PSB# mmmmmaam FAVORIETEN IN VOORRONDEN VOOR WK '74 Veertien ploegen in eredivisie basketbal Rusland enige groepswinnaar Zuid-Amerika nog niet ver Australië of Iran gaat ook MAANDAG 18 JUNI 1973 AT Den Haag Zweden (groep 1), Italië (groep 2), Nederland (groep 3), Roe menie (groep 4), Polen (grop 5). Bulgarije (groep 6), Joegoslavië (groep 7), Schotland (groep 8) heb ben de beste kans door te dringen uit de Europese zones tot de ein dronde van de toernooi om het wc- reldkampioenschap voetbal, Ru - land, dat in groep 9 als eerste is geëindigd, moet nog spelen tegen de winnaar van groep 3 van de Zuid- amerikaanse zone, Chili of Peru. Deze landen hebben elkaar reeds tweemaal ontmoet. Beide wonnen eenmaal met 2—0, waardoor een be slissingswedstrijd noodzakelijk is geworden. Deze wordt op 5 augustus in Montevideo gespeeld. Zweden is, na het gelijke spel tegen Honga rije, favoriet geworden in groep 1. Met alleen nog de wedstrijd tegen het zwakke Malta (de eerste ontmoeting werd door Zweden met 7—0 gewonnen) voor de boeg, lijkt de eerste plaats voor de Zweden bijna zeker door het veel betere doelgemiddelde. Een overwinning met 2—0 is reeds vol doende. De stand in deze groep is: Oostenrijk 6 3 2 1 8 147 Hongarije 6 2 4 0 Zweden 5 2 2 1 Italië bezit in groep 2 een comfortabele voorsprong, hoewel de Zwitsers twee wed strijden achter zijn. Zwitserland ontmoet nog Turkije en Luxemburg, maar ook Ita lië. Deze laatste wedstrijd, op 20 oktober in Rome, zal de beslissing moeten brengen. Stand: Italië Zwitserland Tprkije Luxemburg 3 2 0 8 10-0 3 12 0 1—0 1 1 2 2—13 Nederland is favoriet in groep 3. omdat België nog in Nederland moet spelen. Nog te spelen in deze groep: NederlandIJs land (22—8); IJsland—Nederland (29—8); NoorwegenNederland (129); België— Nederland—België 1 0 7 10-0 Noorwegen (3110); (8—11). Stand: België Nederland 2 1 1 0 3 90 Noorwegen 3 1 0 2 2 412 IJsland 3 0 0 3 0 1—12 Roemenië heeft, zich door de zege van 10 op Oost-Duitsland als favoriet opgewor pen voor de eerste plaats in groep 4. De Oostduitsers kunnen echter de misstap on gedaan maken, aangezien Roemenië nog op bezoek moet in Oost-Duitsland. Nog te spelen: Oost-DuitslandRoemenië 26—9); Albanië—Finland (14—10); Alba nië—Oost-Duitsland (3—11). Stand: Roemenië Oost-Duitsland Finland Albanië 4 3 10 7 4 3 0 1 6 8—2 12—2 3—11 Polen, dat onlangs Engeland met 1—0 ver sloeg, lijkt de beste kansen te hebben in groep 5. De Polen, die van Wales met 2—0 verloren, ontvangen de Welshmen nog in eigen huis. Nog te spelen: Polen—Wales (26—9); Enge landPolen (1710). Stand: Wales 3 1113 3-2 Engeland 3 1113 23 Polen 2 10 12 2-2 Bulgarije is in groep 6 veruit favoriet. De Bulgaren zijn nog ongeslagen, terwijl de gevaarlijkste concurrent, Portugal, reeds drie verliespunten heeft geboekt. Nog te spelen: Noord Ierland— Bulgarije (26—9), Portugal^—Bulgarije (13—10), Por tugal—Noord Ierland (14—11). Bulgarije— Cyprus (18—11). Deze ietwat mallotige poppen de middelste „pop" hoort er niet toe zijn de mascotte die volgend jaar in vele vormen (pop, sticker, speldje e\iz.) in heel Duitsland te koop worden aangeboden. Nu zelfs al zijn ze in diverse winkels gesignaleerd. Ook voetbal is business. Stand: Bulgarije Portugal Noord-Ierland Cyprus 3 0 0 6 10 4 2 9—1 7—3 4—5 1—12 Dit is het stadion dat alle ploegen willen bereiken: de olympische arena in München waar de finale zal worden gespeeld. Velen voelen zich geroepen, maar slechts zestien zijn te zijner tijd uitverkoren. het wereldkampioenschap 1974 Hoewel Spanje in groep 7 de leiding heeft, staan de papieren voor Joegoslavië iets gunstiger. Spanje moet nog naar Bel grado toe. Nog te spelen: Joegoslavië—Spanje (21—10), GriekenlandJoegoslavië (1912). Stand: Spanje 3 2 1 0 5 8—5 Joegoslavië 2 1 1 0 3 3—2 Griekenland 3 0 0 3 0 37 In groep 8 is alles toegespitst op de twee ontmoetingen tussen Schotland, dat de lijst aanvoert, en Tsjecho-Slowakije. Op 26 sep tember ontvangt Schotland de Tsjechen, op 17 oktober vindt in Praag de return plaats. Stand: Schotland 2 2 0 0 4 6—1 Tsj .-Slowakije Denemarken Rusland is reeds verzekerd van de eer ste plaats in groep 9. De Russen hebben zich echter nog niet gekwalificeerd voor de eindronde, omdat slechts acht Europese ploegen worden toegelaten. Er zal eerst nog een wedstrijd gespeeld moeten worden tegen de winnaar van Peru-Chili. Eindstand: Rusland 4 3 0 1 6 52 Ierland 4 1 1 2 3 4—5 Frankrijk 4 1 1 2 3 3—5 In de Noord- en Midden-Amerikaanse zone zijn de winnaars van de zes groepen be kend; Het zijn Mexico, Guatemala, Hondu ras, Haiti, Nederlandse Antillen en Trini dad. Deze zes landen spelen om één plaats in de eindronde. In de Zuidamerikaanse zone is sleohts ge speeld in de derde groep. Daarin had Ve nezuela zich te elfder ure teruggetrokken en bleven slechts Peru en Chili over. In de twee andere groepen is nog geen wedstrijd gespeeld. In groep 1 spelen Colombia, Ecuador en Uruguay, in groep 2 Bolivia, Paraguay en Argentinië. In totaal gaan twee landen uit deze zone naar de finale- groep. In de Afrikaanse zone is bijna de finalepoule bereikt. Marokko hééft zich hiervoor reeds geplaatst.De twee andere plaatsen zullen worden ingenomen door de winnaars van Kenia/Zambia en Zaire/Ghana. Ook Afrika kan slechts een land naar het eindtoernooi in Wêst-Duitsland afvaardigen. In de Aziatische groep, die in drie poules was onderverdeeld, zijn Australië en Iran als triomfators naar voren getreden. Zij moeten in een halve competitie uitmaken wie Azië gaat vertegenwoordigen in hel eindtoernooi. In 't eindtoernooi komen zestien ploegen uit: acht uit Europa, twee uit Zuid-Amerika, een uit Midden, en Noord-Amerika, een uit Azië, één uit Afrika en één van groep 9 Europa en groep 3 Zuid-Amerika. Deze acht worden aangevuld met wereldkam pioen Brazilië, dat als titelverdediger i: vrijgesteld van het spelen van voorronden en het organiserende land, West-Duitsland, Alle kwalificatiewedstrijden moeten op 31 de cember van dit jaar zijn gespeeld. Op 5 ja nuari 1974 vindt dan in Frankfurt de loting voor de groepenindeling plaats. Er worden vier groepen van vier landen gevormd. De nummers een en twee van elke groep gaan over naar de tweede ronde. Uit deze twee de ronde plaatsen zich vier landen iede re poule twee die tenslotte zullen spelen; om de bovenste vier plaatsen. AMSTERDAM Ruud Frese, de voorzitter van de Neder landse Basketbalbond, maakte er bepaald geen opheffen de zaak van. Staande achter de katheder in het volle, ovenwarme en benauwde zaaltje A van het hotel Krasna- polsky deelde hij de aanwezigen in sneltreinvaart mee wat hen te wachten stond. „Wij hebben u vanmiddag vooral uitgenodigd om getuige te zijn van de prijsuitrei king aan de jaarlijkse topscorers", zei hij, zich enkele zweetdruppeltjes van het voorhoofd wissend. „Dankzij de welwillende medewerking van enkele firma's zijn wij in staat.en zo ging hij maar door. Als bijzaak stipte hij nog even datgene aan waarvopr de mees- ten waren gekomen, de gewij-1 zigde competitie-indeling. Nadat de duidelijk opgelaten Carla de Liefde en Cees Akberboom hun prijzen in ontvangst hadden ge nomen, gaf de heer Frese het woord aan competitieleider Dries Zwaan. In kort bestek legde hij nog eens uit waar het om begonnen was. Om te ko- men tot een gelijktrekken van de krachtsverhoudingen in de eredivisie en om het topbasket- bal ook in andere streken in ons land dan alleen het westen aan te moedigen is men dit jaar overgegaan tot het instellen van een inschrijving voor de eredivi sie. Tijdens de jaarlijkse Alge mene Vergadering werd dit voorstel aangenomen met 176 stemmen voor en 52 tegen. Het inschrijvingsbedrag bepaalde men op 2500. Bij de discussie over inschrijving was het een van de grote angsten dat dit precies tegenovergesteld zou werken als bedoeld was. Dat elke club in het land zou in schrijven zonder dat men zich realiseerde dat men juist naar een weg zocht om de top te ver breden. Het bedrag van twee- eneenhalve mille was dan ook min of meer bedoeld als drem pel. In de praktijk bleek deze drempel niet te bestaan. Reden voor het hoofdbestuur om met sommige verenigingen die zich voor de eredivisie aanmeldden nog eens nader contact op te nemen over de motieven die hadden geleid tot dit besluit. In één geval, de tweede divisiever eniging BOB uit Oud Beijerland, trok men inderdaad zijn kandi daatstelling in. Verenigingen De verenigingen die dit seizoen in de eredivisie uit zullen komen zijn de volgende veertien: ASVU, Blue Stars (het vroegere Fiat Stars), BS Leiden, DED, Delta-Lloyd, EBBC, FAC, Frisol R, Haarlem Cardinals, Levi's Falmingo's, Nationale Nederlan- i Daad Transol den/Donar, Raad Lions, Raak/Punch RZ. De competitie zal verspeeld wor den als in het vorige seizoen, d.w.z. mét ee.n kampioens- en een degradatiepoule, met rec- pectievelijk een splitsing in zes en aoht ploegen. Dries Zwaan: ..Mocht achteraf blijken dat een verdeling van achc-zes beter is, da.n kan daartoe alsnog worden overgegaan na overleg met de betrokken clubs". Het spelen met veertien vereni gingen houdt in dat dit seizoen een overladen programma afge werkt moet worden. Daarom is ook besloten elke vereniging minstens tien dubbels te laten spelen op een midweekse dag. „Mochten de betrokken vereni gingen in onderling overleg een wedstrijd naar b.v. de zondag avond willen verplaatsen dan zal het bondsbestuur daar geen bezwaar tegen maken" liet Dries Zwaan nog weten. Prioriteit Op vragen antwoordde voorzitter Ruud Frese duidelijk dat de competitie dit jaar de hoogste prioriteit heeft; het nationale team zal een stap terug moeten doen. „Na het debftcle van Wenen is eens te meer duidelijk geworden dat de tijd van Ton Boot en Frank Kalis voorbij is", liet be stuurslid Jan Janbroers keihard weten. „Wij zullen moeten zoe ken naar jongere talenten en daar gaat tijd over heen. Het heeft geen zin om nu overhaast met het nationale team voor al lerlei wedstrijden in te schrij ven. De overwinningen tijdens het pre-olympisch basketbal- toernooi vorig jaar in Amster dam gaven een scheef beeld van onze kracht. Wij moeten weer overnieuw beginnen. Daar zal een jaar of drie overheen gaan en ja.dan zijn de Hierom ging het in hoofdzaak, aldus basketballbondpraeses Frese. Zich eigenlijk met hun figuur i raad wetend poseren Mike Rowland (links), die de prijs voor Tom Chestnut in ontvangst nam ais: topscorer van de buitenlanders, Carla de Liefde en Kees Akerboom. Voor de foto gingen beide heren' door de knieën om niet ruim dertig centimeter boven de 1.70 lange Carla de Liefde uit te steken.: Olympische Spelen weer net voorbij". Woorden die door een groot deel van de aanwezigen met verbijstering werden ont vangen. Dries Zwaan: „Er zou dit seizoen precies één week zijn waarin het nationale team een wedstrijd zou kunnen spe len. Voor de rest is het pro gramma overvol". Hij deelde verder nog enkele data mee. De competitiestart dit jaar in het weekend van 22 september, 20 januari '74 is men halverwege, de kampioenspoule is uitge speeld op 6 april, terwijl de de gradanten drie weken later klaar zijn. Iedereen hoorde de feiten braaf aan. Ruud Frese sprak nog zijn onzekerheden uit over de gevol gen van het systeem dat nu ge volgd wordt en beëindigde zijn) toespraak met de kreet dat mee, over een jaar meer zou weten - Precies drie kwartier nadat d« eerste slag met de voorzitters-! hamer was gevallen konden d«. geachte genodigden na het nutti gen van nog een drankje weer weggaan. Blij ging men de koel-; te weer tegemoet PAUL HOVItftj

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16