ACROBATE L DIENDE ZICH DIRECT ZEER STERK AAN ka hoogtesprong: 2.26 meter [Ovaties voor Dwight Stones NATIONALE KANOPLOEG REDDE ZAANREGATTA Zege in eerste optreden met Martin Vergay HORDENLOPER MILBURN KANSLOOS t 3 Beste seizoentijd Anneke de Lange op de 1500 meter WjLm ÊLïb iêi JOURNALIST VAN WAARDE ALS ATLEET Tips koersen van Hilversum MAANDAG 18 JUNI 1973 A3 onze paardesportmede- werker) Martin Ver gay heeft zijn paard, de nieuwe Franse import [Acrobate L, gistermiddag op de Wassenaarse baan Duindigt aangediend als een paard waar de Neder- landse drafsport nog heel I veel plezier aan kan bele- ven. Misschien de volgende j week al in de grootste paardesporthappening van het jaar met 150.000 gul den aan prijzengeld De Grote Prijs der Lage Lan den. Jammer echter dat het publiek gistermiddag niets af wist van de ver richtingen. het programma stond geen voorlichting over de prestaties van het paard. Daarom werd er maar weinig op de draver ge speeld. mede door het feit dat Jojo Buitenzorg met Jan van Dooyeweerd de favoriet was. In de Zuiderparkprijs moesten ze ven paarden die ingeschreven staan voor de Grote Prijs zich waar maken. Jojo Buitenzorg maakte aan de start een grote en kon geen rol meer spe len. De Limburger Sjeng Hen- drikx met zijn Franse import [Aiglon nam de leiding. Bouwde een grote voorsprong op en even leek het erop dat niemand j deze combinatie meer kon klop- pen. In de laatste bocht had hij nog een voorsprong van zeker drie lengten. Maar toen liet Acorbate L met een zuivere Franse draf en een enorme ,sprint zien wat hij in (Van onze paardesportmedewer mi draverijen staan er nior»e p hel programma op de Hilv e drafsportlman. De eerste «eds om zes uur. tips: AustlnprljsLonely lillenzorg en Mandas O. VVprijs: Haja Wesllandla. nllandia en Inpuls VV. p nrtinprijs: Langloper, Laz llos D. erprijs: Josje W, Jacob R i-liianeliiprljs: Hercules V, este en Geatonka ckprijs: Janco van der Le ollandua en Herold Signal. Kapteii iu Haghewyde. heeft. Aiglon had het beste ge geven en kon daar duidelijk niet tegen op. In een prachtige kilo- metertijd van 1.19.2 ging Acro bate L als eerste over de eind streep. Op de tweede plaats Ai glon met Hendrikx voor Gunnar Dear met Gerad van Eykelen- burg. Uriosis P met Dik Bol wijn, ook nog een van de favo rieten, kwam als vierde binnen. Hij heeft deze plaats aan zijn eigen rijden te danken. Bij de start draaide hij tegen de draad in. hetgeen veel terreinverlies voor de hengst betekende. Dolgelukkig Martin Vergay was na de koers dolgelukkig: „Het paard kan moeilijk aan de start zijn, daar om doe ik aan de start met de hengst w^t rustig aan. Maar ik denk dat het paard de laatste 1000 meter rond de 1.17 heeft gelopen. Mijn verwachtingen voor de Grote Prijs der Lage Landen zijn zon der meer hoog te noemen. Deze Franse import, de helft van het paard is mijn eigendom, is ze ker geen miskoop. Drie weken geleden kocht ik het paard in Frankrijk, nadat ik er eerst een koers mee had gereden. In de laatste bocht toen Aiglon nog met enkele lengten aan de lei ding ging, was ik er vast van overtuigd dat ik zou gaan win nen met Acrobate L. Dat Jan v. Dooyeweerd met Jojo sprong aan de start was natuurlijk jammer. Want ik had graag in de eindstrijd Jojo Buitenzorg willen kloppen. Ik hoop in ie der geval zondag voor Jojo Bui tenzorg binnen te komen". Maar Jojo Buitenzorg was niet de enige grote favoriet die zijn rol gistermiddag op de Wassenaar- se baan niet waar kon maken. Ook derby-kandidate Lady in handen van - Sjeng Hendrikx sprong aan de start. Kon toch nog de leiding op zich nemen. Maar moest deze tot tweemaal toe afstaan aan Kid D. Onver standig rijden kostte Lady en Sjeng de overwining die nu voor Kid D was met Pol in de kilo- metertijd van 1.23.6. Spanning Lang heeft de rechter van aan komst gistermiddag het publiek in spanning gehouden na de Oc- kenburgh-prijs. Lex Arèta en Kinglet O gingen bijna gelijk over de finish heen. De foto bracht na ruim 10 ten pas de uitkomst voor publiek en de overwinning met een neushaartje voor Rees van der Lubbe, de succesvolle Duindigt-trainer van Lex Areta. Later op de middag kon Rees van der Lubbe zien hoe zijn leerling P. de Haan de topper van Stal Fiasco als eerste over de eindstreep bracht in de Wa pendal-Prijs. Dat was Jaspis du Bois die de successen na de grote Pinksterprijs dus gewoon heeft voortgezet. Succes voortzetten, dat deed ook het renpaard Wildebras. Nu over een afstand van 2800 meter en gereden door de Duitser Die ter Weiss. In de slotfase moest de crack van eigenaar en trai ner Wolffers in een hoge ver snelling over om Tongue In Cheek voor te blijven. De andere beroepsren bracht de send Rock Aldis gereden door de klasse-jockey Wilson uit En geland. Jammer dat eigenaar Bep van der Touw heeft beslo ten het paard niet meer in Ne derland te laten lopen en ermee in België te gaan koeren. Trai ner Cees van der Harst ziet nu na Poly Trek een tweede paard naar België verdwijnen. In Bel gië krijgen de paarden voor overwinningen niet zoveel kilo's belasting en kunnen daar meer tot succes komen. Annet Visser is een goede amatrice. Ze won gisteren voor de derde maal. Nu met de grot»: outsider Mer- Gokken kost geld. Soms moest rygo van eigenaar Piet de Wit. aan de totalisator zijn ivi favoriet Wildebras, gereden door de Duitser Dieter Weiss, als eerste door de die i tweede overwinning voor Weiss Ruim tien minuten moesten Lex Areta en Kinglet O voor de tribune blijven rondstappen alvorens de i aankomst bekend maakte, dat Lex Areta met minimaal verschil de Ockenburghprijs had lej UB IKERSFIELD De Ameri kaanse atletiekkampioenschap- :n hebben in afwijking van de raditie geen wereldrecords ge- racht. Toch werden in Bakers- field (Californië) vooral op de hal laatste dag enkele voortreffelij kc prestaties geleverd. De titel- was de selectie voor de ^Amerikaanse ploeg, die in juli een toernee van een maand door Europa en Afrika gaat ma ken. Bor tijdag, op de eerste dag met fi- /a] mies, vielen de prestaties over het algemeen zeer tegen. Een ven grote verrassing was, dat de Jonk 0|ympische kampioen op de 110 ioc< nieter Horden. Rod Milburn, niet in de prijzen viel. Milburn raakte de voorlaatste horde en werd kansloos vijfde. De 120 ,on yards horden werd in 13.2 ge- iwonnen door Tom Hill, ierdag waren de prestaties van wereldniveau. Rick Wohlhutter, die enkele weken geleden het ■1 wereldrecord op de 880 yards verbeterde en in die race het wereldrecord op de 800 meter aan zijn neus voorbij zag gaan, omdat men het niet nodig geoor deeld had voor deze afstand officiële tijdwaarnemers aan te wijzen, werd kampioen °p de 880 yards. Wohlhutter ze gevierde in 1.45.6 voor Dave A Woltle. De Olympische kam pioen zette ditmaal zijn bekende eindsprint te Iaat in en kon Wohlhutter, die zeer sterk liep, Langdurig Dc 10.000 toeschouwers juichten de 19-jarlgehoogspringer Dwight Stones (brons in Mün- chen) langdurig toe na zijn ge slaagde poging op 2,26 meter. Stones probeerde nog wel de wereldrecordhoogte van 2,30 meter maar slaagde daarin niet. Met zijn 2,26 staat Stones nu vierde op de wereldranglijst aller tijden achter zijn landge noot Pat Matzdorf (2,29). De Rus Valer! Brumel (2,28) en de Chinees Ni Chi Chin (2,28). Het hoogspringen was in Berkely trouwens van uitstekend niveau. Tom Woods werd tweede met 2,22 meter, Chris Dunn en Rey- naldo Brown deelden de derde p'aats met 2,18 meter. Steve Prefontaine en Doug Brown be naderden beiden tot op viertien de seconde het Amerikaanse re cord op respectievelijk de drie mijl en de 3000 meter steeple chase met 12.53.4 en 8.26.8. De overwinning van Maurice Peo ples op de 440 yards was geen verrassing. De Amerikaan won in 45.2 De zege van Jim Bolding op de 440 yards horden was niet verwacht. Bolding zegevierde in 49.2 voor Ralph Mann (49.6). De mijl was eveneens bij de stu dentenkampioenschappen vorige week In Baton Rouge, waar acht lopers binnen de vier mi nuten bleven een hoogtepunt. In Berkeley doorbraken zes lopers deze eens magische barrière. De wedstrijd werd gewonnen door Leonard Hilton, die met zijn 3.55.9 de op een na snelste sei- zoentijd maakte. Sneller was dit jaar alleen Steve Prefontine met 3.55.0. Steve Williams, mede-wereldre cordhouder op de 100 yards won de 100 en 220 yards in respectie velijk 9.4 en 20.4 seconden. De laatste Amerikaanse sprinter die een „dubbel" scoorde was Ray Norton, die deze prestatie in i960 leverde. Grootmacht De atletiekploeg van Rusland heeft dit weekeinde in de „thuiswedstrijd" tegen West- Duitsland, een andere Europese grootmacht, een ruime overwin ning geboekt: de heren zegevier den in Leningrad met 124 tegen 96 punten, de dames met 73.5 59.5, totaal 197.5155.5 voor Rusland. Het prestatieniveau was uiterst wisselvallig, hetgeen te wijten, somstijds te danken was aan de harde wind. Op verscheidene nummers werkte de harde as- finish. De voorlaatste horde werd faltbaan daarbij bepaald niet in het voordeel van de atleten. LENINGRAD De avond tevoren was Manfred Steffny, jour nalist van Sport Informations Dienst in DUsseldorf, nog de stad in geweest en had hij langdurig in een dancing vertoefd. Op de ochtend van de eerste dug van de atletiekintcrland Rusland-West-Duitsland sliep hij de slaap der onschuldigcn, totdat bondstrainer Horst Blattgerste een wanhopige roffel op zijn kamerdeur gaf. Wolfgang Riesingcr, een van de Iwee Duitse 5000 meterlopers was ziek geworden en of journulist Steffny maar zo vriendelijk wilde zijn In te vallen Welnu, Manfred Steffny oud-marathonloper hij nam deel aan twee Olympische Spelen viel in. Vijfduizend meter is voor hem echter veel te kort. Steffny werd op een ronde ge zet. toen zijn landgenoot Harald Norpoth het belissende offen sief inzette. Steffny was echter nog wel van waarde voor Nor poth, doordat hij de Russen Swiridow en Wodrankow afremde door hardnekkig op de binnenbaan te blijven lopen. Norpoth won tenslotte in 12.36.4 minuten. Steffny finishte als laatste in 14.58.2, maar zijn vierde plaats leverde de Duitse ploeg toch nog een punt op. Speerwerper Janis Loeses loerde sinds de Spelen van Miinchen op .vernietiging"" van de atleet die hem het wereldrecord ontnam. In de landenontmoeting RuslandDuitsland greep Loeses die kans. Rusland kent overigens slechts twee kunststofbanen: in Moskou en Alma Ata. De beste prestatie in Leningrad kwam op naam van de Olympi sche kampioen kogelslingeren, Anatoli Bondartsjoek. De Rus kwam tot 74.14 meter. De twee de plaats was voor de Westduit- scr Riehm met 73.18. Wereldre cordhouder Klaus Wolfermann leed bij het speerwerpen een op vallend zware nederlaag tegen zijn voorganger Janis Loeses. De Rus won met 91.32 meter (wereldrecord Wolfermann 94.08) tegen de Westduitser 84.86 meter. Bij de dames viel het zwakke op- ii eden van de Westduitse Olym pische kampioenen Hildegard Hack (800 meter) en Heide Ro- sendahl (verspringen) op, die op hun nummer respectievelijk nis vierde en dertic eindigden met prestaties van 2.09.8 secon den en 5.96 meter. Een andere Olympische kampioene, Ulrike Meyfarth, won het hoogspringen met 1.81 meter, twaalf centime ter onder haar Westduitse re cord, dat in München ook een wereldrecord was. Bij het speerwerpen werd de als tweede eindigende Elvira Osoli- na gediskwalificeerd, omdat hij zijn werpspies van een te dikke grip had voorzien. jl*andam Het meedoen van de Nederlandse ka- noploeg heeft dit weekeinde de 15e internationa le Zaanregatta op de Voorzaan bij Zaandam ge- red. De kernploeg van trainer/coach Bernard Cornelissen zou eigenlijk in Praag varen. m2ar de internationale wedstrijden in de Tsjechi sche hoofdstad waren verschoven naar volgen de week. 'u het wedstrijdritme te behouden mocht de Ne derlandse kanotop alsnog aan de zaanregatta Meedoen. Er waren dit jaar alleen enkele ver- Cnigingsploegen uit Duitsland om de naam „in ternationaal" te rechtvaardigen. Duidelijk is dat de Zaanregatta langzaam maar zeker aan belangrijkheid inboet. De oostblol: den laten het al jaren afweten, doch dit jaar verscheen ook België niet aan de start. Vooral het duo Burny/Hoekstra werd gemist. Arend Bloem, op dit mement de stekste kanoër van Nederland, won zaterdag de tien kilometer en gistermiddag samen met Lo Jacobs, de K2 500 meter, de KI 500 en 1000 meter waren voor de enige sterke buitenlander, de Westduitser Hegies, die de meest gunstige baan op de win derige Voorzaan had. Mieke Jaapies vlamde gistermiddag ouderwets op de 500 meter. Zeer verrassend werd Thest. Ber ger-Duif tweede, voor kernploeglid Ria van der Holst-Blijlevens. Mieke Visser-Jaapies, die nog sle" - vdor haar plezier vaart en niet veel n: moest de 3000 meter echter wel la ten "an der Holst. Uitslagen van de „Zaanregatta". de Internationale kano- wedstrljden. die dit weekeinde zijn gehouden op de Voorzaan bij Zaandab zijn: K 1 dames, 3000 meter: 1. Maria van der Holst-BIIJIeven* (Helmond) 14.47.2; 2. Mieke VUaer-Jauplcs (De Geu zen) 15.21.2; 3. Thea Berger-Duif (De Geuzen) 15.28.2. K2 heren senioren 10000 meter: 1. Bunschoten/Muussc ...Quo Vadls) 46.2L8 K 2 heren 500 meter: 1. Jacobs/Bloem (Zwelplassers) 1.47.G2. Tlgchelaar-Van der Holst (Beatrix) 1 50 6: 3. Muusse/Bunschotcn (Quo Vadls) 152 0. K 1 heren 500 meter 1 F Hegies <K« Kssen) 2 03 1; 2. Arend Bloem (Zwelplassers) 2.03 4 3. Lo Jacobs (Zwelplassers) 2.04.7. K 1 dames senioren 500 meter 1. Mieke Vlsser-Jaaples (De Geuzen) 2.23.2; 2. Thea Berger-Duif (De Gcu/er 2.25.2; 3. Maria 2.31.0; Holsl-Blljlr (Helmond) i 1000 meier: 1. F. Hcglcs (Kg Essen) 4.21.6; celman Zwelplassers) 4.23.6; 3. Arend Bloem ROITF.RDAM Anneke de Lange (Sparta) heeft gisteren tijdens at letiekwedstrijden op de Nenijto in Rotterdam de snelslc Nederland se seizoentijd op de 1500 meter gemaakt met 4.18.4 Ria Stalman (Spnrta) wierp 48,36 meter met de discus. Elna Schalk (AVR) stotte 14,53 meier kogel. Bij dc heren kwam de beste prestu- tie op naam van de Hagenaar Richel (VLTC) die met de polsstok over 4,40 meter sprong. Tilly v. d. Made (PAC) zegevierde op de 400 meter dames in 56.4 seconden. De Nederlandse damesatletiekploeg, die zondag 24 juni op de rubcor- baan in Drachten tegen Groot-Brittannlë en Tsjechoslowakijke uit komt is als volgt samengesteld: 100 meter: Wilma van Gooi (AVR) en Lldy Makkinje (ADA). 200 meter: Mieke Sterk (Atmodes) en Lidy Makkinje. 400 meter: Trudy Wunderink (GAC) en Tilly v. d. Made (PAC). 800 meter: Joke v. Gerven (Spartaan) en Marianne Burggraaf (AVR) 1500 meter: Ilja Keizer (Hellus) en Anneke de Lange (Sparta). 100 meter horden: Mieke van Wissen en Rolu v. Klaveren (ADA) verspringen: Ella Hoogendoorn (PAC) en Rola v. Klaveren. hoogspringen: Mieke van Doorn (De Spartaan) en Ria Ahlers (Sper wers) kogelstoten: Elna Schalk (AVR) en Ria Stalman (Sparta). discuswerpen: Elna Schalk en Ria Stalman. speerwerpen: Elly v. Beuzekom (AV Castricum) en Lida Kuys (DEM). 4 x 100 m: Wilma v. Gooi, Lidy Makkinje, Mieke v. Wissen en Ma rian v. d. Voet (Sparta). 4 x 400 m: Trudy Wunderink, Tilly v. d. Made Hilde Kooy (Sngltta) en Wilma Hillen (Tion). De Oostenrijkse atlete Maria Sykora heeft zaterdag in Edinburgh, tij dens de internationale Britse kampioenschappen op de 400 meter, horden, de beste wereldprcstatie geleverd. Zij kwarr. tot 58.5 secon den eentiende seconde sneller dan zij drie weken geleden (in Enge land) liep, De 400 meter horden voor dames is dit seizoen voor het eerst geïntroduceerd. De Westduitse lange-afstandloper Helmut Urbach heeft zaterdag de 100 kilometer van Biel gewonnen in de nieuwe recordtijd van 7 uur en 1 minuut. Urbach won de wedstrijd ook in 1967 en 1969. De uitslag is: 1. Urbach (\V--Dld.) 7.01,00; 2. Schoenemann (W.-Dld.) 7.17.00; 3. Bremm (W.-Dld.) 7.24.00.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11