Franco droeg premierschap over aan Carrero Blanco PTT wapent zich tegen overvallers QeidócQowuwt Nieuwe spionagezaak in West-Duitsland Sky lab: weer moeilijkheden NOS heeft nieuw bestuur Bonn wil Hess vrij Carrero Blanco vertrouwensman van Franco ZATERDAG 9 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BONN (AP) Een Westduitse regeringswoordvoerder heeft in de Bondsdag verklaard, dat Bonn bij de Sowjet-Unie zal aandringen op de vrijlating van Rudolf Hess, eertijds na Hitier tweede man in het Derde rijk, uit de Spandaugevangenis in West Berlijn. Op vragen van de oppositie ver klaarde vice-staatssecretaris van buitenlandse zaken Karl Mörsch dat de drie westelijke mogendheden, die samen met de Sowjet-Unie verantwoordelijk zijn voor de bewaking van Hess, geen bezwaar hebben te gen de vrijlating van de thans 79-jarige oud-nazi. Stakingsgolf DEN HAAG (ANP) De sta kingsgolf in de maanden februa ri tot en met april voorname lijk in de metaalindustrie was de grootste sinds 1946, zo blijkt uit een onderzoek van het centraal bureau voor de statis tiek. In ca 200 bedrijven is ge staakt of zijn prikacties ge voerd. Er waren 80.000 mensen bij betrokken (stakers en ande re werknemers, die dooi' de sta king niet konden werken). Het CBS heeft becijferd dat bij deze acties 590.000 arbeidsdagen verloren gingen. Dit komt over een met bijna 2400 manjaren, waarvan ongeveer 2000 in de metaalindustrie. Ambassadeur I in Canada DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer W. Thorn Leeson tot de ambassadeur van Neder land in Canada. Hij volgt in deze funktie op mr. Th. J. Bot, die eerder is benoemd tot am bassadeur in Oostenrijk. De heer Thorn Leeson is tot dusver ambassadeur in Thailand en te vens in Laos, Vietnam en Bang- ladesj. MADRID (AP) Generaal Fran co heeft vanmorgen in zijn resi dentie in Madrid admiraal Car rero Blanco beëdigd als pre mier. Franco heeft twee func ties behouden: die van staats hoofd en van opperbevelhebber van de strijdkrachten. De nieu we premier is al jarenlang een vertrouweling van het Spaanse staatshoofd. In de afgelopen vier jaar heeft hij steeds meer werk van de generaal overgeno men. Vorig jaar had Franco medegedeeld dat als hij als pre mier zou aftreden, Blanco die taak zou overnemen. De beslissing over de benoeming van Carrero Blanco werd geno men na een geheime vergade ring van de staatsraad. Prins Juan Carlos, door Franco aan gewezen om eens staatshoofd en koning te worden, was over de benoeming van Carrero Blanco ingelicht. Franco is ook van plan zijn kabi net grondig te wijzigen. Dit zal volgende week worden bekend gemaakt na het bezoek van de nieuwe Argentijnse president Campora. Generaal Fransisco Franco, thans 80 jaar, is staatshoofd van Spanje sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog in 1939. Sinds hij aan de macht kwam heeft hij vier functies vervuld: staatshoofd, hoofd der regering (premier), hoofd der strijd krachten en leider van de Een heidspartij. Zijn feitelijke macht was echter groter. Hij voert alle Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland ontving gisteren in Jeruzalem van de Israëlische president Ephraim Katzir een antieke vaas als souvenier voor zijn historisch bezoek aan Israël. BONN (DPA) ten voormalige secretaresse van het Westduitse ministerie van buitenlandse za ken in Bonn, de 29-jarige Gerda Schröter, heeft volgens het tijd schrift Der Spiegel bekend, sinds november 1965 voor Oost- Duitsland te hebben gespio neerd. Het blijkt dat zij van november 1965 tot oktober 1972 eerst in de juridische afdeling, tot mei 1966, en daarna in de code-afdeling van het ministerie heeft ge werkt. Daar heeft zij gecodeerde tele grammen en plannen van de NAVO met gegevens over sta tionering van westelijke troepen via haar echtgenoot Herbert Schröter aan Oost-Duitsland doorgegeven. Schröter zou lid zijn van de Oost- duitse communistische partij en bij een firma van Krupp in Keulen gewerkt hebben. Eind i mei zou hij naar Oost-Duitsland zijn gegaan. Gerda Schroder heeft zich volgens haar advocaat vrijwillig bij de Westduitse justitie gemeld. Zij zou dat gedaan hebben omdat zij zichzelf begon te verachten. Haar laatste functie zou bij de Westduitse ambassade in War- i schau geweest zijn. HOUSTON De ruimtevaarders in de Skylab moesten in de nacht van donderdag op vrijdag door Houston worden gewekt omdat het koelsysteem aan boord van het ruimtestation het dreigde te begeven. Het water in de condensators was bijna tot het vriespunt afgekoeld. Wanneer het zou bevriezen bestond het gevaar dat enkele buizen zouden springen. De drie ruimtevaarders schakelden direct zoveel mogelijk elek trische apparaten aan, waarvan de warmte zich naar het kli maatsysteem kon verspreiden. Zij sloten ook het koelsysteem van een ruimtepak aan en legden dat ruimtepak op de heetste plek van 't ruimtestation. Binnen enkele minuten begon de tem peratuur in de condensators langzaam te stijgen. Het grootste gevaar was daarmee afgewend. Toen Conrad, Kerwin en Weitz gisteren weer wakker werden deelden de mannen aan Houston mee dat de temperatuur in de condensators twee tot drie graden was gestegen, nog onvoldoen de. Hoe dit probleem moet worden opgelost staat nog niet vast. Ook schei kunde Havo te zwaar DEN HAAG. Niet alleen de tekst verklaring Nederlands bij het eindexamen Havo Is voor de kandidaten Ie zwaar geweest, het is naar eerst thans blijkt ook het geval met het onder deel „open vragen" van het examenvak scheikunde. Als ge volg hiervan zijn de normen ook voor dit examenvak aangepast, zii het in stilte. Het ministerie van Onderwijs heeft deze aan passing bevestigd. Een en ander is ontdekt door de leraren-scheikunde van een der middelbare scholen in de Haagse agglomeratie. Hel cijfer voor de „open vragen" scheikunde wordt enkelvoudig geteld, zoals gebruikelijk, maar dat voor de „meerkeuzevragen", wordt thans verdubbeld waarna door deling van beide opgetelde cij fers het uiteindelijke examencij- fer bepaald wordt. Voorheen tel de het cijfer voor beide onder delen enkelvoudig, zodat de helft van dat totaal het examen- gijfer bepaalde. veranderingen in de samenstel ling van het kabinet uit, geeft leiding aan het buitenlands be leid en heeft de grondwet en an dere wetten samengesteld. De gezondheid van Franco is goed maar zijn familie heeft hem onder druk gezet het kal mer aan te doen. Weeroverzicht Een hogedrukgebied, dat enkele dagen voor rustig weer zorgde trekt zich steeds verder op de Oceaan terug. Een uitloper hier van, die vrijdag nog vrij zonnig weer bracht, zal vandaag al ten zuiden van ons land liggen. Daardoor kan een zwakke fron- i tale zone tot Nederland door- dringen, wat gepaard zal gaan met wolkenvelden, waaruit hier en daar wat lichte regen kan val-1 len. De laaghangende bewolking die j zich in de nacht vormde zal in het midden en zuiden nog voor een deel oplossen. Ook achter het front komt af en toe zon voor. Aangezien de as van de rug van hogedruk ook in de ho- hogere luchtlagen ten zuiden van ons land komt te liggen, wordt de stroming westelijk, waardoor het weer een wisselvallig karak ter zal krijgen. Vooruitzichten voor de Pinksterda gen: Tijdelijk wat regen of motregen, overigens zonnige perioden. Ge matigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor 2e Pinksterdag: Aantal uren zon: 2 tot 12 Min.temp.: omstreeks normaal Max.temp.: omstreeks normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Normalen voor 10 tot 14 juni: min. temp. max. temp. Den Helder 12 17 Vlisslngen 12 18 Eelde 9 19 Vlv. Z.-Limb. 10 20 De Bilt 10 20 Gem. o. Ned. 11 19 Grieken kunnen geen 'nee' zegden oo ATHENE De Griekse kiezers zullen in het komende referen dum de overgang van de mo narchie naar een republiek niet kunnen afwijzen. Dit heeft de belangrijkste regeringswoord voerder Byron Stamatopoulos, meegedeeld. Het politieke stel sel is definitief een presidentiële republiek en er is geen weg te rug mogelijk. Stamatapoulos zei dat de kiezers alleen gevraagd zal worden de grondwetswijzigingen te aan vaarden die nodig zijn om de nieuwe republiek te laten func tioneren. Zoals de regering uit eengezet heeft, zullen deze wij zigingen grote bevoegdheden ge ven aan een gekozen president. CAO grootmetaal thans rond DEN HAAG De cao's voor de grootmetaal zijn nu definitief rond. Principiële overeenstem ming was al eerder bereikt, maar nu de respectievelijke de legaties intussen instemming hebben gekregen van hun orga nisaties kon gisteren in de raad van overleg voor de metaalindu strie ook tot een formeel ak koord voor 1973 worden geko- MADRID (AP) - Admiraal, Luis Carrero Blanco, de premier van de Spaanse regering heeft de langste staat van dienst in het ka binet. Reeds vele jaren wordt hij beschouwd als de meest loya le medewerker van het staatshoofd, generaal Francisco Franco. Hij werd op 4 maart 1903 geboren in Santona, een vissersdorpje In de noordelijke provincie Santander. Reeds op zijn 20ste was hij marine-ofilcier. In 1925 was hij betrokken bij de ontscheping van Spaanse troe pen in het Noordafrikaanse Alhucomas en voch de vier jaar daarna tegen de Marokkanen. Hij kreeg in 1931 het bevel over een onderzeeër en werd in 1935 benoemd tot hoogleraar aan de marineakademie in Madrid. Toen Franco tegen ce Republikein se regering in opstand kwam; het begin van de Spaanse burger oorlog die van 1936 tot 1939 zou duren bevond Carrero Blanco zich in Madrid. Om te ontsnappen aan internering door de re publikeinen dook hij eerst onder in de Mexicaanse ambassade en later in de Franse, van waaruit hij naar Franco's linies wist te ontkomen. Zijn politieke loopbaan begon toen Franco hem in 1941 benoem de tot ondersecretaris op het kalbinet van de president. Deze positie werd door de generaal in 1951 opgetrokken tot ministe rieel niveau. Carrero Blanco heeft sinds 1942 toen het werd gecreëerd zitting in het Spaanse parlement, de Cortes. In 1967 wérd hij benoemd tot vice-precident (vice premier) der Spaan se regering. Carrero Blanco werd daarmee Franco' naaste me dewerker bij het dagebjkj bestuur des lands. In 1947 ontving hij de staatsprijs voor literatuur voor zijn werk ,,de overwinning van de Christus van Lepanto". Onder het pseudoniem van Juan de la Cosa schreef Carrero Blanco een groot aantal politieke bo- schouwingen voor diverse Spaanse dagbladen. Hij heeft zich hl- :rjd onvoorwaardelijk achter Franco opgesteld en is naar ver luidt de auteur van diens belangrijkste politieke redevoeringen. Zelf komt hij zelden voor het voetlicht en zijn eigen redevoerin gen zijn op de vingers van een hand te tellen, Velen noemen hem roomser dan de paus meer Franco dan Franco zelf. Een voortzetting van Franco's politiek lijkt met hem te zijn ge garandeerd. (Van onze radio- en tv-redactrlce) Hilversum Vrij onverwacht en met name voor hemzelf met 21 stemmen voor en 4 te-gen en 1 onthouding werd gisteren in de eerste openbare vergadering van het nieuwe NOS-bestuur mr. W. J. A. Wagenaar gekozen tot vlce-voorzitter van het NOS- bestuur. Hij werd tevens herbe noemd als programma-commis saris radio in de raad van be heer. i de NOS-bestuursvergaderlng waar de leden van de raad van beheer werden gekozen en de verschillende portefeuilles wer den verdeeld, ontstonden alleen enige moeilijkheden rond de portefeuilles technische zaken en personele en sociale zaken. Voor de eerste post hadden zo wel de heer K. de Wilde als de heer A. M. M. van den Bos zich kandidaat gesteld. Voor perso nele en sociale zaken was geen kandidaat. Na een stemming, 10 tegen, 16 voor en een onthou ding, werd de heer Van den Bos (NCRV) gekozen voor de porte feuille van technische zaken. De heer K. de Wilde aanvaardde, alhoewel hij zei erg teleurge steld te zijn over de uitslag van de stemming, de portefeuille van personele en sociale zaken. Verder werden gekozen in de raad van beheer o.a. drs. M. Dijkstra op regionale zaken, hij werd tevens benoemd tot secre taris van de raad van beheer, en de heer Steketee als pro grammacommissaris televisie. Na eerst over water te zijn gezwommen was een werd ingeroepen om het hert met een hert terechtgekomen op het spoorwegemplace- pistool in slaap te schieten. Hierna ment van Helsinki. Het dier rende urenlang dier worden weggevoerd, tussen de rails. De hulp van een dierenarts De Geest wordt toeli gemist KATHOLIEKEN VAN OUDERE GENERATIES zullen niet gemakke- lijk betogen, dat Pinksteren in hun jonge jaren een rol van beteke nis heeft gespeeld. „Vurige tongen" spraken toen wel wat meer tot de fantasie dan tegenwoordig, maar voor het overige was ook toen Pinksteren niet meer dan een nog meer welkome afwisseling van de gewone werk- en leefsleur dan nu. Toch geloven we, dat er een typerend onderscheid is tussen de bena dering van de Heilige Geest vroeger en nu. Toen hoorden en lazen we van Hem, maar de meeste christenen waren zich Zijn functie en betekenis niet bewust. Nu wordt hij door velen niet eens meer onderkend, maar wordt zijn aanwezigheid in ons leven intuïtief gemist. WANNEER ER IN ONZE SAMENLEVING een reveil van het chris tendom plaats vindt, dan is dat er zeker niet een met veel uiterlijk en voorbeeld in het leven. vertoon: ze mikt veel meer op een integratie van Christus' idealen Daarnaast wordt in toenemende mate (hoewel het een langzaam pro ces is) een zekere aanwezigheid van de Geest van God in onze sa menleving gemist. Als een groot winstpunt wordt door vele christenen erkend, dat inten sief gewerkt wordt aan het omvormen van de samenleving tot een wereld met meer gerechtigheid en meer liefde van de mensen on derling. Daarnaast wordt - dachten we - beslist ook een christelijke sfeer ia andere oprichten in onze wereld gemist. SINDS PAUS JOHANNES is duidelijk geworden, dat een Kerk die naast de wereld staat, niet beantwoordt aan de bedoelingen van Gods scheppingsplan. Daarna is de laatste jaren toch ook duidelij ker gaan leven de gedachte dat de mens die in Christus gelooft, geen eigen levenssfeer als christen bezit, wanneer hij zich alleen maar inspant voor vrede en materiële gerechtigheid. De Geest moet ons leven in veel meer opzichten gaan beïnvloeden en de indruk lijkt juist dat menigeen Hem juist in dit opzicht mist. De vaker gemaakte opmerking, dat instituten en organisaties die daartoe moeten bijdragen, zich hun eigen relatie tot Christus meer bewust moeten tonen, kan niet alleen een loze kreet zijn. Wie bij voorbeeld bij de K.R.O.-verkiezingen dit in zijn „aanbevelingsbrief als kandidaat liet opnemen, kan in alle oprechtheid de Geest in ons handelen voor vorming, ontspanning en communicatie niet missen. Oook jongeren voelen dit vaak zo. STUDENTENACTIES DE CONCESSIE van de collegegeldverlaging tot 500 gulden gaat be paalde studentenkringen en politici niet ver genoeg. Het landelijk overleg van studenten/grondraden - eigenlijk een onduidelijke club - wil helemaal van het collegegeld af en in de PvdA en P.S.P. is men op de gedachte gekomen, de 500.- die het kabinet Den Uyl wil. verder omlaag te drukken tot 200 gulden. Naar onze mening is de redelijkheid bij de tegenstanders van wat on der het kabinet Biesheuvel besloten werd, helemaal zoek. „Doordu wen" is kennelijk de taktiek die sommige studentenorganisaties en de politici achter hen willen volgen. Dit „doorduwen" heeft dan alle kenmerken van „doordrammen". Over de billijker lastenverdeling gesproken! Bovendien kan men er ook de oprechte interesse in het algemeen welzijn bij betrekken. Wat op sommige universiteiten gebeurt, begint bedenkelijk dicht de grens van anarchie te naderen. Daarom is het trouwens sommigen in en rond de studentenacties te doen. HET WORDT ECHT TIJD dnt de meerderheid van onze burgers en politici, die onder democratie iets anders verstaan dan zij die haar bijna gelfjk maken met anarchie, de studenten duidelijk maakt, waar de grenzen van redelijkheid en recht liggen. In bonafide stu dentenkringen leeft trouwens een soortgelijke behoefte. Helaas schijnt ook daar de zwijgende meerderheid niet in een spre kende meerderheid te kunnen worden omgezet. Dan moeten ande ren maar duidelijk de grens tussen billijk en onaanvaardbaar ac centueren. De minister, met achter zich de steun van een Kamermeerderheid, in de eerste plaats. Desnoods een wat andere meerderheid dan die welke het optreden van Den Uyls kabinet mogelijk maakte. Voor- en nadeel van de twijfel Men behoeft de Nederlandse journalist Willem Oltmans niet zonder meer te geloven als hij stelt dat mr. Luns, destijds minister van Buitenlandse Zaken, bij het uitvoeren van het Nicuw-Gulncabeleid. de regering, het parlement en dus ook het Nederlandse volk min of meer getild heeft, maar hij heeft toch op zijn minst het voordeel van de twijfel. Voor mr. Luns, die nooit veel blijk heeft gegeven van verpletterend enthousiasme voor de parlementaire democratie, geldt in zekere zin hetzelfde. Ai zou men hier beter kunnen spreken van het nadeel van de twijfel. In ieder geval mag gesteld worden dat het Nieuw-Guineabcleid, on derdeel van het totale Indoneslëbeleld, nooit getuigd heeft van een geweldige visie. Daarvoor is niet een minister, maar zijn ook een regering en een parlement verantwoordelijk. Als het waar zou zijn, wat Oltmans beweert, namelijk dat die ene mi nister gewoon foefjes heeft gebruikt om zijn beleid aanvaardbaar te maken, dan is dat een kwade zaak, die per se in de toekomst voor komen moet worden. De juistheid van Oltmans beweringen kan al leen door een onderzoek aangetoond worden. AMSTERDAM .ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. W. P. Remmerts de Vries, heeft gisteren in zijn requisitir tegen drie Amsterdammers, die op 20 december van het vorige jaar in de Kamerlingh On- neslaan in de hoofdstad een postauto beroofd heb ben, de te nemen veilig heidsmaatregelen van de PTT onthuld. In de eerste plaats zullen de post kantoren en de auto's van de PTT van een betere alarme- ringsapparatuur worden voor zien. Voorts zullen de bijkanto ren en agentschappen scherper worden bevoorraad, hetgeen wil zeggen, dat men daar over min der contant geld zal gaan be schikken. Ook zullen de kasaf- Mutaties Marine DEN HAAG (ANP) Vice-adml- raal E. H. van Rees zal op 31 augustus 1973 zijn functie van Supreme Allied Commander Re presentative in Europe overdra gen aan schout-bij-nacht J. Kla ver. Kapitein ter zee vlieger (tijdelijk commandeur vlieger) H. J. E. van der Kop zal zijn functie van chef van de geza menlijke staf bij de verenigde chefs van staven op 15 novem ber 1973 overdragen aan kapi tein ter zee I. C. de Regt, delingen van alle postkantoren in ons land met pantserglas worden beveiligd. Alleen dit on derdeel al zal, zo heeft mr. Remmerts de Vries vernomen, ongeveer zestig miljoen gulden gaan kosten. Verder zullen alle grote geldtransporten worden uitbesteed aan do speciale afde ling van Van Gend en Loos en tenslotte zal een effectieve trai ning en opleiding van ht perso neel ter hand worden genomen. De officier heeft at een Mlm ge zien die speciaal voor dit doel is gemaakt en sprak over het re sultaat zijn voldoening uit. „Ik vertel dit alles om adspirant-ro- vers aan het denken U zotten", zo zei hij. Melk poederherg BRUSSEL (ANP) De huidige stand vun openbare zowel als partikuliere voorraden van ma gere melkpoeder Is minder zorgwekkend dan ale van de bo- tervoorraden In de EEG. Pas over enkele maanden zal er een duidelijk beeld bestaan van de voorraden een overschotten. Dat heeft de Europese commissie In Brussel geantwoord op schrifte lijke vragen van het vroegere lid van het Europees parlement, Ir. H. Vredeling, (hans minister van defensie. De commissie weet mee te delen dat er op 9 mei van dit jaar in de interventiebureaus van de Europese gemeenschap 54.000 ton melkpoeder werd beheerd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7