoge) denkbaar! Gedalja is ook beeldhouwer en tiij heeft een serie grote en kleine bronzen meegebracht waarin hij zich op het mondiale vlak be geeft en soms aan Moore doet denken; het is zeker goed werk maar de schilderingen hebben veel meer eigen karakter. Man en vrouw (zij hebben twee zonen) komen oorspronkelijk uit Tsecho-Slowakijke en overleef den de concentratiekampen van de Nazi's in 1948 vestigden zij zich in Israël en kwamen later in het artiestendorp Ein-Hod wonen. De tentoonstelling in Madurodam duurt tot 15 juli J.V. Zoon voor Fratigoise Hardy PARIJS (AP) Frangoise Hardy is in een Parijs ziekenhuis be vallen van een zoon, Jaques. Moeder en kind maken het Gedalja Ben Zvi De derde dag van de schepping Bek-af van Mexicaanse pronkshow „Niet te veel analyseren", had Amalia Hernandez, leidster van het Ballet Folklorico de Mexico, al op de persconferentie gezegd. En inderdaad, dat zou gpheel verkeerd zin, want dan zou er van deze groots gemonteerde pronkshow niet zo veel overblij- Wie eens een avondje bekaf wil worden, moet deze edelkitsch gaan zien. Wat denkt u van 80 minuten dansen zingen, sprin gen en swingen achter elkaar, zonder ook maar een zaallicht om even dn het programma te kijken? Deze onvermoeibare, ui terst gedisciplineerde en zeer kostbaar aangeklede Mexica nen werken met alle denkbare requisieten, zoals bloemen en kaarsen, stokken en messen, zwaarden en wierookpotten en tot slot hele zwermen serpenti nes over en weer. Geen wonder dat het publiek gisteren in het Congresgebouw door de knieën ging voor dit pompeus ritmisch vertoon, dat zo direct aansprak in kleur en klank. Naar authenticiteit moeten we maar niet vragen en helemaal niet naar diepere danswaarden in de gereconstrueerde Maya uitbeeldingen. Het grote koor en het uitgebreide, soepel in de scène spelende virtuozenorkest reageren al even revue-achtig als de prima getrainde dansers en danseressen. Choreografisch is er in de kwasd- kinderlijkheid vrijwel niets de hand, maar als massaal ple zier zullen weinig ensembles deze Mexicaanse stroomlijn na doen. Uitschieters waren de Tij- gerjacht en de Dans van Hert, die duidelijker uitvielen dan de pseude-religieuze diep zinnigheden. Het Internationale Orgelconcours te Haarlem wordt gehouden op donderdag 5 juli. Als deelne mers aan deze improvisatiewed strijd hebben zich gemeld: EduaTd Claucig (Oostenrijk), Abdzei Chorosinski (Polen), Lars Harnqvist (Zweden) en Jan Kleinbussink (Diepenveen). Het concours wordt gehouden i het kader van de Haarlemse Orgelmaand. die van 3 tot 28 juli duurt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10