IVO-school Duinzicht] is aan nieuwbouw toes Noodsituatie vioor spreiding van onderwijs Investeringsheffing INVESTERINGSHEFFING ZAL WERKLOOSHEID IN LEIDEN ZEER VERGROTEN Meer laagbouw Merenwijk nieuw plan in bij Veel inbraken Leiden tijdens weekend in stad 17-mans formatie sluit seizoen van Hot House af PAGINA 3 WOENSDAG 13 JUNI 1973 LEIDSE COURANT Lawine van lootjes en prijzen op Warenmarkt LEIDEN Uit lawines loot jes, die uit twee containers kwamen schuiven zijn gister middag in het Waaggebouw de 101 prijzen getrokken van de actie, die de marktkoop lieden zaterdag hielden. Wie de vijftig fietsen en de 51 overige prijzen gewonnen hebben zal zaterdagmiddag om vijf uur met luidsprekers 1 en aanplakbiljetten op de Leidse warenmarkt bekend worden gemaakt. De trekking in het Waagge bouw gebeurde onder toe zicht van personeel van de afdeling Bijzondere Wetten van de Leidse politie, die toezicht moet houden op lote rijen en naleving van de wet op de kansspelen. Links se cretaris Verplancke van de Leidse afdeling van de markthandelarenorganisatie. markthandelarenorganisa- tie. op de markt verdienen bij drag en door een rebus goed Een lot kon men vorige week aankoop van een bepaald be- op te lossen. Oegstgeest Het is al weer heel wat jaren geleden, dat wij op weg naar de grote maatschappij wijsheid en wetenschap konden opdoen in scholen waar alles bij de hand lag. Je stapte van het ene lokaal naar het andere en dat kon je op je slofjes doen. Docenten liepen toen nog langzaam over de cour; ze schreden zelfs. Kom daar nu eens om, sinds de groei erin zit. Direct na de oorlog kwa men al de dependances het leven van scholier en leerkracht verzu ren. De gezapige gang was eruit. Het wisselen tussen de lesuren werd een zaak van haast je-rp je. Waardige collges werden leerfa brieken, die al gauw meer dan duizend jongeren (een aantal dat nu al in sommige gevallen rond de 1500 ligt) op het volle leven moes ten voorbereiden. Als directeur of rector van een inrichting voor voortgezet of middelbaar onderwijs ben je tegenwoordig een mana ger, of je kunt beter een handwerkclubje gaan leiden. We leven nu in een onderwijswe reld van schoolgemeenschappen onder het teken van de mam moet. Het indelen van roosters is moeilijker dan ooit geworden, zelfs op scholen die qua omvang t Het is een erg flexibel systeem. van het ouderwetse ge- De leerstof van een cursusjaar op zijn of haar eigen niveau kan werken: in snellere groepen of in groepen die het wat kal mer aan doen. LEIDEN De selectieve investe ringsheffing zal in Leiden en andere delen van de Randstad de werkloosheid sterk vergro ten, terwijl men er voor de rest van het land nauwelijks iets iree oplost. Het bestuur van de PPR-Leiden schrijft dit in een open brief aan haar Tweede Ka merfractie. Men wil de fractie bewegen zich De PPR vreest een verdere verzetten tegen een wet tot selectieve investeringsheffing. De vorige minister va.n econo mische zaken Langman heeft daarvoor al een ontwerp van wet ingediend en de regering Den Uyl heeft laten weten, dat zij in principe instemt met een heffing. sicchtering van het arbeidskli maat in de Leidse regio (waar de werkloosheid al zeer hoog is) als financiële drempels worden opgeworpen voor investeringen. De industriëlen, die hier worden afgeschrikt door de heffingen, zullen vermoedelijk niet naar het Noorden of Zuid Limburg gaan, mar naar het buitenland, waar de milieueisen minder streng liggen. Aan een vergun ningenstelsel en verzwaring van de milieuhygiëische eisen geeft men de voorkeur boven heffin gen als het er om gaat het wes ten leefbaar te houden zonder dat de precaire werkgelegen heidssituatie verder verslech tert. Nieuws van de Leidse universiteit LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is mej. H. W. J. M. Fennis gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: ..Medische demografie van bejaarden. Bevolking, sterfte, ziekte en invaliditeit". Dhr. G. S. I. M. Jansen pro moveerde tot doctor in de Wiskunde en Natuurweten schappen op het proefschrift „Fenolsulfotransferase en sulfaat activerende enzymen in de hersenen". Eveneens tot doctor in de Wiskunde en Natuprwetenschappen pro moveerde de heer A.W. Hen driks. „EIDEN De schrijver Bel- campo komt naar Leiden. Op woensdag 13 juni houdt Doc- trina, een sub-vereniging van Minerva, in de foyer van de sociëteit op de Breestraat een avond over en met Bel- campo. Jelcampo zal vóornamelijk spreken over zijn laatste boek „De filosofie van het Belcampisme". De avond be gint om half negen. LEIDEN Het viscollege OASE (Adler) viste in de Rijn de openingswedstrijd. De vangst was slecht. Uit- alag 1. Gommans (1400 gr. 18 stuks), 2. Leuring (1300 gr. 20 stuks), 3. Van Vliet (715 gr. 10 stuks). moedelijke karakter hebben kunnen bewaren. Neem nu bij voorbeeld eens de R.K. IVO- scholengemeenschap Duinzicht (met 10 procent niet-katholieke leerlingen die e*n predikant als godsdienstleraar hebben) aan de Rhijngeesterstraatweg te Oegstgeest. Nog geen „fabriek", maar wel een instituut dat een groeiende belangstelling trekt omdat hier (uniek in de Leidse agglomeratie) het individuele onderwijs centraal staat. Ook h.er is het overzichtelijke er van af; komend schooljaar ko men hier ruim 700 leerlingen uit zo'n dertien omliggende streek- gemeenten de 3- of 4-jarige MAVO of het LAVO-onderwijs volgen. Erg gewild onderwijs, omdat iedere leerling helemaal wordt verdeeld in afgeronde e-inheden die elk voor zich met een tentamen worden afgeslo ten. Er is veel werk aan. een hele uitzoekerij maar we heb ben er ontzettend veel goede re sultaten mee bereikt." vertelt zuster Salvatrix, Franciscanes van Roosendaal, die als direc trice samen roet adjunct-direc trice mej. W. J. van Noort en een staf van 45 docenten het reilen en zeilen van „Duinzicht" bepaalt. Een gelukkig gekozen systeem, dat echter onder min der plausibele omstandigheden moet functioneren. Alles wat permanent is, is een laag ge bouwtje op eigen terrein dat 3 vaklokalen en 3 theorielokalen bevat. In de oude voormalige lagere school van Duinzicht Behalve de leerlingen merel gastvrijheid i weg. (1920) heeft men nog eens de beschikking over vier klass?n en dan staan er op het terrein nog directieketen waarin drie lokalen zijn gehuisvest (er moe ten nog vier van die keten bij komen). Om de versnippering compleet tt maken: de IVO-ge- meenschap bevolkt nog tien lo kalen in het oude afgetakelde Rijnlands Lyceum aan de Tromplaan („De Overtocht" ge doopt), dal volgend jaar ge sloopt gaat worden „we heb ben hier alle medewerking van de gemeente die bijspringt als dat nodig is, maar de toestand is er verre van ideaal", aldus zuster Salvatrix er wordt les gegeven in twee klassen van de oude Julianaschool aan de En- degeesterstraatweg; op zolder van Huize Duinzicht wordt les gegeven in muziek en in machi- neschrijven en voor lichamelij ke opvoeding zijn de leerlingen aangewezen op de gymzaal van het patronaatsgebouw aan de Kerklaan. op de sportvelden van De Voscuyl en op het zwembad Poelmeer. Len woon- en Werksituatie, die merkwaardig genoemd mag worden Roost-ertechnische moei- 1 jkheden kunnen niet uit de weg geruimd worden. De Julia naschool ligt b.v. op een te gro te afstand om er de jongste scholieren naar toe te sturen, omdat hier met lange blok-uren gewerkt moet worden (twee Leiden De gemeenteraad van -Leiden heeft 15 januari zijn voorkeur uitgesproken om in de Merenwijk verder in hoofdzaak eengezinswoningen te bouwen. Het voorstel houdt ontwikkeling en volkshuisvesting is het voorstel gisteravond be sproken. Deze verandering in het oor spronkelijke (globale) bestem mingsplan stuitte bij Ged. Sta ten op formele bezwaren. i herziening het geldende bestem mingsplan alsmede het vaststel len van een nieuw globaal be stemmingsplan. Ook het vast stellen van plannen voor nieuw bouw in de Merenwijk maakt onderdeel van het to nemen be sluit uit. Het vaststellen van een totaal nieuw bestemmingsplan voor de Merenwijk zou echter een nogal tijdrovende geschiedenis wor den. Dit zou tot gevolg hebben, Uit de vergadering kwam vooral dat de verdere ontwikkeling van de vrees naar voren, dat men de Merenwijk zou gaan stagne- zich te veel vast gaat leggen. Daarom hebben B en W de raad een voorstel doen toeko men, dat aan deze bezwaren te gemoet komt. WASSENAAR Voor het di ploma HBS-b van het Rijn lands Lyceum te Wassenaar slaagden: G. Goehart, P. Hofman, A. Kaufmann, D. Miithers, L. Plugge, A. Rin- genier, J. van der Sluis, R. Westen. Na toezeggingen van Wethouder Kret om via enkele redaktiewij- zigingen hieraan tegemoet te komen, konden de commissies zich in meerderheid achter het voorstel plaatsen. Vooral op aandringen van mevr. Kerling-Simonis zal wel in het besluit een nadere konkretise- ring van het aantal specifieke bejaardenwoningen worden op genomen. Project Terre des Hommes kost 27 mille LEIDEN De werkgroep Leiden e.o. van de stichting Terre des Hommes-Nederland heeft, in na volging van andre projectgroe pen, als project de bouw van een voedingsdagverblijf in Dja karta geadopteerd. Deze bouw gaat 27.000,- kosten. In dit dagverblijf zullen ondervoe de kinderen 'eiwitrijk voedsel krijgen en aan moeders zal worden geleerd goedkope en voedzame maaltijden te berei den. De werkgroep wacht nog oo voldoende fotomateriaal een actie te beginnen. Intussen zit de groep echter niet stil: er zijn enkele honderden kilo's ba-1 bvvoeding medicamenten i bykleding ingezameld, gesor teerd en verzonden. De werk- groep heeft stands verzorgd op de Pasar Dalam te Schiedam l en Voorburg en op de Pink-in in Leiden. Bovendien zijn tien-1 ta'len wenskaarten, badhand- afgetakelde Rijnlands lyceum waarmee de IVO-school zich moet zien te behelpen. Het is doeken en T-shirts met het Ter- re des Hommes-embleem ver- - kocht, en overal worden posters er. stickers verspreid. Een bij drage aan de actie van de werkgroep kan men storten op gironummer 2930476 t.n.v. Pen- ningmeester Terre des Hommes werkgroep Leiden e.o. Conr. Schuytlaan 40, Leiden. Op dit i adres zijn ook nadere inlichtin- gen te verkrijgen, tel. 60128. I les-uren aan elkaar). Tijdverlies treedt op. Zuster Salvatrix en de haren klagc-n niet zo heelk erg, maar ze hopen wel, dat er spoedig verandering in komt. .Ik ben al zo vaak blij geweest, als ik van het ministerie iets over nieuwbouw hoorde": de di rectrice hoopt op volgend jaar. Semi-permanente bouw hier in de tuin zou al geweldig zijn," Het moet iets paviljoensachtigs worden, 8000 m2 met ca. 17 lo kalen. Definitieve plannen zijn er nog niet. Leerkrachten en scholieren ma ken er het beste van. De Duin- zichtscholengemcenschap heeft een aparte en leuke sfeer. In een klas van de „Juliana" laat men rustig een vogel op z'n nest zitten en ook zuster Salva trix weet met dieren om te springen. Als de leerlingen er de school verlaten, nemen zij fiine herinneringen mee. Hun waardering uiten ze in het ge ven van presentjes aan hun le raren en leraressen. Maar de chool zelf kan geen stap meer vooruit, op dit moment. „We zitten helemaal vol": het is een situatie van overmacht voor zuster Salvatrix. „De inschrij vingen voor het volgend jaar zijn zo groot, dat ik zojuist een wachtlijst heb moeten aanleg gen." Salvat?ix betekent „red ster", maar aan deze ongemak ken en benauwdheden kan ze werkelijk geen zier doen i de vele gelegenheden. - LEIDSCHENDAM Hft j door de gemeente Gouda j georganiseerde Rettopsed- j Cuptoernooi is door Leid- i schendamse gemeenteambte- naren gewonnen. Leiden Hot House organiseert vrijdag 15 juni a.s. de laatste jazz-feest-avond van het seizoen. Aan deze avond zal de Big Band van Rob Madna zijn me dewerking verlenen. Jeze 17-mans formatie, die pas één keer publiekelijk heeft op getreden in haar 3-jarig be staan, is samengesteld uit vele bekende Hot-house musici, on der wie Ferdinand Povel, Piet Noordijk. Rob Langerijs, Dick Vennik, de solisten Rudy Brink, Leo v. Oostrom, Bart v. Lier, LEIDEN Een bedrag van 500 gulden en enkele kledingstukken werden in de nacht van vrijdag op zaterdag ontvreemd uit een herenmodemagazijn aan de Breestraat. Vrijdagavond om 23.00 uur werd van deze winkel de glazen toegangsdeur ver- Huur van244 Ons Bclanjj niet omlaag LEIDEN De woningbouwver eniging „Ons Belung" mng van 211 woningen de huurverhogin gen niet terugdraaien. Dit in te genstelling tot een bericht van 2 juni in deze krant, waarin stond, dut „de minister van Volkshuisvesting de per I april Jl. Ingegane verhoging volgens de huurharmonisatie" zou heb ben herzien. Rob Agerbeek en Rob Madna. De ritmesectie verzorgen Rob Agerbeek, Koos Serierse en Pe ter Ypma. De totale bezetting omvat vijf trompetten, vier trombones, vijf saxofonen en drie man ritme- sectie. De muziek is voor een groot deel door Rob Madna zelf gecomponeerd. Ook zal muziek van de Mel Lewis-Thad Jones LEIDEN In de Driftstraat is gisteren het Dienstencentrum geopend. Het centrum wil in de Kooi- Big Band worden gespeeld. Ver- j wijk een trefpunt zijn voor alle ouderen voor contact, ontmoeting en ontspanning, waarbij de nadruk der werken Frans Eisen en Fer- ligt op zelfwerkzaamheid. Men kan er dagelijks van 9—12 en van 2—5 terecht voor gezelligheid, hand- dinand Povel mee aan de kleine vaardigheid, trimmen en andere activiteiten. Het Dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat bezetting. I hoopt men binnen enkele weken te kunnen openen. Geslaagden verpleging 15 Oegstgeest Bij het Psychia- i- s» h Ziekenhu s F.ndegeest te Oegstgeest zijn geslaagd voor het d piona Ziekenverpleging B: nleld. Deze werd door de eigc- naar provisorisch dichtgetim merd. De volgende ochtend bleek de betimmering verwij-1 derd en de diefstal gepleegd. In de nacht van zondag op j maandag zijn inbrekers weer bijzonder actief geweest. In de Johan de Wittstraat alleen al werd 5 keer ingebroken. De to- Het bestuur van Ons Belang had tale buit was 15 gulden. Aan de I Warmonderweg kregen twee j huizen bezoek van inbrekers: j bedragen van 430 en 13,50 werden hier gemist. Verder j werd er ingebroken aan de 01- denbarneveldtstraat (2 maal) en aan de Rijnsburgerwcg (2 maal). In de meeste gevallen werd via de achterkant, de keu ken. de huizen binnengedrongen. r B. L. van Ippel, zr. M. F. Het niet voorre -g ver'' rem. zr. E. C Lake. zr. W. C. M. van Meerendonk, zr. F. E. dc Hui.er, zr. T. B. W llemsen. zr. J. Maarseveen-Blomme, zr. K. Bosman-Kant, zr. H. J. van Brussel, zr. A. T. M. Buijs, zr. M. H. M. Gruijters, br. C. J. de Heiden, br. R. A. Kappenburg. de kru's ng Oude Vest-Voldersp.r?.cht lev^-oc een 60-jarige bromfietser uit Noord- wijk een heupfractuur op. Het ongeval vond plaats op maan-1 dagochtend om 10.00 uur. De EHD zorgde voor vervoer naar ziekenhuis. onjuiste conclusie getrok ken uit een brief van h'-t minis terie van volkshuisvesting. Uit die brief blijkt echter, dat de huur van de betrokken wonin gen (na-oorlogse woningen In dc Hoven en aan het Zwarte Pad) Is vastgesteld op basis van het door Ons Pelang mged-ende harmoni&atieplan. De datum van intang van dc harmonisatie is I april 1972. Dit betekent dut er volgens de minister aan de r 1 ektcber 1972 gevraagde huurprijzen niets veranderd en dat bet verzoek van B. en W. om als datum van ingang voor do harmonisatie niet 1 april maar 1 oktober 1972 te nemen is afge-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3