Nachtelijk gesprek Br ezn j e v-Kissinger Stafchef Witte Huis p de hoogte inbraak in Watergate hotel o Duits verdrag loopt gevaar Golda Meir bereid premier te blijven Buit overval lag in bordeel tegen over politiebureau Ver duistering van f130,000 GISTINGSPROCES BINNEN DE A.R.P. Beroemd schilderstuk gestolen MAANDAG 18 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGNA 5 (Van een onzer verslaggevers) RotterdamIn een bordeel te genover 't politiebureau in Gou da heeft de politie zaterdagmid dag een deel gevonden van het bedrag dat vrijdagavond tijdens HAARLEM - Een 47-jarige admi nistrateur bij de Coöperatieve (Sociaal Fonds en Inkoopcombi natie) te Haarlem heeft tegen over de politie bekend sinds 1970 een bedrag van 130.000 gul den te hebben verduisterd. Het bedrijf kwam erachter, toen de man in maart met een vriendin ook werkzaam op dit kantoor naar Duitsland verdween. De twee zijn begin juni in Duits land aangehouden én na een verzoek tot uitlevering naar Haarlem overgebracht. Het meisje heeft echter met de ver duistering niets te maken ge had. Amerikaanse artsen bij Mao Tse-toeng HONGKONG (AFP) Volgens het in Hongkong verschijnende blad „Vanguard", bevindt zich sinds vrijdag In Peking een groep Amerikaanse cardiologen en specialisten op het gebied van de ziekte van Parkinson om de Chinese partijvoorzitter Mao Tse-toeng te onderzoeken. Het hoofd van het 'Chinese verbin dingsbureau in Washington, Hoeang Sjen, zou enkele weken geleden president Nixon hebben gevraagd de specialisten naar China te sturen. Een aanbod van de Amerikaanse president om de Chinese partijleider naar Hawaii over te vliegen, is afge wezen. Op Hawaii bevindt zich de modernste apparatuur voor de behandeling van de ziekte van Parkinson. Kuinderbos moet vrij EMMELOORD (ANP) B. en W. van de Noordoostpolder heb ben premier den Uyl in een brief gevraagd de militaire claim op het Kuinderbos op te heffen, opdat dit bos op korte termijn dienst kan doen voor recreatie. De Rijksplanologische Commissie heeft een claim op het bos, het zou kunnen dienen als schietter- rein voor de landmacht. Plannen voor recreatie in en rond het bos zijn enkele jaren gele den reeds Ingediend door Staatsbosbeheer.' Het ministerie van CRM was het met deze plannen eens. In de brief aan de regering vragen B. en W. waarom nu twee jaar na het verschijnen van de nota over nieuwe militaire oefenterreinen nog steeds geen beslissing is genomen. een overval on een filiaal van de Amrobank in Rotterdam werd buitgemaakt. Vrijdagnacht werden in Am- sterdm reeds twee overvallers gegrepen. Zij reden op hun ge mak in de auto die ook bij de overval was gebruikt. Daar dn de auto geen sporen van de overval werden gevonden, 'be sloot de politie een kijkje te gaan nemen op het adres van de eigenaar van de wagen, een bordeelhouder in Gouda. Daar vond men al onmiddellijk enkele bankbiljetten met genoteerde nummers. Een uitgebreide zoek actie in de loop van zaterdag leverde 7000,- aan Nederlands geld en een onbekend bedrag aan buitenlandse valuta op. Men vond dit geld tussen een enorme berg huisvuil achter het huis. Tijdens de overval werd in to taal 35.000 buitgemaakt. In de loop van de zaterdag werden nog twee mannen gearresteerd, evenals de twee vrouwen uit het bordeel. Hoewel ze allen ontken nen iets met de overval te ma ken te hebben, is de politie er van overtuigd dat zij de daders zijn. schaduwplekje te krijgen. Het eers zo rijke grasland weg, laten het leegbloeden en voeden zich met het vlees. £&idoe(Soivia/tit Minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening (midden) heeft een bezoek gebracht aan de tuinen van jonkheer H. van Nispen tot Panner- den (links). De proefne mingen op diens landgoed om te komen tot een eco nomisch verantwoorde af zet van onbespoten groen ten en fruit dreigen door kruist te worden omdat 'n deel van het terrein een andere bestemming zou moeten krijgen. Rechts de Utrechtse ecoloog drs. J. Smit. WASHINGTON (Reuter) De Russische partijlei der Breznjev die zaterdag in Washington ls aan gekomen, heeft de zondag doorgebracht op presi dent Nixons buitenverblijf in Maryland. De 66-ja- rige Breznjev had vannacht een gesprek met Nixons adviseur Henry Kissinger. Op de agenda voor het topoverleg met Nixon staan vrijwel alle belangrijke politieke problemen en de kwestie inzake de betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en de VS. Beide mannen zullen van gedachten wisselen over de onderhandelingen in Genève inzake de aanvul ling van de akkoorden over de beperking van de strategische bewapening die het vorig jaar in Moskou zijn gesloten, de economische en han delsbetrekkingen tussen de VS en de Sovjet Unie, de veiligheid in Europa, het Midden-Oosten en het vredesakkoord in Vietnam. Breznjev zal, op uitnodiging van Pompidou van 25 tot 27 juni een bezoek aan Frankrijk brengen. Volgens columnist Jac Anderson in Washington heeft Brezjnev een favoriete masseuse die Olga heet en die hem fit moet houden na ritten in zijn vele auto's die zijn gezondheid in de weg zitten. De columnist beschrijft de partijleider als een be minnelijk, robuust buitenman die niet vies is van een krachtige borrel en die tijdens het genieten daarvan roddelt over zijn collega's in de partij top. Vakbonds leiders willen boycot van Znid-4frika GENEVE (Rtr.) Vakbondslei ders. die in totaal meer dan 180 miljoen arbeiders uit de hele wereld vertegenwoordigen, heb ben zaterdag in Genève opge roepen tot een internationale boycot van Zuid-Afrika. Ze na men met algemene stemmen een resolutie aan die voorziet in maatregelen die moeten bijdra gen tot het uitroeien van de apartheid in Zuid-Afrika. De vakbondsleiders roepen op tot een boycot van Zuidafrikaanse produkten, schepen en vliegtui gen. Ze vragen de regeringen om met de politieke, culturele, handels- en diplomatieke betrek kingen met Zuid-Afrika te ver breken en een eind te maken aan investeringen in dat land. Museum van H. Theresia afgebrand LISIEUX (AFP) Zaterdag is het museum te Lisieux in Frankrijk, gewijd aan de H. Theresia door brand verwoest. Het museum ligt in het centrum van de stad. Er was zo'n grote rookontwikkeling, dat de brand weer het eerste kwartier niet kon uitmaken welk gebouw er nu in de brand stond. Het museum, dat verschillende wonderen, toegeschreven aan de H. Theresia in beeld bracht, j werd in 1934 opgericht. De Russische partijleider Leonid Brezjnev bij zijn aankomst op de Andrews-vliegbasis bij Washington. Hij werd daar verwelkomd door minister van buitenlandse zaken William Rogers (rechts). Brezjnev bracht het weekeinde door in Camp David. WANNEER STRAKS bij een besluit van KVP en ARP en CHU om via een "christen-democratisch appèl" de onderlinge samenwerking te verstevigen en te institutioneren, een deel van de christelijk-histo- rische groep uit de boot valt, is dat jammer, maar geen onverwachte of rampzalige tegenslag. De rechtse vleugel in de CHU rond oud-minister Beernink heeft altijd de indruk gewekt politieke oecumene van katholieken en protestan ten in het gunstigste geval alleen als noodzakelijk kwaad te zullen slikken; de politieke denkbeelden van die groep liggen bovendien duidelijk dichter bij de VVD dan bij die van een KVP zoals An- driessen, Steenkamp en tegenwoordig ook De Zeeuw haar willen In- ten koersen. WEL RAMPZALIG zouden we het vinden, wanneer zich binnen de ARP opnieuw een vertragende beweging gaat ontwikkelen. Van de kans hierop maakt waarnemend-voorzitter drs. De Koning gewag, wanneer hij bevestigd dat een minderheid van zijn partijbestuur nog steeds sceptisch aankijkt tegen de lijn-Steenkamp, met de moelijk- heid dat zaterdag in de anti-revolutionaire partijraad aan dit min derheidsstandpunt adhesie wordt betuigd. Hier en daar wordt beweerd, dat een deel van de ARP achter de C.HU-oppositie staat (o.a. partijsecretaris Kwaadsteniet?) en dat ook oud-premier Biesheuvel het met de christen-democratische sa menwerking niet meer ziet zitten. Wat toch wel niet juist zal zijn. Want in het A.R.lpartijblad somt wnd.-voorzitter De Koning de drie redenen op die sommige antire volutionairen doet aarzelen. TEN EERSTE biedt een christen-democratisch appèl wezenlijke ga ranties voor een christelijke politiek? Ten tweede is de afwijkende opstelling van de C.H.U. momenteel geen ernstige hindernis om samen te werken? Ten derde anticipeert het oprichten van een christen-democratisch ap pèl niet op besluiten die pas later genomen kunnen worden? De eerste vraag leek een jaar geleden terzake, maar is door de nieuwe lijn in het K.V.P-bestuur achterhaald. De tweede vraag is reëel maar levert slechts hindernissen, geen onneembare hindernissen op. De derde vraag gaat voorbij aan het feit dat een christen-democra tisch appèl sterk het karakter van een intentie-verklaring heeft, die zich in de toekomst zelf moet waar maken. Er moeten risico's genomen worden, maar wanneer is dat bij een po litiek gistingsproces niet het geval? DEN HAAG (ANP) Het al dan niet handhaven van het verbod tot nachtarbeid voor vrouwen in de industrie moet een punt van discussie worden. Dit is de me ning van de Tweede Kamerle den G. C. van Dam en mevr. J. van Leeuwen (beiden ARP). In schriftelijke vragen aan de mi nister van Sociale Zaken stellen de beide Kamerleden voor, hier over een advies te vragen aan de Sociaal-Economische raad. De thans nog bestaande ongelijk heid in de positie van mannen en vrouwen kan, zo menen de twee ARP-Kamerleden, een be- Verbod nachtarbeid vrouwen opheffen lemmering vormen om bepaalde werkzaamheden door vrouwen te laten verrichten, terwijl dat niettemin gezien de situatie op de arbeidsmarkt wenselijk zou kunnen zijn. (Van onze correspondent F. WEN- NEKES) BONN Het basisverdrag tussen de Bondsrepubliek en de DDR loopt gevaar op de klippen van het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe te stranden. In di plomatieke kringen te Bonn spreekt men van een „dramati sche ontwikkeling". De verrassende wending in de procedure in het basisverdrag begon toen het hof dit weekein de een van zijn acht rechters wegens vooringenomenheid van de verdere beraadslagingen uit- Veel doden op Flores en Palue Djakarta zaterdag bekend ge maakt. Onder de slachtoffers zijn 1500 vissers van het eiland Palue, die sinds de storm wor den vermist. Hun lot is niet met zekerheid vastgesteld, maar aangenomen wordt dat ze zijn omgekomen, aldus het ministe- DJAKARTA (Rtr) Bij hevige rie. stormen en vloedgolven, die Volgens het dagblad Kompas eind april de Indonesische eilan- dreigt als gevolg van de storm den Palue en Flores teisterden, schade hongersnood op het ei- zijn minstens 1650 mensen om land, tenzij er met spoed voed- het leven gekomen, zo heeft het selvoorraden heen worden ge- ministerie van social** zaken in stuurd. NEW YORK (AFP) Robert Haldeman, de vroegere secreta ris-generaal van het Witte Huls, was tevoren op de hoogte van de plannen tot inbraak en het plaatsen van afluisterappara tuur in het Watergategebouw. Gewonde bij botsing tussen o zweefvliegers EMMELOORD (ANP) De be stuurder van een zweefvliegtuig is zaterdagmiddag ernstig ge wond geraakt, toen hij met zijn toestel vlak voor de landing op het zweefvliegveld De Voorst bij Kraggenburg in de Noord-Oost polder in botsing kwam met een ander zweefvliegtuig. De be stuurder van dat toestel bleef ongedeerd. De toestellen stort ten neer van een hoogte vpn 200 meter. De rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. De gewonde vlieger is de 45-jarige J. Duiven uit Steenwijk, de be stuurder van het andere toestel is de 43-jarige P. Petersen uit Amstelveen. Dit, aldus de New York Times, in tegenstelling tot zijn eerder afgelegde verklaringen. Het J blad noemde vandaag als bron voor zijn onthullingen een juri- i disch adviseur van de Senaats- commissie die met het onder zoek naar de Watergate-affaire f bezig is. De voormalige juridische mede werker van Nixon, John Dean zal morgen, als hij voor de Se naatscommissie verschijnt, hooggeplaatste medewerkers van het Witte Huis compromit- i teren en verklaren dat de presi dent een miljoen dollar opzij legde om het stilzwijgen van de zeven in de zaak veroordeelde mannen te kopen. Volgens de New York Daily News zal Dean verklaren, dat hoewel Nixon niets heeft afgeweten van de inbraak en het plaatsen van afluisterapparatuur in het De mocratisch hoofdkwartier, hij „tot aan zijn nek", in'de pogin gen om dit in de doofpot te stoppen, zat. De voorzitter van de Senaatscom missie die het onderzoek leidt. Sam Ervin, verklaarde gisteren in Chicago nog geen reden te zien om president Nixon op te Afgelopen weekeinde is Japan getroffen door een vrij stevige aardbe- roepen om voor de commissie i ving, als gevolg waarvan deze straat in Kusjiro compleet verzakte. te verschijnen. I De aardbeving deed zich voor op de eilanden Hokkaido en Honsjoe. sloot. Aangezien een afgewezen rechter niet vervangen mug worden telt het hof thans vier rechters, die het standpunt vun de christen democratische oppo sitie huldigen en nog manr drie, die de opvattingen van de rege ring ondersteunen. Rechter Joa chim Rottmann, die lid is van de FDP, werd met de vier stemmen van de CDU aanhan gers tegen die van de overige rechters uitgesloten. Het wordt thans zo goed als zeker geacht, dat de twee procedures, even eens door de deelstaat Beieren bij het constitutionele gerechts hof aanhangig werden gemaakt door de regering in Bonn verlo ren zulcn worden. De eerste zaak ls een kort geding, door middel waarvan Beieren de Westduitse regering een verbod wil laten opleggen om de rectifi catie-oorkonden van het basis- verdrag met de regering in Oost-Berlijn uit te wisselen. Weer moord in Noord-Icrland LONDEN (DPA) 7.ond «g I, voor de tweede keer binnen 24 uur in Noord-Icrland een katho liek® Jongeman vermoord. Zijn lijk werd gevonden op enkele kilometers bulten Belfast. Kort nn de vondst kreeg een krant in Belfast een anoniem telefoontje met de mededeling dat de vrij heidsstrijders voor Ulster de twee moorden hebben gepleegd uit vergelding voor de moord op Michael Wilson, de 18-jarige zwager en lijfwacht van de mili tante protestantenleider Tommy Ilerron. De Ulster Freedom Fighters zijn een uiterst militante protestant se groepering. TEL AVIV (UPI-Reuter) Me vrouw Golda Meir heeft laten weten dat zij bereid is premier van Israël te blijven als de door haar gelelde sociaal-democrati sche arbeiderspartij na de ko mende algemene verkiezingen de herfst van dit jaar de macht behoudt. Zij verklaarde dit in een brief aan de secretaris-generaal van de arbeiderspartij die werd voorge lezen op een bijeenkomst van het partijsecretariaat. Mevrouw Meir, die 76 jaar is, heeft verscheidene malen te kennen gegeven dat zij na af loop van haar huidige termijn als premier graag zou willen af treden. In haar brief zegt zij dat het be sluit om zich weer kandidaat te stellen haar bijzonder zwaar is gevallen. Maar zij was er niet in geslaagd haar vrienden in de partijtop te overreden haar te laten aftreden en daarom had zij dit besluit toch genomen. VERONA (AFP) Uit de kerk van San Z»mo in Verona is za terdagnacht het zog- irten „Triptiek van San Zero", een van dc beroemdste werken var Andrea Mantegna uit het m.'d- den van de vl;ftlende eeuw ge stolen. Aangezien het wer1* niet verhandelbaar is, vermoedt de politie dat de dieven voor de te ruggave een losgeld willen be- In het Vondelpark in Amsterdam is zondag een rljtuigcndag gehouden. Tussen twee paarden door eel dingen. van de deelnemende rijtuigjes.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5