Met promotie ontstaan voor De Graafschap de problemen Volendam bleef let laatste moment in wonder geloven GROOTSTE SCORE VAN HET SEIZOEN Bikkelhard Brazilië toonde Duitsers hun kwetsbaarheid Netzer mag voor Duitsland spelen MM Mr Grote vraag: Blijft ploeg bij elkaar? Actie voor ruimere financiële armslag Scheidsrechters in Argentinië eisten echte bescherming '-i i: kW Cas Janssens naar Nimes Rot Weiss Essi in Eundesliga Engelse League Promotie en degradatie in „drieën" Duitse Lotto p^C-r r'yv.-'1 ZWOLLE Voor Piet de Visser beginnen de problemen pas te komen nu De Graafschap zich via een overwinning van 42 op PEC Zwolle heeft verzekerd van het eredivi sieschap. Op de vraag: blijft deze ploeg bij elkaar? moest de enthousiaste coach het antwoord schuldig blij ven. „Ik hoop het", zei De Visser met schorre stem. „Ik hoop het van harte, maar het zal moeilijk worden. Ik laat mijn vakantie er voor schieten om de zaken te kunnen re gelen". Er begint deze week in Doetin- club, maar kunnen we het blij- chem een actie onder het mot- ven? Ik hoop, dat die actie de to: houdt De Graafschap in de financiële middelen zodanig ver eredivisie. Want daar gaat het ruimd, dat ik in ieder geval om, we zijn nu wel eredivisie- deze spelers kan houden". ,.A. Piet de Visser, kletsnat van de door zijn spelers over hem uit- Meesterlijk dend hard achter doelman Har ry van Oosterhout. De Graaf schap, dat alleen gebaat was bij een overwinning, omdat kon worden aangenomen dat Volen- dam geen moeite zou hebben met Wageningen, stond toen voor de opgave tenminste 2 doelpunten te maken. ,,Ik heb er niet aan getwijfeld, dat we zouden winnen, ook niet na 1— 0", zei De Visser later. ,,De mentaliteit van de ploeg was de afgelopen weken zodanig, dat een teleurstelling snel kon wor den opgevangen". gegoten champagne, toonde zich een uitgesproken realist, toen hij in de roes van het succes nog ruimte vond voor de opmer king: „Het was zwaar om te promoveren, maar het zal nog zwaarder worden om in de ere divisie te blijven. Voorbeelden van clubs, die er na 1 of 2 jaar weer zijn gedegradeerd liggen voor het oprapen". En met dat voorbeeld voor ogen wil De Visser van De Graaf schap een ploeg maken, die er wel in slaagt zich in de hoogste afdeling te handhaven. „Het moet kunnen", zei hij gister avond, „In de Achterhoek staat momenteel iedereen achter De Graafschap. En zeker na deze triomf is de tijd rijp om een ac tie te ontketenen". (JUENOS AIRES Ongeveer 40 voetbalwedstrijden van beroeps elftallen konden zondag in Ar gentinië niet doorgaan wegens een staking van scheidsrechters uit protest tegen het geweldda dig optreden van het publiek. De druppel die de emmer had doen overlopen was verleden week gepleegd, toen bij een wedstrijd een grensrechter ern stig door de sportliefhebbers was mishandeld. Zijn collega werd door de politie in bescher ming genomen en kon op die manier het vege lijf redden. De staking heeft 24 uur geduurd. De bond van de scheidsrechter eist van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken dat de politie die bij de wedstrijden aanwezig is „echt bescherming geeft en niet met de armen over elkaar blijft staan toekijken". Aantrekkelijk Waarom De Graafschap zich in Doetinchem en omgeving In een grote populariteit mag verheu gen, werd ook in Zwolle duide lijk. De ploeg speelt aantrekke lijk en positief voetbal, dat we liswaar niet foutloos ls, maar het publiek toch boeit. Dat de Doetinchemers uiteindelijk in de nacompetitie op de eerste plaats beslag hebben gelegd, kan dan ook zeer verdiend den genoemd. Of. zoals Georg Kessler het uitdrukte: „De Graafschap was van de vier ge woon de beste. Als je met drie verliespunten de eerste twee wedstrijden afsluit en dan nog zo terugkomt ben je toch wel ij- zersterk. Ik hoop, dat wij vol gend seizoen ook zoiets kunnen doen". De vechtlust, die De Graafschap vorige week al voorbij Volen- dam bracht, bleek ook tegen PEC van doorslaggevende bete kenis. Want de beslissende wed strijd begon voor de formatie van Piet de Visser niet bepaald gunstig. Al na 9 minuten kopte PEC's blonde spits Jan Hoogen- doorn de bal na een voorzet van Arnold van de Bosch zle- Toch slaagden de Zwollenaren, bi] wie Jan Rorije en Herman Hes kamp wegens blessures ontbra ken, er lang In de voorsprong te handhaven. Pas 13 minuten voor rust ontwrichtte Guus Hld- dink met een meesterlllke diep te-pass op Gerry Deljkers de defensie van PEC. En de snelle spits voltooide het karwei op sublieme wijze door eerst de verdedigers Ben Hen driks en Bert Schubert te om spelen en vervolgens invaller doelman Lieftinck geen kans te geven: 1—1. Vanaf dat moment heerste alleen nog De Graaf schap, maar tot ergernis van de achtduizend Doetinchemmers on der de dertienduizend toeschou wers onderging de score voor de pauze geen wijziging meer. Ook in de tweede helft bleef PEC Zich verweren met een Inzet, Dp Graafschap: Oosterhout: Mlntjes, welke zou doen vermoeden, dat Van Londen. Zaayer. De Vries; er voor dp 7wnllpnnrpn nnt» hppl Paulus. Hlddlnk, Veerman (De er voor ae /.wouenaren nog neei Blaauw)Meyers, Deykers, v.d. wat op het spel stond. Een Ley. strakke voorzet van Hiddlnk met in de 61e minuut door de complete Zwolse defensie ge mist, waarna vechtmachine Chris de Vries de bal achter Lieftink dreunde: 1—2. En 8 mi nuten later zorgde de kleine An- dré van der Ley koppend(!) voor 1—3 nu een door Wimke Meyers genomen hoekschop. De spanning keerde nog even te rug toen Coen Pauius 11 minu ten voor het einde het shirt van Jan Hoogendoorn aan flarden scheurde. Scheidsrechter Ver voort, die in het steenharde duel de gele kaart aan Hendriks liet zien, kende terecht een straf schop toe en die werd door Lody Kragt onberispelijk inge- kogeld: 2—3. De De Graafschap reageerde echter onmiddellijk, en bewees meteen waarom het de sterkste ploeg In deze na- competitie is. En toen Hendriks in de 84e minuut de bal na een vrije trap van Hiddink zodanig van richting veranderde, dat doelman Lieftinck kansloos werd (2—4) had Doetinchem voor het eerst een vertegen woordiger in de eredivisie. TON VAN DALEN Scoreverloop: 9. Hoogendoorn 1-0, 32. Deykers 1-1, 61. De Vries 1-2, 69. v.d. Ley 1-3, 79. Kragt 2—3 (straf schop), 34. Hendriks 2-4 (eigen doel). Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwers: 13.000. PEC-Zwolle: Lieftinck; Hendriks, Schubert, Bosman, v.d. Horst: Van Effrlnk (Menslnk). v.d. Bosch, Kragt; Stoffels, Hoogendoorn. IJzer- vierde keer. Als een ongrijpbaar groot projectiel MAANDAG 18 JUNI 1973 I NIJMEGEN Cas Janssens.il 28-Jarlge aanvaller van NEf heeft een tweejarig contract i tekend met dt Franse eerste <j visieclub Nimea. De Fransen betaalden e ferbedrag van 150.000 guldtj Dit bedrag had Janssens al e( der bij NEC contractueel J ten vastleggen. Voor de Nijmeegse aanvalli wiens contract dit seizoen a< liep, hadden verder belangt» ling Standard Luik (Belg), russia Dortmund (W-Dld), Twente, FC Utrecht en MVV,[ BONN Rot Weiss Essen is gif teren gepromoveerd naar i' Westdulse Bundesliga. In de pii tiecompetitle speelde de pio? uit Essen met 2—2 gelijk tegi) Darmstadt '98, voldoende voj; de promotie, aangezien VFLtt' ivabréck met 20 van Rötchlk gen verloor. Met 10 punten uit zes wedstrijd» bleef de club uit Essen concu rent Darmstadt met 3 punt» voor. Reeds woensdagavond verslo Fortuna Köln de Blau Weiss Be lin met 3—0, waardoor de kant? van de Keulenaars .op promol?' naar de Bundesliga opniej sterk gestegen zijn. Ongeslagi leidt Fortuna Köln met 12 pit ten uit zes wedstrijden in gro VOLENDAM Heel lang bleef het stil. Terwijl de zon wej zakte achter de bomvolle tribunes wachtte Volendam i spanning af. Hoe was het in Zwolle? In de rust nog ha perschef Pé MUhren voor een flinke dosis spanning g zorgd door mede te delen dat PEC en De Graafschap be den een keer hadden gescoord. Ten slotte verbrak hij d stilte: „De botter „Heen en Weer" zal op de kant blijvei De Graafschap heeft gewonnen". Het bleef stil in Voleij dam. Zoals Volendam gisteravond had gevoetbald, zou promotie meer dan verdiend geweest zijn. Die promotie echter had Volendam de week tevoren verspeeld. Trainer Joep Steur: „Bij De Graafschap hebben we voor de rust kansen gehad, nog de hij zijn ploeg op 4—0. Wagi ningen probeerde met counter succes te behalen. Tollenaf dook een keer In de diepte, on speelde twee verdedigers en gi doelman Jan Visser met ee hard schot In het uiterste hoekj geen kans. dan vanavond. Toch ben ik niet Joep Steur zette na een half ui teleurgesteld. We moeten nuch ter blijven, er is niks aan te doen". Volendam zal volgend jaar op nieuw moeten proberen de sprong naar de hoogste afdeling te maken. De zege van 7—1 op Wageningen de grootste score naa die Volendam dit seizoen be- Dat het uitwisselen van twee spi haalde mede dankzij vijf Iers op hetzelfde moment ee doelpunten van de weergaloos groot risico inhoudt, ondervon spelende Billy Bond bleek niet voldoende. Volendam vocht wel tot de laatste minuut. De ploeg blééf geloven in een wonder. Het doelsaldo moest worden opgevijzeld. Im- bij een gelijkspel in Zwol- Trainer Maarten Vink: „Ik ha twee man tegelijk in. Hooglan haalde hij eruit voor Pelk e Bond nadat deze nog twee ke< gescoord had voor Kees Kol Billy Bond: „Ik heb zelf gi vraapd of lk eruit mocht. 1 had een schop in mijn rug gi Wageningen. Tollenaar door zijn enkel en moest va het veld worden gedragen. W: geningen moest met tien ma verder spelen en moest zowai nog een doelpunt Incasseren. Ie zouden die cijfers de doorslag Weer een moment waarop PEC in de verdrukking zit. Doelman Lieftinck is al kansloos maar de bal zal naast gaan. Van links r Bosman (PEC), Van Londen (de Graafschap), Lieftinck, Van Effrink en Hendriks. Volendam haalde fors uit. De ploeg was over de moeiliike drempel heen. Als nooit tevoren combineerden de Volendammers dat het een lieve lust was. Kan sen waren er ook. In overvloed Scon zelfs zoveel dat ze nauwelijks te tellen waren. mij wel een wat leuker afschei toegedacht bij Wageningei Maar ja, er zijn stomme foute gemaakt bij de doelpunten. 2 stonden te slapen vanavond". TON DE W1 erloop: 8. Bond 1-0, 32. Bor via Tollenaar 20. 46. Bond 3- 49. Bond 4—0, 62. Tollenaar 4—1. WEST-BERLIJN Er kon bij Helmut Schön geen glimlach meer af nadat ook het sterk verjongde Braziliaanse elftal had aangetoond hoe kwetsbaar de Westdultse nationale ploeg momenteel ls. „Van zo'n nederlaag leer je vaak meer dan van een gemakkelijke over winning", zei Schön. Er werd gegrinnikt in de perskamer van het Berlijnse Olympisch Stadion, omdat de Duitse coach na de nederla gen tegen Argentinië en Joego Slavië (beide in München in resp. februari en mei) woorden van dezelfde strekking had gebruikt. Schön keek een beetje hulpeloos voor zich uit toen hem werd ge vraagd of de derde Duitse ne derlaag in dit jaar moet worden teruggevoerd op het ontbreken van GUnther Netzer, die in juni 1972 de grote spelbepaler was in de Duitse ploeg, welke te Brus sel het Europese kampioen schap veroverde. „Natuurlijk", luidde Schöns antwoord, „maakt het veel uit of Netzer er wel of niet bij is, maar als we alleen van hem afhankelijk zijn, is het niet best. Ik wil de afwezigheid van Netzer niet als oorzaak van deze teleurstellende uitslag ge bruiken. Ik moet de wedstrijd nog analyseren, maar ben er toch wel van overtuigd, dat het niet aan de inzet heeft gelegen Er is keihard gewerkt en de wil om te winnen is er steeds ge weest. We hadden ook kunnen winnen. Deze Brazilianen waren individueel voortreffelijke voet ballers, maar met snelle acties hadden we ze toch moeten kun nen pakken. De weinige keren, dat snel werd gespeeld, waren we ook meteen gevaarlijk". lat die momenten ook in de ogen van de 75.000 toeschouwers te schaars waren, bleek uit het ge roep om Uwe Seeler en het massale „Aufhören, aufhören", tijdens de tweede helft. Voor de pauze had Brazilië kans loos geleken. Individueel deden de Zuidamerikanen weliswaar schitterende dingen, maar als collectief leek Brazilië minder sterk dan West-Duitsland. Het werd een bikkelhard duel, waar de Nederlandse scheids rechter Arie van Gemert zijn handen meer dan vol aan had. Hij liet tijdens de tweede helft de gele kaart zien aan de Brazi lianen Piazza, Clodoaldo, Riveli- no en Jairzinho, uitgerekend het viertal, dat ook speelde in de ploeg dit drie jaar geleden in Mexico wereldkampioen werd. Helmuth Schön: „Ik heb nog nooit een Braziliaans elftal gezien, dat zo unfair speelde". Gerd MUller: „De Brazilianen deden alles wat verboden is. Ze duw den, knepen, sloegen en trokken aan shirtjes. Bij hen vergeleken waren de Argentijnen in februa ri een stel makke schapen, en wat nog erger was, het mocht allemaal". De Du'tse woede gold vooral scheidsrechter Van Gemert, di? onvoldoende tegen het ongeoorloofde spel van de Zuidamerikanen zou zijn opge treden. Verwoestend De Brazilianen wonnen door een doelpunt van de vrijdag 21 jaar geworden debutant Dirceu. De linksbuiten van Botafogo profi teerde zestien minuten voor het einde van het feit, dat Franz Beckenbauer niet tijdig terug was van 'n van zijn escapedes. Nadat de uitblinkende links achter Marco Antonio en Jair zinho het voorbereidende werk hadden verricht, haalde Dirceu vanaf de rand van het straf schopgebied zo verwoestend uit dat Maier hei antwoord schul dig moest blijven: 01. „Het lijkt wel", zei Gerd MUller, „of ons nu ineens alles tegenzit, want deze nederlaag kun je toch nauwelijks verdiend noemen. We kunnen alleen maar hopen, dat we volgend jaar meer geluk hebben. Ton van Dalen LONDEN Volgend- seizoen zul len in het Engelse betaalde voetbal drie clubs promoveren en drie degraderen. Sinds 1898 is het in de hoogste twee divi sies steeds zo geweest dat er twee clubs promoveren en twee degraderen. De reglementswij ziging was voorgesteld door het bestuur van de football league. Een motie' van Derby County, waarin werd gepleit voor „vier- op-vler neer" werd verworpen. De nieuwe regeling geldt niet voor de derde en vierde divisie. Zoals gebruikelijk degraderen er vier clubs uit de derde divi sie en promoveren de eerste vier uit de vierde divisie. Er ko men dit jaar geen nieuwe clubs in het Engelse betaalde voetbal. De vier, die onderaan de vierde divisie finishten, Colechester, Northampton, Crewe en Dar lington, werden alle gehand haafd. HAMBURG De winnende ge tallen in de Duitse Lotto Zijn: 6 - 9 - 17 - 23 - 28 - 46. Reservegetal: 39. Olympianummer: 1077. men dat De Graafschap bij PEC na een I0 achterstand op 11 was gkomen. Direkt na de aftrap ondernam Billy Bond een weergaloze solo. Vier, vijf spelers zette hij op het verkeer- DeTindsand van de been en gaf doelman G'esen ste Divisie ls: met een hard schot geen kans: De Graatschap 6 3—0. Nauwelijks drie minuten later til- Hoogland (Pelk), Kras; Kwakma Ferreira, Bond (Kok), nKenincen: Glezen; Drost. Welle Hazelhekke, Broeckss, Eyken (Po Volendar Wageningen PEC/Zwolle 0 2 8 15— MADRID De Westduitse voetballer Günther Netzer, die naar Real Madrid is overgegaan, mag bij de wer eldkam pioen s chap- pen in 1974 voor West- Duitsland uitkomen, aldus is namens Real Madrid meegedeeld. Het bestuuh van de Westduitse voetbalbond was aanvankelijk niet gelukkig met de transfer van Günther Netzer naar Real. De transfer werd zaterdag be sproken in Berlijn, voor de wed strijd tussen Duitsland en R-izl- lië. De DFB wilde de zaak uor- leggen aan de FIFA opdat Net zer de vrijheid zou krijgen deel te nemen aan trainingsstages en oefenwedstrijden voor de eind ronde van het wereldkam pioenschap. De DFB eiste dat Netzer die mo gelijkheid zou krijgen maar ver moedde dat in het contract niet of nauwelijks rekeninge gehou- j den is met, wat de DFB noemt, de belangen van het Westduitse Volendam maakte er zeven, want je kunt tenslotte nooit weten. Vijfmaal scoorde Billy Bond. Eigenlij voetbal. I zes heer, want eenmaal doelpuntte hij via Tollenaar. Dit is het doelpunt-via met Bond in het middti

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10