KRO zoekt bewust naar rechtvaardige samenleving Nuchtere kostenberekening van een overval ARTIESTEN IN DE ETHER Bestuurslid Rob Kurvers: TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Kommer Kleijn morgen weer in Oorlog en Vrede RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1973 De met 435 stemmen in het KRO- bestuur gekozen kandidaat voor het bisdom Rotterdam, Rob G. A. Kurvers (31) vindt de KRO een van de betere omroepen waar het er om gaat serieus maatschappelijke vraagstukken aan te pakken als vrede en rechtvaardigheid. Daarnaast vindt hij, dat MIK moet blijven als zoveel mensen plezierige verpozing vinden bij deze vorm van amusement. Rob Kurvers, priester, liturgisch begeleider met als werkgebied het Westland, wonende te Naaldwijk en in Den Haag di recteur van het Servicecentrum voor levensvorming, waarin hij zich bezig houdt met de ontwik keling van het jongerenpasto raat, noemt zich een zeer be wuste radioluisteraar en tv-kij- ker, voorzover de programma's vallen binnen zijn brede interes se, die reikt van maatschappij beschouwing tot vermaak op ni- Zijn belangstelling voor het om- roepwezen hangt samen met zijn geboeid-zijn door het ver schijnsel van de communicatie media. Hij is dan ook al heel lang een bewust omroep-lid. De uitnodiging om zich kandidaat te stellen voor de Diocesane Contact Commissie van de KRO in dit bisdom bereikte hem via Westlandse relaties. Zijn vele andere relaties moeten hem on getwijfeld aan veel stemmen hebben geholpen. Het grote aan tal heeft hem eigenlijk enigszins verrast. Rob Kurvers vindt, dat de KRO een functie heeft en die tot in lengte van jaren kan blijven vervullen: ,,Ik ben niet sowieso een voorstander van een ver zuild omroepstelsel, maar uit het feit dat deze bestaat leid ik af, dat die door onze samenle ving zo gewild is. In de KRO vind ik de mensen, die innen de katholica opgroeien en het evan gelie serieus nemen, daaruit hun inspiratie putten. Naar mijn mening maakt de KRO die opdracht goed waar, zowel in mensbeschouwing als in het kri tisch volgen van de maatschap pelijke ontwikkelingen. In Brandpunt herken ik de solida riteit met mensen en dan niet eenzijdig, maar vanuit identi teit, van het eigen gezicht, dan vrees ik dat dat zal uitmonden in onverschilligheid. Als de KVP in weinige jaren tijd wordt gehalveerd, dan is de emancipa tie, het vormen van de mens van morgen, bij deze partij te weinig uit de verf gekomen. De AVRO zegt,,Wij zijn er voor ie dereen". Die uitspraak bevat voor mij te weinig beginsel. Daar zal ik dan ook duidelijk geen lid van worden. De VARA bezit wel een eigen identiteit. Je kunt het er mee eens zijn of niet, maar wat zij willen komt zichtbaar naar vo ren. De KRO is van oorsprong een kath. vereniging. Je moet van goede huize komen als je dat waar wil maken. Ik vind, dat ze slagen in de opdracht een nieuwe toekomst te helpen scheppen. Naar mijn overtui ging is de KRO niet links, al zijn er velen die er anders over denken. Maar ook de bisschop pelijke vastenbrief is hier en daar links genoemd. Als je het katholiek-zijn serieus neemt, dan draag je een stuk verant woordelijkheid voor de kleine op deze aarde, waarbij die kleine op een gegeven ogenblik best eens een hele rijke mijnheer kan zijn." Verschijnsel De VPRO mag dan een omstre den zijn, Rob Kurvers zou het betreuren als deze omroep zou verdwijnen, omdat zij een ver schijnsel vertegenwoordigt, dat zin heeft in deze samenleving. Hij voegt er overigens direct aan toe, dat dit niet betekent, dat hij daarom instemt met elk programma van deze omroep. Van de KRO waardeert hij als religieus in het bijzonder de evenwichtige katetechetische programma's op de radio. Hij is een vaste luisteraar van Kruis punt. Daarentegen stoort hij zich aan de Ev. Omroep, omdat deze de bijbel absoluut stelt en niet in verband brengt met de maatschappij. We staan alle maal voor dezelfde grote vra gen als de opvoeding van de kinderen, de keuze bij het stem men, de manier van omgang met mensen, de verdeling van het bezit; daarop zijn geen pas klare antwoorden te vinden in de bijbel. Ook dan blijft het zoe ken en daaraan doet de KRO bewust mee", zo stelt Rob Kur vers. Over de activiteiten, die de Dioce sane Contact Commissie zal moeten ontwikkelen, zegt hij, dat dit vooral zal neerkomen op het zoeken en bepalen van de grote lijn. Zeker ziet hij het niet als een taak van de DCC's om prompt te reageren op omstre den programma's. Het is beter een oordeel even te laten bezin ken. Hij verwijst daarvoor naar heet van de naald geschreven, emotionele ingezonden brieven, die als men ze een tijd later nog eens leest, in hoge mate be lachelijk aandoen. Als het aan Rob Kurvers ligt, zou de NOS binnn de kortste keren minder zendtijd krijgen. Vanuit de objectiviteit, waarmee de NOS moet werken, is het niet mogelijk achtergronden kritisch aan de orde te stellen. Boven- NEDERLAND I AVRO 17.00 17.15 NOS 18.45 18.55 19.05 19.50 20.00 20.21 20.31 20.55 21.50 22.15 22.25 22.40 22.45 Trumpton Dierentuinen van de we reld, Praag Kiri de clown1 Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Journaal Politieke uitzending, CPN Lijf in beweging, documen taire Een kamer in de stad, tv- film Stroming Den Haag vandaag Socutera Journaal Watergate AVRO 19.05 The Julie Andrews-show 20.00 Journaal 20.21 Jonge mensen op weg naar het concertpodium 21.20 Televizier-supplement 21.45 EI Concierto de Aranjuer 22.05 AVRO-schaaktoemooi 1973 KRO/RKK-IKOR 22.15 Kenmerk-kort 22.20 Zoals gezegd door Frangois Haverschmidt 22.50 Journaal 22.55 Recht op de burger af (Teleac) België/Nederlands NEDERLAND II NOS 18.15 Watergate 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal 18.00 Jevanjong 19.15 De Fabeltjeskrant 19.20 Politieke tribune, BSP 19.35 Zoeklicht 19.40 Weerbericht 19.45 Journaal 20.10 De Dubbeldekkers 20.35 Tienerklanken 21.00 Ninitchka, speelfilm 22.45 Journaal NEDERLAND I 20.00 20.21 20.25 i spion, dien belemmert een NOS met veel zendtijd de omroepen met een evenwichtige programme ring te komen. Rob Kurvers: „Zaterdags na de avondmis beleef ik het grootste plezier met de BB-kwis. Ook op het punt van dit en andersoortig amusement zit de KRO goed, al blijft het zaak ervoor te zorgen steeds artiesten van goed gehal te te brengen. Maar laten we vooral leren de knop ook tijdig uit te zetten. Radio en tv mogen niet louter een stuk consumptie worden. Dat is de dood voor de samenleving, voor de ontmoe ting met andere mensen". TON OLIEMULLER. De zilveren Roos voor de Julie Andrews-show. HILVERSUM Dezer dagen vierde Kommer Kleijn zijn tachtigste verjaardag. De "ko ning van het hoorspel", zoals hij in het Hilversumse wordt ge noemd, zal morgen uitvoerig te beluisteren zijn. Jacques Besan- con zal zijn programma "Es say", dat wordt uitgezonden van 23.20 tot 23.50 uur via Hil versum 2, aan Kommer Kleijn wijden. In deze uitzending zal de loopbaan van de acteur-re gisseur worden besproken en er zullen fragmenten te horen zijn van hoorspelen, waarin Kom mer Kleijn zelf heeft gespeeld of waarvan bij de rejgie heeft gehad. Morgenmiddag zal Kommer Kleijn ook te beluisteren zijn in de herhaling van het vijfde deel van de hoorspelserie Oorlog en Vrede", van 14.30 tot 15.30 uur, Hilversum 1. Deze laatste uit zending bewijst, dat Kommer Kleijn nog altijd actief is in die wereld, die hij zelf mede heeft opgebouwd, ïn 1914 behaalde hij zijn diploma van de toneelschool, in 1915 na eerst een jaartje zijn militai- re dienstplicht te hebben ver- i vuld volgde zijn eerste enga- j gement bij het gezelschap van Eduard Verkade. De AVRO. be- sloot in 1929 hoorspelen te gaan uitzenden. En omdat 't hoorspel toen nog ..radiotoneel" heette, werd Kommer Kleijn, die al HOU HET SCHERM IN HET OOG EO 19.05 19.30 20.00 20.21 20.40 21.30 VPRO 22.00 23.15 Watergate 5 Kiri de clown i Journaal EO-kinderkranf The Janz Team Singers Journaal Nader bekeken U klinkt mijn zang EO-metterdaad A night at the opera, speelfilm Journaal NOS 22.40 22.50 22.55 Journaal Laten we wèl zijn Het leven van ee speelfilmserie Alleen met mijn ogen Leger des Heils - Zangers congres Den Haag vandaag Journaal Watergate Belgie/Nederlands NEDERLAND II 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 Het bos komt tot leven 18.55 De Fabeltjeskrant 19.00 Koning Arthur, serie 19.25 Verkeersveiligheid 19.30 Tips voor trips 19.35 Zoeklicht 19.45 Journaal 20.10 Mrs. Daily heeft een min- j naar, tv-spel i 21.10 Op zoek naar Toetankha- 22.00 Première, nieuwe films 22.40 Journaal vele grote toneelrollen op zijn naam had staan, door Willem Vogt gevraagd of hij er zin in had toneel te gaan spelen voor de radio. De bedoeling was, dat Kommer Kleijn dit werk "een tijdje zou gaan doen...." Eenmaal voor de microfoon, kreeg hij de smaak te pakken en „het tijdje" groeide uit tot tientallen jaren... Het is onmogelijk het aantal hoor spelen te noemen, dat Kommer Kleijn voor de AVRO heeft ver zorgd óf als acteur, óf als regis seur, óf in de dubbelfunctie van regisseur-acteur. In 1959 nam Kommer Kleijn offi cieel afscheid van de AVRO. Wie dacht dat hij toen van zijn pensioen ging genieten, had het bij het verkeerde eind. Eerst kwam de Nederlandse Radio Unie met het aanbod, hoofd van de hoorspelafdeling te worden. Na vijf jaar nam hij ook hier af scheid. Toen was het de_ toneel groep Proloog, die een'beroep op hem deed een rol te spelen in de Schelmenstreken van Sca- pin. Kommer Kleijn werd weer acteur op de planken en na Pro loog vroeg Studio hem voor een rol en toen weer de Nederland se Comedie. Zo is het tot op de dag van vandaag gebleven. Kommer Kleijn is nu tachtig, maar nog altijd is hij niet op zijn lauweren gaan rusten. Op 4 augustus 1972 werd door twee mannen een gewapende roofoverval gepleegd op het bij kantoor van de Coöperatieve Raiffesienbank in Maarsbergen, Met 28.000,- gingen zij er van door. Tien minuten later kreeg de politie de eerste melding bin nen en onmiddellijk kwamen over het hele land tientallen po litiefunctionarissen in actie. Zij hebben succes gehad. Op 30 -au gustus konden de twee overval lers worden gearresteerd. Vanaf die eerste melding tot het moment, waarop het tweetal naar des strafgevangenis werd overgebracht, heeft het politie apparaat gewerkt om de daders te achterhalen, te verhoren. De justitie kwam in actie om de bankovervaller in verzekerde bewaring te houden tot het ogenblik van de zitting van de rechtbank en daarna volgde de gevangenisstraf. Var minuut tot minuut heeft het Televizierteam, bestaande uit Jan Scholtens, Caz Brugman en Cameraman Jaap Buis. de over val op de bank en het daarop volgende onderzoek in scène ge zet. Het ging.de samenstellers van het programma daarbij niet om een sensationele reportage, maar om een nuchtere opsom ming van de feiten en een even nuchtere berekening van de kos ten. Van dag tot dag is uitgere kend, wat het de Staat der Ne derlanden heeft gekost, om de twee bankrovers achter slot en grendel te krijgen. Ned. 11, 21.20 uur. Van gewest tot gewets Op 21 juni krijgt Hoofddorp ln de Haarlemmermeer een stand beeld van Dik Trom. In Hoofd dorp werd ruim een eeuw gele den de geestelijke vader van Dik Trom, C. J. Kievit, gebo ren. Van Gewest tot Gewest volgde het spoor terug. Verder komen aan de orde: de poppen speler H. Boerwinkel uit Mep- pel; Het wereldkampioenschap garnalenpellen in Termunterzijl en het eilandje Engelmansplaat in Friesland, waar twee jongens Eric Schneiders speelt Piet Paaltjes alias Frangois Haverschmidt. Een kamer in de stad Èdwin heeft in de stad een kamer gehuurd, waar hij van tijd tot tijd zijn buurvrouw Margo ont moet, die evenals hij getrouwd is. De vrouw van Edwin ontdekt de kamer en gaat op onderzoek uit. Het blijft lachen in deze ko medie van Guy Verney. Ned. 1, 20.55 uur. Stroming Aandacht ln Stroming voor de Kritische Gemeente IJmond, met als voorganger de priester Jan Ruiter, die zegt: „Wij zijn 'n groep mensen die afscheid heb ben genomen van de kerken, omdat wij vinden dat die ker ken niet serieus proberen duide lijk te maken, waartoe het evangelie eigenlijk verplicht: een werkelijke confrontatie tus sen kerk en samenleving". Ned. 1, 21.50 uur. The Julie Andrews-show De show, die op het onlangs ge houden Gouden Roos-festival in Montreux, met zilver vyerd be kroond, is The Julie Andrews Hour, ingezonden door een Amerikaanse televisiemaat schappij. Ned. 11, 19.05 uur. Jonge mensen Vanavond de finale van de serie Jonge mensen op weg naar het concertpodium. Uit het aanbod van veelbelovende studenten aan Europese conservatoria werd een vijftal solisten gekozen, die nog eens zullen optreden. Ned. 11, 20.21 uur. El concierto de Aranjuez De Spaanfee televisie heeft het Concierto de Aranjuez, een con cert voor gitaar en orkest, van de Spaanse componist Joaquin Rodrigo door middel van illu stratieve beelden verfilmd. Ned. 11, 21.45 uur. Piet Paaltjens De acteur Eric Schneider speelt vanavond de rol van Piet Paalt jens, alias Frangois Haversch midt, de dominee, die in zijn studententijd in Leiden de gees tige bundel. Snikken en grimlach jes schreef. Ned. 11, 22.20 uur. Kommer Kleijn. een leven vol hoorspelen. Het gezelschap Tete Ted van Ted de Braak en Mieke Bos vormt de hoofdschotel van de eerste uitzending van Vice Versa Veluwe, een ra dio-amusementsshow die de TROS de komende zomer maanden elke zaterdagmid dag op Hilversum 2 vanuit het rekreatiecentrum De Deyacrd in Hulshorst gaat uitzenden. Voor een tour de chant in dit programma zijn voor de ko mende maanden o.a. gecon tracteerd Wim Sonneveld, Gerard Cox, Leen Jonge- waard, Frans Halsema. Wil- leke Alberti. Lennie Kuhr, Conny Stuart, Jules de Corte en Willem Nijholt. Het caba retgezelschap In de Twijfe laar is het eerste gezelschap, dat in dit programma, ge maakt door Piet Daalhuizen en Jan Kok, een kans krijgt. Ook komen nog aan bod de gezelschappen Krisiscabaret, Pandoer, Grimlach, Honoloe- loe en Herman Berkien, Marjol Flore en Wieteke van Dort. Adèle Bloemendaal is de eer ste van een reeks bekende Nederlanders uit de wereld van de lichte muziek, toneel of cabaret die het middel punt gaan vormen van het TROS-radioprogramma Ont- bijtsoos zoals dat gedurende de komende zomermaanden elke zaterdagmorgen van 7 tot 10 uur op Hilversum 2 zal worden uitgezonden. VJBRSUM 1 18.00 Nieuws 18.11 Dingen van de dag. Politieke Partijen: 18.20 Uitzending van de Christelijke Historische Unie. VARA: 18.30 (S) Donsorkest met so listen. E.O.19.00 Klankbord: actua liteiten. informatie en commentaar 19.15 (S) Kerkorgelconcert: klassie-^ ke en moderne muziek 19.40 (S) Wij i ereld: luzlek. R.V.Ü.: gesprekken met de Coornhert-ligu, oorberelding zijnde Haag vandaag. 20.00 Nieuws 20.05 (S) Woensdagavond Muziekmagazlne (22.30—23.00 Zin-tuig: Het woord is 18.02 Joost mag Licht platenprogramma 23.55—24.00 HILVERSUM NOS: 18.00 niet eten. 19.00 Nieuws 19.02 Lichte muziek, afgewisseld door sport, om 19.02 Proefdraaien. 20.02 Dr. Wiener's Mean Show 21.02 De Meurders Methode. 22.02 Joost heeft gegeten en 23.02 Skivatoon: in formatie over nieuwe langspeelK£U> 8.45 (S) Tot voor de hulsvi dienst: klassièke zoek (gr.) 10.00 8.00 Nle dlojournaal 8.50 Morgenwijding 9.00 Toppers van toen (gr.) (9.35—9.40 aalt - dereen, met De groenteman en om 11.55 Beursberichten 12.30 (S) Sport- revue 13.00 Nieuws 13.11 Radiojour naal 13.21 Alert! op het vlak van muziek en maatschappij 13.50 (S) Viool en piano: moderne muziek 14.30 (S) Oorlog en Vrede, hoorspel- serie 15.30 (S) Van alles wal (gr.) 16.00 Nieuws 16.03 Radiojournaal 16.05 Jumboset, met muziek en In formatie 17.00 (S) Mobiel - een be weeglijk programma voor beweeglij ke mensen 17.55 Mededelingen. Schoolradio 10.30 Nieuws 10.33 (S) Podium voor de vrouw: rr pij-informaties 11.05 (S) Vo ken 11.40 (S) Lichte gra muziek 11.55 Mededelingen 12.00 Zin gen met Ceciliavolksmuziek 12.1f (S) Meisjeskoor met instrumental! begeleiding 12.26 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw 12.30 Nieuws 12.4 (S) Hier en nu 12.50 Middagpauze- ble 13.45 Bulten de taalgrens: taalde gedichten 14.05 Schoolradio 14.25 (S) In kleine bezetting: popu- lalr-klassieke kamermuziek 15.15 Geloven is geen eenvou zaak, gesprek 15.30 Nieuws 15.33 <S) Studio 6: middagmagazine met 16.30 (S) Hier en nu 17.30 Nl( 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws 7.02 Het levende woord 7.08 (S) Preludium: klassieke muziek (gr.) 7.30 Nieuv/s 7.41 (S) Hier en nu 7.55 Aangestipt: pro grammaoverzicht 8.00 Te Deum lau- damus: gewijde muziek (gr.) 8.24 r\- at een evangelisch bij de tijd 8.30 Nieuws TROS: 7.00 Niern Gelderen Show 9.00 Nieuws 9.0 jockeyshow (10.00 en 11.00 Niet 12.00 Nieuws 12.03 twee: KRO's pauzt TV-critici hebben de afgelopen maanden gemopperd op Waal- drecht, dat qua karakterteke ning, spelopbouw en het dik be doelde socio-drama niet voor honderd procent uit de verf kwam. Deze tekortkomingen vielen vooral op in vergelijking met de voortreffelijke Engelse serie Voortvluchtig, een goede aankoop van de NCRV. Na het dertiende en laatste deel „De weg terug", dat gisteravond werd uitgezonden, is het eind oordeel over Waaldrecht toch milder, vooral door de laatste twee afleveringen met Hans Culeman als Harry Grlensveen in de hoofdrol. De ongeloofwaardigheid. die sommige delen onverteerbaar maakte, was in de laatste twee afleveringen tot eer) minimum teruggeschroefd. Hans Culeman zette een sterke persoonlijkheid neer, die zijn verwaarloosde zaak en zijn dito huwelijk dank zij krachtig ingrijpen voor een faillissement behoedde. Hij kreeg daarbij onverwacht steun van Paula Petri, die als zijn vrouw Leonle, van het verwende kindvrouwtje, naar een meer volwassen persoonlijkheid groei de. De VARA heeft zichzelf en de andere omroepen met de serie Waaldrecht een grote dienst be wezen. Menig regisseur heeft van de fouten, die er ln zaten, geleerd. Voor de toekomst van het Nederlandse televisietoneel zal Waaldrecht van betekenis zijn. De Zweedse inzending voor het festival ln Montreux „Not so very important people", dat met de Gouden Roos werd bekroond, leek ln het begin op een onder houdend liedjesprogramma voor één dame en één heer. Maar deze kwalificatie doet te kort ai de inbreng van Lill Sindfors Lee Hazlewood. Zij hadden voor hun vier liedjes weemoedige tek sten gekozen, over groot en klein verdriet, eenzaamheid, een verloren Illusie, een liefde. Heel navrant was de laatste ballade over de contactgestoorde, die vanaf een hoge toren, schietend met een machinegeweer, ant woorden „koopt". De Gouden Roos is verdiend. In Hier en Nu slechts een echt Nederlands onderwerp, het vliegfeest ln Deelen ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Minister Vredeling heeft over de eventuele gevaren van een vlieg- show een week terug, direct na de ramp in Parijs, al een spits commentaar ln de pers gegeven, maar voor Hier en Nu wilde hij zijn antwoorden nog eens herha len. Hij bleek geen voorstander van dergelijke vliegfeesten. Al leen bij een grote nationale ge beurtenis. waar het leger zich als zodanig presenteert, vond hij een vliegdemonstratie zinvol. De gevaren in Deelen zijn tot een minimum beperkt, aldus de mi nister, die nog wel kwijt wilde, dat hij de jubileumvoorstelling niet meer kon afgelasten, omdat de voorbereidingen al in een te ver stadium waren. „En ik wil de niet voor boeman spelen", zei de minister. H. W.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2