v vdmer: s blijve n gratii e yrage n EERST STUDEREN DAN PAS TERUG BETALEN Voor het wegvervoer 35.000 extra vergunningen Ontsnapt bij reconstructie Minister v. Agt op vergadering KVP-Leiden Collegegeld wordt afgeschaft Noordwijk eerst thuis tegen RBC Nixon bevriest prijzen en vraagt controle export DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119529 DONDERDAG 14 JUNI 197S TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 21.30 uur EO-metterdaad, bezoek aan een bijbelschool; 22.00 uur A night at the opera, film van de vier Marx Brothers. Ned. II 19.05 uur Italië—Enge land, samenvatting voetbalwed strijd; 20.25 uur Het leven van een spion, eerste deel; 22.00 uur Alleen met mijn ogen. gefilmd portret van de dichter Maurits Mok. Geleidelijke stijging temperatuur en aanhoudend zonnig. Mini mumtemperaturen rond II gra den. maxima morgen van 19 graden aan de kust tot 23 gra den in het binnenland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT - Tien leden van de Vereniging van Dienstplichtige militairen, die zich op 25 juni bij de auto riteiten moeten melden om ge vangenisstraffen te ondergaan voor het organiseren van sit- down-stakingen in de kazerne te Wezep, hebben vandaag een hernieuwd gratieverzoek inge- diend. Zij doen dit nadat eer der de straf was opgeschort van een aantal andere VVDM'ers, die om gelijke re denen in vrijheid gebleven zijn. Het kabinet-Den Uyl had on langs laten weten een nieuw gratieverzoek van de veroor deelden „in welwillende over weging" te zullen nemen. Het kabinet-Biesheuvel had destijds een gratieverzoek afgewezen, nadat zij veroordeed waren na het organiseren van de groet- weiger-dag en sit-downstakin- gen. Intussen hebben de KVP-Twee- de Kamerleden Van Eisen (voorheen generaal-majoor bij de Landmacht) en Van Schaik vragen over de kwestie van het gratieverzoek gesteld aan minister Van Agt van justitie. Zij willen van de minister ver nemen op welke grond in dit geval „wederom opschorting van straf" is verleend. De Tweede-Kamerleden van DS'70 Drees en Keuning willen ver der van minister Vredeling van defensie weten of „het juist is regelmatig overleg te plegen met een gesprekspart- ner (in dit geval de VVDM). die bewust onwettige acties te gen hem voert". Minister Vredeling van zijn kant heeft gisteren tijdens een gesprek met achttien belangen vereniging van militair en bur gerpersoneel van defensie ge zegd vrijheidsbeperkende maatregelen bij de krijgs macht te willen opheffen. „Iedere militair zal blijk moe ten geven van voldoende eigen normbesef om de grotere vrij heid op goede wijze te gebrui ken. De huidige generatie kan deze verantwoordelijkheid best aan", aldus de minister van defensie. Hij hoopte tegelijk dat de belangenverenigingen en de leidinggevende functio narissen hem hun kritiek niet zouden sparen. Personeel Veronica komt r.iet op straat HILVERSUM Ook al moet Veronica uit de lucht verdwijnen, dan nog zal het 80 man tellende personeel van deze pira tenzender niet op straat komen. Mercurius, de omroeporganisatie van shet NW spant zich er voor in ,dat dit personeel bij NOS of andere omroe pen ondergebracht wordt. Mits er een duidelijk en snel beeld van de pro grammering van Hilver sum 3 komt. Surf-zcilers han gen hier tegen de wind tijdens een wedstrijd op het Starnberg- meer in de buurt van Miinchen. De met zeilen voortgedreven surfplanken wor den momenteel erg populair in de bergmeren van Zuid-Duils- land, Zwitser- Zand en Oosten rijk. DEN HAAG RBC, kampioen van de zondagamateurvoetbal- clubs, en Noordwijk, zaterdag kampioen, zullen op 23 en 27 juni spelen om het algemeen kampioenschap van Nederland. De eerste wedstrijd is in Noord wijk, de tweede in Roosendaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het collegegeld verdwijnt. Met ingang van het studie jaar 1974-'75 komt daarvoor in de plaats een ieuw stelsel van studie financiering. Uitgangspunt van dit stelsel is, dat iedere studen, rtijk of arm, geen contant collegegeld meer betaalt tijdens de studie, maar dat hij zijn bijdrage in de studiekosten na 1974 voorshands 500 gulden per jaar pas hoeft te voldoen op het moment dat hij begint te verdienen. van de jaarlijkse aanslag zal in verhouding staan tot de omvang van het inkomen. Hiermee is dan de financiële afhankelijk heid van de student van zijn ou ders doorbroken. streden 1000-gulden-collegegeld- De nieuwe regeling kan pas In- oud-minister De gaan met ingang van het studie jaar 1974/'75. m tegemoet te komen aan de studenten die in financiële moeilijkheden zouden komen te verkeren bij de beta ling van het collegegeld over de jaren 1972/73 en 1973/74, heeft de regering bepaald, dat deze studenten het collegegeld over die jaren (wettelijk nog steeds 1000,—, hoewel verwacht wordt dat het met ingang van 1974 500,— wordt) niet contant behoeven te betalen, maar kun nen laten bijschrijven hij het uiteindelijke schuldsaldo. Stu denten die over deze twee jaren wel contant betalen, krijgen vanzelfsprekend een lagere stu dieschuld. Deze nieuwe regeling betekent ui teraard een enorm renteverlies. Bovendien worden de uiteinde lijke studiekosten voor de stu dent lager in het kader van de geldontwaarding. Dit verlies zal de belastingbetaler moeten com penseren. Met deze nieuwe regeling, die eerst morgen na afloop van de ministerraad officieel bekend zal worden gemaakt, meent het kabinet-Den Uyl een oplossing te hebben gevonden voor de om- i Brauw. De naam collegegeld verdwijnt uit de wet. In de plaats daarvan komt het begrip „bijdrage in de studiekosten", die voorshands bepaald wordt op 500,per j jaar. Dit bedrag kan voortaan niet meer contant worden vol daan. In de plaats daarvan moet de student jaarlijks een schuldbekentenis tot dat bedrag tekenen. Na beëindiging van de studie, als de student een inko men geniet, zal de som van de totale studieschuld door de Staat worden verhaald, via de inkomstenbelasting. Het bedrag Bij een inbraak in een woning aan de Allard Piersonlaan in Den Haag is gistermorgen voor 560.000 gulden aan antieke sie raden en horloges gestolen. De daders konden de woning bin nenkomen door het slot van de voordeur te verbreken. VRAC (Reuter) Een Westduitser en een Roemeen zijn gisteren uit Roemenië naar Joegoslavië gevlucht toen ze voor de Roemeense po litie een reconstructie gaven van hun twee dagen geleden verijdelde vluchtpoging. De 29-jarige Michel Gartenstoner en de 24-jarige Stefan Barnedan wa ren twee dagen geleden aangehouden door Roemeense grenswach ten toen de Roemeen ontdekt werd in een speciaal gemaakte schuil plaats in Gartenstoners auto. Ze werden naar de plek van de aan houding teruggebracht om de ontsnappingspoging te reconstrueren. Gardenstoner ging achter het stuur zitten én Barnedan kroop in de schuilplaats. Plotseling gaf eerstgenoemde gas, reed door de grenspaal en deed hetzelfde met hoge snelheid naar de Joegoslavische kant van de grens. Jan Pietersz. Coen had gisteren een wat ander oezoek dan alleen maar duiven. Tijdens de eerste van de tradi. tionele folkloristische woensdagen in Hoorn klom een jong bezoekertje bovenop het oude hoofd. Tenslotte luidt de oude versregel niet voor niets: Klommen de jongens niet als katten in het want". Meer olie uit Oost-Europa voor Nederland MN HAAG (ANP) Met het oog op de schaarste aan bepaal de olieprodukten, zoals benzine en gasolie, waarmee de Neder landse oliehandel heeft te kam pen, wil het ministerie van eco nomische zaken de invoer van olieprodukten uit Oost-Europa verruimen. In Beneluxverband is de invoer uit Oost-Europa be perkt tot een maximum van 600.000 ton per jaar, waarvan gemiddeld 200.000 ton per jaar naar Nederland ging. Met Bel gië zal worden overlegd, of dit contingent bulten werking kan worden gesteld. LEIDEN Prof. mr. A. van Agt, minister van justitie, komt dins dag 19 juni naar eiderdorp om aanwezig te zijn op de kringver gadering van de KVP Leiden. De minister zal tijdens de ver gadering d kabinetsformatie en de regeringsverklaring van het kabinet Den Uyl toelichten. Daarnaast zal de penningmeester van de KVP en lid van het da gelijks bestuur, mr. G. Ph. Brox het KVP-standpunt naar voren brengen met betrekking tot de Christen-Democratische samenwerking. Verder zal over beide thema's gediscussieerd worden. Naast de inleiders zul len daaraan ook ver Tweede Kamerleden van de KVP deel nemen. t.w. mevr. M. H. M.F. Gardeniers-Berendesen. dr. Th. E. E. v. Schaik. C. F. Kleiserles jr. en A. C. M. Weijters, De kringevergadering wordt gehou den in de Sheppingskerk, in de van Poelgeestlaan te Leiderdorp en begint om 20.00 uur. Gewapende overval op bank in Dordrecht DORDRECHT (ANP) Drie mannen hebben van morgen rond kwart voor tien een gewapende roof overval gepleegd op de Middenslandsbank aan de Johan de Wilstraat in Dor drecht. De mannen gingen er vandoor met ongeveer 50.000. Volgens de politie is er tij dens de overval geschoten. Een kogel kwam terecht in een ban dvanfde geparkeer de auto van een klant. DEN HAAG Noch de minister van Ver keer en Waterstaat noch de organisaties van wegvervoerders zijn tevreden met de uitbrei ding van het aantal ritvergunnlngen ten be. hoeve van het Nederlandse wegtransport, waartoe West-Dultsland bereid is. De Duitse minister van Verkeer en Waterstaat Laurit- zen heeft 35.000 extra ritvergunningen toege zegd, welk aanbod door minister Westerterp met tegenzin aanvaard is. Binnenkort zullen Nederland en West-Duitsland besprekingen beginnen over een uitbreiding van het aantal vergunningen in 1974. Tijdens een gesprek met zijn collega in Den Haag heeft de heer Westerterp om 75.01H» ex tra vergunningen gevraagd. Lauritzen wilde niet verder gaan dan 35.000, waarmee het to taal komt op 585.000 vergunningen. De Ne derlandse minister heeft zich hiermee ver zoend, ook al vindt hij het te weinig om aan de acute problemen het hoofd te bieden. Hij wil zonodig in september terugkomen op het aantal vergunningen in 1973. „Het is machtsmisbruik om de Nederlandse wegvervoerders zo af te schepen," was do reactie van de heer D. Hooykaas, voorzitter van de NOB-Wegtrnnspert. Het ARP-Kumcr- lid Schakel zal binnenkort een interpellatie houden over de moeilijkheden bij het weg vervoer naar Duitsland. In 1968 zijn Nederland en Duitsland een aun- tal ritvergunningen van 550.000 overeengeko men. Ondanks de sterke uitbreiding van het vrachtverkeer naar en door Duitsland is dit aantal sedertdien nog niet verhoogd. (Van o bcorrespondent) WASHINGTON President Nixon heefi het Congres gevraagd hem niuewe volmachten te geven om toezicht uit te oefenen op de export van levensmiddelen. Tevens heeft hij een onmiddellijke bevriezineg van twee maanden gelast van alle winkelprijzen. „Wij kunnen niet toestaan dat door de export van vlees en eieren voor de Amerika nen zelf onbetaalbaar worden", zo zei Nixon Nixon heeft voorts om goedkeu ring verzocht voor een selectie ve verlaging van de importta rieven om zo een de stijgende prijzen voor levensmiddelen en andere produkten te kunnen drukken. Als Nixon van het Congres de toe stemming krijgt dan is hij van zins onmiddellijk exportcontrole in te stellen op tarwe, gerst en rogge. Minister van financiën Scsults voegde later aan de lijst toe: mais, haver, sojabonen, gerst en katoenzaad. ..Bij de di- strubutie van Amerikaanse landbouwprodukten over de bin nen- en buitenlandse markten moet de Amerikaanse verbrui ker op de eerste plaats komen", aldus Nixon. Er is momentcel een zeer grote vraag naar Ame rikaanse landbouwprodukten, aangezien de landbouw in grote delen van de wereld er slecht voor staat. Dit heeft de binnen landse prijzen sterk opgedreven. Opzienbarende promotie van Twentse ingenieur ENSCHEDE Vandaag is op de Technische Hogeschool Twente ir. P. Bergveld als eerste gepro moveerd op een biotechnisch onderwerp, dat bovendien van revolutionaire aard is. Als eer- i ste in de wereld is het hem na melijk gelukt om een apparaat te ontwerpen waarmee zenuw cellen en hersencellen kunnen worden gemeten. Het onderzoek was speciaal op de Twentsche Hogeschool mogelijk omdat zich hier het vaste-staf- electronica laboratorium van j prof. Memelink bevindt, waar men deze speciale transistors kon ontwerpen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1