Franse voetbalbond wil met Kovacs impasse doorbreken JOHAN CRUYFF SPRAK MET FC BARCELONA Fuente voelde zich thuis in Dolemieten DOPINGONDERZOEK IS OP HET OGENBLIK EEN FARCE ZEGE IN ZWAARSTE RIT VOORLOPIG EEN JAAR BONDSCOACH Tom Okker bereikte kwartfinale Dopingcontroleur Dr. Vree in proefschrift Belangstelling voor koersen Nootdorp weer zeer gering Fadrhonc bondscoach met eindverantwoordelijkheid ZATERDAG 9 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze correspondent PARIJS Het contract dat Ste fan Kovacs gistermorgen met de Franse voetbalbond getekend heeft en dat per 1 augustus in gaat, loopt in beginsel voor een jaar. Leiders van de Franse voetbalbond hopen evenwel, dat de ex-coach van Ajax minstens tot de Europese voetbalstrijd voor landenploegen aan het hoofd van de nationale Franse selectie zal blijven, dat wil dus zeggen, minstens tot 1976. Fernand Sastre, voorzitter van de Franse voetbalbond, verklaarde gisteren dat het contract maar een seizoen loopt, omdat Stefan Kovacs voor deze periode de goedkeuring van zijn Roemeen se sportbond heeft gekregen, ,,maar wij en hijzelf hopen van de Roemeense autoriteiten een verlenging van twee seizoenen te krijgen, wat overigen in het contract voorzien is, zodat hij een duurzamere invloed kan uit oefenen op de Franse selctie." Kovacs zal belast worden met de gehele Franse selectie, dus met het nationale A-elftal, maar ook met de B-ploeg en met de junioren en hij zal van alle diensten van de nationale trai ners gebruik kunnen maken in zake die elftallen, waarmee hij zichzelf niet voortdurend kan bezighouden. „Het is jammer, dat het voorlopig maar voor één jaar is", aldus een toch wel gelukkige Stefan Kovacs, „maar wie weet, mis schien krijg ik weer een nieuwe kans". Als trainer van de vertegenwoor digende nationale elftallen is de Roemeen de opvolger van Geor ges Boulogne, die de afgelopen jaren zowel bondscoach als technisch directeur van de Franse voetbalbond was. Bou- lougne was in deze functie even wel te zwaar belast. Hij blijft wei verantwoordelijk voor de technische beleidszaken. Ko vacs: „De elftallen, dat wordt mijn werk. De bond wil dat ik het nationale elftal, dat voor het wereldkampioenschap al is uit geschakeld, verjong. Ik moet in feite opnieuw beginnen, want het voetbal in Frankrijk maakt nog steeds een crisis door. In één jaar kun je in feite weinig bereiken, maar de belangstel ling moet weer worden gewekt. Dan kan er gewerkt worden." „We verwachten van Kovacs geen wonderen", aldus Fernand Sas tre, de voorzitter van de Fran se voetbalbond, „maar we ho pen toch dat we met hem de impasse kunnen doorbreken. Hij heeft reeds lange gesprekken met Boulogne gehad en zij kon den het goed samen vinden. Ko vacs zal ook veel contact heb ben met de trainers, vooral die van de eerste-divisieclubs". De keus is voor Stefan Kovacs uit eindelijk niet moeilijk geweest, j ..Donderdag stonden er nog Griekse clubs voor de deur", zegt de voormalige Ajax-trai-j ner, „maar in vergelijking voel- de ik daar toch minder voor. Ik heb met Frankrijk altijd goede contacten gehad." Stefan Ko vacs, die uitstekend Frans spreekt, krijgt een flat in Pa rijs. Water sprong sehaatstop (Van onze sportredactie) DEVENTER De nationa le amateurschaatstop heeft de afgelopen maanden niet stil gezeten. Na hfet drukke seizoen hebben de schaat sers en schaatsters een cur sus parachutespringen on der leiding van de nationale springkampioen Jaap Have- kotte, gevolgd. de andere kernploegleden hebben hun opleiding bij de Hilversumse springclub Ica rus gevolgd en zullen zater dag 16 juni hun eerste sprong maken. ROME Tom Okker heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales herenenkelspel van de internationale tenniskam pioenschappen van Italië in Rome. De als achtste geplaatste Nederlander versloeg de Rus Vladimir Korotkav in twee sets: (2-6 4-6). In de voorronde van het tennis toernooi om de beker van Vlaanderen, dat wordt gehouden ui Antwerpen, heeft Nederland op de eerste dag een gelijkspel bereikt tegen Frankrijk. Fleury won van Royier (7-5 7-5) en Vaarties verloor van Barclay (2-6 4-6 De kans, dat Cruyff en Michels weer met elkaar te maken krijgen is aanwezig, nadat FC Bar celona zeer veel interesse heeft getoond voor een transfer. AMSTERDAM De mogelijkheid be staat, dat Johan Cruyff voor een bedrag tussen de 900.000 en een miljoen dollar (1 dollar 2,80 gulden) van Ajax wordt ge transfereerd naar FC Barcelona. Gister avond heeft Jaap van Praag, voorzitter van Ajax in Amsterdam, over deze transfer gesproken met Agustin Montal, voorzitter van FC Barcelona. Mocht Cruyff niet onmiddellijk naar FC Barce lona kunnen overgaan, dan zou de Spaanse club zich het recht hebben verworven op een optie voor het moment dat dc Amsterdamse stervoet baller vrij is van contractuele verplichtingen. De heren Montal en Carabcn. secretaris van FC Barcelona, zullen een gesprek hebben met Cruyff. FC Barcelona wordt getraind door R'- nus Michels, ex-oefenmeester van Ajax. Auronzo di Cadore De Span jaard Fuente heeft de negen tiende etappe, die bekend staat als een van de moeilijkste en bergachtigste uit de Giro, op zijn naam gebracht. Hij legde de afstand van Andaio naar Au ronzo di Cadire af met een ge middelde snelheid van ruim 29 kilometer per uur. Door deze verrassende zege, die hem een sprong deed maken van vier plaatsen in het klassement', staat de jeugdige Spaanse klim mer nu op de negende plaats. Echter een bedreiging vormt hij geenzins voor de Belg Merckx, die zich nu reeds winnaar kan noemen van deze ronde van Ita lië. Fuente greep de victorie na een solo van een slordige 100 ki lometer door de Dolomieten. Bij de finish had hij een voorsprong van 1.06 minuut op de Italiaan Moser, van 1.07 op de Deen Rit- ter en van 2.38 op Merckx, die dp sprint won van de figureren de groep die niet gelijke tred had kunnen houden met de iichtvoerige Spanjaard, die zich bijzonder op zijn gemak toonde in dit grillige landschap van de Dolomieten. De uitslag van de negentiende etappe Is: 1. Fuente (Spa) 208 km. In 6 uur 5C minuten 20 seconden. 2. F. Moser (Ita) 6.57.26, 3. Rlttcr (Den) 6.57.27. 4, Merckx (Belg) 6.5S.58. 5. Glmondl (It) z.t. 13. Kuiper (Ned) z.t., 35. Karstens (Ned) 7.11.26. Werkpaard Aad van den Hoek, het „werk paard" van de Nederlandse ploeg In de ronde van Enge land, behaalde gisteren een ver diende triomf, toen hij als eer ste over de eindstreep ging in de elfde etappe. Van den Hoek die steeds is opgetreden in deze ronde als „waterdrager" van zijn kopman Piet van Katwijk, Stefan Kovacs is gelukkig met zijn nieuwe taak. Maar: „Het is jammer dat het voorlopig voor een jaar is". heeft van begin tot eind een grote rol gespeeld. Van den Hoek reed de 139 kilome ter, die deze voorlaatste etappe lang was, in vier uur, vier mi nuten en drie seconden en ver sloeg in de eindsprint de Tsjech Hava en de Zweed Fagerlund alsmede de Brit Davidson. De Nederlandse ploeg waakte ove rigens angstvallig over de lei dersplaats van Van Katwijk, die nog steeds de grote favoriet is voor de eindzege. Met de waarschijnlijke winst in deze ronde zal Nederland dan een hattrick scoren, want de voorgaande twee rondes werden door Fedor den Hertog gewon nen. De laatste etappe is 135 ki lometer lang en gaat van Pen rith naar Blackpool. Zweden is bijna zeker van de overwining in het landenklassement. De uitslag van de elide etappe Is: l. Aad van den Hoek (Ned) 4.04,03, 2 Hava (TsJ.) z.t., 3. Fagerlund 17.we) zt. 4. Davison (GB) z.t.. 5. Knoblel (Zwll) 4.06.08, 8. Plet van Katwijk (Ned) 4.08.29. 23. Den Hertog (Ned) 4,08.29, 27. Van der Spiegel (Ned) z.t., 44. De Boer (Ned) 4.29,35. Het algemeen klassement Is: 1. Van Katwijk (Ned) 33.09.39. 2. Jnhunsson (Zwc) 39.11.14. 3. Soueek (TsJ) 39.16,28. 4. Den Hertog (Ned) 39.15.32. 6. Edwards (GB) 39.16.50. 9. Van den Hoek 39.24.05. 21. Van I der Spiegel 40.02,19. 35 De Boer 40.39.00. Sterke start Kampong in Europa Cup FRANKFURT In Frankfurt is gisteren het toernooi om de Eu ropa Cup voor landskampioenen hockey heren begonnen.Kam pong, de Nederlandse vertegen woordiger, ging uitstekend uit de startblokken door het Engel se HC Hounslow overtuigend te verslaan: 5—0. De Engelsen waren veel meer in de aanval, maar Kampong counterde voortreffelijk en te gen de schotvaardigheid van de Nederlandse kampioen hadden de Engelsen geen verweer. Reeds na vijf minuten scoorde Litjens uit een strafcorner. een handeling die hij 22 minuten la ter nogmaals pleegde en daar mee een score van 20 op het bord bracht. In de laatste mi nuut voor rust bracht Bolhuis de stand op 3—0. Na rust maakte Jebbink er na een solo 40 van en elf minuten voor het eindsignaal bewees Litjens wederom zijn waarde door zijn derde en het vijfde doelpunt voor Kampong te laten aantekc- AMSTERDAM In Amsterdam is gisteravond een begin ge maakt met het internationale pinkstertoernooi van Blauw-Wit. Jong Amsterdam versloeg Ajax met 1—0. DWS en Blauw-Wit speelden gelijk: 11. NIJMEGEN —„Het doping onderzoek is op het ogen blik een farce. Doordat een aantal stimulerende midde len niet aantoonbaar is en men de stoffen, die wel aangetoond kunnen wor den, op onverantwoord? wijze interpreteert", aldus Dr. Th. Vree, die in Nijme gen op een proefschrift I over doping is gepromo- veerd tot doctor in de wis kunde en natuurweten schappen. Dr. Vree spreekt over het stimulerend mid- del amfetamine. Hij heeft voorstellen gedaan om verandering te brengen in deze situatie, maar deze zijn slechts ten dele aangenomen. Tot voor kort was het gebruikelijk dat de geringste hoeveelheid doping, die bij een sportman of -vrouw werd aangetroffen, onmiddellijk aanleiding was tot strafmaatre- elen. Daarin is onlangs veran dering gekomen. Op verzoek van dr. Vree hebben de sport bonden een zogenaamde grens waarde ingesteld, die niet over schreden mag worden. Wanneer bij een atleet minder amfetami ne wordt ontdekt dan de hoe veelheid die nodig is om effect te hebben, zal hij voortaan niet meer worden gestraft. Dat was volgens de promovendus onder andere het geval bij de wielrenner Duyndam. De lage concentratie stimulerend middel kan bijvoorbeeld afkomstig zijn van neusdruppels. Maar de sportbonden willen niet meewer ken aan het voorstel van do- pingcontroleur Vree om steeds drie opeenvolgende controles uit te voeren voordat een conclusie wordt getrokken. Dat Is volgens hem noodzakelijk voor een be trouwbaar resultaat. Ook willen de sportbonden geen geld be schikbaar stellen om eens uit te zoeken wat nu eindelijk het ef fect is van allerlei stumulorrnde middelen. Dr. Vree stopt daar om met het onderzoek. Rini Wagtmans, die in februari van de dokters te horen kreeg, dat hij vanwege een hartafwijking zijn carrière als sportman moest beëindigen, heeft gisteren in zijn woonplaats St. Willi- brord afscheid genomen van de wielrennerij. Op de druk bezochte receptie (Kees Pellenaars. Ton Visser en Wim van Est, op de foto van links naar rechts, waren er ook) in café De Kroon was er goed nieuws voor de 26-jarige Wagtmans. Raymond Poulidor, Luis Ocana, Cyrille Guimard en Roger de Vlaeminck hadden laten weten, dat zij belangeloos zullen deelnemen aan de benefietkoers. welke op 28 juni in St. Willi, bord wordt gehouden. Tevens is de supportersclub gestart met een actie, die genoeg geld moet opbrengen om de ex-renner in staat te stellen een ponymanege te beginnen. De grond daar voor is reeds symbolisch overgedragen. I DEN HAAG De publieke be- 1 langstelling gisteravond op de baan in Nootdorp was weer zeer gering en daarvan was een lage toto- omzet het gevolg. De vraag Is echter, of het wel ver standig is op de vrijdagavond door te gaan met koersen op Nootdorp. j Een ongelukkige avond omdat ie dereen zich voorbereidt op het I weekeind en de liefhebbers vooral met de Pinksterdagen voor de boeg op de grote banen hun hart kunnen ophalen. Het hoofdnummer werd een ver rassende overwinning voor Hip- po met Jaap Verhoeve uit Appel scha. Pas in de laatste meters sloeg deze combinatie toe en liet favorieten as Yvonne Hano ver. Flevo en H. Bond achter zich. I KoodeJlioolprlJ» crMimprlj* over 2400 m: 1. Leon i IJmulden (T. Oudshr»>rn) 1 'D 5, lontje. 3. Klngly Boy. .1 i in i i .in w.i„, 7 c( Wlnn: 11.50, pi 3 30 2.30 1.70 kopp 35,40 trio 146.80 BediimprlJ*. over 2400 m 1. Hlppn iJ. Vsrhoeve) 1.26.4 2. Hanover 3. Flevo. Wlnn ,50 pl 1.80 1,30 1.50 kopp 6,60. j 1 Jupiter Schans t J. de Leeuw) 1 1.23.8, 2. ldu d« Mercelle. 3. Junior Volomon. Wlnn 4.50 pl 2,10 5.10 1.40 kopp 14,10 :or van der Hart (links) zal een even grote stem hebben in het technische beleid, maar Dr. Frantisi Fadrhonc bleef de baas wat het Nederlands elftal aangaat. 9.20 »rlj« 0000 Hcttellnu) 1.28.2. 2 Krone Bultenzonc. 3. Karolu Wlnn 3 40 pl 1.60 l 70 kopp 4.80. I- meriprij» ..ver 2000 m. 1. Genera S-otrJi (M Pools) 12C0. 2. Idyl Hol AMSTERDAM Het sectlebe- stuur betaald voetbal heeft defi nitief het begeleidings-team van het Nederlands elftal samenge steld en in overleg met de be trokkenen de taken en bevoegd heden vastgelegd. De algemene verantwoordelijkheid ten opzich te van het bestuur van de sectie ligt in handen van chef d5equi- pe Jack van Zanten. Het techni sche beleid zal worden gevoerd door de belde bondscoachcs dr. Frantisek Fadrhonc en Cor van der Hart, onder de eindverant woordelijkheid van do heer Fadrhonc. In overleg met dc voorzitter-be- t-tald voetbal en de chef d'equi- pe hebben beide oefenmeesters volledige overeenstemming be reikt. Dc technische zaken, zoals het samenstellen van de selecne. het opatellen van de ilen, het bepalen van de tactiek, het bezoeken van wed strijden van tegenstanders of van potentiële gegadigden voor vertegenwoordigende elftallen, zullen in onderling overleg wor den geregeld en zoveel mogelijk gezamenlijk ten uitvoer worden gebracht. Er is eveneens overeenstemming bereikt over het feit, dat een van beide bondscoaches wordt b°last met de tactische bespre king en coaching voor en tij dens de wedstrijd Het ligt in dc bedoeling van de heer Fadrhonc •in een introducti -periode deze laak toe te vertrouw r-n aan Cor van der Hart. De medische be geleiding is voor de verantwoor ding van bondsarts Frits Kes- sel. hierbij geassisteerd door masseur Pierre van den Akker. Race De dopingcontrole zoals die op het ogenblik wordt uitgevoerd heeft nauwelijks enige zin", meent dr. Vree. Een groot aantal van de stoffen die gebruikt kunnen worden als stimulerend middel, kan nog) niet worden aange toond". Het is een soort race. De artsen zoeken voortdurend naar methoden om de verboden stoffen aan te tonen, maar elke keer als ze Iets gevonden heb ben komen er weer nieuwo sti mulerende middelen op do markt". De Vree meent dat dit ten koste gaat van do sportmen sen cn verwijt de sporthonden dun ook. dat ze niet echt be gaan zijn met het lot van de at leten". De dopingcontrole wordt uitgevoerd omdat het moet. De sportbonden zullen niets extra's doen om hun sportmensen opti maal tegen het gebruik van sti mulerende middelen te beschcr- WV „leende" Kees de Jong van onze sportredactie) DEN Haag De vleugelverdedi- gcr van FC Den Haag B Kees de Jong Is door zijn club uitge leend aan het Venlose VVV. De tijdsduur van een of twee Jaar vormt nog een onderwerp van discussie. Manager Hartmann Van FC Den Ilaag: „De Jong krujgt nu een kans om zich in een cersta elf tal to bewijzen. WIJ hebben vol doende vleugalverdedigcrs, waardoor zijn kans om bij FC Den Haag in het eerste elftal te komen voorlopig nog minimaal was". Coureur Grant ten val in leiderspositie DOUGLAS Tijdens dc TT races op Man heeft zich gisteren een ongeval voorgedaan. Bij het Ingaan van de derde ronde, op df helft van de race in de ">00 cc klasse, kwam de Britse cou reur Mick Grant ten Val. Hij slipte In een olieplas. Grant werd niet ernstig gewond, maar was gedwongen op te ge., ven. Hij had op dat moment d« leiding. Voordat het ongflull plaatsvond had Ornnt de snelstd ronde laten afdrukken (163.03 kilometer per uur). De Austra» liër Jack Findlav kon nu zijd eerste zege uit zijn loopbaan bc halen. De in Italië wonende Lindlay reed op een Suzuki dc 364.35 kilomc ter in 2 uur, 13 minuten en 45.3 seconden, een gemiddelde snel' held van 163.42 kilometer pel In de 125-cc-klnsse won de Brit Tommy Robb. Dc 38-jarige Robb. afkomstig uit Belfast (Noord-Icrland), iced op eed Yamaha. Dc tweede plaats wal vcor de Nederlander Jan Kost winder, eveneens met Yamaha Dorde werd de F.ngclsmon Nel Tux worth, ook al op een Yam a ha.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9