Meer aandacht voor problemen bevolkingsgroei Toch tv bij hoorzitting Watergate STEL AWW OOK OPEN VOOR WEDUWNAAR £eidóe<3oüSt 8 MAANDEN GEËIST TEGEN TEXTIELHELER Restauratie Voorstraat is een kwestie van tegenstrijdige belangen Dolee vita voor 9Victoria9 Dringend pleidooi Gezinsraad voordeenra 8 daags kriskras abonnement f44.' NS-Gezinskaart 8 dagen op detienertoerf30.- NS-Vakantie- dagtochten1973 OENSDAG 13 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 RECHT (ANP) In onderwijs en opvoeding rafie worden ingevoerd. Dit moet er toe bijdra- ioet meer aandacht worden besteed aan het be- olkingsvraagstuk. Bij het voortgezet onderwijs ioet naast de sexueie voorlichting het vak demo- n dat het publiek zich meer bewust wordt van gevolgen van bevolkingsgroei. is een van de aanbevelingen uit het interim- apport van de staatscommissie voor het bevol- ngsvraagstuk onder voorzitterschap van prof. P. Muntendam. voorstellen zijn bedoeld om te bevorderen dat nen zich in brede lagen ook de overheid ewust wordt van het begrip „bevolking" als een wantitatief begrip Men realiseert zich nog te einig de problemen die de bevolkingsgroei in ns land met zich meebrengen. Het onderwijs loet daar verandering in brengen," aldus het in- ■rim-rapport. tal van maatregelen die in ons land worden ge- omen. wordt naar de mening van prof. Munten- am onvoldoende rekening gehouden met de ont wikkeling van de bevolking; noch met de ontwik keling van het aantal, noch met de ontwikkeling van de samenstelling. Wat dat laatste betreft wijst hij bijvoorbeeld op de voorzieningen die moeten worden getroffen voor het toenemend aantal bejaarden in ons land. De geboortegolf van 1946 hoort in 2000 tot de cate- gorie bejaarden. Ik zie daar grote problemen van komen. Niet zozeer dat we niet in staat zullen zijn voor de benodigde huisvesting te zorgen, maar veel meer op het terrein van de verzorging van de bejaarden die hulp nodig hebben, aldus prof. Muntendam. Een probleem wordt ook dat het produktieve ge deelte van de bevolking, ook door de verlening van de studieduur, steeds kleiner wordt. Dat be tekent dat de last die de produktieve bevolking moet dragen erg zwaar wordt, zegt prof. Munten dam. „Meer voorlichting over dit soort proble men en inpassing in leerprogramma's bij het on derwijs zijn onontbeerlijk om tot een goed begrip hierover te komen zodat de ontwikkelingen ons niet zullen verrassen." John Dean, vergezeld van zijn vrouw, verlaat de rechtbank in Washington, waar hem beperkte onschend baarheid werd verleend ten aanzien van zijn getuigenverklaringen. Minister Lubbers: Elke grote partij moet periodiek meeregeren 4 HAAG (ANP) Iedere gro- parti moet periodiek rege- ïgsverantwoordelijkheid dra- i. Anders wordt de blik van partijkaders tezeer verengd glijdt een partij af van een ogrampartij naar een „wens- Brtij". Dat geldt ook voor de vdA. zei minister Lubbers van Eco- imische Zaken gisteravond op n vergadering van de KVP- ing Den Haag. De minister •rtelde om die reden gelukkig zijn dat de KVP al vóór de irkiezingen een voorkeur voor n coalitie met de PvdA had tgesproken en die keus heeft ilgehouden, temeer waar op le punten programmatische ereenstemming met de PvdA ogelijk was. [ALIAANSE REGERING [REEDT AF HE Premier Giulio An- eotti van Italië heeft gisteren 'j president Giovanni Leone it ontslag van zijn regering in- idiend, om de mogelijkheid te V.T„_e™ IÜ" "er. Rocken is jarenlang eer - r de voormannen van de ka- DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren tegen een echtpaar uit Nieuwveen, dat gestolen textiel zou hebben ge heeld, elk acht maanden gevan genisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. werden de diefstallen gepleegd in kledingmagazijnen in zuid- en midden-Nederland. Een deel van het gestolene werd direct naar het woonwagenkamp ge bracht, waar het echtpaar voor verdere afzet zorgde. De handel werd zo omvangrijk dat de na men van de bestolen zaken uit dc kostuums werden verwij derd. Daarvoor in de plaats kwam de naam van een door de afnemers gevormde „confectie- handel". In het woonwagenkamp waar het echtpaar woont, stond een cara- vol met gestolen kostuums, Het echtpaar verklaarde niet ge- overhemden, textiel en andere artikelen, met een waarde van raar schatting 200.000 gulden. De dieven zijn nog steeds voort vluchtig. De man zei op de zit ting, uit angst voor represail les, geen informatie over hen te durven geven. Eind vorig jaar en begin dit jaar weten te hebben dat het stolen goed ging. Uitspraak op 26 juni. BEIROET (AP) Een tra vestiet, zich noemende Victoria is twee weken opgesloten geweest in een Beiroetse vrouwengevan genis voordat de autori teiten ontdeken (de da mes hadden dit al snel door) dat Victoria een da meskapper was, Abd'al- lah, geheten en duidelijk Victoria was tijdens zijn ar restatie gehuld in vrou wenkleren en in het bezit van een identiteitskaart gesteld op naam van een „Zij" werd in de gevange nis gestopt samen met 40 vrouwen, maar na enige tijd ging het de cipiers opvallen, dat er des nachts ongewone dingen gebeurden. Zo waren de vrouwen er ineens erg op gebrand in de buurt van Victor"'de nacht door te brengen. Dit gaf herhaal delijke malen aanleiding tot hevig gekrakeel. Na twee weken dus werd be kend hoe de aap in de mouw zat. Abd'allah werd afgevoerd en zit thans in een mannengevangenis. WASHINGTON (RTR/UPI) naatscommissie niet tegen hen Een federale rechter in Wa- gebruikt kunnen worden bij een shington heeft geweigerd een strafproces, verbod uit te vaardigen op ra- Magruder zou waarschijnlijk van- dio- en televisie-uitzendingen daag voor de senaatscommissie van de hoorzittingen van de se- verschijnen en Dean volgende naatscommissie die de Waterga- week. te-affaire onderzoekt. Om dit De senaatscommissie wees een verbod was gevraagd door Ar- verzoek af van de voormalige chibald Cox, de onafhankelijke minister van handel Maurice openbaar aanklager in de Wa- tergatezaak. Hij meent dat de uitzendingen het vrijwel onmo gelijk maken later een onpartij dige jury te vinden als het tot een rechtszaak tegen de ver dachten komt. Het verzoek van Cox betrof de verhoren van twee belangrijke getuigen, Nixons vroegere juri dische adviseur John Dean en de plaatsvervangend leider van Nixons verkiezingscampagne. Jeb Stuart Magruder. Rechter Sirica meende dat een rechter niet bevoegd is radio- of televi sie-uitzendingen te verbieden. Te vens kende hij een beperkte on schendbaarheid toe aan Dean en Magruder. Dat betekent dat hun verklaringen voor de se- Stans om uitstel van zijn ver hoor. Stans, die de financien van Nixons herverkiezingscam pagne beheerde, verscheen gis- teren voor de senaatscommis sie. Hij had gevraagd om uitstel tot een „passend tijdstip" om dat zijn getuigenverklaring voor de senaatscommissie nadelig voor hem zou kunnen zijn in verband met het proces dal hem nog in New York te wach ten staat. Stans is in staat van beschuldiging gesteld wegens „fraude tegen de V.S." en sa menzwering om een gerechtelijk onderzoek naar een geheime gift van de financier Robert Vesco aan het fonds tot herver kiezing van president Nixon te belemmeren. Het geld is later aan Vesco teruggegeven. MGR. RONCKEN (72) OVERLEDEN VENLO In Venlo Is gistermor gen plotseling overleden mgr. Karei W. H. A. Roncken (72). ntrum en links, waarvoor irt geleden gehouden congres an de christen-democratische artij zich heeft uitgesproken, demissionaire regering is een mlitie van centrum en rechts, j heeft nog geen jaar bestaan, eone heeft Andreotti gevraagd lopende zaken te blijven be- andelen tot er een opvolger is. 'aarschijnlijk wordt dit Maria- Rumor. DDR VRAAGT JDMAATSCHAP VN AAN NATIES (RTR) Oost- uitsland heeft officieel het lid- aaatschap van de Verenigde aties aangevraagd. Een 'oordvoerder van de Westduitse zei dat de ondsrepubliek later deze week al volgen. tholieke arbeidersbeweging in Limburg geweest. In 1939 volg de hij mgr. dr. H. Pols op als hoofdaalmoezenier van sociale wrken in de mijnstreek. In 1964 werd hij deken van Maas tricht en vier jaar later ging hij met emeritaat. WARMOND/LEIDEN Door on juiste informatie is een fout ge slopen in het bericht over een verdronken kleuter, gisteren in onze editie. De vierjarige kleuter was niet af komstig uit Sassenheim maar uit Warmond. Toen zij aldaar werd vermist hébben honderden burgers uit die plaats met de politie gezocht naar het kind. Pas na een dag speuren en op aanwijzing van de prognost Van der Ploeg werd het stoffelijk overschot van de kleuter boven water gehaald. DEN HAAG De Nederlandse gezinsraad vindt, dat de overheid aandacht dient te schenken aan de problematiek van de we duwnaars met gezinsverantwoordelijkheid. In eenn ieuw rapport van deze organisatie, bestemd voor de minister van CRM, wordt nder meer gepleit voor uitbreidln van de Algemene Weduwen- en wezenwet, zodat ook de weduwnaar met kinderen daaronder valt. Nederland telt 30.000 weduwnaars beneden de 65 jaar. Er zijn vijf maal zoveel wedu wen in deze leeftijdsgroep. Het verschil wordt door de gezinsraad verklaard door het feit, dat de weduwnaar voor problemen komt te staan, die hij onmogelijk of slechts met de grootste moeite kan oplossen zon der een huwelijkspartner. „Verreweg de meeste weduwnaars nemen dan ook vroeg of laat hun toevlucht tot een tweede huwe lijk, doch maar al te vaak noodgedwon gen". Ongetwijfeld hebben ook de 155.000 weduwen hun problemen, maar de problematiek van de weduwnaars is zo specifiek en eist zo dringend voorzieningen, die ten dele voor deweduwen reeds bestaan, dat de gezins raad er een speciale studie aan heeft ge wijd. Die studie heeft zich beperkt tot we duwnaars met minderjarige kinderen, dat zijn er zo'n 8 13.000. Zij hebben met de eduwen- met minderjarie kinderen gemeen, dat zij vader en moeder tegelijk moeten zijn De weduwnaars hebben het in zoverre extra moeilijk, dat zij doorgaans hun werk buitenshuis zullen voortzetten en overdag niet thuis zijn om de kinderen te verzorgen en op te vangen buiten de schooltijden. Theoretisch kan de man zich helemaal aan huishouding en opvoeding wijden, maar dan moet hij een beroep doen op de Bij standswet en dus met zijn gezin teruggaan tot het bijstandsniveau. Hij kanook extra tijd vrijmaken, door part-time te gaan werken, maar afgezien van het feit, dat part-time werk niet gemakkelijk te vinden is, wordt ook dan het welvaartsniveau van het gezin aangetast. Heeft de man een oudere dochter, dan kan zij veel van de moedertaak overnemen, maar dat legt dan wel een zware last op dat meisje, dat bijvoorbeeld haar studie niet kan voortzetten. De weduwnaar kan zijn kinderen ook „uitbesteden", maar de kosten daarvan zijn hoog en bovendien valt het gezin dan uiteen. Ook het aantrekken van een huishoudster is onbetaalbaar voor de weduwnaar: tenminste 12.500 gulden per jaar. Dé overheid, zo meent de gezinsraad, moet aan deze problemen meer aandacht schen ken. De samenleving dient de wen» van de weduwnaar om met izjn kinderen in een gezinsverband te blijven leven, te respecte ren en voorzieningen te treffen, die hem daartoe in staat stellen. Als men weduw naars ook onder de AWW laat vallen, wat de gezinsraad bepleit, zal de premiedruk met niet meer dan 0,1 tot 0,16 procent stij gen. De raad pleit voorts voor het toeken nen van meer belastingfaciliteiten voor Vieduwnaars, met name ten aanzien van de aftrekmogelijkheden voor kosten van huisvrouwvervangende hulp. Residen tie-Orkest let op u saeck! MUZIEKLIEFHEBBERS die het Residentie-Orkest een goed hart toe dragen. beginnen zich ongerust te maken over het dirigentenpro bleem. Van Otterloo, en ook een andere oude rot in het vak: Louis de Ruyter, vele jaren aanvoerder van de tweede violen, hebben vo rig jaar bij hun afscheid gezegd dat geen orkest, waar ook ter we reld, het kan stellen zonder een zekere „vaste" dirigent. Natuurlijk legden zij daar niet zonder reden de nadruk op. Het was bekend, en het vervulde hen met zorg, dat sommige orkestleden een dirigent als een noodzakelijk kwaad zijn gaan beschouwen. Deze musici vin den dat een dirigent moet doen wat de orkestleden willen, en het programma moet spelen dat de orkestleden hebben opgesteld. In hun opvatting is een dirigent altijd een specialist die telkens voor bepaalde programma's kan worden geëngageerd. Uit onzekere uitlatingen van bestuur en directie lijkt men te moeten afleiden dat men met de zaak niet goed raad weeet. Vast staat intus sen dat geen enkel befaamd orkest er in gekomen zonder dat één of meer befaamde dirigenten er hun stempel op drukten. Het Residen tie-Orkest zou op dit ogenblik nergens zijn als Van Otterloo het in de jaren vijftig niet uit het artistieke slop had gehaald. Dit alles behoeft geen verwondering te wekken. Met meer dan hon derd, krachtens hun kunstenaarsnatuur doorgaans nogal eigenzinni ge musici bereikt men niet op stel en sprong een sluitende ensem ble-eenheid, een harmonie in toongeving en musiceertrant, een tech nisch gelijk gerichte virtuositeit, een goed gevoel voor stijl en sfeer. Onder sterke druk kan een heel groot dirigent dat alles wel eens voor een paar programma's forceren, maar als de grote man zijn hielen heeft gelicht, zakt het peil onherroepelijk naar middelmatig heid. Een goed orkest heeft permanent een hoog én een stabiel ni veau, en dat is alleen denkbaar bij continuïteit in de leiding. Springt men onafgebroken van de ene specialist-dirigent op de an dere over, dan heft men in feite het orkest als artistieke eenheid, als artistiek instrument ook, op. Het systeem is bovendien onaan vaardbaar riskant en vergt ontzaglijk veel repetitietijd, wat wil zeg gen óf meer geld óf minder programma's. BLIJKENS VORIG JAAR door de directie gedane mededelingen heeft men er op gerekend dat Van Otterloo. vast-dirigent-oude stijl, na zijn pensionering wel beschikbaar zou blijven als vast-dirigent-nieu- we-stijl. Zonder bij het artistieke beleid te zijn betrokken, zou hij een behoorlijk aantal standaardprogramma's kunnen leiden, daar mee tegelijk het orkest op peil houden en mogelijk ook nog eens kunnen adviseren bij proefspel of mutaties. Want dat behoort óók tot de taken van een „vaste" dirigent: het op lossen van artistieke moeilijkheden die in de orkestbezetting be staan of ontstaan. Of meent men dat de collega-musici die onder el kaar ook wel goed kunnen oplossen? Met dat al is Van Otterloo naast zijn al bestaande binnen- en buiten landse verplichtingen nog een aantrekkelijke vaste verbintenis met Düsseldorf aangegaan, waar recht wordt gedaan aan zijn status van uitvoerend kunstenaar en alom geacht orkesttrainer. Van Ferdinand Leitner, ervaren dirigent van grote reputatie, door dud-directeur De Roo in principe als vaste gast aan het Haagse orkest verbor.den, is bekend dat hij nu liever engagementen voor Amsterdam en Rotter dam aanneemt omdat de orkesten daar beter zijn voorbereid op de programma's waaraan hij de voorkeur geeft. Mag een gryze maestro als Leitler die voorkeur en mag hij verwachten dat het orkest waar hij voor komt te staan, de noten van Beethoven, Brahms en zelfs Strawinski kan spelen? Of ver wacht men dat dirigenten van het formaat van Leitner in de toe komst tegelijk als „inzeper" zullen fungeren? Daar zullen zulke di rigenten dan wel evenzeer voor bedanken als voor programma's die hun worden opgedrongen. DE PROBLEMATIEK is hiermee wel duidelijk. Terwijl echter be stuur en directie al jaren wisten dat Van Otterloo op 1 jan. 1973 met pensioen zou gaan en terwijl voor die datum ook al bekend wus dat Edo de Waart aan Rotterdam de voorkeur zou geven boven Den Haag, is er blijkbaar in die tijd niets aan het dirigentenprobleem gedaan. Men zegt nu te wachten op een principiële beslissing van de orkestleden het spreekt vanzelf dat zij inspraak moeten heb ben! maar zij hadden zich al veel eerder kunnen en moeten uit spreken. Een andere kwestie is dat er tegen gewaakt dient te wor den dat zich op de voorgrond dringende orkestleden hun mening gaan opdringen aan anderen, die zich minder laten géiden en door het vele gedoe over de zaak wat onverschillig dreigen te worden. Dat is dan het tweede probleem naast het levensgrote eerste. Om misverstanden te voorkomen: wij hebben grote waardering voor de initiatieven die het Residentie-Orkest de laatste jaren ontwikkel de en de projecten die het vaak als enige in ons land aandurfde. Wij staan (zo nu en dan) met volle sympathie tegenover experimen ten la „Stad vol Muziek" en wij begrijpen dat men in zijn enthou siasme de Nederlandse muziek wat is gaan overschatten en overdo- seren. Dat is op zichzelf helemaal niet zo erg, als men uit die erva ringen de juiste lering trekt. Een interessant overzicht over de 20e eeuwse buitenlandse componeerkunst, zoals voor het aanstaande sei zoen in uitzicht gesteld, verdient onvoorwaardelijke steun. Het is alle risico waard, óók het risico van een gedeeltelijke publieke mis lukking, al zou men kunnen proberen die te voorkomen door een be tere, minder ingewikkelde formule te bedenken, die in breder kring aanspreekt. Daarom gaat het hier dus allemaal niet. WAAR HET ONS WEL OM GAAT, is dat er maatstaven zijn waaraan de hand moet worden gehouden. Naar onze mening moet een sym fonieorkest een symfonie-orkest blijven, wat alleen mogelijk is bij een bepaalde organisatorische opzet en een zekere continuïteit in leiding en orkestrale training. Een orkest mag niet ontaarden in een impresariaat voor kamermuziekensembles of andere muzikale groeperingen. Behalve een absoluut artistieke functie heeft een orkest ook een artis- tiek-sociale rol te spelen zodat plannen in beginsel gericht moiitcn zijn op de gehele muzieklievende bevolking en niet afhankelijk mo gen worden gesteld van al te subjectieve voorkeuren van welke ar tistieke commissie ook. Het komt ons voor dat het Residentie-Orkest thans artistiek en orga nisatorisch in een overgangsstadium verkeert. In die situatie menen wij, uitgaande van de kiemcel in Pijpers Epigrammen, te moeten zeggen: Residentie-Orkest let op u saeckl van gaslicht, werd echter allerminst met vreugde door de gezamenlijke com missies van maatschappe lijk welzijn en openbare werken ontvangen. De dienst Monumentenzorg zal nu beoordelen of de ver lichting goed gekozen is. Raadsleden en wethouders zullen akkoord gaan met de visie van Monumenten zorg. VOORSCHOTEN De trots van Voorschoten is de Voorstraat. Een van de oudste straten met de oude lindeboom, die thans door de boomchirurgen opgelapt zijn en de strijd tegen de mens en zijn vervoersmid delen weer aan kunnen. In het kader van een totale renovatie van de Voor straat zijn alle gasleidin gen vernieuwd waardoor de mogelijkheid is gescha pen om de Voorstraat weer gasverlichting te geven. Het door b en w. met veel vreugde aangekondigde plan om dertig historisch verantwoorde lantaarnpa len te plaatsen voorzien Wethouder Pels denkt Tot zover is er met dc Voorstraat eigenlijk niets bijzonders a2n de hand. De historische straat wordt romantisch opgeknapt en in dit streven doet iedere auto in de Voorstraat hot romantisch geheel te kort. zeer beperkt autoverkeer en indien het mogelijk is een totale afslui ting. Zodra de dertig nieuwe lantaarnpalen gezet worden, zijn de parkeermogelijkheden tussen de lindebomen opgehe ven. De commissieleden vroe gen om een snel overleg met de winkeliers en om snelle par keervoorzieningen in het dorps centrum. In de Voorstraat staat het post kantoor. De P.T.T. in Voorscho ten is overgegaan tot bezorging van eenmaal per dag. Wie de post vroeg wil hebben, moet een postbus nemen.Inmiddels is het aanta, postbussen gegroeid tot drie hon.lerd en de verwachting is dat het er ongeveer vijf hon derd zullen worden. De postbus sen worden voornamelijk geno men door bedrijven en zaken en deze willen graat per auto het postkantoor berieken. Grote be drijven zoals de A.N.W.B., dc V.A.M. e.a. zitten nu al met dc moeilijkheid dat vrijdags het postkantoor oer auto vrijwel on- bcriekbaar is en pakken post moeilijk af te geven zijn. Alleen al vanwege dit probleem in de Voorstraat lijkt een afsluiting voor het verkeer en een beper king van de huidige parkeer plaatsen een utopie. Ook de winkeliers zien op dit mo ment niets in een verkcervrij maken van hc centrum wegens parkeergebrek in de omgeving. WOUBRUGGE - Een 67-jn- rige wielrijder liep gisteren een gebroken been op. Hij wilde linksaf slaan zonder zijn arm uit te steken. Do fietser werd toen van achter en aangreden door de auto mobilist J. W. uit Hoogmade. ZomeKC3?/ Vraag de folder aan het loket Vader en moeder betalen - de kinderen gratis meel Speciale folder aan alle loketten. Alleen in juni, juli of augustus. Breng je NS-identiteitsbewijs of een pasfoto mee. En je moet kunnen aantonen dat je niet ouder dan 19 bent. Tientallen tips voor een dagje- uit heeft NS voor u gebundeld ln een fraaie gratis kleuren- brochure.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9