Nieuw verzoek om hulp van Heel Vietnam Mgr. Gijsen over wijding van diaken New Yorkers met toneel„gekkenwerk" Harde actie tegen NAY O-oefenterrein Korte metten Paus wil meer samenwerken met boeddhisten KERK EN WERELD Dansorgel voor het Stedelijk' Wereldpremière van middeleeuwse spelen in het Holland Festival Beraad Kissinger en Tho over nieuw te sluiten akkoord VEEL GESCHREEUW EN WEINIG WOL Ouartetto Italiano in Holland Festival WOENSDAG 13 JUNI 1973 LEIDSE COURANT I'H.MIA PAGINA 11 t De actie „Heel Vietnam" heeft besloten een hernieuwd appel te richten tot de Nederlandse bevolking om geld te geven op het daarvoor speciaal openge stelde gironummer 777 in Den Haag ten behoeve van hulpver lening aan de slachtoffers van de Vietnamese oorlog. De actie culmineert zaterdag 16 en zondag 17 juni in een be roep van alle Nederlandse ker ken op hun leden om giften via de plaatselijke kerkelijke ka nalen af te dragen of recht streeks op giro 777 te storten. Zaterdag 23 juni zal de actie voorlopig worden afgesloten met een dag in Rotterdam voor heel Vietnam, waartoe het initiatief is genomen door Rotterdamse kunstenaars. In en om de Doelen zal dan een groot aantal manifestaties plaatsvinden. De acht Nederlandse hulporga nisaties, die in de actie Heel Vietnam samenwerken, komen met deze actie tegemoet aan een dringend verzoek van de grote internationale hulporga nisaties de slachtofers in Viet nam niet te vergeten. Heel Vietnam heeft in de eer ste maanden van dit jaar 2.4 miljoen gulden ingezameld, met behulp waarvan waarde volle financiële bijdragen zijn geleverd aan een vijftiental medische en sociale projecten voor vluchtelingen, oorlogswe zen en andere getroffen groe pen in alle delen van Indochi na: Zuid-Vietnam, Noord-Viet- nam, Laos en Cambodja. Gehoopt wordt dat na de nieu we actie eenzelfde bedrag ter beschikking kan worden ge steld voor het humanitaire werk ter plaatse van Interna tionale Rode Kruis, wereldraad van Kerken, Caritas Interna- tionalis, organen van de Ver. Naties, e.d. Ten behoeve van de actie van de komende week is een nieu we folder samengesteld, waar van alle kerken in Nederland samen twee miljoen exempla ren hebben besteld om zondag aan de kerkgangers uit te rei- Paus Paulus heeft zijn staats secretaris kardinaal Villot als mede mgr. Agostino Casaroli. hoofd van het secretariaat voor publieke zaken in de kerk en mgr. Giovanni Benelli, plaatsvervanger van kardinaal Villot,'vrijgesteld van de regel dat men slechts vijf jaar in de zelfde functie kan blijven in het centrale bestuur van de kerk. Dit geldt ook voor func tionarissen van de Rota-recht- Pater Konstantin Koser, mi nister-generaal van de orde der Franciscanen is in het ka pittel van zijn orde te Madrid opnieuw voor zes jaar gekozen in zijn functie. Het algemeen kapittel waaraan 112 gedele geerden uit de gehele wereld deelnamen, hield zich voorna melijk bezig met het probleem der teruglopende roepingen en met het missiewerk. Er zijn momenteel 23.000 Francisca nen. Het zwaartepunt van hun werk ligt in het Heilig Land, waar vierduizend leden werk zaam zijn. In de middag van de Sacre- mentsdag, 21 juni, de tiende verjaardag van zijn pauskeuze, zal paus Paulus de heilige mis opdragen in de parochiekerk van de Heilige Silvia in de Ro meinse stadswijk Portuense. De Spaanse politie heeft drie jonge Baskische priesters gearresteerd en arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen een vierde priester en een zuster. Aldus het katholieke persa gentschap Logos. De arresta ties werden verricht, nadat de politie de parochiegebouwen van de Baskische stad Portu- galete doorzocht had en „sub versief" materiaal en een sten cilmachine had ontdekt. Een militaire rechtbank in Belo Horizontae heeft de in vrijheidstelling gelast van tweeëndertig geestelijken, die op grond van staatsondermij- nende activiteit waren gearres teerd. Op de vrijlating was aangedrongen door een advo caat wegens ontoereikendheid van het openbaar ministerie. Tijdens het voorarrest van de priesters bleven enkele paro chiekerken gesloten. Op de deur was de mededeling aan gebracht dat dit was omdat de parochiegeestelijkheid te rechtstaat". Volgens informatie uit di plomatieke kringen in Belgra do oefent de communistische partij van Joegoslavië druk uit op de bisschoppen van het land om steun te geven aan de kandidatuur van president Tito voor de Nobelprijs voor de vrede in 1973. In verband hier mede zouden partijfunctiona rissen alle bisschoppen van het land een bezoek hebben ge bracht. De opperste boeddhistische patriarch van Laos, Dhammayana Mahathera, heeft een bezoek gebracht aan paus Paulus. Volgens het communiqué, dat de Vaticaanse presdienst na afloop der au diëntie heeft uitgegeven, heeft paus Paulus bij zijn bezoeker aan gedrongen op een intensivering van de dialoog en de samenwer king tussen de boeddhisten en katholieken. De katholieke kerk kijkt volgens paus Paulus met grote eerbied op naar de grote geestelijke rijkdommen van het boeddhisme en zij wil graag met de boeddhisten samenwerken voor de realise ring van de vrede en de verlossing van de mensen. Vrede en verlossing zijn twee idealen, die zowel in het evangelie als in de boeddhistische traditie verankerd zijn, aldus de paus. De Boed dhistische delegatie verblijft in Rome op uitnodiging van het se cretariaat voor de niet-christelijke godsdiensten, dat sinds kort onder leiding staat van kardinaal Pignedoli. Naar aanleiding van berichten over het uitstel van de diaken wijding van kandidaat J. Pe ters te Geleen, deelt het bis dom Roermond het volgende mede: ,,De bisschop, mgr. dr. J. M. Gijsen heeft in de voorbije we ken enkele gesprekken gevoerd met de betreffende kandidaat. Daaruit bleek, dat deze moeite had met hetgeen de officiële wijdingsformule bij hem ver onderstelde, met name met de belofte van het geregeld bid den van het brevier. Op grond van zijn vertrouwe lijke gesprekken met de kandi daat oordeelde de bisschop het beter, dat de wijding zal wor den uitgesteld, waardoor de kandidaat zich nog wat meer kon bezinnen op zijn diaco naat, welk advies door hem werd aanvaard. De praktijkdocenten van do Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen hadden over de wijze van ambtsbedie ning van de kandidaat een gunstig advies uitgebracht. Dit advies is in het gesprek van de bisschop met J. Peters niet aangevochten. De bisschop moet echter op meerdere dan de daarin gestelde beoordelings. factoren letten, vooraleer hij tot wijding kan besluiten. Met betrekking tot de brief, welke het kerkbestuur en de parochieraad van het Geleense Heilig-Hartrectoraat aan het bisdom gezonden heeft, wordt opgemerkt dat deze brief bij de bisschop niet is overgeko men, omdat uit de inhoud er van blijkt, dat de kandidaat en de ambtsbediening goed func tioneert. Maar zoals gezegd, dit is niet de enige beoorde- lingsgrond voor het ul dan niet toedienen van een wijding", al dus de verklaring. De aartsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, heeft aan de schrijver van het boek „Jesus In Schlechter Gesellschaft", de jonge Weense priester en theo loog dr. Adolf Holl, zijn kerke lijke onderwijsbevoegdheid, de zogenaamde „missio canonica" ontnomen. Het boek Is ook In Nederland verschenen in een Ambo uitgave onder de titel „Jezus In slecht gezelschap". In een officiële mededeling van het aartsbisdom Wenen wordt erop gewezen, dat dr. Holl in zijn boek en in ver schillende andere publikaties en voordrachten inzichten laat blijken, die niet overeenstem men met de leer van de kerk en van het christendom. Daar door is de basis van Holls ker kelijke onderwijswerkzaamheid weggevallen, aldus het commu niqué. Kardinaal Koenig verklaarde ln een commentaar, dat hij deze ontwikkeling persoonlijk zeer betreurt en dat hij in her haalde gesprekken met dr. Kerkelijke maatregel tegen Adolf Holl Holl erop had aangedrongen, dat deze opheldering zou ver schaffen over zijn positie als theoloog. Naar de mening van de Weense kardinaal is de on gerustheid onder de katholie ken als gevolg van Holls publi katies zo groot geworden, dat hij zich tot het nemen van de maatregel genoodzaakt zag. Het ontnemen van de missio canonica betekent niet, dat dr. Holl nu tevens als priester ge suspendeerd Is, aldus het aartsbisdom Wenen. Dr. Holl dient zichzelf wel klaarheid er over te verschaffen in hoever re zijn inzichten te verenigen zijn met het functioneren van een katholiek priester, aldus het aartsbisdom. Dr. Holl heeft reeds eerder moeilijkheden gehad met het leergezag in de kerk. In het najaar van 1969 werd hem door kardinaal Koenig verbo den nog langer als hoogleraar in de theologie werkzaam te blijven. Bovendien werd hef hem verboden mee te werken aan uitzendingen van radio en televisie in binnen- en buiten land voor wat betreft onder werpen op het gebied van de theologie of andere kerkelijke aangelegenheden. Amsterdam (ANP) De aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam zal verrijkt worden met een zogenaamd dansorgel, zoals voor de laatste wereldoor log vaak te vinden was in Belgi sche café. Het orgel is een schenking van de uitgeverij de Bezige Bij. Het zal maandag 18 juni door de heer G. Lubberhui zen. directeur van de uitgeverij, worden overgedragen aan wet houder Han Lammers, een be kend organist. Hij zal het orgel overigens niet eigenhandig kun nen bespelen want het is een mechanisch instrum'ent. ,,The Basy Drone", zoals het or gel heet, is een van de weinige in Europa overgebleven orgels van dit type. Door de opkomst van de bioscoop liep de belang stelling voor deze reusachtige instrumenten (de afmetingen zijn 6.30 meter breed en 3.35 meter hoog) sterk terug. De meeste ..exemplaren werden vernietigd of naar de Verenigde Staten verkocht. Het orgel heeft vol gens deskundigen een uniek re pertoire. Naast dans- en amuse mentsmuziek uit de jaren twin tig kunnen composities van klassiek en moderne componis ten ten gehore worden gebracht. Utrecht krijgt op 16, 18, 19, 20 en 21 juni in de Geertekerk de we reldpremière van „De wonderen van de Heilige Nicolaas", twee liturgische drama's uit de mid deleeuwen, die in die tijd in de kerken werden uitgevoerd. Op deze wijze werden verschillende feestdagen opgesierd door spe len, waarin gebeutenissen uit het leven van de heiligen wer den uitgebeeld. fn vele kloosters zijn boeken met liturgische drama's bewaard ge bleven. Een bekend voorbeeld is het spelenboek uit de 12de eeuw in het klooster van St. Be- noit-sur-Loire in Fleury, waarin o.m. de twee Nicolaas-spelen staan die thans, in het kader Saigon ligt dwars ST-NOM-LA-BRETECHE (Reu ter) Het eerst gesprek in de nieuwe onderhandelingsronde tussen dr. Henry Kissinger voor Amerika en Le Due Tho voor Noord-Vietnam, heeft gistern vier uur en een kwartier ge duurd en is vandaag voortgezet. Le Due Tho en Kissinger schud den elkaar langdurig en glimla chend de hand. Laatstgenoemde was zaterdag abrupt naar Wa shington teruggekeerd, waar schijnlijk om met president Nixon te spreken over het wan trouwen dat in Saigon over het nieuw te sluiten akkoord heerst. 'Volgens regeringskringen in Sai gon maakt de Zuidvietnamese regering bezwaar tegen drie be langrijke punten van de veer tien waaruit Kissingers en Le Due Tho's nieuwe akkoord zou bestaan. Zo wil president Van Thieu alleen akkoord gaan met de vorming van een raad van nationale verzoening en samen werking als daaraan een duide lijk omlijnd tijdschema voor al gemene verkiezingen wordt ver bonden. Thieu vindt het voorts onaanvaardbaar dat niet wordt gerept over Noordvietnamese troepen of hun terugtrekking uit Zuid-Vietnam. In de Pulchri Galerie te Den Haag exposeren van 16 juni tot 6 juli: Fred ouprie: F. Friet man, Dirk van Gelder, H. van Hagen, E. Holzer, Simon Koene, Thea Schipperheyn en Jan van Spronsen. „Donai Argesului", een Roemeens ensemble bestaande uit 40 me dewerkenden zal op zaterdag 16 juni een programma van zang en dans brengen ln het Open luchttheater Zuiderpark. Leonte Socaciee heeft de leiding. In het park Kröller-Müller op de Hoge Veluwe zijn drie nieuwe beelden van Nederlandse kun stenaars geplaatst: van Evert Strobos, Loest van der Horst- Wenkebach en Piet Siegers. van het Holland Festival, hun hernieuwde wereldpremière be- Leo Meilink heeft uit het oor spronkelijke handschrift een nieuwe partituur gemaakt. De drama's worden evenals in de middeleeuwen in het latijn gezongen en gesproken door Max van Egmond, Marius van Altena, René Jacobs, Harry Ge- raerts, het Utrechts Studenten Gregoriaans Koor, het jongens koor van de St. Gregoriusschool en het Syntagma Musicum. Leo Meilink en Jan Bogaarts heb ben de muzikale leiding. Alle rollen, ook de vrouwenrollen, worden door mannen vervuld. Als enig decor worden twee gro te wandtapijten gebruikt. Na Utrecht volgen nog voorstellin gen in Leeuwarden, Arnhem Haarlem. Op vrijdag 29 juni is er een opvoering in de Marim bahal te Rijswijk. De NOS-t.v. zal een van de spelen Filius Getronis vastleggen en op 29 juni uitzenden in het kader van haar serie program ma's over het Holland Festival. ,Don Pasquale' eerste Festival-opera Den Haag De eerste operapre mière in het Holland Festival 1973 geldt een nieuwe enscene ring van Donizetti's „Don Pas quale" op 16 juni in de Amster damse Stadsschouwburg. Op 28 juni is deze voorstelling te zien in het ircustheater te Scheve- ningen. De titelrol zal worden gezongen door de Nederlandse bas Hubert Waber. De Philippijnse Evelyn Mandac zingt de rol van Nori- na, Peter van der Bilt is Mala- testa en de rollen van Ernesto en de Notaris worden vertolkt door resp. de Amerikaan Ken neth Riegel en Tom Haenen. Medewerking wordt verleend door het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest en het Nederlands Kamerkoor. Frans Boerlage heeft de 'regie, to neelbeeld en de kostuums wer den ontworpen door Jelle Ris pens. De voorstelling zal de sfeer oproepen van de naïeve schilderkunst (zondagsschil- De danseres Devira Devi komt op zaterdag 16 juni in Theater In de Steeg aan het Haagse Westeinde met een pregramma dat uniek is door zijn authenciteit. Zij brengt eeuwenoude klassieke dansen uit zowel Ncoid- als Zuid-lndia. Devira Devi heeft vooral veel succes met de Bharata Natyam-dansen. Deze zijn afkomstig uit Zuid-India en gaan terug op een traditie van meer dan 2000 jaar oud. De muziek (cp de band) en de kostuums zijn authentiek. Devira Devi kreeg ze van befaamde guru's, waar ze ook haar opleiding van kreeg. DEN HAAG Het Quartetto Ita liano dat op woensdag 4 juli een Holland Festivalconcert in Dili- gentia geeft bestaat nu 27 jaar. V'anaf het ogenblik dat men ge zamenlijk op het idee kwam om alle persoonlijke ambities om een solo-carrière te beginnen op te geven, vormde men met de medewerking van Virgil Tho mas het ensemble dat na een ge denkwaardig concert in New York genoemd werd ais „the fi nest quartet of our century". Bijna 2400 concerten 6-1 in New York, 34 in Londen, 37 in Mi laan. 18 in Parijs, 32 in Rome, alle beroemde festivals zoals Salzburg, Praag, Venetië, Gra nada. Edinburgh, Luzern enz. alsmede optreden in enkele van de g .ote theaters (La Scala (en La Fenice) vormen het over zicht van de 27 jaren waarin de groep musici het ensemble van wereldformaat werd dat het thans is. Hun grote begaafdheid was voor de President van Italië in 1958 aanleiding tot het uitreiken van een prijs. Andere creblijken en prijzen die het kwartet ontving zijn o.a. German record critic (1966); diapason for chamber- music (1966); Italian record Chri- tic (1968); Golden Diapason (1969); Edison Award (1972); Prix des Discophiles (1972); Music Trade Association Award (1972). In het seizoen 1972-1973 maakte het Quartetto Italiano een tour nee door Europa, U.S.A., Cana da, Japan en voor het eerst door de Sowjet-Unie. Hand ln hand met 't Amsterdam se Mickery-theater lichtte het Holland Festival gisteren 'n tip je van de sluier op van wat we dit jaar op toneelgebied te zien krijgen. Uit New York kwam „The Playhouse of the ridicu lous" de in eerste instantie aan gekondigde „Godzvilla rainbow troupe" vervangen met de eer ste van een serie voorstellingen van „The magic show of Dr. Ma-Gico". Playhouse of the ridiculous" is een van de vele groepen die op zoek zijn naar nieuwe theater vormen. Wie hen bijna twee jaar geleden kon gadeslaan in hun versie van het verhaal van „Lady Godiva" merkt overigens dat die nieuwe vormen ook al dreigen vast te roesten. Wat dit Playhouse brengt zijn een soort „freak-shows" om maar in ter minologie te blijven. Uiterlijk is het geheel geperfectioneerd uit- gebreid en glitterend van aan kleding met de meest merk waardige typen en zeer vreem de parodieën of bestaande ver haalgegevens (Quasimodo en Esmeralda, de Prins en de Le lijke Prinses). Maar onder het vele geschreeuw gaat weinig wol schuil. De wereld van au teur Kenneth Bernard blijft al leen op het toneel bestaan en in de zaal kijk Je er nogal be vreemd tegen aan. Bovendien blijken deze jonge Amerikanen net als twee jaar geleden weer zo overmatig gefixeerd door allerlei fallische zaken dat hun waarschijnlijk als schok kend bedoelde taferelen alleen maar als kinderachtig kan on dergaan. Regisseur John Vaccaro mag het in maart in het New Yorkse La Mama Theatre In première ge- HOLLAND FESTIVAL: The Playhouse of the ridicu lous met The Muglc Show of Dr Ma-Gico. Mickerv Amsterdam van 12/6 t/m 17/6; 30/6 l/m 8/7. HOT Den op 19 en 20 Juni Utrecht 't Hoogt van 22/6 t/m 25/6. brachte stuk dan op zichzelf knap gestalte hebben gegeven binnen een fraai decor van Charles Terrcl, van wat theater is heeft hij geen idee. Het blijft „gekkenwerk" dat elke diuloog met het publiek onmogelijk mankt, zeker wanneer hij z'n spelers tijdens deze lange, met beelden versierde monoloog bij na tien minuten lang zwijgend naar het publiek laat staren. BERT JANSMA NORDHORN Enkele honderden inwoners van Nordhorn en Klausheide, net over de Duitse grens bij Denekamp, hebben gisteren de toegangswegen tot het NAVO-oefenterrein bij Nord horn versperd en drie Engelse vachtwagens, doelschijven en een verkeerstoren In brand ge stoken. Ze wilden daarmee pro testeren tegen de geluidsover last van NAVO-straaljagers, ook Nederlandse, die schljnaanval- len uitvoeren en daarbij bom men en raketten gebruiken. Met de demonstratie van gisteren kwam een al lang levende on vrede tot een hoogtepunt. Enke le maanden geleden hielden in woners van Nordhorn hun kin deren thuis van school uit pro test tegen de geluidshinder. De actie van gisteren volgde op een besluit van minister Lehners van Neder-Saksen om het oefen terrein niet over te plaatsen naar het noordelijker gelegen Ramsloh. Oproerpolitie maakte met geweld een einde aan de actie. Men maakte gebruik van gummiknuppels en waterkanon nen. Boven het terrein hing en politiehelicoptcr. Gisteravond werd een protestvergadering ge houden in Nordhorn. De demon stranten zijn van plan zonodig dagelijks de oefenterreinen te blokkeren zolang de geluidso verlast niet afneemt. De actie van gisteren maakte het verkeer rond Nordhorn tot een chaos. Het vrachtverkeer moest via andere grensposten worden omgeleid. Enkele Nederlandse vrachtwagenchauffeurs werden door verontwaardigde Duitsers bedreigd. Concertgebouw orkest doel mee aan de .Proms1 Den Haag (ANP) - Het Amster- damse Concertgebouworkest zaA dit jaar twee concerten verzon gen van de Londense „Proms", de promcnadcconcerten, die o| 20 juli a s. beginnen. Het wordt de 79e jaargang van dl internationaal bekende muziek festijn. Drie avonden zullen g« heel aan Beethoven zijn gewijd twee aan Haydn en er zullci ook een aantal programma' van operamuziek worden gegi ven, zoals een concertversie va Beethovens Fidclio en Mozan

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11