Opleiding onderofficier moet op de helling Aangenomen geld voor mensen die ik wel kon redden Drugsmokkel in Nederland wordt groter ARBEIDSMARKT ZUID-HOLLAND IETS GUNSTIGER FRIEDRICH WEINREB: Barzel: Ik keer terug in Duitse top politiek Hasj-koning gedood WOENSDAG 13 JUNI 1973 LEIDSE COURANT Zlirich Het opsporen van Friedrich Weinreb's telefoonnummer is een stuk recherchewerk. Ver ondersteld wordt, dat hij bij zijn dochter in Ziirich woont; verondersteld, want Weinreb heet voort vluchtig te zijn, omdat de Nederlandse justitie nog een appeltje met hem te schillen heeft. Met Zwit serland heeft Nederland een perfect uitleverings verdrag en dat zou moe ten betekenen dat Wein reb's verblijf bij zijn dochter alleen maar ille gaal is. Het betekent in derdaad, dat zijn naam niet in het telefoonboek voorkomt. Die van zijn dochter wel. Op het aangegeven adres zwaait de deur open en een vrouw in een even ouderwetse eals feestelijk aandoende japon van groene zijde geeft zonder enige schroom en in Neder lands van het zuiverste water toe, dat zij de dochter van de gezochte is. ,,Ik weet wel waar mijn vader is, maar het heeft geen zin hem te bellen, want hij neemt de telefoon niet aan. Ik kan hem pas tien uur 's avonds bereiken, dan is ons Pinksterfeest voorbij". Op zaterdagavond in zijn flat wil Friedrich Weinreb vragen beantwoorden en zijn door nie mand bestreden fascinerende karaktereigenschappen beheer sen het relaas van deze 62-jari- ge man met zijn lange, wit ge worden baard, wanneer we hem vragen naar zijn mening over het vernietigende rapport van het rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Weinreb? ,,Dat rapport ligt zuiver aan de aard van het on derzoek. Als ze hadden gewild, dan zouden ze ook hebben kun nen bewijzen, dat ik een hele boel mensen heb gered. Een onderzoek, dat objectiever was geweest, had aan het licht ge bracht, dat ik in verhouding tot de resultaten weinig geld heb gehad. Ja, ik heb van veel mensen, die ik niet kon helpen honderd gulden genomen, maar dat heb ik gegeven aan mensen, die ik wel kon redden. Hiermee heb ik ze papieren kunnen verschaffen en de weg kunnen wijzen hoe ze naar het buitenland konden ontsnappen of konden onderduiken. En dan heb ik er een hele grote taak in gezien de mensen in die tijd troost te verschaffen. Ik heb inderdaad de namen van de mensen die niet te redden wa ren op een lijst gezet en daar door de Indruk gewekt dat er nog hoop was. Ik wist dat het voor hen een zeepbel was, maar die lijst gaf de joden moed en troost en hoop. Er waren er ook veel, die bang waren om te vluchten of om onder te duiken. Ze stonden wel op mijn lijst, maar ze dachten dat alles zo wel goed zou komen". Weinreb slingert geen wilde beschuldigingen om zich heen als ik hem vraag waarom men in het rapport tot zulk een ne gatief oordeel kon komen. Hij is bedachtzaam en lijkt ge schokt te zijn, hoewel hij zegt:,, Je stompt langzamer hand af onder al die beschuldi gingen. Het is net als in de oorlog onder de bombardemen ten. Eerst schrik je, maar dan wen je eraan. Kijk, er zou ei genlijk een psycholoog voor nodig zijn om het onderzoek te lelden. Je kunt het alleen maar menselijk verklaren. On der de oorlog zijn er zoveel fouten door zoveel mensen ge maakt, maar het lijkt wel of ze mij als zondebok zoeken. Ik ben de boosdoener en dat heeft tot een soort pogrom tegen ifie geleid. Dr. de Jong, de direc teur van het Rijksinstituut, was jaren geleden voor me. Hij zei me toen zelf dat er een film over mij gemaakt moest worden, maar hij is in een te genstander veranderd toen het boek van Jacques Presser over de oorlog zulk een opgang maakte: dat is hetzelfde werk gebied als dat van dr. de Jong. Nu is het opmerkelijke hier van, dat alles van het boek ge prezen werd, maar alleen het hoofdstuk over mij werd aan gevallen. Nu zeggen ze ook, dat mijn straf nog veel zwaar der had moeten uitvallen, om dat gebleken is dat ik me aan veel meer gevallen van cel spionage schuldig heb ge maakt. Maar waar halen ze die mensen plotseling van daan? De rechters hebben de zaak jarenlang tot vier keer toe onderzocht. En toen was het al twijfelachtig met die celspionage. Het Parket wilde me er niet eens van beschuldi gen toen het de zaak onder zocht. maar de rechter heeft me er toch om veroordeeld". port opzettelijk uitgelekt is: „Omdat ze mij niet gehoord hebben, is er een stemming te gen mij ontstaan, die niet meer uit de wereld te helpen is. Nu ik tot leugenaar ge stempeld ben, zeggen de men sen toch dat het allemaal leu gens zijn die ik nu vertel. Maar Ik ben nog altijd bereid met de commissie samen te werken. Het zou wel een pijn lijke zaak worden, maar dan zou ik mijn advocaat erbij wil len hebben, om een echt on derzoek te garanderen. Docu menten als bewijs heb jk alle maal het Rijksinstituut gege ven. en daarom begrijp ik al helemaal niet dat men tot zo'n conclusie kan komen". De zangeres-actrice Liza Minelli rechts) verwelkomde gisteren op het vliegveld van Londen haar half zuster Lorna, die ook zangeres is. Beiden zijn dochters van Judy Garland. De vader van Liza is film regisseur Vincente Minelli. De producer Sidney Luft, die later met Judy Garland trouwde, is de vader van Lorna AMSTERDAM Vorig jaar zijn in ons land 1640 kg. hasj in beslag genomen en verder 63,2 kg. opium en 2,3 kg. he roine. Dit is aanzienlijk meer dan in 1971, toen werd na melijk beslag gelegd op 890 kg. hasj, 1,8 kg. opium en 50 gram heroine. „We moeten ervoor waken, dat Nederland op het gebied van de straftoemeting geen goedkoopte-eiland wordt voor de internationale drughandel" zei gisteren mr. F. H. von Meyenfeldt, officier van Justitie te Amsterdam, die de cijfers en een aantal strafeisen bekend maakte, tegen acht buitenlandse drugsmokkelaars. Mr. von Meyenfeldt wees er te vens op, dat in Amerika van het aantal aan drugs verslaafden zeker 70 procent jonger dan 21 jaar is. De acht buitenlanders, zes Pakis tani, een Pers en een Engelse vrouw, stonden gisteren terecht op beschuldiging van smokkel handel in verdovende middelen. Zij hadden dc verdovende mid delen ingevoerd in uitgeholde planken van kisten met zuid vruchten. De strafeisen varieer den van vier jaren tot 9 maan den met aftrek. CAIRO De „hasjiesj-koning,", de meest gezochte misdadiger in het Midden-Oosten, is door de politie doodgeschoten en heeft een onmetelijk fortuin nagela ten, zo is in Cairo bekendge maakt. De politie zei „speciale redenen" te hebben om de naam van de man niet bekend te maken. Hij heeft jarenlang bovenaan de lijst gestaan van interpol in het Midden-Oosten. Generaal Hamed Sogheir, hoofd van de Egyptische narcotica-po- litie, zei „dat de handel in nar cotica in Egypte na zijn dood nooit meer zal worden wat hij AMSTERDAM In 1972 heeft geweest is." Delta-Lloyd (verzekeringen) het Het blad „Al Ahram" schreef da' <Vrnwicht weten te herstellen Lunteren/Nieuwersluis Het minste wat de aspirant onderofficieren mogen verwachten is, dat zij in ieder geval de elementaire stof van psychologie, pedagogie en sciolo- gie in hun studiepakket krijgen. De heer G. E. Baas, voorzitter van de Christelijke Onderofficierenvereniging had deze woorden op de jaarvergadering in Lunteren gis teren nauwelijks gesproken, of het bericht kwam binnen, dat de straf voor 16 leden van de Vereniging voor Dienst plichtige Militairen opgeschort was, in afwachting van de beslissing van hun gratieverzoek- De eind vorige week afgetre den voorzitter van de V.V.D.M. de heer Kees Beem- sterboer moest zich gistermor gen in Nieuwersluis melden, waar hij een maand moest zit ten. Hij was hiertoe veroordeeld omdat hij met andere bestuurs leden, die eveneens veroordeeld ling dit wil, ook de opleidingen dienen aan de nieuwe maat staven aangepast te wordn. Desnoods door 'deze opleiding, zeker voor de beroepsonderoffi cieren, te verlengen en aan te vullen met de zeer noodzakelij ke kennis van psychologie, pe dagogie en sociologie, zijn, de groetweigerdag en sit- De affaire-Beemsterboer en alles downstakingen in diverse kazer- wat daarmee verband houdt, nes georganiseerd had. Bcemsterboer was gistermorgen 10 minuten binnen, of hij kon weer vertrekken, omdat, aldus de mededelingen in Nieuwersluis, zijn straf en die van zijn 15 col lega's opgeschort was. Dit was gebeurd op beslissing van mi nister van Agt, die in het kabi net-Biesheuvel een gratiever zoek hierover afgewezen had. Een nieuw gratieverzoek is thans in studie genomen op nieuw door minister van Agt. Het is bijna niet te doen, zo be toogde ongeveer de heer Baas gistermiddag op de jaarverga dering van de christelijke onder officieren. Onderofficieren wor den in toenemende mate gecon fronteerd met steeds kritischer dienstplichtigen met een steeds betere algemene ontwikkeling. „Men moet een voldoende tot ontwikkeling gebracht en tot ak- tiviteit geprikkeld vermogen hebben zich door scholing en zelfontplooiing die kennis en dat inzicht eigen te maken, die no dig zijn voor een goede uitoefe ning van het leiderschap", al dus de heer Baas. Hij gaf daarmee te kennen, dat er voor deze tijd behoorlijk wat ont breekt aan de opleiding van de onderofficieren, die in feite het dichtst bij de dienstplichtige staan en het meest met hem te maken hebben. Niet alleen de democratisering van de krijgsmacht moet daarom op de helling, zoals minister Vrede- De negentien leden van het nieuwe Spaanse kabinet hebben gisteren de ambtseed afgelegd, kabinet, het eerste sinds 1939 dat niet door Franco persoonlijk werd samengesteld, omvat elf nieuwe ministers. Een van de belangrijkste vervangen is van minister van buitenlandse zaken Lopez Bravo door Lopez Rodo, die een hardere Spaanse politiek tegenover de EEG voorstaat dan zijn voorganger. In het midden generaal Franco met links van hem in admiraals uniform de nieuwe premier Luis Carrero Blanco. VROUW ZETTE HAAK TANDEN IN 'N AGENT AMSTERDAM Bij een scher mutseling in Amsterdam heeft een jonge vrouw met een kind op de arm maandagavond een agent door diens overhemd heen In borst en arm gebeten. In een café waren twee mannen gearresteerd vanwege hcrolne- bezit. Later keerde de politie te rug om nog andere cafébezoe kers te fouilleren. Zes personen, in het bezit van hasjiesj, werden meegenomen. Bij het overbren gen naar een politieauto ont stond een schermutseling met omstanders waarbij plotseling de woedende vrouw opdook en een van de agenten begon te bijten. De politie liet zich overigens niet I kennen. „Om de verontwaardi- Hetj ging zoveel mogelijk te beperken hebben we haar niets gedaan. Er is niet eens proces-verbaal tegen hnnr opgemuukt", aldus een woordvoerder van do re cherche. dwingt de overheid hiertoe om dat anders de onderofficier het kind van de rekening wordt. Hij krijgt er anders misschien wel meer dan genoeg van", al dus verschillende beroepsonder officieren. war DEN HAAG (ANP) De situatie op de arbeids markt in Zuid-Holland Is in mei iets gunstiger geworden. Een prognose van de hoofdinspecteur- directeur voor de Zuidhollandse arbeidsvoorzie ning, de heer J. L. Westhof, Iaat zien, dat de da ling van de geregistreerde arbeidsreserve nog even doorgaat, om in augustus ongeveer gelijk to blijven en vervolgens te verkeren in een stijging van de werkloosheid met naar schatting per eind december 21.000 werkloze mannen, wat bijna 3 procent minder is dan eind december '72. Eind mei was dit aantal 19.059, bijna 9 procent minder dan eind april, maar nog altijd 9 pet boven het niveau van mei '72. In arbeidsreserve van vrouwelijk personeel daalde in mei met bijna 7 pet tot rond 4000 tegen 2900 vorig jaar. De vraag naar vrouwelijk personeel nam met 13.5 pet toe tot 5193. Deze stijging van de vraag deed zich in mei voornamelijk voor in de categorie jeugdigen beneden 19 jaar. Ook de belangstelling voor parttime krachten nam toe. De vraag naar mannelijk personeel steeg vorigo maand met 14,4 pet tot 11.716, een toename, die aanzienlijk groter was dan die over dezelfde pe riode van hot vorig jaar. Toch ligt de vruug thans nog 16 pet beneden het niveau van mei '72. Driekwart van de werklozen in Zuid-Holland wordt aangetroffen in dc gewesten Rotterdam, Den Haag en Leiden. Een opvallende daling vertoon de, mede door een stringenter wervingsbeleid, het aantal werkloze buitenlandse werknemers uit niet-EEG-landen. De toenemende werkgelegen heid in het Westland leidde er andermaal toe, lat er tal van buitenlandse werknemers illegaal werken. „Ronuun een verwerpelijke zaak", aldus de heer Westhof, „gezien vanuit de positie van de werknemer". Lager resultaat bij Delta-Lloyd de man minstens twee miljoe Egyptiscche ponden nalaat. Bij onderzoek is al gebleken dat hij verscheidene bankrekeningen bezat, een ware vloot van Darti- culiere auto's, een luxe gebouw van 13 verdiepingen, twee vil la's. drie kilo baar goud en 50.000 pond aan contanten die in zijn flat verborgen waren. i de stijging van de kosten en die van ae omzet. De kósten daalden van 15,8 pet van de om zet tot 15,4 pet. De bedrijfsresultater van het con cern namen evenwel iets af van 10.49 min tot 10,21 min. Het dividend is onveranderd: 2,80 p.a. var. 20. Bedrijfsleven wil overleg garanties consument DEN HAAG (ANP) Het ver bond van Nederlandse Onderne mingen biedt overleg aan met de Consumentenbond over een meer genuanceerde toepassing van de zgn. consumentenvoor- waarden die deze bond onlangs heeft gepubliceerd. Dit heeft dr. G. F. A. de Jong, directeur van het VNO gistermiddag meege deeld. Het VNO heeft alle begrip voor het initiatief van dc consumen tenbond voor die gevallen waar in de consument teveel afhanke lijk is van de welwillendheid van de leverancier bij o.a. ser viceverlening. Het verbond betreurt het echter dat de consumentenvoorwaar- den vrij plotseling zijn gepubli ceerd. Het vindt het ook jam mer dat er niet eerst overleg is geweest met branches of met organisaties. Het VNO meent dat niet voor alle branches en ondernemingen vni forme consumentenvoorwaarden kunnen gelden. Overleg daar over acht het verbond geboden omdat er moeilijkheden dreigen. Ze hebben zich al voorgedaan in bedrijven die bij de BOVAG (garagebedrijven) en bij de BO- NEFO (fotodetailhandelaren) zijn aangesloten. Het buitengewoon partijcongres van de CDU heeft gisteren in Bonn bwm'IU ljy.11'% •"TT"] Helmut Kohl (rechts) gekozen tot voorzitter. Hij was de enige kandi-1 j t daat sinds zijn voorganger Rainer Barzel, die hem hier feliciteert, op 16 mei liet weten geen hernieuwde kandidatuur te ambiëren, BONN De Westdultse CDU heeft op haar eendaagse partijcongres de 43-jarige Helmut Kohl tot nieuwe voorzitter gekozen. Tegen Kohl stemden 51 gedelegeerden, terwijl 24 zich onthielden. De overweldi gende meerderheid van Kohl vindt zijn voornaamste oorzaak in de omstandigheid, dat hij de enige kandidaat was, maar betekent an derzijds een krachtige ruggesteun voor de succesvolle minister-pre sident van de deelstaat Rheinland-Paltz. Het speciale partijcongres was noodzakelijk geworden, omdat Barzel wegens de meningsver schillen in de CDU niet langer voorzitter wenste te blijven. In zijn afscheidsrede van anderhalf uur hield Barzel een krachtig pleidooi voor het herstel van de eensgezindheid en de solidariteit in de partij. Tevens ontvouwde hij met het oog op het eigenlij ke partijcongres in de late herfst een politiek programma waar n hij de nadruk egde op een consequente politiek van so ciale gerechtigheid op christelij ke basis en de CDU'ers opriep „het nieuwe oolitieke land schap" niet braak te laten lig gen. Barzel doelde hiermee op Willy Brandt's Oosteuropese po litiek, die „ook in onze dienst" gesteld moet worden. Terwijl Barzel herhaaldelijk een krach tig applaus kreeg, reageerden de gedelegeerden op zijn appèl de Oosteuropese poiitiek mee te dragen slechts schoorvoetend. De enige verrassing van het con gres was de vastberadenheid van de aftredende voorzitter, waarmee hij kenbaar maakte dat hij aan de top wil terugke ren. Hij sprak dit niet met evenveel woorden uit, maar de precieze en resolute afbakening van zijn politiek inzichten en doelstel] ngen ir zijn afscheids woorden wees erop. dat hij al zijn invloed zal aanwenden om zijn ideeën te verwezen'ijken. Onmiskenbaar k'onk uit Barzels woorden zijn vaste wil m'nstens als kandidaat voor het kanse lierschap terug te keren wan neer er in 1976 nieuwe verkie zingen worden gehouden. Hogere uitkeringen bijstand DEN HAAG De verhoging van het wettelijk minimumloon op 1 Juli zal ook een verhoging van de daaruit afgeleide bijstands- normen tot gevolg hebben. Het zogenaamde basisbedrag komt bijvoorbeeld voor een echtpaar zonder kinderen op 129,65 per week en voor een alleenstaande op 90,75. Deze netto bedragen worden nog verhoogd met de werkelijke huur en de zieken fondspremie. Voor bejaarden in bejaardenoor- n e.a. kon/ het maandgeld voor persoonlijke behoeften op 186,50 voor een echtpaar en op 107,50 voor een alleenstaande. Nigenaanse staatshoofd generaal Yaboebe Gowon brengt eer De gemeenten zijn over de ver- vierdaagse bezoek aan Engeland. Gezeten naast koningin Elisabeth Here bijzonderheden uitvoerig 'toauiert/tutt maakte hij ten rondrit door Londen, ingelioht. I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7