EENZAAMSTE SPORTMAN STOLS WIL 'HONORERING' ROLSCHAATSPRESTATIES Wielerprofs eisten minimaal drie mille voor titelstrijd Dubbele triomf bij première op De Uithof Metreveli riep Borg halt toe: 6-3, 9-8 Poulidor hield Joop Zoetemelk achter zich Pilic van de baan gestuurd VAN STEENVOORSE SNELSTE VETE1AAN Drie renners in Franse toerpEoegen PEN HAAG Nadat het Wilhelmus had geklonken wuifde Wim Stols schuch ter met het bosje onkruid, waarmee een klein meisje spontaan haar waardering had uitgedrukt, naar het handvol toeschouwers op De Uifhof. De eenzaamste sportman ter wereld was gelukkig met die hulde. Eindelijk had hij eens wat teruggekregen voor al die moeite, die hij zich als de enige hardrijder op de rolschaats in Nederland, moest getroosten. Bij de allereerste wedstrijd in zijn land had hij zich in drie duels (in de serie en de finale van de duizend meter en de tien kilome ter) met Belgen en een En gelsman een klasse apart getoond. Voor Wim Stols was het een re- d°n temeer om zich na zijn dub- bPle triomf met nog meer ener gie in te zetten voor zijn sport. „Ik wil bewijzen, dat het fout is dat de rolhockeybond nauwe lijks iets aan hardrijden doet. Misschien komt het voort uit sportverdwazing, juist omdat er weinig eer te behalen is, dat ik zo intensief train. Altijd ben ik aan mijn lot overgelaten, moge lijk komt er nu verandering in". De 29-jarige ambtendar uit Goes wijst dan op de zeer be perkte mogelijkheid tot deelne ming aan wedstrijden. „De bond moet eraan meehelpen re- klame te maken voor mijn pres taties. Ze zeggen altijd: Je bent alleen. Maar dat mag geen punt zijn, ik behoor tenslotte tot de beste tien van de wereld". Bovendien waren zijn prestaties tijdens de open Nederlandse 1 kampioenschappen op De Uithof 1.45.4 op de kilometer en 19.31.8 op de tien kilometer i aanwijzing voor een betere vorm dan ooit. „Normaal was ik altijd erg laat in vorm. Daar- om heb ik trainingsadvies inge wonnen bij schaatstrainer Henk Gemser. Dankzij zijn schema's Wim Stols was blij met de hulde, die hem door de paar aanwezigen op De Uithof werd gebracht. De Belg Nico Schepens (links) en de Brit Steven Collins konden de rolschaatser, die het zonder enige hulp moest doen, nauwelijks bedreigen. ben ik nu veel eerder in condi tie. Daarom verwacht ik veel van de Europese kampioen schappen in Grenoble, als ik tenminste mee mag doen". Overwogen Het was echter niet dat ene meis je dat onder indruk was van het rijden van Stols. Het bestuur van de rolhockeybond liet na af loop weten dat het besluit om hem niet uit te zenden naar Grenoble nog eens goed zou worden overwogen. De goede wil is aanwezig bij de bestuur ders. Alleen het organiseren van de première zaterdag duidde al op een stap in de goede richting. „Al zal het", volgens Wim Stols, „moeilijk zijn de sport po pulair te maken". Hij werpt dan een blik op de hooguit hon derd toeschouwers. „Dat is te leurstellend, je prestaties wor den beter, als je voor 30.000 toe- in Italië normaal is". Toch is het voor de hardrijder uit Goes geen reden om maar een ogenblik aan stoppen te denken. ,.Als ik maar af en toe naar het buitenland mag, blijf ik het nog lang doen. Alleen wil ik mijn prestaties gehonoreerd zien, dat is een stimulans". Met het oog op die prestaties heeft Stols overeenstemming bereikt om te mogen trainen op de Uithof, de baan, waarvan bij de bouw reeds rekening was gehouden met een rolschaitsexperiment, d'e zo snel bleek De Belgen waren met de accommodatie zo in hun schik, dat zij overwegen d<* centrale trainingen naar Den Haag te laten verhu»zen. Uitje Rolschaatstamilie Lambrechts is overal te vinden, waar wedstrijden zijn. Dus ook bij de première op De Uithof. Van rechts naar links: Annie den Hertoghe, Josette Lambrechts, Jean Lambrechts en een Belgische official. België en rolschaatsen zijn twee begrippen, dié bij elkaar pas sen. Zoals Jean Lambrechts, een 52-jarige mecanicien uit He- verlee bij zijn dochters Annie en Josette, 's-werelds snelste rolschaatsters hoort. Op de Uit hof was de familie er ook, lo gisch eigenlijk. „Alles moeten we zelf betalen, maar als ge uitgaat kost het ook geld. En dit is voor ons een uitje, want wij leven voor onze sport". Het feit, dat er geen toeschouwers waren, deert Jean Lambrechts dan ook geen zier. „Het gaat er om, dat we die kleine mensen (er waren ook jeugdwedstrij den) zien. Als die groter zijn, zien we ze weer terug". De Bel gische rolschaatsfanaat is een toonbeeld voor zijn sport. Drie keer per week gaat hij met zijn dochters op stap en brengt zijn ervaring nog eens over op de vijftig leden van RSC Heverlee. Hij rolschaatst al veertig jaar en kan er nog steeds geen genoeg van krijgen, hardrijden op de rolschaats betekent teveel voor hem. Waarom? „Wel, kijk es hier, ge moet dit bezien langs de kant van de sport. Ge doet persoonlijke ontwikkeling op. Er wordt met de kop gewerkt en ge leert de krachten te verde len." 7ijn dochter* namen die gedach- tengang over, want Annie den Hertoghe gehuwd met de at leet redeneert: „Wij zijn zo met de sport vergroeid, dat je er niet meer uit kan komen. Toen ik in verwachting was van mijn dochter heb ik een keer niet getraind. Ik voelde me el lendig en vervolgde daarom mijn training. Donderdag moest ik bevallen, dinsdag rolschaat ste ik nog". Wens De 25-jarige wereldkampioene, die al met haar derde jaar op de rolschaatsen stond („Maar mijn zus deed het beter, die begon een half jaar eerder) heeft wat 1.aar sportcarrière betreft nog één wens. „Zolang Ik bij de bes ten blijf, zal ik rolschaatsen. Ik zou echter graag nog rijden, als mijn dochter oud genoeg is voor een wedstrijd. Die op vat ting staat borg voor een bloei periode in Heverlee. In Neder land is men nog afhankelijk van een eenling. In zijn spraakwa terval brengt Jean Lambrechts de organisatoren, die door ge brek aan ervaring de hulp had der. ingeroepen van de KNSB, toch het compliment, dat zij verdienen. „Fr mag dan wel een gebrek aan de nodige deelnemers zijn, maar de aanvang Is er. Ik bezie alleen de wil om het aan de gang te brengen. Met nog meer wedstrijden zal hardrijden op de rolschaats op het voorplan ko- KEES KOOMAN De belangrijkste uitslagen zijn: heren, JOUO meier, eerste halve finale: 1. 5-tols (Ned) 1 mlnuur 46.4 seconden, 2. Schepens (Bol) 1.45,5. Tweede I nivi finale: 1. Cabepel (Belg) 1.45.7. 2. Collins (GB) 1.43,8. Finale: r 19.44.8. ie* 3000 meter: 1. schts (Belg) 5 minute LONDEN De Joegoslavische tennisser Nikki Pilic, wiens schorsing misschien de wereld top zal weghouden van het i Wimbledontoernool, is zaterdag r het spelen geweigerd op de ba- nen van de Wimbledon Cricket and Lawn Tennis Club (WCLTC). De banen van deze Am vereniging zijn vlakbij de All- England club gelegen, waar het Wimbledontoernooi plaats heeft. enift>ilic en Arthur Ashe wilden een oefenpartij spelen, maar op het y moment dat zij een van de ba- jrnp nen van de WCLTC betraden werd hen door de secretaris van de vereniging, de heer Andre Staniszewski, gevraagd zich te verwijderen. „Dat had niets te maken met de zaak tussen Pilic en de internationale federatie", aldus Staniszewski. „Ik stuurde hen weg, omdat dit een privé club is. Pilic en Ashe zijn geen Tn? leden. Namen zeggen mij niets. Het kon mij niet schelen wie zij waren". 1VERGEM Eddy Merckx heeft zaterdag in Evergem een wed strijd over 206 kilometer gewon nen. Hij kwam na 4.15 uur al leen aan. Toine van de Bunder won de strijd bij de amateurs. BREDA De organisatie van de Nederlandse wieler kampioenschappen voor profs, amateurs en dames (de stichting Limburgse Wielerclubs) speelt finan cieel quitte als op beide da gen van de titelstrijd in Valkenburg (23 en 24 juni) tezamen 50.000 betalende bezoekers komen. De orga nisatoren verklaarden dat met de kampioenschappen een bedrag van 122 000 gul den aan kosten is gemoeid. Het leeuwendeel daarvan vormt het bedrag, waarvoor de Stich ting de kampioenschappen heeft toegewezen gekregen van de KNWU (53.750 gld). Een grote post vormt ook het bedrag dat als schadevergoeding is geëist door bedrijven, die zich langs het parkoers in Valkenburg be vinden. Van de eventuele winst, die de Stichting zal boeken en die na genoeg zeker zal worden be haald, draagt de stichting op vrijwillige basis tien procent af aan de KNWU en tien procent aan de Vereniging van Beroeps wielrenners (WBW). Geprest De leden van het Stichtingsbe stuur voelen zich min of meer geprest om een bedrag (mini maal 3000 gulden, afgezien van de winst) aan de WBW te schenken. Er werd de WBW een gift aangeboden, nadat op de algemene vergadering van deze vereniging stemmen waren opgegaan (waar het bestuur zich overigens van distancieer- de) om de kampioenschappen te boycotten als er geen percenta ge van de winst aan de bond zou worden afgedragen en na dat de KNWU een verzoek van de WBW om een bijdrage van tien procent van het bedrag van Inschrijving had afgewezen. Aan de kampioenschappen, die in tegenstelling tot vorig jaar, toen er een parkoers van 10,5 kilometer was, weer op het tra ditionele traject van 7'4 kilome ter op en om de Cauberg wor den gehouden, zullen alle gere nommeerde Nederlandse ren ners deelnemen. Van de ama teurs en dames zijn de inschrij vingen van alle toppers binnen. Bij de profs ontbreken o.a. nog die van Joop Zoetemelk en de Canada Dry/GazelIe-ploeg. De organisatoren hebben wel toe zeggingen gekregen dat zowel Zoetemelk als de ploeg van Vis sers in de titelstrijd zullen uit komen. Zoetemelk heeft trou wens al een hotel in Limburg gereserveerd, zo wist consul te melden. (Van onze sportredactie). BECKENHAM Björn Borg heeft zijn eerste finale van een belangrijk tennistoernooi niet met succes kunnen bekronen. De zestienjarige Zweed moest in Beckenham zwichten voor de aanzienlijk oudere Alexander Metreveli. De Rus leek in de eer9te set op een moeiteloze overwinning af te stevenen (6 3), maar in de tweede reeks kreeg Borg meer vat op het spel. Tot 8—8 hielden beide op ponenten elkaar in evenwicht, waarna een tie-break de beslis sing moest brengen. örg had hierin aanvankelijk de beste papieren. De Zweed liep uit tot vier punten verschil, maar een dubbele fout maakte een eind aan zijn illusies. Me treveli maakte koel gebruik van de mentale tik van zijn tegen stander en greep met 9—8 de tweede set en de winst. e overwinning van Metreveli voorkwam dat het toernooi in Beckenham een compleet „tie- ierfeest" werd. Vóór de heren-' enkelfinale had de vrij onbe kende Dianne Fromholtz de da- mestitel veroverd door de ne gentienjarige Janet Newberry uit de Verenigde Staten met 7— 5 0—6 6—1 te verslaan. Metre- v*'i dolf met zijn landgenoot Viktor Likatsjev het onderspit tegen Tony Roche, voor het eerst sinds lange tid weer eens actief, en Owen Davidson: 64, 3-6, 5—7. 6—2, 9—7 van King en Rosie Casals. Van Dillen en Gorman wonnen de herentitel door Car- michael en Mcmillan met twee keer 64 te verslaan. Hamburg Op eigen bodem werd wat dacht men midden in het seizoen ook driftig gefietst. In Mlerlo stak Wil van Helvoirt aan de finish van de Kersenronde de handen als winnaar in de lucht. Nottingham •r'k van Dillen heeft het toernooi ft Nottingham op zijn naam ge- braiht. De 22-jarige Amerikaan versloeg in de finale de Zuid afrikaan Frew Mcmillan met 36. 61, 61. Deze zege le verde hem een prijs van 27.000 gulden op. Billie Jean King toonde aan dat zij opnieuw als kandidate wenst te worden be schouwd voor de damestitel van Wimbledon. De Amerikaanse had in de finale weinig moeite met Virginia Wade. De cijfers van 86. 64 leverden haar een bedrag op van 16.000 gul den. Betty Stöve, die een combinatie vormde met Chris Evert verloor in de finale dames-dubbel met Het toernooi in Hamburg is ver rassend geëindigd. De 22-jarige onbekende Amerikaan Eddie Dibbs, 20e op de ranglijst van zijn land, legde beslag op de hoofdprijs van 30.000 gulden door de Westduitser Karl Meiier te verslaan. Zesduizend toe-1 schouwers hebben vergeefs uit gekeken naar een nieuwe Duitse triomf sinds Wilhelm Bungert in 1964 voor het laatst „Hamburg" won. Meiier (25) speelde echter I te onevenwichtig om Dibbs in gevaar te brengen: 6—1, 3—6, 76, 63. Een compensatie voor dit verlies leverde de 32-ja- rige Helga Masthoff, die het en- kelspel op haar naam bracht. De blonde Westduitse versloeg 1 Pat Pretorius uit Zuid-Afrika met 64. 61. De Zuidafrikaan- se had in de halve fina:e met 6 4, 3—6, 26 van Mavijke Schaar gewonnen. Manuel Orantes en Ion Tiriac ver loren met driemaal 76 van Hans-Jürgen Pohmann en JUr- gen Fassbender. Deze hadden in de halve finale gewonnen van Addison en Newcombe. MILL In het Noordbrabantse Mill werd gisteren voor drie wielertitels gereden. Bij de veteranen werd Piet van Steen- voorde u;t Heem ^ede kampioen. Hij demarreerde 15 kilome ter voor het einde en reed zijn naaste belagers op 31 secon den. Bij de adspiranten toonde Gerrie Tyhuis uit Nijverda! zich de sterkste in een massaspurt. De titel bij de nieuwelingen, die 100 kilometer moesten afleggen, was voor Pieter Valentijn uit Sprundel, die 20 kilometer voor de eindstreep met vijf andere renners ontsnapte uit het peloton en tenslotte de sprint won. De nationale wielerkampioenschappen in Mill, die zaterdag werden voorafgegaan door onder meer profwedstrijden achter Dernies (gewonnen door Leo Duyndam), trokken zondag bij na 10.000 toeschoewers. MENDE Joop Zoetemelk heeft opnieuw niet de triomf kunnen behalen In een belangrijke wie- lerracc. In de Franse etappe koers Midi-Libre had de renner uit Rijpwetering tot de laatste dag kans, maar de „oude" Ray mond Poulidor belette een machtsgreep van de Nederlan der. Minder dan een minuut (52 seconden) scheidden Poulidor en Zoetemelk in de eindrang schikking. In de laatste etappe van Mende naar Nimcs over 205 kilometer moest De Leeuw zijn meerdere erkennen in Bernard Thevenet. In de profronde van Zwitserland heeft Fabrizzio Fabbri de lei derstrui om zijn schouders. De etappe van gisteren, de tweede, begon met een kleine stak ng van de renners, omdat het prij zengeld was gehalveerd. De ka ravaan vertrok te laat en kwam een half uur later dan schema in Locarno aan. Zaterdag won De Geest de eerste etappe en gisteren zegevierde Herman van Springel. Luxemburg In de ronde van Luxemburg is Willy Plankaert zijn leiderstrui 1 kwijtgeraakt aan de Fransman Sylvain Vasseur. Vasscur won de derde etappe met een voor sprong van twee minuten op zijn landgenoot Paranteau. Vas seur had met e n aantal mede vluchters een voorsprong van twee minuten op z'n landgenoot Paranteau. Vasseur had met een aantal medevluchgers een voorsprong van 20 minuten maximaal, maar Plankaert kon daar nog acht minuten van wegwerken. Dat was niet ge noeg voor het behoud van zijn leiderspositie. Ook Hennie Kui per en Gerard Vianen misten de beslissende slag. Mierlo Wil vanHelvoirt uit Tilburg heeft zijn tweede klassieker van dit seizoen gewonnen. De Braban der, die eerder zegevierde in de ronde van Zuid-Holland legde gisteren beslag de eerste plaats in de Kersenronde in Mierlo. Hij was de snelste van een kop groep van veertien mun van wie Snoeljink tweede cn Lunen burg derde werd. Knetemann eindigde a s twaalfde. Tijdens een valpartij liep Frits Slüper een gebroken sleutelbeen op. Duyndam Leo Duyndam is zaterdagnacht winnaar geworden van een race achter dernies in mill. De West lander verkreeg achttien pun ten. Vcrschueren (17 punten) en Priem (3) werden tweede en derde. MF.NDE T'.jden* de Midi Llbre zijn in grote lijnen de vijf Fran se fabrieksploegen samenge steld, die over veertien dagen in Scheven.ngen beginnen aan de ronde van Frankrijk. Voorlopig zijn drie Nederlandse renners geselecteerd: Joop Zoetemelk, Gerard Vianen en Tino Tabak.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13