Jan de fries bezeten van eerste triomf in Grand Prix van Assen Timman liep in vijftien zetten favoriet omver Motorcoureurs reden 2700 km in 24 uur MV Agusta startte niet Grote prijs van Zweden verrassend voor Hulme Kosiwinder in slotfaze 500 cc nog gepasseerd Poloegajevski draad kwijt SPORTWERELD Roeijeugd te zwak voor W.-Duitsland Ann Moore prolongeerde springtitel MAANDAG 18 JUNI 1973 l Van onze sportredactie ASSEN In de motorsport is men gewend snel te ver geten. De coureurs onder kennen hun risicorijk be staan, aanverwanten heb ben leren leven met de we tenschap dat iedere mis lukte actie op de piste fata le consequenties kan heb ben en het publiek plaatst dat in de sfeer van de wed strijden. Het Circuit van Assen, dat op 23 juni centrum van motorsport- vertder is (de TT-races zijn dit jaar niet op de laatste zaterdag in juni, omdat Francorohamps die dag graag wilde benutten geniet faam om zijn veiligheid en ihet rennersveld start dan ook zonider bedenkingen. Toch ontkomt ook Assen niet aan de herinneringen (van Monza). Yamaha, de renstal waarin Jar- no Saarinen was ondergebracht, heeft zich uit piëteit met de fa milie van de Finse coureur te ruggetrokken uit de resterende cyclus van wedstrijden. Dat be tekent, dat ook de Japanse re velatie van dit seizoen in de 250 cc klasse, Hideo Kanaya, die op een tweede plaats in het wereld kampioenschap is terug te vin den, van het strijdtoneel is ver dwenen. De devaluatie van de 'komende wedstrijden vloeit niet louter voort uit het terugtrekken van Yamaha. De verwondingen, die Börje Jansson en Chas Mor timer bij dat rampzalige onge luk opliepen, zijn van grote in vloed op de TT-races. Zij allen immers zijn nog maar net of gedeeltelijk genezen van hun leisel, zullen weliswaar starten, maar van hen mogen toch geen grootse topprestaties worden verwacht. Half uur eerder Die Verwikkelingen in de motor- rportwereld en de geschiedenis, die leerde dat de races in de 500 cc-klass te weinig aantrek kingskracht op het publiek ui- Nog nooit zegevierde Jan de Vries (foto) op het circuit van Assen. De coureur, die op weg is naar de wereldtitel in de 50-cc-klasse, wil zaterdag dan ook „vlammen" in de TT. te klassen. In de 50 cc-klasse klasseerden zich in de afgelopen weken zelfs vier Nederlanders bij de eerste vijf in te strijd om de wereldtitel. Mislukking Ju'.st daarom lijkt meer dan ooi de conclusie gewettigd, dat ht Nederlandse duo Jan de Vries en Theo Timmer, na zijn zege op Hockenheim en een vierde plaats op Monza leider in het klassement voor het wereldkam pioenschap, in Assen de dienst zullen uitmaken. Wel de kantte kening dat de machine van De Vries heel zal moeten blijven, want daaraan heeft het in de af gelopen weken nog al eens ge mankeerd. Op zich niet zo verwonderlijk. De perfectionering van de machi nes kost tijd. Dat bewijst ook Angel Nieto, die vorig jaar de opgedoekte Derbystal verliet en in dienst trad van Morbidelii. Met hem trokken zijn beste me caniciens naar Morbidelii. De start van de Spaanse wereld kampioen op de Italiaanse ma chine is evenwel een grote mis lukking geworden. En in Assen komt Nieto in de 50 cc-klasse zelfs niet aan de start. Jan de Vries heeft het vermogen van zijn „brommer" inmiddels opgevoerd tot vei boven de 20 ok (hij verving de druksmering door elektrische waterpomp) en zo'n ontwikkeling werd enkele jaren geleden nog voor onmoge lijk gehouden. foefenen, hebben de organisato ren van de TT-races tot een for se ingreep in het programma gedwongen. Zij hebben de af te leggen afstand voor de zwaarste motoren met vier ronden inge kort. Daardoor is niet alleen het Asser motorsDefctakel een half uur eerder afgelopen dam in het \erleden, maar is ook de aan dacht nadrukkelijker op de lich te klasse geplaatst. Niet ten on rechts overigens. Sportcommissielid Jaap Timmer: ,,De consequentie van het onge luk op Monza is dat de strijd dn vele klassen volkomen open is. De Nederlandse vertegenwoordi ging is nu bovendien groter dan ooit. Om dan nog maar te zwij gen van het Nederlandse leger tje favorieten. Ook dat is ni rve- gel'ijking met voorgaande joren aanzienlijk uitgebreid. Uiteraard starten de nationale kanshebbers opnieuw in de lich- De Vries heeft nog nooit Sn Assen gewonnen. Juist daarom is hij zo bezeten van een triomf van zijn Kreidler op de Ja math i van Theo Timmer. Er wordt ver wacht dat alleen de Duitser Gerhard Thurow de Nederland se overwinningsplannen zou kunnen doorkruisen. Opmerke lijk 'is in deze licht klasse de start van de Rus Borisenko, die eenmaal eerder met zijn Riga in een grand prix uitkwam. Dat was vorig jaar op Hockenheim. Dit keer koos Borisenko voor Assen. Denis Hulme in zijn bijna angstaanjagende bolide op weg naar de overwinning in Zweden. ANDERSTORP Oud-wereldkam pioen Denis Hulme heeft giste ren op het circuit van Ander- storp bij verrassing de grote prijs van Zweden gewonnen, tel lend voor het wereldkampioen schap der coureurs. In de slot fase nam de Nieuwzeelander met zijn MacClaren de leiding over van de favoriete Zweed Ronnie Petersson, die in een Lotus reed. Titelverdediger Emerson Fittipal- di, wiens John Player speciaal in de 78e van de 80 ronden de strij moest staken, blijft eerste in de competitie om het we reldkampioenschap. De tranen stonden Petersson in de ogen toen hij zijn Lotus tot stilstand bracht. De Zweed had tot twee ronden voor het einde gedacht in de 40e grand prix-race, die hij in zijn carrière reed, zijn eerste grote triomf te behalen. Tot grote vreugde van de ruim 50.000 toe schouwers slaagde Petersson erin alle aanvallen van zijn con currenten af te slaan. Bij het ingaan van de voor-laatste ron de leidde de Lotus met geringe voorsprong op de wagens van wereldkampioen Fittipaldi, Ste wart en Hulme. De Braziliaan werd kansloos door motorpech. In het zicht van de zege ging ook de Lotus van Petersson steeds slechter lopen. Toch behield de Zweed de eerste positie. Tijdens het „lappen" van de BRM van de Zwitser Clay Ragazzoni viel de beslissing. Petersson koos de binnenwaartse lijn, de Nieuw Zeelander ging buitenom en nam de eerste plaats van zijn Nogmaals Denis Hulme: na zijn yivaal over. zege. Daarbij komt dan traditie. getrouw een fles champagne te De 37-jarige Hulme, wereldkam- pas. pioen in 1967 gaf de Lotus-cou reur geen kans meer om terug te komen. Door het uitvallen van Fittipaldi en de vijfde plaats van Jacky Stewart is de spanning in de strijd om de wereldtitel terugge komen. „Vliegende Schot" staat nog slechts een tweetal punten achter. Bij wedstrijden in Clermont Fer- rand eindigde de Brit Guy Ed wards als eerste, de tweede plaats was voor zijn landgenoot John Burton. De wedstrijd telde mee voor het Europees kam pioenschap in de 2-liter klasse. Op Hockenheim eiste de West duitser Jochen Mass de zege voor de Belgen Pedro en Jim- toonde de coureur uit Keulen zich de sterkste. In de „12 uren van Ieperen" ein digde het koppel Bert Bolk-Bert de Jong als vierde. De zege was voor de Belgen pedro en Jim my. Van de 116 wagens werden 47 geklasseerd. De Belgische Ferraririjder Jackie Ickx heeft gezegd dat hijzijn werkgever gaat verlaten als deze zich niet houdt aan zijn contract en met zijn „campag ne" tegen de Belg voortgaat. Ickx heeft gezegd dat hij zijn worden van de mindere presta ties van Ferrari gedurende de laatste tijd. ASSEN DE nationale weg races, die voor de deerd keer een week voor d „grote TT" op het voo deze gelegenheid ingekort circuit van Drente bij As sen werden gehouden, wor den niet alleen door ren ners bijzonder gewaar deerd, maar beginnen ooi bij het publiek steeds meet aan te slaan. Duizenden toeschouwers volgden dt wedstrijden, die een zeet aantrekkelijk verloop had den. De valpartijtjes die zich voorde! den liepen goed af. De strijd ij de 500 cc klasse international had een boeiend verloop. Jai Kostwinder leidde aanvankelijk' maar werd in de slotfase ten' slotte toch nog door Piet vat der Wal gepasseerd. Piet vat der Wal maakte met 1.46,7 d' snelste rondetijd. Dezelfde rondetijd was eerder o; de middag ook al geregistreer, door Wietse Veenstra, die in d 350 cc klasse internationaal oj zijn nieuwe Yamaha met grot voorsprong finishte voor Jat Kostwinder, die met moeite Leo; Bovee achter zich wist ïe laten De zege In de 350 cc klasse na| tionaal was voor Boet van Dui men. De Assenaar Jan van der Bor moest in de laatste ronde de tweede plaats afstaan aan de aanstormende Koos de Graaf. Een sensationele zege behaalde Jan Timman (foto) op Poloegajevski. Wit: Timman (Ned), kwart: Poloegajevski (Rusl). Biciliaans 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3. d7-d6; 3. ds-d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8-f6; 5. Pbl-c3, a7-a6; 6. Lcl-g5, e7- e6; 7. f2-f4, Pb8-d7; 8. Ddl-f3, Dd8-c7; 9. 0—0—0, b7-b5; 10. Lfl-d3, Lc8-b7; 11. Thl-el, h7- h6; 12. Df3-h3, 0—0—0; 13. Lg5xf6, Pd7xf6; 14. Pc3-d5, Dc7-a5; 15. Pd4-b3, zwart geeft het op. In de gistermiddag gespeelde vijfde ronde van het AVRO-schaaktoernooi won Jan Timman in vijftien zetten van de Russische grootmeester (en favoriet) Poloegajevski. Het was een Siciliaan, waarin de Nederlander enige onbe kende problematiek bracht. Poloegajevski raakte en dat is zeer merkwaardig op slag de draad kwijt. Het gevolg was da me-verlies. Llubojevic verloor van Szabo, die met 4 uit 5 op kop gaat. Het was wel een zeer vreemde par tij, daar de Joegoslaaf huizen hoog op winst stond, maar zich zonder enige noodzaak haastte en toen van kwaad tot erger verviel. De nervositeit van Ljubojevic heeft hem be roofd van een gaaf succes, ge geven de opzet van het duel. Ivkov—Sax en Andersson—Geiler remiseerden. Zij deden dat nog al „moeizaam". We vragen ons af of de jonge deelnemers vrees koesteren voor de routiniers. Vreemd zou dat niet zijn, want op papier zijn de ouderen be slist de meerderen. Evenwel, zowel Sax als Andersson zijn nog ongeslagen, wat na vijf ron den een verdienste is. Uitslagen vijfde ronde: Timman- Poloegajevski 1-0; Ljubojevic- Szabo 0-1; Ivkov-Sax An- dersson-Geller Stand na vijf ronden: 1. Szabo 4; 2/3. Geiler, Sax 3; 4. Andersson 2'/2; 5/7. Ljubojevic, Poloega jevski en Timman 2; 8. Ivkov l'/a- VLAARDINGEN Het korfbal team van Antwerpen is zater dag in Vlaardingen winnaar ge worden van het vierstedentoer- nooi. Utrecht werd tweede, Vlaardingen vijfde. ENSCHEDE Gerard Mentink (Daventria) heeft gistermiddag in Enschede een internationale 20-kilometer loop gewonnen. Zijn tijd: 1 uur 18 minuten en 14.2 seconden. Kees van der Kruijs (links) en Gerrit Jongetjes, de winnaars in Oss, nadat zij ruim 2700 kilometers hadden gereden. OSS Vóór enkele duizenden toeschouwers startten zaterdagmiddag om 16 uur de coureurs voor de 24-uursrace van OSS. Voor de race over een etmaal vertrokken 45 motorequipes. In het begin werd het veld aangevoerd door de N- derlanders Van Schijndel/Van der Kruis op hun 960-cc Jap-Honda. Na zs uur had het dua al een voorsprong van acht ronden opgebouwd op de naaste concurrenten. De eerste pechvogels waren de Nederlanders Van den Biggelaar/Van der Wal, die onmiddellijk na de start de remkabel van hun Laverda stuk trokken en met een snelheid van 140 kilometer in en door de strobalen vlogen. Wonder boven won der had het incident geen ernstige gevolgen. Zij konden zelfs de strijd, zij het met veel ronden achterstand, voortzetten. De ploeg Laverda's leed een gevoelig verlies toen de Italianen Leoni; Pancoldi ten val kwamen, waardoor de ontsteking van hun machine werd geruïneerd. Kort na hun valpartij waren zij ge dwongen de strijd te staken. Hun val was niet Je enige, maar de ongelukjes hadden geen ernstige gevolgen voor rijders en publiek. Met nog vier uur te rijden had het duo Gerrit Jon getjes/Kees van der Kruys (Honda 750) de lei ding en stond die niet meer af. De equipe Tony van Schijndel/Harry van der Kruijs, die uren lang met grote voorsprong het veld had aange voerd, moest zaterdagnacht de strijd staken, om dat de voorvork van de Jap-Honda 960 het begaf. De eerste plaats werd toen overgenomen door Jos van Schijndel/Rini van Kasteren (Kawasaki 900). Zij werden echter spoedig ingehaald door Tini Peters/Harry van Schijndel. Ook dit team kreeg echter pech (Koppeling). Zaterdagnacht deed zich een ongeval voor. De Belg Nor Verlent kwam ten val en werd ter observa tie naar een ziekenhuis overgebracht. Zij verwon dingen waren niet van ernstige aard. Gerrit Jongetjes en eKes van der Kruijs werden winnaar. Zij legden 919 ronden (ruim 2700 kilo meter) af. De uitslag: 1. Gerrit Jongetjes/Kee6 van der Kruijs (Honda) 919 ronden; 2. J. van der Wal/J, van den Biggelaar (Kawasaki) 912; 3. G. Schlos- ser/W. Dworacek (W-Dld) (Honda) 890; 5. U. Stüber/H. Marto (W-Dld) (Honda) 873; 6. J. d'O- lander/R. Hendrikx (Belg.) Honda) 861. OP ATI JA Niet ten onrechte weigerden de coureurs Agostinl (Italieè), Lansivuori (Finl.) en Read (GB) te starten in de gis teren gehouden Grote Prijs van Joego Slavië op het circuit van Ryeka. Zij vonden het circuit te gevaarlijk. De Italiaan Walter Villa kwam ten val en werd ernstig gewond. Walter Villa brak tijdens de trai ning zijn linerarm en linkersleu telbeen. Hij zal derhalve niet starten in de TT van Assen, waarvoor hij met een Yamaha had ingeschreven. Datongeluk was voor MV Agusta reden vol doende m alle coureus (Agostinl c.s.) terug te trekken. Jan de Vires heeft met zijn van Veen-Kreidler de 50 cc-race van de grote prijs van Zuidslavië gewonnen. Op het circuit van Opatija kwam de Vries tot een gemiddelde snelheid van 122.2 km/uur, Zijn snelste ronde, ge middeld 128,34 km/uur, beteken de een nieuw baanrecord. De tweede plaats was voor de Zwit ser Graff (Kreidler) en de der de voor de Oostenrijker Dörfli- ger (Kreidler). De Vries voert thans de ranglijst van de competitie om de we reldtitel aan met 30 punten. De Nederlander Theo Timmer is tweede met 23 punten. De Hongaar Janos Drapal werd met een Yamaha winnaar in de 350-cc klasse in 47 minuten 38,3 sec., wat neerkomt op een\ge- middelde van 151,1 km per uur. De West-Duitser Dieter Braun, die met een Yamah a reed, werd tweede. Hij zorgde voor een nieuw ronderecord met een gemiddelde van 153,95 km per uur. De Nederalnder Marcel Ancone werd met een Yama zesde. Cracks als de twaalfvoudige we reldkampioen Giacomo Agostni en Phil Read namen niet deel aan de Zuidslavische Grand Prix. De Zweed Kent Andersson won met een Yamaha de 125cc -klas se en vergrootte zijn voorsprong in de competitie. Hij staat thans eerste met 75 punten. Andersson won in 44 min. 33,2 sec. De tweede plaats was voor de Brit se Yama-renner Charles Morti mer, De Nederlander Jos Schur- gers werd met een Bridgestone derde. TILBURG De Nederlandse; jeugdroeiploeg (t/m 18 jaar) is zaterdag op de baan van de Beekse Bergen (bij Tilburg) royaal verslagen door de West duitse junioren. De eindstand was 27—17 voor de Westduitse jongens en meisjes, die overi- gens nog niet eens de allersterk ste afvaardiging van hun land vormden. De Nederlaag was voornamelijk te wijten aan de zwakke presta ties van de Nederlandse jongens (9—19), maar aan de 8—8 var de meisjes kleefde een schoon heidsfoutje. De Westduitse vier zonder stuurvrouwe werd, na als eerste te zijn aangekomen, gediskwalificeerd wegens hinde ren en kreeg slechts een punt id plaats van drie. De Nederlandse chef d'équipe Brusse toonde zich nogal teleur gesteld: „Het is erg jammer dat ook de junioren last hebben van een na-Olympische „kater'' WENEN De 22-jarige; Britse amazone Ann Moore, winnares van de zilveren medaille bij dej Olympische Spelen 1972, heeft haar twee jaar gele den in Zwitserland behaal-j de Europese titel te Wenen; met succes verdedigd. Met het paard ppPsalm", w mee zij ook in München uil-; kwam, was zij weer de beste onder de vrouwelijke springrui-{ ters. Haar landgenote Caroline Bradley eindigde met ,,True| Lass" op de tweede plaats. Der-j de in het totaal-klassemenl werd de Zwitserse Monikaj Weier-kachmann met bach".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14