£eidóc Sou/toni NIEUW BESLUIT COLLEGEGELD Mededelingen over plannen wijzigingen lopende begrotingen «V Itf Cruyffis meest populaire Nederlander Regering belooft nog deze maand: Drukte op grote wegen en de meeste stations v.d.wiel Ehrlichman; We kregen zek van John Dean v.d.wiel 64e AARGANC No. 119526 ZATERDAG 9 JUNI 1973 TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Zaterdag: Ned. I: 20.21 Zomer ss, show. Ned. II: 22.00 Mu hammad Ali, doc. Eerste Pinksterdag: Ned. I: 20.25 Mijn vriend de vijand, film. Ned. II: 20.10 Sherlock Holmes serie. Tweede Pinksterdag: Ned. I: 21.05 Op hoop van Zegen, toneel. Ned. II 20.15: Rigoletto, opera. WISSELVALLIG Wolkenvelden, met later hier en daar wat lichte regen, maar ook af en toe zon. Zwakke tot mati ge wind uit richtingen tussen west en noord Max. temperatu ren van 15 graden aan zee tot rond 19 graden in het zuidoosten van het land. (Van een onzer verslaggevers) I DEN HAAG De meest populaire Nederlander op het ogenblik i is Johan Cruyff. Op de tweede plaats volgt Toon Hermans, op de derde Willem Duys en op een gedeelde vierde plaats komen Mies Bouwman en premier Den Uyl. Een en ander blijkt uit steekproef van Ogilvie/Marktonderzoek begin vorige maand. Gevraagd werd „met welke bekende Nederlander zou u graag 5 een praatje willen maken?" Twintig procent van de onder- vraagden moest het antwoord schuldig blijven. Bij de overigen bleken politici het meest „in trek", gevolgd door cabaretiers a presentatoren van radio en tv. Bij de mannen staat Cruyff veruit aan de top met 15 procent (bij vrouwen slechts 2 pet), gevolgd door Den Uyl met 7 pet i (vrouwen 4 pet), en verder door Biesheuvel, Toon Hermans en Duys met 6 pet. Bij de vrouwen gaat Toon Hermans aan kop met 10 pet, ge volgd door Mies Bouwman met 7 procent (mannen 2 pet) en met 6 pet. Binnen enkele iveken: Een historische foto voor de Britten: de eerste kus in het openbaar van Mark Phillips en zijn verloofde prinses Anne. Het romantische to neeltje speelde zich gisteren af bij de aan komst van prinses Anne op het vliegveld van Hannover. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen enkele weken zal het kabinet-Den Uyl mededelingen doen over de plannen tot wijziging van de begrotig over het lopende jaar. Deze wijzigingen heb ben vooral betrekkeing op CRM, Onderwijs, Volkshuis vesting en Defensie. Premier Den Uyl deelde dit gister avond na afloop van de wekelijkse ministerraadsvergade ring mee. Zcals bekend wi' het kabinet voor Van onze parlementaire re dactie) >EN HAAG De regering zal nog deze maand een nieuw collegegeldbesluit nemen, aldus minister-pre sident Den Uyl gisteravond na afloop van het weke lijks kabinetsberaad. In dit collegegeldbesluit zullen maatregelen bekend wor den gemaakt over gesprei de betaling van het college geld dat nu nog steeds dui zend gulden per college jaar bedraagt. i en ander zou kunnen beteke nen dat studenten die tot dusver hebben geweigerd de duizend gulaen te betalen kunnen vol staan met bijvoorbeeld 200, collegegeld, zoals de oude wet voorschreef, te gaan betalen x>r het afgelopen jaar. Op grond van het betalen van die 200,— kan dan geen enkele student van college worden ge- VANDAAG PTT wapent zich tegen overvallers. Pag. 7. Carrero Blanco, vertrou wensman van Franco. Pag. 7. FC Barcelona, de club van Rinus Michels heeft inte resse in Johan Cruyff. Voorzitter Montal sprak al met hem. Pag. 9. weerd, aldus de minister-presi dent. Onduidelijk was de pre mier over de verrekening van de duizend gulden voor de ko mende jaren voor die mensen die hém al hebben betaald. Over een dag of tien, zo deelde hij mee, zal het kabinet komen met een voor-ontwerp van de wet tot wijziging van de duizend gulden collegegeldwet van oud- m'nister De Brauw. Uitgangs punt voor deze wet zal zijn het reeds eerder geopperde voorstel om de studenten wel zelf te la ten bijdragen in hun studiekos ten, maar de mogelijkheid te scheppen om daarvoor leningen af te sluiten. Wat de hoogte van de toekomstige collegegelden betreft wordt nog steeds ge dacht aan 500, Volgens de heer Den Uyl is het niet mogelijk gebleken de wet De Brauw nog te veranderen voordat het nieuwe studiejaar in september 1973 gaat beginnen. De regering is namelijk nog verplicht diverse instanties om advies te vragen, zoals de aca demische raad en het landelijk overleg grondraden. Het advies dat deze instanties zul len geven zal mede van invloed zijn op het uiteindelijk wets voorstel tot wijziging van de duizend gulden collegegeldwet. Verwacht wordt dat dit wetsont werp in de herfst zal worden in gediend. Kaf Bij de grensovergang Bergh Blundert lunge rijen auto's vanuit de richting Duits land. Mng van vliegtuig in Sovjet Unie MOSKOU UPI) Een Sovjetrus- sische straalvliegtuig is twee weken geleden in het zuiden van Siberië bij de Chinese grens tengevolge van een poging tot vliegtuigkaping verongelukt. Alle inzittenden zijn daarbij om gekomen. Het juiste dodencijfer is niet bekend. Het vliegtuig was een Toepolev-194 van Aero- flot, waarmee ongeveer 100 pas sagiers kunnen worden ver voerd. De Sovjetrussische pers heeft er geen melding van gemaakt. Het vliegtuig volbracht de 5000 km lange vlucht van Moskou naar China ten oosten van het Bai- kalmeer. Onderweg kwam het tot een vuurgevecht, blijkbaar tegen het einde van de vlucht. ADVERTENTIE De Amerikaanse kustwacht heeft donderdag een door de zon geteister de en door ontberingen verzwakte Jacob Jonker uit Katwijk, die met zijn zeilboot ten zuiden van Key West in Florida ronddreef, opgepikt. Jacob Jonker was enkele maanden geleden uit Curacao vertrokken om naar Nederland te zeilen. de eerste drie begrotingen extra geld voor het lopende jaar be schikbaar stellen en voor defen sie bezuinigingen invoeren. De i angekondigde plannen zullen tegelijkertijd met het verschij nen van de zogenaamde voor jaarsnota verschijnen. In de tweede helft van juni en be gin juli zal het kabinet gaan be raadslagen over de rijksbegro ting 1974. Dat begint een dezer dagen met de opstelling van de streefcijfernota (de nota wuarin aangegeven wordt hoeveel het beleid van iedere minister maximaal mag gaan kosten in 19i4). In de week van de negen de juli zal er dan om de andere dag een vergadering van de mi nisterraad zijn over de begro ting. In de week van 16 tot 20 juli hoopt men met de begroting ioik1 te zijn, alsmede met het daarbij behorende dekkingsplan. Nonnen maken pensions van «astarbeiders O schoon HOORN/LEIDEN Veertien nonnen komen vrijdag 15 Juni vanuit Hoorn naar Lelden om te erven, schoon te maken en te behangen. Ze zijn namelijk ui terst verbolgen over de slechte huisvesting van een aantal gast arbeiders in de Groenesteeg. Zij lazen erover in de kranten. De nonnen, variërend in leeftijd van 35 tot 45 jaar, volgen menteel een cursus voor jonge viouwelijke religieuzen in het voimingscentrum Dijk en Duin in Hoorn. Hun boosheid leidde toi een brief aan het adres van minister Gruyters van volks huisvesting. Een afschrift ging naar de werkgroep „Buitenland se Arbeiders", die koel reageer de: „Leuk briefje, maar wat hebben we er aan. Kom maar liever schoonmaken, want we hebben pas het beheer over een aantal pensions gekregen". De nonnen besloten toen twee bus jes te huren en naar Leiden te Duizend jaar cel in TELET1KKER 9 DALLAS UPI) - In de Amerikaanse stad Dallas is de 38-Jarige William Curtis Griffin tot een gevangenis straf van duizend jaar veroordeeld we gens diefstal van twee betaalpasjes en een dollarcent. Hij was een Jaar geleden juist voorwaardelijk in vrijheid gesteld, nadat hij negen jaar had uitgezeten van zeven veroordelingen tot levenslange ge vangenisstraf. Giftige slangen ontsnapt PARIJS (AFP) Uit een in het centrum van Chalons-sur-Mar- ne in Oost-Frankrijk geparkeerde auto drie zeer vergiftigde slangen vnn drie cn twee meter ontsnapt. De beet van een zou binnen een kwartier de dood veroorzaken. De eigenaar waar schuwde de politie, die onder meer te- gengif in een zieken huis liet klaarzetten. Jazz-musicus overleden LONDEN (RTR) De bekende Britse jazz-speler Edward „Tub by" Hayes is gisteren in een ziekenhui® in Londen overleden. Hayes, internationaal geroemd om zijn spel op de tenorsaxo- loon. had een ernstige hart kwaal. Hij was 38 jaar. (ADVERTENTIE) bewijs op pagina- 7 DEN HAAG (ANP) De vrijdagavondsplts is gisteren drukker ge weest dan op andere vrijdagen. Het gevolg was, dat er tussen half zes en acht uur op diverse plaatsen files zijn ontstaan: op de rijks weg ArnhemUtrecht, tussen Driebergen en het verkeersplein Oude Rijn, Den HaagUtrecht tussen Moordrecht en Waddinxveen, Rot terdamBreda bij Ridderkerk, Den BoschUtrecht bij Vianen, WeertEindhoven, en AmsterdamDen Haag voor Leidschendam. Later op de avond kwam er wat vakantieverkeer in beweging van Rotterdam naar het zuiden. De Nederlandse Spoorwegen hebben het aan de vooravond van het pinksterweekend flink druk gehad. De treinen, versterkt met extra materieel, waren vooral op de grote intercitytreinen goed gevuld. Naar schatting had de NS 25 procent meer klandisie dan op norma le, meestal toch al drukke vrijdagavonden. Maar niemand hoefde op het perron achter te blijven. Ook de internationale treinen waren goed bezet, met name die van en naar België. De drukte, die zich verspreid over het hele land voordeed, kwam gisteravond tijdens de «vondspits van 17.00 uur goed op gang, maar ebde om circa 21.00 uur weer af. KWJ eist intrekking straffen WDM-ers UTRECHT ANP) De katholie ke werkende jongeren (KWJ) hebben In een telegram aan premier Den Uyl Intrekking geëist van de aan bestuursleden van de vereniging van dienst- I plichtige militairen opgelegde straffen. Zoals bekend moeien deze militairen de straffen vol gende week gaan uitzitten. In het telegram wordt voorts ge vraagd haast te maken met af schaffing van de groetplicht, verandering van straf, strafpro ces en tuchtrecht. Ook wensen de katholieke werkende jonge ren haast met de dmeocratise- ring van de krijgsmacht. Aan mooie woorden hebben we niets, besluit het telegram. kijkt In de poppetjes van uw ogen I Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dèn pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te geven, en er goed uit te zien! weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 J Lelden. LOS ANGELES (AP) De voor malige adviseur van president Mxon, John Ehrlichman, heelt verklaard dat hij herhaaldelijk de verzekering had ontvangen van de voormalige juridische adviseur van het Witte Huls, John Dean, dat deze de Water- gate affaire zorgvuldig had on derzocht. Iedereen had op deze verzekering vertrouwd. Ehrlichman zei dit tijdens een korte persconferentie, nadat hij getuigenverklaringen had afge legd voor een grand jury. Hij is daarop onmiddellijk uit de pers conferentie weggelopen met de woorden dat hij de wettelijke i echten van anderen niet in ge vaar wilde brengen. LONDEN President Nixon is niet meer in staat in functie te blijven en als de V.S. hier niets aan doet dan moeten de leden van het Atlantische genootschap ovei wegen te gaan verklaren dat zijn aanwezigheid de vrije wereld stelt voor een onver draaglijk gevaat. Dit tond gisteren in een hoofdar tikel op de eerste pagina van het Britse conservatieve week blad de Spectator. De bezetting van het Witte Huis heeft nu ten volle cirkel bereikt die begon met George Washing ton die geen leugen kon vertel len en eindigt niet Richard Nixon die de waarheid niet zeg gen kan. Nixon was niet meer in staat te regeren, aldus het invloedrijke blad, omdat hij zich omringd heeft met lakeien, beroerlingen, stromannen en hovelingen die het als hun enige taak zien hem te dienen en te beschermen als ware hij een koning die regeer de bij de genade gods. Dit is geen morele zaak, aldus de Spectator, maar een politieke van het grootste belang.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1