Voorproefje Duitse honkbal geen opwekkend schouwspel ruud wielart in zes weken van rugwind stuwde mieke van wissen naar e:ordenrecord 2,06 naar 2,11 É2J Consequenties Spaarbrander Tweederangs Vergeten „Onzedelijk" ROTTERDAM „Ach", merkte Klaus Heimig, de bij na veertigjarige speler/coach van de Westduitse honkbalkampioen Mannheim, op, „we blijven nog een jaar of vijf spelen. Dan zijn onze zonen oud genoeg om onze plaatsen over te nemen". Het typeert de si tuatie van het honkbal in West-Duitsland. Ruim ze ventien jaar beofment men daar deze sport, maar er zijn nog steeds slechts zes verenigingen, die zich ont fermen over het schamele aantal van tweehonderd spelers. Ook de aanwezigheid van tal van Amerikaanse legerteams in West-Duitsland heeft het honkbal geen impuls gege ven. Militaire negentallen spelen onderling een compe titie en komen af en toe in demonstratiewedstrijden te gen Duitse ploegen uit. „De zes ploegen "bij ons", ver telt Heimig, die bij Mann heim in het gezelschap is van zijn enkele jaren jongere broer Jürgen, spelen in een liga, maar een echte compe titie kun je het nauwelijks noemen. We spelen één keer in de week en daar blijft het eigenlijk bij. Honkbal wordt in Duitsland slechts voor het genoegen gespeeld. De over heid ziet onze sport niet voor vol aan. We komen dan ook niet voor subsidie in aanmer king. Als er eens een buiten landse trip moet worden' ge maakt, draaien de spelers voor een dael van de kosten op". Klaus Heimig (7) heeft de bal te laat ontvangen om Hans Augustinus op het eerste honk uit te tikken. Scheidsrechter Schrauwen geeft „save"aan. •bailers, van wie de spelers van Mannheim aangevuld met twee of drie andere het nationale team vormen, lang geaccepteerd. Maar aan hun opofferingsgezindheid komt ook een einde. „Het is op dit moment nog niet zeker", deelt Klaus Heimig mee, „dat het Westduitse negental over veertine dagen in Haar lem deelneemt aan het Euro pese kampioenschap. De in schrijving is weliswaar al gedaan, maar er moet eerst zekerheid komen over de fi nanciële kant van de zaak. Als onze wensen niet worden ingewilligd, is het zeer waar schijnlijk dat we van „Haar lem" afzien". Voorproefje Gisteren kreeg het Rotterdam se publiek in een klein voor proefje te zien waartoe het Westduitse honkbalteam, in casu Mannheim, tijdens het Europese toernooi in staat moet worden geacht. Het was geen opwekkend schouw spel. De Duitsers hadden het welis waar niet getroffen in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup tegen Sparta te loten, want de Ne derlandse kampioen is ten slotte een van de betere clubteams van Europa. De Rotterdammers drongen twee jaar gleden door tot de finale van deze cupwedstrijd, waarin Haarlem Nicols ooit eens de titel veroverde. Sindsdien heeft Italië op clubniveau de hegemonie enigszins overgenomen. Sparta wist zich bij winst op Mannheim met vrij grote ze kerheid in de volgende ronde geconfronteerd met het Ita liaanse Nettuno. dat in de eerste ronde tegenover Ma drid stond. De Italianen zou den dan naar Rotterdam komen, hetgeen een attrac tieve wedstrijd zou beteke- Groot manco Dat is het duel tegen Mann heim niet geworden. De Duitsers, die het eerst in het slagperk mochten treden, lie ten door Waller Hansen en Klaus Heimig onmiddellijk een drie- en een tweehonk- slag van de knuppels ver trekken. En Hansen bereikte vervolgens de thuisplaat en Mannheim leidde met 10. Maar na dit produktieve be gin was het afgelopen met Mannheim. In de gelijkmakende slagbeurt trad mereen het grote manco aan het licht: werper Peter Budny, die vorig jaar nog een heldenrol had gespeeld tijdens het Europese kam pioenschap door twee wed strijden achter elkaar kundig de Duitse verdediging te le> den en daarmee zijn land op een verrassende.derde plaats te brengen, miste elke vorm van controle. De Duitser moest de eerste drie slagmensen van Sparta, Hans Augustinus, Harrie van der Berg en Hamilton Ri chardson, vier wijd toestaan om na de uitgevangen Jan Kramer Freher ook John van Westrenen (die binnen kort naar Engeland vertrekt ■wegens werkzaamheden, al daar) eveneens een vrije •loop naar het eerste honk te gunnen. Dit rampzalige be gin leverde Mannheim met- John Jonkers' poging om de Amerikaan Rice van Mannheim te „liquideren" mislukt. Rice heeft zijn voet al op het kussen. een een achterstand van 3—1 op, want de eerste drie lo pers scoorden. In de tweede slagbeurt voegden de Rotter dammers daar nog eens drie punten aan toe, waarna op slag elk greintje spanning was verdwenen. Auto-ongeluk In het begin van de vierde in nings haalde Heimig zijn fa lende pitcher Budny, die in middels nog vier honkslagen had moeten incasseren, van de heuvel. „Budny was pas weer drie weken in trai ning", verklaarde Heimig la ter. „Hij heeft een auto-ongeluk ge had en kon daardoor gerui me tijd niet spelen. Dat ge brek aan wedstrijdroutine is hem opgebroken. Bovendien vond hij de heuvel te hoog". Budny's opvolger Klaus Men- zehl deed het niet veel beter, maar slaagde er geholpen door zijn veld wel in de sco re binnen de perken te hou den. Alleen in de zevende slagbeurt moest hij langs drie man alle kussens zien gaan, waarna zijn collega Ade Fijth, die met de cijfers 7-1-5-1 winnende werper werd, in de achtste innings de indstand op 121 bepaal de. FRANK WERKMAN Mannheim: 1-0-0-0-0-0- 0-0-0 1. Sparta: 3-3-0-20-0-3-1- X - 12. Werpcijfers: Budny 3-6-5-2 Menzehl 3-3-7-3 Fijth 7-1-5-1 WILHELMSHAFEN De achttienjarige atleet Ruud Wielart (Haarlem) heeft gisteren in Wil- helmshafen het Nederlandse record hoog springen gebracht op 2.11 meter. Het record stond op naam van Peter Geelen met 2.10 me ter. Roy Sedoc (19) van AAC verbeterde zijn eigen jeugdrecord hinkstapsprong met 10 cen timeter. Hij kwam tot 15.27 meter. De zware nederlaag die de Nederlandse jongens en meisjes in de jeugd interlandwedstrijd te gen West-Duitsiand in Wilhelmshafen moesten incasseren, werd grotendeels vergoed door twee Nederlandse records en een aantal goede prestaties. Bij de jongens, die met 127—74 voor de Duitse junioren moesten buigen, sprong Ruud Wielart 2,11 meter hoog. Hij brak niet alleen zijn ei gen jeugdrecord, dat hij vorige week in Kleef op 2.09 meter tilde met twee centimeter maar stelde ook het seniorenrecord een centimeter scheper. De 18-jarige Hoofddorper heeft in een tijdsbe stek van zes weken nu het jeugdrecord vijf centimeter verbeterd. Op 6 mei evenaarde hij zijn eigen record op Papendal met 2,06 m. Op 20 mei volgde in Amsterdam 2.07 meter waar na hij op 11 juni in Kleef over 2.09 m. flopte. Het tweede jeugdrecord kwam op naam van Roy Sedoc, die bij het hinkstapspringen tot 15.27 m kwam. De Surinaamse atleet voldeed met die prestatie -aan de limiet voor de Euro pese titelstrijd, die op 15.20 m stond. Evenals Wielart zegevierde Sedoc. De AAC-er won nog een tweede nummer, namelijk het versprin gen met 7.27 m. Een uitstekende prestatie leverde ook B-juniore Fieke Kamps (Sagitta) die de 800 meter won in 2.10.8. De 16-jarige Amsterdamse haalde ook de limiet voor Duisburg, die op 2.11.0, is gesteld. De meisjes verloren met 89-46. rugwind van 13,4 kwam de Ruud Wielart bij het scorebord, dat de hoogte aangeeft die de 18-jarige Haarlemse atleet dit weekeinde overbrugde. Wielart is de nieuwe recordhouder en opvolger van Peter Geelen. ARNHEM Mieke van Wissen, die In het Pinksterweekeinde met een voortreffelijke 200 meter van 23.6 seconden al bewees momenteel over veel sprintsnelbeid te beschikken, haalde za terdag op Papendal het Nederlandse record op dc 100 meter horden terug. De Amsterdamse noteerde in een voortreffelijk gelopen race met een rugwind van 1,4 meter per seconde een tijd van 13.2 seconden. Het record was van Miep van Beek in 13.3. Er werden op Papendal nog enkele goede prestaties geleverd. Jos Hermens (Quick), die een week gelegen op de rekortan van het nationale sportcentrum de 5000 meter in 13.40.2 liep, ondervond weer geen tegenstand. De Nijmegenaar, die op een tijd van 13.35.: bad gemikt, noteerde nu 13.40.8. Hermens' tus sentijd op de 3000 meter was 8.14.0. een week geleden was dat 8.09.0. Roelof Veld, die Hermens vorige week aanvankelijk goed kon volger, en voor de eerste keer in zijn carrière bene den de 14 minuter kwam, moest nu sneller afhaken. De Deven ter atleet werd tweede in 14.07.0. Frank Nusse, die zijn zinnen heeft gezet op het nationale record 400 meter horden, dat met 51.1 sec. in handen is van Jan Struyk, slaagde ook zaterdag niet. D: Amsterdammer vertrok te traag en kwam uit op 51.4 seconden. Haico Scharn en Bram Wassenaar Hepen een goede 1500 meter waarin Wassenaar ernstig gehandicapt werd door een uitge trapte spike. Scharn won in 3.44.6, Wassenaar eindigde in 3.45.8 als tweede. De jonge Koos v.d. Heul (AV Schoonhoven) volgde uitstekend en werd derde in 3.46.9. Acht lopers finishten binnen de 3 minuten en 50 seconden. De 19-jarige Henk Brouwer (Ciko '66) verraste op de 100 meter door met een rugwind van 1.1 m/sec een tijd van 10.4 secende te laten afdrukken. Op de 400 meter kwamen de beste tijden in de series tot stand. Aad Veldhoen (PH) was de snelste met 48.6 voor Bert de Ja ger (Haarlem) met 49.6. Het tweetal trad niet meer aan voor de finale, die in 49.8 werd gewonnen door Rijn v.d. Heuvel. Bij de dames maakte ook Trudy Wunderink-Ruth (GAC) indruk. De Nederlandse recordhoudster op de 400 meter blijkt haar snelheid weer terug te hebben getuige de 23.8 sec., die zij liet afdrukken op de 200meter. Tilly v.d. Made (PAC) was met 2.09.3 de snelste 800 meter-loopster. Annie v.d. Kerkhof, die donderdag haar nationale record op de 3000 meter verbeterde en bracht op 9.36.6, noteerde nu In een nieuwe solo 9.41.0. rechterslijst, waarop Charles Corver eerste kwam te slaan, kunnen ook consequenties heb ben voor het toernooi om het wereldkampioenschap. Daar voor heeft de KNVB voorlopig Arie van Gemert opgegeven, die vorig jaar als eerste op de internationale lijst stond geno teerd. Dat Corver nog geen FI- FA-badge heeft, is geen be zwaar. Ongetwijfeld zal hij het aanstaande seizoen een inter land leiden, zodat hij het ver eiste aantal van twee haalt en de badge kan worden uitge reikt. Daarenboven zullen Duitse waarnemers zeker de in aanmerking komende scheids rechters bekijken. Wat dat be treft heeft Van Gemert het za terdag niet zo best gedaan. Hij was te lankmoedig en trok te laat gele kaarten. Men kan zich voorstellen wat zulk een houding teweeg brengt als vol gend jaar niet „vriendschappe lijk" maar op het scherp van de snede wordt gespeeld. Dan kan men geen te lankmoedige scheidsrechters gebruiken. T-TELAAS heeft Duitsland— Brazilië de voetbalharten niet in vuur en vlam kun nen zetten. Brazilië speelde „verveeld", sjokte, eindeloos combinerend, over het veld. Technisch razendknap Want wat balbehandeling e.d. betreft speelden de Brazilianen prach tig. Maar daarop is men zo gauw uitgekeken. Zo'n vakan- tietoernee lijkt toch minder ge schikt om op de televisie te brengen. Het spoktakel. dat verwacht mocht worden, werd een menu op een spaarbraik der. ALS DE RECHTER van- daag Nikki Pilic niet gelijk geeft, nis de bond van tonnis profs dan voet bij stuk houdt en als de Internationale Ten- nisfederatie evenmin toegeeft, is Wimbledon weer even ver als jaren geleder. Met dit ver schil dat het een tweederangs- toernooi zal worden met voor het overgrote deel (zeer) min dere goden. De profs hebben het al eens gewonnen, toen zij werden toegelaten tot het toer nooi. Om volledige devaluatie te voorkomen, zal de ILTF we derom moeten toegeven, Indien althans de rechter de schor sing van Pilic aanvaardt. RONDER OPGAAF van rede- J nen zijn de Russische dammers weggebleven van het toernooi om de Europese lan- dentitel in het Italiaanse Orti- sei. Temeer betreurenswaardig omdat er geen twijfel mogelijk is welk land de titel ditmaal zal veroveren. Omdat Rusland niet verscheen en het toernooi daardoor snel zou zijn afgelo pen, heeft de organ satie beslo ten een dubbelrondig schema te laten spelen. Onbegrijpelijk want dat brengt niet meer spanning. Een dusdanig van felle strijd ontbloot toernooi had men beter maar zo gauw mogelijk kunnen afmaken. En even snel vergeten. "QE BASKETBALBOND kon digde een persconferen tie aan, op een „onzedelijk uur", op een „onzedelijke dag", afgelopen zaterdag om 16.00 uur. Na nog geen drie kwartier was het afgelopen. Niet de opzienbarende toe stand dat een club een plaats in de eredivisie kan kopen maar de uitreiking van prijzen aan topscorers was volgens voorzitter Frese het belang rijkst. Daarvoor laat de bond iedereen naar Amsterdam ko men. Gevoel voor public rela tions mankeerde, de basket- ballbond toonde zich een lach wekkende organisatie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9